Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

bielanevesta
23. kvě 2007

Teda to je prima 🙂 , ak to pán doktor odhadol dobre 🙂 . Ďakujem vám veĺmi pekne za odpoveď

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad susik77: poloha plodu se fixuje ve tretim trimestru...vetsinou se uvadi poloha ve 34-36tt jako definitivni...teoreticka moznost otoceni je vzdy az do porodu...
pohyb neceho vetsiho...no muze to byt i zadecek...hlavicku byste citila jako cosi hodne tvrdeho pod zebry, ale to az ke konci tehotenstvi.. 😅
ale jste ve 30tt takze vas jiste co nevidet ceka velky UZ, asi jste uz na nej i objednana...a tam se polohu miminka dozvite se 100% jistotou 😀 😎

ammalka
23. kvě 2007

ahojky porodní babo, je normální, že mě asi v 4-5 týdnu pobolívá v podbřišku, je všed v pořádku?

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

to ammalka: 4-5tt od kdy od posledni menstruace? tedy v terminu normalni dalsi menstruace...to muze byt normalni 😔

ammalka
23. kvě 2007

právě že čtyři test vyšly skvěle //, poslední MS 18.4., takže v pondělí jdu k dr., jestli je normální, že při začínajícím těhotenství pobolívá podbřišek, ne pořád, ale často, prý se roztahuje děloha, je to možná. Manžel říkal, že je fakt, že s tělem se dějou změny, takže snad je to v normálu?

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad ammalka:
pokud byla PM 18.4. ...odpovida to dnes 5+0 tedy 5.ukončený tt....
pobolivani v podbrisku je opravdu normalni a nic spatneho znamenat nemusi...
vas manzel ma naprostou pravdu 😵

susik77
23. kvě 2007

dekuji, pristi patek jdu na ten ultrazvuk, tak uvidim 🙂

sisstin
23. kvě 2007

porodní bába: díky za rychlou odpověd 😉 v zaměstnání převedení na jinou práci či něco jiného nehrozí 😉 realita je skutečně jiná, jinak právě u nás, i když jsme docela velké město, je na dobré gynekology řada, a většinou nové pacientky neberou nebo jen příbuzné pacientek 😒 já mám jinak celé těhotenství bez problémů(až na to odmlívání) i tu práci zvládám, ale štve mě to, protože jsem tohle období chtěla mít v klidu v pohodě..mně Dr. řekla, že pokud nebudu mít skutečně nějaký vážný problém (krvácení, otvírání)tak na PN v žádném případě nemám nárok..a omdlívání bere jako průvodní jev těhotenství, to prý nic není 😕 obvodní praktická lékařka mi řekla, že ona mi PN dát nemůžu, že jedině gynekolog..že oni mají svoje..a praktiční zase svoje... 😕

ammalka
23. kvě 2007

porodní baba, děkuji a co sex v záčátcích těhotenství, koupání např. v bazéně, je to škodlivé???

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad susik: takze pristi patek uz v tom budete mit jasno, tak pak dejte vedet 😉

ad sisstin: to by bylo na dlouhe povidani...od vasi lekarky to povazuji ta sprotstotu, dela jak kdyby vam tu nemocenskou mela vyplacet ze sveho 😠 ,
a obvodni lekarka totez, ta vas samozrejme odkaze na gynekolozku a ma vystarano...je to alibismus..samozrejme ze vam PN napsat muze, ale nechce...je to jedna velka komedie, bohuzel 🤐
Na dobre gynekology je rada vsude...ono vubec na dobre doktory, je to trochu nedostatkove zbozi 😠 , skoda ze nas system zdravotnictvi s timhle nepocita... zdravotni pojistovna by mela zvazovat komu za sluzby plati a jakou odvadi praci...jenze tohle by bylo na dlouho 😖 😨

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad ammalka: sex kdykoliv v prubehu tehotenstvi skodlivy neni, pokud je vse vporadku...a dodrzujete trosku vyssi hygienicke naroky... 😉
na zvazenou je...kdyz uz nejaky problem je, zda ho sexem drazdit 😕 , urcite ne pokud krvacite, urcite ne pokud vam v nizkem stupni tehotenstvi hrozi potrat nebo predcasny porod ☹ ale na to by vas mel gynekolog upozornit, kdyz neco takoveho nastane (krvaceni samo poznate sama) 😔
co se tyka koupani v bazenu nelze nic namitat...jen se potom poradne osprchujte...ale vzdycky je lepsi se koupat v bazenu, kde je ta voda pod dohledem hygieniku, nez nekde v rybnice..to bych vam v tehotenstvi nedoporucovala 😒

ammalka
23. kvě 2007

jaké to jsou např. vyšší hygienické nároky - myslíte se potom vysprchovat? Jiné problémy než občasné bolesti v podbřišku nemám, tj. nekrvácím, takže snad je vše OK?

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad ammalka: no narocnejsi by spis mela byt ta hygiena predtim nez potom a to zvlaste u vaseho partnera 😉
pokud nemate jine problemy nez obcasne bolesti v podbrisku je vsechno vporadku a nemusite se bat 🙂

ammalka
23. kvě 2007

děkuji,
porodní baba, jestli to není tajné 😀 , odkud máte takové zkušenosti, jste porodní asistentka, nebo sestřička na gynkologii v nemocnici?

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ammalka: tajne to neni, jsem porodni asistentka (viz zacatek diskuse...i kdyz chapu ze zpatky asi vetsinou nikdo necte 😉 ), pracovala jsem na gynekologii, v tehotenske poradne, na odd. patologickeho tehotenstvi i na sestinedeli. Ale nejvetsi cast me praxe je z porodniho salu, kde take pracuji v soucasnosti... 😎

romana27
23. kvě 2007

zaujala mě vaše odpověď ohledně hmotnosti dítěte v daném týdnu. Je někde nějaká tabulka na netu nebo to máte jenom vy? 🙂
Můj chlapeček měl ve 31tt 2100g, tak mě zajímá, k čemu se až může dopracovat 😀

ammalka
23. kvě 2007

a porodní baba, kdy si myslíš, že je nejvhodnější jít k dr.? Taky nechápu, jak můžu být v 5 tt, když 18.4.2007 jsem měla poslední MS a v té době jsme nesexíkovali?

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ta tabulka co mam k dispozici je z velke ucebnice porodnictvi pro lekare...jiste existuji i jine...pro detske lekare, ktere asi budou presnejsi, ale tahle myslim pro predstavu staci...
chlapec v 31tt.....1524 az 2168g...takze ten vas je predpisovy...v terminu pak odpovida vaha okolo 3800g. ale je to velmi opakuji VELMI ORIENTACNE 😀

romana27
23. kvě 2007

díky za uklidnění, pořád mám takovej pocit, že je to velký miminko, všichni kolem mají v tom 31tt takový hubený dětičky, ale ono se při mé postavě není ani čemu divit 😀 .
Když bude mít do čtyř kil nebo něco málo nad, budu spokojená 🙂

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

opet se mi povedlo preskocit, pisu pomaleji odpovedi, nez vy stihnete psat dotazy 😉

ad ammalka: ja bych s doktorem pockala klidne az 8 tydnu od posledni menstruace, ale chapu, ze pro vetsinu zen je to k nevydrzeni 😎
5tt pocitano od posledni menstruace...tedy tak jak to pocitame my porodnici...protoze to tak kdysi nekdo vymyslel a vznikla celosvetova shoda, kterou uz asi nikdo nerozboura 😉 Ale prakticky vzato je miminko vzdy jakoby o 2 tydny mensi (je totiz pravdepodobne, ze jste otehotnela behem ovulace, kterou ma vetsina zdravych zen okolo 14. dne cyklu...tedy 14 dni po posledni menstruaci)....miminko je tedy 3tydny stare (ale presto vam vsichni reknou, ze jste dnes 5 tydnu tehotna 😎 to je zapeklita vec co? 😀

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad romana27: o tom je zivot i tehotenstvi o te ruznorodosti...vsichni nemuzou mit 3kg miminko v terminu, to by byla nuda..a u nas v porodnici se ted rozmohl trend 5kg deti ... 4,7...4,8...5,1kg zadna mira...takze lehce nad 4kg bude vcelku dobry 😉 😀

berdicek
23. kvě 2007

Mozna hloupy dotaz ale neda mi to nezeptat se🙂Vim, ze se da tezko odhadnout, kdy se zachce mimi na svet, ale mate nejake doporuceni, od kdy se drzet blizko domova? Ted nevim, jestli jsem se vyjadrila srozumitelne, jde mi o to,ze hodne vikendu jezdime s manzelem stridave k rodicum mimo Prahu (cca 100 km) nebo se vydame na nejaky vylet. Doporucila byste napr. aby tehulky treba po 36.tydnu nikam necestovaly? Dekuji a preji hezky den.

4a
23. kvě 2007

porodní bábo, tak já jsem nemocná, mám ovulaci hned po MS 😀

ale přidám se s dotazem. Po narození se dětí (byl to císař, proto říkám, že se mi děti narodili a ne že jsem je porodila 😎 ) mě vždy tak týden až 10 dnů před MS pobolívá mezi pupíkem a podbřiškem. BYla jsem i u Dr., ta dělala UTZ, ale na nic nepřišla. Dá se tomu nějak "zamezit"? Je to nepříjemné.

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad berdicek: to bych tedy rozhodne nedoporucila 😀 zalezi na vas jak se citite a pokud supr muzete za rodici cestovat klidne 100km jeste ve 40tt 😵 Ono pak zalezi na tom kde chcete rodit...ale pokud by vse slo velmi rychle...porodite v nejblizsi porodnici a budete nejstastnejsi na svete, a pokud to tak rychle nepujde...myslim, ze i tech 100km za 1,5-2hod klidne jizdy domu do porodnice kde jste se asi rozhodla rodit dojedete.
Ono to v letosnim lete spise bude o tom, ze se vam v tom vedru a pokrocilem tehotenstvi nebude chtit cestovat....a v prave poledne bych vam to nedoporucovala, ale pokud jezdite zrana nebo navecer neni co namitat...delejte si taky prestavky na kterych se alespon trosku protahnete a obcerstvite, ale jinak je to opravdu na vas 😎

jd
23. kvě 2007

Ahoj,

také bych měla dotaz, jsem naprosto bez komplikací a ve 33. týdnu bychom chtěli jet s manželem na dovolenou k moři (autem, vršek Chorvatska) - nevadí mi cestovat, cítím se dobře, myslíte, že je to rozumné?
Jinak Vám fandím, super rubrika, umíte na dotazy lidsky a jasně odpovědět. 😉 Jana

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad 4a: nemocna rozhodne nejste, myslela jsem to jako klasicky pripad...myslim, ze vetsina z nas ma ovulaci nekde okolo nez presne 14.den ale ve fyziologii se to proste takhle uvadi...a vyjimky prece vzdy potvrzuji pravidlo 😉 😀
k tem bolestem...pokud byl UZ vporadku stale jeste zbyva nejaka moznost a ve vasem pripade pujde asi o srusty, ktere dokazi pekne potrapit...krome operativniho (laparoskopickeho- z nekolika vpichu) rozruseni se tohle moc resit neda...zkousela jste to rozehnat treba teplym obkladem? zadnou babskou ani odbornou radu...nez to dovysetrit nemam 😠
a co vam tedy poradila pani dr. kdyz UZ byl vporadku? 😔

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

ad jd: jani problem v tom nevidim...jste tehotna ne nemocna...zda je to rozumne rozhodnete sama... 😉
Me to nepripada nijak zvlastne nerozumne 😀

jd
23. kvě 2007

Děkuji za odpověď, také si myslím, že nejsem blázen 🙂 . Mějte se.

porodni_baba
autor
23. kvě 2007

Jani blazen nejste...jednou budete potomkovi vypravet jak jste byli s tatou na posledni dovolene ve dvou a vlastne uz skoro ve trech 😅

4a
23. kvě 2007

paní doktorka říkala, že se to možná s časem zlepší, anebo mi pomůže antikoncepce. Jenže já byla v té době stejně kojící a antikoncepci nějak nesnáším. Mám ukrutné bolesti hlavy. Paní doktorka si nejdříve myslela, že mám, teď si nemůžu vzpomenout na název, ale je to když sliznice je mimo míst než má být. Sakra ta skleroza 😠 . Ale UTZ vyšetření ukázalo, že to tak není. Já myslela, že srůsty bolí pořád. Já to teď mívám tak ten týden až 10 dnů před MS.

A jinak, že jste úžasná, že tady tak lidsky radíte, víte? 🙂 . Jste super.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru