Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

estrellita
16. kvě 2010

dobrý den babicko,
ceka me brzy velky UTZ, od Dr. mam papir, kde je presne popsane, co bude zkoumat, ale nektere veci jsou napsane jen zkratkou.
Mohla byste mi je, prosim, rozlustit? 🙂

BPD, AC, TTD, FL

Dekuji 🙂

estrellita
16. kvě 2010

jeste bych mela jeden dotaz, kdyz uz jsme u tech zkratek 🙂

v prukazce mam u minule poradny v 19 tt napsano u OP + , ve 14 tt to bylo OP -
a dale pri posledni KO mam napsane vyska fundu v cm - P/3

moc dekuju 🙂

leheckova
17. kvě 2010

dobrý den jsem rada že tu je někdo kdo nam může poradit a navštěvuje tyto stranky,mam problém či ne to sama nevim,v prosinci 2009 jsem prodělala zaml.potrat mam jedno děcko normalní těhu normalní porod hlavičkou vše v pohodě vše jsem mohla žádné omezení.Ted jsem nějaký 5cyklus od potratu a před potratem se mi stalo asi 4x za sebou každý den že mě tvrdlo bricho jako ke konci těhu to bývá.Ted jsem asi 4den po ovulaci a citim že mi od rana zase tvrdne bricho chodim curat normalně spis vic ale nastydlá nejsem může to mít nějakou příčinu ???jeste jsem zapoměla podotknout že jsem skup. A Rh - po porodu mi píchly injekci na to aby si moje tělo nevytvořilo protilátky na další těhotenství ale potrat jsem měla v 9tt ale miminko se přestalo vyvíjet v 8tt myslíte že jsem měla tuto injekci dostat znovu když to bylo v 8tt někde jsem slyšela že ano ale zapoměla jsem se svého gynekologa zeptat moc děkuji za opověd

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

gejbule1 (3 děti) - 15. kvě ve 13:38...asi v tomto pripade prilis neporadim, snad jen zmenit lekare, pokud mate pocit, ze se Vam nedostava odpovidajici pece

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

gejbule1 (3 děti) - 15. kvě ve 13:38...mimochodem jeste, vzhledem k 6ti potratum bych asi nevahala a navstivila centrum asistovane reprodukce 😉

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

janana (1 dítě - čeká miminko, termín má v červenci 2010 (31. tt)) - 16. kvě ve 12:13...velikou az do 36tt i dele...muzete i zkusit cvicit tzv. kocici hrbety 🙂

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

davulinek (1 dítě) - 16. kvě ve 14:48...pro pocitani delky menstruacniho cyklu je vlastne jedno jak dlouho menstruace trva, pocitat cyklus zaciname v den kdy opravdu nastoupi silnejsi menstruce (spineni se pocita jeste ke konci predchoziho cyklu). Pokud tedy u Vas zacla ms 30.3. byl to 1. den menstruacniho cyklu, 31.3. byl 2.den mc, 1.4....3.den a tak dale...20.4. byl posledni den tohoto mc (pokud dobre pocitam, byl to den 22...takze tento Vas mc trval 22dni) ...21.4. byl opet prvni den mc, ale uz noveho 😉

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

estrellita (čeká miminko, termín má v říjnu 2010 (20. tt)) - 16. kvě v 16:24
BPD...biparietal diameter ...prumer hlavicky
AC...abdominal circumference...obvod briska
TTD...trunc transverse diameter...prumer trupu
FL...femur lenght...delka stehenni kosti
jeste se pouziva HC...head circumference...obvod hlavicky
OP...jsou ozvy plodu, tedy poslech srdicka, to minus neznamena, ze by nebylo mozne je slyset, pouze vetsina gyndr v tomto tt ozvy neposloucha
vyska fundu se merivala v cm, ale vetsina gyndr uz to vzhledem k UZ dost zanedbava...P/3 je mysleno ze fundus tedy vrchol delohy, je 3 prsty pod pupkem 😉

estrellita
19. kvě 2010

dobry den babicko, moc vam dekuju 🙂

porodni_baba
autor
19. kvě 2010

leheckova (1 dítě - snaží se) - 17. kvě v 18:19 ...nevim kde zacit, tak mozna u te injekce, ano vetsinou se dava i po potratu, jen v daleko mensim mnozstvi nez po porodu....uz je to ale dlouhy cas od te udalosti, takze pozde neco delat. Je jen potreba v dalsim tehotenstvi kontrolovat peclive protilatky...
..k tvrdnuti bricha asi nejaky stah delohy, coz u zamlkleho tehotenstvi byt muze, spise me to prekvapuje v normalnim cyklu, ale pokud jste byla na kontrole po potratu u sveho gyn a vse je v poradku neprikladala bych tomu zadnou vahu. Pokud jste na kontrole nebyla, pak by asi byla po dalsi ms na miste, s tim ze by urcite bylo s vyhodou udelat UZ..
snad jsem alespon trochu pomohla

leheckova
19. kvě 2010

Děkuju za radu a za odpověd to tvrdnutí přestalo měřím si BT od Ms mam vzestup a ted se mi drží hladina na 37,1 už asi 4den tak uvidim samozřejmě na kontrole jsem byla několikrat brali mi i HP a toxo,štít.a imuno viry vše negativní na příčinu nepřišli snad mi to na druhý pokus vyjde ....přesto děkuji za odpověd svého doktora budu určitě o těch stahach informovat aby to věděl

sophiejane
20. kvě 2010

Dobrý den, chci se zeptat ohledně plodové vody, včera jsemv byla na NT screeningu a nešel natočit protože mimi se nechtělo otočit ale co mě trápí, že má menší množství plodové vody (ještě před 3týdny mělo podle fotky normální množství)...mezitím jsem trochu krvácela a špinila...Takže se chci zeptat, jestli může žena nějak ovlivnit množství plodové vody třeba zvýšeným příjmem tekutin?? Četla jsem oba protichůdné názory (že ano iže to vliv nemá) tak nevím....

sambucca
21. kvě 2010

Dobrý den babičko, jsem v 22.týdnu a trápí mě růst osmičky. Zoub mi začal tepat, dáseň se naduřila a teče mi z rány hnis. Paní zubařka mi zub ošetřila dezinfekcí, ale momentálně toho moc nezmůže, jelikož zub mi posle rtg roste koreny pod sedmicku, musela bych na operaci. Tak se modlím aby bolest ustoupila - proplachuji peroxidem, nic jiného sed ělat nedá. Chtěla jsem se zeptat, nemůže zánět ovlivnit i miminko? Pokud se nějak dostane zanícená krev i do oběhu nebo tak... děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
24. kvě 2010

leheckova (1 dítě - snaží se) - 19. kvě ve 12:20...pricinu potratu bych nehledala, vim ze to je bolestne, ale priroda takhle v zacatku opravdu vi, co dela 😉 at pristi pokus vyjde 🙂

porodni_baba
autor
24. kvě 2010

sophiejane (čeká miminko, termín má v listopadu 2010 (14. tt)) - 20. kvě v 17:21...posouzeni mnozstvi plodove vody je dost subjektivni, z jednoho UZ bych zaver nedelala, pockejte na dalsi. Urcite je v tehotenstvi na miste dodrzovat primereny prijem tekutin, ale vliv na plodovou vodu je jen velmi zanedbatelny pokud vubec nejaky 😉 Odpocivejte a snazte se co nejmene se nervovat 🙂

porodni_baba
autor
24. kvě 2010

sambucca (čeká miminko, termín má v září 2010 (23. tt)) - 21. kvě v 09:16....pokud je zanet objeven a osetrovan, problem by byt nemel, ale samozrejme Vam to nezarucim. Je potrebna opravdu dusledna pece a snad se zub umoudri, hodne stesticka preju 🙂

sophiejane
24. kvě 2010

děkuji za odpověď! 🙂

apollo11
24. kvě 2010

dobry den, porodni babi, vratila jsem se asi pred dvema hodinami z prohlidky v porodnici. Doktorka mi delala vnitrni vysetreni, pri kterem dost tlacila na cipek a ted tam citim pomerne velkou bolest (pridava se i tuhnuti bricha, ale nevim zda to souvisi). Kdyz jsem odchazela, bylo to jeste v pohode, bolet me to zacalo az ted doma. Cim to muze byt? Je to normalni podrazdeni, nebo jde o neco nezvykleho? Bolest je docela ostra, jakoby stahujici.. no doufam, ze to prejde. Dekuji za odpoved

lenkabu
24. kvě 2010

@apollo11 buď máš posly nebo začínáš rodit,můj laický názor 😉

apollo11
24. kvě 2010

@lenkabu no to ani nerikej! 😲 😀 ne vazne, ono to po urcite gradaci ustoupilo, nechapu, co to melo byt.. ti poslicci nejspis. Spis me prekvapilo, ze to zaclo bolet po tom vysetreni, a jakoby jenom ten cipek. Dost by me prekvapilo, kdyby se podrazdenim dal vyvolat porod, ale kdo vi, v tomto tydnu uz je mozne vsechno 😉

lenkabu
24. kvě 2010

@apollo11 porod se tím vyvolat dá 😉 v tomhle týdnu to není nic nenormálního,neboj

sambucca
25. kvě 2010

@porodni_baba: babicko, dekuju moc za "zklidneni" duse, nastesti zanet osetrovan je a tak pomalicku polehoucku odchazi🙂 doufejme ze na dlouhou dobu, minimalne do doby az prestanu kojit abych mohla na operacni zakrok pod narkozu. Mela jsem prohlidku u celistniho chirurga a bohuzel jina varianta se nenabizi. Dekuji

kaceenka81
26. kvě 2010

dobrý den jdu na vás s otázečkou.mám kašel ted už je dobrý ale byl takové síly že jsem občas ani nebyla schopná zcela udržet moč a prostě jsem si "učurla" 😔 logicky mě ted bolí i břišní svaly.chci se ale zeptat jestli to nějak nemohlo ublížit miminku?
jsem ve 29tt.myslím jako jestli třeba to nemohlo nějak dojít k otevření apod když to mělo takovou sílu.děkuji za odpověd

porodni_baba
autor
27. kvě 2010

@apollo11 souvisi to, a vlastne na zbytek uz odpovedela lenkabu a castecne i Vy sama 🙂

porodni_baba
autor
27. kvě 2010

@sambucca lze pod narkozu i jako kojici pokud by bylo potreba operovat drive. Lze dokrmit napr. odstrikanym mlekem (behem 2-3 mesicu jiste dokazete nasbirat nekolik davek na dokrm -- po narkoze potom nekolik davek odstrikate a vylijete) nebo alternativne i umelym mlickem...ale to uz opravdu zbytecne predbihame udalostem. Zatim preji klidny zbytek tehotenstvi a pohodovy porod 😵

porodni_baba
autor
27. kvě 2010

@kaceenka81 kasel je dobre tlumen plodovou vodou, proto miminko by melo byt bez problemu a vetsinou i nalez na cipku, ale jasnou odpoved da pouze vnitrni vysetreni, ale to je Vam asi jasne 🙂

apollo11
27. kvě 2010

@porodni_baba děkuji za odpověď, přešlo to, jen bych ale nerada, aby mi takhle něco vyvolali, protože mám mimi KP a porod (či císař) se bude v každém případě plánovat příští týden. Pokud by mě to přepadlo doma dřív, potěš koště 😅

porodni_baba
autor
27. kvě 2010

@apollo11 pocitam, ze vyvolavani porodu asi ve Vasem pripade nebylo zamerem. Pravdepodobne chtela pani dr. jen provezt radne vysetreni 😉 V pripade planovaneho cisarskeho rezu...pokud by Vas to doma prepadlo drive, odjela by jste do porodnice, a tam by se provedl cisarsky rez, tzv. akutni. V pripade, ze jeste neni rozhodnuto o zpusobu vedeni porodu, by o nem rozhodl porodnik, kteremu prijedete do sluzby...Verte, ze byste nebyla prvni ani posledni 😉

leheckova
27. kvě 2010

dobrý večer

leheckova
27. kvě 2010

Porodní babičko mam dotaz věta kterou slyší snad každá která touží po miminku NEMYSLI NA TO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! je vůbec možné na to nemyslet já už doma jednoho prcka mam a vim že i když si každý den říkam že jsem v pohodě pokažde když to přijde a dostanu Ms tak mě to sebere po antikoncepci se to povedlo hned na podruhé ale s nezdarem ...co dělam špatně jak nemyslet na něco počem toužím celým srdce co vidim každý den na co myslím a co bych si nejvíc přála je na to nějaka rada ???i když není z medicíny třeba máte víc zkušeností a poradite i tak.moc děkuji 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru