Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

elis.1
18. srp 2007

🙂 🙂 porodní babočko moc děkuju za slovíčka útěchy, zahřály mě na dušičce, já jsem takovej nerváček, kterej se bojí, ale ty bolesti mám fakt děsný, už abych měla po kontrole, děkuju moc a hezkej víkend vinšuju 😀

adrianav
18. srp 2007

a jeste jsem se chtela zeptat,jestli se muze pouzit Yal gel v dobe tehotenstvi,nemyslim jen pred porodem...protoze ja se cele tehu nemuzu nejak vyprazdnit a uz bych to fakt potrebovala tak jestli bych si ho mohla treba ted dat....dekuji

porodni_baba
autor
18. srp 2007

artuse ...na to je ta mast prilis slaba aby vam vytvorila takovou hladinu vit.A ktera by skodila mimcu...bez obav to uzivejte....a preju zaslouzenou ulevu 😀 🙂

mama04...neni zac 🙂

margarita1 ...na pravidelnost MS moc nedejte....znam spoustu pripadu, kde byla MS jak podle hodinek a stejne se tehu nedarilo...Vitaminky si klidne dejte...a hlavne se nijak netrapte a venujte se "praci" na potomkovi 😀 🙂 🙂

kuzelka ...teprve ve 24tt lekar poznal ze tam jsou mimi dve...to dost brzo....na dnesni moderni dobu UZ 😀 😝 ale podrobnosti samo neznam tk nemuzu nikoho soudit....odpocivejte hodne kazdy tyden i kazdy den, ktery miminka budou v brisku je pro ne nenahraditelny 😉 😉 Zadne stresy a hezky se nechte obskakovat....za par tydnu se to totiz otoci a vy budete ta ktera bude obskakovat....tak sbirejte spousty sil....bude jich treba 😉 🙂 🙂 🙂 preju krasne slunecne dny... 🙂 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
18. srp 2007

sarrinn...tak se priznam ze o hodnotach plodove vody slysim poprve...ale nas vzdycky ucili, ze voda se prilis objektivne merit neda....ze jde spis o subjektivni nazor toho ktereho vysetrujiciho na UZ 😒 takze bych si z toho velkou hlavu nedelala...a hlavne u lekarich je to na zkusenostech a osobnim nazoru takze s cim vas jeden necha klidne prenaset....druhy uz vas davno zene do nemocnice...a to neni jen o vode plodove....to je o hodnotach TK, jaternich a dalsich a dalsich testech....
Pokud jste pod kontrolou tak nemejte zadny strach...teste se na miminko uz se brzy poznate i zvenci 😀 🙂 😉 🙂

lada82 ...bolesti samozrejme strevy byt zpusobeny muzou....velky pohyb strev muze byt neprijemny sam o sobe a hlavne drazdi delohu k praci....
jake strevni potize konkretne mate??? Ty je treba resit predevsim....i krvaceni z konecniku je treba brat v potaz...Ale hlavne zacnete s psychikou...prectete si nejakou oblibenou knizku...pustte si hezky film a odreagujte se ...parkrat se zhluboka nadechnete...vsechny problemy se pak resi lip 🙂 🙂

porodni_baba
autor
18. srp 2007

adrianav ..to je pouze povera...ale treba me po porodu presvedcite o opaku 😀 Tento strach pred porodem i sny o porodu jsou naprosto normalni....nic zvlastniho na sobe nehledejte 😉 To jste asi s zadnou tehu kamoskou nemluvila tesne pred porodem...protoze opravdu dobra kamoska by se vam sverila a ted byste vedela...ze byste byla spise vyjimka kdybyste zadne strachy a obavy z porodu nemela 😎 🙂 🙂 Takze klid a nohy v teple...na paniku je vzdycky casu dost...uzivejte si konec tehu...za chvili zacne kolotoc povinnosti...doplnte vybavicku...nezapomente udelat radost i sobe a nechte se rozmazlovat.....a az to prijde....hodne stesti a hladky porod 🙂 🙂 🙂

elis.1...nebojte zase bude dobre...myslim na vas....a ozvete se mi pak po kontrole 😔 🙂

adrianav ...Yal gel klidne pouzit muzete...ale nevim kolik jich mate....jako reseni dlouhodobeho problemu mi to prijde prilis jednorazove....zakupte Lactulosu nebo Duphalac....v lekarne....to je daleko elegantnejsi reseni....a budou se jiste hodit i po porodu 😉 🙂 🙂

liaa
19. srp 2007

Porodní bába-Dobrý den.Už mám zase zdrav.problémy a moc ráda se poradím.Chytla jsem asi nějaký bacil.Včera večer mi bylo nevolno a dnes ráno mírná zimnice,průjem,pocit na zvracení.Samozřejmě se hlavně obávám aby to nebyla listerie.Jak dlouho je vhodné čekat,zda to nepřejde a kdy je v takovém případě lepší navštívit lékaře?Někdy o závažnosti rozhoduje teplota ale já nikdy teplotu ani horečku nemám,ani při mononukleoze jsem neměla.O to hůř se pak tělo s infekcí vyrovnává.Snažím se hodně pít a vzala jsem si Carbofit-přírodní černé uhlí.Nevím však,kam se obrátit,pokud by se mi stav zhoršoval.Zatím můj stav není nějak vysloveně těžký a nesnesitelný,u Listerie čio jiné závažn.infekce se to pomalu zhoršuje?nebo by mi hodně zle bylo náhle od začátku?Děkuji za odpověď!Lia

kuzelka
19. srp 2007

PB: no řekla mi to v 22tt 😅 že čekám dvojčata!
Ono totiž zkraje tam byli "tečky" dvě, ale na dalším ultrazvuku našla dr jen jedno 😀 A ted znova dvě 😀 Obskakovat se nechávám a chci se ještě zeptat od kterého týdne je miminko (miminka) schopné života, mám na mysli předčasný porod. Děkuji.

porodni_baba
autor
19. srp 2007

liaa...inkubační doba listeriózy je 3-70 dní takže poměrně dlouhá...pokud máte podezžení, že jste se mohla nakazit...patrite rozhodne k lekari....Pokud by se vam zdalo, ze se stav behem 24 hodin nezlepsil...nebo pokud se zhorsuje tak samozrejme drive....zajdete ke svemu gyn...nebo akutne samozrejme do porodnice 😉 To zda by vam bylo zle hned od zacatku nebo by se stav zhorsoval neni mozne rici...kazdy reaguje jinak...rozhodne to nepodcenujte ani neprecenujte....pokud se to po uhli zlepsi nikam nemusite pokud ne jdete k lekari 🙂 🙂

kuzelka...za minimum se dnes povazuje u jednocetneho tehu 24tt, ale je to hodne individualni a pocitejte s tim ze dvojcatka budou vzdy mensi nez jedno mimco....vklidu odpocivejte, lenoste a zadny predcasny porod neplanujte.... 😀 🙂 🙂 🙂

paseky
19. srp 2007

dobrý večer, chtěla bych se zeptat jsem ve 38tt a dnes me píchá v podbříšku není tp pravidelné nic dlouhodobého akorát když se postavím ze sedu a někdě jdu tak to píchá třeba i půl minuty a pak je klid k porodu to asi není že

a další dotaz mám na hlenovou zátku musí to být vysloveně hustý hlen nebo to může být větší množství jakoby výtoku

dík moc předem

porodni_baba
autor
19. srp 2007

paseky...to na porod nevypada...spise posliky...uvidite co bude dal...byva to dost navecer...kdyz to zaspite porod to neni...pokud ne pockate na pravidelne kontrakce a vyrazite do porodnice...vzdyt mimisek uz je pripraven...38tt to uz je dopecene miminko.... 🙂
hlenova zatka muze vypadat ruzne...spise typicky byva hustsi, ale jiste muze odejit i jako vytok...
ale ani odchod hlenove zatky vam neprozradi jak je porod daleko...pouze to, ze se neco chysta ale to se muze chystat i hooooodne dlouho pred porodem 😀
hlavne trpelivost....ono to prijde 🙂

paseky
19. srp 2007

děkuju moc s prvním mimi mi odešla zátka v pondělí ve středu mi praskla voda a mimi bylo až v pátek večer teď je to jiné a tak jsem moc ráda že jsem se měla zeptat ještě jednou dík

liaa
20. srp 2007

porodní bába:Děkuju za radu ale ne vaší vinou je mi k ničemu.Je pondělí,mám bolesti hlavy,stále průjem a nevolnosti v žaludku.Večer opět zimnice.1 den bylo i nevolno manželovi.Volala jsem na gynekologii svému lékaři-má dovolenou.Volala jsem tedy své obvodní doktorce.Ta mi řekla ať počkám do zítra,že mi když tak udělá výtěr na salmonelu.Když jsem se jí zmínila o podezření na jinou infekci či listerii,tvrdila že to mají pouze lidé z ovcí a více se o tom nebavila.Spíše jsem byla za hlupačku.Volala jsem tedy náhradnímu lékaři za mého gynekologa.Řekla mu své starosti a popsala zdrav.stav s tím,že jsem přímo požádala o žádanku na krevní odběr na listeriozu a toxoplazmozu.Ještě mi tyto testy nikdo nedělal a ku příkladu,doma máme kočičky a nedávno mne jedna škrábla a podebralo se mi to.Navrhla jsem mu,že si tyto testy zafinancuji sama.Jeho odpověď(přes telefon) byla,že mé problémy jsou jistě psychosomatického původu-že jsem třeba před měsícem řešila nějaký manželský problém a takto se mi to teda projevilo.Zmohla jsem se jen na námitku,že manželovi bylo taky v sobotu nevolno ale už to má narozdíl ode mne v pořádku.Ale on odpověděl,že ted má na mysli něco jiného a bylo to.Přitom krk mám od soboty červený a začíná se mi zvyšovat bolest hlavy.Je v této zkušenosti vidět omezenost lékařů,nebo skutečně zbytečně plaším?Ve všech publikacích přitom čtu,že u těhulek po 3 dnech infekce se má dělat pro jistotu vyšetření.Tak jak to teda je??

zdenicka
20. srp 2007

Dobry den chtela bych se zeptat,dnes jsem byla u dr.a rikal ,ze uz se oteviram.SF mam 30a jsme otevrena na bod 6.jak myslite podle vlastnich zkusenosti,ze bude trvat nez porodim?dekuji.

flow111
20. srp 2007

Dobry den ja by som sa chcela spytat ci je mozne pocas tehu drzat dietu a ak ano tak mi nejaku poradte, pretoze vaha mi nebezpecne stupa a uz neviem co robit. Sice si hovorim, ze to nieje az take strasne ale predsa... 😖

ammalka
20. srp 2007

dobrý den, co všechno se zjistí dle krevních výsledků tripple testů? Jaké vrozené vady atd., jestli se zjistí např. roštěp patra??? Děkuji za odpověď.

listicka77
20. srp 2007

liaa: Tedy to je vážně soda. Ještě bych pochopila, že ti bude tvrdit, že zbytečně plašíš, že to žádná listerióza ani toxoplazmóza s největší pravděpodobností nebude, ale jen obyčejný průjem... Ale říkat, že to máš psychosomatické, když o tobě vůbec nic neví... To je teda opravdu silné kafe. (Trošku mi to připadá jako když jsem v 9. tt u svého Dr. odmítla první UTZ a on mi řekl, že mi jinak nemůže udělat žádné jiné vyšetření, které by musela pojišťovna platit, protože taky třeba můžu mít falešnou graviditu... 😀; akorát u tebe to není tak humorné... 😕). Omlouvám se, že se cpu do diskuze, ale tohle mě fakt nedzvedlo. Ten gyn je omezený hlavně lidsky, obvoďačka zas asi bohužel odborně (protože tvrdit, že listeriózu můžeš mít jen z ovcí... 😝)

liaa
20. srp 2007

Diky lističko.Já taky doposud nemám slov.Manžel před chvilkou přišel,že ho také stále ještě škrábe v krku.Narozdíl ode mne je ale jinak ok.Volala jsem svému imunologovi do Prahy-jenže musel nečekaně na pár dnů odjet a všechny pacienty odříct.Sestřička však byla milá a chtěla vědět o co se jedná.Vše jsem ji řekla(i ty reakce místních lékařů)strašně ji to jednání rozhořčilo.Řekla,že to snad ani není pravda.Projevila naprosté pochopení a sama mi řekla,že na mém místě by si také dělala obavy a pro jistotu si vše nechala překontrolovat.Jenže Dr je pryč..Navrhla mi,že mi ihned odešle žádanku na krevní testy,akorát si to budu muset hradit sama.Což je mi uplně v dané situaci jedno.Hlavně ať mám jistotu,že mimi není ohrožené.Mimochodem,obvodní lékařka mne poučila,že pokud bych ale začala krvácet,ať si zajedu do porodnice.Což je miskoro k pláči...Protože to při takové infekci už může být také konečná.Prostě ČEši...Řeší se vše,až když jde do tuhého.Přitom třeba u listery lze v začátku onemocnění předejít podáním penicilinu,který těhulky můžou.Ale u nás se čeká,dokud těhulka neleze po čtyrech a nekrvácí,pak ji milostivě odeberou testy na které se čeká další týden a to už po takové době může být v případě opravdu vážné infekce taky pozdě...

zusma
20. srp 2007

porodni_baba.

carlisse
20. srp 2007

porodní babičko zkusím na tebe jeden dotaz, jsem 17 dní po porodu císařským řezem a ráda bych věděla, jaké cviky na posílení břišního svalstva můžu provozovat. Na netu se nedá pořádně nic najít...
Děkuji🙂

zusma
20. srp 2007

porodni_baba : Dobrý den, opět se na vás obracím s dotazem. Dnes jsem byla u lékaře ohledně veliké bolesti u kostrče(sedací nerv),na kterou jsem se Vás před týdnem ptala. Doktorka mi sdělila něco podobného jako vy. Ale to není hlavní důvod, proč píši.

Sdělila jsem doktorce, že se mi zdá, že mi nějak začala více tvrdnout děloha. Ona mě proto zevnitř prohmatala (+poslechla ozvy)a po prohmatu mi sdělila něco ve smyslu, že mi děloha tlačí dolů. Nevím, jestli si ten výraz pamatuji správeně? 😕 Každopádně se jí to asi moc nelíbilo a mám ležet. Prý mě to může právě kvůli tomu tlaku dolů mj. více nutit na wc. Zajímalo by mě, co to přesně znamená, když mě děloha tlačí dolů a jaké to může mít následky na mě či na miminko a zda se s tím dá něco dělat????? A může to být třeba spojeno s tou bolestí u kostrče? Samozřejmě mám z toho všeho obavy....
Jenom dodám, že před těhotenstvím jsem trpěla retroverzí dělohy, ale to je nyní ok.Nevím, zda to spolu může nějak souviset. Předem děkuji!

ammalka
20. srp 2007

ještě bych chtěla poradit, proč mě dr. měří bříško, pozná se podle toho, jak bude mimi velké??

adrianav
20. srp 2007

Dobry den,dnes me cely den boli brisko( tvrdnuti kombinovane s tim jako kdyz zacina menstruace)...myslite,ze to jsou jen poslici a nebo uz se neco chysta???neni to jeste pravidelne,ale urcite tak 1x do hodiny to bude,a trva to vzdycky tak minutu...dekuji

adrianav
20. srp 2007

jo a jeste by me zajimalo,co by se stalo,kdyz by se prcek narodil uz ted...byl by to jeste nejaky problem??? 😖

kristynaw
20. srp 2007

adriana:jsou to poslicci,pokud ti neztvrdne bricho s bolesti na menses zaraz,a vice nez 4 krat do hodiny,tak se nic nedeje(vlastni zkusenost,jsem doma s kontrakcema)a nazory doktoru,ale vsakjeste pockej na babicku,ale jednou do hodiny to vypada,ze jsou to jen poslicci...
kdyby se malej narodil ted,uz by to melo byt vse ok,plice jsou vyvinuty a vaha je taky dobra,ja budu stastna,kdyz pujdu do 36 tydne🙂 tak se niceho neboj🙂

kristynaw
20. srp 2007

amalka-brisko se meri kvuli tomu,jestli mimi roste tak jak ma,melo by to byt kolik tydnu,tolik cm,plus minus dva centimetry...jde o to,jestli mimi roste ,ale presnou velikost mimi ti to nepovi

kristynaw
20. srp 2007

a taky,jestli je dostatek plodove vody ,asi kyby rozmery byli radikalne mensi,tak byse udelal ultrazvuk zda je vody dostatek...

porodni_baba
autor
20. srp 2007

paseky ...neni zac 🙂

liaa ...bez diskuse...vynechte vsechny omezene obvodaky 😠 😎 ... a vyrazte do porodnice...jste z Hradce....jela bych do fakultky....nerikejte jim jak a co maji lecit, pouze to ze je vam velmi zle...konec tecka...at delaji co umi....pouze v pripade, ze by tapali...a videla byste u nektereho z lekaru ochotu...nadhodila bych moznost listeriozy...myslim, ze ani salmonela neni ze hry... 😖 🙂
bohuzel v nasem state zatim nefunguje....udelejte mi tenhle test ja si ho zaplatim....opravdu bohuzel ☹ 😠
hodne stesti pri jednani s omezenci....bez ohledu na to jake maji tituly 😝 😀

porodni_baba
autor
20. srp 2007

zdenicka ...nelze vubec urcit...s timto CS muzete porodit zitra ale muzete i prenaset....v tomto tt uz se predcasny porod neresi....pokud porodite...je to sice predcasne...ale mimisek uz ma vsechno co ma mit 🙂 🙂

flow111 ...zadnou dietu vam absolutne nedoporucuji....pouze muzete omezit porce...ale uz jste temer na konci tehu....jezte zdrave a malo 🙂 🙂

ammalka...patrame jednak po známkách genetických vad, jako je např. Downův syndrom, jednak po vrozených vadách strukturálních, jako jsou rozštěpy a mnoho dalších....ale test urci pouze riziko...nedokaze vam 100% rict vase miminko tuto vadu ma nebo na....spise je riziko 1 ku x ze ji bude mit....pokud je riziko prilis velke genetik doporuci dalsi vysetreni...napr. odber plodove vody ap.

porodni_baba
autor
20. srp 2007

listicka77...za vstup do diskuse netreba se omlouvat....je to k veci...a hlavne vetsinou se shodneme 😀

liaa...tesi me ze je alespon nejaka sance ze se ke svym testum dostanete i kdyz vcelku pokoutna....zbytecne ze? ...a asi bude i draha 😔 😅
ale nevadi...premyslela bych stejne 😉

carlisse ...17dni po cisari....cviky na bricho jsou jeste prilis brzy....zacnete cvicenim panevniho dna....na to jiste cviky najdete...zvedani panve z podlozky....stahovani zadku atd...je toho spousta....tak mesic po cisari muzete zacit cvicit klasiku nebo jeji modifikace na sikme brisni svaly....a po sestinedeli pokracujte s primymi...myslim, ze sklapovacky jsou klasika...Ted bych se spise zamerila na masirovani jizvy....aby byla jendou hezka a prakticky neviditelna 😉

porodni_baba
autor
20. srp 2007

zusma ...odzadu...souviset to muze i kdyz pravdepodobne nesouvisi...zadny strach....dolu netlaci deloha, ale miminko....riziko je jedine a to predcasny porod....zatim vam lekarka doporucuje hodne odpocivat a lezet....pokud budete poslusna....pravdepodobne s tim vystacite....pokud by to nestacilo....nastoupi leky nebo nakonec i hospitalizace a kapacky....je dulezite udelat vsechno proto, abyste mimco donosila co nejdal (deloha je precejenom stale ten nejdokonalejsi inkubator 😅 ) S bolesti u kostrce to spojitost jiste ma...presne tlaci mimco na misto odkud ty nervy vychazi....v tom zadne nebezpeci neni....jen vase nepohodli 😖 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru