Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
11. srp 2007

adrianav ...jiste ze skladba jidelnicku ma vliv na mimco... 😎 ale nebojte znam spoustu miminek takovych maminek jako vy, co si nemohly pomoct a deti nijak obezni nejsou 😀 😉 🙂

zdenik123...UZ se nekdy dela a nekdy nic...spise kdyz se predpoklada nejaky jiny problem....a zalezi na zvyklosti porodnice...ale on uz toho UZ po terminu mnoho nepovi....treba o tom pupecniku vubec nic...po terminu nas zajima hlavne treba placenta a prutoky pupecnikem....ale jinak uz nic moc zjistit nejde...proto se treba dela kdyz je problem na ctg ale jinak ne...
opravdu to neni nezbytne 🙂

bramburka...nevim jake ty hodnoty byly, ale cukr v moci po tomto testu je do jiste miry normalni...spise vypovida o propustnosti ledvin v tehu nez o tehu cukrovce....pokud by byly vysoke zrejme vam nejakou dietu doporuci....
ale ted se nijak zvlaste hlidat nemusite...v pondeli vam vas lekar povi co a jak 😉 dal 🙂

porodni_baba
autor
11. srp 2007

pavlinka3........Pregnyl (jak jsem se ted docetla...protoze ten lek neznam)...obsahuje lidský choriový gonadotropin (tedy hCG) coz je hormon, ktery se v tehu vylucuje moci a ktery tedy zkouma tehotensky test ktery jste si udelala...ale pokud je to 16.den od aplikace pretrvani takoveho mnozstvi v tele, aby vytvorilo // na tehu testu je asi mizive....asi vam rekli ktery den byste mela testovat? (dodrzela jste doporuceni nebo ne?)...zkusenost nemam, ale myslim, ze je pravdepodobne ze jste tehotna 😅

ammalka...mozne to samozrejme je...ale jiste se poradte s lekarem az pujdete do tehu poradny...synteticke vitaminy nejsou vubec treba pokud mate dostatecny prisun ovoce a zeleniny 🙂 a jak pise bramburka...hlavne klid 😉 😉

sparka
11. srp 2007

dobry den chtela bych se zeptat,jaka je pravdepodobnost ze porodim presne 13.8.07 kdyz jsem mela ovulaci 19.11.06?
a hlavne nechci prenaset,a nevim zda existuje nejaka moznost jak sama doma pomoci miminku na svet..dekuji

ria80
11. srp 2007

Porodni babicko,kojim,mlika mam spoustu.Vzdycky pred kojenim trosku odstrikam,aby se uvolnila bradavka,to je lepsi potom.Nejdrive to vzdycky straasne bolelo,az jsem si rikala,ze se na to vykaslu,ted uz je to jenom trochu neprijemny.Doma chodim bez,ale vsude to tece.Zeptam se na ty musle,dekuji.Doufam,ze to brzo prejde,asi je tam porad trochu zanet,ale uz je to dlouho.

leni77
11. srp 2007

Dobrý den. Omlouvám se, jestli už podobný dotaz zazněl, ale nefunguje vyhledávání a znovu pročítat 45 stran, na to nemám ☹ . Asi deset dní mě dost brní a bolí ruce, hlavně pravá od prstů k lokti. Zejména, když s ní něco dělám, třeba dnes při obědě, při držení telefonu ap. V noci se mi už nespí moc dobře a s tímhle ještě hůř ( a to si hlídám, abych na ní neležela). Beru 2x denně dopegyt na v. tlak, tak jedno dve magnezia, ob den železo. Test na cukrovku ve 27 tt byl negativní, teď se mi občas objeví cukr v moči ( zkouším každé ráno). Taky mám dost velké a bolavé otoky na nohou, ale jen po kotníky. Můžete mi ( a nemusí to být jen babička 😉 ) poradit co s tím, jestli je to nějaký problém vyžadující lékaře co nejdřív? Předem moc děkuju 😔

veendula
11. srp 2007

pěkný víkend,vím že takový dotaz už tu někdy byl ale nemůžu ho najít 😅
chci se zeptat,jaký má být děložní čípek v těhu?jsem ve 30.týdnu a zdá se mi měkký,a ta "dírka"jakoby otevřená.kamarádka mi řekla že jekmile se jednou otevře tak už se chystá porod. ☹

veendula
11. srp 2007

ještě dodatek:pokud bych skutečně otevřená byla(bolesti nemám)tak mi tím pádem praskne voda,nebo jak to poznám.a musím rodit nebo můžu ještě nějakou dobu "chodit otevřená"?možná vám můj dotaz připadá hloupý,ale mě opravdu moc trápí ☹

lu777
11. srp 2007

pro Pavlinku3: já jsem IVF prošla třikrát, Pregnyl jsem měla a test se mi ukázal pozitivní jen když jsem opravdu těhotná byla, takže ten vliv asi opravdu není velký, asi jsi těhu 😵

lu777
11. srp 2007

porodní babičko, dobrý den, hlásím dobré výsledky z včerejší kontroly, mimi díky Bohu roste dobře, má 16-17 cm 😵 a děloha se otočila, je už ve správné poloze 🙂 s tím žaludkem mi nic moc neporadil, že to mám nějak přetlout s těmi Nutri drinky a Pancreanolem a příští poradnu to snad už bude v pořádku, že musím přibrat (to se lehko řekne 😕 )

tak jsem moc ráda 🙂 🙂 chtěla bych se jen zeptat, zlobí mě tlak, měla jsem minule 135/70, teď 120/95... dr. říkal, že v těhotenství je větší reakce na všechno, tak si mám příště posedět nejdřív čekárně, aby mě nemuseli přeměřovat na dvakrát... prý se to řeší až když je spodní tlak 100 a víc..počítám, že potíže mít budu, mám je už asi deset let, chodím na kardiologii (kde to taky případně chci řešit, určitě nechci prášky od gynekologa, přeci jen to není jeho obor, radši zajdu ke své lékařce)... jen bych ráda věděla, má to nějaký vliv na mimi nebo to může být problém pro mě? a souvisí to nějak s vysokým pH moče?

mockrát díky a přeju pěkný víkend 🙂

marinka
11. srp 2007

Pavlinko, Pregnyl už to na 100% být nemůže!! Mně v CARu řekli, že je v těle max. 10 dní a už i ten 10 den je ho tak malé množství, že ti nemůžu ukázat falešnou čárku na testu..Já jsem testovala už 9 den po ET a to bylo 12 den po Pregnylu a měla jsem // a Pregnyl to nebyl, ale těhu 🙂 . Myslím, že můžeš slavit 🙂

pavlinka3
11. srp 2007

hezký den, jenom chci nahlásit, že dnes ráno jsem testovala znova a jsou tam opět // a testovací je dokonce silnější a tmavší než na testu ze včerejška - začínám tomu pomalu věřit 😵

kalerat
11. srp 2007

Pavlinko mooc gratuluji 🙂

kirax
11. srp 2007

dobrý den,měla bych dotaz,kolik asi může vážit miminko koncem 32.týdne,a co by mu hrozilo,kdyby se narodilo předčasně?dost mi totiž kleslo bříško,k dr.jdu až ve středu,děkuji

lu777
11. srp 2007

super, Pavlinko!! 🙂

artuse
12. srp 2007

dobrý den porodní babičko, měla bych také otázku týkající se vyššího krevního tlaku v těhotenství, já mám vždy v poradně také vyšší tlak - posledně jsem měla 150/86, předtím 141/85 a takhle nějak se to pohybuje od začátku těhu. U lékaře jsem vždy dost nervózní a jen vstoupím do ordinace rozbuší se mi srdce jako zvon ☹ takže u mě asi tak trochu působí syndrom bílého pláště...sestra mi v průkazce u tlaku vždy udělá vykřičník, ale lékař to nijak neřeší, žádné prášky, nic. Myslíte, že je to tak v pořádku nebo bych raději měla užívat nějaký lék? A také mě samozřejmě zajímá, jak moc je nebezpečený vyšší tlak pro mimi? Nebo bych si měla pro jistotu měřit tlak i doma? Já jen když vidím ten tlakoměr, tak si hned říkám, že budu mít zas určitě vyšší tlak 😒 nedokážu říct, proč se toho tak obávám... 😔
babičko děkuji za odpověď a hezkou neděli 🙂

bramburka
12. srp 2007

Děkuji za poradu, chtěla jsem se zeptat, co myslite tou propustnosti lednivin??? A taky jsem chtela rict, ze ten cukr v moči byl jen lehce zvýšený - ale na lačno - takže nevim... ???

marinka
12. srp 2007

kirax, ve 32 tt miminko váží cca 1800-2000 gramů. To už je váha, při které u nás miminka bez problémů zachraňují, i když je jasné, že nějaká rizika tam jsou, především ještě nejsou vyvinuté plíce a proto by mimi muselo být několik týdnů v inkubátoru. Co další ještě hrozí radši nechám na porodní babičce.. Ale to že ti bříško kleslo ještě nic nemusí znamenat, hlavní je, jestli se otevíráš a zkracuje se čípek.

artuse
13. srp 2007

porodní babi, měla bych ještě jednu otázku - není v těhotenství nějak nebezpečné vyšetření konečníku? mám jej totiž nyní absolvovat...
děkuji 🙂

acornika
13. srp 2007

dobrý den, mám dotaz, prý je zvracení v těhu příznakem zdravého těhotenství, já od začátku zvracela snad jen 3krát a sem tam měla žaludek na vodě, ale jinak je mi fain, mám chuť spíše na zeleninu a ovoce, hlavně rajčata, je to v pořádku, na UZ říkal doktor, že podle rozměrů je miminko v pořádku, ale s tím zvracením mi to vrtá hlavou, děkuji za odpověď

reruna
13. srp 2007

Leni 77, ty problémy s otoky prstou na rukou mám taky a myslím, že je nás víc, mě to trápí tak dva týdny, v noci se budím bolestí, hlavně prvních třech prstů, jako by to nebyly moje ruce. Přečti si něco o syndromu karpálního tunelu, myslím, že je to ono a po porodu by to snad mělo vymizet.

macek28
13. srp 2007

Dobrý večer porodní babičko,dnes jsem byla na ultrazvuku ve 13tt ,moc mně k tomu paní doktorka neřekla a napsala tohle.Morfologické anomalie nezastiženy,NB+,ASP+,Linea nucheae 1,3mm.t.j 1,07 MoM..Kombinované riziko M.Down.1 ku 210 pozitivní,riziko dle věku 1 ku 55,vzhledem k věku doporučená genetická konzultace.Je něco prosím ve zprávě v nepořádku,že mám podstoupit odběr plodové vody nebo je to jenom vzhledem k věku.Předem moc děkuji za odpověd a přeji Vám uspěšný den.

ketka
13. srp 2007

dobrý den, potřebovala bych opět poradit 😅 Dnes mi doktor napsal na vysoký tlak Dopegit. V letáčku u léku jsem se dočetla, že by se neměl užívat společně s přípravky, které obsahují železo, jinak mohou nastat v těhotenství komplikace. Jenže při minulé návštěvě mi doktor právě železo předepsal. Takže nevím, brát nebo nebrat? Říkám si, že snad dr. ví co dělá, ale ten červík ve mě stejně pořád hlodá.

porodni_baba
autor
13. srp 2007

sparka ..pravdepodobnost je velmi mala...jen asi 10-20% ... 😨 Jak sama doma pomoci miminku na svet? Budte hodne aktivni, radiva se i sex 😅

ria80 ..zkuste ty musle..mely by vam pomoct...a dejte vedet jak to dopadlo 😔 😅

leni77 ...delat se s tim moc neda...odezni to az po porodu...na zmirneni muzete zkusit nejake vitaminy...treba horcik a vapnik...vhodny pripravek i davkovani vam poradi vas lekar nebo v lekarne 😉 Cukr v moci podstatny neni...rano jde spise o dietni chybu z predesleho dne...a nemusi to byt pouze sladke,...ale treba i ovoce odpoledne nebo navecer ve vetsi davce se takhle projevi....vetsi problem by byla bilkovina v moci...ale uz vysoky tlak ve spojeni s otoky muze byt problem...po Dopegytu mate tlak vporadku? Pokud ano...otoky povazujte za normalni projev tehu...pokud by nekdy normalni tlak nebyl je to na akutni kontrolu u lekare 😉

porodni_baba
autor
13. srp 2007

veendula ...nalez ktery popisujete jiz je ve vasem tydnu naprosto normalni...budte klidna a nenechte se desit zvestmi kamaradek...typu jedna pani povidala 😀 Toho ze se nadmerne otevirate by si byl vsimnul predevsim lekar v tehu poradne, nemyslite? 😉 A dokonce ani neni pravda, ze kdyz uz se cipek jednou otevre nastane v nejblizsi dobe porod....jsou mamky, ktere i s velmi pokrocilym nalezem....klidne i prenasi 😉
S vodou plodovou to prilis spojeno neni...samozrejme ze pri vetsim nalezu muze byt vetsi pravdepodobnost jejiho odtoku...ale jiste to neni...s pokrocilym nalezem na cipku muzete chodit mnoho tydnu...ale s odteklou vodou nikoliv...Poznat to nijak nepotrebujete to otevirani (ohlida lekar v TP) ale pri odtoku vody, ktery byste jiste poznala musite hned do porodnice, pri bolestech v tomto tt samozrejme taky 😉

sisstin
13. srp 2007

ahoj babi, dneska jsem byla na UZV, všechno v pohodě..malý má 1650 g..ale zatím je prdelkou dolů..chtěla bych vědět, v kolikátém tt se asi začíná řešit, když se neotočí 😉 díky moc 🙂

porodni_baba
autor
13. srp 2007

lu777...pribrat nemusite...hlavni je abyste se citila lip a pak uz to pujde samo 😅 Vysoky tlak muze byt problem pro vas i pro mimi...ale pokud s tim problemy mate...jiste si merite tlak i doma...pokud ne velmi bych to doporucila 😉 s pH moce by to souviset nemelo...to je pro porodnictvi nepodstatne 🙂

pavlinka3...velmi blhopreji....a preju krasne obdobi teseni se na mimiska...dejte nam vedet jak rostete 🙂 😉

kirax ...1500-1900 ale i 2300g...berte to orientacne ...vypisovat co vsechno hrozi mimcu narozenem v tomto tydnu by bylo obsahle a nicemu by to neprospelo...pokud mate i jine problemy bezte k lekari hned...pokud ne vyckejte kontroly v tehu poradne a nebojte nic...vsechno bude vporadku 😉

porodni_baba
autor
13. srp 2007

artuse...kupte si tlakomer domu a merte doma...vhodny vam doporuci ve zdravotnickych potrebach...kontrola tlaku je velmi dulezita...jak pisu vyse...pro mimi to muze byt velmi nebezpecne...ale hlavni je zvyknout si na strach z mereni tlaku...odbourate i tim, ze budete merit doma...a hlavne budete vedet, ze doma jsou ty hodnoty vporadku 😉 a to je dulezite...spise mi prijde divne, ze to neznepokojuje vaseho lekare ☹ Leky az od urcitych hodnot a vzdy jen na doporuceni lekare...

bramburka ...v tehu se meni filtracni schopnost ledviny...ale to neni podstatne...pokud byla vyssi ta hodnota nalacno...spise to asi odrazi co jste jedla den pred testem...nemela jste sladke nebo nejake ovoce....to by to spolehlive vysvetlilo 😉 Nereste to cukrovku nemate a to je podstatne 😅

porodni_baba
autor
13. srp 2007

artuse ...nevim jake vysetreni konecniku mate podstoupit...ale v 31tt by snad nic hrozit nemelo...a lekari si snad vsimli ze jste tehu 😀 a nedoporucovali by neco co by mimcu mohlo skodit 😉

acornika ..."prý je zvracení v těhu příznakem zdravého těhotenství"---to je holy nesmysl...neverte vsemu co slysite 😉 spise verte lekari ze je vsechno jak ma byt 🙂 🙂

reruna ..vystihla jste to presne...opravdu by to melo zmizet...jen krute jsou ty tydny co do porodu zbyvaji ☹ 🙂

macek28 ...neznam vas vek? vyckejte geneticke konzultace...tam vam genetik rekne jak velke je riziko...a zda doporucuje nebo nedoporucuje odber plod vody 🙂

ketka ...brat 😉 vysoky tlak je vetsi zlo, nez event. komplikace spojena s zelezem 🙂 🙂 ktera je jiste velmi vyjimecna 🙂

porodni_baba
autor
13. srp 2007

sisstin ...jsem rada, ze vas mimisek roste jak ma...
ale otazku moc nechapu...v kolikatem tydnu se zacina resit co? Pripadny cisarsky rez? Az okolo terminu porodu...ale jeste je dost casu na otocku hlavou dolu 🙂

sisstin
13. srp 2007

porodni_baba: jojo..tak jsem to myslela 😉 jestli mi budou dělat ještě nějaký případný UZV, zda se otočilo..nebo se to pozná pohmatem 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru