Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

adrianav
20. čer 2007

Dobry den, jsem na konci 27tt a mam problem s vyprazdnovanim.jdu tak 1x za 4-5 dnu..proto jsem se chtela zeptat, jestli je vhodne, abych si obcas vzala nejake projimadlo a popripade jake....predem dekuuji za odpoved

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad bu_bu: porod...moc hezky napsany...a ten prirozeny treba zazijete priste 😉
s odpovedi na otazku uz jdu asi trosku pozde, ale i pro vsechny ostatni... je nejlepe prso mezi kojenimi chladit...nejlepe obklad treba z tvarohu na postizene misto...ten vytahne horkost...pred kojenim supky do teple sprchy nebo alespon mistecko nahrat teplym obkladem a hezky jemne rozmasirovat pripadnou zatvrdlinku aby se to mlicko uvolnilo...a hodne stridat polohy...mimco odsava nejvice z mista kde ma bradicku...takze se snazit zvolit takove polohy aby hodne pil z toho mista kde je to treba...
odstrikavat pripadne po kojeni a jenom do ulevy...nikdy ne dale...protoze vetsi potreba...vyvola jeste vetsi tvorbu 😉
pokud uleva neprichazi a teploty neklesaji pod 38 je nutna navsteva lekare a nasazeni antibiotik ☹ 😉

kristynaw
20. čer 2007

ahojky,tak mam zase dotaz. jak uz jsem psala, mam uterus bicornius,mimi je v leve casti, od rana (mam poledne) me boli prave v leve casti,jakoby stejna bolest, kdyz jsem mela slepaka. boli to v klidu a citlive na dotek(zmacknuti,i jemne0.muze to byt neco nebezpecneho?

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad kaceenka81: vzdy kdyz se vam pohyby nezdaji...je jich malo nebo naopak prehnane moc..nebo jsou bolestive je vhodne se nechat zkontrolovat...tedy miminko....ozvy, monitor, prip. UZ...tedy zajit ke svemu lekari...nebo prip do porodnice...
uvidite ze s postupne narustajicim briskem se bude znovu a znovu intenzita pohybu menit...ale dejte na intuici...pokud se vam to nezda...je cas na kontrolu 😉

ad beny: mimcu to nevadi...je chraneno obaly a vodou 😉 🙂

ad adrianav: problem to neni v tehu je to vcelku bezne...vlivem hormonu povoluji vazy...vsechno se prizpusobuje tehu a chysta na porod...muze to byt i velmi neprijemne, ale v tehu se s tim nic moc delat neda ☹ 😉

ad siola80: viz vyse...prejde to pravdepodobne az po porodu 😉

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad gulliver: mrzi me ze jsem neodpovedela driv, ale stejne bych vam poradila jen tu navstevu lekare

ad susik77: myslim, ze je to od vaseho lekare netaktni...dalo se to rict urcite i jinak...jdete naprosto spravne vetsinou se to takhle dela...pokud mel moznost ...mohla jste se v porodnici domluvit a do terminu chodit ke svemu gyn...ale je to vase rozhodnuti 🙂

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad romiss: na konci tehu mimi uz moc nepribiraji...proto to moc nereste...
pokud mudra rekla ze je mimi moc nizko znamena to, ze se ji to dobre nemerilo...a tim padem to neni ani presne...i tak +-500g takze budte uplne v klidu 🙂 😎 Vsak si mimiska premerite az vyleze 😎 😀

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad artuse: nezbytne nutne to neni, ale protoze z pocatku tehu nejsou ty kontroly tak caste je to doporucovane...ke konci tehu uz to tolik nutne neni...kdyz predcasny porod nehrozi 😉 Vydrzte...ono to vysetrovani ma sve opodstatnen¨i 😉

mirka19: uvadi se ruzne dlouhe casy ... ale neprijde mi to zas az tak podstatne...myslim, ze max se uvadi 4 dny..pokud se snazite o mimi budte vklidu a snazte se kdyz mate chut a ne kdy je vajicko schopne oplodneni...
ale moc dobre vim, ze se to lehce radi ale tezko dela ☹ preju hodne stesti 😉

dablice1983
20. čer 2007

porodni_baba zdravím tě babičko mám drobnej dotaz jsem 34tt začla jsem pít malinovej čaj jak my doporučil lékař + feronat jeikož mám málo železa.Ale mám problém od včera mě vždy na večer pobolívá břicho jak při menstruaci nevíš co by to mohlo být dnes my i píchalo ve slabynách jinak termín jsem měla mýt 5 srpna ale doktor my řekl at počítám že do 20 července je na světě jelikož klesá víc a víc jinak děkuju za odpobvěd v pondělí mám jít k němu tak uvidím

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad gulliver: moc dekuji za kyticku 😉 a jsem i za vas rada, ze je vsechno vporadku a ze zas mate trosku vetsi radost z tehotenstvi 😉 hezke teseni na miminko preju 😎

ad raduska00: tipovala bych to na poslicky....muze byt az 10 episod denne... 😉 vsechno je vporadku, budte klidna 😉

ad alca.m: pozadejte gynekologa...vyhovet by vam mel...ale od maminek tady vim, ze to muze byt i velky problem a boj....a¨le to jiste nebude vas pripad... 😉

ad klararas: pana primare chapu a dela dobre...zbytecne operace jsou zbytecne riziko...duverujte mu prosim...a nemejte predsudky...treba vas porod prekvapi a bude uúplne jiny...pokud se miminku bude darit dobre, je vzdycky lepsi zkusit spontanni porod...chapu vase obavy, ale domluvit to predem opravdu nejde 😒 😉

kirax
20. čer 2007

dobrý den,omlouvám se za svůj dotaz,vím že už to tady bylo,ale malého jsem cítila naposled v pondělí,ale dnes jsem byla na kontrole,UZ mi nedělala ale poslouchala takovou trubkou a prý srdíčko slyší.jenomže mi to přiložila jen na 2.sekundy!jak to za tak krátkou dobu může poznat že to třeba naní moje srdíčko.vždyt když dám ruku na bříško tak tam cítím(manžel i slyší)moje srdce!

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad kristy22: ono ve 20tt ta placenta neni moc prehledna na Uz to se opravdu vice resi az ve 30tt...klesat nemuze, to je nemozne...budte uplne klidna...jen zasahuje do dolniho delozniho segmentu...to neni zadna tragedie a pravdepodobne se jeste povytahne nahoru....takze bude vsechno vklidu a budete moci klidne s kontrakcemi vyrazit do HavlBrodu...ale pokud byste kdykoliv zacala krvacet jasnou krvi....sanita a nejblizsi nemocnice....zadny smlouvani....to jde totiz o zivot...a v tomhle pripade o dva...to vas nechci desit...jen na primou otazku davam primou odpoved....a to je vec, ktera s placentou absolutne nesouvisi....
pokud rodite poprve a mate kontrakce nebo vam odtece voda a citite pohyby klidne dojedete do HB, ale s krvacenim si prosim nezahravejte...dekuji
preji vam hodne stesti a naprosto bezproblemovy zbytek tehu a pohodovy porod 😉

porodni_baba
autor
20. čer 2007

kristy22: jeste dodatek...uz nevim jestli vam budou delat...mozna by to bylo pred porodem vhodne zkontrolovat v tehu poradne...jak to s tou placentou vypada...na monitoru to videt neni..... tam vidime jen srdicko mimca a stahy delohy 😉 😉 ale budte vklidu bude to vporadku 😉 🙂

smoulinda
20. čer 2007

Zdravím porodní babičko 😉
Chci se zeptat na CTG... Už jsem na něm byla 3x, ale absolutně ty křivky nechápu a nikdo z dr. mi to nějak nechce vysvětlit. Kdy poznám, že jde o nějaké kontrakce nebo že se blíží porod?
Předem moooc děkuju za odpověď 😉

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad adrianav: projimadlo az jako krajni reseni....zkuste vice vlakniny...zeleninu ovoce atd atd...nalevy ze svestek, lnene seminko...vsechno co vas napadne...
jinak jestli vas to uklidni...v tehu je to problem casty....
jinak projimadlo ktere byste mohla je Duphalac...lactulosa...myslim, ze je volne prodejny...poradi vam v lekarne 😉

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad kristynaw: diagnioza na dalku...to je tezke...ale pokud to pretrvava jela bych k lekari...jinou chytrou radu v tomto pripade nemam... 😔

listicka77
20. čer 2007

Dobrý večer, možná mám trochu hloupý dotaz, ale omluvte nezkušenou. Co dělá gynekolog při první návštěvě v těhotenství? Je mi jasné, že nabere krev na HCG, automaticky udělá ultrazvuk (ten chci odmítnout, myslím, že je to zbytečné a může to být třeba rizikové), ale co dál? Dělá vnitřní vyšetření? A co se podle něj pozná (co je jeho cílem)? Díky za odpověď, chci být duševně připravená.

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad dablice1983: poslicci...do 10 denne je to vporadku...pokud by jich bylo vice...jedte na kontrolu drive 😉

ad kirax: zkusene ucho slysi nebojte...ona ta frekvence srdecni mimiska je zhruba 2x vyssi nez vase ....vy mate okolo 70/min a mimi 110-150/min... a zkusene ucho to opravdu pozna i za par sekund 😉
k pohybum...jste v polovine tehu...jak mimi poroste ucitite je vic a vic...budte klidna 🙂

ad smoulinda: a ctg...z nej nepoznate zda se porod blizi....
ale popisu...ta jakoby horni vice rozkmitana krivka je srdicko miminka...
ta spodni je vase deloha...kopecky a hory znamenaji kontrakce...a¨le ani z velehor se neda odhadnout jak a kdy porodite 😉 to ani ucel monitoru neni...rika jak se dari miminku...a jak reaguje na pripadne kontrakce 😎

sisstin
20. čer 2007

listicka: no já nevím..mně nebrali ani krev..ani UZV(ten nemá), pouze mě vaginálně vyšetřila..konstatovala těhotenství..a děkujeme ..další návštěva za měsíc 😅

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad listicka77: asi vite proc chcete UZ odmitnout...ale prave ten ma potvrdit, ze je tehu vporadku a ze je ta¨m kde ma byt tedy v deloze...ale nezbytne nutny neni a asi na to i lekar pristoupi...z vnitrniho vysetreni se zjistuje vychozi stav a da se zjistit (zkuseny gyn) i tehu v deloze...ale to az od vyssiho tydne grav nez na UZ.... a zda se neotevirate...a prohmetne vas i jakoby do stran...smerem k vejcovodum a vajecnikum....zda neni nejaky problem tam...vcelku bezna gyn prohlidka 🙂
ale jak pise sisstin svou zkusenost....on kazdy si to dela po svem ze...tak nam pak napiste svoji zkusenost a hlavne jak prekousl vase odmitnuti UZ 😉
hodne stesti a chapajiciho gyne¨kologa vam preji 😉

sisstin
20. čer 2007

porodni_baba: ono s těmi ultrazvuky..já jsem odkázaná na tři za celé těhu, takže 12tt, 20tt a 30tt..víc pojišťovna neproplácí..ze začátku mi to hodně vadilo...teď, když už cítím pohyby a tak...tak je mi to vcelku jedno..ale myslím, že UZV při každé poradně automatický není..jelikož i Dr. musí vykazovat pojišťovně, proč ho dělají... 😕

listicka77
20. čer 2007

Díky. No já patřím celkem k radikálním zástáncům toho, že lékař je tu pro mě a ne já pro něj. A že on má vysvětlovat a nabízet, ale rozhoduji já, protože je to moje tělo a moje těhotenství. Pokud se poštěkáme hned napoprvé (dosud jsem s ním žádné konflikty neměla, protože také nebyly žádné "třecí plochy"), tak si možná budu muset najít jiného gynekologa. Ale nevím, nevím, jak by to dopadlo, protože těch dobrých je jako šafránu a navíc mám pocit, že celkově je jich tak málo, že je možná problém vnutit se k jakémukoliv. Tak snad to skousne, protože první UTZ určitě není to poslední, co chci odmítnout... 😖 Jsem prostě pro běžného doktora trochu problémistka...

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad sisstin...naprosty souhlas...tak je to spravne....besnila bych kdyz prijde mamca k porodu a rekne ze ji lekar na kazde kontrole delal UZ...ale ani z tech povinnych nema zapis ani v prukazce ani jinde....
...k tem co jste napsala se vetsinou pridava ten jeden na potvrzeni tehu, ale jinak to nutne neni...spise to delohu zbytecne drazdi 😉

sisstin
20. čer 2007

listicka: tak tu moji by jsi asi zabila a zakopala 😅 😅 😅 😅

porodni_baba
autor
20. čer 2007

ad listicka77: gratuluji a podporuji vas...ze si umite dupnout...jen vice takovych pacientek a i pacientu u jinych lekaru...aby konecne brali pacienta jako partnera a nehrali si na polobohy 😉
vsechno je o spolupraci...a preji chapaveho doktora ktery bude respektovat vase rozhodnuti...samozrejmost to v nasem zdravotnictvi ani nahodou neni...bohuzel 😔 ale je to i o tom, ze si pacienti malo prosazuji svou a boji se si stezovat...ale ono to neni jen ve zdravotnictvi ze? 🤐 🙂

sisstin
20. čer 2007

porodni_baba: no já chodím na UZV do nemocnice 😉 ale teda čekací doba až pět hodin 😠 😠 a když jsem tam viděla ty holky už v hodně pokročilém stádiu celé zelené..horko tam bylo..sestra nepříjemná 😒 já už si zvykla 😅 😅 😅

listicka77
20. čer 2007

😀 😀 😀
Já mám tedy zkušenost (ne osobní, ale od všech kamarádek, co jsou nebo byly nedávno těhotné), že pokud má doktor UTZ v ordinaci, tak ho opravdu dělá při každé kontrole. A k tomu takové kecy! "Nevím, jestli má celou hlavičku, není celá vidět..." "Má jednu stehenní kost delší než druhou" (v době, kdy měl asi 9 cm). Fakt nekecám. Někteří doktoři jsou šílení. Jinou kamarádku zase celé těhotenství stresovali, že má mimi malou hlavu. A co s tím asi měla dělat??? Ale omlouvám se, nechci zaplácávat tuhle diskusi věcmi, které sem nepatří. Ještě jednou díky za odpověď (i tobě sisstin).

kristy22
20. čer 2007

děkuji za uklidnění a odpovědi 🙂

listicka77
20. čer 2007

A ještě jeden dotaz, milá porodní babi: Kdy myslíte, že bych nejpozději měla k Dr. jít? Zatím jsem se tam nehrnula (za prvé nechci někam běžet hned s pár dní zpožděnou MS a mimo jiné proto, že jsem teď hodně pracovně jezdila pryč a můj Dr. ordinuje jen dva dny v týdnu, takže je pro mě trochu problém si na to najít čas), ale zas to nechci úplně odkládat. Jsem teď (snad) 6.tt.
Doufám, že vše bude v pořádku a že ještě v následujících měsících ráda využiji vaši poradnu, díky za ni. 🙂

porodni_baba
autor
21. čer 2007

listicka77: to sem sve zkusenosti klidne napiste...i ty od kamaradek..myslim, ze to sem patri....pak si treba i dalsi maminky uvedomi, ze je treba prevzit zodpovednost za sebe a sve miminko a zacit se branit, kdyz jsem v pravu, nebo kdyz mam jen jiny nazor...jde preci o me a me dite...a vsichni ostatni mi muzou jenom poradit ALE ROZHODNOUT SE MUSIM SAMA 😅 a samo i prevzit zodpovednost 😉 to s tim jaksi souvisi...coz si taky ne kazdy uvedomuje...
ale vy myslim 100%
k Vasemu dotazu: staci klidne po 8tt...pokud samozrejme nejsou problemy typu spineni, bolesti, velke nevolnosti atd....mezi 8 a 10 tt je to optimum 😉 vlastne tak nejak po 2. vynechane MS 😉

klararas
21. čer 2007

Moc děkuji porodní babičko, já jsem totiž hroznej stresák a panikář.

A ohledně těch UTZ. Moje gynekoložka mi ho dělá při každé návštěvě. 9tt, 21tt a 31tt mi napsala do průkazky a ostatní (nepovinné) mi píše na papír, který mám vložený v průkazu. I na ten papír zapisuje velikost miminka, ty jejich zkratky (AC, FL, BPP) atd. Pokaždé vím, že malej je v pořádku, má vše na svém místě a že pěkně roste. Také mi paní Dr. všechno podrobně vysvětlí, každý postup co dělá, jak já jsem na tom. Nacokoliv se jí zeptám, tak mi odpoví a vše mi pečlivě vysvětlí. Chodím k ní už od 15-ti a i když jsem se přestěhovala, tak jí měnit nebudu a už 3 roky za ní, těch 80km dojíždím

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru