Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

katarina82
2. čer 2007

No já teď chodím na malou dost často, ale snažím se i hodně pít, tak možná to je tím. Ne vždy, ale někdy mě po močení tlačí podbříšek, ale ne dlouho, max.5 minut. Já teda jednou měla zánět moč.měchýře, ale to bych teda poznala bezpečně. Děsně to pálilo, tak proto mě to zarazilo. Myslela jsem, že takhle se to pozná vždycky, proto mě to zarazilo, že to nepoznala.

romana27
2. čer 2007

Dobré ránko. Měla bych dotázek, než půjdu v pondělí na kontrolu ke své gynekoložce.
Od čtvrtka mě bolí v podbřišku, když chodím nebo vstanu ze židle. Jakmile sedím nebo ležím, tak jsem v pohodě. Nic kromě té bolesti ( křeče, jak chvilku jdu, tak je rozchodím, pak to jen prostě bolí a musím chodit pomalu ) mi není, ani břicho netvrdne,nic.
Prý se jedná o to, že se miminko posunuje v pánvi dolů. Je to možné? Můj chlapeček je totiž KP a to ještě pořád ( poznám to podle hlavičky, kterou na mě vypuluje 🙂 ). Děkuji.

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad katarina82: opravdu je to zvlastni, ze by to byla nepoznala... ja znam zanet mocoveho mechyre jen tak jak ho popisujete vy...jauvajs 😝
Caste moceni uz je u vas zvetsujici se delohou..to k tehu patri a to ze hodne pijete je jenom dobre...at jsou ledviny i zbytek mocovych cest hezky pekne a pravidelne proplachovany...tak hezky a elegantne predejdete nejake infekci 🙂

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad romana27: opravdu jiz tahy a tlaky v podbrisku jsou v tomto tt normalni...zadny strach...pokud neni zadna jina bolest...treba se opravdu hosicek sune dolu 😉

katarina82
2. čer 2007

Takže myslíte, že ten tlak po močení nic neznamená? Nebo mám v pondělí radši skočit k doktorovi? Ach jo, já jsem ale vyplašenec, co? 😅

romana27
2. čer 2007

děkuju, kdyby se tak sunul hlavičkou dolů, abych ho mohla normálně porodit, tak bych byla moc ráda 🙂

porodni_baba
autor
2. čer 2007

katarina82: pravdepodobne to nic nebude, ale abychom meli jistotu, ze jsme nic nezanedbaly.. 😵 zaskocte v pondeli k lekari a vemte sebou prvni ranni moc (stredni proud = vlezete do sprchy...poradne se dole osprchujete...trosku odcurate...pak trochu do nadobky a nakonec zbytek vedle)...ovsem do sterilni nadobky...pomoct si muzete i vysterilizovanou sklenickou od presnidavky 😀 ...pokud original na moc nemate...at muze lekar kdyz bude chtit...poslat tu moc na vysetreni na kultivaci 😉
Nejste vyplasenec...pouze resite svuj problem a to je naprosto spravne...
i ja kdyz nevim tak se zeptam 😀

katarina82
2. čer 2007

Sterilní nádobky mám, takže to je v pohodě. Moc děkuju za rady. Já vás nemít... 🙂

pekkra
2. čer 2007

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat od kterého týdne začíná růst bříško? A čím je růst bříška ovlivněn. Jsem na konci 15.týdne a zatím mi připadá,že mi na břiše přibyly pouze faldy ☹

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad pekkra:
i u vas uz lze jiste delohu pres brisko nahmatat...je nekde nad sponou stydke kosti...ve 20.tt bude nekde na pul cesty mezi sponou a pupikem a ve 24.tt by mela byt k pupku 😉
Faldy vam jiste nepribyly, to se vam jenom zda... (a jak koukam na fotky ve vasem albu...brisko je krasne akorat 😵 )...
rust briska je zavisly na rustu mimca...roste miminko...zvetsuje se mnozstvi plodove vody....a s tim roste a rozpina se deloha...ta vystupuje z male panve, kde je normalne ulozena a vytlacuje ostatni organy v brisni dutine smerem vzhuru...tim vsim pak roste vase brisko 😉

pekkra
2. čer 2007

Děkuju za odpověď. Už se těším na ten správný těhu pupík 🙂

jusnina
2. čer 2007

Dobré dopoledne. Mám další dotaz. Včera mi zjistili těhotenskou cukrovku,3x denně si píchám inzulín (pokud jsou naměřené hodnoty po jídle vysoké, dopíchávám ještě jednu jednotku). Diabetoložka mi příští týden převede do péče FN Plzeň a i na gynekologii přejdu tam (sbohem porodnice v Rokycanech). Ráda bych věděla co z toho pro mne a především porod mimča bude vyplývat. Ukončuje se těhotentví automaticky o něco dřív a porod se vyvolává, nebo je císařem? A mimčo putuje vždy do inkubátoru? Zatím jsem o tom leccos přečetla, ale všude píšou něco jiného, tak toho mám právě plnou hlavu.
Díky moc za odpověd, ještě že Vás tady máme. 😵

porodni_baba
autor
2. čer 2007

jusnina: to vam vcera zjistili cukrovku a hned uz si pichate 3xdenne inzulin tak to smekam, to jste hvezda...a co profily...merite si asi hodnoty...jak pisete...ja bych tedy pri uceni na inzulin asi byla na kratkodobou hospitalizaci...ale budiz kdyz to vase diabetolozka takhle uhlida 😅
Vyplyva z toho jen to, ze se sama i vas budou do konce tehu vice hlidat...castejsi UZ atd. O neco driv porod byt nemusi, ale prenaset vas nenechaji...mela byste porodit do terminu...snaha bude jiste o spontanni porod...je lespi pro vas i pro mimi...mimco je pak samo taky vice hlidano, protoze mu pak hrozi hypoglykemie....inkubtor asi bude ze zacatku vhodny, ale ne nijak nadlouho, nemejte strach...on inkubator se dost tabuizuje... tam ale nic zvlastniho neni...jen prijemne teplicko (protoze cerstva mimca jeste neumi dobre drzet teplotu) a trocha kysliku navic 😉
Budte vklidu vsechno dobre dopadne... 😵

jusnina
2. čer 2007

První hodnoty po vypití glukozového roztoku byly po hodině 12,5 a po další hodině přes 10.
Gynekolog mi poslal s výsledky na diabetologii a tam jsem měla po svačině 9.
Zatím mám na zkoušku jen 3-2-2 jednotky Actrapidu před snídaní, obědem a večeří, ale když jsou po jídle hodnoty přes 10, musím si ještě jednu jednotku hned dopíchnout. A to si dopíchávám, takže mi budou muset dávkování přidat.
Já si myslela že tohle nikdy nedokážu, ale on člověk asi zvládne kdeco. Vlastně to ani nebolí, jen je to otrava a taky mám pochopitelně strach o malého. Ale to se radši budu dvacetkrát denně píchat, než aby mu něco bylo.

andik
2. čer 2007

porodnibabicko 🙂

děkuji za odpověd.Antikoncepci neužívám žádnou.Injekci jsem špatně snášela a tablety brát nechci.

Velký stres?Nejsem si vědoma,myslím si,že jsem v pohodě a nemám žádné starosti.

Tak nevím,co dál?Zkusit laparoskopii nebo počkat až to přijde? 🙂

susik77
2. čer 2007

Dobry den, slibila jsem, ze se ozvu po kontrole. Byla jsem ted v patek na ultrazvuku a na monitore. Miminku hezky bije srdicko, na ultrazvuku je skutecne hlavickou dolu, to jste mela pravdu 🙂 . A pravdepodobne me nahore v pravo kopka nozickama 🙂 . Na ultrazvuku mi doktor jeste zjistil, ze mam nizko nasedajici placentu, ale ze tesne neprekryva branku, ze by se mela jeste vytahnout s hlavickou nahoru. Jinak, miminko ma uz asi 1760 g, ze pry kdyz se narodi v terminu, bude mit dobre pres 3.5 kg.

anney
2. čer 2007

Dobrý den,
včera v noci jsem šla na malou, ale než jsem se stačila normálně posadit na mísu a vyčůrat, samo ze mě začalo téct.Byla jsem vylekaná, že je to plodová voda.Šla jsem tedy ráno do poradny, abych se ubezpečila co to bylo.Bohužel vzorek jsem s sebou neměla.Byl mi naměřen tlak 130/80 a cukr v moči.Dr.mě vyšetřila, zjistli že v kelímku Plod.vodu nemá a uklidnil mě.Ale mám zjištěný CS 5.Dr. říkal, že u druhorodiček ho to nijak neznepokojuje.Ale že mám ležet s podloženýma nohama.oté jsem šla domů, ale měla jsem neustále tvrdnutí bříška.Doma jsem ihned lehla, ale to tvrdnutí trvalo cca 6 hodin.Pohyby jsem cítila stále.Dnes už mi vůbec netvrdne bříško.Chtěla bych se zeptat, jestli je to v tomto tt opravdu normální??Proč mi bříško atále tvrdlo?Je to ze stresu nebo nnámahou?Mám strach, aby se mimi nehlásilo na svět dřív.Děkuji moc za jakou koliv radu a váš názor.Jsem z toho celá nesvá.Jo a ještě dr.říkal, že kdyby to tvrdnutí nepřestávalo mám jít do NsP na monitory.Tomu tedy vůbec nerozumím.Děkuji moc.

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad jusnina: spravny pristup...s tim, ze radsi pichat sebe nez ohrozovat mimco
fiii...chapu, ze s temito hodnotami ani jina moznost nez inzulin nebyl...
tak preju hodne stesti a hlavne at se to po tehu zase srovna 😉

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad andik:
ja byt vami tak klidne jeste pockam...treba vase telo neni jeste pripraveno a pokud nemate zadne jine potize....miminko vam dela radost a dalsi v nejblizsi dobe neplanujete byla bych klidna a pockala klidne jeste pul roku az rok...dala bych si asi oddych a uzivala si delsi cas bez menstruace...
pak bych se asi kdyztak vrhla na hysteroskopii prip laparoskopii... 😉

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad susik77:
to jsem rada, ze je vsechno vporadku...ta placenta se do terminu jiste jeste vytahne nahoru a budete moct porodit uplne normalne. No mimco uz je krasne velke a jeste urcite vyroste...tak hodne stesti po zbytek tehu a bezproblemovy porod...
kdyby neco...tak jsme tady 😉

iza
2. čer 2007

dobrý večer, ráda bych se zeptala,dneska v noci mě probudily bolesti břicha, podobné MS bolestem....nevíte co by to mohlo být?

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad anney:
to co z vas samo zacalo tect je pravdepodobne tehu vytok (kdyz se voda plodova nepotvrdila)...ono to byva, kdyz dlouho lezite a pak se posadite, tak to co se zatim nahromadilo v pochve z vas jakoby najednou vytece, takze zadny strach 😵
Ten tlak nasledne v poradne se blizi k hranici ale hranicni jeste neni t.j. 140/90...a pripisovala bych ho hlavne vasemu rozruseni...
CS 5 u druhorodicky v 33.tt je naprosto normalni a hranicni muze byt az 6, takze budte klidna do tabulek se vklidu vejdete 😀
Asi to u vas chce opravdu vice odpocinku a mene namahy a stresu 😉
V tomto tydnu uz je opravdu normalni ze deloha trenuje...stahy by mely byt vetsinou nebolestive a hlavne nepravidelne 😉
Pokud by se vam opravdu nekdy zdalo, ze to trva moc dlouho jedte radsi do porodnice...normalne natoci monitor vysetri vas a kdyz bude vsechno ok poslou vas domu 😉 ...to asi myslel i vas lekar...
Budte klidna, zvolnete tempo a mimi si samo urci kdy se podiva na svet...v tomto tydnu uz muzete byt klidna...mimco uz ma vsechno co ma mit...ale bude dobre kdyz si u vas jeste chvilku pobude pod srdickem 😔
Takze zadne stresy, hezky nozky nahoru a nechte se doma od chlapu obskakovat 😉

porodni_baba
autor
2. čer 2007

ad iza...to jsou poslicci...nemely by prejit ve vasem tydnu v pravidelne bolesti, ale mohou uz vas cas od casu potrapit 😎

iza
2. čer 2007

por. bab : děkuju moc...no říkala jsem si že by to tak mohlo být,ale přišlo mi to przo, ale jako prvorodička nemám zkušenosti, tak se raději zeptám.Moc děkuju 🙂 😵

anney
2. čer 2007

Milá por.babičko, vás tu nemít , tak nevím.Moc děkuji za odpověd, jsem ted opravdu klidnější.jsem stresák a pěkně mě to dostalo.uvědomila jsem si,že mám opravdu malinko zvolnit.Méně se bát a tím sama sebe stresovat.ještě jednou díky.... 😉

kirax
3. čer 2007

hezkou neděli por.babičko.vím že výtoky jsou v těhotenství normální,ale vždy mi na kalhotkách po zaschnutí vytvoří takovou "mapku",barvu to má jakoby žluto hnědou.jinak ale barevný není,až po zaschnutí,mám se něčeho obávat? ☹
také e mi někdy stane že je to natahovací.děkuji moc 🙂

kirax
3. čer 2007

a ještě jednu otázku,říká se že do 24tt se jedná o potrat,to znamená že kdyby se něco stalo třeba ve 25tt,kdyby třeba praskla plodová voda nebo zátka tak by se jednalo už o porod a miminko by přežilo?

4a
3. čer 2007

kirax,
v ČR se snaží zachránit miminka narozená od 24tt výše. Takže kdyby se narodili v 25tt, doktoři by udělali vše pro to, aby mimi přežilo. Ale podkud by mimi bylo třeba v 22tt, či v 23 tt, a lékaři by zkonstatovali, že mimi má dobré šance na přežití, tzn. relativně uspokojivá váha, včas napíchané kortikoidy na rozvoj plic a porod v jednom z center neonatologické péče, pokusili by se mimi zachránit.

kirax
3. čer 2007

4a-děkuji za aodpověd,ale právě kdyby mi třeba praskla plodovka tak by mi asi ty kortikoidy nestihli napíchat... ☹ mám dost měkký čípek tak se radši ptám 😅

kaceenka81
3. čer 2007

kirax já mám taky měkkounký čípek ale dr.mi na to nic neřekl...koukám že jsi ve stejném týdnu,taky se bojím,ale snažím se to už nepřipouštět,však počkej,porodní babka tě uklidní 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru