Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad susik77: vsechno co jste popsala, ze jste za to platila, opakuji VSECHNO hradi vasemu lekari pojistovna, pokud s ni ma smlouvu...coz predpokladam, ze ma, kdyz za neco platit nemusite...on u gynekologu je tento nesvar...ze by pacientky mely za neco platit velmi rozsireny...uprimne...vas gynekolog by za to mohl jit klidne sedet 😒 . Ono u nas v Cechach je dost rozsirene doktorum platit...je problem, ze zde vlastne neni definovany standard a nadstandard...ale pojistovna zaplati v tehu tolik UZ kolik je potreba takze...
nejaky nadlimitni UZ v 8tt neexistuje...Obvodni gynekologove delaji velike mnozstvi UZ...to jim pojistovna samo nehradi...a oni pak velmi neeticky vydiraji sve klientky, ze se to musi zkontrolovat a at si to zaplati...povinne UZ jsou v tehu vsehovsudy 2...a to geneticke okolo 20. a 30. tt...pak se vetsinou pridavaji jeden na zacatku na potvrzeni tehu a pak okolo 12. a 13.tt na to sijove projasneni...pokud je tehu v poradku vse ostatni je jakoby nadstandard...
vubec neni neobvykle, ze nekteri gynekologove delaji UZ na kazde prohlidce, ale to je velmi zbytecne a nechat si za to platit je opakuji NEETICKE...za pritomnost partnera u UZ no to uz by mi asi hodne vadilo 😖 ...ono jde vzdycky oto co si jaksi nechame libit...to ani nemluvim o tom, ze presne tento typ lekaru vede dokumentaci velmi k placi....takze kdyz pak prijde pani na prijem do porodnice a je jedno jestli s problemem drive nebo az k porodu, ale jeji prukazka vetsinou vypada jak nepopsany list...a kdyz z ni nakonec jeste vypadne, ze delali UZ na kazde prohlidce, ale ani o jednom neni v prukazce ani carka to by clovek brecel....jenze kolega kryje kolegu tak se s tim nakonec nic nedela, i kdyz kdyby se pani chtela branit, mohla by podat zalobu a jiste by uspela 😔 ...
Jeste k tomu co hradi pojistovna a co ne:
nechte si udelat vzdy na konci roku sjetinu u svoji pojistovny...mate na ni ze zakona 1x za rok bezplatne narok...a uvidite, ze treba ten test na cukr...dostal pan doktor zaplaceny 2x (jednou od pojistovny a jednou od vas)...
radim zmenit lekare...jenze kdyz tech dobrych je dnes tak malo...
je to uzavreny kruh...jsme zase tam kde jsme byly na zacatku 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad lenchita:
zjistit pohlavi ditete by mel lekar samozrejme zdarma...protoze v ramci UZ by mel prohlednout pohlavni organy ditete zda je vse vporadku...neco jineho je, kdyz je mimco treba spatne natocene, tak se to neprohledne...a pak navic extra UZ by asi mohl byt brany jako nedstandard 😉
Ten poplatek za to byt na telefonu, nebo za to prijit k porodu je realisticky...ono kdyz si vezmete...ze kdyz mate nekoho kdo vas chce k porodu tak to znamena tak 14dni pred terminem az do porodu si ani nemoct vyrazit na sklenicku s prateli...ani dalsi veci protoze ten telefon muze prijit kdykoliv...
btw...k lekari u porodu...takovych porodu uz mam za sebou... ☹ on je lekar a lekar...maloktery vam prijede k porodu hned na zacatku...vetsinou rekne pani ze je vse v poradku a necha ji napospas nam porodnim asistentkam...a po xy hodinach ho volame...on jako ten king prijde vytahnout miminko...a pani je pak neskonale vdecna....zaplati mu za to (a verte ze tech 3700,- co chce vas lekar je velmi velmi skromna cena....vetsinou je pohyb v radu 10 000,-) a na porodni asistentky, ktere s ni prodichaly kazdou kontrakci si nevzpomene ani s kafem 😒 O to kafe samo nejde...spis o to, ze vam ani nepodekuji 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

jeste k fotkam z UZ..to samozrejme nadstandard je...to se plati, ale vetsinou nejakou tou 50tikorunou 😎

gulliver
24. kvě 2007

Děkuji za odpověď, mě plně uspokojila..Vzhledem k mému stavu a možným potížím jsem si vybrala porodnici v Motole, pro miminka mají všechno potřebné zařízení...Ještě jednou děkuji.

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad kata 76: nechutna, snad neeeee 😎
tehotensky vytok je vlastne zmnozeny sekret...jde vlastne o to aby se prostredi pochvy vice cistilo a byly dal od mimca odplavovany latky, ktere by mu mohly treba ublizit...proste takova cisticka 😉
O barvu velmi nebezi...muze byt jakakoliv jen asi sama poznate ze zeleny nebo krvavy neni to prave... 🤐 o mnozstvi taky nejde..
jde pouze o to zda obtezuje, svedi, pali....apod. ... pokud ano...udela se ster...z vysledku se dozvime, ktere potvurky se tam pomnozily a na co jsou citlive a na zaklade toho je prelecime...streptokoka netreba lecit....zije s nami vetsinou ve shode...uvadi se ze ho ma 1/3 az 1/2 ceskych zen a leci se opravdu az tesne pred porodem a jenom kvuli mimcu...protoze vam se velmi pravdepodobne stejne zase vrati...uz jste vlastne kamaradi...neskodite si 😀 😀

kata76
24. kvě 2007

diky moc za rychlou odpoved, ja totiz dostala od doktoru ruzne odpovedi a hlavne trochu moc kratke a pak nevim na cem jsem a kdy bezet k doktorovi. Ono jeden to bere moc presne, druhy zas nad vsim mava rukou, tak si clovek musi sam pozjistovat co se da, nekdy je to zahul 😝 😀
ono ale kdyby tam byly nejake potvurky, tak se na to musi asi s antibiotiky, ze? predpokladam, ze to je risk pro mimiska 😒 zas zacarovanej kruh, je to slozity, ale co je v zivote jednoduchy 😀

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad marguerite: to chodite ke svemu gynekologovi? tak plati to co je napsano v diskusi vice...neeticke...pojistovna hradi co je treba....i kdyz uprimne nechapu proc jiz mate natocenych 5 monitoru...standardne se nataci od 36tt dale 1x tydne....to je 5. v terminu porodu...pokud se nejaky nezda tak se samo pretaci znovu a zdarma....to je dobra vydelecna cinnost...to asi zavedu taky, to bych mela brzy na novy auto a mozna i na nejakou vilku...kdyz si predstavim kolik uz jsem tech monitoru v zivote natocila...ne 200 KC to nemysli vazne....bezte uz do porodnice a na gynekologa se vykaslete...prece nejste neci sponzor 😝

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad bielanevesta: vase mimi opravdu vypada na horni hranici v danem tt...nebylo nahodou od zacatku tehotenstvi trosku vetsi nez by odpovidalo menstruaci...mozna je starsi a mozna je proste jenom vetsi...coz dle vasi porodni vahy a manzelovy vysky neni nic co by vas melo znepokojovat...budete mit hezke velke miminko...zadny nedonosenec 😀 ...budte rada 😉 😀

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad gulliver: vzhledem k vasemu stavu neni Motolu co vytknout...preju vam abyste byla spokojena 😉

dhav
24. kvě 2007

Dobrý večer porodní bábo....děkuji za názor a jsem rozhodnutá, že když příště budu mít záchvat pojedu rovnou na chirurgii. jeli jsme totiž přímo do porodnice a tam mi řekli, že by potřebovali vidět když ten záchvat právě probíhá(z FN nás poslali rovnou do porodnice, když prý jsem těhotná tak tam a v porodnici mi zase řekli, že to nic gynekologického neni, že to chce rovnou na chirirgii), že teď nic nezjistí, jenže v době záchvatu jsem ráda, že to vůbec stačím udejchat a bolestí se svíjím na gauči.....takže se oblíct a připravit si věci natož se tam odvézt absolutně nepřipadá v úvahu, ale vše jsem nyní probrala s přítelem a příště raději pojedeme, už nechci nic podcenit.
Děkuji moc za názor a radu, je fakt, že teď už nejde jen o mě,ale rozhoduji i o životě jiné osůbky.
Jen dodám, že je fajn si o problému takhle s někým popovídat a dozvědět se něco od člověka, který je těhotným a rodičkám v tomto období nejblíže....jen tak dál.

bielanevesta
24. kvě 2007

No mne práve TP museli určiť podĺa UZV lebo podĺa MS by som bola teraz už asi 36+4. Skrátka som mala ´tažký začiatok keď sa dr. bál, že mi budú musieť robiť reviziu delohy. lebo keď mi robil UZV tak podĺa MS už malo byť mimí dávno vidieť a bol tam iba gestačný váčok. A keď mi nakoniec robil UZV keď som mala byť podľa ¨MS 16+1 tak podĺa UZV to odpovedalo iba 14+2.
Ale je možné žeby mimí vývoj dohnalo??

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad kata 76: s antibiotiky ano, ale risk pro dite nikdy....vzdy se voli takova antibiotika, ktera jsou pro dite neskodna 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad dhav: jake oblikani, jake odvazeni se...nic takoveho...normalne volejte sanitku...klidne 155 proto tady jsou ☹ 😉
preju hodne stesti at se to vyresi a vy si zbytek tehu opravdu uzijete...vzdyt tohle je trapeni...a ja myslim, ze zbytecne 😎

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

ad bielanevesta:
mimi nedohnalo vyvoj proste ted jenom roste trosku rychleji...
dneska se spis priklanime k tomu, ze pokud se takhle hned na zacatku urci termin podle UZ je to presnejsi nez podle PM....
...jina vec je kdyz nekteri lekari posunuji termin porodu podle UZ ve 20tt nebo dokonce ve 30tt..to je nesmysl...v techto tydnech uz namerene hodnoty jen vypovidaji o tom jak miminko roste, ale ne o tom, jak je skutecne stare...
ale ve vasem pripade je to jasne...ridte se dale terminem, ktery spocetli prvni UZ 😉

bielanevesta
24. kvě 2007

Ste poklad a viete vysvetliť krásne všetko na čo sa vás pýtajú. Ešte raz vám milón krát ďakujem 😵 😵 😵

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

pro VSECHNY: dekuji za pochvaly i za podekovani...
ja dekuji vam 😉

nika.f
24. kvě 2007

Známa mi poradila,že by si mi mohla pomocť.Manžel má problém s prostatov,však zistil to len pred pár dňami.Kúpil si prostenal,ale z iných zdrojov mám,že to nestačí.Mohla by si mi pomocť,ako máme postupovať.Kam ísť k lekárovy a nejaké finty ak poznáš?A ešte jedna vec,mám zápal vaječníkov,je len slabý,ale počula som,že sa može vracať.Nevieš niečo čím by som tomu mohla predchádzať?Za odpoveď ti veľmi pekne ďakujem.

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

nika.f: vas manzel jiste patri na vysetreni...nejlepe mu poradi na urologii... prostenal opravdu neni vhodne reseni kdyz nevi presne z ceho jeho problem pochazi...
Vy sama mate zanet vajecniku...zaklad je poradne ho prelecit...ale to predpokladam, ze se deje...hlavni vec je neprochladnout a setrit se...opravdu poradne to dolecit....i s rekonvalescenci...to znamena ze jeste po dobrani atb dodrzite jeste nejaky tyden az 14 dni klidu...nemusite lezet, ale nijak se neprepinat, lepsi radu bohuzel nemam 😉

nika.f
24. kvě 2007

Ďakujem vám za radu,dúfam že sa manžel dá prehovariť bez násilia. 😀 😉

porodni_baba
autor
24. kvě 2007

no maximalne pouzijete zenske zbrane 😀 ..ne uprimne..snazite se preci o miminko...jaky lepsi duvod by musel mit 😉

bielanevesta
25. kvě 2007

Tak vám musím napísať čo mi včera povedal manžel na to, že naša malá bude mať pravdepodobne trošku väčšiu hlavičku.On :"To jsem rád, že bude mít velkou hlavu, alespoň bude mít velký mozek!" 😲 😀
Bude to mať malá pravdepodobne na moju rodinu, lebo ja aj moji traja súrodenci sme sa narodili s trošku väčšou hlavičkou 😎 . Tak a hlavne nech je zdravá, to je najdoležitejšie 🙂 🙂 🙂

lanka
25. kvě 2007

Taky mám dotaz (ač možná trochu hodně intimní) a né z cela z oblasti které se věnujete.
Jak dlouho po odběru vajíček (OPU) by se mělo vyčkat se stykem? Jak dlouho trvá než se vše srovná venitř a dá do pořádku? Je to pouze během krvácení, nebo vše vyžaduje delší čas.
Vím že tato otázka není běžná - obvykle po OPU následuje transfer, ale v případě že došlo k odběru a ET poté nenásledovalo?
Na odpověď netřeba spěchat, ale pokud se Vám to podaří zjistit uvítám ji (pokud možno i na IP)

Jinak chci říct že je moc príma co Vás napadlo a děkuji za ochotu že věnovat Váš čas ostatním. (na druhou stranu - nedivím se začátku - kdy se děvčata ptali kdo jste - špatná rada může ublížit) Ale z následujícího textu už vyplývá že víte o čem mluvíte. Takže ještě jednou díky za skvělý nápad.

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad lanka: vyzva me bavi, takze me tesi i dotazy, ktere jsou trochu na okraj meho zajmu...do meho oboru vas dotaz 100% patri... 😎 kazdopadne tato oblast je velmi zajimava...a v dnesni dobe, kdy se uvadi, ze az kazdy 2. par ma problemy s otehotnenim...i velmi potrebna...
ale k vasemu dotazu: OPU (ovum pick up)- neboli ziskavani vajicek z vajecniku transvaginalni punkci...je operacni zakrok, ktery se vetsinou provadi v kratke celkove narkoze... 😔 ...pote se prospite asi 2hod a odchazite domu...az nekolik dni po nem muzete krvacet...coz se asi stalo...
...vetsinou potom mate i bolesti...
vsechno vyse uvedene zavisi asi hodne od toho, kolik vajicek bylo odebrano...
2 nebo 18 ...v tom je asi velky rozdil...i v nasledne bolestivosti...
k pohlavnimu styku: jiste bych pockala az ustane krvaceni a bolest...ale potom uz je to jen na vas ...ET nenasledoval, takze problem nevidim...je to jen o tom, kdy se vy sama na to budete citit...urcite nejdete pres bolest, ale verim, ze pohl. styk ze ktereho budete mit oba s partnerem dobry pocit vam ublizit nemuze...jiny duvod proc byste ho mit nemela (nez ze si to sama neprejete) nevidim 😒 😉

bu_bu
25. kvě 2007

Dobrý den, tak jsem zase přišla na další dotaz? 🙂

Chtěla bych se zeptat zda je lepší epidurální nebo celková anestezie (doufám že se to tak píše) u císařského řezu. Byla jsem včera v poradně a miminko je pořád hlavičkou nahoru a pan doktor, teda sice úplně nevyřadil možnost, že se otočí, ale v podstatě mě na císaře upozornil, že mě teda asi nemine. Nenašla jsem ohledně těchto věcí nějaké podrobnější informace, třeba jaké jsou rizika a tak. A taky by mě zajímal váš názor, kterou anestezii zvolit a jak to je pak se zotavováním? Děkuji

kim
25. kvě 2007

Porodní bábo: moc děkuji, že se nám tu takhle věnujete, upřímně si ale myslím, že jste si na sebe ušila trochu bič, protože těch dotazů je čím dál víc a jak vidím, tak tu jste opravdu často, až je mi blbé vás zdržovat od vašeho osobního života 😉
Měla bych jeden dotázek a to se týká použití volně prodejného léku na zánět - Tetraboraxové globule.Já nikdy netrpěla vyloženě na klasický výtok, jen mám čas od času takové pálení v poševním vchodě a je zarudlejší, je to citlivější při utírání či mytí, pohl.styk s tím nepřipadá v úvahu, vždy mi na to hned druhý den pomohly již zmiňované globule a moje otázka je, zda i v těhu, když se mi tohle naskytne, mohu tyto globule užít bez porady s lékařkou???Díky!!!!

pavlinka3
25. kvě 2007

babulenko, má ještě jeden dotázek - jdu na tu laparoskopii a nosím kontaktní čočky (ten typ, který nasadím a nosím 30 dní v kuse - nevyndavají se) - musím je před laparkou vyndat, nebo to nevadí??? jestli to vadí, tak čemu???

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad bu_bu: epidural nebo celkovka? to je trochu vecne tema...
kazde ma sva rizika, to tady vyzdvihovat nechci...on samozrejme i cisarsky rez...je to operace jako kazda jina...
spis zkusim takovy uceleny pohled na vec anestezie...takove + a -, protoze vyber je nakonec na vas...i kdyz se vas mozna ten ktery anesteziolog bude snazit vmanipulovat do te ci one moznosti...
Vezmu to od zacatku...mate stesti, ze si vubec smite vybrat...ono v nekterych nemocnicich to standard neni a dostanete proste celkovku a zadne vybavovani 😉
Ale kdyz uz si vybrat muzete...tak pro epidural mluvi to, ze
1. uvidite miminko hned
2. nektere porodnice nabizeji i moznost pritomnosti otce...to je ale vzdy na domluve...nektery operater nebo anesteziolog to nema rad...v tom pripade bych tomu vyhovela ...ono takove dusno, jaky pak ten clovek umi na sale udelat...za to to nestoji...a necitil by se tam nakonec dobre ani ten tatka (partner potom muze mimco videt a nafotit- ale to plati i kdyz u toho neni, protoze vy mate celkovku)
3. je to jiste mensi zatez pro organismus...i nasledne zotaveni je daleko rychlejsi... nehlede k tomu, ze pokud jde opravdu o epidural (jsou jeste dalsi moznosti lokalni anestezie-...s tim vas uz nebudu zatezovat...to nezvolite vy ale anesteziolog)...tedy mate vyvedenou tenoulinkou hadicku na rameno, kam se dle potreby pridava anestetikum...muzou vam nasledne na JIP, kde potom budete lezet...do katetru pridat...proti bolesti po operaci
4. vetsinou se potom nezvraci (coz se u celkove narkozy rici neda...ale kazdy ji snasi jinak)
Nevim zda jste nekterou anestezii uz nekdy podstoupila, pak se da asi rozhodnout snaze...
Taky se kdykoliv behem vykonu muze stat, ze prestoze budete mit treba epidural budou vas nakonec stejne muset uspat...
V nekolika malo pripadech se stane...ze spatne tzv. nasedne...a vy citite ostrou bolest...uspi vas behem par vterin a necitite nic...
To ze citite tupe tahy a tlaky to k tomu patri...anesteziolog vas na to upozorni a je dobre s tim pocitat...a samozrejme slysite vsechno co se deje 😉
Ono vsechno ma sve pro a proti...zvazit a rozhodnout se budete muset sama, po porade s anesteziologem jiste vyberete to nejlepsi pro vas 😉
Muj osobni nazor ...zvolila bych epiduralku...uspat se muzete nechat vzdycky (a ja to uspani moc dobre nesnasim)...ale tim vas strasit nechci...spousta maminek snasi celkove uspani naprosto bez problemu 😎 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad kim: bic sem si usila to mate pravdu, ale me to bavi 😎 😀
k boraxovym globulim...uzivat muzete...v tehotenstvi je bezne davame...ale nenechte se osalit tim, ze vam pomuzou do druheho dne a vzdy vyuzivejte cele to baleni ..7 nebo 8 ted nevim...vzdycky na noc, ale to uz asi znate 😅

kim
25. kvě 2007

Jojo, i když pomůžou hned, využívám celou dávku!!!!To se nebojte a díky 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2007

ad pavlinka3: v kazdem pripade kontaktni cocky VYNDAT 🤐
Mohly by se vam posouvat a poskodit ocicko..coz byste v narkoze a po ni necitila....a to nikdo nechceme...
chapu ze pokud jste na zacatku uzivani...nechce se vam je vyhodit...ale i tyhle jde urcite uklidit do roztoku a pak zase nasadit 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru