Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
8. črc 2008

A jeste jeden dotaz.

Posledni dobou me poboliva podbrisek. Cetla jsem, ze je to normalni, pac se vsecko roztahuje.
Nicmene mi ale zacaly i kontrakce estli teda to jsou kontrakce. Citim takovy tlak v podbrisku na nekolik desitek sekund a podbrisek e tvrdsi nez obvykle.
Je to v mem tydnu normalni? Cetla jsem, ze se muzou vyskytnout od 4. mesice, ale na kolik kontrakci denne "mam narok" a v jakem casovem rozestupu? Minule mne chytly po jedne studii (zapojuju celkem slusne brisni svaly) a hlavne me chytly v aute. Mela jsem asi 3 behem ctvrt hodiny. Pak nic a po pul hodince tak jednu dve. To me celkem vystrasilo. Hlavne po tom, co jsem si precetla prispevek Maovy (zde vyse).

Dekuji za odpoved.

porodni_baba
autor
8. črc 2008

tydyt • 3. červenec 2008 ve 21:40¨...nemáte zač 🙂

lili03 • 28tt • 4. červenec 2008 ve 13:04...nic si nevyčítejte, zkusila jste to, nevyšlo to. Všechny varianty které uvádíte jsou velmi nepravděpodobné- jako že byste měla cukrovku a neměla v moči cukr 😉 Teoreticky se může objevit i později, ale spíše ne 😉 Nic nezanedbáte, buďte klidná 😉

kristynaw • 2d • 6. červenec 2008 ve 03:59...to mě velmi velmi mrzí ☹ 😢 ale snad příroda ví co dělá, a vy se za chvíli budete těšit znovu a bude líp 😔 držíme pěstičky 😔

anta • 42tt • 6. červenec 2008 ve 14:42...veliká gratulace k synáčkovi. Užijte si každou společnou minutu, už se to nevrátí a děti hrozně rychle rostou 😉

maova • 20tt • 6. červenec 2008 v 15:27...v každém případě si myslím, že vzhledem k minulé anamnéze patříte do nemocnice na preventivní hospitalizaci. nemohu na dálku bohužel posoudit co je a není normální
na tlaky je příliš brzy, výtok být může, ale opravdu těžko hodnotit. Kdykoliv se vám něco nezdá jeďte na pohotovost, u vás než kde jinde platí, raději stokrát zbytečně... 😉

bajunka • 1d • 6. červenec 2008 v 18:07...nepíšete jak často rektální rourku užíváte, větší problém než v návyku vidím v možném poranění konečníku, ale jistě jste šetrná...a úleva v tomto případě je menším zlem než návyk 😉 😉
na potničky odvar z čaje 😉

kulicka • 23tt • 6. červenec 2008 ve 22:31...pijte klidně více pokud jsou tepla...ale i vzhledem k pocitu na zvracení doporučuji spíše snažit se pít průběžně 😉 po menších doušcích 😉

porodni_baba
autor
8. črc 2008

kulicka • 23tt • Dnes ve 13:39...takovou intenzitu a časový sled je ve vašem tt příliš. Do 10 kontra denně, ale ne pravidelně je ok, ale spíše opravdu ojediněle v průběhu celého dne. Navštivte lékaře, alespoň nějaké magnesium by to chtělo 😉

maova
9. črc 2008

Děkuju moc za odpověď porodní babičko. Do nemocnice jsem jela, byla jsem hospitalizovaná, ale bohužel se opakoval potrat.

lakme
9. črc 2008

Ahoj babičko,
chtěla bych se zeptat jestli je možné abych měla MS. Jsem měsíc po porodu, porod byl 6.6., a teď poslední dva dny krvácím čerstvou krví, je možné aby to byla MS ? I když plně kojím a ještě ani není po šetinedělí ?
Po minulém porodu jsem první MS dostala den po konci šestinedělí také při plném kojení.

lela78
9. črc 2008

Ahoj chtěla jsem se jen zeptat ohledně výšky fundu ve 27 tt. Dnes jsem byla v poradně a fundus mi naměřili 22 cm je to na spodní přerušované čáře v těhu průkazce. Myslíte,že to znamená,že je mimi malé? Doktorka mi k tomu nic neřekla. Dík za odpvěď 😉

nikolic
9. črc 2008

Ahoj,ráda bych se zeptala jaké vyšetření se dělá ve 12.týdnu těhotenství.Měl by to být odběr krve a 3D ultrazvuk na prokázání vývojových vad. Nevíte náhodou jak se toto vyšetření jmenuje?Děkuji za odpověd

meleri
9. črc 2008

Babičko,

jsem ted na začátku 17 týdnu, a doslova ze dne na den mi "naskočilo" velké břicho, které bylo do ted skoro ploché..najednou se do ničeho nevlezu a břicho mě i tlačí, když na to sáhnu, je dost tvrdé..je důvod se znepokojovat?

Jinak jsem se chtěla zeptat, co to jsou takové boule pod kůži jakoby v žíle? Mám dvě, jednu na článku prstu, druhou na ruce, celkem to bolí a je to dost velká boule..začlo mi to během stimulace na IVF. myslela jsem, že se to vstřebá ale už to tak mám skoro 5 měsíců..doktor na to zíral a nic neřekl..tak nevím..

akras
9. črc 2008

Dobrý večer porodní babi,
je to už dýl co jsem psala. Na konec jsem šla na UTZ 6+4 a už bylo i srdíčko, ale doporučili nám nejezdit na dovču a být v klidu. Jsem nakonec ráda, protože teď v neděli jsem začala špinit, tak jsme jeli na pohotovost, ale naštěstí vše OK. Od dr. jsem dostala jen ascorutin a dnes už je to dobré. Děkuji za uklidnění 🙂 Zase se určitě ozvu....jsem plašan 😅

jitdan
12. črc 2008

Porodní babičko,
chtěla bych se na něco zeptat. TP mám 16.7. Ale asi už tak před měsícem se mi stalo a stává doteď (denně nebo obden), že mě prostě dost zabolí-jako křeč-trochu za vchodem do pochvy......asi děložní hrdlo (nevím přesně jako to popsat.....) Bolí to opravdu dost (až se vždycky leknu,že se nadechnu a mám chvíli zadržený dech, protože nevím co se děje... a čekám..). Trvá to jen chvíličku (cca 2-5s), ale bolest je to slušná. Pak se to třeba ještě 5x až 10x zopakuje a je klid.... Pak také mívám trvdnutí břicha a bolesti jako při ms... Myslíte si, že všechno tohlo jsou poslíčci?
A ty pravé kontrakce při porodu jsou bolest jako extra silné při ms nebo jsou to ty bolesti tam jak pociťuji jako u toho hrdla???? Díky moc předem za odpověď... PS: dle kontrol jsem otevřená na 1,5cm a to beze změny už 2 týdny...

porodni_baba
autor
12. črc 2008

maova • 9. červenec 2008 ve 13:52...to mě velmi velmi mrzí 😢 ☹ ☹

porodni_baba
autor
12. črc 2008

lakme • 2d • 9. červenec 2008 v 15:52...je to sice málo pravděpodobné, ale ne nemožné. Pokud krvácíte přiměřeně možné MS není třeba se znepokojovat, pokud by však krvácení bylo větší je třeba navštívit lékaře a provézt UZ dělohy 😉

porodni_baba
autor
12. črc 2008

lela78 • 28tt • 9. červenec 2008 v 19:20...může být a nemusí, miminka rostou nerovnoměrně, ještě to klidně může dohnat. Za pár dnů až týdnů vás čeká 2. velký UZ, tam společně s lékařem překontrolujete růst mimča, takže žádný strach 😉

porodni_baba
autor
12. črc 2008

nikolic • 9. červenec 2008 v 19:26...jedná se o tzv. kombinovaný screening v I. trimestru. odběr krve+ UZ-NT-screening
více info zde:
http://www.prenatal.cz/faq.htm
http://cfm.lf1.cuni.cz/
---dole na stránce kliknete na: Informace pro těhotné pacientky---a na stránce, která se vám otevře na:
Ultrazvukové vyšetření plodu k vyloučení těžkých anomálií a stanovení rizika Downova syndromu mezi 11.-13+6 týdnem těhotenství (tzv. Kombinovaný screening)
🙂

porodni_baba
autor
12. črc 2008

meleri • 18tt • 9. červenec 2008 v 19:54...bývá časté, že mají těhotné pocit, že bříško vyskočilo ze dne na den 😉 s tím tvrdnutím už to tak veselé není- povězte o něm jistě lékaři na poradně 😉
k tem boulím- křečová žíla? varix?? to by ale asi lékař poznal?? je to tvrdé? bolí to jen na dotyk nebo pořáád? zřejmě bude třeba další vyšetření, po internetu ale bohužel diagnozu stanovit nelze 😒 😉

porodni_baba
autor
12. črc 2008

akras • 9tt • 9. červenec 2008 ve 22:01...gratuluji k srdíčku a k tomu že je vše vpořádku, neplašte, špinění na počátku těhotenství je časté. Hodně odpočívejte 😉

porodni_baba
autor
12. črc 2008

jitdan • 40tt • Dnes ve 21:05...opravdu všechno toto můžou být poslíčci 😉 zkuste trénovat na porod a u bolesti nezadržovat dech, ale tu bolest prodýchat 😉
I bolest u porodu vnímá každá žena rozdílně, takže vám dopředu nedokážu říct jak to bude u vás. ALe přeji k porodu hodně štěstí a pak se přijďte pochlubit 😵

jitdan
12. črc 2008

porodni_baba: moc děkuji za odpověď. Bolest budu dle rady prodýchávat. Netušila jsem o co kráčí 🙂 Pak dám určitě vědět 😉

kulicka
13. črc 2008

Ahojte porodni babicko,

tak jsem vas prosvihla, no nic. V patek jsme byli na 2. UTZ. Vsecko je v poradku 🙂 Mimi ma 494 g a zda se, ze vsecko na svem miste. Hodne se hybe, je to aktivni miminko. Akorat mama zlobi, protoze se prepina. Poklada podlahu, pak se budeme stehovat... ale snazi se se setrit. Zdravime!

meleri
14. črc 2008

Porodni babicko,

dik moc za odpoved. Trapi me porad na prste ta velka boule, a jak jsem psala, mam druhou na pazi. Jen bych chtela vedet, jestli je to kvuli tehotenstvi? Ne boli me to jenom kdyz na to sahnu.
s tim brichem je to uz dobry. 🙂 moc dekuju.

l.tu
15. črc 2008

Dobrý den. Milá porodní babičko chtěla jsem se zeptat dnes ráno jsem měla ve stolici krev můžete mi říct čím by to mohlo být?Mám těhu cukrovku a držím dia. dietu, ráno jsem měla v moči ketony ale jen na jeden křížek tak nevím jestli to stím má co dělat. Předem děkuji a přeji hezký den.

pavlina05
15. črc 2008

Porodní babičko, prosím \.
Mám 5 týdnů po císař. řezu. Jsem naprosto v pohodě. Kdy a jak mohu začít cvičit:
Díky moc

kulicka
15. črc 2008

Ahoj L.tu a nemas hemeroidy? to by mohlo vysvetlit tu krev. V tehu jsou dost casty. Zalezi na tom kolik ji tam bylo, jestli cerstva a jestli jen na papiru nebo i ve stolici.

porodni_baba
autor
16. črc 2008

Dobré ráno všem 🙂 dnes mám bohužel málo času, takže v rychlosti 🙂

kulicka • 24tt • 13. červenec 2008 ve 22:19...gratulace k výsledkům. No alespoň že se snažíte se šetřit 😉

meleri • 19tt • 14. červenec 2008 ve 13:35,...nevidím, netuším...může souviset se změnou hormonálních hladin a tím s těhotenstvím, ale nemusí...v každém případě bych ale doporučovala navštívit lékaře a dovyšetřit 😉

l.tu • 38tt • Včera v 11:46 ...jak už vám radí kulicka dále...ve stolici?? nebo pouze na papíře čerstvá krev?? pokud jen na papíře při utírání půjde opravdu pravděpodobně o hemeroidy, v těhu běžné 😉 Pokud krev ve stolici - k lékaři 😉

pavlina05 • 1d • Včera ve 14:15...cvičte...nejprve hodně pánevní dno (v těhu hodně namáhané)- takovéto vtahování a povolování...přerušování proudu moči atd- zdá se to jako banalita, ale je to hodně důležité. Po kontrole po 6ti nedělí což je za týden, můžete začít cvičit na břicho, ale nejprve tak minimálně 2 týdny pouze šikmé břišní svaly, přímé opravdu až později, tak ty 2 měsíce po porodu je ideální 😉

d.aniela1
20. črc 2008

dobrý den porodni babicko 🙂 🙂

Mam dotaz jak se zabvit mleka z prsou??prosim o radu aby me tam neudelalo nejakou neplechu

malyho jsem prestala kojit mela jsem zanet rohovek a mela jsem nasazeny sileny antbiotika,,a malej uz mi prso nechce odstrikavat me jde jen asi 15 a pak me silene boli prsa,,je zvyki na sunar dekuju za odpoved,,

flow333
21. črc 2008

Ahoj porodna babicko,
mam jednu otazocku, som v 29TT a minuly tyzden na poradni mi doktorka do knizky napisala namiesto CS: 0 - hrdlo vzadu... mozte mi prosim vysvetlit co to znamena? nijak to nekomentovala, neviem ci si robim zbytocne starosi... 😨

porodni_baba
autor
22. črc 2008

Dobrý den 🙂 opět letem světem 🙂

d.aniela1 • 2d • 20. červenec 2008 v 19:23 ...zajděte ke gyn., a nechte si napsat léky na zástavu laktace, pokud máte mléka hodně...jinak snižte množství vypitých tekutin...můžete zkusit šalvějový čaj po doušcích. Určitě noste nějakou těsnou podprsenku a přikládejte studené obklady 😉

flow333 • 29tt • Včera v 11:49...popis toho kde se nchází hrdlo je jedna z částí CS..v podsttě paní dr. popisuje totéž. není se čeho bát, vše je jak má být 😉

vrana
23. črc 2008

Dobrý den porodní babičko,
mám na Vás dotaz. Včera večer jsem měla mokré kalhotky až na kalhoty od pyžama, něco jako vodový výtok bez barvy a zápachu. Chci se zeptat, zda je to v tomto týdnu normální a o co by se mohlo jednat? Jak bych poznala pokud by se jednalo o plodovou vodu? Žádné abnormální bolesti nebo něco podobného nemám.

Děkuji, hezký den.

kobylka23
24. črc 2008

Dobry vecer,chtela bych se zeptat,zda muzu pit v tehotenstvi medunkovy caj.Dekuji Hanka

vrana
24. črc 2008

Dobrý den porodní babičko,
tak za sebou máme pro jistotu kontrolu v porodnici, test na odtok VP, utz a monitor. Vše ok. Jen je hloupé, že dr. říkala, že sama nemám šanci poznat, zda jde jen o zvýšenou sekreci nebo o plodovou vodu a v případě potíží mám zase dorazit ☹.

Mám ale jinou prosbu, můžete mi prosím poradit s interpretací zprávy od Dr.?

Zpráva: D norm, ppKP, SF 29
PRO tets neg.
UZ - ppkp, postavení I., placenta bpon,
CTG: F

Moc děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru