Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kamiska
29. led 2008

Dobry den, studuji specialni pedagogiku a prave pisu bakalarskou praci. V anamneze ditete jsem se docetla: "Porod vyvolávaný 8 dní po termínu, PV, kříšen, ..." zajimala by me ta zkratka PV, jestli to neni neco jako koncem panevnim/KP apod. Nejak to nemuzu vymyslet. Dekuji moc za odpoved, jestli budete vedet a uz se tesim, az za Vami budu chodit s dotazy o tehotenstvi (to si ale este pockam 😉 )

danamatus
29. led 2008

kamiska a nemůže to být plodová voda? Já mám totiž ve zpráve PV neteče 😉

kamiska
29. led 2008

danamatus: aha, diky, to by byt mohlo, ale jaky to tam ma smysl? ze by nadychal plodove vody? ale logicky by to bylo. dal pokracuje - 2 dny v inkubátoru, po porodu JIP (hypoxie), kříšen

ritchel
29. led 2008

Moc Vám děkuji za odpověď. Já měla velice nepravidelnou menstruaci a cykly dlouhé, 60 dní žádný problém 🙂 Brala jsem na to Orgametril. Tak já nevím, ale dovoluji si s panem doktorem nesouhlasit.. Jeho zajímá jen PM a to jeho oblíbené kolečko, nic víc ☹ Takže o to víc věřím UZ. Navíc všechny mi byly dělány na stejném místě ve FN Motol. Nevěřím, že by se tam o 3 týdny několikrát "sekli" 😀 Moc děkuji za názor.

porodni_baba
autor
29. led 2008

parybka • 1d • Dnes ve 12:16...gratuluju k Ondráškovi, je to krásný miminko. Tak hodně štěstíčka a ať jde všechno tak jak má 🙂

kamiska • Dnes v 15:49..pravděpodobně půjde o porod per vaginam- tedy o porod vaginální (tedy že nešlo o císařský řez) 😉

danamatus • 40tt • Dnes v 16:03...to bych řekla, že nemůže, protože tam právě chybí slovo, které by charakterizovalo, co se s tou vodou děje 😉

ritchel • Dnes v 17:19..věřte UZ, myslím že jeho datace délky těhu je správná. Ono v podstatě o nic nejde, jen o to, že kdybyste podle pana Dr. jakoby přenášela tak vás pošle do porodnice na vyvolání a záleželo by na nich zda budou rozumní a uznají že pan Dr. se mýlí. Možná i tomuto se vyhnete, pokud jste z Prahy a na kontroly budete od 36tt chodit do porodnice, tak se třeba domluvíte, tím spíš pokud byste chodila do Motola kde ty UZ dělali 😉

kamiska
29. led 2008

jeee, to zni jeste logicteji. diky moc 😎

bucenka
31. led 2008

Dobré ráno,porodní babičko,mám 2 otázky,chtěla jsem se zeptat jestli je to normální,mít už ve 29tt poslíčky,dneska jsem je měla asi 3 hodiny v noci a byly dost silné,jako by mi chtěla začít silná menstruace.A taky jsem se chtěla zeptat jak dlouho mám brát magnézium ,beru ho od 19tt,kdy jsem měla předčasné konteakce a porod mi zastavovali kapačkami.Doted bylo vše v pohodě beru ho 3xdenně,až dneska v noci mi začaly poslíčky...Děkuji..

porodni_baba
autor
31. led 2008

bucenka • 1d, 29tt • Dnes v 08:28...
1/je to normální pokud jde opravdu o poslíčky (což vzhledem k tomu že porod nevyvolali, opravdu byli) 😉 Ve druhém těhotenství je žena více vnímavá, takže poslíčky většinou rozezná dříve a s větší intenzitou 😉
Zkuste pokud vás budou znovu zlobit, uvařit si teplý čajík, dát si spršku nebo vanu 😉
2/u vás je zřejmě každý další týden pro miminko velká výhra a gratuluji k tomu, že se překulilo 10týdnů a vy předčasnému porodu stále odoláváte 😉 budu držet pěsti i dál 😉 Magnesium berte do 34tt ukončeného, potom většinou během 3-4 dnů vysaďte na 2x denně a nakonec na 1x denně 😉

cert..ova
1. únor 2008

Dobrý den, včera jsem byla na ult. a hlavička byla víc jak o týden menší, ale dr. řekl, že je to špatně měřitelný, protože je už sestouplá, jsem z toho dost špatná, protože jsem od so do po byla v nemocnici na pozorování kvůli pohybům, vše v poho, ale na vizitu tam přišel arogantní přimář, kterej se mě ptal, jestli jsem byla po hodginovi na genetice a že tedy uvidíme, jestli bude dítě zdravé, protože ozařování ničí vajíčka a blablabla, jelikož jsem měla málo chemo a oza jen v oblasti klíčku a na to se on vůbec neptal a rovnou udělal diagnozu a jelikož můj doc.hematologie, tudíž odborník, mi dovolil otěhotnět už za rok a půl po léčení a já otěhotněla až za 4 roky a chodím na kontroly a tak, tak se snažím držet, ale přitom mě to strašně hlodá a včera ta hlavička to dodělala, tak se chci jen zeptat, jestli je to s tou hlavičkou možný, děkuji a pardon za to rozepsání ☹

bucenka
1. únor 2008

děkuji porodní babičko,za odpověd,ale i přesto jsem si zašla za svým gynekologem ,ten mi změřil čípek a je zase o půl cm kratší nyní má 1,5 cm,ale je tuhý a uzavřený,mám přiít za dva týdny,tak budu doufat,že se mi čípek do té doby nezkrátí,poněvadž mi ty poslíčky pokračují i nadále...

luccka
1. únor 2008

Dobry den porodna babicka, prave som sa vratila od lekara, ktory mi oznamil, ze mam ranu na maternici, krcku maternice (zostala som ako zarazena, nakolko sa snazime o babatko), zobral mi stery a az ked pridu vysledky budem vediet viac. Chcela by som sa Ta opytat ako dlho sa zvyknu taketo stavy liecit? Dakujem za odpoved.

krtecek
1. únor 2008

Dobry den porodni babicko, ve 24tt mi v CR zjistili viridujiciho streptokoka. Co znamena viridujici? Je to ten streptokok sk. B? Pak jsem odjela do UK a tady mi testy ve 34tt opakovali a streptokoka uz nepotvrdili. Mam trvat na podani ATB tesne pred porodem? Predem moc dekuji za odpoved.

andilek
1. únor 2008

dobrý den porodní babičko, mám sice krátce po porodu, ale už uvažuji nad druhým mimčem. První těhotenství neprobíhalo zrovna ideálně, zhoršené CS a následná hospitalizace v nemocnici od 23 tt do 36 tt, k tomu problémy s vysokým KT. Ondřej se narodil o 3 týdny dříve, takže vše nakonec dopadlo OK a porod byl dost rychlý. 🙂 Trápí mě jedna věc, chtěla bych další miminko během následujích 2-3 let a samozřejmě mám obavy z toho, že CS bude zase kritické a já budu muset jít do nemocnice a samozřejmě nastává problém, kdo se mi o syna postará. Vím, že je každé těhoteství jiné, ale jaká je podle vašich zkušeností pravděpodobnost, že CS bude opět kritické? 😕 Děkuji za odpověď.

estrellita
2. únor 2008

dobry den, i kdyz nejsme tehotna, chtela bych se zeptat na jednu vec, jestli je opravdu mozna mit ovulaci i pres HA? o jedne s touto zkusenosti jsem se docetla a nasla jsem i nejaky text z gynekologicke konferenc, ze jako mozne to je.Ale je tedy vsechno vporadku?. Dneska mam 11DC a trochu me poboliva pravy vajecnik - tak 2 hodiny me bolel vic, ted uz skoro ne. mam nizkohormonalni - yadine. co si o tom myslite? dekuju 🙂

porodni_baba
autor
3. únor 2008

cert..ova • 2d, 37tt • 1. únor 2008 v 08:21 ...váš UZ naprosto odpovídá, týden dle UZ i kdyby to bylo měřitelné dobře (a sám dr. přiznal že nebylo 😉 ) v porodnictví vůbec nic neznamená 😉
Jednání primáře na vizitě bylo nejen naprosto neprofesionální ale i nechutné. Vypovídá to jen o tom, jak málo o věci ví, myslím že v tomto směru vám může jen těžko konkurovat. Věřte sobě a svému hematologovi. Nějaký blbec i když v roli primáře vás přeci nerozhodí, vy s tou nemocí žijete a ne on 😉
Nikdo nemá patent na zdravé dítě, a to ani 100% zdravá žena. A tou vy už vpodstatě jste. Buďte klidná není jediný důvod si myslet, že vaše mimčo by nemělo být zdravé.
Hodně štěstíčka u porodu a krásnou a spokojenou rodinku 😵

porodni_baba
autor
3. únor 2008

bucenka • 1d, 29tt • 1. únor 2008 v 10:39.,.ve vašem případě mi zkracování čípku nepřijde nijak drastické, nehledě k tomu, že lékař to měří UZ, prsty by tento rozdíl ani neměl šanci zaznamenat. Jinak důležitá informace je že je čípek tvrdý a uzavřený, to samo o sobě je snad důležitější než jeho délka. Odpočívejte a relaxujte, více stejně dělat nemůžete 😉 Jistě berete magnesium, pokud poslíčky pokračují možná by bylo dobré zvážit jeho dávku 😉

porodni_baba
autor
3. únor 2008

luccka • 1. únor 2008 ve 12:54...bohužel přesně nevím co máte na mysli. Zřejmě nějaké změny na čípku? Jak se to dlouho léčí pak záleží na tom, co vyjde ze stěru který lékař při prohlídce provedl a jaký vůbec bude způsob léčby. Kontraindikací otěhotnění by to ale nemělo být. Poraďte se d lékařem 😉

porodni_baba
autor
3. únor 2008

krtecek • 39tt • 1. únor 2008 v 18:13...kde vám ho zjistili? ve stěru z porodních cest?
Viridující streptokoky jsou součástí normální flóry ústní dutiny 😉
STreptokok který je třeba léčit, je streptokok skupiny B, který u vás nalezen nebyl 😉
Pokud máte nález z ČR poradila bych se s lékařem v UK, ale myslím že podání atb před porodem není nutné 😉 pokud se porod normálně rozeběhne. Jiná situace by asi byla při předčasném odtoku plodové vody, ale to se asi i v UK atb běžně podávají 😉

porodni_baba
autor
3. únor 2008

andilek • 1d • 1. únor 2008 v 18:21...bohužel vás moc nepotěším, teoreticky je riziko dost malé, máte pravdu každé těhotenství je opravdu jiné. Jen z jednoho těhotenství nelze soudit zda prostě nemáte čípek, ktrerý má sklony k otevírání a povolování, v tom případě by se situace pravděpodobně opakovala, ale bohužel to dopředu zjistit nelze, budete to muset risknout 😉

majmuna
3. únor 2008

Ahoj babi 😉 ....tak doslo uz i na muj dotaz...chtela bych se zeptat jak se pozna pouze castecny odtok plodove vody.V noci jsem mela bolesti a toto dopoledne asi tak v prumeru 10 cm mokry flek na pizamu...vim ze se da urcit v porodnici zda se jedna o plodovku ale nechci plasit predcasne.Jak se po castecnem odtoku chova plod? Pohyby citim normalne....rozbehly by se i tak normalni kontrakce?Predem dekuji za odpoved 🙂

cert..ova
3. únor 2008

porodní babičko, mockrát děkuju za odpověď a za uklidnění, jen jsem nějak zapomněla napsat o týden měnší než hoha a dní než tělo, ach jo, ale porod ukáže u všech, tak ještě jednou moc děkuju, jste naše zlato 🙂

porodni_baba
autor
3. únor 2008

estrellita • Včera v 16:08 ...pokud by byla ovulace i přes HA, tato vás pak nechrání. Pak by bylo třeba ATK změnit. Bude třeba poradit se s lékařem 😉

majmuna • 34tt • Dnes v 10:43...sama nerozlišíte. Odtok vody je vždy pouze částečný, kompletní odtok vody možný není. To zda by se rozeběhly kontrakce nelze říci, nemusí. V takovém případě jaký se vám stal nejde o plašení, ale o riziko infekce pro dítě. Proto v podobném případě vezměte vložku a snažte se s ní třeba jen otřít, abyste zachytila stékající tekutinu nebo ji chvilku noste (vložku nejlépe bez toho modrého jádra- myslím že ho mají Allways) a pak zabalte do igelitového sáčku a jeďte do porodnice aby zkontrolovali zda jde nebo nejde o vodu. Mezitím když už máte vložku v sáčku se můžete normálně osprchovat.
Uvědomte si, že ve chvíli kdy plodová voda odtéká všechny bakterie z vaší pochvy a tím i z okolí už k dítěti můžou prostoupit, proto opravdu nejde o předčasné plašení, ale o normální starost o zdraví mimča.
🙂 😉

porodni_baba
autor
3. únor 2008

cert..ova • 2d, 37tt • Dnes v 10:48..na tom nezáleží, to jsou jen průměry...a znepokojit nás může až rozdíl 14ti denní a větší. Jinak si uvědomte, že přesné měření moc v UZ neexistuje. Jen jiný úhel sondy už mění mm a to je u mimča hrozně moc, pak hned dny a týdny vypadají jinak. Vaše mimčo naprosto odpovídá. Kdybyste zhlédla UZ jiných maminek zjistila byste že je to naprosto stejné. Neexistuje takový kde by všechny měřené části mimča přesně na den odpovídali 😉 A ani my dospělí přece nemáme všichni stejný obvod hlavy, délku stehenní kosti atd. Znovu opakuji rozdíl týdne není naprosto nic co by vás mělo znepokojovat. Krásnou slunečnou neděli přeji 😵

majmuna
3. únor 2008

Dekuji mockrat za odpoved....uz jsem se osprchovala a pockam jestli se to bude opakovat...nemam ani tu vlozku ☹ Pokud se mi neco nebude zdat slysela jsem ze se da udelat i test na plodovku pomoci steru z krcku....
Jeste jednou moc dekuji za bleskovou odpoved a za utvrzeni ze nejsem plasan 🙂

krtecek
3. únor 2008

Porodni babicko, dekuju za odpoved. Zjistili mi to normalne po steru z pochvy a doktorka v CR mi to lecila Macmirorem. To me zmatlo.....

add
3. únor 2008

Dobrý den porodní babi, mám dotázek, jsem strašně zoufalá. JIž čtvrtý den mám strašlivě ucpaný nos, někdy i obě dírky najednou takže mi nezbývá dýchat než pusou. Nejhorší je to v noci. Už jsem 2x užila nosní spray Olynth 0,05% a ten mi spolehlivě zabral, alespoň na nějakou dobu. PRý se ale v těhu nesmí. Ale bez kapek mám pocit, že se udusím a bohužel se to zatím vůbec nelepší ☹ Poradíš mi, co s tím?

blka
4. únor 2008

Dobrý den porodní babičko. Mám takový dotaz. Mohla bych být těhotná, i když pravidelně beru HA - Cilest? Už tak měsíc pozoruji, že mám větší bříško ve spodní části (podbřišek) a vůbec mi nejde zatáhnout 😲 . Taky mám zvětšená prsa a píchá mě na pravé straně podbřišku (asi vaječník?) a někdy mě bolí i podbřišek jako před MS, i když ten mě při braní HA skoro nikdy nebolel. K doktorovi jdu až příští pondělí a jsem z tohoto svého stavu nešťastná, protože svému tělu teď vůbec nerozumím 😢 .

mysinka
4. únor 2008

Dobrý den, porodní babi 🙂 Dneska jsem byla na 2. UTZ screeningu a Mudra mi řekla, že mám množství plodové vody na horní hranici normy. Řekla, že to nemusí nic znamenat, ale neřekla, co to znamenat může 😅 Asi nic vážného, když si mě pozvala na kontrolu až za dva týdny, ale přeci jen bych ráda věděla, o co může jít. Doteď bylo na všech UTZ (poslední byl před měsícem) množství VP normální. Předem moc díky za odpověď 😉

kleguska
6. únor 2008

pěkný večer, jsem v 30 tt a včera jsem začala trošku krvácet, ráno jsem hned valila vyděšená k Mudře, a po prohlídce mi řekla, že to byla asi jen prasklá cévka.Ve zprávě mám napsáno, že hlavička pevně naléhá na vchod, ale hrdlo je formované, uzavřené, placenta bez známek odlučování, normohydramnion, RES: spotting in grav. h. 30. Je to špatné, když už teť má mimčo hlavičku moc dole, co je to normohydramnion? Díky

lumr
7. únor 2008

Dobrý den, babi. Chtěla bych se Vás zeptat na jednu záludnou otázku 🙂 Na 3D UTZ v 19tt mi MUDr. řekl, že je to holčička, pak na UTZ ve 20tt mi jiná paní doktorka řekla, že je to holčička a na velkém UTZ 21tt mi zase jiný pan doktor řekl, že je to holčička, že jsou vidět stydké pysky. Myslíte, že by z toho ještě mohl být kluk? Začala jsem nakupovat a nejsem si jistá, jak by mu růžové šatičky slušeli 😀 Moc Vám děkuji za názor.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru