Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

katschka
27. črc 2007

pipisek: mě dělali indukci. 11 dní jsem přenášela. Nastupovala jsem do porodnice desátý den přenášení s nálezem: otevřená sotva na jeden prst, čípek polotuhý a hlavička naléhá. Den před nástupem jsem byla ještě na UZ, jestli je vše O.K. Aby si mě tam nemuseli nechávat rovnou. No, tak po nástupu a sepsání všech papírů mi dali gel a celý den jsem měla celkem pravidelný kontrakce. Jenže nebýt monitoru, tak o nich ani nevím. A další den ráno jsem dostala další porci gelu a málem jsem nedošla do postele. Prdla mi voda a téměř hned nastoupily kontrakce po třech minutách. Ale nebyly nějaký šílený. Kontrakce nastoupily v devět ráno a prcek vykouknul na svět v 17:59. Takže docela dobrý. Jenom je na prd, že v porodnici se opravdu na čekateláku spát nedá. V tom byl hlavní problém, že jsem se nevyspala a ke konci porodu už jsem prostě nezvládala. Ale strašně moc mi pomohla porodní asistentka, která byla fakt fantastická. I asistent byl úžasnej. Měla jsem ho u porodu, páč jsem se na nějakou dobu přestala otevírat, ale stačilo si dvacet minut pohopsat na míči ve sprše a otevřela jsem se o další tři cenťáky. Fakt si nemyslím, že by byl vyvolávanej porod o moc horší než normální. I když jsem normální nezažila. 😅
Neboj se ničeho. A přeju ti minimálně tak perfektní lidi u porodu, jaký jsem měla já. Rodila jsem u Apolináře. Tak hodně štěstí a krásné a zdravé mimčulko přeju. 🙂

curacao
27. črc 2007

Dobry den. Rada bych ze zeptala:

V prosinci 2006 se mi narodil syn. Jeste pres otehotnenim (brezen 06) jsem nedostavala od ledna MS a potom jsem otehotnela.
Tedka je malemu uz pomalu 8 mesicu a moje MS se stale jeste nedostavila. Prvni 3 mesice po porodu jsem jeste spinila ale bylo mi receno ze je to z toho ze me "nevycistily" po porodu. Maly se narodil doma(u nas v postely 🙂 ) v holandsku kde jsou porody doma zcela bezny.
Ale tedka uz mi to zacina byt divne. Vsem okolo me se uz MS dostavila a ja jeste nic. JE to normalni a nebo bycj mela navstivit gynekologa????
Mohla by ste mi poradit.
Jeste zbyva dodat ze po porodu neberu zadnou antikovcepci a jeste castecne kojim.

petra.v
28. črc 2007

Porodní babičko, já jen zda nevadí užívání současné Jodid a Magnosolv.Ale údajně to ničemu snad nevadí.Jen mne trošku zarazilo že Jodidu 100 mám užívat jen jednu tabletku denně, v návodu stojí že dávka u těhotných je zvýšena tak nevím zda mimík tím nějak nestrádá.V lékárně mi napsali jednou denně jednu tabletu.Asi se zbytečně strachuji, že? S tim zákazem o cvičení,asi jsem se špatně vyjádřila.Nedoporučují mi ho do té doby co řekne další ultrazvuk.Tak to raději dodržuji,aby nenastal nějaký problém. 😵
Ještě bych se Vás přece jen na něco zeptala asi již 3 den po ránu mám průjem, přes den nic.Spíš mě to zaráží z čeho to může být, jím normálně a doteď jsem na to nějak netrpěla samozřejmě v nějakém stresu určitě ale 3 den mi to přijde divné. 😕 Bojím se všeho a hlavně o mimíka tak Vám kladu asi zbytečné otázky 😉 děkuji a hezký den a víkend.P 🙂

listicka77
28. črc 2007

Dobrý den, porodní babi. Už se mi několikrát stalo, že mě v noci chytla křeč do lýtka. Přečetla jsem si, že to patří mezi běžné těhotenské obtíže a že za to může nedostatek hořčíku. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli se s tím mám smířit a nebo zkusit ten hořčík nějak dodat. Těhu vitamíny neberu (nemám multivitamínové prepartáy moc v oblibě), ale zbyly mi doma ještě nějaké vitamíny pro dárce krve (kde je napsáno, že jsou vhodné i pro těhotné), kde hořčík taky je. Beru ale jednu kapsli za několik dní. Asi to nestačí. Mám třeba pít magnézii? Je v ní hořčík v takovém množství, aby to mělo vůbec smysl? Normálně minerálky nepiju, mám radši normální vodu. Nebo nastudovat, v jakých potravinách je více hořčíku a pilně je konzumovat (právě jsem si spařila mandle 😀 )? Předem díky za odpověď. 🙂

dendasek
28. črc 2007

Dobry den, porodni babicko. Chtela bych se zeptat jestli muze nejak miminku uskodit dlouhodobe uzivani nosnich kapek (otrivin, nasivin a pod.)morska voda nepomaha. dekuji za odpoved

petra.v
28. črc 2007

Listicko,
taky ty křeče do lýtek mívám a k tomu mne bolí i nohy.Doktor mi předepsal Magnosolv, je to nápoj něco na způsob když si rozpuštíš citronový viatmín do vody akorát že neobsahuje cukr a je chuťově dobrý a k tomu mi doporučil pít Magnezii.Já také žádné vitamíny od začátku těhu neberu myslím ty pro těhotné ženy.
Babičko promiň, že fušuji do řemesla, jen jsem musela reagovat když má listička stejný problém 😉

kirax
29. črc 2007

dobrý den porodní babi.už od začátku těhotenství(od 7tt-11tt)mi bylo hrozně špatně a to tak že sem nemohla ani pomalu vstát z postele.jen jsem zvracela.pak to trošku polevilo,ale pořád až do dneška je mi "divně".to už by nemělo být,ne?někdy je mi jen ne zvracení,jindy i zvracím.lékařce sem se o tom nezminovala-asi jsem udělala chybu,co? 😅

maova
29. črc 2007

Dobrý den porodní babičko, poradíš mi prosím. Jsem na začátku 14. týdne a začala jsem špinit, když to nějakou dobu nepřestávalo, jela jsem radši na pohotovost, kde řekli, že je všechno v pořádku a dostala jsem Ascorutin. V letáku jsem se dočetla, že se nemá brát v těhotenství. Mám ho brát nebo ne? Na doporučení doktora mám být v klidu, ale chodím do práce, mám si radši říct o neschopenku? A jak dlouho může takové špinění asi trvat? Moc děkuji předem za odpovědi.

lenycka
29. črc 2007

Moc děkuji za odpověď. Koncem srpna jedeme do Brna na vyšetření, kde se dozvíme, zda slyší a na kolik % (vypadá to, že na druhé ouško slyší, leká se když zaštěká pes nebo když se odtrhne od prsu a vydá mlaskne 🙂) a v 6ti měsících bychom měli jít na vyšetření, kde se zjistí, jestli má vyvinuté celé ouško vevnitř a pokud ano, tak by se jí event. operativně mohl udělat dovnitř "otvor", aby plnohodnotně slyšela a plastika vnějšího ucha by se prý udělala až by jí bylo tak kolem 15.
Ona to ouško navrch částečně vyvinuté má, ono se to těžko popisuje, chtěla jsem vám poslat int. poštou fotku, ale to nejde ☹
Když jsme byly na vyšetření v porodnici, tak nám paní dr. řekla, že prý vidí, že se dovnitř vyvíjel jakýsi kornoutek, ale v době, kdy se mělo ouško otvírat dovnitř, tak se vývoj zastavil...

porodni_baba
autor
29. črc 2007

curacao...nevim jak casto kojite, ale jista vec je ta, ze dokud kojite ...menstruace byti nemusi...pokud zrovna neplanujete dalsi miminko tak se tim vubec neznepokojujte (ale jako antikoncepci to neberte🙂. Pokud vam menstruace nejak vyrazne nechybi a jine potize nemate...uzivejte si obdobi bez...po odstavení mimca...by menstruace mela normalne nastoupit (pokud by se nedostavila ani 3 mesice po ukonceni kojeni...zacla bych to teprve resit navstevou u lekare)...
Tato vec je velmi individualni a souvisi s ustalenim hormonalnich hladin...nekdo dostane MS hned po sestinedeli bez ohledu na kojeni...nekdo az dlouho po odstaveni mimca 🙂 🙂

sisstin
29. črc 2007

ahoj porodní babičko 😵 tak mám zase dotázek..trošku mě pobolívalo bříško jako při slabé MS..ale šlo to..a dneska v noci mě chytla fakt už docela silná MS bolest 😒 trvalo to asi 20 minut..a pak to zase odeznělo..a od tý doby...už mě nebolí vůbec nic..ani slabě... 🙂 mohli to být už první příznaky poslíčků? 😕

porodni_baba
autor
29. črc 2007

petra.v:
Jodid a Magnosolv...uzivejte spolecne bez problemu...nijak se neovlivnuji
Jenda tableta denne je dostacujici...jiste jite normalni stravu takze mimi nedostatkem urcite netrpi 😉 navod nereste 😎
klid jiste dodrzujte...ani ja jsem nemyslela, ze byste mela doporuceni lekare nejak obchazet...vyckate Uz a tam se uvidi 😅
Zbytecne ani hloupe otazky nejsou klidne se ptejte...
prujem nevadi...mozna na nej budete pozdeji jeste rada vzpominat (kdyby vas nahodou postihla zacpa)...pokud neni vodnaty a nebude dele pokracovat neznepokojujte se ....pokud by to trvalo dele nez 5-7 dni jiste je na miste navsteva lekare...zalezi na tom o jak ridkou stolici jde...pokud je uplne vodnata....navstevu lekare neodkladejte 🙂 🙂 😉

porodni_baba
autor
29. črc 2007

listicka77:
jiste bych se s tim lehce nesmirila obzvlaste takhle na zacatku tehu protoze je pravdepodobne ze se to bude zhorsovat 😔
Tech svych vitaminu berte tabletu obden a uvidite...Zkuste pit magnesii ale taky tak jednu za 2 dny....(hořčík je v ní v dostatečném množství...smysl to má)
Tady jsem trochu pohledala v cem ho najdete takze muzete nastudovat:

""V čem je obsažen ve zvýšené míře hořčík:
minerální vody Magnesia, Zaječická, kostival, kakao, čokoláda, mák, mandle, sušené fíky, datle, švestky, banány, sezamové a slunečnicové semeno, med, obilí (celá zrna), ovesné vločky, listová zelenina (zelí, špenát, brokolice), zelené části rostlin (hořčík je součástí chlorofilu), boby, fazolové lusky, sója (i tofu) a méně i ostatní luštěniny - hrách, čočka aj., lískové ořechy, „burské" ořechy, kakaový prášek, neloupaná rýže, tmavá - celozrnná mouka a výrobky z ní, obilné klíčky, mladá obilná tráva (do 12 cm), vejce (žloutek), žlutá kukuřice, kvasnice,
domácí jablka a zelenina pěstovaná na půdě s vyšším obsahem Mg

Úpravou se hodně hořčíku ztrácí (např se vyvaří do vody nebo se převede na méně využitelnou formu. Jedná se o tepelnou úpravu, čištění, rafinaci, konzervování aj., kdy se ztrácí 40-60% Mg). Potraviny připravujeme raději v páře než ve vodě, raději zabalené ve fólii než nechráněné, raději v slupce než oloupané, raději v tlakovém hrnci a dalšími zrychlenými způsoby úpravy. Do polévek dáváme vyvařit i zelené části rostlin (mrkve, kedlubny), vývary ze zeleniny nevyléváme a použijeme je při přípravě jídel, snažíme se více využít listy a natě bylin a zelenin. V USA připravují řadu jídel z mladých kedlubnových listů (obsahují mimo hořčíku i mnoho vitamínu A).""

Pokud byste ani pri zvysenem prijmu potravou a v Magnesii nepocitila zlepseni...doporucuji zakoupit nebo nechat si predepsat ...Magnosolv (sacky rozpustne ve vode) nebo Magnesium lacticum.... 🙂 🙂

Jinak davka by mela byt 450-650mg/den 🙂

porodni_baba
autor
29. črc 2007

dendasek...uz tak moc dlouhodobe to asi nebude...jste preci jen uz na konci tehu...kapky nevadi...to je lokalni lecba 😉

porodni_baba
autor
29. črc 2007

petra.v....nic se nedeje...ja jsem rada kdyz me nekdo aktualne zastoupi kdyz tu nejsem...a hlavne kdyz to co napise je vlastni zkusenost...ta je vzdycky velmi cenna 🙂 🙂

kirax....vam je 20 tydnu spatne a nestoji vam to za to zminit se lekarce v poradne tak tomu tedy nerozumim 😅 Takhle na dalku je tezke radit...zkuste vice popsat termin je mi "divne" 😔 🙂

maova...Ascorutin klidne berte....ten vam muze jenom pomoct 😵 Chce to hodne klidu...myslim ze si zcela neuvedomujete jak vazne to je....neschopenku v kazdem pripade....to neni straseni ale rada...zajdete ke svemu gyn...at vam napise PN...spineni muze trvat i dlouho zalezi co je jeho pricinou...to na dalku nezjistim...ale lekari by meli 😉 🙂

kirax
29. črc 2007

no abych byla přesná tak sem se několikrát zmínila že je mi často ještě ted špatně,ale ona mi na to nic neřekla...tak sem to nechala být. ☹ myslela sem že že by s tím něco dělala kdyby to bylo divné ale fakt je že už sem z toho docela unavená,že je mi pořád tak těžko,jakobych nic nemohla dostat do žaludku.někdy si jen představím jídlo a je mi špatně

porodni_baba
autor
29. črc 2007

lenycka...preji vam hodne sily...jiste vas ceka jeste hodne vysetreni...ale budte stastna...mate krasnou holcicku...a vada ktera ji postihla je sice neprijemna ale nijak nebezpecna....muze zit i se sluchem pouze na jednom ousku...a tak vlastne kazde dalsi vysetreni, ktere ukaze nejake dalsi moznosti je velkym bonusem...budu na vas myslet a preji hodne stesticka 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
29. črc 2007

sisstin: ve vasem tydnu uz to jsou posliky...nic se nedeje....do 10ti epizod denne je to v pohode....pokud by byli nejak pravidelne....jedte k lekari 🙂

kirax....pro tyhle nevolnosti mam jedinou radu....bude vam pripadat divna a nebude se vam libit...ale mam 100x potvrzeno ze funguje...
zajezte to....miniporcicky.....hned od rana po troskach pojidat....pripravte si na rano k posteli co vam chutna....a dejte si neco hned jak se vzbudite...treba par piskotu bohate staci....za pul hodinky za hodinku zase....zkuste to...ac to nevypada opravdu to funguje 🙂

sisstin
29. črc 2007

porodni_baba: diky moc 😉 já myslela, že to nic nebude 😉 hezký večer 😵

maova
29. črc 2007

porodní babičko, děkuju moc za tak rychlou odpověď. Jste moc hodná, že tady všem radíte 😵

andira
29. črc 2007

Dobry vecer porodni babicko, dekuji za vasi skvelou poradnicku 🙂
Rada bych se na neco zeptala a omlouvam se predem, pokud se budu opakovat.
1.zda-li ma z vasi zkusenosti vyznam pit malinikovy caj??? Mela jsem prvni porod hrozny, cca 16 hodin krizovych bolesti a neotevirala jsem se, takze se bojim, ze se to bude opakovat a pochybuji, ze by malinovnik to mohl nejak zmenit, co myslite????
2.jestli mohou stavy podobne gastritide byt znamkou prichazejiciho porodu???

Dekuji vam mockrat predem 🙂 🙂

porodni_baba
autor
29. črc 2007

predne dekuji vsem za pochvalu, ale tahle poradna neni jen moje prace ale i vase 😉 🙂

andira: prvni vec je zmenit psychyku....zadne 2 porody nejsou stejne (a uz vubec ne u jedne maminky)...malinikovy caj pijte...je vyborny k ziskani rovnovahy....zadnou spatnou zkusenost s nim nemam...vzdycky byly vsechny mamky spokojene...Nemejte predem strach z toho co se nebude opakovat 🙂
K druhe otazce jiste.....muzete i zvracet nebo mit prujem...to vsechno je normalni 🙂
Velmi vam drzim palecky a preji krasny a bezproblemovy porod....a na konci sladka odmena uz ceka...vase holcicka 🙂 😉

listicka77
29. črc 2007

Dobrý večer, díky za vyčerpávající odpověď. Včera jsem snědla mandlí, až mi bylo trochu špatně... 😀 Uvidím, co to bude dělat dál, zatím se mi to stalo několikrát, ale ne několik nocí po sobě. V pubertě jsem na noční křeče do lýtek dost trpěla, ale pak to přešlo. Kdyžtak zkusím tu magnézii, ale brrr, nemám ráda bublinky. A vůbec se zamyslím ještě více nad stravou (pokud to ještě vůbec jde... 😀, už teď jsem za cvoka).

porodni_baba
autor
29. črc 2007

listicka77....kdyby nas takovych bylo vice (co se snazime syntetiku nahradit navratem k prirode...) to by asi farmaceuticke firmy krachly 😀 😀
Klidne pijte tu magnesii to pomuze...a je i bezbublinkata verze 😅 😉 🙂

carlisse
30. črc 2007

Dobré ránko, měla bych dotaz ohledně porodu.
Zjistili mi streptokoka, takže budu rodit s infuzí v tlapce a nejsem si jistá, jak to chodí. Ty antibiotika dostanu pouze na I.DP nebo po celou dobu porodu? A další dotaz, nezabrání mi ATB v infuzi použití pomůcek jako je porodvní vak, sprcha, relaxační vana v I. DP? na vanu se vyloženě těším, tak si teď nejsem jistá, jestli jí na úlevu od bolestí budu moct využít...
Děkuju moc za odpověď.

patina
30. črc 2007

Dobrý den porodní babičko, jsem v jsem v 18 tt a pravděpodobně mám boreliozu v časném stadiu (klíště před cca 3 týdny). Dostala jsem Amoclén na 3 týdny a mám stále strach, aby to neublížilo miminku. Můžeš mi napsat, prosím, jaké následky užívání antibiotik v těhu se můžou u mimouška objevit.
Moc děkuji.

sovice
30. črc 2007

Dobrý den porodní babičko,chtěla jsem se zeptat,co to znamená ta hlenová zátka.Předem děkuji moc za odpověd.

sarrinn
30. črc 2007

Ahoj porodni babicko, tak zatim stale cekame 🙂 jen jsem se chtela zeptat- od minuleho utery mam navecer pravidelne stahy i treba 2-3hod a pak se to zastavi, ve ctvrtek jsem je mela kazde 3min asi 2hod a pak jak kdyz utne, v patek rano od 4hod do 7.30h bolesti v podbrisku a pak zase nic. Od soboty si nemuzu dojit poradne na WC a porad mi tvrdne nepravidelne bricho, je to normalni pred porodem nebo bych mela radsi zajet do porodnice kdyz se to bude opakovat? Pak citim takovou ostrejsi bolest a tlak jak kdyz mimisek otaci hlavou,je to hodne nepohodlne- co to muze byt? Diky za odpoved 🙂 a preji hezky den 😉

lebedka
30. črc 2007

Tak jdu za Vámi ještě s jedním dotazem. Bylo mi zjištěno pozitivní GBS a budu tedy při porodu dostávat antibiotika, abych nenakazila miminko. Zaregistrovala jsem se jako dárce pupečníkové krve. Padá tímto u mě možnost tuto krev darovat? Díky za odpověď.
Sovice- jestli můžu neodborně. Na předporodním kurzu nám porodní asistentka říkala, že je to čirý nebo nečirý gel s příměsí krve. Já jsem to pochopila tak, že se díky přípravě na porod tak nějak "ošpuntujeme". Já vím, že to zní hrozně, ale nevím jak to mám jinak popsat. Zátka je trochu jako špunt. Prostě při rozevírání porodních cest se uvolní hlen. Může to znamenat začínající porod, ale taky to může trvat až 2 dny než začně maminka skutečně rodit. Je to jen předzvěst, že se tělo připravuje. Ale porodní babi to jistě vysvětlí mnohem lépe 😀 😀

sovice
30. črc 2007

Díky lebedko,to mi stačí 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru