Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

add
18. únor 2008

Porodní babi, ještě jedna otázka, co na nespavost v těhotenství, k tomu všemu naspím tak 3 hodiny za noc, i když si kapu do nosu. Prostě to nejde 😒 Mám toho nějak moc, není na to nějaká bylinka či něco?

krista
18. únor 2008

Dobrý den porodní babičko, včera jste odpovídala Gabcos - byla nešťastná z přenášení 😉 Chtěla jsem Vám jen napsat, že dnes ve 4:50 odjela rodit 🙂

krista
18. únor 2008

Tak ještě dodatek:
Gabcos dnes, tj. 18.2.2008 v 8:29 porodila dceru Emmu - 49cm a 3105g 😵

janniet
18. únor 2008

Dobrý den porodní babičko,
prosím o radu zda nemáte zkušenosti s ženami, které mají lymfatické otoky nohou a tím jak se tento stav zhorší/nezhorší během těhotenství. Mám zhruba 15 let křečové žíly a zárověň silnější nohy. Celou dobu jsem si myslela, že mám nohy silné díky tuku (bylo mi to ale divné, protože od pasu nahoru jsem kost a kůže). Loni v září mi lékař diagnostikoval lymafatické otoky - tím se mi sice objasnilo proč mám nohy silné, ale problém to neřeší. Lymfodrenáže mi nezabírají, ale to může být tím, že nohy mám oteklé vpodstatě od dětství a nyní je mi 35, tak nemohu čekat, že se stane zázrak a nohy po pár měsících lymfodrenáží opadnou. V běžném životě se se současným stavem nějak vyrovnávám, ale bojím se co se může stát v případě těhotenství. Plánujeme miminko a již jej nemohu vzhledem k věku odkládat. Mám se obávat velkých otoků nebo je nějaká naděje, že by se stav nemusel nějak výrazně zhoršit? Děkuji za jakoukoliv informaci z Vaší praxe, protože lékaři mi uspokojivou odpověď nedali. Má praktická lékařka mi jen suše oznámila, že pokud chci dítě, tak se nemám takovými věcmi zabývat. Když jsem ale při léčbě viděla případy, kdy některé dámy měly nohy doslova jak špalky a téměř nemohly chodit, tak se bojím, aby mi takové následky po těhotenství nezůstaly.
Děkuji
Janniet

pepibubu
19. únor 2008

Milá babičko,

doufám že mě nebudete považovat za cvoka, ale popíšu vám svůj dnešní sen. V mém snu rodila moje maminka, byla ve vaně, a prodýchávala stahy. Povzbuzovala jsem ji, a najednou jsem ji začala masírovat. jak jsem tu masáž dělala: vlastně po hranách těla, zhruba jako bych přejela po prsou a tu linii držela, jsem masírovala, hlavně palci, pravou rukou veliký céčko a levou obrácený céčko... a prakticky kontinuálně, nepřestávala jsem....úplně to vidím, máma ležela v tý vaně a já tohle dělala. pak jsem na to bříško položila ruku hranou a druhou do ní zatlačila, aby se mimi nevracelo.... normálně jak bych dělala pět porodů denně. Zdůrazňuju, že jsem nikdy "lajf" u porodu nebyla a sama jsem zatím taky ještě nerodila, ale tak mě napadlo, jestli by takováhle masáž mohla při porodu nějak pomoct, nebo jestli to byl jen výmysl ze snu? Mamince se ve finále narodila krásná zdravá holčička, i s tím miminkem jsem si věděla rady, protřela jsem jí pusinku, plácla po zádíčkách, aby se rozkřičela, ale nenarovnávala jsem ji...

Budu ráda když mi k tomu něco povíte 🙂

janah.
19. únor 2008

Dobrý den,
měla bych ještě jeden dotaz. Jsem ve 35. tt a ty poslíčci začínají být dost nepříjemný. Sestřička mi radí magnezium. Někde jsem slyšela, že to dost zpomaluje porod. Můžete mi ohledně toho magnezia poradit, prosím?? 🙂 Děkuji mnohokrát 😵 😵

plechajda
19. únor 2008

Dobry den,

mela bych dotaz na zkratku cnf...mam zpravu z utz kde je zapsano, "oblicej cnf" a nikde jsem to nenasla co by to mohlo byt.

Diky

d.aniela1
19. únor 2008

Dobry den babicko
mam dotaz dr. me nameril vysoky ktrevni tlak, 130/95 a nasadil mangnesolv,jeden denne,mohu jeste nejak utlumit ten vysoky tlak?(cajem,nebo necim(,prosim o radu..pokazde neni vysoky jednou byl zas dost nizky,hodne se me to houpe,,,Moc dekuju

add
19. únor 2008

Babi, dostala jsem na orl k inhalaci nějaký roztok z máty, eukalyptu a ještě něčeho. Na netu, ale čtu, že eukalyptus by se v těhotenství neměl. Tak jak je to tedy. Jenom dbám rad doktorů.

evinka
19. únor 2008

Dobrý den,
příští týden jdu na vyšetření HSG (o mimi se snažíme už 18 měsíců). Chtěla bych se zeptat jestli je potřeba kvůli ozáření rentgenem nějakou dobu se snažením počkat a případně jak dlouho. Předem děkuji za odpověď.

bucenka
20. únor 2008

Dobré dopoledne porodní babičko,chci tě poprosit o radu,včera synovi nasadili atb na angínu,já jsem asi něco chytla od něj,jsem pořádně nachlazená,neporadila bys mi jestli nemůžu nějaké homeopatika??Nebo něco na zmirnění potíží aby to neublížilo mimču,děkuji...

krista
20. únor 2008

Dobrý den milá porodní babičko měla bych dotaz týkající se monitoru 🙂
Od kterého týdne těhotenství je povinný? Moje Dr. monitor nemá, ani na něj neposílá nikam jinam, ale já vím, že ostatní těhulky chodí, nerada bych něco zameškala, raději si na vlastní žádost zavolám do své porodnice a zajedu tam 😉 Díky za odpověď 🙂

janah.
20. únor 2008

Ahoj Kristo,

nejsem sice porodní babička, ale já chodím cca od 31. tt. Můj dr. ho má. Osobně si myslím, že máš nejvyšší čas 😉

krista
20. únor 2008

No teda Janah, tak to je síla 😲
Já byla teda včera v porodnici na monitoru - ale z vlastní iniciativy, byla jsem tam sepsat předpříjem, tak mi ho udělali, aby mi to tam mohli založit, ale neříkaly jestli mám přijít příští týden, tak já si tam zavolám 😉 Moje Dr. fakt děs, ještě mě včera upozorňovali že mám mít změřenou pánev a ona mi jí nezměřila, že prý příště a že je to nepříjemný a prostě se vymlouvala, nejdřív mi tvrdila že se to nedělá ale já na tom trvala, okamžitě po porodu jí měnim, s tímhle nechci mít nic společnýho 😠

lukin
20. únor 2008

krista: Většině holek se dělá od 36. týdne, co vím. I mě ho začli dělat v tom týdnu.

lukin
20. únor 2008

Porodni babičko, už mi nemusíš odpovídat na to magnesko. Dneska jsem byla u doktora a ptala jsem se ho na to a říkal, že když jsem měla předtím blbý monitor, ale průtoky celkem ok, tak ho mám brát proto, aby ty průtoky byly pořád ok. No ale mám ho brát až do termínu, tak jsem zvědavá, jestli vůbec někdy porodím.

jitka711
20. únor 2008

Kristo, já chodila na monitor od 35tt

jitka711
20. únor 2008

Porodní babičko, ušetřím ti trochu času 🙂 Už mi nemusíš odpovídat na můj dotaz ohledně doby. kterou by mě nechaly přenášet. Včera jsem byla na kontrole a jsem objednaná v pátek na indukci. 🙂

janah.
20. únor 2008

Kristo, tak to bych měnila dr hned. Ten můj ho asi využívá co to jde, když už ho má, ale z vlastní zkušenosti vím, že v porodnici to dělaj jak základ. Ani se s Tebou nebavěj a už mažeš... Dokonce jim někdy stačí jen monitor a už Tě třeba ani nevyšetřujou (aspoň mě se to stalo v ambulanci) 😉 A co se týče té pánve, mám 2 děti a nikdy mi to neměřili a děti holt nějak prolezli. Teď má doktor nějakou novou sestru - aktivku a ta to měřit chce, což moc nechápu. 😒 Když už prolezli 2.... 😀

beruskablanka
20. únor 2008

Ahoj porodní babičko,
mohla bys mi vysvětlit co znamená u UTZ vyšetření zkratka AC a co se tím měří? (FL a BPD mi je jasné). A ještě by mě zajímalo, jak přesný je odhad váhy plodu, mám na záznamu z UTZ dva odhady váhy 1649 g a 1861 g, přičemž ten vyšší odhad mám škrtnutý. Díky předem za odpověď.

krista
20. únor 2008

Holky děkuji vám za odpovědi, cinknu si do porodnice a prostě si to budu muset olítat sama 😒

kleguska
20. únor 2008

Pěkný večer, dnes jsem byla na UZ- jsem v 31+4 a ve zprávě mám napsáno, PPH, post.I, ASP+ , délka čípku 39 mm, cervikální kanál uzavřen, placena nedosahuje vnitřní branky. Mimčo má 1800g a 39 cm.

kleguska
21. únor 2008

Ještě jeden dotázek, od kterého týdne se tak mohou objevovat tzv. poslíčci. Jak se to projevuje. Jsem poprvé těhotná a neumím si to představit tak asi pro ostatní zkušené maminy to bude hloupá otázka.

sturnus_vulgaris
22. únor 2008

Porodní babičko, mám takový dotaz, i když nevím, jestli úplně na správnou osobu... Myslíte si, že Crohnova choroba může být překážkou pro otěhotnění nebo těhotenství vůbec? Děkuji.

porodni_baba
autor
24. únor 2008

Takže po delší době ale přeci zdravím všechny přispivatelky i čtenářky 🙂 a hned se pustím do odpovědí 😉

pufina • 1d • 17. únor 2008 ve 14:06...možné jsou obě varianty, ale pravděpodobnější bude menstruace 😉

jitka711 • 42tt • 17. únor 2008 ve 14:16..protože váš problém už je asi vyřešen tak obecně k délce přenášení. Miminko by se mělo narodit do 42 ukončeného týdne těhotenství. Proto většinou 10 dní po termínu bývá nástup do porodnice a snaha o vyvolání porodu. K vašim termínům porodu- protože se žádný termín od toho dle PM výrazně neliší, platí termín dle poslední menstruace 😉

add • 1d, 31tt • 17. únor 2008 ve 14:31...používejte kapky tak abyste mohla normálně dýchat. Ten pocit nedodechnutí bývá běžný a je spojen nejenom s tlakem mimča na bránici, ale i ve změnách poměrů krve atd. Hodně žen má třeba bušení srdce apod. Všechny tyto projevy k těhotenství v určité míře patří. Nepropadejte panice, jste šikula a určitě to zvládnete 😉

lucpet • 29tt • 17. únor 2008 v 15:59...máli žena hodně dioptrií, měla by především navštívit svého očního lékaře, aby se písemně vyjádřil k vedení porodu. Ale máte pravdu v tomto případě je císařský řez běžný 😉 Otázku zda se s tím dá něco dělat zcela přesně asi nechápu. Pokud myslíte zda je nějaká šance rodit normálně a ne řezem, doporučím opět poradu s očním lékařem. Jde totiž o váš zrak a o to aby nebyl porodem poškozen 😉
Ke krvi- darovat pupečníkovou krev jistě můžete, s tím Rh faktor negativní nesouvisí. SPíše je potřeba mít vše ostatní vpořádku a vědět že to daná porodnice umožňuje, což Neratovice asi ano 😉 Otázka dotepání pupečníku záleží plně na vás a na tom zda vám to v porodnici umožní, samozřejmě při dobrém stavu novorozence 😉

rajka • 1d, 29tt • 17. únor 2008 v 19:09..není zač, mějte se krásně 🙂

lukin • 39tt • 17. únor 2008 ve 21:20...nevím jak velkým nedostatkem magnesia můžete trpět, ale při spotřebě magnesia kterou uvádíte bych spíše měla obavy z opaku a z toho, že porod pak půjde těžko vyvolat. Poraďte se v porodnici, kam jdete rodit, ale já bych vysadila 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2008

kacamar • 39tt • 17. únor 2008 ve 22:55...paní Dr. je genius 😀 Nevím od kdy jste magnesko na dráždivou dělohu pila, ale od 36tt už se po děloze prakticky chce aby byla dráždivá a cvičila na porod 😉

add • 1d, 31tt • 18. únor 2008 v 06:48..s nespavostí v těhotenství je to složité, ale nejprve zkuste spát kdy si tělo řekně, i kdyby to mělo být část odpoledne. Z bylin můžete zkusit meduňkový čaj 😉

krista • 38tt • 18. únor 2008 v 06:50...děkuji za skvělé zprávy. A Gabcos samozřejmě oooobr gratulace k narození dcerunky 🙂 🙂 😵

janniet • 18. únor 2008 v 15:43...dobrý den, to proč nedostáváte od lékařů uspokojivou odpověď je nasnadě. Je velmi málo zkušeností s těhotenstvím v případech které popisujete. A navíc předpovědět, jak to bude v těhotenství probíhat právě u vás je prakticky nemožné. Ale myslím že naděje, že by se stav nijak výrazně nezhoršil tu je 😉 Nakonec vám nezbyde než těhotenství prostě risknout. Přeji hodně štěstí a ať je bez větších problémů 🙂

pepibubu • 14tt • 19. únor 2008 v 08:33...výmysl to není. Běžně se to u porodu provádí k povolení hráze a ke zjištění její roztažitelnosti- potřebné k odhadu zda je nebo není nezbytný nástřih 😉
Váš sen vychází z těhotenství,. které právě velmi příjemně a intenzivně prožíváte. Těště se z každého dne a ze svého snu čerpejte sílu a přesvědčení, že si vždy budete vědět rady a to nejenom s péči o miminko 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2008

janah. • 2d, 36tt • 19. únor 2008 ve 14:22...magnesium už bych příliš nedoporučovala a když už tak ve velmi malých dávkách, spíše popíjet magnesii 😉 Posly jsou v tomto týdnu přirozené i když někdy velmi velmi nepříjemné 😒 😉 Děloha je dráždivá tím spíše že čekáte 3tí miminko v poměrně krátkém časovém intervalu 😉

plechajda • 24tt • 19. únor 2008 v 15:21...bohužel netuším o co by se mohlo jednat, nejde o běžně užívanou zkratku. Je třeba se dotázat toho kdo ji napsal 😒 😉

d.aniela1 • 1d, 27tt • 19. únor 2008 v 17:08...bude to znít jako klišé, ale především je potřeba se uklidnit a zrelaxovat. K tomu můžete popíjet čaj z meduňky a pokud používáte aromalampu, můžu doporučit olej ylang-ylang 😉 Ale hlavní je opravdu odbourat stres, udělat si čas sama na sebe a hlavně z jednoho měření se závěr nedělá 🙂

add • 1d, 31tt • 19. únor 2008 ve 21:27...eukalyptus by se neměl v počátcích těhotenství, po 30tt nemám výhrady. Můžete vyzkoušet a uvidíte 😉

evinka • snž • 19. únor 2008 ve 22:58...není, ta expozice je velmi krátkodobá. 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2008

bucenka • 1d, 33tt • 20. únor 2008 v 10:04..z lehce dostupných lze doporuřit -Oscillococcinum 😉

krista • 38tt • 20. únor 2008 v 10:12...bývá úzus posílat od 36tt, jakoby povinně od 38tt. Ale opravdová povinnost je až dnem termínu porodu a dále minimálně 2x týdně po termínu 😉 to už by vás ale asi lékařka stejně předala do péče porodnice 😉
pokud jsou v porodnici ochotní, pánev vám může změřit porodní asistentka před nebo po monitoru když bude mít čas 😉 v tom bych nehledala problém, když vaše obvodní gynekoložka ano 😝 😉

lukin • 39tt • 20. únor 2008 v 11:44...léčba průtoků magnesiem v celku velmi pokroková metoda, pan Dr. by si měl zažádat o nobelovku 😖 nemám slov. Spíše bych volila kontrolu monitoru a případně vyvolání porodu ve vašem tt než magnesium. Placenta totiž nemládne ale stárne 😉

janah. • 2d, 36tt • 20. únor 2008 ve 14:04...k vaší poznámce o tom, že už prolezli 2. Jsem velmi nespokojená, pokud přijde rodička a v průkazce má v políčku pánev napsáno už rodila. Pardon to jsem schopná vyčíst nebo se zeptat. Pánev je dobré změřit, je to laciná, rychlá a bezbolestná metoda maximálně na 2 minuty. Pak nemusím řešit problém zda je pánev hraniční nebo není. Co když totiž bylo 1 dítě před termínem a mělo 2,10 kg a toto nynější je po termínu a má váhový odhad nad 4 kg. Asi cítíte ten rozdíl že 😎

beruskablanka • 31tt • 20. únor 2008 ve 14:11...AC je obvod bříška miminka. A váhový odhad plodu- jeho přesnost záleží na zkušenostech lékaře, nebo PA, který UZ provedl. V termínu porodu se uvádí chyba +-500g ale i větší 😉

kleguska • 20. únor 2008 v 19:59 ...nález je vpořádku nevím co přesně by vás zajímalo. PPH poloha podélná hlavičkou, postavení první - to znamená že miminko má záda pro vás jakoby vlevo, u vašeho levého boku 😉 ASP akce srdeční plodu přítomná. Čípek uzavřen a dostatečně dlouhý na tento tt. Placenta má správnou polohu 😉
K poslíčkům, někdy umí dost potrápit, od kdy se objevují je velmi individuální, ale běžně tak od 34tt. Bolestivé i nebolestivé stahy dělohy, která trénuje na porod. Odlišíte od stahů k porodu, že si třeba napustíte teplou vanu a na 20minut si tam vlezete, poslíčci povolí 😉

sturnus_vulgaris • 22. únor 2008 v 18:04...znám mnoho žen, které s touto chorobou donosili a porodili zdravé děti a mnoho z nich ne jedno 😉 Hodně štěstí, chce to jen svěřit se do rukou odborníků. Na kontroly byste měla chodit do specializovaného centra, ne k obvodnímu gynekologovi, kterému chybí zkušenost 😉

lukin
24. únor 2008

Moc děkuju za odpověď, i když mě celkem naštvala. Ti doktoři asi nemyslí nebo co 😠 Takže jsem v 38. týdnu, ale nejspíš budu s takovou přenášet, když jsem poslechla doktory 😠 Takže ode dneška žádné magnezko, i když si myslím, že už to stejně nepomůže ☹

bucenka
24. únor 2008

Porodní babičko děkuji za odpověd,a mám ještě další dotaz:Mám dotaz ohledně určování termínu porodu..Termín dle MS mi určil lékař na 25.4,ve 12tt a 20tt na utz byl udán termín na 21.4 a ve 30tt byl plod větší o 8 dnů-to by znamenalo 15.4.Na který termín se zaměřují lékaři více??Taky jsem ted zaznamenala poslíčky už asi týden každý nebo co druhý večer a trvají občas i 3-4 hodiny,dle ms bych měla být 31+4.Můj první porod byl vyvoláván 10 dnů po termínu a chlapeček vážil 4800g a měřil 54cm,nynější těhoteství oproti minulému je složitější,hematomy a krvácení,vcestná placenta,která se naštěstí vysunula.Gynekolog se mě ptal jestli nezvažuju porod vyvolat ve 37tt,ale já si nejsem vůbec jistá...poradíte mi ,děkuji.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru