Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

toni78
6. lis 2008

dobrý den porodní babi-zítra mi končí 6-nedělí,už nekojím nemám mlíčko). břicho mě bolí jako bych měla dostat MS-myslíš že je to dělohou?Stahuje se? Jinak stále krvácím a na gynekologii se chystám příští týden. Děkuji za odpověd

aponchie
6. lis 2008

ja jsem prvni trimestr a obcas mam pocit kdyz sedim jako pri porodu kdyz se mi tlacila hlavicka dolu 😝 cim to je ten tlak?vcera sem byla na kontrolni sono pac me boli bricho a celkem dost i ta kost a ledviny a kycle tak prej vse OK mozna prej malo vapniku a vitaminu coz mozne je pac vubec nic skoro nejim jak je mi zle .. 😔

porodni_baba
autor
9. lis 2008

sisstin • 1d • 5. listopad 2008 v 17:17...ono upřímně rok po porodu už asi žádná opravdu účinná pomoc neexistuje. Jedinou šancí se mi zdá porada s plastickým chiurgem, případná úprava laserem...příliš se s tímto nesetkáváme. ALe poud gyn dr. nic neshledal/a možná půjde spíše o vnitřní pocit. 😒 😉

andy21 • 36tt • 5. listopad 2008 v 18:01..ono upřímně, magnesium se v dnešní době už považuje v terapii předčasného porodu spíše za placebo 😅 a v 36tt už je mimi naprosto připraveno pro život venku 🙂

anaconda • 33tt • 5. listopad 2008 v 19:32...vcelku škoda- nejde o nic náročného, a ani pojišťovnu mi nepřijde že by to zvlášť zatížilo a přitom to může hodně pomoct 😉 Alespoň že máte alespoň fajn obvodní dr. - vyřešila jste to moc hezky, doufám že to bude ok (přestože zátěžový test to nenahradí) 😉

angienka • 1d • 5. listopad 2008 ve 21:56...velmi záleží zda kojíte nebo ne, a jak je ta MS silná. Pokud je to normální menstruační krvácení a je takto časté, a trvá dlouho, je jistě na místě návštěva gyn dr. (ať si známí říkají co chtějí) 😉

zdenicka • 1d • 5. listopad 2008 ve 22:02...jen pojďte 🙂 Čím to bude nemůžu na dálku posoudit, v každém případě uhánějte na vyšetření 😉

porodni_baba
autor
9. lis 2008

toni78 • 2d • 6. listopad 2008 v 19:53...zavinování dělohy můžete jako druhorodička opravdu vnímat více, ale na konci šestinedělí by mělo být víceméně dokončeno, stejně jako čištění dělohy. JIstě navštivte lékaře, je třeba vyšetření 😉

aponchie • 1d • 6. listopad 2008 ve 20:49..ano může být nedostatkem minerálů. Předpokládám že vám gyndr. tedy něco předepsal/a 😉

aponchie
9. lis 2008

dik.nic me nenapsala jen mi rekla at si koupim tehu vitaminy..a prej si mam dat urologickej caj na 2dny,ale ja nemam problemy kdyz curam nepali a nesvedi me nic jen mam pocit jakoby me neco tlacilo na mocak,ale to snad dela ve tretim trimestru a ne na zacatku?anebo pocit jako bych mela neco povoleneho tam dole a talcilo se to ven o kostech v krizi a panvi ani nemluvim to je permanentni bolest a strili az do zadku 😖

d.aniela1
9. lis 2008

Dobrý vecer babicko.. mam dotaz jsem skoro 5 mesicu po cisari uz je to fajn ani ji necitim ale mam ms,,a dneska me muj syn skalal po brichu a ted jit teda cittim pri nejakym pohybu a mam v ni cukani doufam ze je vse ok????????????????????????????????????? ☹

tiki
9. lis 2008

Dobry vecer, babi 🙂 .Ptam se dost blbe, kdyz uz mam jedno tehotenstvi za sebou, ale to jsem uplne casnou fazi tehotenstvi prilis nevnimala, protoze jsem jezdila nekde po Ukrajine, o Zdise jsem nemela ani paru a veskera zpozdeni a potize jsem pripisovala cestovni unave...
Od kdy se objevuje takovy ten vytok, ktery je zpusobeny zvysenou posevni sekreci a ma ho pry skoro kazda tehule? Ja jsem totiz ted v takove blbe situaci, kdy jsem po celou dobu kojeni nemela MS, pred vic jaka ctvrt rokem jsem odstavila a furt nic. Clovek proste nema zadnou kontrolu. Abych si delala kazdy tyden test, to by nam asi zbytecne ruinovalo rodinny rozpocet, navic bych si pripadala asi dost divne. Tu a tam jsem si kontrolne zkusila zmerit bazalni teplotu, ale ta byla furt nizka (naposledy asi pred 3 tydny). Jenze to neni zadne systematicke mereni, to s nasim ditetem delat prilis nejde. Navic uz 14 dni hledame teplomer, nekam jsme ho pred Zdisou skovali a nevime kam . Tedka je mi v poslednich dnech tak nejak nic moc, furt bych spala, poboliva mne hlava. Ale treba mne vubec neboli prsa. A zadnou zvysenou posevni sekreci taky nepozoruju, jen klasicky delozni hlen, ktery se prubezne meni a je pokazde trochu jiny... Ten test si v nejblizsich dnech stejne udelam a pujdu na kontrolu k dr. (at uz jako tehu nebo s tim, ze furt nemam MS), ale fakt nevim, co si mam o tom vsem myslet... Dik moc predem za odpoved 🙂

lucie.krajcarova
10. lis 2008

Dobrý večer, babičko, chtěla jsem se zeptat na první pohyby, jak se projevují? začínám 18. týden, možná mám jako prvorodička ještě čas. K večeru sleduju bříško a takové vnitřní "procesy", nějaké bublilnky cítím, ale nevím, jestli to není trávení. Dost mě k večeru pálí žáha, tak nevím, jestli taky něco takového nezpůsobuje. Opravdu poznám ty pohyby? díky moc za radu.

kulicka
10. lis 2008

Ahoj Lucko, ja jsem zacala mimi citit ve 14 tt. Jo jo, tak brzo! A projevovalo se to takovymi bublinkami nahodne rozesetymi v oblasti jako dlan na boku. Nahore/dole/vlevo/dole/vpravo/nahore... kdezto vetry, na ktere jsem trpela nasledovaly poslusne streva : tudiz cestovaly vodorovne 😉

porodni_baba
autor
11. lis 2008

aponchie • 1d • 9. listopad 2008 v 10:14...bez komentáře, zřejmě urologický čaj jako placebo, paní dr je zjevně odborník na svém místě. ☹ To co popisujete, ten tlak ale může být fyziologicky i na začátku těhotenství 😉 ty bolesti jsou od změny hladiny hormonů, které na ty vazy působí, ale chtělo by to např. vyšetření moči, když to bolí až do ledvin 😒

d.aniela1 • 2d • 9. listopad 2008 ve 21:17...vše by mělo být v pořádku pokud bolest již odezněla 😉 pokud tomu tak není bylo by nutné vyšetření 😉

porodni_baba
autor
11. lis 2008

tiki • 1d • 9. listopad 2008 ve 21:47...ten fyziologický výtok, který máte patrně na mysli se objevuje ihned na začátku těhotenství většinou hned místo očekávané ms 😉
ms pokud by všechno správně fungovalo už by se asi měla dostavit, to vyšetření u gyndr. vám velmi doporučuji 😉

porodni_baba
autor
11. lis 2008

lucie.krajcarova • 18tt • Včera ve 20:01...pohyby opravdu poznáte...do 20tt už si budete jistá, že to co cítíte je miminko, a ne střeva 😉 a žáha nic takového nezpůsobuje 😉

porodni_baba
autor
11. lis 2008

kulicka • 41tt • Včera ve 20:17...tak co ten porod toho vašeho překvapení. už jsem zvědavá 😅 když jsem vás zahlídla v diskusi, už jsem čekala jméno mimča a váhy a míry, ale evidentně chce být ještě chviličku tajemné 😉 hodně štěstí 🙂

aponchie
11. lis 2008

vcera jsem byla dat moc u obvodni lekarky a prej je to v poradku jeste mam donest jednu ranni sterilni ,ale to az v patek pac ted nestiham,ale lekarka sama rikala,ze si mysli,ze je to u druheho tehu normalni a ja spatne napsala ledviny ..vcera jsem ji to ukazovala a ona prej ,ze to je krize az kostrc a to me boli desne jenze jak lezim nebo sedim mam pocit,ze je to az k ledvinam jinak me moceni neboli nestipe nepali vytok nemam ..tak snad to bude v pohode..btw z ceho vlastne vznikaji nevolnosti v tehu?je to hladina hormonu jen?no jen 😀 dik

pepibubu
11. lis 2008

milá porodní babičko,

rodila jsem císasřem 22/8 2008, kvůli souhře okolností jsem kojila jen tři týdny, takže už skoro dva měsíce nic, a ms nikde.... Je to normální? Slyšela jsem že může přijít až po půl roce, ale to asi jen u těch co kojí, že... Taky mě děsí myšlenka zda nejsem znova těhotná po jedné "sklouzlé" nehodě, ale to by byl pech.... Druhé chceme, ale tak za 2 - 3 roky...HAK nechci, po té jsem svého času nabrala 20 kilo a teď se jich horko těžko zbavvuju....

Díky

newsibling
12. lis 2008

jak se projevi mimodelozni tehu a jak brzo?

porodni_baba
autor
18. lis 2008

dobrý den, zase po delší době 😉

aponchie • 1d • 11. listopad 2008 v 10:21...ano vpodstate jde o hladinu hormonů "jen"a "pouze" 😅
tak snad to bude vpořádku, a je to jen od těch kostí 😉

pepibubu • 1d • 11. listopad 2008 v 10:33...2 měsíce ještě nic neznamenají, ale vyšetření bych vám doporučovala 😉 No náhoda je b**** znáte to, takže jedině testík a vyšetření zjistí v čem to vězí 😉

newsibling • 5tt • 12. listopad 2008 v 16:20...většinou velkými bolestmi, jak brzo závisí na mnoha okolnostech, to je individuální ☹ 😒

lakshmi
18. lis 2008

Dobrý den babičko, mohou vaginální globule macmiror uškodit, jsou-li užívány v počátcích těhotenství, tj. první týden po ovulaci? Mám podezření na těhotenství (těhu příznaky) a touto dobou jsem globule používala, teď mi to vrtá hlavou. Děkuji

kveta
19. lis 2008

Dobrý deň, mám kamarátku hospitalizovanú v siedmom mesiaci tehotenstva s dráždivou maternicou. Čo môže ona sama urobiť, aby sa jej stav zlepšil? Ďakujem.

annca
21. lis 2008

dobry den, mam dotaz na cervix score - odkdy zhruba se zvysuje skore nad nulovou hodnotu?

existuje nejaka tabulka kritickych hodnot pro dany tyden tehotentvi (tedy hranice, nad kterou by za normalnich okolnosti CS nemelo vystoupit)?

posledni dotaz: je v poradku CS 1 v 24tt?

diky, annca

pepibubu
21. lis 2008

Milá babičko, tak už mám ms za sebou, a teda nutno podotknout že mi to tělíčko dalo za ten rok klidu pěkně sežrat, bylo to silné....

Dotaz - co byste mi doporučila jako antikoncepci? Pilule nechci, minule jsem po nich nabrala dvacet kilo....Druhé plánujeme tak za dva roky. Zatím používáme Pharmatex, jako před těhotenstvím, ale říkám si zda není něco na co bychom nemuseli myslet vůbec, a ne "miláčku momentík...." 😉

nursik
22. lis 2008

Ahoj babičko,
minulý týden v úterý jsem krvácela a doktor mi potvrdil těhotenství s tím, že zřejmě ale potrácím, takže nebudeme nic dělat. V pátek bral krev na hcg, které od úterka mírně vzrostlo, ale ne podle tabulek, takže jsem opravdu potratila. Domluvili jsme se, že to zkusíme bez revize a mám přijít zase za týden na krev. Po jaké době by hcg mělo klesnout? A co když klesat nebude, musím na revizi? Nebo by se ještě mohlo prokázat mimoděložní? A poslední otázka: po jak dlouhé době se můžeme pokoušet o další mimi? Děkuju 🙂

nursik
22. lis 2008

A ještě dotaz: jak dlouhou dobu a jaké vitamíny užívat před otěhotněním? Léčím se s hypothyreozou a beru Euthyrox + jodid 100. Mám vybírat preparáty bez jodu nebo s jodem a vynechat jodové tabletky?

porodni_baba
autor
24. lis 2008

lakshmi • 18. listopad 2008 ve 14:13 ....nemohou 😉

kveta • 19. listopad 2008 ve 21:23...ona sama toho příliš udělat nemůže. Hlavně být v klidu, odpočívat a nestresovat se 😉

annca • 26tt • 21. listopad 2008 v 16:53...velmi individuálně. Existují i maminky, které mají CS 0 i v termínu porodu nebo po něm 😉
tabulka existuje, bývá přímo v průkazce, cca je to takto pro prvorodičku (u vícerodičky +1):

Týden gravidity CS- kritická hodnota
24 - 1
26 - 2
28 - 3
31 - 4
33 - 5
36 - 6
38 - 7

ve 24 tt by to nemělo vystoupit právě nad tu 1 🙂

porodni_baba
autor
24. lis 2008

pepibubu • 1d • 21. listopad 2008 v 19:11...doporučila bych vám zamyslet se nad tzv. nitroděložním systémem (tzv. tělísko, je asi známnější název)- na 2 roky to sice nebude úplně finančně nejvýhodnější (ale pro vás bych řekla nejšikovnější) 😉

porodni_baba
autor
24. lis 2008

nursik • 1d • 22. listopad 2008 ve 22:14...no hcg klesá různě, záleží i na tom, jak dlouho jste byla těhotná, kolikátý tt, atd. Pokud klesat nebude pravděpodobně bude revize nutná, ale nelze hodnotit po internetu- je třeba např. i UZ. Teoreticky by mohlo jít i o mimoděložní 😒
po jak dlouhé době se budete moci pokusit znovu záleží na tom, zda budete muset podstoupit revizi nebo ne. měl by vám říci lékař 😉
k vitaminům: doporučuji pouze pestrou a vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. a užívat navíc jen kyselinu listovou 1tbl denně. Jak dlouho dopředu nelze říci, protože nevíte kdy otěhotníte. O mimi se ale snažíte, brala bych tedy stále až do otěhotnění a pak minimálně do konce prvního trimestru 🙂

tannawe
24. lis 2008

Dobry den, mam jeden dotaz tykajici se epizotimie. Pokousime se potreti otehotnet, ale uz ted me desi predstava dalsiho nastrihu hraze, protoze po obou predchozich porodech mam uz dve epizotomie za sebou /prvni dite 3060 gr. a druhe 4000 gr!/ a ani masaz hraze nepomohla, myslim, ze u druheho to bylo zrejme nevyhnutelne vzhledem k velikosti plodu. Je realna moznost nejak epizotomii predejit /nepocitame-li ovsem CR 😉 /? Rada bych rodila co nejvic prirozene, myslite tedy, ze je pro me lepsi prirozene natrhnuti pri pripadne vetsim plodu nebo radeji znovu nastrih? Vzhledem k tomu, ze jizvy mam po obou stranach posevniho vchodu tak si nejsem jista zda by se dalsi pripadny nastrih provadel mimo nebo na miste jizvy puvodni?? 😖
Jinak nastrih a nasledne siti byla pro me nejbolestivejsi cast celeho porodu! Jinak "prochazka ruzovym sadem".
Velmi dekuji za pripadnou odpoved a krasny den. tan 🙂

porodni_baba
autor
24. lis 2008

tannawe • 2d, snž • Dnes v 11:58..předně nechápu proč máte jizvy na obě strany?? běžně se pokud je nutný nástřih i u 2. porodu střihá do staré jizvy 🤐
Moc ovlivnit to pro další porod nelze, doporučuji znovu pokoušet masírovat, a vlastní rozhodnutí o střihnutí je stejně nutné nechat na porodníkovi. Ono třetirodičku jistě nikdo preventivně střihat nebude. Tohle lze bohužel opravdu zhodnotit až v průběhu porodu. I více než 4,5kg děti lze porodit bez nástřihu, ale hodně záleží na elasticitě tkání dané maminky. Než nekontrolovatelné natržení je opravdu lepší nástřih, ale než malý nástřih je lepší malá natržení. Je to těžké rozhodnutí 😉

tannawe
24. lis 2008

Me prave po "ohledani" mista cinu po porodu taky hodne prekvapilo proc lekar nastrih provedl na druhe strane posevniho vchodu, spis mam podezreni, ze se mozna zacal trhat a tak preventivne smikl /jednalo se totiz o docela masivni nastrih plus jeste docela velke vnitrni poraneni a velka ztrata krve/ 😒 Nastrih po prvnim diteti je oproti druhe jizve jako mensi bratricek, jestli vite jak to myslim...no jen se prave tak zamyslim zda tedy ma treba v pripade porodu v porodnici psat do porod.planu ze nastrih nechci.? Jinak oba porody byly velmi rychle, tak jen jeden dotaz, kdy se mluvi o prekotnem porodu? U druheho jsem totiz mela pocit, ze jsem se ani nestacila "nadechnout" a maly byl na svete i pres svoje ctyri kila. K uplnemu otevreni hrdla delozniho doslo totiz cestou ve vytahu na sal... 😅 a uz jsem citila hlavicku. Ne ze bych byla vyjukana prvorodicka, ale spis me proste trosku desi, ze to "nestihneme", i proto uvazuju o alter.porodu atd. 😉 Diky moc.

hlavinka
24. lis 2008

Zdravim, a to zejmena zdravim porodni babicku.
Mela bych dotaz - na posledni kultivaci (13.11) mi nasli staph. epidermidis a take eneter. faecalis. Jsem v 36tt, maji tyhle dve potvory nejaky vliv na mimco? Pripadne na jeho pruchod porodnimi cestami? (Mam taky strept. agalactiae, takze ATB budu mit kvuli nemu).
Lecbu zadnou nemam, nebot mne ma dr. predala uz do Podoli, kam jdu ale az v patek. Vytok mam belavy, bez svedeni.
Dekuju za radu! 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru