Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

braburka
27. dub 2010

Dobrý den porodní babičko,
chtěla bych se zeptat na jednu věc: měsíc užívám antikoncepci a minulý týden jsem byla na odběru krve (prevence u obvodní lékařky) a tak mi řekli, že mám mírně zvýšené jaterní testy. Má to nějakou souvislost s užíváním antikoncepce anebo bych jí měla přestat užívat? Děkuji za odpověď.

sus
28. dub 2010

Pekný den "babi"🙂
zada me porad zlobi,ale zato me prestavaji bolet prsa,jeste trochu citliva jsou,ale citlivost,napeti a bolest vyrazne ustoupila za posledni cca dva dny. je to priznak toho,ze se mi uklidnuji hormony nebo to muze byt naopak priznak toho,ze je neco spatne?jsem teprve v 8.tydnu a predpokladala jsem,ze prsa budou bolet minimalne cele prvni tri mesice.jaka je Vase zkusenost? dekuji.

porodni_baba
autor
30. dub 2010

pepibubu (1 dítě - čeká miminko, termín má v květnu 2010 (37. tt)) - 23. dub v 10:40 ...poloha je podelna hlavickou, ta specifikace uz neni k poloze, ale k tzv. postaveni...nejjednoduseji vysvetleno jde o to, ze pri poloze hlavickou mate pri post.I zadicka mimca vlevo, tedy u sve leve ruky...a pri post. II zadicka vpravo 😉

porodni_baba
autor
30. dub 2010

leni96 (1 dítě - čeká miminko, termín má v květnu 2010 (40. tt)) - 24. dub ve 14:48...to, ze je prenos mozny jen pohl. stykem bych si tedy nedovolila tvrdit...to ze se objevil jakoby jen tak je mozne,...tento streptokok, je totiz velmi casty, nektere statistiky uvadeji, ze v CR by ho mohla mit v pochve 1/3 - 2/3 zen...presne vyzkumy chybi, protoze se zkoumaji jen tehotne, u ostatnich totiz vetsinou nevadi...asi bych byla kvuli mimcu spise rada, ze nyni vysla kultivace pozitivni, alespon dostanete atb a mimco bude pod kontrolou..nekdy se totiz uvadi, ze pokud vysledek jednou v tehotenstvi vyjde jako pozitivni, mel by se jako takovy brat, i kdyz pak vyjdou nejake negativni..zadny strach, pokud vam nedela zadne potize, neni potreba s nim nic delat, pouze atb clona u porodu 😉

porodni_baba
autor
30. dub 2010

barru (čeká miminko, termín má v červnu 2010 (36. tt)) - 26. dub ve 22:15...zalezi jak je svedeni intenzivni, ale vetsinou poukazuje na zhorsujici se funkci jater..coz ke konci tehotenstvi byt muze...jaterni testy by byli na miste..ale u lekare jste jiz asi byla, takze mate jasno 🙂

porodni_baba
autor
30. dub 2010

braburka - 27. dub v 08:25...souvislost mit muze, ale taky nemusi...o dalsim uzivani se s vysledky testu poradte se svym gynekologem 🙂

porodni_baba
autor
30. dub 2010

sus - 28. dub v 17:26...myslim, ze jde spise o to, ze uz jste si vice zvykla a se svym tehotenstvim se "szila"...bolest prsou skutecne nijak nesouvisi s prosperitou tehotenstvi, rozhodne to neni spatne, zadny problem nevidim 🙂

sus
1. kvě 2010

dekuji porodni_babicko, dnes jsme sli na prvni sono pro klid dusicky a nase "cherry tomatoe" 🙂 je v naprostem poradku🙂 mam klid na dusi a bylo to hezke🙂

barru
2. kvě 2010

Děkuju moc, už je to po týdnu lepší, pan doktor vše zkontroloval a na játra to prý nevypadá, spíš nějaká alergie, tak to máme hlídat 🙂

veendula
5. kvě 2010

dobrý den obracím se na vás s dotazem ohledně tlaku.před těhotenstvím jsem měla kolem 130/80.ve 20tt se mi mírně zvýšil na 135/85 a ted jsem ve 26tt a mám tlak 115/70.je možné aby se snížil až takhle pozdě?myslela sem že se mi spíše s těhotenstvím zvýší.měřím se i doma svým a vždy mi souhlasil s tím u lékaře.děkuji za odpověd jestli je to možné nebo se mi jen "zbláznil"tlakoměr.

veendula
8. kvě 2010

tak doplnuji svůj dotaz doma tedy tlak se mi snížil ale v pátek u lékařky ho mám zase vyšší než minule-138/91 😒
tak ted jsem z toho úplně zmatená.doma stále kolem 120/70

kirax
8. kvě 2010

dobrý den mám dotázek asi trošku jloupý alepřesto se zeptám.jsem ve 29tt těhotenství a mám na bříšku vyrážku na jednom místě a strašně svědí.chci se zeptat když se škarábu prstem pořád na jednom místě(ne silně ale přece jen trošku tam ten prst zabořit do toho břicha musím)nemůžu tím nic ohrozit?myslela jsem třeba polacentu nějak vevnitř?když je to pořád na jednom místě?děkuji.

sus
8. kvě 2010

dobry den porodni_babicko, bolest v hrudni casti zad me ubiji, jsem 11tt. mohu pouzit na zada protizanetlive masti na svaly? dekuji

vveerraa
9. kvě 2010

Dobrý den porodní babi, jsem v 37 tt a první dítě jsem rodila akutním císařem. Neotvírala jsem se ani po 3 kapačkách. Když se to po 12 hodinách konečně začalo rozjíždět, tak měl malej špatný ozvy, takže musel ven. Rodila jsem ho ve 41 tt. Praskla mi voda a byla zelená. Teď mi moje doktorka řekla, že moje porodní cesty nejsou vůbec připravené a že jsem "nerodící typ". Chci se zeptat, zda je možnost, že porodím normálně? Pokud ne, kdy se plánuje CŘ? Čeká se do termínu? Předem moc děkuji za odpověď. Mějte se hezky Věrka

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

sus - 1. kvě ve 20:52...pekne zpravy diky za ne 🙂

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

barru (čeká miminko, termín má v červnu 2010 (37. tt)) - 2. kvě ve 12:57...dobre zpravy, ze uz je lepe, jen tak dale, uz se blizi finale 🙂

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

veendula (2 děti) - 5. kvě v 10:13...tlak je kolisavy v prubehu dne a samozrejme i s prubehem tehotenstvi, pokud neni tlak vysoky neni treba se obavat...to co popisujete mozne jiste je 😉
K druhemu dotazu...jednorazove hranicni tlak neni problem...mohla jste byt rozrusena, merena brzy po prichodu apod....pokud mate svuj tlakomer a tlak si kontrolujete nevidim problem 🙂

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

kirax (1 dítě - čeká miminko, termín má v červenci 2010 (29. tt)) - Včera v 19:15...zadny dotaz nepovazuji za hloupy, to jen na uvod. Pokud nejde o zadne nasili nijak sobe ani miminku ublizit nemuzete 😉 Preci jenom i od te vzpominane placenty vas deli dost vrstev tkane, i kdyz se to na dotek nemusi zdat 😉

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

sus - Včera ve 21:50...zalezi ktere, lepe se poradit s lekarnikem...ale i tak jde o reseni docasne..dlouhodobe doporucit nelze.....doporucuji navstevu neurologa 😉

porodni_baba
autor
9. kvě 2010

vveerraa (1 dítě - čeká miminko, termín má v červnu 2010 (37. tt)) - Dnes v 16:21...jiste je i moznost porodit normalne, tedy spontani porod...dle nezralosti nalezu bych tedy na ne/rosici typ neusuzovala....je to dokonce i bezne, ze po prvnim cisari porodi maminky druhe mimco spont. Ja u vas indikaci k CR nevidim, samozrejme neznam kompletni anamnezu, ale nepisete ani, ze by Vase lekarka indikovala CR, takze predpokladam, ze se take priklani, alespon k pokusu porodit spont. Zalezi na pristupu porodnice jeste samozrejme....jinak CR se dle zvyklosti planuje kolem TP...vetsinou mezi 37-40tt dle okolnosti a indikace.. 😉

antynka1
10. kvě 2010

Dobrý den porodní babi,
asi už se tu toto téma rozebíralo, ale to víte každá chce slyšet odpověd přímo pro sebe. Mám následující nejasnost, která mě dost zaměstnává mozek. Mám stanovený termín porodu dle MS a to 29.5. Moje dnes už bývalá gyndr. shledala v I. trimestru rozdíl mezi temínem dle MS a UTZ rodíl cca 15 dní (mimi je dle UTZ mladší)- termín porodu mi však neupravila. Nyní jsem začala chodit na kontroly do porodnice a tam termín dle tohoto UTZ přepočítávaly - napsaly to do zprávy, ale v průkazce je stále termín dle MS. Termín porodu byl ve zprávě stanoven na 14.6. Všechny vyšetření v celém těhotenství se počítaly dle termínu MS. A já se teď ptám, od kterého datumu bych případně přenášela? Do toho původního dle MS nebo dle toho nového? Já se totiž přenášení bojím jak čert kříže - bohužel dost často slyším o případech, kdy je zkalená plodová voda, špatná funkce placenty atd. a mimi kvůli tomu zemře - proto bych byla raději, aby se mimi narodilo dříve. Další důvod proč nepřenášet je ten, že jsem dost malá - měřily mi vnitřní rozměr pánve, a pokud prý mimi nebude moc velké, tak to bude v pohodě, u většího mimi, bych mohla mít problém porodit přirozeně.... Jaký bývá postup v těchto případech?

gejbule1
12. kvě 2010

Dobrý den porodní babičko,mám na tebe nelehký dotaz.,snažíme se o miminko.Jsem sice starší/40let/ ale taky jsem už 6x potratila.Všechna vyšetření mám v pořádku takže důvod je neznámý.Myslíte že je nutné v mém případě hned při zjištění těhotenství nasadit Utrogestan?Nevíte jestli by mi mohla pomoci homeopatika?Děkuji za odpověď a radu!!

kdikek
13. kvě 2010

Měla bych dotaz na porodní bábu. Včera jsem byla na kontrole a jsem z toho celá nesvá a nevím, co si o tom myslet. Jsem ve 40+4 a na ultrazvuku mi doktorka zjistila polyhydramnion. Ve 30. týdnu jsem měla vody normálně. Podle měření vyšlo BPD na 37+4 a AC na 36+4. Není to miminko moc malé? Myslíte, že se mám bát, že nebude v pořádku? děkuji mo za odpověď.

porodni_baba
autor
14. kvě 2010

antynka1 (čeká miminko, termín má v květnu 2010 (38. tt)) - 10. kvě v 17:18 ...to je tezke hodnotit, nevim jak velke je spolehnuti na Vasi gyndr, co se tyka jejich UZ schopnosti...pokud by se na to spolehnout dalo, opravdu se muze termin porodu prepocitat, protoze dnes davame za pravdu spise UZ..teoreticky byste pak prenasela az od toho cervnoveho datumu...
Spise jde ale o zvyklosti Vasi porodnice, takze nejvic odpovedi na Vase otazky muze dat pouze personal...
Pri predpokladu vetsiho mimi u mensi maminky se vetsinou zkousi rodit prirozene, v pripade ne uplne dobre postupujiciho porodu, se k nalezu prihlizi a nijak dlouho se neotali s cisarskym rezem...
Urcite bych se s obavami sverila lekari v poradne porodnice...jiste je dobre prihlednout i k psychickemu stavu...to ani nemuze na nikoho pusobir dobre, ze na konci tehotenstvi najednou rekne, posunte se o 14 dni zpet...
snad jsem alespon nektere Vase otazky dostatecne zodpovedela... 😉 hodne stesticka a bezproblemovy porod 😉

porodni_baba
autor
14. kvě 2010

gejbule1 (3 děti) - 12. kvě v 16:12 ...Utrogestan urcite neni ve Vasem pripade od veci, mate k nemu nejake vyhrady? Homeopatika urcite pomoct mohou, ale je treba navstivit homeopata a nechat si predepsat sobe na miru 😉

porodni_baba
autor
14. kvě 2010

kdikek (čeká miminko, termín má v květnu 2010 (41. tt)) - Včera v 08:16 ....co Vam k tomu rekla pani dr...pocitam, ze nic moc a z toho usuzuji, ze to nebude tolik vazne jak se Vam muze zdat...Miram bych pri polyhydramniu na konci tehotenstvi velkou vahu neprikladala, v tomto pripade, je totiz obtizne merit 😉
Bat o miminko se asi budete stejne, ale nenechte se tim ohromit...brzy bude jasno...a ja doufam, ze dle mych predpokladu brzy budete mit v naruci uplne zdrave mimco...takze krasny porod 😉 Budu moc rada, pokud se po porodu zastavite a date o sobe zpravicku 🙂

gejbule1
15. kvě 2010

Ne ne proti Utrogestanu vůbec nic nemám jen že mi moje paní doktorka říkala že není potřeba a já si myslím opak.Pak jsem stejně potratila 😠 .

antynka1
15. kvě 2010

Porodní babi děkuji za odpověď 🙂

janana
16. kvě 2010

Dobrý den!
Chtěla bych se Vás zeptat, jakou mám šanci na přetočení miminka hlavou dolů (jsem ve 31tt)? Od 20tt byla malá hlavou dolů, ale poslední tři týdny je koncem pánevním. Je možné to nějak ovlivnit? První dcerka byla otočená hlavou dolů cca od 23tt a už tak zůstala, proto mě to teď tak překvapilo. Děkuji za odpověď.

davulinek
16. kvě 2010

Ahoj babičko,potřebovala bych poradit,sice je to blbá otázka,měla bych ji vědět,ale nevím.Prosím Vás,jak se počítá menstruační cyklus 😅 ?Ode dne,kdy jsem dostala menstruaci?Jelikož mě jde o to,že jsem to dostala 30.3,týden jsem to měla a 21.4 jsem to dostala zase,což je mezi vlastně 14.Vždycky jsem brala antikoncepci,takže jsem to měla pravidelné.Moc děkuji za odpověď a krásný den. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru