Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

ajnina
28. led 2009

Ahoj porodní babičko 🙂
Chtěla bych se zeptat zda může mít elektroléčba ultrazvukem v oblasti krční páteře negativní vliv na případné těhotenství? Moc děkuju 😉

aponchie
28. led 2009

tak to by me taky zajimalo pac me rekla na rehabilitaci,ze mi nebude delat lecbu nejakym pristrojem ,kterej je v elektrice a ona me s nim picha do krcni patere nejak to uvolnuje svalstvo a prej mam smulu a na ty prisavky na zada na 10min me taky rekli,ze ne 😖

evita16
28. led 2009

Dobrý den Babičko! Jsem jen v 5 tt, dnes jsem byla poprvé u dr. Vzali mi krev, UZ mi ještě nedělal ale řekl mi že je tam polip asi 1 cm velký. říkal, že z toho nemám mít obavy, jenomže já mám... Odstranit by to chtěl až po porodu. Naposledy jsem byla na kontrole v listopadu a tehdy tam ještě nic nebylo. Chci se zeptap jestli fakt z toho nemůžu mít nějaké problémy, jestli to nějak nemůže ublížit miminku atd. Děkují za odpověď. Eva

sturnus_vulgaris
28. led 2009

Dobry den, babicko,
nevim, jestli moje otazka spada uplne do Vasi kompetence 😉 , ale zkusim to. Jsem v prvním trimestru a kromě běžných příznak mě trápí občasný průjem a zvýšená teplota. Průjem obvykle po živočišném uhlí a dietě ustoupí, aleuhlí vysadím a prejdu na normalni stravu, je tu zase. Teplota se stále pohybuje v rozmezí od 36,9 až 37,5 °C, obvykle žádné léky nejím, jen ležím v teple, ale i když jsem zkusila jednou acylpiryn a jednou paralen, nemela jsem pocit, ze by to necemu pomohlo, napr. jsem se vubec ani nepotila.
Nedokážu posoudit, nakolik jsou tyto "projevy" pro těhotenství typické, ať už samostatně nebo ve vzájemné kombinaci, či zda se nemůže jednat o neco vaznejsiho. Byla jsem za praktickou lékařkou a ta z moči a sedimentace krve vyloučila zánětlivé procesy, ale virozu pochopitelne uplne vyloučit nedokázala. Každopádne mi vnutila neschopenku, kterou jsem na základě našeho úžasného systému nemocenského pojištění vyměnila za dovolenou. Rada bych se co nejdrive dala dohromady, prace me bavi a ani neni nejak narocna a kazda koruna se mi ted hodi. Akorat mam pocit, ze at delam (nedelam) cokoli, k nicemu to neni.
Zajimal by mě tudíž Váš názor na věc. Moc děkuji.

alanis85
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
porodni_baba
autor
29. led 2009

vlasta23 • 1d • Včera v 01:28...chlapecek je trosku menší, to je bez diskuse, na to že byl donošený, naposledy jste psala někdy kolem 39tt, měl by mít trochu vyšší váhu, ale má i menší délku, takže bych si tipla, že už byl ke konci těhotenství problém s placentou a výživou. Teď potřebuje vše dohnat, ale nebojte dožene 😉
Největší nesmysl byl přestat kojit, mateřské mléko je to nejlepší co mohl dostat, bohužel už se stalo, teď pokud chcete kojit je třeba udržet laktaci a to především pravidelným odstříkáváním obou prsů. Mlíčko můžete zmrazit a pak máte 3 měsíce na to ho použít 😉 Letargický je zřejmě proto, že nemá sílu, nemá taky žloutenku? Budit je teď nutné i když vám to asi příliš radosti nedělá. Až si chlapeček vytvoří systém a trochu zesílí jistě se bude hlásit sám. Rozkojit se vám může znovu podařit, pokud budete chtít. Máte možnost laktačního poradce nebo porodní asistentky v místě? nevím kde v zahraničí jste.
Bylinky jsou - snad máte množnost koupit v lékárně již namíchaný čaj na podporu laktace.
A opravdu odstříkávat odstříkávat odstříkávat- to je alfa a omega bez toho to nejde, musíte ukázat prsům, že je poptávka 😉
Přibírat by miminko mělo cca 150g/týden 🙂
Hodně štěstí a zkuste vyhledat poradce v místě pokud lze. Pomůže vám to hodně i psychicky 😉 Potřebujete hlavně klid a důvěru sama v sebe, ve své tělo 🙂

porodni_baba
autor
29. led 2009

ajnina • snž • Včera v 09:46...neměla by mít, ale neznám podrobnosti, poraďte se přímo tam 😉

porodni_baba
autor
29. led 2009

aponchie • 1d, 24tt • Včera v 11:27...je to spíše pro jistotu, ale nevyžadujte něco co se v těhotenství nedoporučuje 😉

porodni_baba
autor
29. led 2009

evita16 • 5tt • Včera ve 12:14...polyp je tam! ale kde?? zřejmě na čípku, nebo "kouká" z hrdla děložního, to s největší pravděpodobností opravdu problém pro vás ani pro miminko neznamená. Ale neznám podrobnosti a víc poví až UZ, ale buďte klidná, bude dobře 😉

porodni_baba
autor
29. led 2009

sturnus_vulgaris • 10tt • Včera v 19:04 ...skutečně může jít o běžný projev prvního trimestru těhotenství.- Pokud byly vyloučeny vážnější příčiny. Zkusila bych vyčkat ještě 2 týdny. Jak dlouho obtíže trvají? Ta teplota je vcelku normální a zřejmě vás ani nijak moc neobtěžuje pokud jsem to správně pochopila. Je to otázka hormonálních změn, stejně jako rychlejší pasáž střevem 😉 acylpyrin vynechte a paralen taky neberte pokud nemá žádný účinek a zvýšená teplota vás nijak neobtěžuje. s těmi průjmy to asi bude co se omezení týče trochu horší,ale věřím, že se to po prvním trimestru srovná. Některé maminky mají silné nevolnosti, u vás to může být průjem, opravdu je to normální 😉
v podstatě není ani důvod abyste se nezapojila do práce, pokud vy sama se na to cítíte 🙂

aponchie
30. led 2009

dekuju babicko,ani bych si nedovolila to vyzadovat pokud to neni doporuceno ja se spis chtela jen zeptat pac co lekar to nazor zejo? 😀 jeden mi rekne muzete a druhej nesmite tak pak clovek tape..jinak jse mela pravdu s tim bazenek neni nic lepsiho pro me nez plavat na ty bolesti krize a sdacich kosti a nejake reci jak je to hrozne rizikove jsem davno zahodila,dik moc 😵

sturnus_vulgaris
30. led 2009

Také mnohokrát děkuji za odpověď. Je pravda, že mě ani teplota, ani průjem (pokud není moc silný, což dá se říci už není - k Vaší otázce: potíže trvají cca 3 týdny, ale minulý týden jsem zaznamenala zhoršení, teď zase zlepšení) zase tolik neobtěžují. Je pravda, že moc často nezvracím, tak to holt asi musí odejít jinudy 🙂. Upřímně, taky doufám, že se vše za pár týdnů srovná. 🙂

porodni_baba
autor
1. únor 2009

aponchie • 1d, 25tt • 30. leden 2009 v 08:05...ono je to člověk od člověka, terapeut od terapeuta...jako všechno že 😅 Plavání super, alespoň něco, co dokáže od bolestí ulevit. A zase to může být něco za něco, ale prospěch převažuje a to je hlavní 😵

porodni_baba
autor
1. únor 2009

sturnus_vulgaris • 11tt • 30. leden 2009 v 08:14...z toho co píšete, opravdu chápu vaše potíže jako normální, odpovídající začátku těhotenství. Každé tělo opravdu reaguje jinak. Snad bude brzy lépe. Vydržte 😉

vlasta23
1. únor 2009

mila babicko, maly zloutenku nemel, jen 2 dny velmi slabouckou, skoro zadnou. Maly dostava celou dobu materske mliko. Kojit jsem musela prestat, protoze doktorka chtela, abych do nej dala 60 ml co 2 hodiny a to jsem tak tak zvladla, pak vzdycky znova usnul, takze uz jsem ho znovu na prso dat nemohla. Kdyz jsem to udelala opacne a dala mu nejdriv prso, tak usnul taky, akorat jsem do nej nedostala tech 60 ml. Zkousela jsem laktacni pomoc, ale moc mi to nepomohlo. V ordinaci se jednou prisal, ale od te doby ani nahodou, je to spise cim dal horsi. Do ktereho tydne bych mela zkouset, aby se maly prisal? Kdy je to ztraceno. Ted uz se mi dari, aby oteviral pusinku, ale nejak mu nejde sat. Snazi se, ale slysim a citim, ze to dela spatne. Nejaky napad?
JInak bydlim v USA v New Yorku. Dekuji

alanis851
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alanis852
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
aninam
2. únor 2009

Mila babicko,
predem preji krasny den!
Uz 4 den me boli valecniky a v krizi, jsem skoro 3 mesic po porodu a bala jsem se, ze to muze byt jeste neco k tomu memu "posranemu" porodu. Ale vcera jsem si po vysprchovani vsimla bilkovinoveho hlenu a jak jsem se docetla tady na diskuzich, tak by to mel byt priznak ovulace. Pred otehotnenim jsem tohle nesledovala. Mereni BT na to nejsem poctivec vstavat na urcitou hodinu.... Takze soudim, ze uz opravdu zacaly vajecniky pracovat a to jsem moc rada. Nebo me vyvedete z omylu? Mela bych ted v patek dostat dalsi MS po 22 dnech - soudim tak dle MS ihned v sestinedeli a pote minuly mesic. Jeste me stale vrta hlavou, zda mohu "falesne" menstruovat bez ovulace?
Moc dekuji za Vasi snahu nam zde pomahat.
Ani

aerin
3. únor 2009

Mila babicko,
predem se moc omlouvam, jestli tu uz podobny dotaz padl, ale nemam silu docitat 😅
Snazime se s pritelem o miminko, je mi 21 let, vysadila jsem antiko na konci rijna (po 4,5 letech, poslední tri mesice Chloe, predtim Diane-35) a hned jsem zacala merit BT. Prvni cyklus trval 43 dni - ovu 33DC. 16.12. zacal druhy a vcera - tedy 49DC - jsem sla ke gyn. s tim, ze se jednak jeste nedostavila ms a hlavne, podle mereni nedoslo ani k ovu. Doktor vypadal, ze ho zajima jen ta ms a ovu nikoli, na me mereni (prinesla jsem mu grafy) se skoro ani nepodival a dokonce mi rekl, ze to jestli ovu byla nebo teprve bude nema jak poznat 😕 Vysetril me, rekl, ze vajecniky mam ciste, bez cyst apod. a sliznici vysokou....vysledkem bylo, ze mi nechal pichnout Agolutin a rekl, ze se do tydne dostavi ms a pak mam pokazde 17DC prijit na injekci Neolutinu, taky me uklidnil, ze pokud bych uz byla v dobe inj tehotna, jen to prospeje, protoze se dava i na udrzeni tehu. Bohuzel nejsem moc prubojny clovek, a tak jsem se s tim spokojila...ted mi ale vrta hlavou, jestli mi to vubec k necemu bude - vzhledem ke snaze otehotnet - protoze povazuju za dost nepravdepodobne, ze by znicehonic ovu prisla do toho 17DC☹

Predem moc dekuju za odpoved, doufam, ze jsem svuj problem vylozila aspon trochu srozumitelne 😅

Aerin

porodni_baba
autor
4. únor 2009

vlasta23 • 1d • 1. únor 2009 v 18:18...laktační pomoc v ordinaci? to neznám, bylo by dobré aby vás laktační poradkyně opakovaně navštívila doma 😒 Těžko poradit na dálku.
Pokud budete pravidelě odstříkávat, laktaci jistě udržíte dostatečnou. A pokud i dokrmujete alternativně (přes prst ze stříkačky, z kádinky atd.) a ne z lahve, stále je dost velká šance se ke kojení vrátit, a máte na to i poměrně dost času, až chlapeček zesílí.
Chce to prostě stále zkoušet, ale bohužel opravit techniku kojení na dálku neumím. Můžete zkusit nastudovat např. nějaké materiály laktační ligy (pokud zadáte do vyhledávače najdete dostatek odkazů), ale osobní kontakt s laktačním poradcem vám velmi doporučuji 😉

porodni_baba
autor
4. únor 2009

aninam • 1d, snž • 2. únor 2009 v 10:14...jistě, tentio typ hlenu opravdu může být známkou probíhající ovulace. Pokud chcete vědět zda ovulace probíhá a nechcete měřit teplotu je možnost ovulačních testů 😉 Pokud ale proběhla ovulace teď, předvídala bych MS na něco později než na pátek. No uvidíte jak se tělo již srovnalo -. a nevím jaký cyklus jste měla před těhotenstvím. Ale ovu je opravdu velmi pavděpodobná 🙂 🙂
Falešně menstruovat bez ovulace jistě lze (to jsou vpodstatě všechny MS při hormonální antikoncepci) 😉

porodni_baba
autor
4. únor 2009

aerin • snž • Včera v 18:34...svoji situaci jste vyložila dobře, ale úplně nevím na co mám odpovídat. Jste mladá (to neberte nijak špatně, pouze konstatování, že není důvod očekávat nějaké problémy s těhu), a je to teprve 3 měsíce od doby, kdy jste vysadila antikoncepci...po 4,5 letech užívání.
1. je potřeba nechat tělíčku čas, aby se vzpamatovalo a začalo zase normálně fungovat 😉
2. dva grafy BT těsně po vysazení antiko není opravdu příliš vypovídající, proto i ten lékařův nezájem, ale zřejmě nebyl dostatečně taktní, a nevysvětlil vám to.
3. všechny ty injekce by vám měly dopomoci k pravidelnému MS cyklu, ale mě to přijde zatím zbytečné, ten agolutin jistě, ale po příchodu ms bych normálně vyčkala. Záleží na vás a jistě na domluvě s lékařem. Překonejte prosím ostych a s lékařem si promluvte.
4. pokud jste ale typ člověka, který nechce moc čekat, zřejmě je dobré na ty injekce chodit.
Rozhodnutí je v každém případě na vás.
Pokud jsem odpověděla na něco nedostatečně, tak se omlouvám. V tom případě prosím přeformulujte otázku a vložte jako nový dotaz.
Hezký den 🙂

aerin
4. únor 2009

dekuji za odpoved🙂

valentovasasa
5. únor 2009

Dobrý den,¨
chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc - možná se to tu už řešilo, ale popravdě jsem líná dočítat 124 stránek! Ale k mému dotazu - první dítě jsem rodila "císařem", ale jen proto, že se mi otočil koncem pánevním a měl 3700g, takže byl relativně velký na norm. porod - alespoň mi to tak řekli doktoři. _a nyní jsem v 7tt a termín porodu mi vychází přesně na dva roky od prvního porodu. Při pravidelné prohlídce po roce od šestinedělí mi doktor řekl, že jizva zarostla jak měla, že je to ok. když jsem se ptala jestli tedy mohu mít druhé, řekl že ano. -a nyní se mi jedná o to, jestli když jsem první SC neměla ze zdrav. důvodů, ale kvůli poloze, tak jestli mám šanci že to druhé budu moct rodit normálně. Samozřejmě, pokud se něco nestane, ale bavme se o tom, že vše bude probíhat jak má. ¨
A druhou otázku se až stydím gynekologovi říct, ale je šance že by teď v těhu ta jizva praskala? co by se pak dělalo?

kell
8. únor 2009

Milá porodní babičko! Měla bych na Vás prosbu! Již 2x jsem potratila - vždy do 6tt, v prosinci 08 jsem skončila v nemocnici s mimoděložním těhotenstvím a vrátila jsem se domů bez vejcovodu. Po operaci mi došly první měsíčky cca za 40 dní. Před týdnem jsem ale byla na kontrole u obv. gyn a zjistil, že mám vaječník( na té straně kde bylo mimoděložní) úplně přilepený na dělohu - zřejmě je tam i srůst a je velmi zvětšený, říkal, že by to mohla být cysta, ale navíc mám ještě za dělohou tekutinu. Obvykle mívám cyklus dlouhý 30 +-2 dny, nyní je čas aby MS dorazlia, ale nic. Těhotná určitě nejsem. chtěla jsem se zeptat zda to zpoždění může být kvůli té cystě a jestli nakonec MS dorazí sama nebo budu muset na inj. agolutinu. Také bych byla moc vděčná za radu ohledně té cysty, jestli si od ní můžu nějak pomoci sama a také z čeho je tam ta tekutina a jestli se vstřebá sama. Mnohokrát Vám děkuji za radu, jsem už z toho všeho zoufalá a na doktory opravdu začínám zanevírat. Hezký den. Kell

kulicka
8. únor 2009

Valentovasaso zaskocim za babicku : jasne, ze druhy porod muze byt normalni cestou 🙂
Na otazku c. 2 asi neodpovime ani jedna, ale pokud doktor rika, ze je vsecko dobry, tak je vsecko dobry. Mela jsem kamosku co otehotnela 6 mesicu po porodu cisarem a donosila v pohode 🙂 Hlavne se nestresuj, to mimi nedela dobre. Tak at jste vsici zdravi 😵

porodni_baba
autor
9. únor 2009

valentovasasa • 1d, 9tt • 5. únor 2009 ve 12:21...ano, císařský řez u prvního mimi byl jasně indikovaný, váhový odhad nad 3,5kg hovoří jasně 😉
ANo tentokrát máte šanci na normální porod a vcelku velkou, pokud si mimi opět neusmyslí usadit se hlavičkou nahoru, ale třeba tentokrát ne 😉 Na druhou otázku těžko odpovědět, gyn se klidně zeptejte, myslím že ji u těhotných po císaři slýchá často, je to naprosto logická obava 😉 Musíte doufat, že se nic neděje, tím jak přibývá císařských řezů, přibývá i těhotenství po nich a většinou jsou v tomto směru bezproblémová, takže není důvod, aby to vaše nebylo 😉 Co by se dělalo je věc jiná, hodně by to záleželo na tom v jakém tt by se tak dělo 😒 ale hororové scénáře neuvažujte a užívejte si miminka 😉

porodni_baba
autor
9. únor 2009

kell • Včera v 17:30...těžko odpovědět na všechno. Ta tekutina může být tzv. tkáňový mok, např. i obsah prasklé cysty, nebo i krev, v každém případě to normální není a být by tam neměl. Ano zpoždění může být kvůli cystě, to jistě. Pomoci si od ní sama asi moc nemůžete, někdy praskne samovolně nebo při pohl. styku, ale to rozhodně není řešení. Vzhledem k vaší anamnéze a evidentní touze po miminku bych doporučovala navštívit centrum asistované repodukce, kde najdete odpovědi na vaše otázky a odbornou pomoc (tím vůbec neříkám, že nebudete moci počít normálně, ale 2 časné potraty a mimoděložní těhotenství si jistě zaslouží abyste byla v opravdu odborné péči 😉 Hodně štěstí na cestě za miminkem. 🙂

kulicko díky za záskok 🙂

kulicka
9. únor 2009

Juj nemate zac 😵
Teda, reknete, kdyz je odhad mimi nad 3,5 kg tak se hned indikuje cisar? 😕 Zvlastni. Me vlastne nikdo zadny odhad nedelal. Teda delal, ale pry "male miminko, no tak ne male, tak akorat no" 😀 A malej mel 3,7 a to jeste po tom, co nas vsecky obdaril peknou davkou mekonia 😀

nelinkav
10. únor 2009

Dobrý den, babičko,
opět mám na Vás otázku 😅 :
Jsem necelé čtyři týdny po vag.porodu, který proběhl hladce, rychle, bez léků, nastřižení i jakéhokoli poranění. Pochvu mám tedy asi v naprostém pořádku, trošku mě ale trápí asi děloha. Po náročnějším dni, delší procházce atp. mě bolí spodek - uvnitř, v podbřišku, břichu. Čekala jsem, že se to bude zlepšovat, ale přijde mi to pořád stejné - je to normální? Ráda bych věděla, kdy má být děloha zavinutá a jestli to já nějak poznám? Trošku se bojím, aby se skutečně zavinovala, protože druhý den v porodnici, jsem po té, co vyšlo pár kusů koagula, přestala krvácet. Dr.na utz zjistil, že děloha je čistá a žádné plod.obaly tam nezůstaly, ale že mi nějaký ten "cucek" ucpal děl.hrdlo. Ručně to vytáhl a prý už to bude dobrý. Přesto jsem dál krvácet nezačala, nikomu z lékařů to ale nevadilo. Teď sem tam zašpiním, ale za celou dobu od porodu jsem krvácela míň, než při běžné MS... Břicho mám pořád nafouklý, jak v pátým měsíci, na špek se mi to zdá moc měkký 😅 ...

Druhou otázku mám ohledně cvičení po porodu - kdy doporučujete začít? Teď by mi nedělalo problém lehce pocvičit na orbitreku, ale ohledně shazování toho břicha bych si ráda hupsla i na twister (takový kruh, na kterým se stojí a otáčí boky a nohama na jednu stranu a trupem na druhou).Nemůže tento pohyb ublížit?

Děkuji moc za odpovědi a přeju hezký den.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru