Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

siola80
29. kvě 2007

Děkuji moc za odpověď, moc jste mě uklidnila. Obdivuji Vás, že ve svém volném čase pomáháte nejen budoucím maminkám. Z Vás by si někteří lékaři měli vzít příklad. Ještě jednou děkuji !!!

pekkra
29. kvě 2007

Ještě bych chtěla vědět, co znamená v těh.průk. u polohy plodu - 1P,PL a u placenty - na ZS,typ 0, min.DS
Děkuji 🙂

kaceenka81
29. kvě 2007

moc děkuji za odpovědi,ještě že vás tady máme! 🙂
aspon trochu jste mě uklidnila že otevření na špičku prstu je normální,ale pokud bych měla třeba krvavý hlen(kdyby odtekla zátka)můžou moje miminko ještě zachránit?nebo je porod nevyhnutelný-v mém případě by samozřejmě umřelo ☹
a ještě ohledně průkazky,napsala mi zde "placenta na přední stěně do DS,od vnitřní branky 6mm,a to celé si dr.označila červeně!proč?
doufám že odpovíte,pak už vám dám pokoj 😉 😅
přeji hezký zbytek dne.

womann
29. kvě 2007

Dobry den,prosim vas,pri rannem tehotenstvi cca v 5. tydnu mela kamaradka lehkou virouzu-37,7,kasel,rymu,vzala 1 paralen 500.Plice ciste.Nevedela ,ze je tehotna.Muze to mit nejaky vliv na mimi,nebo je to O.K.?

zdenicka
29. kvě 2007

taky bych se zeptala,ted jsem byla na kontrole a mam v prukazce napsano mimi jine:sf 22,co to je za oznaceni.dekuji.

4a
29. kvě 2007

kaceenka,
mimi zachraňují od 24tt. Ale neplaš se,nic takového nebudeš mít, nemáš důvod. Uvidíš, ještě tu budeš strašit týden po termínu 🙂

kata76
29. kvě 2007

dobry den, jeste jsem se chtela zeptat na Utrogestan na udrzeni tehotenstvi. Jednou mi lekar predepsal davkovani 1-0-1, pri druhem tehotenstvi 2-2-2.
To je dost rozdil.
Pritom mi vubec nekontroloval hcg (a hormonalni profil mam ok).
Nemelo by se to hcg zkontrolovat? Muze byt clovek pri 2-2-2 davce predavkovany? Je tam nejake riziko? Ja jsem byla dost ospala (coz vim, ze je po U. normalni) ale hodne se mi zhorsilo i motani hlavy 😖 .
Mam alergii na kofein, takze jsem si ani kafe nemohla dat a tim padem jsem pak vubec nevedela co delat, ani hluboke dychani nepomahalo, jedine kdyz jsem skoro nic nedelala a kazdou chvili se natahla..
Byl postup spravny? Predpokladam, ze pak jedine zustat na PN, dokud se to neupravi? (pokud se to upravi ze 😒 )
A jeste podotazka: vim, ze Utrogestan se bere vetsinou do konce prvniho trimestru, tedy 12tt. Jak se pak vysazuje po tech tydnech? Postupne nebo naraz? Jestli naraz, neni to trochu sok, byva to vzdycky ok?
Diky moc!!!!!

bielanevesta
30. kvě 2007

Ahojky Babulko!
Chcela by som sa spýtať či je vhodné pod vložku(porodnickú) si dávať takú tú klasickú(Allways...atd.)aby to nepretieklo. Alebo čo by si mi poradila ako, keď budem v porodnici zabrániť tomu aby som nezafarbila všetko okolo? Vraj sa nedoporučuje dávať vložky s krídelkami?? Ďakujem za odpoveď 😉 🙂

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad pekkra:
1P,PL...znamena 1 plod (tedy ze necekate dvojcata 😉 ) PL...bude asi poloha labilni...to by v tomto tydnu odpovidalo...mimis si tam proste plave jak ho napadne...mista ma spousta 🙂
k placente....ZS...mysli lekar na zadni stene, to je vporadku...o umisteni placenty jde hlavne o o aby nebyla moooc dole...typ 0 se mysli, ze nikam dolu nezasahuje...tedy ze se nejedna o tzv. vcestne luzko...neboli prelozeno, tak to ma byt...tohle je o.k

womann
30. kvě 2007

porodni baba- a ja?

romiss
30. kvě 2007

ahojky 🙂 potřebovala bych poradit: mám strašné problémy s pálením žáhy je to opravdu nepříjemné včera mě to trápilo 5hod.v kuse a ještě k tomu jsem měla křeče v žaludku nebo nevím co to bylo .........každý mi radí něco jiného...zatím jsem s tím nikdy problém neměla,tak moc prosím o radu děkuji ☹ 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad kaceenka81:
samozrejme se vzdycky snazime mimi zachranit...ve vasem pripade by slo samozrejme o to, udrzet ho co nejdele v brisku...a proto by byla snaha (vetsinou uspesna., pokud prijedete vcas) o zastaveni hroziciho predcasneho porodu...on rozbehnuty porod nikdo uz nezastavi....
a proto vas tady vsechny vzdycky varuju, ze kdyz se vam neco nezda (bolesti, caste tuhnuti, odtok hlenove zatky, spineni, krvaceni, pohyby...cokoliv!!) abyste necekaly a jely hned do porodnice...lepsi prijet 100x zbytecne nez 1x pozde...oni s tim v te porodnici vsichni pocitaji a nikdo vam hlavu trhat nebude....a ze jsou nekdy neprijemni...nemeli by byt, ale sluzby jsou obcas velmi narocne a plat minimalni (nekolikrat se mi stalo, ze jsem se dozvedela, ze za muj plat by vetsina lidi nevstala ani rano z postele 😎 ) tak je taky trochu chapejte a neberte si to osobne, nikdo to tak nemysli...
tady jde o vas a vase dite...tak si vzdycky za svym nazorem, ze se vam neco nezda stujte 😉 dost jsem se rozepsala, ale tuhle pasaz jsem jaksi pojala pro vsechny tehu i budouci mamky...preci za ty deti pak mate zodpovednost jeste dlouhe roky 😉
ale jeste k vasi otazce: pri odchodu hlenove zatky jeste porod neni nevyhnutelny...proto vzdycky supem do porodnice

k oznaceni v prukazce:
placenta mimca je na predni stene....tedy nejbliz k vasi brisni stene...
ale zasahuje do tzv. dolniho delozniho segmentu...coz je dolni pol delohy a tam nema spravna placenta co pohledavat 😠 proto to cervene oznaceni...jedna se o tzv. nizko nasedajici luzko....ne vcestne, coz je dobre 😉 a je velka pravdepodobnost, ze s rustem delohy se vytahne nahoru i placenta a vsechno bude ok., proto si to lekarka i oznacila, aby to pri pristim velkem UZ (min. ve 30.tt) nezapomnela prekontrolovat 😉 , v te dobe uz bude vsechno ok..
tohle pro vas ted nic neznamena...tyka se to spise az porodu...a nebezpeci krvaceni...ale ted budte uplne vklidu...je jen treba to s odstupem zkontrolovat, nic vic 😎
pokoj nepotrebuju...mam jich doma dost 🙂
ptejte se co vas zajima, proto jsem to tu zalozila, hezky den 😀

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad womann: paralen je ok. v tehu se muze, na mimiska to zadny vliv mit nebude, kamaradka se nemusi strachovat 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad zdenicka: zrejme lekar meril vysku delohy...tedy delozniho fundu (horni cast delohy)...nemeril vam brisko metrem?? SF...to je symfyza-fundus...tedy vzdalenost od stydke kosti k fundu deloznimu...22 je 22cm ...coz by ve vasem tydnu presne odpovidalo 😉

adrianav
30. kvě 2007

ahoj,chtela jsem se zeptat od kdy bych mela citit pravidelne pohyby miminka??,jsem ve 24tt a nekdy mimiska treba pul dne neciti a pak zas jo,prijde mi ze je takovej linej...je to normalni nebo by pohyby mely byt castejsi???...jo a jeste jeden dotaz: pristi tyden mam jit k zubari a budou mi delat zakrok ,ktery vyzaduje lokalni umrtveni..nevadi to miminku????...moc moc dekuji za odpovedi

ammalka
30. kvě 2007

ahojky porodní babičko, tak jak jsem slíbila, tak píšu, v pondělí jsem byla u gynekologa, jsem v 6 týdnu a nějakém dnu, mám UZ jen ten normální, tam viděl domeček, takže prý mimoděložní těhotenství to není - spadnul mi kámen ze srdce. V pondělí jdu do nemocnice na UZ vnitřní a pak zpět ke svému gynekologovi, který už mi dá těhotenskou průkazku. Protože je mi pořád špatně, jak ráno tak i dost během dne, je možné, aby mě napsal neschopenku,bude se mě na to vůbec ptát??

dablice1983
30. kvě 2007

porodni_baba ahojky porodní babčo prosímtě mám dotaz musí se nosit kojicí podprsenka i do spaní děkuju 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad kata76:
Utrogestan se v ruznych fazich davkuje ruzne...jeste nekdy na zacatku tehu se mohou i 2 tbl. zavadet na noc vaginalne...hormonalni hladiny netreba kontrolovat, on ten prebytecny se stejne vylouci moci 😉
predavkovana byste opravdu byt z toho nemela...ono ani to motani hlavy s tim souviset nemuselo 😎
PN je pak samo jedine reseni, casem by se to upravit melo 😅
Utrogestan pokud vim se vysazuje naraz a sok to nebyva, protoze v te dobe uz hormonalni funkci davno prebrala placenta (ktera se prave ve tretim mesici dotvari) 😉
Neni zac...hodne stesti ve snazeni 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad bielanevesta:
klasicka vlozka prilis vhodna neni...ma totiz zespoda takovy ten igelit...coz neni vubec dobre...
doporucuji koupit klasicke porodnicke vlozky, pripadne jeste dokoupit takove dlouhe prodysne vlozky, hlavne zadny plast...v lekarne ci zdravotnickych potrebach vam jiste poradi...a takove ty sitovane kalhotky k tomu a je to nejlepsi co pro sebe muzete udelat po porodu
Abyste neobarvila vsechno okolo....sitovane kalhotky, do nich tu dlouhou a vystlat temi kratkymi...ono se mnozstvi ocistku rychle snizuje...a kdyby se i presto stala mala nehoda...on to kazdy pochopi nebojte 😉

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad womann: vzdycky se snazim odpovidat spravedlive, tak jak dotazy prisly po sobe 🤐 takze odpoved na svuj dotaz uz najdete vyse 🙂

kata76
30. kvě 2007

diky za odpoved, porodni babicko 🙂
jeste se zeptam 😀 : je normalni, ze pri davce 2-2-2 Utrogestanu se treba 1x za tyden objevilo trochu jasne cervene krve (jinak zadne potize, az na to motani hlavy)?
kdyz jsem si lehla, tak to bylo ok, takze ja si to asi fakt budu muset odlezet.. 😕
Jinak nebylo to po absolutne zadne namaze, odpocivala jsem na maximum, pulku dne v posteli..
Je mozne, ze je pochva tak prekrvena, ze neco proste "skapne"? Nebo to treba i v 7.tt muze byt jeste nejake hlubsi uhnizdovani? Byla jsem z toho docela paf.. kamaradka mela totez a byla ok, tak tomu nerozumim..

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad romiss:
paleni zahy je vzdycky neprijemne...par rad mam
v prvni rade kupte v lekarne pastilky Rennie, vetsinou velmi rychle ulevi a muzete je mit neustale s sebou v kabelce 😉
Jinak kdyz jste doma a mate cas tak na zahu pomuze:
1. jist mensi davky a casteji
2. pokud zjistite, ze to zpusobuji treba sladkosti nebo jine drazdive latky, techto veci se vyvarujte
3. obcasne pojidani loupanych mandli
4. po jidle fenyklovy caj po douscich
5. rozkousat kousek chleba
6. pomerancova stava
7. stava z brambory...2-3x denne...dost pracne, ale pry ucinne...nastrouhat, pak precedit
Rad je moc a verte, ze najit si to prave pro vas, zbyde jen a jen na vas...tak preju hodne stesti a dejte vedet, co zabralo 😉

anney
30. kvě 2007

Ahojky,
chtěla bych se zeptat, zda je normální v pokroč.stadiu těhu, že má mimi dny , kdy se méně hýbe.V pondělí jsem neměla moc pohybů a ty co byly, nebyly zrovna moc intenzivní.V uterý už to bylo jako vždy, takové intenzivnější, prudší, zkrátka pro mě normální.I dnes je to dobré.Jen by mě zajímalo, proč to tak někdy je.Také se mi od uterý zdá , že mimi se jakoby překulilo z pravé strany, kde bylo nejvíce cítit, na levou stranu.Jsem zmatená z toho co je normální a co mám považovat za nebezpečné pro mimi.Děkuji vám za odpověd, ještě že Vás tady máme.Jak mám nějaký problém, hned si na vás vzpomenu a je to fajn mít někoho, kdo vám skutečně perfektně poradí. 🙂 🙂

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

adrianav:
vas problem je velmi individualni, ale myslim, ze je to teprve nekolik malo tydnu, co jste zacala pohyby citit, tak to spise pozorujte, ono kazde mimi je jine...povahou...a tak se hybe...nekdy muze byt linejsi nekdy zivejsi...to je uplne normalni...ono to mimi taky po vetsinu dne spi 😉
k zubari...lokalni umrtveni nevadi...je to pro mimi mensi zatez, nez kdyby vam to delali bez umrtveni...vubec nejde o anestetikum jako takove, to se k mimcu vubec nedostane, ale o vase stresove hormony, ktere vase telo produkuje...tim myslim...umrtveni....mensi bolest a stres pro vas...mene stresu pro mimi 😉

bielanevesta
30. kvě 2007

Ďakujem za odpoveď 😵

womann
30. kvě 2007

Aha,prominte,nejak jsem to musela prehlednout ☹ Diky 🙂

porodni_baba
autor
30. kvě 2007

ad ammalka:
tak gratuluju, moc vam to preju
s tou neschopenkou je to lekar od lekare...to by vam holky tady mohly vypravet...
zalezi taky jakou praci vykonavate... 😉
zeptat by se mel...minimalne na to jak se citite a jak to s praci zvladate 😉

ammalka
30. kvě 2007

porodní baba,v práci se vůbec necítím, nosím těžké spisy, lezu pořád po skříních, co to znamená lékař od lékaře?

anney
30. kvě 2007

Já bych chtěla poradit romiss!!!
Mě na žáhu pomáhá vypít sklenku teplého mléka.je to opravdu rychle účinné a skoro bez práce.Pokud není nic jiného po ruce, mě to vždy 100% zabere. 😉 😉

adrianav
30. kvě 2007

moc vam dekuji za odpoved....a takze si myslite,ze s temi pohyby lekare otravovat nemam?ze je to normalni???...ted jsem se jeste docetla na internetu, ze pravidelne bych je mela citit tak od 28tt tak nevim...vy jste urcite zkusenejsi 😉 tak si necham poradit

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru