Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

aponchie • 1d, 38tt • 28. duben 2009 v 18:20...TK v pořádku to je vskutku zajímavá formulace...normálně se píšou hodnoty...to už si každý zdravotník zhodnotí sám jak moc v pořádku či v nepořádku to je 😀 😝
výškou fundu se zjevně nikdo neobtěžuje a cx/3 opravdu tedy poloha plodu není 😲 🙄
schválně se zkute příště sestřičky zeptat co tím chce básník říci, dost mě to zajímá, ať se taky něco přiučím 😀
to v té poslední dlouhé kolonce S= subjektivně, tedy vy sama že cítíte pohyby, O je objektivně, tedy to co může zjistit on 🙂
Vcelku je váš pan dr. asi pěknej lenoch na to písání a kouká aby si ručku neunavil 😀

porodni_baba
autor
1. kvě 2009

dablice1983 • 27tt • 29. duben 2009 v 15:46...k UZ...mimi vychází větší, proto ten posunutý termín, ale může to zkreslovat jeden rozměr, třeba dlouhé stehýnko atpod. Je to v normě, opravdu není potřeba se tím znepokojovat. CS...cervix score...tedy nález na děložním hrdle se směrem k porodu většinou mírně mění, tedy hodnota roste, tak to má být 😉 a je to dost zatížené subjektivním hodnocením lékaře.
Ta krev je vesměs zopakování náběrů ze začátku těhotenství jestli se něco nezměnilo (syphilis,........ dále pak znovu krevní obraz a případně protilátky, pokud máte krevní skupinu negativní...)...
poradny jsou nezbytné, opravdu se nedělají pro obveselení lékaře a porodní asistentky, ke konci těhotenství jsou čím dál tím důležitější. Časem by se mělo přidat ještě natáčení tzv. monitoru. Nedělejte si z toho povinnost, ale zábavu, vezměte si časopis nebo nějakou pěknou knížku...to zvládnete 😉

dablice1983
1. kvě 2009

porodni_baba

děkuju za odpověd mě nevadí tam chodit jen my vadí to jak se ve mě furt chce pani doktorka fuert hrabat když my nic neni takto se nehrabaly ani když jsem čekala první a tak by mě zajímalo kdy se musí v jakém tejdnu na kozu pokud my to můžete zdělit děkuju ted na posled my teda na kozu neposlala jen my dělala utz

aponchie
1. kvě 2009

babi ten TK jsem ja napsala v pohode,,ale pise tam hodnoty to sem blbe napsala 😀 me vcera rikal,ze cipek je vzadu uzavren,ale mimi j ehodne nacpane dole uz a to je ten tlak co tam citim ,z euz nahmatal hlavicku ci co..jinak prej kontrola za tyden ja se schvalne optam sestry priste a kukla sem ,ze jedna holka misto mejch cx/3 ma ze zacatku psane cx/3 a poslednich par navstev mela cx/6tak sem jelen teda 😀

aninam
1. kvě 2009

Babicko,
chtěla bych od Vás znát názor na těhotenství a zahraniční dovolenou. Chtěla bych manžela přesvědčit, abychom začali dříve, ale za necele dva měsíce, resp. 57 dní, odjíždíme do Itošky na 14 dní. Minulé těhu jsem měla dobré, bez problémů, ale to sama víte ;)

andreasek82
1. kvě 2009

porodni babicko dekuji ti 😉 🙂
jeste jeden dotazek.. mohu ted, v 33. tt pouzivat vaginalni gel tea tree od dr. muller pharma?

braburka
3. kvě 2009

Dobrý den porodní babičko,
jsem 8 týdnů po porodu císařským řezem, po celou dobu šestinedělí a i poté jsem slabě krvácela-očistky, ještě neskončily a už 3 dny mám takovou hodně hnědou tmavou krev, není to silné, ale poprvé jsem se lekla, co to mám. Plně a hodně často kojím.
Po 5. týdnu v šestinedělí jsem byla u lékaře na kontrole, protože mě pobolívalo v pobříšku, tak jsem šla na kontrolu raději rychleji, abych po císaři něco nezanedbala. Dělal mi UTZ a vše bylo ok, ani na menstruaci to nevypadalo, že sliznice ještě nebyla narostlá. Nevím, zda se nyní může jednat o slabší menstruaci????
Proč očistky byly nebo jsou tak dlouho? V nemocnici před operací mi říkali, že je zde i riziko nezavinutí dělohy a tím mi mohou i dělohu vzít, nemůže to mít nějakou souvislost, mám hrozný strach. POznal by lékař, kdyby děloha nebyla zavinutá, jak dlouho se vůbec zavinuje?Děkuji

vlasta23
3. kvě 2009

mila babicko, jsem tu zas pro radu 🙂 Moje lekarka detska mi rekla, ze musim zacit v 6-ti mesicich prikrmovat, i kdyby me mimi krasne rostlo a ja mela dost mlika. Rikala, ze kdyz nezacnu, tak bude mit maly nedostatek zeleza. Radsi bych zustala jen u kojeni (mlika mam ted uz na mrazaku habadej). Pokud je to pravda, co mam prikrmovat a kolik. V cem je obsazeno to zelezo, co mimi muze?Dekuji.

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

dablice1983 • 28tt • 1. květen 2009 v 09:51...zkuste se s paní dr. domluvit. Dnes už někde začíná být moderní příliš vnitřně nevyšetřovat...ale někde bohužel, se nechtějí vzdát zkostnatělých praktik 😒 😒
Nedá se říct, ve kterém týdnu ano a ve kterém ne, ale všeobecně po 32tt už by se nemuselo, pokud jste bez potíží v podstatě minimálně do termínu 😉

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

aponchie • 1d, 38tt • 1. květen 2009 v 11:12...aha 😀 😉 Miminko se hezky tlačí dolů, to je dobře, i když pro vás už asi dost nepohodlné 😅 schválně se příště optejte, to mě vážně zajímá, ale asi už začínám věřit tomu, že tím myslí cervix score, ale není mi jasné kde bere ty 3 když máte vzadu uzavřený čípek 😕 😅 třeba se příště dozvíme více pokud tam ještě půjdete 😅

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

aninam • 1d, snž • 1. květen 2009 v 18:36...záleží jak tam jedete, i když všeobecně bych námitek neměla. Jde spíše o vás, kdyby vám pak bylo špatně nebo jste špinila, ...přijdete o dovču. ale zrovna tak může být všechno ok a už si můžete užívat dovču s pocitem mimíska bříšku. Přeju hezké rozhodování. 😉
Kdybych se měla ve vaší situaci rozhodnout já, asi bych začla nejdříve tak měsíc před, tedy někdy před dovčou ještě čekáte MS tak asi po ní, ale to jen tak na zamyšlenou 😎

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

andreasek82 • 33tt • 1. květen 2009 ve 21:23...s tea trea je to ošemetné, nejsou žádné studie, které by ho podporovaly nebo vyvracely, ale obecně jde asi v tomto případě o nízkou koncentraci, takže je možno použít.
z osvědčených lze tantum rosa na výplachy, nebo farmalac vaginal kapsle na zavádění 😉

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

braburka • Včera v 15:47...pravděpodobně ještě doznívání očistků, jde o velmi individuální záležitost. děloha se zavinuje vpodstatě celé šestinedělí, a u vás je to zřejmě ok, kdyby nebylo lékař by to poznal, a hlavně byste pravděpodobně krvácela čerstvou krví což se neděje 😉
Ještě můžete pár dní počkat, pokud to bude mít slábnoucí tendenci, pokud ne, doporučuji návštěvu lékaře 😉

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

vlasta23 • 1d • Včera ve 20:25...všeobecně se příkrmy od 6 ukončeného měsíce věku doporučují, ale maminka jste vy takže je to na vás. Soudí se, že v tomto čase dítku dochází zásoby železa. Spíše vám doporučím nechat tomu volný průběh, časem uvidíte kolik toho mlíčka pak budete mít a jak bude malý přibývat, tedy jak mu to bude stačit, většinou pak již kolem toho půl roka pouze na mlíčku moc nepřiberou. Pokud ale přírustek bude v pořádku a vám se ještě nbebude chtít začít malého přikrmovat jistě se dá ještě měsíc dva počkat...
...na druhou stranu, chvíli pak trvá než si mimčo na stravu zvykne a začne pojídat nějaké rozumné množství.
Začíná se většinou zeleninovým příkrmem místo poledního kojení...nejprve tedy jednodruhová zelenina, většinou mrkev, pak se přidá brambor...atd. další druhy zeleniny, s odstupem 2-4 týdnu se přidá maso, tedy tzv. masozeleninový příkrm 😉 něco pročtěte, času je dost, pak se rozhodnete sama, je to přece vaše mimi 😉

aponchie
4. kvě 2009

ahoj babi..je mozne mit delozni kontrakce nebolestive?nebo je to jen muj blbej pocit?driv mi to delalo jak sem vstala razem mi cele brucho zkamenelo decko se tlacilo uplne dolu jakoby chtelo vypadnout fakt brutus tlak ,ale na pipinu ne na konecnik a ted mi to dela i v sede,brni mi nohy strili do trisel mam pocit jakobych snad kazdej den uy rodila 😀 ja u prvni nic nemela..zadne bolesti zadne otoky zadne posly nic takze sei pripadam jak novacek.ve ctrvrtek jdu na ktg tak sem zvedava..me to teda taky zajima co tim pan lekar myslel,ale jinak je suprovej a je to odbornik na diagnostikovani vad dle usg strasne milej hodnej ,rikame mu rakosnicek je malej vlasatej s bryleckama a strasne se stydi uplne jako by to delal poprve 😀 😀 pokazde mam smich na krajicku kdyz pristoupi mezi me nohy a strati se tam 😅 😀

babi jak se meri to otevreni na porodnim sale,manzela to zajima jestli pravitkem ci jak 😀 😀 😀 😀

porodni_baba
autor
4. kvě 2009

aponchie • 1d, 38tt • Dnes v 07:20...možné je všechno, ale spíše půjde o poslíčky 😉
skvělý popis gyndr 😀

na to druhé už jsem odpovídala o stránku zpět 😉

porodni_baba • 1. květen 2009 v 08:11

aponchie • 1d, 38tt • 28. duben 2009 v 18:12...to by mě tedy taky zajímalo, obzvláště když se to od 20tt nezměnilo, to bude nějaká soukromá zkratka pana dr. neublíží nenadchne, nikdo mu nic nedokáže, má svoje tajné písmo asi

krásná manželská debata je to samozřejmě odhad, při vyšetření dvěma prsty...získává se vcelku dlouho, je to o zkušenostech, na začátku se to opravdu učíte na tom pravítku, a taky by měl každý porodník vědět jak má tlusté prsty

aponchie
4. kvě 2009

no vcera jsme na to tema debatovali manzel je sprymar a rikal,ze ho to teda zajima pac u porodu si nevsiml niceho jak byl zabranej do "hry" 😀 nicmene me vydesilo jak prisla sestricka ja vam jdu rupnout jeste vodu jste tam dole jak kniha byt ze me vyteklo snad milion litru a priblizila se s jakousi pletaci jehlici ja myslela ,ze umru strachem jako co to do me chce pichat a ejhle ani sem to necitila..to je tam dole tak tou bolesti asi umrtvene ,ze to clovek neciti?ja mam uplne black out z toho dne nevim co a jak jen vim jak mi dali yal a ja do 10min sla na wc bo sem uz nemohla a sedim a rvu jak se neco tlaci ven no a sla sem tlacit a prej neee to jeste neni ono na prvorodicku docela slusnej porod rano odesla zatka..zlate casy bez netu nic sem nehledala nevedela 😝 😀 pres den parada zadne bolesti nic ve 3hodiny v aute rupla voda opet bez bolesti,ale ja uutikala do porodky mela sem strach zejo..tam prej otevrena na 3cm coz sem nechapala a radovala se..rikam super 3cm bez bolesti to pujd enadherne pak dve hodky niceho pichani vody odber na epi..nasledne v 6epi mezitim ten yal a pak uz mi nic nedali mala se narodila v 20.27uz bez epi ,ale nebolelo to jen mega tlak tot vse strihli me vyletela naraz bez tlaceni na etapy a ochfistla vodou protejsi stenu aji to pleksisklo meli sestry na tvari radsi 😀 prej potopa..no rikam si krasa na prvni porod jestli ten druhej bude taky takovej nebo to dostanu sezrat 😝

broskvicka21
5. kvě 2009

Dobrý den babičko, tak už máme po porodu. Byl relativně krátký, ale dost komplikovaný. malý nesestupoval a tak jsme tlačili hodinu až už byl velku. Jsem dost sešitá a stratila jsem dost krve. Dva dny jsem nebyla schopna si sima dojít na wc, motala se mi hlava. Teď beru železo (Aktiferin), bojím se zácpy. protože jak jsem sešítá, tak se bojím aby to neprasklo. Doma si musím dělat oplachy a sedět na kruhu. K tomu mám vylezlé hemeroidy. Co můžu proti zácpě dělat?
Ještě jeden dotaz, jak dlouho mají trvat krvavé očistky? A kdy začnou stehy vypadávat? Kdy bude rána dostatečně zahojená. Mám strach z předčasného uvolnění stéhů. Jeden povolil už v porodnici.
Děkuji za odpověď.

aponchie
5. kvě 2009

broskvi me dala lekarka po porodu domu balicek glyc.cipku na kakani 😎

aninam
5. kvě 2009

Babičko děkuji (zní to krásně) 🙂. Máme měsíc a kousek před dovolenou. Jedeme do Jižní Itálie vlastním autem, přestávky jsou samozřejmostí. Myslím si, že jestli mají nastat problémy, tak nastanou kdekoliv. Snad nejedeme nikam mezi opice, ale do civilizace a navic budeme pro pripad hospitalizace pojištěni......Myslim, že je rozhodnuto 🙂

poletucha
5. kvě 2009

aponchie..tak jsem se malem pocurala smichy...fakt krasne popsanej porod 😀 😀 ...ja chci taky takovej !!! 😀

vlasta23
5. kvě 2009

jojo babi, maminka sice jsem , ale radsi si necham poradit, nechci mimi ublizit. Prece jen je lepsi alergie na jidlo nez nedostatek zeleza. V sestem mesicci si necham udelat testy a pak se rozhodnu. Mlika budu mit urcite hodne, protoze mam na praznicce nejmene 10 litru. Tak i kdyby neteklo tolik primo od zdroje, my jsme vybaveni 😀 Nekdo to vypit musi a ja to nebudu 😀

vlasta23
5. kvě 2009

aninam- no ty jsi teda odvazna, dve deti takhle po sobe..... Muj pritel chce zacit znova za rok od narozzeni naseho prvniho a mi uz se ted jezi vlasy na hlave. Jeste tedka nic nestiham. Jen kojim a sem tam se najim, no a pak si hraju s malym a to je vse. Kdepak nejake vareni ci uklizeni nebo prani, ani napad. Kde bych to stihla. Muj to dela a prohlasuje, ze pry to bude delat dal, jen kdyz zase zacnem na dalsi. No ale ja se necitim. Treba ho to prejde. No nastesti jeste nemam MS 😀 Tak tobe preju hodne stesti a obdivuju te!!!!

aninam
5. kvě 2009

Vlasto, moje dite umrelo, proto jsem tak odvazna! A ne vinou moji. Dalsi dite je jen vysvobozenim z "pout", ktere me svazuji. Nepreju ti prozivat to, co prozivam ja. Koukni do alba a pochopis....

porodni_baba
autor
7. kvě 2009

mám jen chviličku tak snad to stihnu 😉

aponchie • 1d, 38tt • 4. květen 2009 v 07:57...ne není to umrtvené bolestí- jde o tzv. dirupci vaku blan - tedy umělé protržení plodového obalu, ve kterém je voda v níž plave mimčo- ta blána sama o sobě není inervovaná, proto to nebolí 😉 Voda plodová pak odtéká postupně a z větší části pouze ta, která je před hlavičkou mimča, to jen pro upřesnění, vždycky nějaká voda ještě zbývá kolem těla mimča. to jen pro upřesnění 😉

broskvicka21 • 1d, 43tt • 5. květen 2009 v 16:46...žádný strach, pokud máte obavy, stehy by to měly bez problémů bvydržet. zajděte do lékárny a kupte si glycerinové čípky, nebo lactulosu (sladký sirup), obojí je neškodné, ale postupně to pak vysazujte 😉 nebojte ono to bude s každým dnem trošku lepší i ty hemeroidy se trošku upraví 😉 dělat proti zácpě, hodně vlákniny pojídat (ovoce, nejlépe švestky na vyprazdnění atd atd), hodně pít, pravidelný pohyb...apřechodně viz výše 😉 Očistky mohou trvat v podstatě celé šestinedělí ale postupně by se měly měnit. Krvavé bývají většinou tak 2 max. 3 týdny, potom už se mění ve špinění atd...
Po týdnu už by to mělo být zhojeno tak, že stehy nejsou potřeba, ale většina stehů vypadává dost pozdě až tak po 2 týdnech nejdříve, což je té hojící se ráně spíše na škodu...
Hezky se o poranění starejte (oplachy z dubové kůry, případně pak gel) a nebojte sroste to hezky 😉

aninam • 1d, snž • 5. květen 2009 v 18:33...ono to jen nezní ono to krásné bude 😵

vlasta23 • 1d • 5. květen 2009 v 19:57...alergie na potraviny se dají výrazně kontrolovat pokud s příkrmy začnete velmi polehoučku a vynecháte podezřelé potraviny
😉
u mlíčka v mrazáčku nezapomeňte, že se musí do 3 měsíců od uložení spotřebovat 😉

kaleilah
7. kvě 2009

Já mám taky dotaz 😉 první porod jsem měla přirozený, bez léků, bez nástřihu a chtěla bych mít takový i druhý orod. Problém je v tom že jsem měla mladou PA, a ta mě začala nutit tlačit když jsem nebyla ještě úplně otevřená, tlačila jsem skoro hodinu, výsledkem je 130 stehů. Hráz mám obšitou úplně kolem dokola, vnitřní stehy pořád cítím a je možné abych mohla odrodit druhé mimčo bez nástřihu?

vlasta23
7. kvě 2009

OK babi, tak je rozhodnuto, jde se na prikrmy 🙂 Kde najdu rizikove potraviny?

aponchie
7. kvě 2009

babi takze cx/3nevim co znamena pac tam byl dneska takovej chaos a slo to jak na drate nicmene vcera sem myslela,ze je ma hodinka celou noc stahy bolesti strileni do noh krize pak mi odumrela pipina nejakych divnym pocitem,asi mimi na neco zatlacilo a me odumrela tkan tam dole a prava noha asi na 10min pak pohoda tak jdu dneska na ktg ,ze mi rekne,ze to treba postupuje a on ,ze cipek porad vzadu porad pise cipek3cm ,ale z,ze se trosku otvira a rozhodne to na porod nevidi ikdyz hlavicka je sestoupla no me picne 😝

broskvicka21
7. kvě 2009

Děkuji za odpověď a za uklidnění. Cítím, že se to pomalu začíná hojit. a taky jsem se dnes probudila s bolestí břicha říkala jsem si co to je a ono stolice 😀 Šlo to samo bez čípku. Úspěch. 😀
Mám jiný dotaz. Týká se synka. Už v porodnici si cumlal ručky, teď to dělá častěji. Nevím zda mu nemám dát raději dudlík. Dnes mu je deset dní. aje dobře už od prvního dne. Ale trochu se bojím aby se to neodnaučil. I když ty ruce v puse, to je taky hrůza.
Moc děkuji za názor!!!

aninam
7. kvě 2009

Broskvicko, ja bych radeji dala dudlik, ten muze popripade predat nejakemu dalsimu miminku. Prsty bude mit u sebe neustále.... Jen muj nazor a nazor rodicu, co dudlik nedavali (co znam).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru