Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

bbberusak
11. bře 2010

Kristynow, moc děkuju za názor a povzbuzení. 🙂 Jen mě to vystresovalo a přestala jsem se těšit na ten den,kdy uvidím naši holčičku, protože jsem se moc bála jak to dopadne...ale už je líp 😉

lucinecka
12. bře 2010

Dobrý den babičko, mám krevní skupinu Rh- a výsledky protilátek mám hraniční. Dr mi říkala že mě předá do porodnice, jinak jsem se v podstatě vůbec nedozvěděla co to pro mě znamená. Můžete mi to prosím objasnit. Děkuji a přeji hezký den 🙂

porodni_baba
autor
12. bře 2010

suik • 14tt • 10. březen 2010 v 17:19...pokud neni krvaceni z hrdal, pak nema s hematomem nic spolecneho a miminka se moc netyka 😉 Sance na zdrave mimi je velka, nemejte strach, lekari vas samozejme musi pripravit na nejhorsi je to jejich povinnost a uprimne to mam radsi nez nerealisticke kolibani a chlacholeni. V techto pripadech jde vetsinou o to, ze to vy sama nemuzete ovlivnit...Takze lekare vzdy pozorne vyslechnete, ale berte malicko s rezervou a hlavne se nenechte nijak strasit 🙂
Normalne tepla voda nicemu neublizi, nemela byste si davat horkou vanu ani sprchu. Dodrzujte navrzeny rezim a buste klidna 😵

porodni_baba
autor
12. bře 2010

kaceenka81 • 1d, snž • 10. březen 2010 v 18:28...zapisovat urcite ano. Merte i v ruznych castech dne ale vzdy kdyz jste relativne v klidu...do nemocnice zatim urcite ne, to jen pri nahlem vzestupu tlaku.a z toho hubnuti je videt ze to s vahou asi velmi nesouvisi. Strach nemejte, mirne zvyseny tlak v tehotenstvi lze velmi dobre medikamenty udrzovat na unosne hranici..jen je potreba nic nezanedbat a pravidelne kontrolovat vas i mimco 😵

porodni_baba
autor
12. bře 2010

britney • 10. březen 2010 ve 22:06...problemy s otehotnenim byvaji spise hypoteticke, vetsinou problem neni..
K rizikovosti pripadneho tehotenstvi...z pohledu rannych potratu naprosto stejne jako jakekoliv jine. Pozdejsich nebo predcasneho porodu mirne vyssi, ale berte v potaz ze mnoho zen porodi predcasne z duvodu tzv inkompetence hrdla delozniho a pritom ma cipek naprosto zdravy...toto riziko si zkuste velmi nepripoustet, neni nijak vyznamne, podle mych zkusenosti 😉 Zasita byt urcite nemusite..tzv. cerclage se zvazuje az podle aktualniho stavu ve vyssich tydnech tehotenstvi a je to podobne jak jsem psala vyse 😉
Ono vlastne zatim neni az tolik co resit, to az s pripadnym postupujicim tehotenstvim. Neprivolavejte komplikace, je velmi pravdepodobne ze zadne nebudou 😉

porodni_baba
autor
12. bře 2010

bbberusak • 38tt • Včera v 19:18..no je videt ze pan primar mel vcera vylozene strasici naladu tak to prosim neberte moc vazne. Lekari radi rikaji veci na rovinu, varovat vas musi (hlavne v dnesni dobe, kdy opravdu prichazi hodne maminek a cisarsky rez by chtely vicemene na prani), ale ve vasem pripade mi prijde ze je to malicko zbytecne..Indikace je jasna a na miste, tak proc takovy humbuk kolem ..to prilis nechapu. Rozhodne budte naprosto klidna, stat se muze v zivote kdykoliv cokoliv...ale neni zadny rozumny duvod se predem obavat naplanovaneho cisarskeho rezu. Preju at vse probehne naprosto dle vasich predstav, at si uzijete vasi malou slecnu co nejdriv po porodu a poslednich 14 dni tehotenstvi si opravdu uzijte, je to cas ktery se nikdy nevrati. Vyrazte s partnerem na prochazku na veceri, uzivejte si sami sebe a na nic zleho nemyslete 😵

porodni_baba
autor
12. bře 2010

lucinecka • 1d, 34tt • Dnes v 10:16...vase telo vyrabi protilatky proti mimcu, za normalnich okolnosti by placentou k mimcu prostupovat nemely, ale je potreba to kontrolovat a pri naznacich toho ze by se mimcu mohlo nejak nedarit zvolit alternativni postup..treba drivejsi porod apod. Zrejme vas cekaji castejsi kontroly, UZ, monitory..presny postup ve vasi porodnici se dozvite az tam, meli by vam vse vysvetlit, pri nejasnostech se ptejte 🙂 hezky den 😵

britney
13. bře 2010

Porodni babi: diky moc..
Jeste bych rada vedela toto: Kdykoliv jsem chodivala na Gyndu v CR (ziji v zahranici) lekari si na me vzdy brali mala (nejmensi) zrcadla- pry mam malou pochvu???? ci uzkou?? No a partner ci partneri v minulosti skoro vzdy se zminili, ze jsem vevnitr nejak pekne uzka??? aspon tak jsem to pochopila. Se stykem nikdy problemy nemam ale je bojim se pripadneho porodu zda nejsem nejak prilis uzka a nemela bych mit v budoucnosti Cisare?
dekuji

kaceenka81
14. bře 2010

porodní babičko tam mám poslední dotázek k tomu mému tlaku.
doma mám kolem 130/80,nejmenší byl 127/78 a nejvyšší 135/85 .jinak vždycky tak nějak mezi tím.
takže je to dobrý?ale ještě aby mi u dr,věřili že to mám teda asi ze stresu....
a ještě se chci zeptat ted si hlídám to co jím nesolím a nepiju kofein,asi týden,ale předtím jsem pila kávu každý den + docela dost coly a takřka denně jedla ssalát s balkánským sýrem, myslíš že i toto mohlo udělat ten vysoký tlak u dr.?nebo to zas až takový význam nemá?moc děkuji

lucinecka
15. bře 2010

Dobrý den babičko, chtěla bych se ještě zeptat k mému předchozímu dotazu. Dneska se mi dostaly do rukou výsledky z odběrů krve na protilátky Rh-, je tam samozřejmě hrozně moc výsledků a nevím jestli je důležité vám je sem psát, zatím kopíruji jen co je napsáno v závěru: "Silná protilátka anti-D. Identifikována anti-D alloprotilátka v titru 1:16 reagující v iontovém i enzymatickém prostředí. Anti-D protilátka může být příčinou hemolytické nemoci novorozence. Titr je klinicky hraničně rizikový a může současně tento nález významněji ovlivňovat průběh těhotenství." Chtěla bych se zeptat jak moc je to vážné a jestli byste mi to blíže objasnila. Moje dr mě odeslala do rizikové poradny do porodnice, objednali mě však až za 14 dní, tak nevím jestli je to dostačující termín nebo myslíte že je vhodnější kontrolu provést co nejdříve. Děkuji 😵

bbberusak
15. bře 2010

Babičko, tak to jsem zase já 🙂
ráno jsem se postavila z postele a něco mi teče po noze...tak jsem se vyděsila, že je to voda...jela jsem na gyndu radši , jestli mi neuniká plodovka, mudr za použití zrcadel se podíval..auuuuuu...pak tam něco zmáčknul, to jsem myslela, že se počůrám, a koukal jeslti něco neteče..i sestra koukala no, neteče...pak utz, měřil průtoky a to se mu nezdálo, že byly prej nějaký rychlý, FHR 164-171/min...tak mě posadil na monitor...a jako na potvoru malá se nehýbala, jen škytala...takže mu to tam asi házelo nějaký vlny..do toho mi tvrdlo břicho a jemu to vylezlo jako kontrakce..a do popisu do porodky napsal tachykardie 160-180/min.......koukala jsem doma na záznam a malá měla místy až 190/min...
...poslal mě do nemocnice, že se mu to nelíbí...tam mě natočili a že v pořádku, tak jsem doma...ach jo...zítra mám jít znovu k mému mudr na ko...jinak to vyšetření dost bolelo a já byla navíc ve stresu, že mi teče voda....že mám naplánovanou sc na 25.3. a že to do té doby nevydržím...
myslíte, že ta tachykardie mohla být způsobena stresem mým, potažmo stresem malé?

už aby byla venku, takhle si to těhu moc užívat nejde, mám o ní strach..

lucinecka
16. bře 2010

Babičko tak jen doplňuji, že mi to nedalo a dneska jsem byla na vyšetření v porodnici, vše je v pořádku, mimču se daří výborně, brali mi znovu krev na protilátky a za týden uvidíme víc. Prý by ta moje hraniční hodnota mohla být způsobena injekcí Rhega co jsem dostala po porodu se synem, že by se mohly ty protilátky ještě zdržovat v těle. No uvidíme. Každopádně by mě zajímala pořád ta hodnota titru 1:16, tu mi stále nikdo nevysvětlil. Děkuji 🙂 A přeji hezký den 😵

porodni_baba
autor
17. bře 2010

britney • 13. březen 2010 ve 12:01...takzvane uzkou pochvu ma pomerne hodne zen, vetsinou ty drobne a hubene, a ty zase nemyvaji velke deti 😉 Bat se spont porodu nemusite, protoze pochva je velmi elasticky organ a pri porodu se prizpusobi 🙂

porodni_baba
autor
17. bře 2010

kaceenka81 • 1d, 19tt • 14. březen 2010 v 18:13...to vypada dobre, urcite se snazte byt co nejklidnejsi k lekari a vemte s sebou i svoje zapisky s namerenymi hodnotami 😉 Zmenu stravy nelze nez pochvalit a vliv to ma urcite vetsi nez se muze zdat 😵

porodni_baba
autor
17. bře 2010

lucinecka • 1d, 35tt • 15. březen 2010 v 10:49...jsem rada, ze uz jste do porodnice zasla, vysetreni po 14ti dnech dostacujici neni, poslala bych vas tam taky 😉 K titru protilatek...titr se povazuje za pozitivni od titru 1:8...oznacuje nejvyssi naredeni sera, ve kterem jsou jeste protilatky prokazatelne...
K zavaznosti asi tolik, ze cim pozdeji se vzestup protilatek objevi tim lepe..u vas ve 3tim trimestru je to nejmensi problem, protoze je to dobre resitelne 😉 Myslim ze nejlepsi bude pockat na nove vysledky, nicmene pocitejte s tim, ze muze byt na poradu dne vest tehotenstvi ke zdarnemu konci, tedy porodit 😉

porodni_baba
autor
17. bře 2010

bbberusak • 38tt • 15. březen 2010 v 19:35...vas popis vysetreni mi trosku nahani husi kuzi.
K monitoru a UZ, holcicka mela opravdu vyssi tepovou frekvenci, coz muze mit opravdu i prenesene z vas, ale spolehnout se na to neda, je potreba kontrolovat. Ke strachu neni zadny duvod, cisarsky rez mate naplanovany za 8 dni, to zvladnete 😵 Opravdu si snazte tech poslednich par dni uzit, lekari urcite kdyby byl naznak problemu rozhodnou o drivejsim cisarskem rezu, ale z jednoho monitoru, ktery byl rychlejsi, navic kdyz opakovany byl ok k tomu duvod neni 😉 Hezky den 🙂

lucinecka
17. bře 2010

Děkuji babičko za odpověď. Ještě by mě zajímalo jestli si myslíte že je opravdu možné, aby v mém těle byly stále látky z injekce co jsem dostala po porodu se synem, dr říkala že to může být když druhé těhotenství je docela brzy po tom prvním. Nebo je spíš pravděpodobnější že tvořím opravdu protilátky proti mimču. Ještě dodám že první test na protilátky někdy v tom 20tt nebo kdy se dělal byl negativní. děkuji 😵

andelka
17. bře 2010

Porodní babičko, mám taky dotaz - ohledně výsledků krevního obraz. První mi dělali asi v 16tt, byl celkem v pořádku, jen jsem prý měla málo železa, tak jsem dostala Aktiferrin a měla brát jednu tabletku každý den. To jsem poctivě dodržovala, i že se má brát nalačno a jíst až minimálně po půl hodině. Teď v 31tt mi dělali odběry znovu a železa mám stále málo, tak mi doktor řekl, že mám brát občas tabletky dvě.
Hodnoty erytrocytů jsem měla při prvním 4,13 a při druhém 3,88 - je možné, že to železo nezabralo? Bojím se o malého, přece jen červené krvinky přenášejí kyslík. Nehrozí mu nebo mně něco při nebo po porodu, když se ty hodnoty nezvýší?

porodni_baba
autor
20. bře 2010

lucinecka (1 dítě - čeká miminko, termín má v dubnu 2010 (35. tt)) - 17. bře v 11:13....abz protilatky pretrvaly mozne je, ale v tom pripade by se nasly jiz v prvnim odberu 😉 Je tedy pravdepodobne, ze spise tvorite protilatky proti mimcu. Nicmene vezmeme si z toho to lepsi, to ze se objevuji v krvi az v tomto tt, je dobre 😉

porodni_baba
autor
20. bře 2010

andelka (čeká miminko, termín má v květnu 2010 (33. tt)) - 17. bře ve 12:47...4,13 je fzyiologicka hodnota erytrocytu 😉 a 3,88 je lehce pod hranici. Ovsem je dulezite si rici, ze anemizuje vetsina tehotnych a castecne jde o vec fyziologickou, protoze se de facto zvetsuje objem krve, ale jiz se tolik nezvetsuje pocet napr. erytrocytu, tudiz jde o relativni pojem 😉 Tim nechci situaci nejak zlehcovat..Samozrejme je tu riziko potreby krevni transfuze po porodu, ale nepredbihala bych udalostem..Uzivejte tehotenstvi 😵

losice
22. bře 2010

mila porodni babicko,

co znamena, ze mimi je v 33+6 tt o 10 procent pod prumerem co se tyce vahy/rustu podle ultrazvuku. Doktorka mi k tomu vubec nic nerekla, jenom ze hlavicka odpovida a brisko je male. Prutoky byly dobre... Jsem objednana na kontrolu za 14 dni a moc se bojim, ze mimi neni v poradku???

pepibubu
22. bře 2010

Milá porodní babičko,

tak jsem právě přišla z utz - toho třetího velkého. Bylo mi řečeno že mimi je koncem pánevním, a pak ještě když to paní doktorka upřesńovala asistentce, tak dodala "jo a je to KP levé," v tu chvíli mě ani nenapadlo se zeptat, co to znamená, ale teď mi to samozřejmě hlodá v hlavě 🙂

A placenta je prý na přední stěně. Asi se mi tak jako tak císař nevyhne z mé indikace (srdíčko už od dětství,) ale stejně mě to zajímá 🙂

Díky za Váš čas.

porodni_baba
autor
23. bře 2010

losice (čeká miminko, termín má v květnu 2010 (34. tt)) - Včera ve 12:16....znamena to jen to, ze miminko roste o neco pomaleji nez prumer, ale to taky nemusi byt vubec nic spatneho, navic miminka rustou spise ve skocich, takze za tech 14 dni uz to muze byt uplny prumer 😉 Nijak se nestresujte, nemate myslim duvod 🙂 Krasny zbytek tehotenstvi 🙂

porodni_baba
autor
23. bře 2010

pepibubu (1 dítě - čeká miminko, termín má v květnu 2010 (32. tt)) - Včera ve 13:37...KP leve, neznamena nic vic, nez ze mimco hlavou nahore ma svoje zadicka u Vasi leve ruky 😵 Krasny zbytek tehotenstvi 🙂

pepibubu
23. bře 2010

Teeeda děkuju za rychlou odpověď 🙂 a je možný že se ještě otočí? protože když se kouknu do průkazky, tak zatím pořád tam je "pph" neboli hlavou dolů, nechápu co blbne 😀 a ještě mě napadlo, sousedovic holčinka byla taky KP a pak musela nosit tři měsíce třmínky - je možný že to bylo kvůli KP? Mívají tyhle dětičky častější problémy s kyčlemi?

Děkuju

lucinecka
23. bře 2010

Milá babičko, jen hlásím že krev na anti-D protilátky dopadla dobře, titr 1:4. Prý to mohla být jen přechodná záležitost, další kontrolu mám až za 14 dní kdy mi znovu budou brát krev. Tak snad to bude dobré i nadále. děkuji za Vaše rady 😵 Hezký večer 🙂

mona12071
25. bře 2010

porodni_baba-mala by som jednu otazocku zijem v anglii a tu nerobia testy na streptokoka ked som sa na to spytala povedali mi ze po porode by vydeli ze nieco nieje s malickym v poriadku ale ja sa bojim ako to zistia ☹
aco vsetko mu moze hrozit?na co vsetko si mam dat pozor aby som zistila ci nema nahodou problemy?
dakujem vam velmi pekne 🙂

lucie.krajcarova
25. bře 2010

Porodní babičko, po porodu mám nepravidelný cyklus, zatím tedy pouze jednou a teď dva měsíce nic.. slyšela jsem, že pomáhá kontryhel. ale nevím, jak často mám odvar pít? díky

porodni_baba
autor
26. bře 2010

pepibubu (1 dítě - čeká miminko, termín má v květnu 2010 (32. tt)) - 23. bře v 08:30...nejvetsi pravdepodobnost je nyni tak do 34-36tt, pak se samozrejme s ubyvajicim mistem snizuje, ale je mozne otoceni i v terminu porodu. Nevim proc nosila sousedovic holcicka "trminky", ale pravdepodobnejsi bude, ze spise kvuli nedovyvinutym kyc. kloubum, coz tedy s KP opravdu nesouvisi. Tyhle deticky obecne zadne vetsi problemy s kyclemi nemyvaji 🙂

porodni_baba
autor
26. bře 2010

lucinecka (1 dítě - čeká miminko, termín má v dubnu 2010 (36. tt)) - 23. bře ve 21:30...to jsou mile zpravy. Ted muzete v klidu uzivat posledni tydny tehotenstvi 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru