Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
20. srp 2007

ammalka ...jak bude velke se da odhadnout jen na UZ a i tak dost priblizne....merenim briska se urci rust delohy, ktery by mel odpovidat rustu miminka....pri velke odchylce by se delali dalsi UZ....Zalezi hlavne na tom jak mimi roste mezi kontrolami 🙂

adrianav ...pravdepodobne poslici...pri pravidelnych a 15minut a kratsich jedte do porodnice...V tomto tt uz porod neni velky problem...zavisi na konkretnim mimcu a dalsich okolnostech...ale zadna velka rizika uz mu nehrozi....uz ma vsechno co ma mit 🙂

kristynaw uz me dokonale zastoupila 😉

kristynaw
20. srp 2007

doufam,ze Vam to nevadi,snazim se pomoct,ulehcit od dotazu🙂jsem zdravotni sestra ale spoustu veci radsi nechavam na vas😀

porodni_baba
autor
20. srp 2007

kristynaw...ja vim 🙂 me to nevadi...kazdy vstup do diskuse muze byt prinosem i kdyz jde treba jen o nazor jako u listicky....hodne pomuze kdyz se tehulka dozvi, ze v tom neni sama....ze problemy ktere ted trapi ji resi take nekdo jiny....a vase odpovedi jsou vetsinou naprosto presne....takze tomu uz nejde vubec nic vytknout 🙂 🙂 🙂 Nasla jste si super kontakt se svetem a to je dobre....ja tomu jenom tleskam....a preju jeste dalsi cas v brisku pro vasi Abigail 🙂

kristynaw
20. srp 2007

dekuji 😔

pmk
21. srp 2007

Porodní babičko zdravím a mám dotaz.
Jsem 2 a půl měsíce po porodu a nečekaně se objevila menstruace.Po prvním porodu přišla až za 9 měsíců,tak mě to teď docela zaskočilo.Navíc beru přes týden Cerazette.Asi mám normálně pokračovat v užívání a bez přestávek,že?
Ještě jsem slyšela,že příchod menstruace závisí na nočním kojení,je to pravda?Malý totiž většinou vydrží 8-9 hodin.A další dotaz je,jestli teď už bude menstruace pravidelná a jak s tou antikoncepcí.Ďěkuji za odpověď.

pmk
21. srp 2007

Jěště jsem zapomněla dodat,že plně kojím.Malý měl porodní váhu 3,60kg a teď má 6,5kg.

adamka
21. srp 2007

porodní babičko chtěla jsem se zeptat jsem v 31 tt a dnes mi dr řekl,že mámmimi v poloze podelné,konec pánevní, je ještě šance,že se mimi otočí,prý existují nějaké cviky a mám docela velké břicho. Děkuju za odpověď

porodni_baba
autor
21. srp 2007

pmk...taky zdravim a mam pro vas odpovedi 😅 Kazdy porod je jiny a stejne tak i obdobi po nem...nekdo opravdu menstruuje po sestinedeli i kdyz plne koji....souvislost jiste je i s nocnim kojenim 😉 Zadny problem nevidim...pokud vam kojeni takto vyhovuje....kojte tak dal...je tu pouze dalsi moznost ze mlicko pri mentruaci nekdy mimcu moooc nechutna....
Antikoncepci berte stale (jina vhodna pri kojeni moc neni)....bez prestavek.... bez ohledu na to zda menstruujete nebo ne 🙂

porodni_baba
autor
21. srp 2007

adamka...vzhledem k tomu ze se jedna o vase 4. tehu je velmi pravdepodobne ze se poloha mimca bude jeste menit....ma jaksi mista dost rekla bych 😉 do 36tt casu dost....muzete cvicit kocici hrbety....jsou taci ze tvrdi ze to pomaha 🙂 🙂

veendula
22. srp 2007

dobrý den,nemám otázku přímo se týkající porodu,tak nevím zda mi odpovíte.ale zkusím to:včera jsem si koupila maliníkový aj(maliník list)a lněné semínko.večer jsem snědla trochu semínka a uvařila si tento čaj.ale dnes mám příšerný průjem a je mi na zvracení.myslíte že je to z toho?může to tak na mě působit? ☹

kacka.va
22. srp 2007

porodní babičko, byla tu řeč o mimoděložních těhotenstvím, tak se chci pro zajímavost zeptat, jestli existují nějaké příznaky, které by ještě před návštěvou gynekologa naznačovaly, že se jedná o mimoděložní těhotenství.

denousek
22. srp 2007

dobry den porodni babicko zlozila jsem si tema ale nikdo neradi...tak svuj dotaz sem okopiruju snad dostanu aspon radu od vas...dekuju...:dnes jsem byla na genetickem ultrazvuku je vsechno v poradku ale....dr mi akorat rekl ze nemuze poradne vse zkontrolovat na hlavicce ze ji ma nizko...tak ze mam prijit znova za 4 tydny a nemit fizickou namahu...myslite ze muzu sex??stalo se vam to nektere??jsem ve 20tt...

a jeste dotaz co zmamenaji zkratky BPD HC AC a FL ..??neco je delka stehenni kosti neco je obvod hlavicky...vse mi sedi na 20+2tt a jen to HC mam 20+6...dekuji za nazory snad mi poradite...

porodni_baba
autor
22. srp 2007

veendula ...teoreticky to tak byt muze i kdyz prilis pravdepodobne to neni....zacla bych az se vse vrati k normalu postupne znovu...nejprve jeden salek maliniku denne...pak davku zvysovat....a pak treba i to lnene seminko 🙂 Spis ale myslim, ze pujde o neco jineho...uvidite co bude dal 😉

kacka.va... bolesti vetsinou na jedne strane 😒 😉

denousek...sex muzete bez problemu to s tim nesouvisi..
uz to tu bylo ale zopakuji to....BPD...prumer hlavicky....HC...jeji obvod...
AC...obvod briska....FL...delka stehenni kosti....rozdil muze byt i vetsi nez vase 4 dny.... 🙂 Budte klidna vsechno je vporadku jen myslim, ze lekar treba nemohl poradne prohledout oblicej mimca protoze bylo nejak spatne natocene, ale z toho si nic nedelejte to se stava casto...nechce nic zanedbat proto si vas take pozval na dalsi kontrolu....takze se vklidu teste z mimiska nic spatneho se nedeje 🙂

luucia
23. srp 2007

Dobrý den porodní babičko, chtěla bych se zeptat. Včera sem byla v poradně a Dr. mě trochu vyděsila! Řekla mi, že malá má hlavičku hrozně nízko a tlačí na porodní cesty a že už se jí chce ven! Při tom se neotvírám, jen čípek se mi zkracuje, mám ho asi 2 cm a CS je 3! Mám se víc šetřit, aby aspoň ještě 4 týdny vydržela! Myslíte, že opravdu hrozí riziko předčasného porodu?

romana28
23. srp 2007

Pěkný den, porodní babičko, prosím, co říkáš na mé hodnoty oGTT? 3,44-5,15-7,93. V poradně mi sice řekli OK, ale všude se píše 7,7(ČR a 7,8 WHO) Samo tím myslím poslední hodnotu. Nad těch 7,8 se pak jedná o poruchu gluk. tolerance a o cukr. se jedná až od hodnoty 11,1mmol/l. Ale taky se všude píše, že jako mat. se používá plazma žilní krve a pokud to testovali z plné krve nebo kapilární, tak ty hodnoty jsou jiný, protože po zátěž. testu oGTT se hodnota gluk. v kap. a žílní krvi různí (mně to brali z prstu)
Na jednich str. jsem se dočetla, že i hodnota do 8 je ještě v normě po těch 2hodinách.
Tak já nevim, abych něco neprošvihla. Děkuji ti moc

denousek
23. srp 2007

porodni babicko vy jste teda rychla...mockrat dekuji...ja jsem prave myslela ze jak je nizko tak ze sex neni dobry aby se najak hlavicka neprotlacila az ven 🙂 tak dekuji mockrat naschle

marcelana
23. srp 2007

Krásné poledne porodní babičko...
Mám dotaz,byla jsem na OGTT a při první odběru jsem měla hodnotu 5,0 což je dobré.Po vipití glukozy a pauzy 2h jsem měla hodnotu 8,4 a maximum bylo psané 7,7.Dnes jedu ke svému Dr. a on mě má doporučit na diabetologii.Mám tedy těhu cukrovku?Budu držet dietu?Hodně jsem četla,ale nevím vůbec co pořádně můžu jíst a co ne.Prosím poraďte mi.Moc děkuji,jsem vážně zoufalá a moc se bojím.

deina
24. srp 2007

Dobry den, mam v tele protilatky SSA a SSB (Sjogrenov syndrom) a tie vraj mozu sposobit tzv. "congenital heart block" (nemam tusenia, ako sa to vola po slovensky alebo cesky), tak by ma zaujimalo, odkedy sa sleduje srdiecko babatka? Zatial doktor pozeral iba na to, ci srdiecko bije, bude sa neskor pozerat aj na to, ci bije spravne? Lekar povedal, ze budem musiet chodit do rizikovej ambulancie, ale az v septembri ma tam posle - co to pre mna znamena, co sa v takej ambulancii sleduje? Dakujem. 🙂

porodni_baba
autor
25. srp 2007

luucia ...jednak jste v 34tt...takze to ze hlavicka zscina vstupovat do panve by me opravdu nedesilo....a s 2cm cipkem a CS 3...obavy z predcasneho porodu bych u vas nemela....ale vse se samozrejme muze zmenit behem nekolika hodin....pri nastupu kontrakci (ale to stejne plati i pro tehulku s CS 0)...takze hlavni je klid....odpocivejte a predcasnym porodem se nestresujte... 🙂 🙂 ...jsem zvedava co vam povi vase MUDr...az budete tyden prenaset 😀 😝 😀 🙂

romana28....hodnota po 2 hod by mela byt do 7,8....7,93...jiste zadna tragedie neni....jake byli hodnoty cukru v moci?....Myslim, ze muzete byt klidna... 🙂

denousek...hlavicka se protlaci pri pravidelnych kontrakcich...kdyby ten nalez byl tak spatny jak si asi myslite...lekarka by vas bud hospitalizovala nebo vam sama sex nedoporucila....myslim, ze bezne sexualni praktiky vase miminko nijak neohrozi 🙂 😉

marcelana ...hodnota po 2hod by mela byt do 7,8...takze 8,4 uz je opravdu pozitivni test....budte klidna oni vam na kontrole vsechno povi....budete drzet dietu a dle rady lekaru kontrolovat hladinu cukru v krvi...vsechno vas nauci nemejte strach 🙂 ...jde o omezeni sacharidu v potrave....tedy klasicky cukr i bila mouka atd...vsechno se dozvite....budte klidna...zoufalstvi i strach je zbytecny....rozhlednete se potom po poradne....maminek s podobnym problemem tam jiste bude vice ....nebojte jde o casty problem....ale hlavni je, ze se da resit....tak aby mimisek byl v pohode 🙂

porodni_baba
autor
25. srp 2007

deína....u vas asi bude treba castejsi UZ srdicka mimca....coz asi u vas zabezpeci prave zminena rizikova ambulance 😉 ...ve 20tt pri velkem UZ uz se da poznat zda je srdicko miminka spravne postaveno a zda i spravne bije...je treba odborniku....proto ta poradna 🙂

elucinka
25. srp 2007

Dobré sobotní dopoledne, porodní babi, mám dotaz.
Jsem ve 37tt (přesně 36+3), na minulé návštěvě poradny (35+5) mi Dr. zapsala do průkazky CS=5. Přičemž 14 dnů před tím, ve 33+5, to bylo CS=3.
Vím, že je to ještě pod hraniční hodnotou, která je pro 36. týden 6, ale chci se zeptat, zda se dá z tohoto vývoje usoudit, že by porod mohl být o pár dnů dřív, než v termínu, který mám 19.9. Děkuji za odpověď.

lucianka
25. srp 2007

TAky mam dotaz...
Jsem (stejne jako Elucinka) 36+3 a asi tak tyden me poboliva v podbrisku jako pred/pri MS. Ted ve ct jsem byla u Dr. - CS mam 5, otevrena jsem udajne na 1 prst a pripravuji se k porodu.
Co znamena ta bolest? Dekuji za odpoved. 🙂

romana28
25. srp 2007

Děkuji za odpověď, cukr v moči mi neměřili, ale v TP je z poslení poradny (to už bylo po oGTT) O.
Jen nevím, zda je normální, aby hodnota cukru v krvi po 2.hod byla větší než po 1.hod.? Navíc za další hodinu jsem měla hypoglykemii(slabost, třes, stud. pot, mžitky před očima, po najezení to přešlo)
Děkuji

lucianka
25. srp 2007

Jeste jeden dotaz (presne jak je napsano v uvodu, vzdy se zapomenu u Dr. zeptat 🙂 ):
Vetsinou vecer citim zvlastni "pohyby" - pravidelne (cca kazde 3s), jemne, hodne nizko (spis jako v podbrisku). Nekde jsem cetla, ze mimco skyta? Je to pravda a je normalni, ze skyta skoro kazdy vecer? Prip. jak tomu zamezit... 😉 Diky.

adamka
26. srp 2007

lucianka myslím,že mimi škytá opravdu,je to zvláštní viď 🙂

susik77
26. srp 2007

dobry den porodni babicko, Veronka se rozhodla nakonec narodit se spontanne, 13.8.,to jsem byla ve 41+0, takze jsem nakonec nemusela na indukci 🙂
Porod trval 13 hodin, klesla az na konci-kdyz jsem ji tlacila, zjistilo se, ze ma snuru kolem krku 😒 Nastesti, dostala se ven rychle, takze vsechno dopadlo dobre 😉 a je uplne v poradku 🙂
Tesne po porodu jsem mela teplotu 38, a cely dalsi tyden teploty kolem 37.5-37.7. Krome toho mi zjistili vysoky tlak,kt. jsem predtim nemela 😕 a jeste mi zjistili zvysene CRP. Zadne subjektivni probl. krome bolesti hlavy jsem nemela, bakterilo. moci a ocistku dopadla negativne, tak nas po tydnu pustili, s tim, ze jsem uplne ok po porod. strance,ze siti se dobre hoji aj deloha se dobre zavinuje, ze si mam hlidat jenom tlak. Ted jsem uz tyden doma a nekdy dost silne krvacim. Na stridacku-jeden den mam jenom zluty vytok a druhy den silne krvaceni. Nevite, jakou to muze mit pricinu? Je to v sestinedeli normalni? Dekuji moc.

mirka19
26. srp 2007

Ahoj porodní babičko.
12. srpna jsem byly na revizi. 4 dny potom jsem jen slaboučce špinila, další den se objevilo slabé krvácení. Při kontrole u gynekologa mi bylo řečeno, že je vše v pořádku, ale pomalu se zavinuje děloha (toto se projevilo už při prvním porodu, hrozili odebráním dělohy) a dal mi na to prášky. Bohužel nevím jejich název, protože jse si ho na receptu nepřečetla a vyráběli je v lékárně a na krabičce už žádný název nebyl. Beru je už ale sedmý den slabé krvácení však nepřestalo, dneska naopak ještě zesílilo (ale včera byla zřejmě podle teploty ovulace, tak třeba by to mohlo být způsobeno tím). Nevím, jestli je tento průběh v pořádku, nebo mám opět navštívit gynekologa. Říkal, že na další kontrolu se mám objednat po menstruaci. Taky by mě zajímalo, jetli neznáš nějaké bylinky, které pomáhají proti krvácení a na zavinování dělohy.

marinka
26. srp 2007

luci, jestli je to pravidelné, asi to bude škytání, moje mimčo taky škytá hodně často 🙂. Zamezovat se tomu nemusí, většinou je to proto, že se přepije plodovky 🙂 a nijak mu to nevadí..

lucianka
26. srp 2007

Adamko, Marinko, diky za odpovedi... docela me to zneklidnovalo, neni to pokazde zrovna prijemny. 🙂 A stale jsem premyslela, co to muze byt... 😉

sarrinn
26. srp 2007

Ahoj porodni babi 🙂 tak uz jsme na svete, bylo to trosku narocne- museli mi porod vyvolavat, ale 23.8.07 se nam narodil krasnej chlapecek Seann Adam 3.3kg a 52cm a je uplne perfektni a vse je v poradku.
Jeste jednou diky za vase rady 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru