Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad ammalka: ne vzdy se krvaci pri potratu, ale byva to caste...zakrvacite dostavite se do nemocnice a tam na UZ zjisti, ze se mimi nevyviji...
Muze to byt i bez krvaceni, pak se na to ale prijde pozdeji...to je dost vyjimecne....bud je krvaceni nebo alespon bolesti...ono telo se pak snazi ócistit...ale na to nemyslete...u vas je jiste vse vporadku, to jen dodrzuju svuj slib, ze jsem slibila popravde zodpovedet vsechny vase dotazy 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad pavlinka3:
tak laparoskopie zdarne za vami, to je dobre...
nez se ten plyn dostane uplne ven muze trvat i mesic, ale myslim, ze kazdym dnem se to bude hoooodne zlepsovat, ze treba za tyden uz to bude uplne neco jineho...
babska doporuceni na to nejsou...neb stare porodni babicky laparo neznaly 😀
ale myslim, ze primerena strava a pohyb by tomu meli pomoct,
tak hodne stesti na ceste za mimi...
a nenapsala jste, co vam zjistili,...ale to asi bylo vse ok 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad andik:
zalezi jak dlouho jste kojila....a kolik jste pribrala v tehu a nasledne za tech 13 mesicu shodila... 😒
budte uplne v klidu... vsak ona se menses casem objevi..
😨

porodni_baba
autor
1. čer 2007

eva265:
zalezi na tom, jak vysoka hodnota bilkoviny v moci je...
pokud je to hranicni nebo velmi vysoka...
pokud to prvni...sledovala bych tlak a otoky...
ona vysoka hladina bilkoviny muze svedcit pro zacinajici preeklampsii, ale spise by se k tomu pridal i vysoky tlak a pak by se to poznalo...
Hodne pit je dobra rada, ale jeste by to chtelo dovysetrit...
Nic dalsiho co byste mohla dodrzovat me nenapada...hlavne nevynechavejte bilkoviny ve strave, ba naopak..tim, ze je ztracite moci...doprejte si ty kvalitni ve strave...maso, mlecne vyrobky atd. Primerene soleni...
jeste me napada...zda mate otoky...
pak je dobra rada hodne pojidat varene brambory a salatove okurky, kolik unesete...k procisteni ledvin 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad kirax:
vnitrni gynekologicke vysetreni (tzv. na koze) je ve vasem pripade naprosto vporadku a doplnuje se vnitrnim UZ pouze v pripade podezreni na zkracovani cipku...prave z vnitrniho vysetreni...
nic dalsiho v tomto tydnu vnitrni UZ neprinese, proto se neprovadi 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad kaceenka81: predpokladam, ze by si lekar hlenu vsiml...myslim, ze muzete byt klidnejsi....i kdyz jste zklamana z jeho chovani...mozna jste pro svuj klid mela byt "doternejsi" a vysvetlit mu, ze mate strach s otvirani a z predcasneho porodu...
ale budte v klidu...zkracovani cipku by jiste poznal (i kdyby prehledl ten hlen tak tohle by jiste neprehledl 😉 )
Za tyden se dozvite vysledky kultivace a treba bude pan doktor v lepsi nalade a o vsem si popovidate...
Budte klidna vsechno je vporadku...jen vy mate obavy o sve mimi, ale to je naprosto normalni 😎

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad terkaz:
pokud je to jen obcas rekla bych ze je to vporadku...
mozna je to jen nekdy, potom co vy snite urcita jidla...jinak me nic nenapada...nic spatneho bych na tom asi nevidela, pokud jinak mimco prospiva a vsechno je vporadku...ona ta stolicka kojeneho ditete je takova tekutejsi, tak se vam mozna ty nestravitelne zbytecky zdaji jako pisek, ale verte, ze se skutecnym piskem nemaji nic spolecneho 😉
zkuste se na to zeptat sve detske lekarky...
nic jineho uz me bohuzel nenapada 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad mejviz:
pokud moceni bez tvrdeho bricha neboli byla bych vklidu a mocila mimo stah briska...nevim o tom, ze by to byla znamka prichazejiciho porodu, ale treba budete prvni kdo tuto hypotezu potvrdi 😉
Znamkouz infekce by bylo pokud by vas pri moceni palilo porad, za stahu i mimo nej 😉 , takze to u vas asi neni...
Brzky a hladky porod vam preju a uz zadne potize s mocenim 😅

mejviz
1. čer 2007

děkuju za rychlou odpověď 🙂 bohužel se mi dneska daří být na wc vždy se ztvrdlým břichem mám ho tvrdé skoro pořád 😒

kaceenka81
1. čer 2007

moc děkuji za uklidnění jste strašně hodná 🙂
za týden si mám zavolat.vyděsilo mě to proto že čípek mám měkký,ale když říkáte že by to poznal...tak vám věřím 😉

porodni_baba
autor
1. čer 2007

mejviz to je dobre, ze tvrdne casto...to by znamenalo, ze se porod blizi 😅
i kdyz pro tu bolest pri moceni to asi velmi prijemne neni...hodne pijte at se muze mocovy mechir cistit...
a jsou ty stahy nejak pravidelne? Jsou bolestive? A posledni...citite pohyby mimca?

mejviz
1. čer 2007

no nevím jestli jsou to pravé stahy jsou často skoro pořád mám bříško tvrdé, ale žádné velké bolesti necítím, bolí mě jen v podbřišku ale ne v intervalech a hodně při chůzi, takový pocit jakoby namožené břišní svaly? 😕
pohyby cítím normálně

porodni_baba
autor
1. čer 2007

kaceenko: on mekky byt muze...zalezi s tim srovnavate...rozhodne je rozdil mimo tehu a v tehu...a i v tehotenstvi se s hormony postupem casu meni a je tzv. prosaklejsi...ono vsechno se postupem casu chysta smerem k porodu...
nebojte nic pokud se nezkracuje a neotvira...vubec nic se nedeje...nakonec treba jeste budete prenaset 😎
Jsem rada, ze mi duverujete a ze jsem vas mohla alespon trochu uklidnit 🙂

andik
1. čer 2007

porodnibaba

kojila jsem 6 měsíců
přibrala jsem 25 kg
shodila jsem 10 kg

🙂 děkuji za odpověd

porodni_baba
autor
1. čer 2007

mejviz pokud se to da prirovnat k menstruacni bolesti...tupy tlak v podbrisku jakoby porad....myslela bych si ze se u vas opravdu blizi porod...muze to prejit do zad, do bederni patere...a pak do celeho briska, ale pravidelne a bolestive 😉

kaceenka81
1. čer 2007

aspon že vím že ta díra tam je normální 😀 já se o něj hrozně bojím,asi vypadám jako ustrašená slepice,ale čekali jsme 3.roky než se to povedlo...tak snad chápete že je ted pro mě miminko vším! 😔

mejviz
1. čer 2007

no jsem na to zvědavá jestli se porod blíží a hlavně kdy přijde, každopádně děkuju za odpovědi 🙂 rozhodně bych byla radši aby to byl porod než aby to bylo nějaký nastydnutí na močák ☹ mimochodem CS mám 5 ale to asi není důležité ne?

porodni_baba
autor
1. čer 2007

andik: jeste nejakou dobu po odstaveni mimca pretrvava vliv hormonu, ale zminovala jste ze hladiny hormonu jsou normalni...
vahovy ubytek je taky normalni..jeste prichazi v uvahu stresovy faktor...nemela jste treba v posledni dobe nejaky duvod k velkemu stresu?
Jinak nevim, cim by to mohlo byt zpusobeno, ale krome vysetreni hormonalnich hladin by asi bylo treba UZ, prip. hysteroskopie ci laparoskopie...jiste je treba tento stav resit...nepravidelnou menses po porodu bych pochopila ale zadnou?? Spise se setkavam s opacnym problemem a to nadmernym krvacenim ☹
Jeste me napadlo, jestli uzivate nejakou antikoncepci, nebo mate v planu uzivat...

porodni_baba
autor
1. čer 2007

kaceenka: to opravdu chapu, ze se o mimco bojite...to je v tehu uplne normalni...spis opacne pocity by byli podezrele 😅
A budte klidna za slepici vas tu nikdo nepovazuje...tady jste mezi svymi 😵

porodni_baba
autor
1. čer 2007

ad mejviz: CS 5 uz ve vasem tydnu nevypovida moc o nicem...muzete porodit dnes v noci ale taky za 14 dni a taky muzete prenaset...to takhle na dalku nepoznam...
ale doufam, ze ten mocak to neni, ale to by chtelo alespon jednu navstevu WC bez tvrdeho briska...pokud by ta bolest neustoupila, bylo by dobre vysetrit moc...pri akutni bolesti v porodnici...pokud by se to dalo vydrzet pak v pondeli u vaseho gynekologa 😉

katze
2. čer 2007

Zdravim porodni babicko!!! Mam maly dotaz. Dnes zacinam 33 tyden a vcera na prohlidce me byl nameren tlak 130/85.Vzdy jsem mela tlak spis snizeny, znamena to ted neco? Miminko jsem mela pred dvouma tydnama na prohlidce hlavickou dule ale vcera melo hlavicku nahore. A vecer jsem miminko citila spise podelne. Jaka je pravdepodobnost, ze se zase vrati hlavickou dule? Moc vam dekuji za odpoved a za to, jak nam tady radite.

porodni_baba
autor
2. čer 2007

katze:
zatím jste v zacinajicim 33.tt takze je mozne ze mimi ma jeste spoustu mista aby se otocilo hlavickou dolu (stabilizace polohy mimca je mezi 34-36.tt, i kdyz az do terminu porodu je jista moznost, ze se mimi muze otocit 😅 ) A pokud jste mimi citila spise podelne je jasne ze u vas dost mista zatim ma, takze pravdepodobnost, ze by se otocilo je dost velka...muzete cvicit kocici hrbety...jako kdyz jste byla mala holcicka...coz je babska metoda jak podporit dite v tom aby se otocilo...
K vasemu tlaku...bylo to zatim pouze jednorazove ( a tlak je velicina, ktera se s casem velmi rychle meni)...nedorazila jste prave do poradny, nebyla jste zadychana...nebyla jste necim rozrusena...na tlak ma vliv spousta veci...
ale budte klidna, jednorazove namereny vyssi tlak a vas jeste neni ani na hranici (ta je 140/90!!), nic vazneho neznamena...pokud nemate zadne dalsi obtize 😎

smoulinda
2. čer 2007

Krásné ránko porodní babi 🙂
Chci se taky zeptat. Byla jsem na prohlídce, ve 35tt CS6, myslíte, že bych mohla rodit dřív? Doktor mi sice řekl, že musím odpočívat, ale nějak se mi nechce věřit, že už by to mohlo přijít 😕 😝

luucia
2. čer 2007

Dobré ráno, chtěla bych se zeptat. Ve čtvrtek v poradně mi Dr. posunula temín porodu o 14 dní dřív, protože sem prý na prvorodičku cítila moc brzo pohyby. Cítila sem je asi v 17.,18.tt Tak se chci zeptat, jakou s tím máte zkušenost, když jsou termíny o 14 dní od sebe, jestli to bývá dřív nebo dýl? Nemůžu nakonec ještě přenášet? Moc děkuji za odpověď

katarina82
2. čer 2007

Dobré ráno porodní babi 🙂
Dozvěděla jsem se, že jedna kočka přišla o mimi ve 20tt kvůli toho, že prý měla neléčený chronický zánět močových cest. Je to fakt možné? A jakto, že to nepoznala, že jí něco je? Já myslela, že takové onemocnění bolí. Děkuji.

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad smoulinda:
ono to CS je u vas hranicni, ale takhle ke konci tehu to nic moc neznamena, to jeste klidne muzete prenaset 😀 Setrila bych se do 36.tt ukonceneho a pak bych klidne v ramci moznosti vyrazela na prochazky na nakupy...samo ze s rozvahou a klidem, zadny stres...ale doma jiste neni potreba lezet 😉 mimi uz ma davno vsechno co ma mit, ted uz jen sili 😎

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad luucia: opravdu jeste muzete klidne prenaset...uprimne vasi lekarku nechapu a o posouvani terminu podle pohybu jsem jeste neslysela...
Podle fotky se mi zdat ze jste drobnejsi, stihla zena a tam bych rekla ze je ten duvod, ze jste citila pohyby drive nez je obvykle... 😉 ale termin bych si podle toho tedy neodvazila posouvat. Plati nadale podle me ten podle menstruace a tim bych se taky ridila...jedine podle ceho by se kdy mel bezpecne posouvat je UZ na zacatku tehu (max. ve 13.tt) dal uz nic...
Mam opravdu zkusenost pokud sedi UZ na termin dle PM, pak ten termin je spravne...Terminem podle pohybu se jiz dnes nikdo neridi... 😎
Zapsala vam to lekarka jenom na prvni stranku prukazky, nebo vas opravdu realne posunula o 2 tydny dopredu i vevnitr v prukazce, tam kde se pisou jednotlive prohlidky? Prijde mi to opravdu zvlastni 😒

luucia
2. čer 2007

Moc děkuju za odpověď. Docela mě to vyděsilo, jsem ráda, že to nic neznamená! Vevnitř v průkazce mi nic neposouvala, napsala mi to jen na první stránku.A podle UZ mi říkala, že to odpovídá termínu podle poslední MS!

porodni_baba
autor
2. čer 2007

katarina82:
nedejte na reci typu jedna pani povidala 😀
On neleceny chronicky zanet...byl pravdepodobne nekdy akutni..(bolesti v podbrisku jiste minimalne+ problemy s mocenim).....a ze s tim ta dotycna nic neudelala je jen jeji problem ☹ Ano je to trochu spojene...zanet tak blizko delohy ji muze drazdit ke stahum a proto mohla o mimi prijit.
Ale je to jen pouceni, ze se nic nema odkladat a pokud mam nejaky problem, tim spise v tehu padim k doktorovi...on vam nikdo hlavu neutrhne...a s odstupem se uz pak mnohdy neda nic delat...
Kdyz prijde do porodnice mamka ve 20.tt s tim ze ma bolesti a kdyz se zeptate kdy zacaly, rekne vam, ze v podbrisku a zadech uz je ma asi tyden...a ze se hrozne boji o miminko...to by mel nekdy clovek chut ji k tomu neco povedet 😉
Obava je spravna vec...a mam jako zena taky nejakou intuici...vzdycky se zachovejte podle sebe...mate svuj rozum....a zodpovednost za sebe a sve dite...vy samy a nikdo jiny 😒 😉
Ale to uz jsem se dostala nekam uplne jinam...ale jaksi pro vsechny ktere to tu ctou 😉

porodni_baba
autor
2. čer 2007

luucia: tak to potom uplne chapu 😉 , dal se ridte terminem dle PM a kdyz se mimi bude hlasit o tyden dva drive tak je jasne, ze jste spravne citliva zena 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru