Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

beruskablanka
12. únor 2008

Ahoj porodní babi, díky moc za odpověď, opravdu tam mám F 3/P , žádné X 😅 Co tedy znamená P a co X? 😕

porodni_baba
autor
12. únor 2008

vilo • 24tt • Dnes ve 12:19... těžko říci co považujete za hodně špatné. Z výsledku je naprosto jasné, že bohužel máte onemocnění, které se nazývá těhotenská cukrovka- GDM - gestační diabetes mellitus. Budete se s ním ne léčit, ale budete se s ním učit žít. Je to dost podobné jako tzv. cukrovka II. typu, neboli starších lidí se někdy říká. Obnáší to pro vás. Naučit se správně držet dietu, a zřejmě i sama budete kontrolovat hladiny cukru ve své krvi, pomocí glukometru a vpichu do prstíčku 😉 Všechno vás naučí v diaporadně nebojte. Jde o to, abyste udržela hladiny cukru v normálu. Jen vyjímečně pokud se to nedaří ani přes dietu je nutné nasadit inzulin, ale to je opravdu vyjímečné 😉 Další věc která k tomu nasedá je častější kontrola růstu mimča. Můžete se pravděpodobně těšit na častější UZ, a začíná se kontrolou srdíčka miminka 😉 Miminko stejně jako vy bude pod trošku přísnějším dohledem, ale jen pro to, aby všechno šlo tak jak má a miminko se narodilo zdravé 😉
Popisovat všechna možná rizika je zbytečné strašení a hlavně pokud do vyhledávače zadáte GDM, odkazů budete mít spoustu ke studiu, ale berte vše s rezervou, nic se nedá zevšeobecňovat.
Hodně štěstí, dneska jde o poměrně časté onemocnění, takže možná najdete v poradně kamarádky se stejným problémem, to ale neznamená, že by se mělo podceňovat.
Po diaporadně se ozvěte jak všechno jde a jak to zvládáte 😉
Ještě jen ty hodnoty by neměly být z moči ale z krve ne???

porodni_baba
autor
12. únor 2008

add • 1d, 30tt • Dnes ve 13:51...chutný to není, ale pomoct by to mělo 😉

amerisek
12. únor 2008

Babičko,moc děkuji,uklidnila jsem mě.

gucci
12. únor 2008

ahoj babi, manžel měl při spermio sníženou pohyblivost spermií a dr. mu naspala užívat Proviron. Na netu jsem ale četla, že Proviron nemůže ovlivnit výsledek spermio 😕 . Díky

porodni_baba
autor
12. únor 2008

beruskablanka • 30tt • Dnes ve 14:11...F je fundus- tedy vrchní část dělohy
P- pupek, X je spodní část hrudní kosti. Čísly se myslí vzdálenosti na prsty, takže pokud tam je psáno F 3/P znamená to, že děloha je 3 prsty nad pupek 😉

pepibubu
12. únor 2008

aha... no tak u zkratky NT máme napsáno 1,6 🙂 ale to jsem věděla že má být tuším do 2,0 tak jsem v klidu, jen to NB jsem nebyla s to rozluštit, díky 🙂 takže nám vlastně to projasnění dělali, mi teď dochází 🙂 ještě že vás tu máme 🙂

add
13. únor 2008

Ahoj babi, ještě jeden dotaz, hodně mi chutná sladké, sušenky, zákusky, čokolády apod. Snažím se držet se, ale moc mi to nejde, byl to můj hřích i před těhotenstvím. Někdy toho spořádám opravdu dost. Problém je, že u některých sušenek a čokolád z vánoc jsem objevila na složení, že obsahují alkohol. Asi toho nebude tolik, abych se tím měla znepokojvat viď? No, dokud neporodím, tak asi budu řešit všechno, a to sem si myslela, že u druhého dítěte se to zlepší 🙂 Díky.

add
13. únor 2008

pro Minda: Musím teda říct, že stříkám i do krku, ale je to síla, do nosu mi to nevadí, ale v puse je to hrozně hořký a mám co dělat, abych to snesla ☹. Na rýmu pomáhá, ale na ucpaný nos ne, takže taky stříkám kapičky.

add
14. únor 2008

Porodní babi, ještě do třetice jeden dotaz. Včera jsem na sebe vylila lahvičku s těma nosníma kapkama Nasivin, po chvíli jsem se samozřejmě šla umýt, myslíte, že se to nějak dostalo do kůže? Mám z toho trošku výčitky svědomí. Díky

luciv
14. únor 2008

porodní bába: prosím o radu, včera jsem byla celý večer na nervy, odpoledne jsem usla a nevím zda máte taky někdy takový pocit že se vzbudíte a chce se Vám hodně moc čurat tak mě to odpoledne vzbudilo ale usla jsem ještě dal jo počasí mě unavuje nějak moc a jak jsem se pak postavila po vyspání bolel mě celý podbřišek a měla jsem ho tvrdy, bricho ne ale podbřišek ano, jen při chůzi mě to bolelo ale při sedu nebo ležení ne. Pobolívalo mě to až do večera a docela jsem začala byt nervozní zda to je slepák nebo větry a nebo je něco s mimi, večer už jsem si uvědomila že necítím ani kopáni delší dobu tak jsem si řekla vždy kolem 20hod. začíná kopat tak počkám a přinejhorším skočím do nemocnice kopala ale ne tak moc ale sem tam kopaneček jsem citila. Dneska mě podbřišek bolí ( spíše v pravo ) dále ale ne už tak jako včera tak nevím co s tím. Kopanečky sem tam citím tak snad to je vše ok.k doktorovy jsem volala řekl že kdyby to neustálo do zítra tak mám přijít, je to takový divný tlak bolesti není to píchání.

rajka
14. únor 2008

Dobrý den, mám takový možná úsměvný dotaz, ale přeci jen mi to nedá, nezeptat se. Slyšela jsem, že se v těhotenství nemá věšet prádlo s rukama nad hlavou a lozit po čtyřech např. při vytírání. Prý se může miminku omotat pupeční šňůra kolem těla popř. krku. Je na tom něco pravdy? Děkuji za odpověď.

bajunka
15. únor 2008

Ahoj porodní babičko, chci se jen pochlubit a poděkovat za povzbuzení, že nám kontrola srdíčka dobře a čekáme zdravou holčičku 🙂

kleguska
15. únor 2008

Porodní babičko mám dotaz může mimču uškodit nějak cestování autobusem? Pokud potřebuji k lékaři jinak než autobusem se tam nedostanu. Autem se sama bojím.

lukin
15. únor 2008

Chtěla jsem se zeptat, proč mi v porodnici řekli, že mám brát magnesko, když jsem už ve 37. týdnu? Nechápu.

marfushenka
15. únor 2008

Mám dotaz, dnes jsem byla na kontrolním UZ. Jsem 37+4, ale tělíčko odpovídá 35 tt. V závěru zprávy se píše: degenerativní změny placenty, oligohydramnion, hraniční IUGR. Pak mi jen řekli, že v sobotu a v neděli mám přijít na kontroli do nemocnice a pak se uvidí. Jinak nic. Já byla tak rozrušená, že jsem se ani na nic nezeptala a teď sedím doma a přemýšlím, co se vlastně děje a co to pro mne znamená..

add
15. únor 2008

ahoj babi, tak ještě jeden dotázek, nějak se mi to tu kupí 🙂. Trošku mi vrtá hlavou, zda nemůže mít škodlivý vliv na mímo, pokud se stýkám s člověkem, který chodí na chemoterapie? Za všechny odpovědi moc děkuju. Doufám, že budou pozitivní.

janah.
16. únor 2008

Ahojky,
měla bych prosbičku. Dnes jsme ve 34. tt, je možné, že už máme poslíčky?? Večer se ozývá bříško jako na menses. Čekáme 3. mimi, od 2. rozdíl 15 měs. a musím ho tahat do druhého patra... Děkuji moc za odpověď J. 😉

porodni_baba
autor
17. únor 2008

add • 1d, 30tt • 13. únor 2008 v 09:08...no tím se opravdu neznepokojujte, spíše se tomu ale už snažte vyhnout. Nemyslím pár bombónů, ale pokud sníte třeba celou čokoládu, tak bude lepší když bude bez alkoholu 😉
Nasivin se přes kůži nijak lehce nedostane takže co se tohoto týká můžete být naprosto klidná 😉

luciv • 24tt • 14. únor 2008 v 15:02 ...žádný strach všechny tyhle pocity včetně různého tahání a píchání a divných pocitů v podbřišku k těhotenství patří. Je to spojeno s rostoucím bříškem, ale kdyby se něco prudce změnilo a opravdu se vám to velmi nezdálo, radši svůj šestý smysl poslechněte a běžte na kontrolu k lékaři 😉

rajka • 1d, 28tt • 14. únor 2008 v 16:54...toto púatří do stejného druhu pověr jako že někdo pozná holčičku nebo kluka podle špičatosti nebo kulatosti bříška těhulky 😉 Miminko může mít omotanou pupeční šňůru kolem sebe tedy i kolem krčku, ale ponejvíce je to určeno její délkou, která je u každého mimča jiná a pak taky pohyby vlastního miminka 😉
Obě věci by těhotné měli provádět jen v nejnutnějších připadech a s opatrností spíše proto, že jde o činnosti, které hodně namáhají břišní svaly a tím dráždí k práci dělohu 😉

porodni_baba
autor
17. únor 2008

bajunka • 25tt • 15. únor 2008 v 11:18...obrovská gratulace ke zdravé holčince 😵 😵 Vždyť zdraví miminka je to nejdůležitější ač to zní jako klišé 😉 😵

kleguska • 15. únor 2008 ve 14:41...pokud nestojíte a při případném pádu se neuhodíte do bříška prakticky miminku nic nehrozí 😉

lukin • 38tt • 15. únor 2008 v 15:40...zvláštní, neměla jste třeba křeče do lýtek nebo něco podobného na to se taky někdy dává, pokud to bylo na tvrdnutí bříška tak jistě neužívejte 😉

marfushenka • 39tt • 15. únor 2008 v 17:26..typická situace, kdy zklamali lékaři i porodní asistentky, které s vámi přišli do styku. Tohle vám jaksi někdo vysvětlit měl 😔 IUGR je zkratka pro růstovou retardaci miminka. Ve vašem tt už to tolik závažné není. Vzhledem ke změnám na placentě už jde asi o to, že už je vaše miminko špatně vyživované a nemá asi z pobytu ve vašem bříšku už tak velký profit jako by za nortmálních okolností mít mělo. Někdy nevíme proč se tomu tak děje (pokud byswte byla silná kuřačka, bylo by to jasné, ale pokud nejste, příčina asi jentak zjištěna nebude, ale tím se netrapte, prostě to tak někdy je). Hlavně se nijak neobviňujte, pokud nejste kuřaqčka nijak jste to nemohla ovlivnit 😉 Teď jde spíše o to, že nasgtupujete do nemocnice. Bude potřeba zhodnotit zda a jak špatně se mimču dařrí. A pokud užý opravdu nemá žádný profit ze setrvání ve vaší děloze, zřejmě bude lepší pokud se narodí 😉 Pak by lékaři asi porod vyvolávali nebo těhotenství ukončili císařským řezem, podrobnosti neznám, takiže přesněji neodpovím. Každopádně přeji mnoho štěstí a nebojte všechno dobře dopadne. Proto tyto kontroly existují aby se případné problémy objevili včas 😉 a mohli se včas i řešit 😉

gabcos
17. únor 2008

babičko, prosím prosím o nějaký "zarušení" tip, jak si vyvolat porod??? 🙂 🙂 Přenáším a už mě to začíná lézt na budku... ☹ ☹ Mo děkuji....

porodni_baba
autor
17. únor 2008

add • 1d, 30tt • 15. únor 2008 v 17:46...buďte vklidu a dál buďte podporou tomu s kým se stýkáte 😉 Chemopterapie když je třeba se podává i těhotným ženám 😔 😉

janah. • 2d, 35tt • Včera ve 12:42...poslíčky ve 34tt u třetirodičky opravdu nejsou nic neobvyklého, tím spíše že se nosíte se starším dítkem 😉 Chtělo by to možná trošku více odpočinku aby mimčo ještě chvíli zůstalo u vás, ale chápu že se to lehce radí a hůř provádí 😉

porodni_baba
autor
17. únor 2008

gabcos • 42tt • Dnes v 11:58...pokud jste měla TP 12.2. ještě tolik nepřenášíte a jde taky o to jak přesně byl termín porodu spočítán 😉 Snažte se hodně se pohybovat a radí se i sexuální aktivity s partnerem,. o tom už jste asi slyšela, ale někdy to prostě tak lehko nejde. Dělejte to co se vám chce. Klidně odpočívejte a sbírejte síly na porod. Hodně štěstíčka a krásnou zdravou holčičku 😉

pufina
17. únor 2008

Dobrý den,prosím o radu, zítra mi končí šestinedělí a začla jsem krvácet. Očistky mi zkončily 4 týdny po porodu. Plně kojím, může to být menstruace, nebo se může něco dít? Děkuji

jitka711
17. únor 2008

Porodní babičko. Já mám TP podle mens.15.2. podle pohybů 13.2., podle Ut ve 12tt 19.2. Malá je sestouplá, porodní cesty jsou nepřipravené. Chci se zeptat jak dlouho mě asi nechají přenášet? Zatím chodím na Ko do nemocnice. Ve čt jsem i po prohlídce špinila.Už jsem taky nervozní 🙂

add
17. únor 2008

porodní babi, nevím jestli mi ještě dnes stihnete odpovědět, chtěla sem se ještě zeptat, mám tak 5x do týdne celodenní stavy, kdy opravdu nemůžu popadnout dech, je to hrozně, jakoby se nemůžu dodechnout. Do toho pořád ucpaný nos a chytám opravdu paniku. Nevím co se to se mnou děje, už jsem si říkala, že do konce těhotenství to bude jenom pohoda, ale modlím se za každý den, aby byl za mnou. Nevím jestli jsem schopná tohle vydržet ještě 10 týdnů. Doktorka říkala, že mimčo tlačí na bránici, ale v pův. těh. jsem takového problémy opravdu neměla. Myslíte, že i ten ucpaný noc může souviset s těhotenstvím či nikoliv. Na orl mi řekli, že pokud to nepřejde, nasadí mi norm. antibiotika, to se mi ale moc nechce, pochybuji, že by to pomohlo. Díky za odpověď.

lucpet
17. únor 2008

Dobry den porodni babicko,
mam na vas dve otazky. Slysela jsem, ze pokud ma zena vic jak 6 dioptrii (jako ja), tak jde automaticky na cisarsky rez, je to pravda? Da se s tim neco delat? ZIju mimo CR, ale chystam se jit rodit do Neratovic.
Druha otazka se tyka negativniho faktoru krve, muzu darovat pupecnikovou krev, prip. nechat dotepat pupecnik?Dekuji moc za odpoved.

rajka
17. únor 2008

Porodní bába 😉 , děkuji za odpověď!!! Mějte se hezky.

lukin
17. únor 2008

No s tím magneskem je to vážně divné. Brala jsem ho, protože jsem měla křeče do lýtek, a dost tvrdlo břicho, ale teď už křeče do lýtek nemám. Je to divné, škoda, že jsem se jich nezeptala. Ale napadlo mě, že možná mému tělu chybí magneska opravdu hodně, takže .... no vážně nevím. Ale děkuju za minulou odpověď. Takže teď to magnesko nemám pít? Doktor mi říkal, že buď jeden prášek denně - magnosolv nebo 3 tabletky, což je podle mě fakt moc.

kacamar
17. únor 2008

lukin, ja do teďka pila Magnosolv 2x denně na dráždivou dělohu (tak to nazvala) a když jsem se zeptala v úterý u dr., jestli to mam ještě pít, tak mi řekla, že jak chci 😠 😠 Výborná odpověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru