Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

romiss
5. čer 2007

Ahojky porodní babičko,psala jsem ti ohledně pálení žáhy a musím říct,že už je to o mnohem lepší,akorát mně ještě trápilo jezení moc jsem tomu teď nedávala, tak šlo nějaké to kilečko dolů...mám,ale obavy o malého,jestli ho to nějak nemůže ovlivnit na přírustku,chtěla jsem se zeptat:kolik takové miminko přibírá poslední měsíc? Já jsem za těhu přibrala 11kg,což myslím,že je vpohodě.........Děkuji za odpověď 😉

marinka
5. čer 2007

porodní babičko, mám dotázek: Už několik dní velmi bolí v křížové oblasti (spíše na levé straně). Když jsem v klidu, ani to necítím, ale vůbec nemůžu chodit. Jela jsem kvůli tomu i do nemocnice, kde mi udělali UTZ, ale s miminkem to nesouvisí, to je v pořádku. Dr. se domnívá, že je to tím, jak mi roste bříško a že se s tím nedá nic moc dělat. Snažím se od bolestí ulevit, protahuju se na balonu, chodím minimálně, ale zatím se to nelepší. Zajímal by mně tvůj názor na to a jestli je nějaký přípravek podobný Fastum gelu, který by se mohl používat v těhotenství. Moc děkuji za odpověď!

porodni_baba
autor
6. čer 2007

48 hodin tu clovek neni a uz takova spoust...nebo spis smrst vasich dotazu, ale to je dobre,..takze hezky postupne na vsechny hezky odpovim 🙂

ad pebi:
klid! je pradepodobne, ze se jeste otoci hlavickou dolu
urcite bude dobre domluvit se v porodnici...ono KP( konec panevni-zadecek dole) se rodi jen pri urcitem vahovem odhadu a jiste v mnoha porodnicich je to benevolentnejsi duvod k cisarskemu rezu 😉 Ale nechala bych to az na opravdu tesne pred terminem, kdy by bylo pravdepodobne, ze uz se neootoci, ted je jeste brzy soudit 😉 Po cisarskem rezu vseobecne nastupuje mlicko pozdeji...ale je potreba byt trpelive a vzdycky nastoupi, jen to chvilku dyl trva nez po normalnim porodu 😒 😅 Tesne po operaci a prvni dva dny jeste na bolest dostat muzete...to se tvori jen mlezivo a tam tyto latky prechazeji jen v nepatrnem mnozstvi...jakmile se ale rozkojite 3-4 den obvykle, uz nic nedostanete, protoze to prechazi do mlicka 😎 Ahojky, taky bych měla jeden dotázek

ad lenkjane:
formovace jsou pasivni zalezitost a bradavky nijak nedrazdi...muzete je bez obav pouzivat...pozdeji..ten mesic pred porodem k tomu muzete pridat jeste ruzne popotahovani bradavek...sprchovani studenou teplou vodou atpod....to uz je aktivni vec...a drive se nedoporucuje...
ale pokud je vsechno vporadku, zadne drazdeni bradavek nemuze predcasny porod vyvolat...
to byste pak nemohla ani sexovat...a to je myslim vetsi drazdeni 😀 , ono jde o to aby toho nebylo moc, ale primerene...
tech formovacu bych se opravdu nebala...
a kdyby se vam zdalo, ze vam casteji tvrdne brisko tak se na to samo vyprdnete...protoze dulezitejsi nez kojeni je donosene mimi 😉 😀 😅
K porodu neni kloboucek treba, ale do porodnice si ho s sebou vezmete...budete rada ze mate svuj...nekde pujcuji, ale ty se pak musi zase vyvaret....takhle kdyz si prinesete vyvareny vlastni...mate vystarano...
a nekde nepujcuji, tak by vam pak pro ne musel tatka bezet 😉
I u vpacenych bradavek je nekdy mozno kojit bez kloboucku...ono je potreba ty bradavky videt...takhle na dalku se to zhodnotit bohuzel neda 😒
ale pokud budete nosit formovace a pozdeji prsa otuzovat..v terminu porodu uz byste je vpacene mit nemela 😉

porodni_baba
autor
6. čer 2007

ad anney: s tim hlazenim a tvrduti je to presne jak pisete nenapsala bych to lepe 😀 😉

ad katarina82: to me tesi...a kdyz to ted mate oficialne potvrzene, muzete byt naprosto klidna...udelala jste vsechno co jste mela a mohla...
preju jen dalsi prijemnejsi zazitky v tehu 😉

ad kata 76: cerne uhli muzete...to je jen dezinficiens...nic spatneho v nem neni

ad michalilinka: Bromexin muzete...nosni kapky nejlepe ty detske

ad kata 76: pokud je ta obava opravdu velika a po nekolika neuspesich doporucila bych psychologa (v nasi spolecnosti je to dost tabu tema) neni se za co stydet...pomuze si vse rozumne oduvodnit a ziskat vetsi klid...
s bylinkami na zacatku taky velmi opatrne o lecich uz ani nemlivim...ty bych vynechala dokud by to slo 😉

porodni_baba
autor
6. čer 2007

linda02: absolutne zaruceny recept neni...to bych mela Nobelovu cenu 😝
radi se dlouhe prochazky, uklid, drazdeni bradavek...sex nekolikrat denne 😉

ad romiss: bat se nemusite vyhovy prirustek vas je v pohode...mimi moc ochudit nemuzete...ono si stejne vezme co potrebuje 😎

ad marinka: opravdu to asi bude skrizeni kosti kam se upinaji vazy, ktere drzi delohu...s tim mazanim bych asi poprosila v lekarne aby mi pomohly neco vymyslet...zkuste si to nahrat suchym teplem...s mazanim bych byla opatrna, lae v lekarne urco poradi a radi 😉

marinka
6. čer 2007

Děkuji moc za odpověď, ještě štěstí, že vás tu máme 😉

jusnina
6. čer 2007

Dobré ránko. Já mám opět dotaz. Vlasntě dva. Jeden opět blbý 😉
1. mám dost popraskané břicho a hooodně mi svědí. Už nevím čím to mazat. Nemáte nějakou radu? Není také možné že je svědění vyvolané inzulinem? Dr říkala že by mi mohlo občas něco zasvědit, ale u toho břicha bych to viděla síš tím napínáním kůže.
2. Mám těhotenskou cukrovku, píchám si nízké dávky inzulinu. Po porodu mi nejspíš dítě odnesou na vyšetření. Jak se to dělá u dětí diabetiček? Přinesou ho včas zpět aby se mohlo nakojit? Někde jsem četla že když se dítě do hodiny nepřisaje, tak značně zeslabuje sací reflex. Je to tak? Fakt mám hrůzu z toho že mi mimčo ukážou a šup s ním na vyšetření a rovnou do inkubátoru a já ho do druhého dne neuvidím.

cazadora
6. čer 2007

Dobrý den, mám jeden dotázek. Už asi tři dni se prcek moc nehýbe spíš se jen tak jednou dvakrát denně převalí a ani tím si nejsem nakonec moc jistá, do neděle se hýbal třeba jeden den hodně druhý skoro ne ale aspoň večer byl aktivní. Docela se bojím jestli je všechno v pořádku, mám jít k doktorovi nebo to může být třebas růstem dělohy,že má teď víc místa. Moc děkuji za odpověď už začínám být na nervy... ☹

kaceenka81
6. čer 2007

cazadora-já jsem ve stejném týdnu jako ty a prcka taky necítím každý den,před 2.týdny jsem cítila kopání a ted už jen takové bublinky,což nevím jestli je mimi nebo prdy 😅 taky sem se na to chtěla zeptat,si mě předběhla.ale kvůli to mu nepíšu:
por.babi-včera jsem zakopla a dost nešikovně upadla bříškem na linku,nic mě nebolí přesto se hrozně bojím že jsem mimi nějak zmáčkla nebo mu ublížila!je tam dobře chráněné?a jako naschvál se dneska vůbec nehýbe... ☹

cazadora
6. čer 2007

kacenko, já se právě snažim uklidňovat jak můžu, žádný problémy nemám tak snad je všechno ok.

kaceenka81
6. čer 2007

a ještě se chci zeptat ohledně velikosti bříška,já nemám skoro žádné a v tomto týdnu mi to nepřipadá normální.můžete se kouknout(doufám že to půjde otevřít)http://im.lide.cz/photo/sm/80/08/13685562-16738...

alca.m
6. čer 2007

Dobrý den,
opět mám dotaz:
Dá se něco dělat s nechutí se milovat? Už z toho začínám být nešťastná, a to nemluvím o manželovi. Dvakrát už jsem se přemluvila, ale bylo mi to hrozně nepříjemné, dělala jsem to jen pro manžu. Nevím co s tím dělat aby se to zlepšilo.. ☹

kasli
6. čer 2007

Přeji hezký den porodní babičko, měla bych jeden dotaz:
Trpím na herpes genitalis,před otěhotněním jsem se s ním docela dobře poprala a poslední měsice se mi skoro neobjevoval. Jenže hned jak se nám prcek povedl, tak zhruba ve 12tt se mi okamžitě objevil a léčení trvalo déle než obvykle /skoro 14dní/. Byla jsme s tím u Dr. a ten mne ujistil, že v tuto chvíli se ničeho nemusím bát, že problém by nastal pokud by se mi opar objevil těsně před porodem. No a můj dotaz zním: jak hodně těsně před porodem se mi nesmí opar objevit, abych nemusela rodit císařem? A opravu výskyt oparu během těhotenství není nebezpečný pokud jsem na něj trpěla i před otěhotněním?

lenycka
6. čer 2007

Dobrý den 🙂
Poslední měsíc jsem začala hrozně otékat - nohy od kolen dolů (hlavně v oblasti kotníků a chodidla) a ruce (hlavně dlaně a prsty). Vím, že je to ke konci těhu normální, ale nepomáhá mi ani pitný režim ani kofeinová káva, prostě nic ☹
Nemáte, prosím, nějakou radu, jak se toho alespoň trošililinku zbavit? Přijde mi, že musím zákonitě každým okamžikem prasknout! ☹

vanky
7. čer 2007

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, jestli alergická rýma a s tím spojené časté kýchání a smrkání může mít vliv na tvrdnutí břicha??? ☹ od doktora jsem měla předepsaný Magnosolv a teď mám Magne B6 3x za den. Moc děkuji za odpově´d 😉
A babulenko, je skvělé, že váš osobní čas obětujete pro tuto fajn poradnu 🙂

kacabacka
7. čer 2007

jusnina: ahojky, chtěla bych se tě zeptat ohledně té těhotenské cukrovky. Ta se objevuje jen v těhotenství a po porodu končí? Popř. jak se na to přijde? Z krevních testů? A co je toho příčinou?

iza
7. čer 2007

jusnina : ahoj na to bříško zkus weledu olejíček...mě to pomáhá..ona ta kůže svědí tím jak se napíná..jinak při těhu cukrovce tě mohou svědit záda, nohy a ruce..ale to příško bude tím napínáním neboj 😉
kacabacka : koukni na: http://www.diabetacek.cz/view.php?cisloclanku=2...

porodni_baba
autor
7. čer 2007

Dobrý den všem, takže opět postupně najdete odpověď na sve otazky 😉

ad jusnina:
1/ svědění může mít i vážnější příčinu (treba spatne jaterni testy, u vas spise ta cukrovka) ale nejdrive bych zkusila neco nedrazdiveho na mazani: kalciovou masticku, cistou vazelinu, cisty rostlinny olej - z lekarny..bude se vam pak hodit i na mimco...a vsechny tyhle rady jsou za par korun 😉

2/ deti diabeticek musi byt vice kontrolovany..tzv. ze miminko pravdepodobne bude delsi dobu na pozorovani u sestricek... to ale nesmi branit kontaktu s vami..pokud je mimco jinak vporadku a porod byl jen primerenou zatezi...bude mimi jiste prilozeno do 30minut od porodu...neni duvod tomu branit...
Vetsinou se to provadi tak, ze kdyz se miminko narodi ukazou vam ho...pak jde na osetreni kde vetsinou asistuje tatinek a pak se oba vraci k vam...chvilku se potesite, zkusite prilozit, a po chvilce si sestricka odnese mimi do inkubatoru k tzv. adaptaci...zbytek se pak ridi tim jak adaptace probiha...
ale vetsinou vam pak na 6N vozi miminko normalne ke kojeni...tedy zpocatku k prikladani a potom si ho zase vezmou na pozorovani.
To ceho se velmi obavate by nastat nemelo...samozrejme vyjimkou je ohrozeni zdravi vas nebo mimca...jediny duvod kdy by mohlo jit kojeni stranou...ale jinak se to nedeje...je to vase miminko a nikdo by vam ve styku s nim nemel branit...tzn. ze i kdyz je na pozorovani u sestricek, nebo popr. i miminka na JIP nebo ARO....kontakt s rodici je prvorady...mohla byste se jit za nim kdykoliv podivat... 😉

porodni_baba
autor
7. čer 2007

cazadora:
prave proto ze jste to zacala tolik sledovat...tak si s vami hraje...
ale ne vazne...ty pohyby se meni...meni se jejich cetnost i intenzita...
budte klidna...v pripade, ze by vam prislo, ze se nehybe vubec...muzete zajet na kontrolni monitor nebo UZ ke svemu lekari 😉 Mozna kdyz svoji obavu sverite porodni asistentce v poradne...nebo na kteremkoliv porodnim sale...poslechnete spolu ozvy mimi a hned budete klidnejsi a ani k lekari treba nebudete muset 😉

porodni_baba
autor
7. čer 2007

ad kaceenka81:
to me mrzi, ze jsem na internetu az ted...ale pro vsechny pripady jste mela navstivit lekare...pamatujte si ze jakykoliv pad ci uder na brisko muze byt pro mimi nebezpecny...proto vzdycky radeji hned jedte k lekari nebo do porodnice
pokud jiz pohyby citite je vsechno vporadku a uz to nemusite resit...je to jen varovani pro priste 🤐

porodni_baba
autor
7. čer 2007

ad alca.m:
nedelejte s tim prosim nic...a hlavne se do milovani nenutte... 😖
Jste na zacatku tehotenstvi...vsechno se jeste muze mnohokrat zmenit a zrovna tak chut na milovani (vetsinou apetit stoupa okolo poloviny tehu 😉 )...
Mozna mate podvedomy strach o mimco, ale nebojte to je dobre chraneno...
Promluvte si s manzelem ....je to hlavne a predevsim o vas dvou...a pokud nemate zrovna chut se milovat je to prilezitost pripomenout si ty skvele zacatky vztahu, kdy vam stacilo se pomazlit atd...to uz necham na vas...zacnete treba masazi a uvidite co z toho vzejde 😅

porodni_baba
autor
7. čer 2007

kasli:
zacnu od konce- vyskyt oparu mimi nijak neublizi...a v terminu porodu...tak 38. tyden se rozhodne...pokud by tam byl...jasny cisar...pokud ne...ceka se normalne na prichod porodu a rodite spont. 😉

porodni_baba
autor
7. čer 2007

ad lenycka:
nejste ve stresu a odpocivate dost...v kazdem pripade odpocivejte vice...je to ted hooodne dulezite...predpokladam, ze tlak a moc jste mela pri posledni kontrole vporadku...starejte se o sve nohy...koupel jim udela dobre...zkuste nejakou sul a muzete pridat i olej z jalovce...take dostatecne pijte...
z jidla zkuste salatove okurky, varene brambory, cerstvy ananas...jezte hodne kvalitnich bilkovin...syry, sunku, varene maso
snad vam alespon neco z toho pomuze 😔

kaceenka81
7. čer 2007

dobrý den,myslím, že pohyby cítím,ale je to jen takové ťukání.tak mám obavy jestli je miminko v pořádku.je normální že v tomto týdnu cítím mimi jen večer a v poloze na zádech?

vanky
7. čer 2007

Babulenko, nepřehlédla jste můj dotaz? 😅 Ještě poznámka, na tu alergii zatím nic neberu, kromě kapek do očí a nosu Allergocrom. Moc díky za odpověď 🙂

lenycka
7. čer 2007

No spíš jsem ve stresu proto, že tak otékám ☹ Děkuju moc za radu

linda02
7. čer 2007

porodní babičko: prosím tě chci se zeptat na účinky Oxytocinový zátěžový test mají mi ho dělat v pondělí pokud se to tedy nerozjede samo. A pak kdyby nepomohl ten zátěžový test za jak dlouho by mi měli porod vyvovalat. Moc děkuji. A co se týče Hamiltonova hmatu ten se dělá kdy? Moc děkuju za odpověď Linda 😉

kasli
8. čer 2007

porodní babičko DÍKY 🙂

alca.m
8. čer 2007

Děkuju za uklidnění, já se nenechávám do ničeho nutit. Ale mám na to myšlenky a tak jsem si řekla že to zkusím, že je to třeba jenom v hlavě..no dám tomu ještě čas.. 😉

porodni_baba
autor
8. čer 2007

ad vanky:
kychani opravdu vliv na tvrdnuti bricha ma...ono tot¨iz u toho zapojujete brisni svaly 😠 proto to magnesko ale tim by se to melo resit...a taky uz jste 30tt tak muzete mit cimdal mensi strach o mimi 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru