Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lucinamamina
7. únor 2008

Dobrý den porodní babičko.Mám dotaz:včera mě hospitalizovali pro tachykardii plodu.Protože se nález nezhoršil,tak mě dnes pustili domů a budou mě každý den sledovat.Pokud se to bude opakovat,porod nejsíš vyvolají.Jsem 38tt.a vnitřní vyšetření.čípek měkký,1cm,hrdlo pro 2 prsty,hlavička volně naléhá na VB-jedná se o druhé těhotenství.Jaká je možnost,že se při takovém nálezu porod rozeběhne brzo sám?.Od rána mi navíc odchází hlen s krví,tak jestly je možnost,že se porod rozjede sám.Vím,že jsem nedočkavá a zvědavá,ale ta nejistota je hrozná.
Dotaz 2:nemůže tachykardie ublížit miminku?Pohybovala se kolem 170-180,ale já tomu moc nerozumím a moc informací jsem se nedozvěděla.
Díky moc za odpověď,ještě,že vás tu máme.S pozdravem Lucka. 😉 🙂

porodni_baba
autor
8. únor 2008

add • 1d, 29tt • 3. únor 2008 v 16:52 ...už je nejspíš po rýmě, takže odpověď nepřichází dost brzy, alespoň tedy pro ostatní. 😔 Pokud se rozhodnete číst příbalové letáky a zákazy, pak jediné co je v těhu opravdu povolené je nosní sprej s mořskou vodou, popř Vincentka. Ale běžný nosní sprej, který užijete ve chvíli, kdy už se prakticky dusíte, na uvolnění nosu, vám ani mimču nijak neublíží 😉

blka • 4. únor 2008 v 08:20..těhotenství je jistě možné i při HA, i když riziko je velmi malé. Jasno v tom udělá těhotenský test z moči, a následně porada s lékařem. V případě, že těhotná nejste by asi byla vhodná změna antikoncepce za jinou HA 😉

mysinka • 33tt • 4. únor 2008 v 11:12...může být naprosto bezdůvodné 😉 Množství plodové vody je něco co se špatně hodnotí, natož jeho horní hranice atd. Spíše jde o hlídání a kontrolu s odstupem, zda množství vody nějak rapidně nenarůstá. Tam už by se mohlo jednat u mimča o nějakou vadu zažívacího traktu, ale je velmi nepravděpodobné že by se v takovém případě objevil problém až v tomto tt. Takže žádný strach na kontrole množství přehodnotíte a myslím že zdravé miminko naprosto normálně donosíte a porodíte. Ne každý se prostě vejde do tabulek, které někdo vymyslel, ze zprůměrovaných hodnot 😉

kleguska • 6. únor 2008 v 18:01...zbytečný strach. Miminko má hlavičku kde ji mít má. To že hlavička naléhá těsně znamená pravděpodobně jen to, že jste těhotná poprvé a mimčo nemá tolik místa aby bylo volně nad vchodem. To je normální popis vnitřního nálezu, nic v tom nehledejte 😉 Normohydramnion = normální množství vody plodové. Placenta je kde má být. Pravděpodobně šlo opravdu o cévku děložního hrdla, která praskla, a proto jste zakrvácela, všechno je jak má být. Užívejte těhotenství 😉

porodni_baba
autor
8. únor 2008

lumr • 28tt • Včera ve 14:17...pokud 3 lékaři nezávisle na sobě vyzkoumali, že čekáte holčičku, pak je velmi nepravděpodobné že by se spletli 😉 ale jedinou jistotu budete mít samozřejmě až po porodu 😵 růžové bych se nebála, směle do ní 😀

porodni_baba
autor
8. únor 2008

lucinamamina • 1d, 39tt • Včera ve 14:50...tachykardie plodu v tomto tt může a nemusí nic znamenat. V současné chvíli a s vaším nálezem znamená tolik, že bysme asi neměli jen přihlížet a nechat vás třeba přenášet 😉
Je velká pravděpodobnost že porod se ještě rozeběhne sám, a kdyby ne, myslím že s vaším nálezem nebude problém ho vyvolat. Hodně štěstíčka a brzy mimčo v náručí 🙂

blka
8. únor 2008

Děkuji babi za radu. Z moči jsou testy negativní, takže asi pouvažuji o změně. Děkuju 🙂

lucinamamina
8. únor 2008

porodní babičko,díky!!!Zrovna frčím na monitor,tak uvidíme.L.

add
8. únor 2008

porodní babi, bohužel není po rýmě ani po ucpaném nosu, jediné co se zlepšilo je, že mám ucpanou pouze jednu dírku. Docela jsem hodně na nervy, protože v noci naspím tak 3 hodiny, kapu si pinosol a Stérimar, ale nepomáhá to. A nejhorší je, že normálně se mi strašně špatně dýchá, protože mi mimčo tlačí na plíce či co a teď mám fakt pocit, že se udusím. Tím, že si jednou kápnu Olynth na noc asi mimču neublížím, ale nevyřeší to další dny a noci. ☹

terreza
8. únor 2008

dobrý den babi,jsem 37.t.někde jsem tu četla Vaše info o streptokokovi..říkala jste,že se stěr dělá okolo 36.t., dnes jsem se ptala na gyn. a dr. mi řekl, že ho dělá v 39.t..není to pozdě? dá se příp. stěr udělat v porodnici a následně zaléčit?ne, že bych se chystala rodit dřív, ale já si u svého dr. všechno radši ověřuju...díky moc. 🙂

kleguska
8. únor 2008

Pododní bábičko moc díky, hned budu mít hezčí víkend, vždycky se strašně leknu, když si doma přečtu zprávu od lékaře nebo se začne něco dít. Mimčo dole cítím, někdy si myslím, že snad vypadne, je to takový tlak. Když si lehnu tak je to pak lepší. Placentu mám prý jak houbu roztáhlou. Když mi ji ukazovala na UZ tak začíná někde v levo nad pupíkem po straně a končí až hodně dole, ale prý nezasahuje až do porodní cesty. Těhotná jsem poprvé a když se něco děje nevím, jesli je to normální nebo ne. Moc díky a přeji krásný víkend.

lenik27
8. únor 2008

Porodní babičko, chtěla bych poděkovat za radu v těhotenství, moc mi to pomohlo. Sice jsem skončila v nemocnici, ale alespoň s optimismem. Teď máme krásného klučinu - 3870g, 51cm a dělá nám po všech těch starostech samou radost. Ještě jednou díky za čas, který nám tu věnuješ.

minda
8. únor 2008

pro add:
Popíšu svoji zkušenost s rýmou. Asi od druhého trimestru se mi začal ucpávat nos, ze začátku to nebylo tak strašné, stačilo třeba 1x denně kápnout kapky, postupně se to ale začalo zhoršovat, nepomohly ani slabé ATB (inhalace do nosu), šla jsem na ORL, tam mi řekli, že mám zřejmě chronickou rýmu, možná ještě navíc nějakou alergii. Takže kapu Nasivin, když je to nutné, pokud se noc ucpe tak, že se v noci budím a opravdu nejde dýchat, jsem zahleněná tak, že se mi zvedá žaludek, tak to prostě nutné je a do toho nosu už prostě narvu cokoliv, jen aby se mi ulevilo, sem tam si nos proleju Sterimarem, Vincentkou, Pinosolem. Na ORL mi dali Alergessan (?), ale zatím mi nepomáhá, takže se tam chystám znovu. Nevím jestli mi zkusí dát i jiné léky, ale poslední možnost je laserové odpálení nosní sliznice. Možná se to po porodu zlepší, možná opravdu půjdu na ten laser. V lékárně neříkám, že Nasivin je pro mě, už se mi jednou stalo, že mi ho jako těhotné neprodali, ať si prý zajdu k doktorce. I když na příbalových letácích uvádějí, že by kapky do nosu (Olynth, Otrivin, Nasivin, Oxamet atd.) neměly brát těhotné, tak mě lékář na ORL řekl, že mimču neublíží, četla jsem i pár netových poraden na toto téma a lékaři proti kapkám do nosu u těhotných nic nemají.

natalie77
8. únor 2008

Dobrý den porodní babičko,
jen jsem Vám chtěla mooooc a moooc poděkovat...
Loni jste mi radila, když jsem měla dotazy..Byla jsem po operaci dělohy (uterus duplex) a celé těhu jsem musela ležet, pak přišli v 16. tt tvrdnutí dělohy a ve 24. tt zkracování čípku....celé těhu komplikace, ale stálo to za to 🙂 .

Tak Vám jenom chci říct, že se mi císařským řezem 8.8. 2007 narodil syn Mareček...sice přesně o měsíc dříve, ale protože jsem měsíc ležela v nemocnici, tak byl v pořádku, jen byl mrňavý a žlutý 🙂 .
Ve 32. tt mi začali kontrakce po 5. minutách, tak mi to zastavovali a podařilo se na 3 týdny, ale díky za ně, i když jsem v největších vedrech ležela připoutaná na lůžko.

Tak jen abyste měla radost, že to dobře dopadlo a jednou nemusela radit 😉 těhulím a být šťastná, že mi Vaše rady opravdu pomohly, a to hlavně psychicky.
Moc děkuju 🙂 .

anta
9. únor 2008

Dobrý den, i já se přidám se svým dotazem, do kterého měsíce je vhodné v těhotenství provozovat sex? Já se vždycky chystám, že se zeptám doktora, ale pak na to zapomenu. Díky za odpověď a hezký den přeji.

cert..ova
9. únor 2008

Dobrý den, jen jsem se chtěla zeptat, jak dlouho můžu špinit po vyšetření? byla jsem ve čt a ještě dneska mám hnědý výtok a bolesti jako při silné menses, vždy mi rupla voda a tak tohle neznám 🙂 , děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
9. únor 2008

add • 1d, 29tt • Včera v 10:41...já nemyslela jen jednorázově. Normálně si můžete vykapat nos v noci když je potřeba. Miminko má větší problém, když se vám špatně dýchá, než z kapek, které se k němu prakticky nedostanou 🙂

terreza • Včera v 10:49...pozdě teoreticky není. Stěr jde po 36tt udělat kdykoliv, jen je pak riziko, že se nestihnou výsledky a musí se léčit třeba zbytečně 😉 Podle doporučení by ho váš lékař už měl udělat na té poradně co jste byla, a věřte, že pokud byste v příštích 14 dnech jela do porodnice a výsledky nebyly, tak z vašeho lékaře tam tedy radost mít nebudou. 😠 Zřejmě je to jeho způsob šetření- protože většina těhotných mu pak porodí dřív než stěr udělá 😝 Úplně zbytečně tak ohrožuje jejich děti. ☹
Na stěru bych trvala, má se opravdu provádět okolo 36tt, ale nevím zda uspějete 😅 😉

kleguska • Včera v 11:29..těhotenství užívejte, nevíte kolikrát ho ještě zažijete a hlavně každé je stejně jiné 😉 🙂 Hodně štěstíčka 🙂

lenik27 • 45tt • Včera ve 13:30...Poděkování vždycky potěší 😎 😎 😎 K chlapečkovi gratuluji 🙂 🙂 chtěla jsem juknout na fotečky, ale ještě v albumku nejsou. Nevadí. Hodně štěstíčka celé vaší rodince 🙂 🙂

porodni_baba
autor
9. únor 2008

minda • 33tt • Včera v 18:55...moc děkujeme za přidání vlastní zkušenosti.Ta je vždycky velmi cenná 🙂 😉

natalie77 • 1d • Včera ve 23:00...máte můj obdiv, po operaci uterus duplex jste to společně s lékaři dotáhli hodně daleko- 35tt to je obdivuhodné. Gratuluji k Marečkovi, a když koukám na toho smíška do Vašeho albíčka je mi jasné že všechno to příkoří za to prostě stálo.
Hodně štěstí v životě celé vaší rodinky a ať vám dělá Mareček jenom radost, a časem třeba bratříček nebo sestřička, aby vám bylo ještě veseleji. 😵 😉 🙂
Děkuji za pochvalu 😎

anta • 20tt • Dnes v 09:24...pokud nekrvácíte, neteče plodová voda (to spíš pro závěr těhotenství), a nehrozí vám předčasný porod, žádné omezení neexistuje. Tedy pokud vám lékař vyloženě neřekne, že sex je nevhodný, můžete se mu směle oddávat 😉 až do porodu 🙂

cert..ova • 2d, 38tt • Dnes v 11:13...špinit ještě den dva můžete, a zřejmě špiníte i kvůli těm menstruačním bolestem. Jde o posly, které časem přejdou v normální kontrakce, jen nikdo nedokáže říct kdy to bude 😉
Hodně štěstí u brzkého a bezproblémového porodu 😉

cert..ova
10. únor 2008

dobrý den babičko, děkuji za odpověď, já chíííí rodííít 😀

add
10. únor 2008

pro Minda: 🙂 děkuju každá zkušenost potěší, i když i tobě bych přála, aby se problém vyřešil.
pro porodní babičku - taky díky. Nějak se s tím budu muset poprat, jen pořád nevím, zda je menší zlo Olynth spray nebo Nasivin kapky - na netu jsem se dočetla, že spraye jsou lepší. Ale na Orl mi zas říkaly, že při nouzi Nasivin (no nouze je skoro pořád 😒)

add
11. únor 2008

Tak jsem babi byla na ORL a mám brát Bioparox, na hnisavou rýmu a zánět a na ucpání nosu ještě Nasivin. Tak doufám, že to pomůže.
Nemáte náhodou někdo zkušenosti s tím Bioparoxem, zda stačí ho stříkat pouze do nosu, v letáku to píšou tak, že by se mělo i do krku, aby to mělo účinek, ale v krku mě nebolí?!?

lenianna
11. únor 2008

Milá babičko,

šmankote, prosím, pomozte mi ☹
V pátek mi na kožním zjistili herpes na prsu a nasadili Provirsan a mastičku Framykoin. V současné době se pokoušíme o miminko a vypadá to nadějně 🤐 V letáku je napsáno, že se nesmí v těhu užívat. A já ted nevím, co dělat. Moje gyn bude až ve středu, prášky jsem brala tři dny a dnes se už bojím, ms zatím nikde.
Je Provirsan opravdu moc škodlivý pro event. počáteční těhotenství?
Je opar (asi pásový) špatný pro plod? (neštovi jsem už měla).
Děkuji moc za jakoukoliv odpověd.

minda
11. únor 2008

pro Add: ahoj!, ano já mám zkušenost, ten Bioparox jsem brala, jsou to takové slabé atb, bohužel mě vůbec nepomohly, má se stříkat i do krku, ale mě to hrozně vadilo, spíš mě to dráždilo ke kašli. Přála bych Ti, aby Tobě ten Bioparox nebo cokoli jiného pomohlo. Já se takhle trápím už od října, bez Nasivinu ani krok (Otrivin ani Olynth mi moc nezabírali), tak na 4 dny měsíčně mě ještě k tomu přepadne virová rýma a to je potom teda nářez.

anta
11. únor 2008

Děkuji porodní babi, to jsem přesně chtěla slyšet 😀 😀

beruskablanka
12. únor 2008

Milá porodní babi,
je možné, že jsem před 14 dny měla F 4/P a teď mám F3/P ? Jsem teď 29+0. Potřebovala bych ještě osvětlit zkratky p.p.hl. a OPP 142' , doktor nic neříkal (on je vůbec takovej mlčenlivej) tak předpokládám, že je vše OK. Díky moc předem za odpověď.

pepibubu
12. únor 2008

ahoj babi, jen mailičkost, co znamená když mám v průkazce psáno "NB přítomna?" všimla jsem si toho až doma, ale asi to je dobře, protože jinak předpokládám že by mi dr řekla že to je špatně...

amerisek
12. únor 2008

Dobrý den babičko,

včera jsem byla na kombi testech v 1.trimestru,dle PM 13+0,dle CRL 12+4.
Plod velký 59,1 mm
NT 1,9 mm (1,22 MoM)
NB 1,7
BPD 19,2 (12+2)
PAPP-A 0,64 mIU/ml (0,37 MoM)
FhCG 38,89 ng/ml (1,47 MoM).
Vypočítal kombinované riziko T21 v 1.trimestru na 1/900,podle normy by to ale mělo být 1/1400.Je mi 23.

Pan doktor řekl,že se mu jeví vše v pořádku,ale na kontrolu mě pozval ještě za 6 týdnů.

Chci se zeptat,jestli uvedené hodnoty jsou ok nebo hrozí nějaké riziko a jaké a jestli je mimi dostatečně velké.
Dobrý pocit z toho nemám,mám strach,že mimi nebude v pořádku.

Moc děkuji za odpověď.

vilo
12. únor 2008

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, testy na O GTT mi vyšly 4,5 - 11,1 - 9,5 moč, poslední číslo mám zakroužkované a mám se hlásit v diaporadně a na echo kardio plodu, jsou naměřené hodnoty hodně špatné? Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
12. únor 2008

add • 1d, 30tt • 10. únor 2008 ve 14:04...mě lepší forma tedy přijde ten sprej, na ORL podle mě tolik zkušeností s těhulkama nemají a bojí se cokoliv doporučit. ale buďte klidná ve 30tt už není moc věcí na světě, které by vašemu mimču ublížili 😉
S Bioparoxem chybu neuděláte pokud tím druhým nástavcem stříknete i do krku jakoby pro jistotu, ale nezbytné to není. SPíše je to ale lepší, pokud máte hnisavou rýmu, aby vám to do toho krku časem neslezlo 😉

anta • 21tt • Včera v 16:54..to jsem ráda že jsem se trefila 😀 😀 opravdu není čeho se bát. To co se tradovalo dříve jsou dnes překonané předsudky. Pokud má žena jednoho trvalého partnera a sex je ohleduplný a láskyplný, nemůže říct nikdo ani popel 😝 😀

porodni_baba
autor
12. únor 2008

beruskablanka • 30tt • Dnes v 10:10...je to možné to je orientační měření, a taky záleží jak mimčo zrovna leží. 😉 ALe je tam opravdu P, nezměnilo se P na X??? 😕 😉
ppHL- poloha podélná hlavičkou. Mimčo leží podélně a hlavou dolů. Hlavičku má dole tělo rovnoběžně s vaším nahoru. Nožky asi cítíte někde pod žebry 😉 OPP- ozvy plodu, druhé P značí plus nebo přítomny, či pravidelné. 142 je hodnota- je to vlastně puls vašeho mimča. lehce se rozliší od toho vašeho. Váš je asi 2x pomalejší.
Všechno je naprosto vpořádku. Někteří lékaři jsou hold mlčenlivější. Co není jasné na to se vždy ptejte. je to vaše právo, měl by odpovědět. A možná odpoví ochotně 😉 jen neumí sám povídat, někdo hold povídavý není, ale odpoví ochotně 🙂

pepibubu • 12tt • Dnes v 10:12...pravděpodobně jste byla na UZ. Jedná se o tzv. prvotrimestrální screening. Správně se provádí s předchozím odběrem krve. A na to následné UZ měřené má licenci jen pár lékařů v republice. Ale to jste asi nebyla. - plošně se bohužel zatím neprovádí. Většina lékařů kteří mají UZ v ordinaci, zkouší alespoň tu UZ část provádět alespoň orientačně, a pokud by se jim něco nezdálo, poslali by maminku na podrobnější vyšetření, tam kde licenci mají 😉
Ale k vaší otázce: při tom UZ se měří NT- nuchalní translucence neboli šíjové projasnění 😉 to má nějakou hodnotu v mm 😉 ta je buď dobrá nebo špatná. A pak se hledá NB- nasal bone- nosní kůstka. Protože se ví, že plody které ji přítomnu nemají, mají vyšší riziko vrozené vývojové vady. U vás přitomna je, takže je to v naprostém pořádku 😉

add
12. únor 2008

Tak jo babi, díky 🙂 budu stříkat i do krku, ale asi né ty čtyři dávky jak píšou, ale třeba jenom dvě, není to totiž zrovna moc chutný 🙄 ještě, že tě tu máme.

porodni_baba
autor
12. únor 2008

amerisek • 14tt • Dnes v 10:24...hlavně klid 😉
Vypočítal kombinované riziko T21 v 1.trimestru na 1/900,podle normy by to ale mělo být 1/1400...to není pravda.
Obvykle doporučujeme invazivní vyšetření (amniocentézu či biopsii choria) pokud pravděpodobnost postižení plodu je vyšší než 1 ze 300, tj. např. 1 ze 100, z 50 apod 😉
Z toho vidíte že vašich 1/900 je naprosto ale naprosto vpořádku 😵
O miminko už se budete bát pořád, to je jasná věc, ale dle tohoto vyšetření o vývojové vady mít strach nemusíte. miminko je s obrovskou pravděpodobností naprosto zdravé 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru