Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
14. srp 2008

Ahojte porodni babicko,

tak jsem tu po dlouhe dobe opet s dotazem. Tentokrat to neni ohledne meho tehu ale ohledne noseni ditete v satku. Rada bych znala vas nazor. Ja bych rada nosila z vicera duvodu, ktere jsou naprosto v souladu s mym presvedcenim. Jenze prijela mamka 😅 a my videli jednu pani nosit zrovna narozene miminko v satku. Mama se zhrozila, ze tohle at nikda nedelam, ze pac mimi ma mekke kosti, ze mu znicim pater a bude cely zkrouceny. Chtela jsem se tedy zeptat, co si o tom myslite. Pry ho mam nosit az tak od 3 mesice v klokance, ale ja chtela uz od zacatku v satku na "kolibku", tedy ne hlavou nahoru, ale pekne nalezato.

Dekuji.

Jinak krasne rosteme, uz jsme prestehovany, pokojicek uz je skoro pripraveny jen povliknout postylku a veci pro mimi do porodnice uz jsou snad taky nakoupeny. Ted zbyva dovybavit maminku (me) 😀
Taky doufam, ze se vam vyvedla dovolena, jestli jste uz jela. Pry je v CR mocinky krasne na koupani.

berunka
14. srp 2008

zdravim porodni babicku 😉
predem bych rada rekla,ze je super,ze se muzeme zeptat povolane osoby 😉
cca pred 14 dny mi zacalo tvrdnout brisko.pohybuje se to cca od 6 do 11 ztvrdnuti.neni to zvlast bolestive,spise citim tlak a lehkou bolest jako pred menstruaci.doktorka mi predepsala magnezium a pulku Prothazinu na vecer.nyni sem dostala ATB Sumamed na infekci. je mozne ze tvrdnuti briska souvisi i s tou infekci? kolik ztvrdnuti za den by bylo alarmujici a melo by me znepokojit.

Velice dekuji za odpoved a preji krasny zbytek dne 😉

kulicka
14. srp 2008

Ahoj Berunko, me tu povolili 10 kontrakci denne a kdyz trvaji tak minutku tak taky dobry 🙂

berunka
14. srp 2008

kulicka: no ale mezi nama jsou 2 mesice rozdil.me doktorka rekla,ze by to nemelo byt vubec:(

kulicka
14. srp 2008

aj, no vidis, to to leti 😝 ale moje tchynka se divila, ze mi povolili jen tak malo... ze ji v 6 mesici povolovali az 25. No tak hlavne odpocivej co muzes ju?

berunka
14. srp 2008

kuli dekuju a budu 😉 me ale to brisko tvrdne i kdyz lezim ☹ tak nevim.

berunka
15. srp 2008

porodni babicko funguje stale tato poradna?

evaviki
15. srp 2008

Baby, myslim, ze poradna stale funguje, mozno babicka iba robi, alebo isla na dovcu. 🙂
Inak si myslim, ze miminko kludne mozes nosit v satke, varj im to prospieva a su pri tom rovnako polozene ako v delohe pocas tehu. 🙂

porodni_baba
autor
15. srp 2008

Milé dámy, velmi se omlouvám za delší odmlku, ale bohužel jsme doma stále bez internetu a v práci jaksi nezbýval čas 😅 tak teď snad mám chviličku, tak zkusím zodpovědět dotázky 😉

pepibubu • 40tt • 12. srpen 2008 v 18:15...termín porodu je normálně +-14 dní tedy celkem celý měsíc ve kterém se smí miminko narodit. ale k vašemu dotazu, dnes se spíše přikláníme k tomu, že UZ prováděný kolem 12-13tt je pro dataci tt nejrelevantnější (pokud se ovšem neliší o více než 14dní od termínu dle MS měl by se používat ten). Tipla bych si ale že miminko si stejně vybere nějaký hezký den samo 😵 😵 tak hodně štěstí a hladký porod 😵

lela78 • 33tt • 13. srpen 2008 v 19:28...naprosto normální nález 14dní oběma směry je povolená tolerance 😉

spetra • 33tt • 13. srpen 2008 ve 21:18...děkuji za pochvalu 😉
k dotazu- ovlivnit nelze, znamenat může náběh na závažný stav zvaný preeklampsie (pokud tento termín zadáte do vyhledávače najdete hodně info), ale panikařit není třeba, jen pokud byste se necítila dobře jeďte do porodnice. Ko bych doporučovala jistě dřívější než v září - změřit vám tlak, a omočit papírek ve skleničce nestojí moc úsilí a může předejít vážným komplikacím, které by byly zbytečné 😉

berunka
15. srp 2008

babicko myslis ze bys mohla mrknout jeste na muj dotaz prosim 😉 moooc dekuju 😀

porodni_baba
autor
15. srp 2008

kulicka • 28tt • Včera v 15:49..s šátkem velmi pozitivní zkušenosti i osobní. S kostmi je to nesmysl, vždyť mimi je zkroucené 9 měsíců v děloze daleko více. Naproti tomu kokanku absolutně nemohu doporučit minimálně do doby než se dítě samo posadí (6-8měsíců věku) 😉 Jen se pořádně naučte úvazy, pokud máte možnost absolvovat třeba kurz, využijte toho 😉
Jinak gratulace k výsledkům a k tomu, že máte v podstatě všechno připraveno. Tak teď už jen rozmazlovat sebe a užívat si ještě pár týdnů s bříškem 😉
Na dovolené jsme letos zatím nebyli a nějak zatím nebyl čas, snad na podzim, ale počasí na koupání opravdu bylo, toho jsme využívali 😉

berunka • 20tt • Včera v 17:45...díky za pochvalu 😉 k dotazu- velmi pravděpodobně příčinou tvrdnutí infekce opravdu je, do 10ti epizod za den lze tolerovat. Léky a klid vám pomohou 😉
poradna stále funguje vysvětlení viz výše.

Pro všechny už jsem zde několikrát psala, že řešit aktuální problémy není v mých silách- máte ženskou intuici- samy odhadnete co počká a co ne. Pokud pochybujete vždy jeďte k lékaři nebo do porodnice. Lépe 100x zbytečně..... a dál to znáte 😔 🙂

evaviki • 16tt • Dnes ve 14:01...díky za podporu. Jen práce a práce 😉 a s šátkem naprostý souhlas 🙂

porodni_baba
autor
15. srp 2008

berunka • 20tt • Dnes v 15:41..už se staloooooooooo 😀

kulicka
15. srp 2008

Ahojte babicko,

dekuji za odpoved i pres vase bojove podminky. To ocenujeme mocinky moc!

No me zatrnulo, mamka je lekarka, tak mi zacal brouk v hlave estli to neni zase takova ta nejaka MODA 😖 Na kurzy urco nabehnu, mame tu jednu asociaci dobrovolniku 😉 uz jsem jim psala kdy maji zase predvadecku. Klokanku kupovat neci, mame satek. Ale udelala jste mi radost, ze zas mama plasi 🙂 ja chci pohodovy mimi.

Intuici mame, ale rady si poslechneme, ze ji rozumime 😉 ono to neni snadne se vsim tim okolo: je hodne lidi, co si pred intuici zacpalo usi a uz ji neuslysi i kdyby chteli... jsme rady ujistene, ze 😅

Tak preji at se vam pak vyvede pocasi. Je prima, ze jste jiz ted mohli aspon na koupalko. Celkem zavidim 😝

spetra
16. srp 2008

Děkuji za odpověď. Naštěstí po příchodu doktora z dovolené mu sestřičky vše pověděli a pak mi zavilali nech se stavím co nejdřív a tentokráte v pořádku.... 🙂

pepibubu
17. srp 2008

Milá babičko, moc moc si vážím toho že i přes nepříznivé podmínky si najdete čas (a vykřešete v sobě i sílu 🙂 ) odpovídat na naše dotazy. Ještě jednou moc díky.

lubicanoemi
17. srp 2008

ahoj,
dopredu vďaka za takéto forum, začiatky boli tuším ťažké, ale parádne sa vám to rozbehlo 🙂
pridávam sa s takou polootázkou, kvôli spokojnosti môjho starostlivého muža🙂 sme v 34.týždni a lekárovi sa drobec zdal malý, vraj asi dva týždne "pozadu" s váhou. ja sa smejem že to nevadí, že sme sa dohodli že nebude moc veľký aby šiel ľahšie na svet, a môj muž tvrdí že málo jem. je pravda že mi počas celého tehotenstva nejako extrémne nechutí, ale to znamená že jem normálne a keď treba, aj vcelku pestro, len nie viac ako predtým. okrem toho si myslím že mamine množstvo stravy neveľmi súvisí s tým ako drobec priberá. ale sľúbila som že si to overím, tak sa na to pýtam. lekár mi kontroloval prietok krvi cez pupočník, povedal že je to v poriadku, ale aj tak mi na to dal magnezium a ešte jeden liek (asi si to nepamätám presne, ale niečo ako Agapurin, na rozšírenie ciev), ktorý som na druhý deň vrátila do lekárne pretože sa neodporúča v tehotenstve užívať. budem sa na to lekára ešte pýtať, ale keď už som tu na to forum natrafila, tak sa opýtam. dakujem za odpoved🙂

evulinkab
17. srp 2008

Ahojky,
jsem v 18+5tt a už od začaátku mám pořád nějaké zdr.problémy.V podstatě celé těhu špiním( s přestávkami pár dnů),prý nízko položenou placentou.Vždy to byl světle hnědý výtok, hlavně po ránu.Ted v týdnu mi byla zjištěna kvasinková infekce, dr.mi napsala čípky Clotrimazol.Vždy, když jsem si čípek zavedla, jsem viděla na aplikátoru trochu krve.Moc jsem tomu nevěnovala pozornost,ale předevčírem se to zhoršilo, včera i krev na vložce společně smíchaná s bílým výtokem..Jela jsem na pohotovost.a chtěla bych prosím od Vás vysvětlit nějaké zkratky či pojmy, kterým nerozumím.Jinak.miminko je naštěstí v pořádku, pohyby už cítím, tak jsem ráda.Ale i tak:
...DS mírně dilatován, děloha je lehce tonizována.F U/3
...placenta je vzadu od fundu až po okraj DS mimo vnitřní branku...
Nějak moc tomu nerozumím, co to znamená, jestli je to v přádku nebo ne.
Píchli mi tam magnesko, a Dicynone(také nevim, co to vlastně je??)
Na závěr mi napsal:
Diagnozy:
0200 Hrozici potrat-to mě vyděsilo, když jsem si to přečtla, je to zpráva pro moji dr, nic mi o potratu neříkal, tak nevim, co si mám ted myslet.V nemocnici si mě nenechali, krvácení už nemám(ťuk ťuk ťuk)...

A ještě jedna věc-mužu používat v těhotenství mast Faktu na hemeroidy?Měla jsem s nimi problém už před těhu a ted zase, ale nevím, zda mužu mast v těhotenství.Vždy pomohla.
Děkuju za odpovědi a pěkný den.

porodni_baba
autor
17. srp 2008

Dobrý večer 🙂 sil zatím dost a dneska i troška času zase zodpovědět pár dotazů 😉

kulicka • 28tt • 15. srpen 2008 v 19:01...no v moderní civilizaci asi tak trochu o módu jde, ale vpodstatě jen návrat k pradávným dobám a k jiným civilizacím. Vždyť např. indiáni děti snad ani jinak nenosí, a ještě jsem neslyšela o tom, že by měli křivé kosti či něco podobného.Ono jde taky o to, že to miminko nebudete nosit 24 hodin denně, a pár hodin denně, kdy vám bude hooodně blízko, bude pro něj jen pozitivní 😉
Koupalko je super, a příští týden má být ještě pár hezkých dnů, tak snad se ještě dostaneme 😉 Vyražte taky, nebo nemáte hezké počasí? 😅

spetra • 33tt • Včera ve 20:43...výborně, jsem ráda, že jste i s miminkem pod kontrolou a vše je vpořádku 😉

pepibubu • 40tt • Dnes v 08:11...není zač, zatím síly jsou 😉

lubicanoemi • Dnes v 11:09...všechny začátky bývají těžké že 😉 😅 ale trpělivost růže přináší se myslím říká 😀
velikost miminka na UZ menší o 2 týdny je přesně na hranici. Můžete si koupit Glukopur a sladit si jím čaj, ale to je tak jediné co můžete nyní udělat. S jídlem opravdu příliš nesouvisí. Miminko si vezme z vašeho těla vše co potřebuje. Jídelní návyky neměňte pokud máte zdravou a vyváženou stravu. 😉 😉 Vámi jmenovaný lék my bohužel nic neříká 😒 pokud mi pošlete přesný název pokusím se zjistit 😉

evulinkab • 19tt • Dnes ve 13:12...některá těhotenství jsou bezproblémová, jiná bohužel potkají některé komplikace. Snažte se to přežít ve zdraví, máte již zhruba polovinu za sebou 😉
Ke zkratkém- DS=děložní segment- dolní část dělohy. Děloha sahá asi 3 prsty pod pupek. Placenta je nízko, ale ne příliš, tak aby to vadilo normálnímu porodu, a navíc se ještě pravděpodobně s růstem miminka vytáhne jakoby nahoru. Vpodstatě je vše vpořádku jen na kontrakce je ještě příliš brzy (čehož začátek může být lehce tonizovaná děloha)- proto to magnesium, a asi jste v pracovní neschopnosti- měla byste hodně odpočívat a šetřit se, ale to asi víte 😉
Dicynone je lék na zástavu krvácení 😉 😉
Diagnosa je často používaná a vyjadřuje jen, že to riziko opravdu existuje. Jakoby každé krvácení, nebo bolesti dělohy jsou podezřelé z hrozícího potratu. Nijak se tím nezabývejte, pokud cítíte pohyby jak píšete a už nekrvácíte vše je vpořádku 😉 Opatrujte sebe a miminko a bezproblémový zbytek těhotenství i porod 😉 Faktu bez námitek 😉

berunka
17. srp 2008

mila porodni babicko rada bych se zeptala mam vrozenou vadu srazlivosti krve - Leidenskou mutaci. hrozi mi cisarsky rez,protoze mam uzkou panev - rozmer od patere ke stydke kosti mam pouze 15. muze se pri teto vade pouzit epidural a myslite,ze se panev jeste natolik rozestoupi aby jsem mohla porodit normalne?
doktorka cim dal casteji mluvi o cisarskem rezu,takze v to moc nedoufam.dekuji moc za odpoved a doufam,ze jsem to popsala srozumitelne 😀

lubicanoemi
18. srp 2008

kulicka: ešte k tomu noseniu v šatke, sú špeciálne úväzy, ktoré sú vhodné pre rôzny vek detí, a práve naležato (akoby v polohe na kojenie) sa dajú nosiť miminka už od narodenia, kým nedržia hlavičku. mamina si to snáď dá vysvetliť, otvor jej stránky na nete nech si kúsok prečíta, možno sa nalomí🙂. je to fakt najstarší spôsob nosenia detí, takže by tam fakt nemalo nič hroziť 🙂

evulinkab
18. srp 2008

porodní babičko-děkuju moc za odpověď, jsem skutečně ráda, že jste tuhle poradnu založila.Musím to zaťukat(ťuky ťuk 🙂 ), ale naštěstí je zatím vše v pořádku.Krvácení už nemám.Pohyby cítím nádherně, břícho mě nebolí.Jinak-muj gynekoleg mi napsal Ascorutin-3x2tbl denně a Magnesko-taktéž 3x2tbl denně-není to moc?Nebude stačit, když ty dávky snížím na polovinu?Předepsal mi to už někdy před 14 dny, ještě předtím, než jsem musela nyní v sobotu na pohotovost..viz výše.
A další, snad už poslední věc-jsem lehce nachlazená, mám ucpané dutiny,trochu bolest hlavy...jak nebo co použít, aby mi odlehlo a přitom abych neublížila miminku.Paralen, nebo Ibalgin...nebo co poradíte?děkuju a snad už je to muj poslední dotaz, protože snad už si opravdu budu těhu jen a jen užívat v dobrém.

berunka
18. srp 2008

evi ja bych volila spis Paralen nez Ibalgin - ten je myslim vetsi driak.me muj doktor rikal,ze se muze az 6 tablet denne Paralenu.takze ten by ti nemel ublizit.kdyz si vezmes jeden,dva. Ja jsem Ascorutin brala na zacatku tehu taky 3x2 tabletky a ted mi doktorka dala na tvrdnuti briska 3x1 magnezium a 1/2 Prothazinu na noc.ale nejspis to tvrdnuti bylo k infekci a ATB zabrala,hura.

porodni_baba
autor
19. srp 2008

Hezké dobré ráno 🙂

berunka • 21tt • 17. srpen 2008 ve 23:19..pokud máme na mysli stejný rozměr (tzv. conjugata externa) je 15cm opravdu příliš málo. pochybuji že se natolik změní. ale jistě bude dobré přeměřit 😉 norm. rozměr je 19-20cm.o epi si rozhodne anesteziolog, ale absolutní kontraindikace to není 😉

lubicanoemi • 456tt • Včera v 08:49..děkuji za podporu 🙂

evulinkab • 20tt • Včera v 19:24...ty dávky jsou normální, u magneska se užívají i vyšší. Berte jak lékař předepsal, neuškodí to ani vám ani mimču nebojte 😉
Užijte Paralen a výborná jsou homeopatika- poraďte se v lékárně 🙂

buri.furi
19. srp 2008

Ahoj porodní babičko,
já sice zatím těhotná nejsem, ale v lednu 08 jsem prodělala MA v 7tt. Můj lékař mi předepsal GRAVISTAT (antikoncepce) a mám ho brát vždy od 15. dne cyklu celkem 11 dní prý na to, aby se lépe připravila (narostla) sliznice a děloha na vajíčko. Moje otázka je, že mám obavy zda k ovulaci nedochází až po 15 dni cyklu a tím pádem se bojím jestli vůbec může dojít k oplodnění, když beru vlastně antikoncepci (Dr. mi teda říkal, že u mě to tuto funkci plnit nebude), ale stejně mi to prostě vrtá hlavou. Nevím, jestli tento dotaz není moc odborný, ale pokud jsi se s něčím podobným setkala, budu ráda za odpověď. Předem děkuji a přeji hezký den.

berunka
19. srp 2008

porodni babicko dekuji moc za odpoved.jste zlata 😉 😉 s cisarem spis pocitam,protoze mi pani doktorka stale rika jak jsem hubena a ze to asi nepujde.a leps nez to zkouset normalne a pak mit akuntiho cisare.jete bych mela otazecku kdyz je cisar takto planovany ve kterem tydnu se nejcasteji provadi?zatim mam stanoveny termin na 4.ledna, muze byt porod stanoven i na drivejsi datum? moc dekuji a preji pevne nervick pri odpovidani dalsich dotazu 😉

minonka24
20. srp 2008

Zdravím a zároveň taky přidívám dotázek, spíš prosbu o názor:
jak píše buri.furi, také jsem prodělala zamklý potrat, ale v červnu tohoto roku. Udělali mi revizi dělohy, mimino odpovídalo zhruba 9tému týdnu. Chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně toho, za jak dlouho bychom se mohli pokoušet o dítě. V nemocnici mi řekli dva doktoři, že 3 měsíce po revizi stačí, dokonce jedna doktorka mi řekla, že se můžem pokusit hned. Moje doktorka mi ale řekla, že máme počkat minimálně půl roku, protože by se to mohlo opakovat. Nechápu, jak by mohla revize dělohy ovlivnit zamlknutí těhotenství, to je přece nesmysl, nebo ano? Chápu, že by vlivem roztažení děložního čípku mohlo dojít k samovolnému potratu, ale zamklé těhotenství to podle mě ovlivnit nemůže, obzvlášť, když mi ani nebyli schopni říct příčinu. V nemocnici mi říkali, že je to velice časté a pokud se to stane ženě jednou, zatím tu příčinu nezjišťují...já byla těhotná poprvé a děti zatím nemám.
Když jsem pročítala některé diskuze tady na modrým koníkovi, většinou se ženský, co tím taky prošly, shodly na tom, že stačí počkat 3 měsíce...
Děkuji za odpověď.

kulicka
20. srp 2008

Ahoj Minonko,

je mi lito ze jste prisli o mimi ☹ Mam kamaradku, co o nej prisla pred Vanoci 😖 Ji taky rekli, ze maji pockat pul roku. Ono asi aby se srovnal cyklus (hormonky) a zahojily se vsecky jizvy, co mohly po revizi zustat. Jsem zvedava, co napise porodni babicka.

Drzim palecky at to pristi se uz nepusti 🙂 a vydrzi az do terminu porodu 😵

evulinkab
20. srp 2008

babičko,
chtěla jsem se ještě zeptat na jednu věc- když jdu do poradny a nesu ssebou moč, tak zda z toho zjistí, jestli třeba nemám cukrovku?V těhotenské prukazce mám k vyšetření moči napsané -B,C, A...B jsou asi bílkoviny, zbytek nemám tušení.Co je A a C.Ptám se, protože trpím neustále strašným pocitem žízně a to jsem se dočetla, že muže být příznakem cukrovky.Tak zda to v poradně z moči zjistí.

drobecci
20. srp 2008

Babičko
chtěla bych se zeptat,sem po SC před 3,5 roku kvůli poloze KP.
Teď v druhém těhu mám dost velké bolesti stydké kosti,jako by se mi měla roztrhnout.
Už sem se na to ptala ze začátku gyn. a ten mi řekl,že je to normální tak sem se už neptala.
Ale je to čím dál tím horší. V noci se nemužu ani otočit,bolest mi dělá i obyčejná chuze.
Prostě jak pohnu nějak s nohama,tak strašná bolest. Nevím přesně jestli je to ta kost nebo jizva,ale nevím co s tím dělat.
Bohužel ležet nemůžu,protože se musím starat o starší dceru.
A ještě se chci zeptat : párkrát za den mě jakoby praskne v břichu,co to je???

Díky moc za odpověď.

lubicanoemi
21. srp 2008

aby som tu "babičke" neliezla do kapusty, neradím namiesto nej, ale
Minonko : ja som mala tiež prvé, MA v oktobri (říjen) minulého roka, tiež všetci vraveli že minimum tri mesiace to chce počkať, pretože v maternici ti proste ostane rana, ktorá sa musí zahojiť a organizmus sa musí oklepať. ak počkáš dlhšie, nič sa nestane. my sme si teda hovorili že sa snažiť tak skoro nebudeme, vcelku nás to vzalo, ale mimík si myslel niečo iné a nepočkal si ani o týždeň dlhšie ako "povinné" tri mesiace 🙂 a všetko v poriadku, o pár týždňov by mal byť tu🙂 a tiež poznám kopu ženských čo im prvé tehotenstvo dopadlo takto, a o tri-štyri mesiace sa mimino hlásilo znova..

evulinkab: na vyšetrenie na tehotenskú cukrovku ťa zvlášť pošlú okolo tridsiateho týždňa. pohoda, akurát som tam stravila sedem hodín života :-P

tak držím palce holky, aj babička, ak som popísala niečo zle tak sa profesionálke ospravedlňujem🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru