Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

dagmik
10. říj 2007

Porodní babičko, zítra mám TP a otoky už mám delší dobu. Nicméně, protože to stále bylo tak nějak v normě a v moči jsem neměla bílkovinu, ani nemám vysoký tlak, tak jsem byla v pohodě. Ale v posledních dnech mi nohy natekly už fakt dost, okolo kotníků i nárty (mám to jak polštáře nebo spíš jak slon), že už se nevejdu fakt do žádných bot. Může to být nějaké nebezpečné???
Jinak i když mám termín zítra, tak CS2, hlavička nesestouplá, občas mi tvrdne břicho jinak nic. Tento stav už je asi měsíc skoro neměnný. Tak nevím, jestli už
se ten porod může blížit (ty otoky) nebo ne.

maree
10. říj 2007

Mockrat diky za rychlou odpoved, porodni babicko!

petula...
10. říj 2007

Dagmiku, jestli tě můžu uklidnit, tak já už mám nohy oteklé tak, že musím nosit jenom pantofle ☹ a to mám ještě měsíc do porodu a doktorka říkala, že to je normální......, tak jenom doufám, že nezačne sněžit. 🙂

dagmik
10. říj 2007

petula, no to já taky jenom pantofle, ale už manželovi ☹ ☹ , ale teď v posledních dnech to právě nabralo na síle....taky mi jinak říkali, že je to normální, ale už je to fakt strašný ☹

4a
10. říj 2007

porodní bábo,
proč nutí maminky po císaři vstát a chodit hned druhý den? Přece jen, je to operace břicha a tohle se po operaci třeba slepáku nebo žlučníku po nikom nechce.

kristynaw
10. říj 2007

4a,praveze chce, aby se mamina rozchodila, kvuli moznym srazeninam v nohou atd... aby se rozchodila,dokud to bricho neni "ztuhly"(ja uz neumim cesky)
boli to jak cert,ale staci jim,kdyz se mamina projde v predklonu...ja to tak mela po obou laparoskopiich

maly_strom
11. říj 2007

Zdravím Vás porodní babičko,ráda bych se zeptala, ve 28 tt mi doktor na kontrole sdělil, že mám nízko uloženou placentu, nařídil klidový režim. Teď ve 31. týdnu řekl, že vše je v pořádku, a napsal mi do průkazky : "placenta na ZS in DS".
Co to prosím znamená? Děkuji🙂

gilotek
11. říj 2007

mohla bych mít porodní bábo dotaz? 😉
Jsem ve 27 týdnu a mívám často tvrdnutí břicha - i 15x za den. Užívám magnosolv - rozpustný 1 sáček denně. To tvrdnutí je skoro vždy když vstávám z postele, ze židle, z kleku aj. Pokud sedím je to OK. Nevím jestli to není způsobený i hýbáním miminka, které se vždy jakoby vyvrbí na jednu nebo na druhou stranu případně uprostřed břicha až se mi vyklene pipík. Dr. mi říkala že je vše OK, i nález - byla jsem u ní asi před týdnem, čipek 1,5 cm - od začátku těhu. Mám se obávát? Jdu na kontrolu za 11 dní. Nekrvácím, jen mě to třeba v noci budí - jakoby těžké břicho. Děkuju

bugsy
11. říj 2007

Ahoj porodní babčo, mám dotaz,jsem v 18.týdnu těh. a lékař mi našel minulý týden tzv.abdominální pruh v děloze.Nic mi k tomu neřekl,jen ,že se tím nemám stresovat,že se to musí hlídat,vidí se to 1x za rok a fotil si to pro mediky.Na netu o tom není ani slovo,na arletě mi také neodpovídají,co ty? 😅díky Vím ,že abdominální je břišní-jsem sestra,ale kde se to vzalo uvnitř dělohy?Možná po spont.abortech,loni jsem měla GEU a vzaly mi l.dx.vejcovod.Lékař mi to nevysvětlil.Díky za jakékoli informace.Pa bugsy

katarina82
11. říj 2007

maly strom, to znamená, že máš placentu na zadní stěně a v dolním segmentu. Pokud nezasahuje do porodních cest, tak to nevadí a když řekl, že to je v pořádku, tak má miminko volný průchod a je to ok 😉 Já to měla podobný a je to taky ok 😉

porodni_baba
autor
11. říj 2007

romiss ...můžete zkusit sedací koupel z dubové kůry nebo klidně i gel z dubové kůry. Velmi účinné je toto: Factu mast a čípky, mělo by být volně prodejné, doptejte se v lékárně 🙂
http://www.lekarna.cz/faktu-20-cipek/

porodni_baba
autor
11. říj 2007

dagmik ...to co popisujete může být do určité míry normální, ale byla by asi třeba minimálně kontrola tlaku a moči, a nejlépe i kontrola lab. hodnot z krve. V TP jiste mate kontrolu v poradne, pokud ne při jakýchkoliv pochybnostech jeďte do porodnice.
Z otoků na blízkost porodu opravdu usuzovat nelze 😉

maree ...není zač 🙂

4a ...včasná mobilizace (tedy cvičení na lůžku a vstávání) je důležitou součástí předcházení tromboembolické nemoci, tedy embolii.
To se chce bohužel po každé operaci. Sama jsem v nemocnici vstávala po operaci slepého střeva asi za 6-7 hodin 😎 Je to už dávno. Vím není to pžíjemné, ale je to nezbytně nutné. A taky maminka se musí naučit starat o své miminko a to by jí ležmo šlo těžko 🙂

porodni_baba
autor
11. říj 2007

maly_strom ...placenta vašeho miminka je umístěna na zadní straně dělohy a zasahuje do tzv. dolního děložního segmentu...přeloženo to znamená, že je prostě o něco níže než by měla být. Nejedná se o vcestné lůžko, není tedy překážkou porodu. Je jen důležité o tom vědět a před porodem případně ještě uložení překontrolovat. 🙂 Žádný strach je to poměrně častý jev. A do TP Vám ještě nějaký týden zbývá, placenta se s růstem dělohy může vytahnout tak, že už nikam zasahovat nebude 🙂 😉

gilotek ...ničeho se naobávejte, vše co popisujete je naprosto normální. Ve Vašem týdnu už děloha poměrně často cvičí, ale tyto cvičné stahy k otevírání nevedou. Obávat byste se měla kdyby tvrdnutí bříška bylo pravidelné třeba po 10 minutach, jinak problem opravdu nevidím 🙂

porodni_baba
autor
11. říj 2007

bugsy ...nejde o abdominální (ten opravdu nevím kde by se v děloze bral 😉 ) ale o AMNIÁLNÍ PRUHY neboli tzv. Simmonartovy provazce. Jedná se o srůsty plodových obalů. Když to napíšu popravdě jak to je (a těď když už jsem vám napsala správný název, odkazy na internetu byste již našla), a o tom si myslím že tahle poradna je, mohou být pro miminko nebezpečné v tom, že mohou způsobit amputace prstů nebo končetin. Vše ale častěji v první pol. těhotenství, ve vašem případě už by šlo o extrémní raritu. Je třeba to kontrolovat. Chtci Vás alespoň trošku uklidnit a proto dodám, že amniální pruhy už jsem viděla několikrát (myslím, že je to častěji než 1x za rok, ale záleží jak kde 🙂 ) a ani jednou výsledkem nebyla amputace. 😒 😉 🙂
Většinou se to kontroluje s odstupem několika týdnů 🙂 S GEU ani AB by to souvislost mít nemělo 😉

4a
11. říj 2007

porodní bábo,
takže si myslíš, že nechat ležet maminku 4 dny, že ani nevstává na záchod atd. a mimi jí nosí, je blbost? Nemyslím tady v Čechách, ale i v zahraničí. Tipuju, že pooperační postupy budou asi všude stejný.

maly_strom
12. říj 2007

Katarino a porodní babí moc děkuji za vysvětlení🙂 Jsme ve 32.týdnu, miminko je hlavičkou dole, tak snad už to zvládneme 🙂
Katarino tobě se to už krátí, tak ať všechno dobře dopadne!🙂

romiss
12. říj 2007

ahojky 🙂 mockrát děkuji za rychlou odpověď a přeji hezký den 😉

liaa
12. říj 2007

Dobrý den por.babičko.Pro časté tvrdnutí bříška a pocit tlaku v něm mi lékař předepsal Mg a vaginálně též Utrogestan,2 tablety večer.V příbalovém létaku se však uvádí,že vhodné je toto podávat pouze v 1 trimestru těhotenství a já jsem přitom ve 3-tím.Nevíte,zda ve zvláštních případech lze toto podávat i ve 3-tím trimestru?Zajímalo by mne,zda rozhodnutí mého gynekologa je opravdu správné.Děkuji za odpověď.Lia

gabbi
13. říj 2007

Ahoj PORODNI BABICKO. Vim,ze se tady k Vam chodila hodne radit KristynaW. Takze Vam chci jen dat vedet, ze Abinka uz je na svete a jsou obe v poradku. Kristy praskla voda tak jeli a vsechno stihli aniz by mala tu nozku fakt vykopla. Moc Vas vsechny zdravi 😵 a fotka male Abi je pod mym nickem🙂

kuzelka
13. říj 2007

Zdravím PB, před časem jsem se Vás ptala na radu - 22 tt:zkracující se čípek, nízko položené jedno mimi (dvojčata) klid na lůžku a tvrdnutí bříška, no a pak jsme museli jet ve 25 tt do nemocnice, stahy jsem měla co pět min. Nicméně zatím držíme pohromadě 😉 a stahy se jakštakš zklidnily. Až doted 31tt (od 25tt) jsem na infuzi-tak jak jste předpokládala, a budu na ní zřejmě do 34tt.
Tak nějak jsem Vám to potřebovala napsat 😅
A děkuji za předchozí rady 😉 😉

porodni_baba
autor
14. říj 2007

4a tak to mi přijde vcelku mimo. Jednak by musela celý 4 dny mít takový ty stahovací punčochy, což není právě pohodlný. Musela by hodně cvičit v tý posteli a hlavně ta hygiena na posteli prostě není tak dokonalá, a to myslím je po císaři hodně důležitý, dojít se vysprchovat. Hlavně si nedovedu představit jak po 4 dnech vstává, to je tak na omdlení hnedka u postele ☹ a většina maminek chodí 6tý den domů. A to si myslím by v případě který navrhujete vy nezvládly ani se postarat o sebe natož o miminko. Můj osobní názor je ten, že jak se to dělá teď je to správně, ono je to totiž umocněný dlouholetýma zkušenostma. Před 20ti lety nevstávaly matky ani 2. den po porodu a WC i hygiena se dělala na lůžku. A dneska 2 hod po porodu ještě na porodním sále je většina žen po spont. porodu schopná vstát do sprchy. 😉 😉 🙂 😀
4a nebo máte jiný názor? 🙂

dagmik
14. říj 2007

ahoj porodní babi, přenáším od čtvrtka....další čtvrtek jdu na kontrolu a když nic, tak si mě už vezmou do porodnice na vyvolávání....poraď mi prosím, co mám zatím zkoušet....teplou vanu??? sex??? nebo co??? já vím, že to třeba ani nepomůže, ale toho vyvolávání v porodnici se docela děsím....

porodni_baba
autor
14. říj 2007

maly_strom...to už doklepete, to už je za pár 😉 přeju bezproblémový porod a krásné zdravé mimi 🙂

romiss ...není zač, snad jsem trochu pomohla 😉

liaa ...užití Utrogestanu v 28tt mi přijde dost zvláštní. Zavolejte lékaři, povězte mu co jste se dočetla v příbalovém letáku a zeptejte se ho, zda tedy máte opravdu užívat 😒 🙂

luucia
14. říj 2007

Dobré ráno porodní babi, mám stejný dotaz jako Dagmik plus ještě jak dlouho se nechává běžně přenášet? Teď ve čtvrtek mi byl v poradně naměřený vyšší tlak 140/90 a dostala jsem Dopegyt 3x denně 1/2. Myslím si ale že to bylo z nervů, normálně mívám tlak spíš nižší a můj dr. se zděsil, co mi to v porodnici napsali, že to brát vůbec nemám!! Cítím se dobře, hlava mě nebolí, mám jen mírně otoky prstů a kotníků! Tak nevím, brát nebo nebrat?

dagmik
14. říj 2007

porodní babi, tak se mimi poslední dva dny hýbe méně...zkoušela jsem sníst čokoládu, protože už jsem se bála....po ní se hýbal teda víc.....ale celkově je o dost klidnější...je to normální nebo mám zajet do porodnice?

porodni_baba
autor
14. říj 2007

gabbi ...moc děkuji za skvělé zprávy, Abi je nádherná, už jsem viděla fotečku 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
14. říj 2007

kuzelka ...vzpomínám si. Byla bych radši kdybych se byla spletla a vy na kapáčkách ležet nemusela. Ale nejpodstatnější je, že jste ještě vcelku 😉 Mějte se moc hezky a ať jste vy i mimísci vpořádku 🙂

dagmik...teplá vana vám na vyvolání porodu nepomůže, tu můžete zkusit až budou pravidelné stahy, pokud to po vaně přejde tak to jsou jen poslíčci. Můžete zkusit dlouhé procházky, úklid i milování, na co máte chuť. Hlavní věc je vydržet, ono i toho milování se uvádí, že by muselo být alespoň 5-6x za den aby to mělo efekt, ale jestli by to vydržel partner 😀

dagmik
14. říj 2007

babi, jééééééžiššššš 5až6X jo??? no to bych asi nevydržela ani já........ 😝 😝 😝

porodni_baba
autor
14. říj 2007

luucia ...dagmik jsem odpověděla, běžně se nechává přenášet, jak kde a záleží zda jste bez problémů. Pokud ano 10 dní, do max 14 dní po termínu by mělo být těhu ukončeno 😉 Proč se váš Dr. děsí nechápu? Proč jste nebyla u něj, ale v porodnici. Už Vás asi předal ze své péče. Pak mu hodnotit, tim spíše se děsit, a tím i vás, nepřísluší. Pokud nemáte možnost opakovaného měření TK klidně Dopegyt berte to vám nijak neubíží, může to jen prospět.
Pokud máte možnost měřit TK měřte, a poraďte se s tím kdo předepisoval.
Ale Dopegyt je pro mimi daleko menší zlo než vysoký TK, takže asi tak 😉

dagmik...mimi má méně místa a také s poslíčky se jeho aktivita může měnit. Pokud by byla náhlá změna intenzity pohybů jistě do porodnice jeďte, ale to co popisujete mi přijde normální 😉

luucia
14. říj 2007

Porodní babi, děkuji za rychlou odpověď! 😉 Takže když je tlak vyšší nenechává se přenášet tak dlouho?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru