Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

bajunka
3. čer 2008

Já dostala radu od Dr.,a i jsem to někde četla,že na koupák je dobré zavést tampón,který je namočený v olivovém oleji(má antiseptické účinky),ale pokud už jsi pootevřená tak bych se radši sprchovala.

kulicka
3. čer 2008

Mno, ja bych pro sichra nejvetsiho dala menstruacni kalisek, pokud clovek ma. Tampon mozna taky neni spatny reseni jako pro jistotu, ale jakmile je cipek pootevrenej, uz bych neriskovala, jako ty, baju. No snad si budes moct Petimat jit zarochnit do bazenu. Pry to dela mooooc dobre 🙂 Dekuju za prani. Tobe hladky prubeh porodu a zdravy mimi taky 🙂

porodni_baba
autor
3. čer 2008

toni78 • 1d, 23tt • 1. červen 2008 ve 14:03...budeme držet pěsti pro štěstí, aby to bylo ok 😉

petimat • 37tt • 1. červen 2008 ve 14:33...koupat se můžete pokud jde o hygienikem sledované koupaliště 😉 záleží to čistě na vás. Po porodu bych dodržela šestinedělí, věřte že to má svůj význam 😉

a.n.d. • 1d, 34tt • 2. červen 2008 v 09:08...cervix score už se tu probíralo mockrát, zkuste trošku zalistovat zpět. Ale všeobecně ve vašem tt už nepodstatné...důležité dříve skrze hrozící předčasný porod. Vyjadřuje to stav děložního čípku. Nabývá hodnot 0-10. 😉

kulicka • 18tt • Včera v 11:59...gratulace ke kontrole 🙂

kulicka
4. čer 2008

PB dekujeme 🙂

motylek
4. čer 2008

Porodní babičko, jsem témeř na konci, zítra jdu na první monitor, tak snad bude vše ok. Ale můj problém je jinde. Dělali mi výtěr na streptokoka, ten vyšel negativní, ale při tom zjistili, že mám v pochvě zlatýho stafylokoka. Dr. mi předepsala čípky, betadine, na 14 dní. Nic mi neřekla, ani jsem se jí neměla jak zeptat, recept mi podala sestra mezi dveřmi. Tím že mě odeslala do porodnice, tak to pro ní asi končí. Chci se tedy zeptat, zda je to nebezpečné pro mimi a jestli mi musí být při porodu taky podávána ATB. No prostě mám z toho strach, aby se na konci něco ještě nepokazilo. Děkuji za odpověď 😵 😵 😵 .

niko
5. čer 2008

Prosím o radu. Mám tří-týdenní holčičku, má problém s průjmem (teda já si jen myslím, že to je průjem). Kaká pěnivou vodu žluté barvy, vždy před tím má bolesti bříška doprovázené šílený křikem. Pomůžu jí přitažením nožiček k bříšku a za 5 minut je klid, ale je mi jí líto, jak jí mám pomoci?? může to být mojí stravou nebo kojením /spolyká hodně vzduchu, neříhá/ Denně spotřebuje 25 plen, co plena to stolice, je to normální?
Děkuji za radu.

pavly
6. čer 2008

Dobrý den babičko, i já bych ráda znala váš názor.Jsem téměř tři roky po konizaci čípku.Doteď jsem s tím v těhotenství neměla problém.Od uterý jsem začala špinit, šla jsem k doktorovi a bylo mi řečeno,že se asi uvolňují stehy na tom čípku,jak se asi začal zkracovat a proto to krvácení. Jinak že je vše v pořádku, cítím se dobře, možná mi jen včera zase tvrdlo víc bříško.Dneska je už pátek a já špiním pořád a začíná mi to zase znepokojovat, může to trvat opravdu od teď až do porodu - a je to v pořádku? Já u doktora pochopila spíš,že to za nějakou chvíli přejde... Na další kontrolu jdu až v úterý,tak nevím,jestli mám do té doby zůstat v klidu (doktor je od včera na školení,proto jemu volat nemůžu).
Děkuji moc za odpověď.

anta
6. čer 2008

Dobrý den porodní babičko, včera jsem byla na kontrole v porodnici, paní doktorka mi dělala výtěr, zda-li nemám streptokoka. Je možné, že by mi tím, jak mi dělala ten výtěr, mohla něco v pochvě podráždit tak, že bych z toho mohla špinit? Vylekalo mě to, protože doposud jsem žádnými výtoky ani špiněním netrpěla a to ani po kontrolách.
A ještě jeden dotaz, říkala jsem paní doktorce, že se mi čas od času stává, že mě svědí celé tělo, ona mě následně odeslala na odběr krve kvůli jaterním testům (jako malá jsem měla problémy s játry a taky mi hned po narození voperovali umělý žlučovod, bez kterého jsem se narodila), jaterními testy jsem prošla před těhotenstvím a byly naprosto v pořádku. Paní doktorka mi říkala, že je možné, že ta játra těhotenství poněkud nezvládají, že je to na ně velká zátěž a já jsem se chtěla zeptat, kdyby ty testy vyšly nějak špatně, jaký vliv to může mít na miminko a zda je to důvod k tomu, že by mě poslali do porodnice a vyvolali mi případně porod. Děkuji moc za odpověď.

helcah
6. čer 2008

Ahoj porodní babičko, tak mám po několika měsících znovu dotaz. Dnes ráno mě překvapil nahnědlý výtok (není ale tak tmavý jako po krvácení v začátcích těhu. Zajímalo by mě, čím je to způsobeno, zda to nemůže být po vyšetření včera dopoledne nebo po sexu včera večer. Pokud ano, je lepší dodržovat v těhu sexuální půst? Doktorka dnes neordinuje, tak nechci jezdit na pohotovost, pokud nevím jestli to něco znamená. Jen doufám, aby to neznamenalo nic špatnýho pro mimčo. Děkuju

motylek
6. čer 2008

HelcaH, já myslím, že pokud je to jenom výtok a není to vyloženě červená krev, nemáš bolesti nebo křeče, tak bych se tím moc nezabývala. Kor po vyšetření nebo sexu je větší pravděpodobnost, že začneš špinit. V těhotentví je to dole hodně prokrvený, tak stačí maličko a je to hned. Když tě při sexu nic nebolí, tak není důvod si ho odpírat. Ale pokud budeš klidnejší, tak nesexovat. Kdyby ti začali bolesti nebo jsi začala krvácet, tak vyraž hned na pohotovost. Při nejhorším tě pošlou domů, že se zbytečně stresuješ, ale tam jsou na to zvyklý. Udělají UTZ a budeš klidnější. Nohy nahoru a hodně štestí v těhulkování 😀 😀 😀 😉 😉 😉

helcah
6. čer 2008

Motylek moc děkuju, jsou to starosti v tom těhotenství 😀 😀

kulicka
6. čer 2008

Anto, klidne tim vyterem mohla naborit cipek, ktery zakrvacel a proto spinis. Me se to stalo na predposledni kontrole. Delali mi ster a tak tam rajbovala doktorka jedna, ze jsem z toho spinila 3 dny 😖

anta
6. čer 2008

Kulicka - já se hlavně lekla, jestli mi neodešla hlenová zátka, víš. Teď už je to dobrý, tak se můžu zase těšit na příští čtvrtek, jestli mě tam bude tímto způsobem rýpat, tak nevím 😉

kulicka
6. čer 2008

Estli se bude prilis rejpat, tak na ni/nej houkni 😠

porodni_baba
autor
7. čer 2008

Hezký večer, velmi se všem omlouvám, ale bohužel mám teď velmi omezený přístup na internet (pouze z práce a to není ideální--- miminek se rodí hodně, a je třeba se v práci věnovat spíše maminkám než internetu 😉 ) proto ve zkratce 😉

motylek • 39tt • 4. červen 2008 ve 12:30...pro mimi vpodstatě bez problému, ATB u porodu pokud nebude jiný důvod tak netřeba. 😉

niko • 1d • 5. červen 2008 ve 20:49 ...25 plen je příliš. Vyhledejte co nejdříve dětského lékaře 😉

pavly • 38tt • Včera v 08:20...stehy??? po 3 letech???? no to snad ne???? 😒 ale v každém případě špinění pokud neztrácí postupně na intenzitě, po takovou dobu je již podezřelé- navštivte lékaře, popř. porodnici 😉

anta • 37tt • Včera v 08:41..ano lékařka poranila čípek, to je v tomto tt velmi snadné, a reakce je kontaktní krvácení, které se pak projeví jako špinění. Mělo by ztrácet na intenzitě a tak do 3 dnů vymizet.
K jaterním testům se nelze pořádně vyjádřit. Jistě špatný výsledek (ale nakolik špatný- to se těžko takto určuje že) může být důvodem k vyvolání porodu 😉

helcah • 21tt • Včera v 09:16 ...důvod může být vyšetření i sex 😉 Půst není třeba 😉

katako
7. čer 2008

Niko, nejsem porodní baba, ale vzduchem to nebude, malé děti dost často prvních pár týdnů neříhají. Tipuju to na potravinovou alergii na jídlo, které jíš (pravděpodobně mléko a mléčné výrobky nebo výrobky z pšenice). Některé holky tady s tím mají své zkušenosti (vzpomínám si na Lakme, která je ale zrovna v porodnici a tak ti neodpoví). Zkus se stavit i na AP diskuzi (pipky II.). Doktora samozřejmě navštiv, ale byla by škoda přestat kojit apod., jak ti možná i někdo poradí. Pokud jsi ochotná změnit svůj jídelníček.

pavly
7. čer 2008

babicko dekuji za odpoved, dnes mam pocit,ze je to slabsi,pockam do zitra,kdyz to nevymizi,vyhledam lekare, dekuji za radu....jste zlata!

anta
8. čer 2008

Porodní babi, děkuji moc za odpověď, chápu, že se to takto přes písemný styk špatně určuje, nakolik můžou být ty jaterní testy špatné. I tak děkuji, že jste se mé otázce tak pěkně věnovala, až mě něco napadne, tak zase napíši, jestli do té doby tedy neporodím 😉

andy21
8. čer 2008

Dobrý den, porodní babi, ve středu ráno jsem zjistila, že hodně krvácím, jeli jsme hned na pohotovost, myslela jsem na nejhorší, ale mimčo je naštěstí OK, byl to hematom, 3 dny jsem si poležela v nemocnici, krvácet jsem přestala asi po6 hodinách, a včera mě pustili domů, beru Ascorutin 2-2-2 a mám přísný klid.režim.
Pan doktor mi při propuštění z nemocnice nic moc nevysvětlil a do těh.poradny na kontrolu jdu až v pátek, proto jsem se vás chtěla zepta, co toto znamená:

placenta na PS přes vnitřní branku v dolním polu placenty anechogenní zona vel.14krát24mm.

Hematom se prý vstřebá do 14 dnů.....je to tedy jednorázový stav,nebo se mám bát i do budoucna ??Děkuji mooc 🙂

porodni_baba
autor
9. čer 2008

Dobré ráno a opět pouze v rychlosti 😉

pavly • 38tt • 7. červen 2008 v 19:39...pokud se to zeslabuje tak vpořádku 😉

anta • 38tt • Včera v 09:17...nejlepší bude porodit a jaterky zkontrolovat až potom 🙂 🙂

andy21 • 15tt • Včera ve 14:03...placenta na přední stěně dělohy...a neumějí říci zda zasahuje moc dolů. Ono to teď ještě ani není tolik důležité. Bude se hlídat ten hematom, a pak ta dolní část placenty na velkém UZ ve 20 a 30tt, ale o vcestné lůžko pravděpodobně nepůjde 😉
Moc se nebojte, psychika je důležitá. Jen přiměřené obavy, ano? 😉 Opakovat se to jistě může, ale většinou neopakuje 😉

andy21
9. čer 2008

Porodní babičko,to víte obavy mám, ale věřím,že vše dobře dopadne, budu na sebe určitě dávat hodně velký pozor 🙂
Díky za odpověď, budu vási nformovat, jakse to vyvíjí 😉
Ještě jsem Vám chtěla moc poděkovat, obdivuji, že je někdo jako Vy,kdo nám tu dává nezištně rady, uklidňuje nás a pomáhá nám....mnohdy to neudělají ani naši doktoři.....
Nashle Andy

nikolic
10. čer 2008

Dobrý den,ráda bych se zeptala od kterého dne se počítá početí po IVF.Myslím si že po OPU,ale nejsem si jistá.Děkuji za odpověd.

petrusam
10. čer 2008

dobrý den, ráda bych věděla, co znamená nález od mého Dr. -> vag - r.k.4p/sp, zbytek hrdla dorsálně .. moc děkuji za odpověď .. už chci rodit 😀 😀

lucky.lady
10. čer 2008

Ahojky porodní babičko 🙂,
chtěla jsem Tě moc poprosit o radu. Poslední dny mě děsně trápí bolesti kyčlí a kostrče. Už kvůli tomu nemůžu ani pořádně spát. Gyn. sestřička říkala, že v mém tt můžu už jakékoliv léky i masti.
V lékárně jsem lékárnici tedy poprosila, jestli by mi mohla i přes to poradit, co můžu v těhu. Poradila voltaren emulgel. Právě jsem si ale přečetla příbalový leták a v něm píší, že ho nesmí používat těhotné a kojící... Tak jsem z toho zmatená... Nějakou pomoc od bolesti bych platila skoro zlatem, ale ne za cenu aby to nějak uškodilo miminku...

Moc děkuji za odpověď 😉

porodni_baba
autor
11. čer 2008

Dobré ráno a opět pouze v rychlosti 🙂

andy21 • 15tt • 9. červen 2008 v 08:28...právě proto, že vím jak se mnohdy chovají vaši lékaři, a nejenom oni, i některé kolegyně zrovna nedělají dobrou reklamu oboru, tak proto jsem tu 😉 díky za pochvalu 😉

nikolic • Včera v 08:20.-..teoreticky ke stáří plodu máte pravdu vy. Ale běžně počítáme jako u spont. početí dle poslední menstruace (tedy početí v době jakoby ovu) 😉

petrusam • 41tt • Včera ve 14:48...nejde o zcela standardní zápis - r.k. 4p/sp- lékař pravděpodobně myslí, že krční rýha mimča je 4 prsty nad sponou (to ale vag. vyš nezjistil- to mohl zjistit jen zevním pohmatem). V důsledku to znamená, že hlavička by při tomto nálezu měla volně naléhat na vchod pánevní- tedy naprosto standardní stav na konci těhotenství. Stejně tak i vnitřní nález- zbytek hrdla dorzálně naprosto odpovídá. Znamená to že čípek se již zkrátil, ale stále je dorzálně tedy ve vaší pochvě jakoby směrem dozadu k páteři. Tento stav se většinou měni až během první doby porodní. Žádný stres, začla jste přenášet a je jasné, že to nepříliš dobře působí na vaši psychiku, ale vydržte. Vězte, že na termín porodu se rodí jen asi 1-4% dětí, což je velmi málo. Naprostá většina se pak rodí TP +- 14 dní. Takže váš chlapeček má ještě spoustu času říci si sám 😉

lucky.lady • 1d, 32tt • Včera v 17:06...spíše se doporučuje tyto přípravky neužívat, i když je pravda že na konci těhotenství už nemají vývoj plodu moc jak ovlivnit. Spíše použijte nějaké přírodní prostředky - jako kostivalovou mast a podobně:
http://www.daryprirody.cz/klouby-kosti-svaly/ko...
🙂

Mějte se všechny pěkně, Vaše PB 😉

meleri
12. čer 2008

Ahojky,

jsem v 13 týdnu a začala mě trápit zácpa...přitom už vůbec nejím chleba, ani těstoviny, rýži...jen ovoce, zeleninu, maso, a jogurty a hlavně meloun....žádné sladkosti...a piju 2,5 litru vody nebo občas čaje proti zácpě.. a nepomáhá nic...už jsem to nevydržela a vzala si projímadlo, a bylo to v poho, ale dneska už zas nanovo..tak nevím..navíc mě to bolí, tak nevím...to už tak bude celé těhotenství? nevím jestli můžu často to projímadlo brát, a taky nevím jestli ten čaj proti zácpě je vhodný když je plný bylinek...:(

dík.. 🙂

lucinecka
12. čer 2008

Dobrý večer porodní babičko, znovu se na vás obracím s dotazem. Ve 36tt mi dělali stěr a zjistili mi streptokoka. Chtěla jsem se zeptat, jestli to má nějaký vliv na sexuální život, jestli se to může přenést na manžela a tak je třeba půst? A ještě jeden možná hloupý dotaz, mohu si normálně dát vanu? Vím že v době mykóz je lepší se nekoupat, zvlášť když se to přeléčuje, ale jak je to se streptokokem nevím. Děkuji moc za odpověď 🙂

porodni_baba
autor
12. čer 2008

Dobrý večer 🙂 tak zase na chviličku 🙂

meleri • 14tt • Dnes ve 13:30...určitě se poraďte s lékařem v poradně, nevím jaké projímadlo jste vzala???. Celé těhotenství vás to trápit nemusí ale klidně může. Jezte hodně vlákniny (sušené ovoce- švestky, meruňky atd.). Čaj- vhodnost lze těžko posoudit když neznám složení, spíše ale tyto směsi vhodné nejsou. Zkuste pít nějaký těhotenský 😉
Není vhodné tak omezovat potravu jak jste s tím začla- to může zácpu spíše zhoršovat. Snažte se jíst normálně jak jste byla zvyklá, jen zvýšit příjem tekutin a vlákniny 😉
Projímadlo se může vpodstatě dle potřeby, pokud je pro těhulky povolené, ale neměla byste se na něm stát závislou 😖

lucinecka • 37tt • Dnes ve 21:37...streptokok má pro vás význam jen k porodu. Mohl by dělat problémy mimču proto se zjišťuje a během porodu přeléčuje. Jinak můžete úplně zapomenout že ho máte. Je to normální součást poševní flóry (uvádí se 1/3-1/2 českých žen)- takže je pravděpodobné že po porodu se k vám zase vrátí. Manžel je s ním pravděpodobně taky kolonizován a nijak mu to nevadí 😉 Půst opravdu netřeba. koupat se normálně můžete 😉

lucinecka
12. čer 2008

Děkuji babičko a přeji krásný večer 😵

meleri
13. čer 2008

Porodní bábičko,
dík moc! to projímadlo mi dovolil, ale stejně je mi to nepříjemné. švestky jsem koupila tak zkusím..ten čaj obsahuje dvanáct bylinek..bohužel je to vše latinsky, tak nevím..neznáte aspon nějaké bylinky které jsou přímo nevhodné pro těhotnou? 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru