Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

sus
5. říj 2010

@leheckova dekuji holky. uz jsem k doktorovi zasla, byla jsem hospitalizovana na dva dny na pozorovani z duvodu mozneho predcasneho porodu... dali mi antibiotika, steroidy a analgetika. vse se ustalilo.doufam.

sus
5. říj 2010

@pepibubu dekuji,to je pravda.uz jsem k nemu utikala.

pepibubu
5. říj 2010

@sus chválím, bylo to to jediné možné řešení 🙂

luckaa
5. říj 2010

Dobrý den,ráda bych se zeptala,dneska mi doktor kontroloval průtok pupečníkem a miminko je o něco menší a hodnoty jsou takovéto: MGA 6,38 a Aumb 3,30 bohužel jsem nikde nenašla co to znamená a kontrolu Dopplerem za 3 týdny,tak nevím,jestli je to v pořádku.Moc děkuju

leheckova
6. říj 2010

chtěla bych se zeptat dnes jsem byla na UTZ vse v poradku jen mi pan doktor rikal že mam zvysené bílé krvinky v moci mohu se zeptat když si koupim urinal nebo urologicky caj pro těhotné zbavim se toho bacilu v mocové trubici a mechyři a tim se i vyhnu neprijemnému cefkovaní to by byl pro me hrozny trest ☹ ☹

monako3
6. říj 2010

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně mého porodu. Dost se trápím, jestli jsem při porodu nedělala něco špatně nebo jsem málo spolupracovala. U příštího dítěte bych se tomu chtěla určitě vyhnout.
Každy mi v těhu říkal, že u porodu, když přetrpím kontrakce, tak samotný porod je hračka a ani nástřih nebolí. Ale já to měla uplně naopak.

V noci mě vzbudili kontrakce po 10 minutách, doma jsem vydržela co nejdýl a o 3 hodiny později jsme vyjeli do nemocnice s kontrakcemi po 6-7 minutách (pro jistotu, prvoridička 😅 ), kdybych věděla jak to bude mít pomalý průběh, ještě vyčkám doma. V nemocnici mi potvrdili rozjetý porod a otevřená jsem byla na 3cm. Jen neměli pro mě místo, jeli jsme do jiné nemocnice, tak jsem po hodině už byla na 4 cm otevřená, takže vše šlo hladce a kontrakce nebyla žádná hrůza. Vše bylo v pořádku. Po čase mi píchli vodu a kontrakce se víc rozjeli, ale stále to nic nebylo. Po dalším čase se rohodly PA mi něco píchnout (nevím co to bylo už), ale rozjely se mi hrozně kontrakce, že tohle už fakt bolelo, ale o to nejde. V bolestech jsem byla 2 hodiny a stále mi říkaly, že už to bude 😀...pak mě už nechtěly nechat trápit a tak se rozhodly PA, že mi pomůžou. Jedna mi tlačila na břicho a druhá mě trochu víc rukou otvirala a říkala mi at tlačim, to jsem provaděly docela dlouho a zničeho nic sál plné lidi. U ,,skákání" po břiše se střídaly dvě PA a stále nic, kontrakce jsem již neměla žádné a nějaký pocit na tlačení jsem vůbec neměla (prý jak ne velkou)...Kontrakce byly vždy krátké a ve chvíli, kdy jsem měla kontrakci, jsem začla tlačit a provedli mi nástřih. Jenže to byla neskutečná bolest tak jsem začla křičet, při další kontrakci opět to stejné s nástřihem a malý stále nešel ven. Hodinu jsem tlačila celá vyčerpaná. Píchli mi potom ještě něco do žíly, ale rozdíl jsem teda nepocítila. Naštěstí malý se umoudřil a nějakým záhadným způsobem vylezl ven ve chvíli kdy přiběhl primář a začal mluvit ,,uf tak to máte za sebou", ale do ted nevím co tam chtěl. Malého mi skoro ani neukázali, oblíkli ho a odnesli, tak jsem celé dvě hodiny na sále probrečela a do ted si vyčitám, ten porod. Co jsem mohla udělat dobře, malý nehybal po porodu ručičkou a měl šilené bouličky, naštěstí ručka byla hned v pořádku a časem se i bouličky střebali. Mluvilo se něco o špatné rotaci, tak jestli to nebylo tím ☹

Předem se omlouvám za román 😅 , já jen at znáte celou verzi. Předem děkuji za odpověd 🙂

porodni_baba
autor
7. říj 2010

@lanka on právě ten důvod proč je teď dělán všem je ten, že matka i dítě mají větší profit z toho, když se o cukrovce, případně o poruše glukózové tolerance ví. Věřte, že kdyby to šlo vyšetřit jinak, nikdo Vás pitím sladké vody a několika odběry krve trápit nebude. Při těžších formách cukrovky se to samozřejmě projeví v moči a např. i v krvi na lačno, nebo pokud by se odebíralo po jídle, ale k tomu nevím zda bude někdo ochoten...zvažte riziko čekat takhle dlouho 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2010

@jitina jelikož to nešlo vyšetřit, tak se takovou zprávou vůbec neznepokojujte, tu zprávu má dr. pro sebe, případně pro toho kdo bude toto vyšetření opakovat, aby se to dobře zkontrolovalo 🙂
riziko je špatného průtoku, ale teď si s tím opravdu nelamte hlavu 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2010

@luckaa MGA slyším poprvé, ale to nevadí...i tak pokud by byl problém nepustili by Vás domů, takže můžete být klidná 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2010

@leheckova zkuste brusinky i urologický čaj, ale nezaručím, že se toho zbavíte. Cévkování v této fázi nevidím jako nezbytné. Postačující by snad bylo odběr středního proudu ranní moči, jeho vyšetření a případně nasazení vhodných ATB 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2010

@monako3 zkuste se netrápit ..spíš než Vaše nespolupráce mi to přijde jako zbytečné intervence zdravotníků, které pak bohužel podněcují jedna druhou 😒 možná příště zvážit jinou porodnici..Vaše vina to nebyla a každý porod je jiný, druhý bude určitě lepší a hezčí vzpomínky na něj 🙂

zazy
7. říj 2010

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat,asi od 22 týdnu jsem začla trochu špinit,byla jsem hospitalizovaná asi 3 dny v nemocnici,bylo to opravdu jen trošičku,ale dr mi řekla,že mi placenta přerůstá přes branku.Minulý týden jsem byla na kontrole,placenta je pořád stejně,takže mi bylo řečeno,že budu mít císařský řez.Je možné,že by se ta placenta ještě stáhla???

sus
11. říj 2010

hezky den vsem,babicko,mohu se zeptat,pochopila jsem,ze vyrazka v tehotenstvi je vcelku bezna zalezitost,je tomu opravdu tak? vcera jsem se osypala cervenymi teckami na brichu a dnes jiz to mam po celem tele,bricho,vnitrni strana pazi,vnitrni i vnejsi strana stehen a i na nohach a rukou,hrud. nic to nedela,nesvedi,jen vypadam jako prave odperene kure a chvilemi mam pocit,ze si se mnou telo jenom hraje,jakoby to v jednu chvili mizelo a druhou se to zase ukaze,opravdu v rozmezi minut.dekuji.

lenulab
11. říj 2010

Dobrý den, ráda bych se zeptala co to znamená, když doktoři "píchnou plodovou vodu" jak to jako probíhá?
A taky jak poznám, že je hlavička dole? Na ultrazvuku jsem byla naposled ve 30. týdnu a doktorka mi vždycky jen trochu šáhne na břicho a nic neřekne... Moc děkuji za odpovědi.

porodni_baba
autor
14. říj 2010

Omlouvám se, že teď nejsem moc na internetu a tak moje odpovědi nejsou většinou dost aktuální, počítejte s tím prosím při dotazech, a s akutním problémem určitě neváhejte a obracejte se na lékaře 😉

porodni_baba
autor
14. říj 2010

@zazy pokud je ve 30tt placenta přerostlá přes porodní cesty tak už je málo pravděpodobné, že by se stáhla/ spíše tedy vytáhla/ natolik, aby bylo možné vést přirozený porod. Spíše opravdu počítejte s tím císařským řezem, tohle pokud to zůstane jak je, je k němu opravdu neoddiskutovatelná indikace 😉 Pak už byste mohla být jen příjemně překvapená (samozřejmě neznám přesně nález, jak moc přesahuje apod) 🙂 ...

porodni_baba
autor
14. říj 2010

@sus ano vyrážka v těhotenství vzhledem k rychlým změnám hormonálních hladin je opravdu běžný jev 😉 Pokud by to začlo svědit je určitě na místě lékař, jinak doporučuji vhodnou nedráždivou kosmetiku a po sprchování hodně mazat, v těhotenství má kůže většinou tendenci se vysušovat 😉

porodni_baba
autor
14. říj 2010

@lenulab píchnutí vody...lékař nebo PA bude spíše mluvit o tzv. dirupci vaku blan, tedy o protržení plodových obalů. Používá se k tomu nástroj, vypadající jako pletací jehlice, na konci má malý ostrý háček. Vše probíhá jako normální vaginální vyšetření při porodu. Takže nejprve porodník/PA/ vyšetří 2ma prsty nález a pokud je nález k dirupci vhodný, zasune háček podél vyšetřujících prstů tak aby neporanil vás a většinou za kontrakce se pokusí protrhnout plodové obaly, to vše pod kontrolou svých prstů aby neporanil miminko.
Za normálních okolností a Vaší max. spolupráce je to výkon absolutně nebolestivý, ale je potřeba se uvolnit, což se většině maminek ne moc dobře daří, ale to se týká i běžného vyšetření. Vy nakonec cítíte jen proud teplé vody 😉

Hlavičku dole bez zkušeností je to maličko obtížné, ale když to řeknu lidově, hlavička je na miminku to nejtvrdší 😅 takže pokud sáhnete prsty nad svoji sponu stydké kosti měla byste ji tam cítit. Při poloze koncem pánevním, pak maminky většinou poznají hlavičku na jedné straně pod svými žebry 🙂

pe_t
15. říj 2010

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jak je to s bolestí okolo ovulace. Mívám ostrou bolest jednoho vaječníku, vždy cca v polovině cyklu a pak asi dva dny mě ještě bolí podbřišek jako u MS. Zajímalo by mě, kdy ovu probíhá, jelikož se snažíme o miminko. Četla jsem i názor, že bolest předbíhá ovu....tak nevím. Znamená to, že v den té ostré bolesti vaječníku už dochází k putování a čekání vajíčka a pak ty cca dva dny, jsou už dozvuky proběhlé ovu, nebo ta ostrá bolest znamená, že ovu se chystá a teprve bude následující den (proto to msbolení podbřišku)? Moc děkuji za odpověď.

pifina
15. říj 2010

@pe_t ak mozem svoj nazor, tak je to individualne u kazdej zeny, podla popisu ti podla mna nikto nepovie, ako presne to je u Teba ... skusila si si merat bazalnu teplotu a sledovat zmenu hlienu vylucovaneho z posvy? to by ti mohlo ozrejmit spolu s popisovanymi bolestami, o co presne ide ... alebo potom meranie pomocou ultrazvuku (folikulometria, ak sa nemylim) ...

sus
15. říj 2010

@porodni_baba dekuji🙂

leheckova
15. říj 2010

dobrý den mohu se zeptat proč se traduje že v těhotenství vadí mytíííííííííí oken kvuli pohybu nebo proč tomu tak je ???ruce na hoře nebo cim to je nechapu tu souvislost děkuji za zkušenost....

dagina
17. říj 2010

Dobrý den,
@porodni_baba prosím o radu, miminko mám v poloze KP, mudr se už moc netvářil, že by se mohlo otočit, i když šance ještě je velká..., nicméně se zmínil o cvicích na otočení miminka. Pamatuji si to ještě z kurzu při první dceři. Takže si jen upřesním - v poloze na čtyry, lokty opřené, mírně vyhrbit a prohnout páteř?! Jak často a kolikrát toto provádět???? Jak poznám zda se mimi otočilo a kdy mohu očekávat výsledky?? Hlavičku pod žebry necítím, ani dole nad stydkou sponou (spíše to nepoznám 😅). Moc děkuji za odpověď.

dagina
17. říj 2010

@porodni_baba ještě jeden dotaz prosím - jaké rizika jsou u porodu KP??? Jsou u druhorodičky menší??? Děkuji

zdenkazdenula
18. říj 2010

Dobrý den babičko🙂,
1) při porodu císařem byl problém vytáhnout naše mimčo, doktoři tahali mimčo ven a jen tak to nešlo, dítě bylo velké, obvod hlavičky skoro 39cm. Řez jsem měla asi 15-16cm (nevím). Zajímalo by mě, jak je možné, že děti projdou řezem, to se ta rána roztáhne až na těch cca 40cm? Proč se při porodu vělkých dětí dělá císař? Je řez na císař větší než otevření u normálního porodu?
2) Taky se chci zeptat, jak je časté, že se dítě otočí do špatné polohy až před termínem? Jaké mohou být důvody?
3) A v neposlední řadě, co to znamená, když při vyšetření jsou třeba hmatné nožičky plodu, znamená to, že touto částí již plod vstoupil do pánve? Je potom vůbec reálný obrat při již menším množství plodové vody téměř v termínu?
Děkuji 🙂

giselka
19. říj 2010

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz - může MS přijít ještě před koncem šestinedělí? Předem díky za odpověď 😉

liptonek
19. říj 2010

dobrý den, jsem ve 32tt a v lékařské zprávě mám napsáno: hlavička naléhá těsně, segment lehce distendován. Mám se nějak znepokojvat? díky za odpověď

veruska007
20. říj 2010

dobrý den,
chtěla bych se zeptat: jsem 3. měsíc po samovolném potratu v 19.tt a následné revizi. Měla jsem již dvě bezproblémové menstruace. Nyní jsem zhruba v půlce cyklu, a již dva dny špiním až slabě krvácím (spíše nárazově, víc po námaze). Ovulační krvácení to asi není, ovulaci zatím nemám (měřím BT). Čím to může být? Mám si s tím lámat hlavu? Nikdy jsem to neměla. K doktorce jít nechci, protože mi předepsala antikoncepci, kterou brát nechci a i manžel je proti (chceme zase miminko, navíc jsem po ní měla v minulosti zdravotní problémy). Díky moc.

porodni_baba
autor
24. říj 2010

@pe_t nejpřesněji určit ovulaci lze jen pomocí folikulometrie UZ, doma ale můžete zkusit tzv. měření bazální teploty, graf by Vám pak měl určit ovu přesněji, příp lze i doplnit ovulačními testy 😉

porodni_baba
autor
24. říj 2010

@leheckova traduje se kvůli natahování nevhodných svalů a možnosti zamotání do pupeční šňůry, ale je to spíše teorie, dnes prosazujeme spíš to, že jde o zbytečně velkou námahu pro těhotnou, např. skrze riziko předčasného porodu 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru