Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
15. lis 2009

davlu • 42tt • 12. listopad 2009 ve 20:07...bude rada 😵

porodni_baba
autor
15. lis 2009

davlu • 42tt • 12. listopad 2009 ve 20:07...budu rada 😵

porodni_baba
autor
15. lis 2009

gtver • 1d, 31tt • 12. listopad 2009 ve 20:07...diky za informace...fyziologicka zvlastnost a nevedet a nevidet me taky pobavilo 😅 Moc preju klidny zbytek tehotenstvi, protoze si dovedu predstavit jak tohle tehulku depta a dost zbytecne...

porodni_baba
autor
15. lis 2009

lu777 • 1d, 20tt • 13. listopad 2009 ve 21:25...ano z BPD, HC, AC a FL lze spocitat vahovy odhad, ale vzorecek po me opravdu nechtejte, je to soucast PC nebo UZ, z hlavy to opravdu nejde, jak mi bylo vysvetleno neni to nic moc jednoducheho, navic se tam zohlednuji jeste nejake statistiky 😅 Pokud vam nerekli vah odhad primo pri tom UZ tak uz to ted tezko nekdo spocita...a myslim, ze to az tak dulezite neni ne 😉 Dulezitejsi je, zda ty jednotlive rozmery odpovidaji danemu tt a ze je mimi zdrave ne 🙂

porodni_baba
autor
15. lis 2009

lucinecka • 1d, 18tt • 13. listopad 2009 ve 22:22...popravde poradne nevim co si o tom myslet...ale zatim nikdo presvedcive nevyvratil muj osobni nazor...kdyby se me to tykalo ockovat bych se nenechala, v tehotenstvi mi to neprijde rozumne. Navic si myslim ze se kolem hodne veci dela vetsi humbuk, nez to ve skutecnosti zaslouzi, cimz nechci nijak zlehcovat vaznost nemoci atd...a ockovani vsech a nejlepe na vse, na co mame ockovaci latky mi prijde trochu extrem a zadny extrem neni dobry....s respektem k ockovani samozrejme... 😉
Ale zatim nemam info ze by se v CR provadelo nebo se mylim?

porodni_baba
autor
15. lis 2009

nellygray • 13. listopad 2009 ve 23:03...urcite se zminte lekari na poradne. V uvahu prichazi vice veci...muze souviset s varixy nebo rostouci delohou, ci utlakem nervu...v kazdem pripade vas asi nepotesi zprava, ze uz to az do porodu asi o moc lepsi nebude 😅

porodni_baba
autor
15. lis 2009

monaberuska1 • 1d, snž • Včera ve 13:10...krvaceni v tehotestvi z ruznych pricin neni nijak neobvykle....ony i psychicke zmeny k tehotenstvi pod velkym naporem hormonu tak trochu patri...obzvlaste, kdzy tu jde o ne zcela hladky prubeh zacatku tehotenstvi...
, ALE znepokojuje me, ze rikate, ze za chvili o dane udalosti nevi, tady je opravdu nutne vysetreni!!! Je od Vas moc pekne, ze se o svagrovou takto starate, doufam ze to jednou doceni a budu na vas moc myslet. Budu i vdecna za dalsi zpravy jak se situace dale vyviji...Preju hodne sily

monaberuska1
15. lis 2009

porodni babičko:
moc děkuji za odpoved, na vysetreni jedeme ,moc děkuji urcite dam vedet jak to dopadne, ve stredu jeste jede do brna na vysetreni poslal ji tam doktorka je to na srdicko a na dawnuv syndrom(nevim jak se to pise)doktorka ji ale rekla ze hned aby ji dala na osobni telefon vedet.

lu777
15. lis 2009

porodní babi, díky za odpověď... mě ta délka a váha zajímala spíš pro zajímavost, hlavně že je všecko v pořádku 😵

taky bych se zeptala na tu prasečí chřipku... doteĎ jsem to brala jako humbuk, ale předevčírem onemocněla moje nejlepší kamarádka 😒 vysoký horečky, šílenej průjem, zatím to zvládá, ale já mám teď strach, protože jako těhule bych to případně zvládala určitě hůř... mimoto mám srdeční nedomykavost...
beru Preventan a vitamíny a víc si myjeme doma ruce, malý bere Imunoglukan... ale chodíme denně na kurz nebo do herny (malý jinak doma hodně zlobí) a když vidím kolik lidí okolo mě to má...
prostě chtěla jsem se zeptat co jako těhule s malým prckem doma můžu udělat pro prevenci? a co můžu brát kdybysme to chytli? kromě Paralenu apod.?

pink_lalia
15. lis 2009

Dobry den porodni babicko,
chtela bych se zeptat, jestli mate zkusenosti s maminkami, ktere si museji pichat heparin? Jak je to s nimi behem porodu a tak? Musim si totiz kvuli kdysi prodelane plicni embolii cele tehotenstvi pichat framgin a zajima me jak to se mnou bude...
Dekuji pink_lalia

lucinecka
15. lis 2009

Děkuji babičko za odpověď, taky mám stejný názor. V ČR se zatím neočkuje ale vakcíny jsou prý na cestě a půjdou i do očkovacích center tak jsem samo přemýšlela jestli do toho jít nebo ne. Ale máte pravdu, očkování v těhotenství je risk.

nellygray
15. lis 2009

Porodní bábo, moc děkuji za odpověď, je to super, mít možnost se takhle zeptat. Obdivuju Vaši výdrž a trpělivost. 😉 Určitě to proberu s lékařem, jdu do poradny za tři dny.

porodni_baba
autor
15. lis 2009

monaberuska1 • 1d, snž • Dnes v 08:10...doufam, ze bude brzo lepe...

porodni_baba
autor
15. lis 2009

lu777 • 1d, 20tt • Dnes ve 13:02...zajimave by to bylo, kdyby to bylo trochu presnejsi 😉

obavu chapu, ale bohuzel pokud jste s ni byla ve styku tak ted dodatecne uz toho moc nenadelate, tak se snazte byt co nejvice v klidu...bohuzel nejlepsi prevence je vyhybat se velkym kolektivum, ale i tak vam to domu muze prinest treba tatinek, uplne izolovat se nelze, to uz je asi jasne i vzhledem k vasi kamaradce 😒
nejake typy na hygienu atd jsou tady, ale vseho moc skodi 😉 K lecbe nic psat nebudu, pro vas jako tehotnou i pro syna plati, ze v pripade jakychkoliv priznaku byste mela minimalne kontaktovat sveho lekare 😉
Myslim ze toho delate dost, snazte se na to moc nemyslet...

porodni_baba
autor
15. lis 2009

pink_lalia • 26tt • Dnes v 16:17...bez problemu, pokud aplikujete cele tehotenstvi...pro porod to moc omezeni neznamena, pro vas asi nejdulezitejsi je nutny odstup aplikace fragminu a pripadneho "epiduralu"..pokud byste o nem uvazovala a porod se zacal rozbihat a vy zrovna byla v case kdy byste ho mela aplikovat, vyckate s jeho aplikaci, vezmete si ho s sebou a poradite se v porodnici...pripadne by se aplikoval az po epi 😉
Jinak takovych maminek jako vy je pomerne hodne, takze nemejte strach, zkusenosti jsou dobre 😉

porodni_baba
autor
15. lis 2009

lucinecka • 1d, 18tt • Dnes v 17:48...muj osobni pocit je ten, ze na testovani vakciny nebylo dostatek casu, a navic mam obavu z toho, ze virus rychle mutuje, a ten chripkovy obzvlast 😒

porodni_baba
autor
15. lis 2009

nellygray • Dnes ve 20:55..nemate za co, hezky den 😉

kasyma
18. lis 2009

Dobrý večer porodní babičko, mám na tebe otázku,trošku nevím jestli se sem hodí,ale zkusím to 😵 Zajímalo by mne proč by se těhotná neměla natahovat (např. věšet záclony atd...) občas musím sáhnout někam kam nedosáhnu nebo tak. Zajímalo by mne proč by se to nemělo co by se mohlo stát? Předem díky za odpověď. 🙂

spetra
19. lis 2009

Dobrý den, včera jsem byla na prvním ULT. Měla bych být 7+0, těhtenství odpovídalo ovšem 5+1. Což je 13 dní rozdílu. U prvního dítěte jsem to měla taky tak, ale tam jsem věděla že to dítě je skutečně mladší. Tady je mladší maximálně o týden. Ale pokud se nemýlím kdy byla ovulace tak o 3,4 dny. Za týden jdu na kontrolu zda se to vyvíjí. Snažím se smířit s tím že se pravděpodobně jedná o zamklý potrat. Od Vás bych ráda slyšela zda je možný zázrak, zda je možné aby se o tolik moc pomaleji vyvíjelo?

kulinka29
19. lis 2009

hezký den porodní babičko, vím že jsem se tě na to už jednou ptala (před měsícem),ale teď jsem znovu vystrašena a proto ti musím znova psát. Na kontrole ve 20tt mi doktor řekl,že se mi usídlila placenta dole a že mám víc odpočívat a neprovozovat žádný divoký sex. Po úterní kontrole ve 24tt...jsem se dozvěděla,že placenta je stále dole a že se jedná o placentu previa (snad jsem to napsala dobře)...doktor mi řekl, že jsem chodící bomba a že mám odpočívat a omezit sex. Trošku jsem si o placentě previa četla na internetu a dostala jsem strach...jsem teprve 24tt a bojím se, abych miminko donosila....je v tomto případě (když má těhotná žena placentu previa) vždy krvácení nebo můžu donosit miminko klidně až do plánovaného 38tt (kdy mě čeká cís. řez) bez komplikací?
Dále jsem se chtěla zeptat, žiju s manželem v zahraničí a o víkendu se chystáme na týden do čech (autem ,cesta trvá tak kolem 20hod)....v čechch neplánuju dělat nic fyzicky náročného....jen návštěvy a zubaře.Myslíte, že umístění mé placenty představuje problém,takže bych raději jet neměla.Doktor mi to nezakázal.
Moc děkuju za odpoveď.

bbberusak
20. lis 2009

Dobrý den,
ráda bych se zeptala co to znamená v těhu průkazce SF 1/P..jde mi o to značení 1/P...a CS 2...není to špatně? jsem 21+1..nemělo by být pořád max 1?
Další dotaz - miminko leží druhý den na bříšku..je to v pořádku? Vím to, protože včera jsem byla v Gennetu na velkém utz a dneska v poradně. Vím, že se to může zdát přihlouplé, ale jsem prvorodička a vystrašená, vyplašená na maximum 🙂
Moc děkuji za odpověď, přeji krásné dny a obivuji Vás, že se nám tady tak věnujete 🙂

porodni_baba
autor
22. lis 2009

kasyma • 30tt • 18. listopad 2009 v 19:52...vice mene jde o rozsirene predsudky. Pri opravdovem pretezovani by mohlo dojit k predcasnemu porodu, to jiste...zaclony ochotne prenechejte partnerovi, ale na horni policku si klidne pro svoji oblibenou knizku sahnout muzete 🙂

porodni_baba
autor
22. lis 2009

spetra • 1d • 19. listopad 2009 v 07:39...asi neni mozne ze by se na zacatku zarodek vyvijel o tolik pomaleji, ale je opravdu mozne jine datum ovulace..13dni je jeste v toleranci, ted zalezi jen a jen na dalsim UZ, drzime pesticky. 🙂

porodni_baba
autor
22. lis 2009

kulinka29 • 24tt • 19. listopad 2009 ve 13:12...miminko pravdepodobne donosite naprosto normalne. Jen proste musite vedet, co vcestna placenta znamena, a ze hrozi krvaceni po styku, nebo i po namaze...Spineni byt muze, ale pri jakemkoliv naznaku zakrvaceni cerstvou krvi patrite do porodnice, ale to je vam asi jasne. Nejlepsi je v takovem pripade na nic necekat a volat si sanitku.
Jet urcite muzete, ale musite v takovem pripade pocitat i s tim, ze v pripade potreby proste vyhledate nejblizsi porodnici. Delejte hodne prestavek a myslim ze to bude dobre, preju stastnou cestu a prijemny pobyt. Stat se muze kdykoliv cokoliv a to ze byste sedela doma by vas nezachranillo 😉

porodni_baba
autor
22. lis 2009

bbberusak • 22tt • 20. listopad 2009 ve 21:24...rozmer spona fundus/tedy od horniho okraje stydke spony k vrcholu delohy...vetsinou se uvadi v cm....v tomto spojeni 1/P je mysleno ze fundus je prst pod pupek -ale to se vetsinou pise jen F 1/P
CS by dokonce melo byt 0, ale vubec se tim neznepokojujte. Kdyby se vasemu lekari zdalo relevantni jiste by premeril UZ, CS je hodne subjektivni hodnoceni 😉
Miminko nelezi, ale volne plave v plodove vode, v tomto tt je jeho poloha jeste hodne labilni, casto ji meni a je to tak naprosto v poradku, to ze se zdal nalez stejny v poradne i v Gennetu je spise nahoda 🙂

spetra
25. lis 2009

tak zázraky se dějí... stejný doktor, stejný ULT v týdnu 7+0 byly jen váčky odpovídající 5+1 a dnes 8+0 - mimi se srdíčkem odpovídající 8+0 😉

aninam
27. lis 2009

Spetra, tak vidis 🙂 Raduj se ze sveho tehotenstvi!!! Moc to vsem preji 😉

porodni_baba
autor
2. pro 2009

spetra to jsou ty nejhezci zpravy 😵 😵
On ten vacek se spatne meri, pokud neni super ultrazvuk. pristroj 😉

pepibubu
2. pro 2009

Milá porodní babičko,

chci se jen zeptat. 8/11 jsem špinila, v noci jsem se vzbudila, šla na záchod a tam jasná krev. Jela jsem na Bulovku na pohotovost, tam mi řekli že vše OK, špinění do dvou dnů ustalo. Pak už dobrý, a dneska na záchodě světle hnědý výtok, samozřejmě mě to opět vyděsilo... může se tohle takhle opakovata případně do kdy? břicho mě nebolí, špatně mi není, jenmám teď tendence chodit na záchod co pět minut a kontrolovat se...

kasyma
2. pro 2009

Dobrý večer porodní babičko, dnes jsem byla na kontrole jsem 31 tt a nerozumím jedné zkratce,kterou mi Dr. napsal do průkazky FX/3 nevíte prosím co to znamená? Dr. řekl,že je vše v pořádku,ale tomuhle jedinému nerozumím. Předem děkuji za radu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru