Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

berunka
25. zář 2008

preji krasny den porodni babicko 😉
rada bych se zeptala ,jsem ve 26tt, jak rozeznam tvrdnuti briska od toho kdyz se mi miminko posune treba na jednu stranu a mam pak diky tomu tvrdsi brisko,popripade vybouleniny na brisku? obcas se mi stava kdyz se treba sehnu,ze brisko na chvili ztuhne,spise ve spodni casti pod pupikem.uzivam 3x denne tabletu Magnezia a na noc pulku Prothazinu.dekuji moc za odpoved 😉

lubicanoemi
26. zář 2008

ahoj žienky a porodní babičko,
ja sa chcem len podakovať za rady a pochváliť sa že už sme doma z pôrodnice a všetko je v najlepšom poriadku. a opýtať sa či poradenstvo pokračuje trebárs aj na šestonedelie alebo len do pôrodu?

porodni_baba
autor
26. zář 2008

lela78 • 39tt • Včera v 11:19...nedoufejte a vyhledejte porodnici. Po 38tt považuji monitor minimálně 1x týdně za nezbytnost 😠 Převezměte odpovědnost, stejně je to jen a jen na vás. Nechci vás nějak děsit, ale pokud by se s miminkem něco stalo vaše lékařka čas zpátky nevrátí ☹
Přeju hodně štěstí. Doufat nestačí, jednejte prosím, je to v zájmu vašeho mimíska 🙂

teufelchen • 22tt • Včera v 11:57...v tom případě (pardon za soud na dálku) není asi zcela normální váš lékař. Některé těhotné maminky jsou přecitlivělé, ale příznaky by se jistě podceňovat neměly. Nedejte se, jde o vaše miminko 🙂

porodni_baba
autor
26. zář 2008

berunka • 26tt • Včera ve 12:38...v podstatě jde o totéž, jen tvrdnutí je pravidelné a časté 😉 Pokud bříško tvrdne jen občas, a většinou na pohyb miminka, nebo když vy se nějak ohnete atd. tak je to naprosto v pořádku 🙂

lubicanoemi • 1d • Dnes v 10:43...gratulace k Šimonkovi Danielkovi 😵 je to moc krásný chlapeček 🙂
Poradna je určena mojí profesí. úkolem porodní báby je péče o ženu ve všech fázích jejího života, tedy od narození až do konce života. Řešíme šestinedělí, kojení i péči o miminko (tady většinou je v naší péči jen novorozenec- přesněji miminko do 6ti týdnů), antikoncepci, i gynekologické problémy a zdraví ženy 🙂

lela78
26. zář 2008

Ahoj babi,tak dnes jsem byla sama od sebe na monitoru a vše je v naprostém pořádku 😵 😵 A ani jim nebylo divný,že jsem na něm poprvé a ještě sama od sebe 😒 Díky moc za podporu

terrestriss
27. zář 2008

při čtení diskuzí na koníkovi mám pocit, že moje gynekoložka mi nedává žádné informace. naposledy jsem byla na rychlém UTZ v 31 týdnu (asi 2 min, zkoukla srdíčko, řekla že je otočené a vše ok) - nekontrolovala mi CS, nikdy neřešila množství plodové vody, žádné odhady velikosti, váhy miminka... odeberou mi krev, zeptá se mně zda je vše ok, nic mi neřekne a jdu :( cítím se nesvá a nemám žádné informace.
jak mají od 30 týdne vypadat návštěvy u gynekologa?

terrestriss
27. zář 2008

ještě jsem se chtěla zeptat, zda bych neměla dostat nějaký "papír" s nálezy - hodnoty z krve atd... nemám v ruce za celé těhotenství nic, jen pár údajů v průkazce jako je tlak, váha a do 30 týdne CS

a také nevím co jsou to ty "průtoky" (měření průtoků)

velmi děkuji

nikolic
29. zář 2008

Dobrý den,
mám takovou prosbu, byla jsem na 3D ultrazvuku ve 20 týdnu,lěkař mi oznámil že mám blbě uloženou placentu,cituji z nálezu-placenta v pravé hraně,těsně nad vnitřní brankou ze zadní stěny,chtěla jsem se zeptat jestli to je nějaky problém,dále pak mam myom v pravé hraně 5cm.Moje gynekoložka mi tvrdila že by ten myom neměl vadit,že je na steně dělohy,ale tendle lékař mi řekl,že by mě ke konci těhotenství kvuli němu hospitalizoval.Jsem z toho všeho dost zmatená a vystrašená.Děkuji za odpověd.

nikolic
29. zář 2008

Omlouvám se,nějak mi vypadla část textu-placenta v pravé hraně,těsně nad vnitřní brankou ze zadní stěny VP dostatek.Ještě jednou děkuju za odpověd.

porodni_baba
autor
30. zář 2008

lela78 • 40tt • 26. září 2008 v 19:01...to je dost smutné, že jim to nebylo divné, nebo že by váš kraj nerespektoval doporučení české gyn-por. společnosti všeobecně? ☹ nevím. Každopádně dobře je, že jste se monitoru nakonec dobrala a že je vše jak má být 😉

terrestriss • 36tt • 27. září 2008 ve 04:36...rychlý UZ v 31. týdnu???? Jsou 2 důležité UZ v těhotenství- jeden je v 18-20tt, a druhý v 30-32tt. Na každém z nich by se mělo miminko důkladně prohlédnout od hlavy k patě, zjistit zda se vše vyvíjí tak jak má, a přeměřit, zda rozměry +- odpovídají tt - tedy zda roste jak má 😉
nelze než poradit změnit gynekologa, ale v 36tt už je asi dost pozdě. ☹
Ptáte se na návštěvy od 30tt, ty kromě nějakých náběrů, jako krevní obraz, případně protilátky při Rh negativitě matky... mohou být vesměs společenské- tzn. klasická poradna (váha, moč, tlak) + poptání se jak se vám daří, z vyšetření stačí vyšetřit bříško zevně a poslechnout ozvy miminka, později po 36tt, resp.
38tt by se měl natáčet tzv. monitor. Většina lékařů ho ale pro jeho nákladnost nevlastní a tak většinou v této době předávají maminku do péče vybrané porodnice. 😉
CS už v podstatě s každým týdnem velmi ztrácí na významu 😉 věřte, že je i mnoho gyn. kteří pokud je maminka celé těhotenství bez problémů vyšetřují vnitřně jen velmi sporadicky 😉

k průkazce- papír dostat nemusíte, mělo by být všechno v průkazce- nejdůležitější náběry (jako HIV, syphillis, krevní skupina a Rh faktor, protilátky, krevní obraz z třetího trimestru minimálně, a pak stěr z porodních cest po 36tt- tzv. streptokok 😉
Buď se tyto údaje dají vyčíst z průkazky nebo by vám měla lékařka přiložit originály z laboratoře 😉
(tlak, váha, moč- samozřejmá součást průkazky)

průtoky je myšleno průtok pupečníkem, udává se v určité veličině a neznačí nic jiného než jestli je miminko dobře zásobeno krví- tedy kyslíkem a živinami, aby mohlo zdravě růst a vyvíjet se 😉

porodni_baba
autor
30. zář 2008

nikolic • Včera v 17:39...placenta je níže než by měla být, ale v tomto tt to není neobvyklé, s růstem dělohy a mimča se bude jakoby vysouvat nahoru, takže pak na dalším UZ okolo 30tt se pouze zkontroluje její poloha a pravděpodobně už to bude naprosto vpořádku 😉 jde jen o to aby nezasahovala do porodních cest 😉
Myom v hraně by vadit neměl, záleží o jaký typ se jedná. Je to pouze na hlídání zda se nezvětšuje apod.
k hospitalizaci vám neporadím, neznám podrobnosti 😉

luciferek
1. říj 2008

Dobrý den porodní babičko 🙂, moc ráda bych se Vás zeptala jestli je normální hodnota HCG v krvi 2430 jednotek 35 den od poslední menstruace (menst. cyklus mám 25 dní)? Můj gynekolog mi radil sledovat bazální teplotu, ale ta se pořád pohybuje kolem 36,8-36,9 (říká, že by měla být 37 a výš:() dnes mě objednal, aby mi pro jistotu předepsal Utrogestan? myslíte, že je to potřeba? nemůže mi to uškodit? ani pak při případném vysazení? mockrát děkuji za odpověď, krásný den Lucka 🙂

luciferek
1. říj 2008

omlouvám se,ty jednotky jsou 33 den od PM 🙂, ale to už je asi jedno 😎

savev
1. říj 2008

Dobrý den, dnes jsem byla u lékaře kvůli křečím v břichu, které byli asi po 5-ti až 10-ti minutách. Dostala jsem 3x1 tabletu magnesia, klid na lůžku a když se to nezlepší tak mám přijít a půjdu do nemocnice. Jenomže mi pan doktor jaksi zapomněl říct, za jak dlouho by se to mělo zlepšit. Mohla byste mi odpovědět za něj?

A mám ještě jeden dotaz. Záměrně nepíšu, v kterém jsem týdnu, protože už sama nevím.
Dle menses jsem: 19+0
Dle hlavičky ve 12. týdnu jsem: 18+0
Dle screeningového utz v 1. trimestru podle tělíčka : 17+3
Dle screeningového utz podle v 1. trimestru podle hlavičky: 17+5
A podle dnešního měření podle stehna jsem: 16+4

Vím, že každý rozměr nemůže být stejný, ale když se mě zeptá lékař, ve kterém jsem týdnu, tak už nevím co mám odpovídat. Mohla byste mi tedy říct, co podle vás bude nejpřesnější? A laicky si tu délku stehýnka vysvětluji tak, že ani já ani manžel nejsme vůbec velcí a oba jsme se narodili pod 50 cm.

Děkuji vám za čas.

jandalinka
2. říj 2008

Dobrý den porodní babičko!Potřebuju poradit než zajdu k nějakému doktorovi na vyšetření. ☹
Začalo to nedělí,kdy jsem se docela přejedla sladkostí a do toho vylouskaných čerstvých ořechů a v pondělí až do včerejška do středy jsem měla docela citlivé,nafouklé,bolestivé břicho,kdy bolesti byli jako by dole v podbřišku,ale slepák jsem vyloučila,nebolí,a pak se bolesti přesunuli pod žebra ☹ .Bolí mě poslední dobu záda,tak jsem si řekla,že asi to budou bolesti od zad či jak malou nosím nahoru a dolů domů,tak že jsem si natáhla nějaký sval,ale dnes jsem začala krvácet(beru antikoncepci yadine,na kterou jsem byla zvyklá)a menses mám dostat až za 14dní,tak jsem v šoku,co se děje.Může to souviset nějak s těmi bolesti břicha,kdy jsem si nejdřív myslela,že je to z přejedení,ale do toho krvácení,tak nevím,co se děje. 😨 😨 Menses mívám pravidelnou i po porodu a tak prosím poradte jestli počkat nebo zajít k doktorovi??!!děkuju moc za odpověď..

katula
2. říj 2008

Dobry vecer porodni babicko,

v utery jsem dostala v poradne cipky - presny nazev globulus cum natrio tetraborico 0,6 csc (natrii tetraboras decahydricus) a doporuceni oplachu v roztoku hypermanganu. Ovsem uz druhy den mi odchazi hlenova zatka a mam ted obavu, abych temi cipky miminku vic neublizila a jestli neni mensi zlo nic si nezavadet. Zatim to na porod nevypada. Dekuji 🙂

porodni_baba
autor
3. říj 2008

luciferek • 1d, snž • 1. říjen 2008 ve 14:01...to by asi odpovídalo vynechané ms. sledování BT už se mi zdá v této fázi zbytečné, spíše s odstupem znovu hCG, a později UZ 😉 někdo má prostě BT nižší než by odpovídalo průměru, netrapte se tím. Utrogestan neublíží, o jeho vhodnosti by vás měl přesvědčit váš lékař, já neznám váš zdravotní stav ani důvod pro jeho užití 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2008

savev • 19tt • 1. říjen 2008 v 16:09 ...ty křeče by měli povolit hlavně v pravidelnosti a to tak do 12ti hodin-na takové dotazy není poradna dost rychlá, pokud se něco nezdá raději jeďte k lékaři, jde přeci jen o vaše miminko.
K UZ: není důležté jakému tt odpovídá tu hlavička, tu nožička. z každého měření by měl být závěr, ve kterém je z těchto hodnot spočítaný jakýsi průměr pro celé miminko. když pominu poslední měření, nikdy nebyl rozdíl oproti ms větší než 2 týdny, proto dle domluvy platí termín dle ms.
Lékař by se měl v průkazce zorietovat sám. vy můžete říkat tt dle poslední ms s tím, že dle uz z 1.trim. je miminko cca o týden mladší 🙂
a to stehýnko si vysvětlujete naprosto správně 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2008

jandalinka • 1d • Včera v 10:55...krvácení, které podle vás není ms, je vždy nutné vyšetření lékařem

porodni_baba
autor
3. říj 2008

katula • 39tt • Včera ve 20:25...boraxové čípky miminku určitě neublíží. Máte zřejmě na kvasinky 😉

katula
3. říj 2008

dekuji za odpoved 🙂 jo, mam na kvasinky

jandalinka
3. říj 2008

děkuju za odpověď.Krvácení přetrvává,bolesti v podbřišku také a ta jsem dnes byla na gynek.,ale nic nezhledal ☹ .Prý se to může stát,že i během užívání prášků můžu krvácet i mimo cyklus a bolesti řekl,že jsou nějaká hormonální nesrovnalost.Ach jo.Nejhorší,když člověka něco bolí a doktor neví proč! ☹

nimmo
3. říj 2008

dobry den porodni babicko, mam dotaz ohledne kojeni a doufam, ze mi poradite 🙂 trpim castymi migrenami a nevim, ktery z leku nejmin prechazi do mlika a je nejmene skodlivy? Synovi jsou 2 a pul mesice a ja mam uz poctvrte migrenu (jenom jednou jsem to zvladla bez leku). Leky co beru jsou bud: Rosemig (druh triptanu), Indometacinove cipky nebo 400 Ibalgin. Mam v planu zacit odstrikavat a v pripade migreny a poziti leku nakrmit tim odstrikanym mlickem (taky nevim za jak dlouho se priblizne ten lek do mlicka dostane a jak dlouho v nem pretrvava?) - asi se na to neda odpovedet presne, ale aspon orientacne 🙂 Bohuzel uplne bez leku to dlouhodobe zvladat nejde - jak si neco nevezmu v pocatcich, tak se mi pak bolest tak rozjede, ze trva vetsinou i tri dny 😖

luciferek
3. říj 2008

moc děkuji za odpověď porodní babičko 🙂. Ten Utrogestan mi nasadil právě díky těm podle něj nízkým BT, aby popřípadě něco nezanedbal, je to můj nový lékař a tím, že mě předtím neznal, takto rozhodl 🙂... první hodnota HCG bylo 33 den od PM 2430, 35 den pak 5160, takže to roste 🙂. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli jsou normální po užívání tohoto léku mít nějaké křeče, začala jsem jimi totiž od doby užívání (3x1 ústně) docela trpět (pouze v pozdních nočních hodinách) , trvá to tak 30 minut a není to nic příjemného, bolesti kříží, ledvin, podbříšku, v noci mě to probudí a nevím co se děje :(, nekrvácím ani nic podobného... (můj lékař momentálně neordinuje, tak se jej nemůžu zeptat :(. krásný den i celý víkend, Lucka 😉

meleri
3. říj 2008

Babicko,

pred mesicem mi nasli vcestnou placentu, zacala jsem krvacet a skoncila v nemocnici. tam mi zacaly kontrakce a tvrdnuti bricha. tedkom jsem doma, nekrvacim a musim lezet. nemuzu se ale zbavit tech kontrakci-kdyz jsem vzhuru vic jak deset minut tak mi nejdriv ztvrdne bricho a pak mam tu kontrakci dokud si nelehnu. chtela bych vedet, jestli je to kvuli te placente ty kontrakce, nebo bych to mela i tak, a jestli je sance ze se toho zbavim a budu jeste pred porodem moci vstat z luzka? beru magnezko a prasky proti tem stahum. dik 🙂

drobecci
3. říj 2008

Babičko :

Před 14 dny sem rodila (po druhé) císařským řezem. V pondělí sem byla u dr. protože mě pořád bolelo na jedné straně jizvy a při zmáčknutí nad jizvou mi pod kůží vylezl takový ostrý předmět.
Dr. mi ale řekl,že je to v pořádku,že je to steh,kterým se šijí jakési blány abych nedostala kýlu,že se to vstřebá.
A já se chci zeptat jak dlouho to bude asi trvat?protože mi to tam docela vadí . Při ruzném pohybu bolí.

A ještě jeden dotaz.... Můžu při kojení jíst MED??? nemuže mít mimi z toho nějaké problémy??

Děkuji moc za odpověď 😉

allieh
5. říj 2008

Dobrý den Babičko.chci vás poprosit o radu,mám 6 týdenní holčičku a poslední 4 dny nás trápí prdíky...JUlinka prdí ale nekaká..Jen kojím a hlídám si i co jím a už si nevím rady jak jí mám pomoct moc mě to trápí a bojím se aby se něco nestalo prosím můžete mi poradit??děkuji předem za odpověd

porodni_baba
autor
5. říj 2008

jandalinka • 1d • 3. říjen 2008 v 11:17...velmi smutné, ale pokud by krvácení dále přetrvávalo doporučuji navštívit lékaře znovu. krvácení bez příčiny neexistuje 😉

jandalinka • 1d • 3. říjen 2008 v 11:17...z těchto asi nejlépe Ibalgin- je při kojení relativně bezpečný pro mimčo 😉 , ale i tak by měl být indikován lékařem, v podstatě ale při indikaci jsou možné všechny. Nejlépe užít hned po kojení, aby byl do dalšího kojení čas na vstřebání a odbourání léku 😉 Orientačně lék podaný ústy má vrchol účinku po 30 minutách, pak už se začíná odbourávat. kojíte-li po 3 hodinách, do dalšího kojení je dostatek času. pokud by jste kojila častěji bylo by s výhodou následující dávku nahradit odstříkaným mlíčkem, ale u ibalginu to nutné není, to bych spíš doporučila u těch ostatních 😉 Uzijte vždy hned v začátku, to je správné. Hodně štěstíčka, u kojení vytrvejte 🙂

porodni_baba
autor
5. říj 2008

pardon, omyl- ten druhý příspěvek byl adresován pro:
nimmo • 1d • 3. říjen 2008 v 11:33 😉 omlouvám se

porodni_baba
autor
5. říj 2008

luciferek • 1d, snž • 3. říjen 2008 ve 14:16...křeče po Utrogestanu normální nebývají 😒 pokud je to každou noc nezbyde než porada s lékařem, buď ten kdo předepsal, nebo zástup, popř. gyn. ambul.pohotovost 😉

meleri • 29tt • 3. říjen 2008 v 15:27...pravděpodobně není důvodem sama placenta, ale dráždivá děloha. šance že se to zlepší existuje, ale jak je velká se určit nedá 😒 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru