Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

margarita1
13. črc 2007

porodni_baba
jinak 10 kilo bylo asi za tři měsíce a bylo to vyložené zdravou výživou a více pohybu. Jinak jsem zkusila te%d brát Elixír Feminan, aby se mi upravil cyklus. Jinak v IP máte info

margarita1
13. črc 2007

porodni_baba - je mi 25 a jinak moc děkuji 🙂) 🙂

porodni_baba
autor
13. črc 2007

listicka77: myslim ze pro vas bude nejjednodusi zjistit krevni skupinu partnera...pokud je ochotny darovat trosku krve....nebo at jde s vami jednou dat krev a bude jasno...pro vas klid a pro mimco by to udelat mohl ne...
No s tim misenim tech krvi je to pravda a neni...nektere soucasti krve maji schopnost prestupu a to hlavne pri porodu...proto se nenechava dotepat ten pupecnik...Pri prvnim tehu neni nebezpeci prilis vysoke...ale zbytecny risk neni na miste...planujete jiste i dalsi deti 😉

porodni_baba
autor
13. črc 2007

margarita...mate IP 😉

listicka77
13. črc 2007

Se zjištěním Rh manžela počítám. Ale celá jejich rodina je plusová, takže moc naděje na mínus asi není. No budu to řešit potom, až to zjistím, a na porod mám ještě času až až. Moje máma to měla v pohodě, je mínus a já i brácha taky mínus, takže se nic nedělo.

petra.v
13. črc 2007

Ahoj porodní babičko,
chtěla bych se Tě jen zeptat, co přesně znamená nízce položená placenta?
na kontrole u lékaře mi bylo sděleno placenta na ZS zasahuje nízko do DS,vzdálenost od VB 11mm.Placenta též v levé hraně zasahuje i na stranu přední.
Doktor mi sdělil, že to neznačí nic špatného.Že se stále vše v těle mění a mám přijít na kontrolu ve 25tt.
začala jsem chodit na těhulobik, myslíš že ve cvičení mohu pokračovat i nadále?
Bojím se o miminko aby to neznamenalo nic špatného ☹ děkuji Ti za informaci.

margarita1
13. črc 2007

porodni_baba
díky, jste úžasná. Jinak nevíte něco o Elexíru Feminan?

kacabacka
13. črc 2007

hm, to jsem nepochopila, proč adminovi vadil čáp??? 😖 divný...
jinak díky za odpověď, žádný těžký zánět jsem nikdy neprodělala a nikdy žádné gyn. potíže neměla, jde mi jen o to, že už 6-tým rokem beru antikoncepci, během té doby jsem vystřídala 3 druhy, a bojím se, aby tohle dlouhodbé užívání HA nemělo nějaký špatný vliv na otěhotnění. Snažit se chceme asi příští rok v létě, to už jí budu brát 7 let.

lu777
13. črc 2007

dobry den, přispěju do diskuse o NT: dnes jsem byla v Pronatalu, platila jsem 1200 Kč. jinak můžu říct, že jsem obtelefonovala asi tak 8 míst a všude se platí, je to od těch 1200 do 1500 Kč.. takže já jsem z toho pochopila, že zdarma to má jedině ten, kdo má doporučení nebo když jsou nějaké gen. potíže v rodině

a ještě něco, co možná bude důležité pro ty, které se o téhle metodě dozvědí až třeba na konci 12.tt jako já (jelikož doktor jim nic neřekl) 😀 :
screening je možný až do zhruba 13+3, ale záleží na pracovišti co oni považují za ideální. např. v Gennetu berou krev jen asi do poloviny 12.tt, ale v ProFemma nebo Pronatal až do poloviny 14.tt
podrobně jsem se na to pana doktora dnes vyptala, ideální je ten 11.tt na krev a 13.tt na UZ, ale dá se to udělat i později, jen se maličko sníží přesnost, např. z 90 na zhruba 87% byl odhad v mém případě
jinak je prý lepší udělat krev i UTZ na konci 13.tt než druhý extrém, kdy někde berou krev i dělají UTZ v 11.tt, to sníží pravděpodobnost víc

takže tak, je to jako vždycky, vyplatí se být asertivní a otravovat a obvolávat 😀

jinak NT máme 1.4 mm, mimi má všechno v pořádku podle UTZ, krásně spalo, dokud jsem ho nemusela probudit zakašláním 😵 .. tak čekáme ještě na krev (která v Pronatalu naštěstí trvá jen necelé 3 dny)

adrianav
13. črc 2007

Dobry den, zajimalo by me co si myslite o piti kavy v tehotenstvi????skodi to miminku????ja si opravdu nedokazu odpustit tak 1-2 kaficka denne( piju ty 3v1 od nescafe)...dekuji za odpoved

lu777
13. črc 2007

jinak porodní babičko, to s tím čápem je teda síla 🤐
já osobně bych šla do ZOO a udělala si fotku s čápem 😀 😀 , to by snad mělo být ok, nebo ne? 😅

allena
13. črc 2007

Porodní babičko, především díky za založení takovéto poradny a za ochotu, je to parádní. 🙂
Ráda bych se zeptala na Váš názor, zda je lepší zvykat novorozeňata na dudlík či ne a také na spaní miminek ve své postýlce či v posteli s rodiči.
Děkuji.

kacabacka
13. črc 2007

adrianav: na předchozí stránce p.b. psala, že 1-2 malý kafe denně neškodí 😉

sarrinn
13. črc 2007

Porodni babicko, prosim te mam otazku- prisli nam na to ze mimi je docela velke 2.9kg a ma okolo sebe hodne plodove vody, tak me radeji poslali na testy cukrovky, ty budou v pondeli, no a varovali me cokoliv budete citit prijedte a kdyz praskne voda tak okamzite prijet-coz je celkem jasne, ja jen nevim jestli narazeli na to ze se to muze prihodit kazdym dnem-tim ze te vody je hodne a taky doktorka radsi doporucila udelat ultrazvuk jestli mimi spravne polyka- maji bohuzel hodne plno tak nevi jestli me nekam vmacknou, je to dulezite? A myslite ze to muze byt vazne? My jsme s pritelem oba drobnejsi a ja ani ted nemam nadvahu 10.5kg navic (65kg). Jen nevim co si mam myslet a docela si delam sarosti. Diky za odpoved. 🙂

dablice1983
14. črc 2007

Porodni babicko, prosim te mam otazku když mám popraskané bříško a už i prsa začínají čím je dobré to léčit jelikož to strašně svědí děkuju

iza
14. črc 2007

luci musíš mazat..krémem nebo olejíčkem..dobrá je Weleda 😉

soseda
14. črc 2007

Holky poradte nemáte některá zkušenost se zánětem na konci těhotenství.V úterý mám termín podle doktora z porodnice a včera jsem něco chytla, nevím z čeho asi nachlazení, svědí to a bolí a je to celkově nepříjený.Trošku to mažu Jenamazolem, ale nemělo by se to tak nevím co s tím.

iza
14. črc 2007

soseda být tebou tak si skáknu do porodnice..oni ti na to něco dají

soseda
14. črc 2007

Iza díky za odpověď.Uvidíme jak se to vyvine, kdyžtak tam skočím. 😉

porodni_baba
autor
14. črc 2007

ad listicka77: zjistujte partnerovo Rh brzy...ono nejde jen o porod ale taky o protilatky v tehotenstvi ktere se musi hlidat....meli by vam je nabrat v kazdem trimestru...jak rikate ze je partner minus je asi mala nadeje...ale umira posledni se rika ne? 😉

ad petra.v: nevim co si mam predstavit pod nazvem tehulobik...pokud by slo o aerobic cviceny v tehotenstvim...je to aktivita vzhledem k nalezu neprimerena...rekla bych. Pokud jde o normalni tehu cviceni tak to jiste zkusit muzete. Vas nalez jiste neznamena, ze musite lezet doma s nohama nahore...to ani nahodou. 😎 Primereny pohyb je v tehu dulezity...ale rozhodne bych to neprehanela s otresy...vzhledem k nizkonasedajicimu luzku jste vice ohrozena krvacenim....
Pro dalsi vyvoj tehotenstvi, ale pokud nekrvacite to zadny zvlastni vyznam nema...jste teprve 23tt a do porodu se s rustem mimca i delohy placenta jakoby vytahne az do normalniho stavu 😉

lu777
14. črc 2007

dobrý den, porodní babičko, mám dva dotazy
1) zakrvácení po vyšetření u doktora - vím, že se to stává, ale mně připadalo, že doktor včera opravdu hodně tlačil. je to nutné kvůli vyšetření nebo mu mám příště říct, aby byl opatrnější? (už jsem o dvě mimi přišla, tak mě to včera vyděsilo..) možná to bylo i tím, že jsem byla včera i na tom šíj. projasnění a i tam doktor hodně tlačil na bříško a trvalo to alespoň deset minut. ještě dneska mě pobolívá podbřišek, ležím, takže to už není úplně pořád, ale spíš jako ve vlnách, přesně tam, kde je mimi... je to normální? mělo by to být ok, když si dnes a zítra odpočinu? ach jo, muž říká, že když je někdo citlivý jako já, tak snad radši k doktorovi nemá chodit, vždycky z toho jsou jen potíže a jsme oba ve stresu 😒 já teď nevím, jestli mám mít obavu, kdyby to bříško nepřestalo bolet třeba ještě v pondělí nebo v úterý?

2) včera mi doktor řekl, že mám otočenou dělohu. byla jsem překvapená, protože jsem byla na velkém UTZ před těhu a děloha byla otočená správně, jako vždycky při vyšetření. nechápu to.. doktor říkal, že se děloha teď otočí váhou miminka, ale doporučil spát na břiše (což jsem mu hned řekla, že to už nemůžu, vzbudí mě tlak na bříško) nebo dělat kočičí hřbety nebo třeba číst v poloze na všech čtyřech..
ráda bych věděla, jestli se každá děloha otočí a jestli je nutné nějak na to cvičit? (teď určitě nic dělat několik dní nebudu, protože mě to bříško pobolívá a nebudu nic riskovat, jedině trochu později)
a když se otočí, poznám to nějak? (abych se neděsila, kdyby mě něco zase bolelo)
a kdyby se neotočila, je to problém? nerada bych absolvovala nějaký drastický hmat u doktora nebo něco podobného..

mockrát děkuju za vysvětlení 🙂
🙂 🙂 🙂 🙂

porodni_baba
autor
14. črc 2007

margarita 1: Elixír Feminan...jakasi cajova smes...nikde jsem ale nenasla jeji slozeni...mela by napomoci otehotneni? Klidne to pijte jiste vam to neublizi...v tehotenstvi uz je uziti diskutabilni...musela bych znat presne slozeni 😉

ad kacabacka: cap vadil...velmi...v podmince je zadne zvire, zadna osobnost...
a cap jaksi zvire je....zadala jsem vyjimku, protoze jsem svuj vklad do diskuse chapala jako vyjimecny...ale s pochopenim jsem se nesetkala...
nebojte ATK vliv na vejcovody moc nema a kdyz spise kladny....dlouhodobe uzivala ATK skoro kazda tehotna, ktera mne navstevuje...a mnohdy i daleko dele nez vy...takze zadny strach 😎

porodni_baba
autor
14. črc 2007

ad lu777: jste z Prahy...jiste na kazde klinice delaji NT zdarma...ale objednani by asi muselo byt drivejsi 😉

porodni_baba
autor
14. črc 2007

adrianav...klidne pijte dal mimcu to nevadi 😉 uz je davno zvykle 😅

lu777: jiste by to ok bylo, kdyz se uzna i jakakoliv cast tela (zajimalo by me jak by koukali na jistou cast kterou tu nechci jmenovat 😀 )...ale zbytecna namaha kvuli byrokratum ☹

ad allena: dudlik ano ci ne...to je vecne tema....nezvykat pokud to nutne neni...pokud je mimco klidne a neni to treba nevnucovat...ale pokud by melo byt nervozni a cele dny a noci proplakat...pak je jiste dudlik mensi zlo...date na svuj vlastni dojem a usudek....nektere deti to opravdu uklidni...kdyz maji nadvyvinutou potrebu sani 😉
spani v posteli s rodici je nevhodne...jiste ho tam vemte kdyz je neklidne a kdyz i vy sama nebo partner s nim budete vzhuru...ale jakmile se uklidni doporucovala bych ho prenest do vlastni...i z duvodu ze jinak si na sebe upletete bic...a mimco z vasi postele nevypudite do sve dokud se nedostane do puberty 😀

porodni_baba
autor
14. črc 2007

kacabacka: mate postreh...ale odpuste to adrianav...ono je v skoro v nadlidskych silach sledovat celou diskusi...ale kazdopadne diky za zaskok 🙂

ad sarinn: tezko soudit...musela bych mit vice info...pokud vsechny Uz dosud byli vporadku asi bych se neznepokojovala...spise jde o to velke mnozstvi plodove vody....asi to opravdu mysleli tak, ze je vetsi pravdepodobnost, ze by mohla brzy odtect...ten test na tu cukrovku uz je skoro pozde rekla bych...ale jiste na nej jdete....a mimi 2,9 mi opravdu nijak obrovske nepripada ☹ 😎 😉

porodni_baba
autor
14. črc 2007

dablice1983: pokud to strasne ale opravdu strasne svedi...jdete k lekari....ono to se striemi zas az tolik nesouvisi...spise pujde o jinou chorobu v tehu 😉
pokud to svedi jen trochu mazat mazat mazat...jak radi iza

soseda: se zanetem ceho? ☹ jiste patrite do porodnice 😉

lu777:
1) vzhledem k vasi anamneze...pokud to dnes do vecera neprejde jedte do porodnice....at si vas tam nechaji na sklidneni...
pokud lekar tlaci moc...jiste ho upozornete!!! u toho UZ to asi jinak neslo...ale vag vys? reknete mu to.
2)problem to byt muze a nemusi...muze se otocit sama...pokud byjste ji otocila vy cvicenim zrejme to vubec nijak nepoznate...neznam vas nalez...na dalku se tohle tezko soudi...ale problemy by to delat mohlo...pokud by delalo...bylo by opravdu nutne otocit u lekare...tedy spise v porodnici...ale nelekejte se to vas pravdepodobne nepostihne 😉

jana06
14. črc 2007

Dobrý den,

ve čtvrtek jsem byla na měsíční kontrole a chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o tom, co mi pani doktorka napsala do zprávy. (Musím ještě dodat, že jsem od 27 do 30tt byla hospitalizovaná v nemocnici, protože jsem měla zkrácený čípek a tonizovanou dělohu).
Cervikometrie, hrldlo 31,5 mm, naznačena nálevkam hlavička těsně naléhá, VS manevru hrdlo 35mm, nálevka ale 15mm!
Moje paní doktorka je velice opatrná (což je dobře), ale přesto bych chtěla znát i Váš názor. Děkuji Jana

porodni_baba
autor
14. črc 2007

jana06 zadny strach to je vcelku normalni nalez...setrete se vice ale jinak muzete delat vsechno...predpokladam ze do prace jste se jiz nevratila 😉

jana06
14. črc 2007

Ne, nevrátila. Dokonce od pondělí jsem už oficiálně na mateřské dovolené. Děkuji mockrát. Mám strach, aby se mimčo nenarodilo dřív a noemuselo jít do inkubátoru. Paní doktorka mi totiž řekla, že má strach z předčasného porodu. Nemůžu říct, že bych úplně 100% ležela celý den. Občas si zajdu koupit ovoce, nebo se jen na chvilku projít. Od toho ležení by mě asi upadla záda, nebo bych měla slušné proleženiny...

porodni_baba
autor
14. črc 2007

jana06: delate to naprosto spravne...primereny pohyb je velmi vhodny...predcasny porod u vas nijak vyznamne nehrozi...a ohlasil by se castym tvrdnutim briska...takze si vklidu uzivejte zbytek tehu...vse je naprosto vporadku 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru