Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

veronkaj
31. bře 2011

@porodni_baba ďakujem veľmi ste ma ukludnili, no ja som dostata menzes po 5 dňoch meškania a na štvrtý deň menzesu som našla slabé // a potom o týždeň bolo hcg 1010 ale na uzv. ešte nič nevideli a tak ma strašia mimomat. tehot.
dnes idem na ultrazvuk tak dúfam že už tam maličké uvidia kde majú. a bude krásne rásť v zdraví.

a jedno mimom. tehot. už som mala a museli ma rozrezať cez brucho a vybrať celý jeden vajíčkovod.

dám vedieť
pekný deň

veronkaj
31. bře 2011

@porodni_baba dobrý deň
tak som späť od lekára dlho dlho nič nevidel, už mi hovoril že to bude asi mimo alebo že nič z toho nebude a nakoniec že uvidel malilinku dutinku a tak nevie čo bude, tak v pondelok idem znovu na krv a v utorok na uzv.
čítala som si čo napísal ale bud sa pomýlil alebo nechápem napísal že v maternici dutinka do 69mm a štrbinka 8-9mm. no tak tých 69mm je čo ?? to sa asi pomýlil lebo to ledva videl vravel že je tam len taká bodka a tam napíše také číslo???

miranda77
13. dub 2011

@mmirinda ahojda, založili jsme na toto téma diskuzi ... mám úplně stejné plány a možná stejný"problém" (VBA2C)

@porodni_baba chtěla jsem se zeptat, zda-li vaše doporučení: "vzhledem k tomu, že už druhý byl skrze stenčenou jizvu na děloze, bych spíše uvažovala nad bezproblémovým průběhem třetího těhotenství...za spont. porod bych v tomto případě moc nelobovala...ale je to jen můj názor a Váš může být jiný. Zkusit to pod heslem zkusit se má všechno samozřejmě na některou porodnici můžete, ale šancí si příliš nedávejte"
vychází z nějakého kontkrétního případu, zkušenosti či jen z obecného povědomí, které zde v ČR k těmto případům převládá? máte nějaké konkrétní studie, které se tohot problému týkají? moc děkuji za případné odkazy či doporučení

mmirinda
14. dub 2011

@miranda77 Taky se moc budu těšit na odpověď , díky 🙂

petrunka01
19. dub 2011

@porodni_baba můžu dotaz?jsem ve 27.týdnu a dnes mi doktro napsal do průkazky CS 2-je to v pořádku?Nic zvláštního neříkal,tak snad jo,jen mě rychle vypakoval,tak se radši ptám..

knobloska
20. dub 2011

@porodni_baba měla bych jednu otázku. Jsem podruhé těhotná, nyní 23.tt. Asi před 3 týdny jsem začala trošku krvácet, jela jsem k dr, ale ten už nic neviděl, vše OK. A od té doby se to opakovala ještě 4x, vždy lékař na pohotovosti potvrdil, že je vše jak má být. Prohlíželo mě tedy asi 5 dr a nikdo neví, z čeho to je, beru Ascorutin 6 denně. Dneska jsem byla u svého dr a ten mi řekl, že když to bude drobné krvácení a hned ustane, ani s tím už nemám nikam jezdit. Tak fakt nevím, je mi taky trapné, že přijedu na pohotovost a oni už nic nevidí a kdybych s sebou neměla vložku, tak si snad myslí, že jsem blázen. Nevíte, z čeho by to mohlo být? Z povrchu čípku? Nikdo mi nIc nepotvrdil. Mám doma 3 letou holčičku a tedy jen ležet nemůžu, ale dost se šetřím, neuklízím, nic nezvedám, nechodím na dlouhé procházky. Čípek mám dlouhý dost, placenta v pořádku. Není třeba možné, že mám nějakou infekci?
Děkuji

porodni_baba
autor
21. dub 2011

@veronkaj to jsou dobré zprávy, doufám, žetakto i pokračují, a ta čisla předpokládám budou mýlka 😉

porodni_baba
autor
21. dub 2011

@miranda77 ne studie nemám, o žádných relevantních ani nevím. Většina porodnic vzhledem k riziku do toho nepůjde, proto i nedostatek relevantních dat. Zkušeností s třetími těhotenstvími po dvou SC mám z praxe dost a vždy je s tím spojen strach o to probíhající těhotenství. Vám to zřejmě nestačí, proto přeji hodně štěstí při hledání dat, která se Vám budou hodit "tzv. do krámu" a podpoří Vaši teorii, že pokoušet se o spont. porod po 2 SC je bezva nápad. Hlavně Vám ze srdce přeji bezproblémové těhotenství a porod (ať už jakýkoliv) a zdravé dítko na konci 😉

porodni_baba
autor
21. dub 2011

@petrunka01 CS 2 je ve vašem tt naprosto normální 😉

porodni_baba
autor
21. dub 2011

@knobloska pokud je to málo a hned to ustane opravdu by to mohlo být z čípku. V těhotenství je křehký. Zkuste vypozorovat zda tomu nepředchází nějaká fyzická námaha (např. i sex) apod. I infekce je možná, měl by vyšetřit gynekolog. 😉

veronkaj
21. dub 2011

@porodni_baba
no už som po operácii nakniec to bolo mimomaternicové a ešte aj prasklo.
takže už detičky nemôžem mať lebo nemám vajíčkovody ani jeden.
pekný deň

petrunka01
21. dub 2011

@porodni_baba děkuji za uklidnění

miranda77
21. dub 2011

@porodni_baba děkuji za odpověď , která mi samozřejmě nestačí 😉 ... asi bych byla překvapená v případě jiné odpovědi 😅 , ať se Vám daří!

mona12071
23. dub 2011

@porodni_baba dobry den prajem
chcela by som vas poziadat o jednu radu
pred vyse rokom sa nam narodil malicky cisarskym a povedali nam ze by sme mali pockat 2 roky nez otehotnim ale pohravame sa s myslienkou mat druhe miminko ale nevieme ci to mysleli 2 roky do porodu alebo otehotniet az po 2 rokoch
viem ze by som musela ist na dalsi cisarsky keby to bolo tak skoro ☹
a este jedna mala otazocka nakolko mi sme chceli mat vzdy 3 deti tak sa chcem spytat ci by som mohla mat 3 cisarskym alebo len 2
dakujem vam velmi pekne za vas cas

antynka1
23. dub 2011

@mona12071 porodní bába určitě odpoví, ale mě v porodnici i na gyndě řekly minimálně 1 rok po císaři otěhotnění, ty dva roky jsou do dalšího porodu 😉

mona12071
23. dub 2011

@antynka1 dakujem velmi pekne a po tom roku asi musim mat dalsi cisar ze keby som pockala dlhsie tak by mohol byt asi aj normalny ☹

antynka1
23. dub 2011

@mona12071 tak to neporadím....

mona12071
23. dub 2011

@antynka1 uvidime co povie porodni 😀 vies ono to prislo aj niako na mna stale som chcela ze tak za minimalne 2 roky ale uz aj mne sa paci ta myslienka aby bolo teras no neviem som rada ze maly je uz velky a tak ale zasa nechcem aby tam bol moc velky rozdiel medzi nimi asi si vedeli potom zahrat

antynka1
23. dub 2011

@mona12071 tak to mě zatím tyhle myšlenky nepřepadají, ještě tak rok si myslím, že mě to ani nenapadne 😀 A jiank si myslím, že jestli bude druhý císař nebo ne bude záežet na stavu jizvy, jestli tě při těhotenství a samotném případném normálním porodu nezačne bolet atd. Prostě si myslím, že když bude vše v pořádku, jizva na děloze také a doktoři nebudou vidět problém tak by druhý mohl být normální.

denousek
4. kvě 2011

dobry den,prosim vas jaka je pravdepodobnost opakovani mimiděložního tehotenstvi?19.3. jsem byla na laparce ajeden vejcovod mi vzali...kdyby se tomelo opakovat kdyz by mi ho nevzali tak to chapu ale takhle?kdyz vlastne funguje jen ta zdrava strana??mám sílený dilema aby se to neopakovalo ☹ a bojim se znovu otehotnět ☹ diky

denousek
4. kvě 2011

@porodni_baba to bylo pro vas 😀

tanuki
5. kvě 2011

@porodni_baba drobý den, chtěla jsem se zeptat na Vaše zkušenosti s varixy na vulvě - udělaly se mi, řekla bych docela časně, už se to zhoršuje. Zatím nic neberu. V prvním těhotentsví nebylo nic, porod bezva, poctivě jsme masírovali hráz a cvičili s epi-nem a podařilo se bez nástřihu. Teď mám strach, jak vůbec porod proběhne a předpokládám, že mi nástřih udělají preventivně ☹ aby se to kdyžtak trhalo jiný směrem. Varixy jsou zatím jen nahoře, podél klitoris, výrazně horší na jedné straně. Do poševního vchodu nezasahují. Děkuji za názor.

tyynka
12. kvě 2011

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v úterý jsem byla na UTZ v 31. týdnu a MUDr. řekla, že je miminko o 14 dní menší než by mělo být (ve 22. týdnu to bylo jen o dva dny) a navíc má 7mm cystu na mozku - za 14 dní jdu znovu, že když povyroste, tak se nám narodí jen malé miminko, že to nic neznamená, ale nic jinýho neřekla a já teď vydím ty nejhorší scénáře budoucnosti - co všechno se může stát?

ashlee
28. kvě 2011

@porodni_baba Dobry den,v červenci 2010 me natekla noha ,delali mi ultrazvuk cev ale sraženina tam nebyla,v nedeli jsem začala rodit ale synovi padali ozvy a mela jsem zelenou plodovku tak mi udelali cisaře.Ale po cisaři se mi udelala sraženina,hluboka žilni tromboza ve stehne a v břiše.Mam krevni mutaci mthfr c677t homozygot.to jsem nevedela.Cevy už mam pruchodne.Cevni dr. mi řekl že když budu tehotna že si budu muset ředit krev.Další snaženi o mimčo planujeme až za rok.zajimalo by me zda budu moct zkusit rodit vaginalně?Muj gynekolog mi řikal že je to problem když si budu muset ředit krev,že budu muset mit cisař 😢 .cisař bych nechtela,i když jizva se hojila dobře a nemela jsem problemy.děkuji za odpoved

broskvicka21
30. kvě 2011

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli testovací proužek sílí podle hladiny hormonů. Nyní bych měla být v 9tt a pro jistotu jsem si včera uděla další TT. Testovací proužek se sice objevil hned, ale nebyl nijak silný jako u předchozích testů. Bojím se zda to miminko nevzdalo. Mám PCO o jedno mimi už jsme přišli. Nyní beru 2x1 Utrogestan.
Moc děkuji za odpověď.

romcovaklarka
4. čer 2011

@porodni_baba Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli neexistuje nějaké doporučení na nějaký pohyb nebo činnost, která by měla pomoct miminko přimět sestoupit v břiše dolů. Moje mimi je prý hlavičkou dolů, ale stále úplně vysoko. Díky moc.

porodni_baba
autor
9. čer 2011

@mona12071 ty 2 roky na otěhotnění jsou již v dnešní době překonané, zálaží na Vašem těle jak se zvládlo s císařským řezem vypořádat. Vše se rozhodne až na konci těhotenství dle stavu jizvy a velikosti miminka. Hodně také záleží na tom, proč byl proveden ten první císařský řez. Ale šance na další spont. porod je jistě poměrně veliká 😉 3x císařský řez už je dnes poměrně běžný 🙂

porodni_baba
autor
9. čer 2011

@miranda77 moc pěkný odkaz...mmch i tam to máte napsáno jasně:
...
Samostatnou skupinou jsou ženy, kde došlo k neúspěchu v pokusu o VBAC a porod musel být ukončen císařským řezem. Tyto ženy mají mnohem horší výsledky mateřské morbidity, ale i mortality. Jsou u nich častěji popsány infekce, febrilie, větší krevní ztráty, nutnost krevních transfuzí, poranění střev, močového měchýře a při ruptuře děložní i nutnost provedení hysterektomie...

takže opravdu hodně štěstí.
Já jsem vcelku odpůrce císařských řezů, pokud to není nezbytně nutné pro život nebo zdraví matky nebo dítěte. Co se mi ale dost příčí jsou extrémní názory a myslím, že vy už se o extrém trošku pokoušíte 😒 Prosím rozvíjejte svoji diskusi a do mé už, pokud je to jen trochu možné, nezasahujte.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru