Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

akras
25. led 2008

Dobrý den, jsem moc ráda, že tu jste a můžu se Vás zeptat. Furt mi to vrtá hlavou a ráda bych se trochu uklidnila:
Takže k věci. Poslední MS byla 3.12., k o plodnění došlo cca 20.12., po vyšetření 22.1. u mé gyndr. je vše v pořádku, vše je tam, kde má být, ale je to tak 1.měsíc - tudíž max.4tt - 5tt. (dr. říkala dokonce 3-4.tt), viděla jsem gestační váček, ale podle MS mi to tady ukazuje už 8tt, načetla jsem toho o tom už hodně, ale většinou je rozdíl mezi tt dle MS a početí jen 2 týdny a u mě by to byly 3 (možná víc).Teď mám jít na gen. screening někdy před 15.2. a já myslím, že to bude mimi od početí tak 8.týden a bojím se, že mi pak budou dr. říkat, že je malé, že se nevyvíjí...
asi jsou to jen zbytečné strachy začínající těhulky, které se mi honí hlavou 😉 , ale přesto mě to stále trochu trápí. Budu moc ráda, když mi podáte nějaké vysvětlení. Děkuji mockrát 🙂

porodni_baba
autor
25. led 2008

bajunka • 22tt • Včera v 18:02...omlouvám se a moc nerada vás zklamu, ale aortoseptální kontinuita je termín, který jsem asi ani nikdy neslyšela 😔 . pravděpodobně půjde o něco co je možná známo pod jiným názvem, ale tento mi bohužel nic neříká.
Nebojte vážné to asi nebude, ale kontrola s odstupem je vždycky vhodná, když se něco nezdá.
Proto je vždy nejlepší ptát se přímo lékaře co tím myslí, co to může pro miminko znamenat. Vím že je to v tu chvíli těžké, a hlavně pochybnosti většinou napadnou až později. Buďte ale klidná, tím miminku nejvíce prospějete 😉 Kdyby měl lékař podezření na nějakou vadu srdíčka jistě by vás odeslal na echokardiografii k odborníkovi a nečekal 3 týdny 😉

Paolin nevím co máte na mysli, ale jinak mezi síněmi plodu je za normálních okolností v přepážce otvor, který se až po narození uzavírá a mizí 😉

kirax • 1d • Dnes v 15:59...vyčkala bych kontroly po šestinedělí, pokud ani do té doby nepocítíte ani minimální zlepšení, jistě by stála za zvážení konzultace chirurga, ortopeda. 😉

ene • 1d • Dnes v 18:35...Ten porodní nádor jste neměla vy, ale vaše Anežka na hlavičce- je to taková jakoby měkká boulička, která je hmatná během porodu při vnitřním vyšetření- jde vpodstatě o otok měkkých tkání na hlavičce plodu, mnohdy vzniká i bez přičinění rodičky, a hlavně šišatou hlavičku pak sice miminko má, to se ale vždy spraví během několika málo dní po porodu 😉 . Opravdu vznikne až při kontrakcích a objevuje se na naléhající části hlavičky. Častěji se to objevuje u větších miminek, při pomalejším otevírání, prodlouženém porodu a častěji u prvorodiček.
Žádný strach jde o častý jev a vcelku neškodný, jen má prostě nehezký název 😅 😉

d.aniela1
25. led 2008

dekuju za odpoved odepsala jste me ze kdyz uz jsem nestovice mela nemela bych uz otehotnet(asi tam melo byt onemocnet),,ale pochopila jsem a moc dekuju za odpoved... 🙂 clovek porad z neceho vydeseny,,preji hezky vecer,,

porodni_baba
autor
25. led 2008

akras • 8tt • Dnes v 19:41...
PM 3.12....by odpovídalo k dnešnímu dni 7+4tt
ovu 20.12.... dnes 7+1tt
22.1. na kontrole u Dr. byste tedy byla 6+4tt, a dost pochybuji že by paní dr. viděla gestační váček ve 3tt, to by viděla tak akorát houby, takže spíše ten 4-5tt, což by odpovídalo tomu max. rozdílu 14 dní.
Nejdete před tím genetickým screeningem ještě ke své paní dr...já bych doporučovala UZ zopakovat s odstupem 1-2 týdnů k potvrzení srdeční akce a to se asi stane u toho screeningu.
Nebojte když miminko vypadá od začátku menší, tak s tím lékaři potom počítají že opravdu mladší je, tedy že k početí došlo později, a k obavám vůbec není důvod. Jinak zárodek roste ze začátku dost nerovnoměrně, ale rychle takže na další kontrole už může klidně odpovídat velikostně. Buďte v klidu, jeden UZ neznamená vůbec nic.
Resp. ve vašem případě, jen že je určitě všechno v pořádku jen vám to 100% potvrdí až na další kontrole, tak hlavu vzhůru 😉

porodni_baba
autor
25. led 2008

d.aniela1 • 1d, 23tt • Dnes v 19:51..veliká omluva samozřejmě onemocnět, ale všichni jsme jen lidi že 😀 😀 😀 omylní 😀 😀 😀 😉

d.aniela1
25. led 2008

urcite mooooc dekuju samozrejme,, 🙂 😉 za odpoved.

krista
25. led 2008

Dobrý den porodní babičko měla bych na Vás taky dotázek i když je tu spousta témat, ale přece jenom to potřebuju slyšet z té odbornější stránky 🙂

V posledním týdnu mě občas k večeru bolí podbřišek jakoby na slabou MS a dnes v noci mě to i i vzbudilo, ale je to vždycky jen takové chvilkové, připadá mi že na popis poslíčků to moc nesedí, tak nevim co si o tom myslet, co si myslíte vy? A je CS 2 na 32tt v pořádku (takový jsem měla na poslední kontrole) nyní jsem 33tt+2 🙂 Myslíte si že můžu v takovém případě pít bez problémů maliník nebo mám raději počkat do vyššího "tt"? Chtěla jsem začít zhruba ve 34tt, ale zase mám strach, abych se nějak předčasně neotevírala a nevedlo to k dřívějšímu porodu 🙂

Děkuji moc za odpověď 🙂

porodni_baba
autor
25. led 2008

Dani moc děkuju a jak se má Filípek, co neštovice 😉

ssaaaara
25. led 2008

dobry den jsem tu nova a chvily ale vsichni me rikaji at se zeptam tady,
muj dotaz se schodou okolnosti tyka taky detskych nemoci,delam ve skoíle a tam je deti tedka meli,,a ja nevim zda jsem je mela,,,a jestli ne hrozi me a memu miminku nejake nebezpeci???? 🙂 jinak tydny me nesedi jsem 15tt

akras
25. led 2008

Děkuji mockrát za uklidnění, přecházím k jiné dr. kvůli dojíždění a ano, jdu k ní ještě před screeningem 6.2., tak snad už srdíčko bude 🙂 Moc Vás zdravím a přeji příjemný víkend. Moc si vážím toho, co pro nás všechny ve svém volném čase děláte a je dost pravděpodobné, že se tu ještě setkáme...jsem takový plašan 😉

d.aniela1
25. led 2008

porodni babicka je dekuju ze se ptate,potesilo me to... ma ano ma nestovice ale as ten hladsi prubech ma jich asi dohromady 15 po celem tele,teploty nejsou a je aktivni,,tak jsem rada,,, 🙂 😀 jen ho drzet doma je desny,,uz me malicko leze na nervy hihi samozrejme myslim obrazne....ale jinak to je opravdovy poklad,,,strasne hodne dítko...

luciek
25. led 2008

Ahoj holky, jdu k vam pro radu
Jedna se o ockovani proti tetanu. Ceka me kompletni preockovani, nebot nejakym omylem mam tetanovku 1,5 roku propadlou. Dnes mi dali prvni injekci. Za 6 tydnu me ceka dalsi. A poseldni pak mam dostat za dalsich 6 mesicu. Jenze my se chceme od cervna.cervence snazit o mimi. A ja ted nevim, jestli ta posledni injekce by treba vadila, kdyz bych byla treba ve 3-4 mesici tehotenstvi. Neite o tom nekdo neco vic? Moc dekujuuuu!

krista
25. led 2008

Luciek tady se to trošku probíralo:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

V těhotenství se to nedoporučuje, takže netušim jak by se to řešilo 😖

porodni_baba
autor
25. led 2008

krista • 34tt • Dnes ve 20:00..no já myslím, že na popis poslíčků to sedí přesně. On totiž jejich přesný popis moc neexistuje 😉 ale ve vašem tt už to dost odpovídá 😉
Maliník od 34 ukončeného týdne bez námitek 😉 Maliník nemá schopnost vyvolat předčasný porod toho se obávat netřeba 😉
CS 2 v 32tt je naprostá fyziologie 😉

ssaaaara • 8tt • Dnes ve 20:02...nevím které nemoci máte přesně na mysli, ale pokud jste sama neonemocněla problém nevidím 😉 V 15tt už toho moc nehrozí, miminko je hotové už v podstatě jen roste, žádný strach 😉

akras • 8tt • Dnes ve 20:03...no vidíte jak se to kulantně vyřeší samo, tak 6.2. držíme pěstičky a ozvěte se jak jste dopadla, určitě už uvidíte zárodek i se srdíčkem 😉
Jsem ráda, že vám můžu pomoct tím co vím, netřeba si zkušenosti nechávat pro sebe 😉 Neplašte to je zbytečné, získávejte hodně informací, to je vždycky lepší 😉 Hodně štěstíčka a na další setkání se těším 🙂

krista
25. led 2008

Porodní babičko moc děkuju za uklidnění 🙂 Hezký víkend 🙂

ssaaaara
25. led 2008

porodni babicko,no treba zrovna nestovic,,,a ja je nemela,,,hrozi me nejaky poskozeni plodu??????vidim ze to tady taky nekdo resil....

luciek
25. led 2008

Krista-moc dekuju za odkazek. Hm, tak ted nevim, co s tim☹Jestli mi daj ty dve injekce a pak kdyz budu tehotna, tak mi nedaj tu treti. Nebo mi nechaj jen tu jednu. Jeste to proberu s doktorkou. Jen jsem byla zvedava a vim, ze tady mi vzdycky nejaka dobra duse poradi 🙂Diky

porodni_baba
autor
25. led 2008

luciek • Dnes ve 20:05.. tetanus se očkovat teoreticky i může, ale spíše by se k tomu nepřistoupilo. Po 2 dávkách by ste měla být chráněná, takže tu 3tí byste nedostala. Spíše by vás pak asi nepotěšilo, že po těhotenství by vás asi čekali znovu ty 3 dávky 😉

krista • 34tt • Dnes ve 20:12..není za co. Hezký víkend i vám 😉

ssaaaara • 8tt • Dnes ve 20:13..neštovice by měli být bez problémů, tím spíše v 15tt..zkuste si upravit profil tak aby odpovídal 😉

luciek
25. led 2008

Porodni babicko, dekuji za odpoved. Kdyz by to bylo, tak jak pisete, tak by to bylo idealni 🙂 Klidne ty tri dalsi injekce po tehotenstvi vydrzim. Jen kdyz nebudu muset kvuli tomu posouvat snazilkovani🙂Hezky vikend!

porodni_baba
autor
25. led 2008

luciek • Dnes ve 20:28...to by bylo jistě ideální a hlavně to tak pravděpodobně bude, tu za 6 týdnů ještě stihnete a v červnu se můžete začít snažit. Pak až dojde na třetí už třeba budete těhotná, v tom případě bych se očkovat nenechala, nebo třeba budete v první fázi cyklu těsně po menses a budete se moci nechat s klidem ooočkovat. Hodně štěstí a hezký víkend 😉

listicka77
25. led 2008

Luciek: Není to divné ty 3 dávky? Normálně se přeočkovává po 10 letech (1 dávkou), ale mámě říkala MUDra, že tři dávky se dávají jen případě, kdy to je propadlé víc než 5 let! (tedy celkem 15 let od posledního očkování)

paolin
25. led 2008

porodni babicko, ano za normalnich okolnosti je v srdecni prepazce otvor. takove zjednoduseni krevniho obehu, ze 😉 doktor si zrejme podle UZV neni jisty, zda srdecni prepazka nechybi nebo zda neni otvor prilis velky. nebude to tak? uzasne, jak v dnesni dobe dokaze medicina tyto problemy resit jeste v mamincine brisku.. 🙂

luciehl.
25. led 2008

Ahoj porodní babčo 🙂
taky bych měla jeden dotázek,možná tu už někde je,ale je tu poustu stránek,abych vše zpětně pročítala.

Končím 38tt(v něděli 38+0tt) a jíž týden pociťuji bolesti v podbříšku jako při MS a někdy už častějc i přes den takové ostré píchání v podbříšku tak něke uprostřed vystřeluje směrem ven,jsou to poslíčci?? a má to něco spoleného s blížícím se porodem? Když hlavička volně naléhá na pánevní vchod,znamená to že se to chystá na porod? TP mám 10.2.08 dle PM ale ve37+1tt na UTZ odpovídal 38+0tt znamená to že bych mohla rodit už dřív?
Asi sem jak prdlá,ale já už bych chtěla rodit 🙂

Děkuji za odpověd! 🙂

luciek
25. led 2008

Listicka77-no ono se to doktor od doktora lisi...nekdo bere NORMALNI ockovaci dobu 10 let nekdo 15 let. Prave ze ja to ted mam od posledniho ockovani 11,5 roku, takze by mi teoreticky mela stacit jen ta jedna injekce. Ale doktor, se kterym jsem to probirala rikal, ze by radsi udelal kompletni preockovani. Jenze me az doma doslo, ze by se mi ta posledni injekce mohla kryt s pripadnym tehotenstvim. Urcite to proberu jeste se svoji doktorkou, ktere reknu o planovanem snazeni o mimi a rozhodnem, kolik tech pigar mi nakonec daji 🙂

ritchel
25. led 2008

Dobrý večer. Trápí mě jedna věc. Od začátku těhotenství mám rozdíl mezi PM 11.7. a ultrazvukem 3týdny. Ultrazvuku v 7tt, 12tt, 19tt a 21tt odpovídají téměř na den shodně - TP 5. - 6.5. Ale pan doktor mi tvrdí, že jsem musela otěhotnět 25.7. a TP 18.4. Tak teď vůbec nevím, co si o tom mám myslet a který termín je správný. Navíc jsem byla přesvědčená, že jsem otěhotněla až někdy v půli srpna. Zdá se mi to velký rozdíl. Pochybuji, že by byly všechny UZ chybné. S jakou přesností určuje UZ stáří těhotenství? Co si o tom myslíte? Moc Vám děkuji.

aponchie
26. led 2008

ahoj porodni babi 🙂 ,mam dotaz ohledne druheho porodu,je pravidlem,ze druhy porod pujde hladceji nez prvni?muj prvni byl suprovej najednou mala vyletela pri nastrihu cela super zadne extra tlaceni nic ale hodne maminek rika ze kazdy porod je jinsi jen by me zajimalo jestli muze byt horsi treba z pohledu tlaceni kdyz uz ty cesty jednou dite tlacily nebo to nema vliv na to?,a ten nastrih co mam z minula rupne nebo se musi znova nastrihnout?dik za radu

mandragora
27. led 2008

dobrý večer,chtěla bych se zeptat,jsem sedm dní po produ,plně kojím,ale kolem bradavek na prsech se mně dělají malé vodnaté puchýřky,které hrozně svědí.když prsy omývám,tak vyschnou,ale jelikož si bradavky mažu bepanthenem,tak je v suchu stejně nemám.Co to může být a jak se to ošetřuje?děkuji

porodni_baba
autor
29. led 2008

paolin • 1d, 26tt • 25. leden 2008 ve 21:26..zřejmě to tak bude, ale těžko říci s jistotou. Vždycky nejlepší aby vysvětlil ten kdo vyšetřoval, co tím chtěl říci 😉

luciehl. • 39tt • 25. leden 2008 ve 22:30...ano pravděpodobně půjde o poslíčky 😉 ty jsou sami o sobě spojeny s blížícím se porodem, ale za jak dlouho porodíte nikdo neřekne 😉
Hlavička může volně naléhat na pánevní vchod i během první poloviny porodu, takže z toho nejde nic usuzovat o blížícím se porodu. Vyjadřuje jen skutečný vztah hlavičky mimča a vaší pánve- žádné závěry 😉
UZ v 38tt nic nevypovídá o stáří miminka, ale pouze o jeho velikosti, která pak přepočítáno z tabulek nějakému týdnu těhu odpovídá, ale posouvat termín porodu nelze, ono by vám totiž pravděpodobně na každém udělaném UZ vyšel TP naprosto jiný 🙂 🙂
Prdlá nejste, jen už byste to chtěla mít za sebou. Normální reakce ženy ve vašem tt 😅 Hlavu vzhůru jistě již brzy porodíte 🙂

porodni_baba
autor
29. led 2008

ritchel • 26. leden 2008 ve 00:39..Můj názor je takový, že platí termín květnový (odpovídalo by i tomu otěhotnění někdy do poloviny srpna 😉 ), ale pokud váš lékař dále počítá dle PM těžko mu to asi vymluvíte. Jak pravidelné a dlouhé jste mívala menstruační cykly? 😉
UZ určuje zpočátku a hlavně okolo 12tt stáří s vysokou přesností, dle kvality přístroje a člověka, který ho provádí +-4dny 😉

aponchie • 1d • 26. leden 2008 v 10:26...bývá to skoro pravidlem, ale jsou i vyjimky co pravidla potvrzují, jako vždy a ve všem 😉 Z hlediska tlačení určitě horší nebude, pokud nebude miminko nějak rozměrově a váhově větší než to první 😉 ale máte pravdu jedno mimčo už prošlo, druhé většinou projde snáz i když je nepatrně větší 😉
Nástřih dle momentálního stavu- u porodu při prostupu hlavičky na hráz, zhodnotí porodník- se buď znovu nastřihne ve stejném místě, většinou stačí menší 😉 nebo už není třeba nastřihovat vůbec a porodíte bez poranění 😉

mandragora • 2d • 27. leden 2008 ve 20:21..prsy a bradavky by ale v suchu být měly. proto vždy vytřete pořádně do sucha, nejlépe třeba papírovým kapesníčkem ne dřít froté ručníkem. Případně se ob jedno ošetření Bepanthenu v těchto místech vyhněte. A i tak s mastí spíše šetřete, protože pokožka pod ní nedýchá.
O co se přesně jedná těžko posoudím, když to nevidím, ale nebojte o nic vážného nepůjde 😉

parybka
29. led 2008

Ahoj babi, tak já se hlasím k maminkovskému stavu. Porod byl náročný, ale bez komplikací a máme krásného a pěkně velkého (3800g) klučinu. Děkuju za tvoje rady a trpělivost a možná.. snad... pokud do toho půjdu... v dalším těhu se zase přijdu zeptat 🙂 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru