Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
9. bře 2009

aponchie • 1d, 30tt • Včera v 19:16...můj postoj k yal x klystýr. Jen můj osobní názor, nic víc za tím nehledejte.
Jde o zbytečně nafouknutou bublinu, dělejte co rozum říká vám. Pokud máte před porodem pocit, že jste vyprázdněná, s klidným srdcem odmítněte obojí. S yalem před porodem bohužel moc dobrou zkušenost nemám, přijde mi že je lepší před plánovanou operací než před porodem. Některým rodičkám vytvoří spíše průjem 😒 v tom případě by bylo lepší kdyby ho neměly. Na klasickém klystýru neshledávám nic špatného, pokud máte pocit, že vyprázdnit před porodem potřebujete.
Mela jste strach ze zavedení klystýru, ale yal byl bez problémů. Zavedení je stejné, jen toho yalu je prostě méně. Ani toho klystýru ale nemusí být litr, záleží na PA, měly byste spolu mluvit, a měla by respektovat vaše pocity 😉 Pocit který popisujete má většina maminek, a ostříká to tam některá jen velmi vyjimečně, a ani tak to není nic, za co byste se měla v tu chvíli stydět 😉
UZ- měření je spíše orientační a záleží na šikovnosti toho kdo ho provádí a na kvalitě přístroje. Stejně tak záleží i na tom jak je průhledná pro USG vaše břišní stěna, a jak spolupracuje miminko...Zeptejte se na rozměry lékaře, který bude vyšetření provádět, ale od 30tt do porodu je ještě kousek, a nikdo neví jak mimi poroste. Vždy jde pouze o odhady 😉

porodni_baba
autor
9. bře 2009

uciferek • 1d, 28tt • Dnes v 19:53 😵 😵 😵 i jiná atb jsou v těhu vhodná, je nutné respektovat alergii 😉 i vím krásný večer 😉

aponchie
9. bře 2009

dekuju 😎

porodni_baba
autor
9. bře 2009

mauska • 38tt • Dnes v 17:30... delší monitor v případě že se něco nezdá, je naprosto v pořádku 😉Monitor se může časem upravit, konečné zhodnocení přísluší lékaři 😉
Lékař vás nešetrně vyšetřovat neměl. Možná bylo vyšetření obtížně proveditelné, nebo se pokoušel o tzv. hamiltona, tedy hmat (velmi nepříjemný, který někdy může porod vyvolat), ale v prvním případě měl být šetrný, ve druhém vám měl vysvětlit o co se jedná ☹
Ke konci těhotenství je zakrvácení i následné několikadenní špinění přirozené. Vnitřní rodidla se připravují na porod zvýšeným prokrvením 😉
Překlad zprávy: subjektivně tedy dle vašeho názoru jste bez obtíží, pohyby miminka cítíte. Objektivně tedy co zjistil lékař vyšetřením: TK je zřejmě tlak měla by tam ale být číselná hodnota, tt, .... monitor je suspektní = v něčem podezřelý. Horní část dělohy 3 prsty pod mečovitý výběžek prsní kosti, poloha miminka hlavičkou dolů, zádíčka u vaší levé ruky
z vaginálního vyšetření: ...čípek je vzadu, zkrácený, ale uzavřený.
Závěr tedy zní: jste prvorodička, tt 37+6 se suspektním monitorem.
Nález je vpořádku, velmi mírně pokročilý, odpovídající vašemu týdnu těhotenství.
Co se mi ale nelíbí, je váš monitor. SIce ho nevidím, ale se suspektním monitorem vás pozvat až na kontrolu za týden mi v pořádku nepřijde.
Problém být nemusí, ale jistota je jistota. Doporučovala bych vám pečlivě sledovat pohyby miminka. Pokud by se vám oproti normálu zdálo pohybů výrazně méně, nebo byly naopak prudké, zajeďte na kontrolu na porodní sál dříve 😉

porodni_baba
autor
9. bře 2009

aponchie • 1d, 30tt • Dnes ve 20:10...není zač 😎

aponchie
9. bře 2009

nicmene jeste jedna vec babi:prumer hlavicky uz se preci nemeni a mimi jen tloustne ne? 🙂 pac mala mela silene velkou hlavu 😝

porodni_baba
autor
9. bře 2009

aponchie • 1d, 30tt • Dnes ve 20:14...ale ano mírně roste celé miminko, tedy i průměr hlavičky 😉

aponchie
9. bře 2009

jezisi tak to se mam na co zase tesit pac po manzelovi urco bude mit hlavu jak meloun 😀

mauska
9. bře 2009

Děkuji za rychlou odpověď. Na monitoru ty "čáry" docela lítaly. Bohužel jim nerozumím, jen vím, že se zrychlil tep miminka na hodnotu okolo 175 a to několikrát, ke konci už to ale bylo zase dobré. Pohyby cítím, ale od čtvrtka jsou jiné, už ne tak prudké. Ale přisuzovala jsem to tomu, že už tam malá nemá místo, tak nevím. Budu pozorovat pohyby a kdyby bylo něco divného, tak si tam určitě zajdu, snad budu mít štěstí na jiného doktora.

luciferek
10. bře 2009

Porodní babičko, moc děkuji za odpověď a pokud nevadí, budu mít na Vás ještě jeden malý dotaz 😉 . Myslíte si, že lze odhadovat velikost miminka při narození podle velikosti bříška? Mě totiž všichni teď tipují, že bych měla každou chvílí rodit a jaký to asi bude cvalík :(... dle UTZ miminko tak nějak odpovídá velikosti, spíš je o týden prý menší, můj lékař říká, že budu mít bříško větší, protože jsem drobná a tlačí se mi dopředu, myslíte, že je to možné. První dcerka měla 2,8 kg a to jsem měla těhucukrovku na dietě, teď jí prý nemám a dítě odhadem bude větší než první... moc děkuji za odpověď a přeji krásný den, Lucka

anaconda
10. bře 2009

moc děkuju za odpověď, prodní babičko a k těm kyčlím bych měla ještě jeden dotaz.

Moje pediatrička tvrdí, že jsou u donošených dětí kyčle řádně vyvynuté, tedy nějakým preventivním širokým balením je zbytečné se zabývat. Že je to jen přežitek v naší republice ještě z dob komunismu a že se v jiných evropských státech nic podobného nedělá. Jak to tedy s kyčlemi je? 😕

porodni_baba
autor
12. bře 2009

aponchie • 1d, 30tt • 9. březen 2009 ve 20:21...možná jo a možná ne 🙂
¨
mauska • 38tt • 9. březen 2009 ve 20:27...ono moc není čemu víc rozumět, je to opravdu záznam tepu vašeho mimča, a dají se z toho vyčíst případné reakce na kontrakce nebo na pohyby mimča 😉 Opatrujte mimčo a přeju brzký a rychlý porod 😉

porodni_baba
autor
12. bře 2009

luciferek • 1d, 29tt • 10. březen 2009 ve 14:21...nevadí 😉 Podle bříška určitě ne, jako pouze pohledem. Něco jiného je odhad, pokud si můžu to bříško prohmatat, a udělat si představu, ale pohledem určitě ne 😉 Váš lékař má v tomhle pravdu 😉 Druhé miminko větší bývá, ale ne zase o tolik 😎

anaconda • 1d • 10. březen 2009 v 16:03...ne všechno je přežitek, v tomto s paní dr. nesouhlasím. Jde o prevenci, můžete něco udělat dopředu, bez toho, aby jste věděla, že je něco špatně. Více by měl zhodnotit ortoped na prohlídce, která vás pravděpodobně ještě čeká 😉

aponchie
12. bře 2009

babi proc u porodu tak desne boli to vysetreni pri otevirani?nekdo mi rikal,ze o nicem ani nevedel a ja malem chcipla jak me lekar prohlizel a to jsem byla na 4cm otevrena 😝 ted sem byla na prohlidce por.salu po 4letech kdyby se neco zmenilo 😀 a ptala sem se pana doktora jak je to s tim sitim po porodu pac to jako desne stipalo bolelo a kolena se mi trepala a nikdo mi nedal injekci a on vykulenej prej davaji mesocain a kdyz to boli tak pridaji,ale me nikdo nic nedal a to si neumim predstavit jak to musi bolet kdyz tam rvou ty zrcadla po porodu nebo nedela se to bezne nebo jak vlastne probiha kontrola po porodu placenty celkove?dekuji 😎

vlasta23
12. bře 2009

mila babicko,
jsem zpatky, vcera jsme absolvovali navstevu lekare-laktace. MALINKY SE PRISAL A PIL. dokonce i vcera. Nevypije ale moc. Vzdy tak mezi 15-30 a pak uz nechce.Sem tam ma porad problem se prisat, ale uz to dokazal! Co mam ted delat, aby ta frekvence a delka sani byla castejsi. Rad na prse spi a pak krici. Musim mu pak vzdy dat strikacku, protoze uz se nesoustredi a neni schopny prso chytit. Myslite, ze se to nakonec nauci?

broskvicka21
12. bře 2009

Milá babičko, chtěla jsem se zeptat na názor na čaj z maliníku. Každý říká a píše něco jiného. Je dobré ho před porodem pít, případně od kolikátého týdne. Já mám kradší čípek, tak taky nevím jestli v tomto nebude nějaký problém kdybych čaj pila.
Děkuji za odpověď!

porodni_baba
autor
13. bře 2009

aponchie • 1d, 31tt • Včera v 10:49...děsně bolet by tedy nemělo, pokud se lékař nebo PA nesnaží o dilataci té branky prsty (tedy uměle), ale o tom by vám měli předem říct, aby jste věděla, že nejde o standardní vyšetření. Jinak je to o tom, jak je kdo citlivý, můj názor je ten, že vyšetřit se dá i citlivě, příjemné to být nemusí zvláště pokud je např. na začátku porodu ještě čípek špatně dosažitelný, ale i tak by mělo jít vyšetřit nebolestivě, samozřejmě ale za spolupráce té maminky 😉
Kolena se vám třepela po vysílení z porodu, je to obrovský výdej energie, a pak asi taky jejich nepřirozenou polohou u stropu co 😒
Mesocain se snad dává standardně na šití porodního poranění, šít někoho za "živa" to teda nevím nevím 🙄
KOntrola po porodu, když vyjde placenta, prohlídne se ze všech stran, jak vypadá, zda je kompletní, pupečník atd. zapíše se do porodopisu, většinou ještě i váha té placenty. Pak porodník (tedy ten kdo vedl porod- lékař či PA) zkontroluje porodní poranění - k tomu bezpochyby patří i vyšetření v zrcadlech, které je sice velmi nepříjemné, ale nutné- zkontroluje se čípek zda není potrhán, a stěny děložní...pak se případná poranění zašijí. Následně vás uloží do čistého a zůstáváte 2 hodiny na porodním sále, kde se kontroluje výška dělohy, její zavinování, krvácení, váš tlak a puls, teplota. Během toho byste neměla jíst ani pít. Na konci této doby můžete dostat najíst a napít, dle denní doby, zvyklosti porodnice, vaší chuti atd, měla byste zkusit vstát do sprchy a dojít na wc, pokud se na to cítíte. Jinak případně hygiena na lůžku a překlad na oddělení šestinedělí.
SNad to takhle stačí, jestli ne ptejte se co vás zajímá 😉

porodni_baba
autor
13. bře 2009

vlasta23 • 1d • Včera v 16:17...těch 15-30 vypije od vás?? to považuji za velký úspěch 😵 To přisávání je stále asi hodně o trpělivosti, ale vydržte. Na prsu ho spát nenechte, u prsu se baští- takže budit budit, jemně prsty kterými podpíráte prs ho šimrejte pod bradou, nebo druhou rukou např. na nožičce. Myslím že se to naučí, věřte si, dotáhla jste to už hooodně daleko 🙂

porodni_baba
autor
13. bře 2009

broskvicka21 • 35tt • Včera ve 20:13...názory na čaj z maliníku se různí. Já ho doporučuji, kdyby nic nevylepšil, tak ublížit opravdu nemůže, měl by vést k uvolnění porodních cest, ale má dobrý vliv např. i na funkci ledvin a další. Pít možno od 34 ukončeného týdne jeden šálek denně a množství s odstupem týdnů zvyšovat až na 3-4 šálky. Zkrácený čípek neznamená nic. A čaj z maliníku sám o sobě opravdu nemá schopnost porod vyvolat 😉

aponchie
13. bře 2009

babi dikes za vycerpavajici odpoved 😎 to siti me fakt bolelo,ale proste ho nedali pac to prej nema cenu kdyz je to na 3stehy ,ale zazitek obrovskej ..jinou bolest si z porodu nepamatuju teda 😝 no uz vim co mam chtit a reknu si o to ikdyz me lekar rikal,ze uz me nemusi nastrihavat nutne kdyz sem byla a rodila prirozene ,ze je to jaksitaksi protazene a castecne uvolnene,samozrejme ta moznost tu je..

ad zrcadla:bleee chapu to a jsem za to rada,ze se to kontroluje lepsi nez jit potom na dodatecnej vyskrab asi,ale pakarna to je celkem to zase jo 😲

ad nohy:tlacila sem na 2x vsehovsudy a mala vyletela naraz cela takze v tomto smeru pohoda,ale je fakt,ze ty nohy uz mi bylo jedno jak mi je daji akorat me stvalo,ze jsem skorolez coz me dusilo silene(mam astma)a nejak na to nebrali ohled takze opet ted uz vim a reknu si ,ze chci polosed pri tom se snad da rodit a tlacit taky dobre

viz muj predeslej problem co jsem vam psala na zacatku tehu se ustalil a na 99%vypada,ze budu rodit normalne 😵 hura pac ja na CS moc nechtela...dik jeste jednou

vlasta23
14. bře 2009

mila babicko, ano, 15-30 vypije ode me. Nekdy se mi podari, ze vypije i 70-80, ale to trva tak 1,5 hodiny, coz je moc. Za 40 min vetsinou vypije do 30-40. Nekdy ale nechce nic a porad usina. Zkousim triky s vyslikanim i lechtanim, ale to nezabira. V minute, kdy ho ale polozim nebo sundam s prsu, se vzbudi a krici. Takhle je to porad dokola. Dam ho zpet, on tak 10x potahne a zase spi. Jsem ale rada, ze se piti zlepsilo. Porad se ale snazim prijit na to, co jeste muze byt spatne,abych to mohla zlepsit 🙂 porad musim ale dokrmovat, abych mohla pumpovat, coz me trapi. Mimi pije jen s uplne plnych prsu. Nekdy si rikam, ze mozna nemam dost mleka, protoze prsa jsou vetsinu casu mekka a oproti mym kamaradkam, ktere pumpuji 10-15 minut a vypumpuji 150, me to trva 40 min a musim nahrivat. Tak nevim, jestli se da neco delat na to lepsi spousteni.... Jinak jsem rada, ze si myslite, ze to dokazeme. Ja byla zklamana, ze to zase jde tak spatne, ale kdyz rikate, ze by se to melo zlepsit, tak jsem klidnejsi. Za den tedka maly z prsu vypije 150-250. do 600 musim dokrmit. Ma lekarma mi doporucila, at mi nic extra nedavam (zmenila jsem lekarku) a necham ho jen na prse. To se mi ale nezda jako dobry napad, zhubl by a zase by porad spal. Co myslite?

lucie.krajcarova
15. bře 2009

Milá babičko, v 35 tt je dítě KP. Nevím přesně, jak to bude v Neratovicích, kde chci rodit, ale zeptala bych se obecně, dokdy se čeká, jestli se mimi otočí a v kterém týdnu se plánuje CS? díky předem.

vlasta23
16. bře 2009

aponchie-

no s tim sitim si asi musis rict. Me taky chteli sit zaziva, ale kdyz jsem to videla, tak jsem zacala jecet, ze chci umrtveni, tak mi ho dali-neochotne, ale dali 🙂

porodni_baba
autor
17. bře 2009

aponchie • 1d, 31tt • 13. březen 2009 v 09:17...zřejmě jste měla trvat na tom, že prostě bez umrtvení nevydržíte ani steh jeden natož 3 😒 Nástřih se nedá říct předem jestli bude nebo nebude nutný. To se dá zhodnotit opravdu až když hlavička roztahuje tu hráz, a ten kdo je u porodu to musí poznat 😉
-zrcadla s výškrabem zase až tolik nesouvisí, i když někdy třeba v hrdle děložním jsou vidět zbytky blan a je možno je opatrně vyndat, ale spíše je to o skrytém krvácení. Je to prostě nezbtná kontrola 😔
-polosed je minimum pro vás i pro mimi, na tom určitě trvejte 😉
-tak to gratulujeme a přejeme pohodovej co nejpřirozenější a nejrychlejší porod 🙂 🙂

vlasta23 • 1d • 14. březen 2009 v 16:29...1,5 hodiny u prsa je nesmysl, jako cokoliv nad 30 minut a i to už je takové optické maximum. Zkuste dodržovat nějaký režim, třeba jako před každým kojením přebalit, to by ho mělo dostatečně probrat. Pak ho přiložte, nechte pít dokud pije, chvíli pije rychle chvíli pomaleji, chvíli přestane úplně, ale nemělo by to bý na dlouho, pokud usíná a nepolyká, vezměte ho od prsu. Pokud se vzbudí a chce, znovu ho přiložte, to můžete hodněkrát opakovat, ale max těch 20-30 minut. Možná je mléka určitý nedostatek. Možná relativní možná ne. Má nárok i na nějaký ten růstový spurt. Pokud ho vážíte a víte že vypil opravdu málo tak nakonec ho určitě dokrmte, na tom není nic špatného.
Také můžete zkusit když už z jednoho nechce zkusit nabídnout druhý prs, ale to pak max. tak 15 minut z každého.
Na zlepšení je velká šance, ale nemusí nám to vyjít, tak buďte pozitivně naladěná, s úsměvem jde všechno líp, ale ne upjatá na jediný cíl - kojení. Užívejte si syna, jsou to okamžiky , které už se nevrátí 😵
S paní dr. taktéž nesouhlasím, s vámi ano, tedy ohledně té výměny 😅 To opravdu dobrý nápad není.
Zatím dokrmujete svým mlíčkem. a i pokud byste nakonec neměla svého dost a musela dokrmovat umělým, tak i to co dostane od vás má pro mimčo velký význam. Každý den, který takhle kojíte má velký význam, tak se za to hezky pochvalte, děláte pro syna jen to nejlepší 😵

porodni_baba
autor
17. bře 2009

lucie.krajcarova • 36tt • 15. březen 2009 v 10:25... plánování císařského řezu je možné vcelku déle do předu. Záleží jestli vám laboratoř a interní vyšetření udělají v porodnici nebo vás pošlou k obvodnímu lékaři. Taky se může zkoušet tzv. porod na zkoušku, podle velikosti miminka, ale i tak by bylo nutné nebo vhodné mít vše připraveno. Obvykle tedy kolem 36-37tt si zajdete ke svému obvodnímu lékaři s žádankou z porodnice. Tam vám naberou krev, a až dojdou výsledky, tak společně s natočeným ekg by z toho měl někdo udělat interní závěr, že jste schopna výkonu v celkové anestezii. To byste měla mít u sebe v těhotenské průkazce a kdyby se porod začal rozbíhat (a vy byla domluvena na císaři aby to bylo k dispozici), potom vám většinou dají nějaké souhlasy s operací a většinou i s anestezii a měla byste podstoupit rozhovor s anesteziologem ohledně druhu anestezie.
Pokud je jasná indikace k císařskému řezu pak se tento plánuje mezi 38 a 40tt (tedy od 37 ukončeného tt, do termínu porodu).
Porodnici od porodnice se může pořadí nebo i zvyklosti lišit, ale přibližně by to takto mělo být 😉
Zkuste zde na MK najít někoho kdo rodil plánovaným císařským řezem v Neratovicích a jistě se dozvíte přesněji 😉

usak
17. bře 2009

Dobrý den porodní babičko, jsem ve 31 tt a zhruba 2 týdny mě v noci - a teď už i přes den trápí křeče do rukou - jsou tak intenzivní, že nemůžu spát a opravdu se budím každou hodinu. Už jsem to konzultovala i s gynekologem, takže ty 2 týdny beru magnesium achodím na rehabilitace - bohužel nic nepomáhá a ty tuce jsou i přes den v mírné křeči. Vím, asi se tu už ptalo hodně těhulek - rehabilitační sestra mi říkala, že to budu muset vydržet do porodu - což jsou 2 měsíce - nechci fňukat - jsou tu jiné závažnější problémy ale - opravdu nemůžu nic udělat aby to přestalo? Na páteř cvičím, beru to magnesko,v noci jsem zkoušela vše ale jakž takž pomůže jen když vstanu a chodím. Děkuji moc za odpověď, jsem už zoufalá a nechci to přenášet na mimi.

zeez
19. bře 2009

Dobrý den porodní babičko.
Muj syn hodne u prsa usina. Budim ho stouchanim do bradicky a i kdyz si pred kojenim ruce poradne myju, ma ji ted samou vyrazku (rude pidipupinky s hnisavym vrcholkem). Zatim mu to jemne potiram vatovou tycinkou namocenou v lihu, ale bez vetsiho efektu. Je na to i nejaky jiny spusob? Muzu zkusit Imazol ? Dekuji.

monaberuska1
19. bře 2009

Dobry den porodni babicko 🙂 mela bych jeden dotaz kdyz nekdo prvni dite porodil cisarskym rezem v uplne narkoze kvli tomu ze miminjo se omotalo kolem pupecni snury tak po druhe ma maminka pravo si vybrat jesi chce druhe miminko porodit taky isarskym rezem???

monaberuska1
19. bře 2009

a

luucia
19. bře 2009

Dobrý večer porodní babi, chtěla bych se zeptat - od ukončení kojení mě začlo pobolívat v době ovulace břicho, ale jen 2-3 dny a pak to bylo zase dobrý 😉 ale každý měsíc to bylo horší a horší 😖 Ted už mě bolí břicho od ovulace až do MS a ještě sem nafouklá jak pátrací balon 😝 u dr jsem byla v srpnu a na UZ nic neviděla a řekla mi, že mám asi rozhozené hormony po porodu, proto tak silně cítím ovulaci 😒 Nasadila jsem si HA a po dobu braní mě břicho nebolelo 😉 Ale ted jsem jí zase vysadila a je to stejné ☹ Nevíte, čím by to mohlo být? Vím, že bych měla jít k dr, ale jsem zdr. sestra a tak nerada někde otravuju 😅 Dceru jsem rodila císařským řezem, tam mám strach ze srůstů nebo endometriozy ☹ Moc děkuji za odpověd a přeji hezký večer 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru