Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kleguska
11. bře 2008

Pěkný večer, tak sem si koupila ty brusinky na tu močovou infekci. Jen sem se chtěla zeptat jak dlouho je můžu polikat, v lékárně na mě magistra hleděla, že sem se zbláznila něco takovýho konzumovat, když jsem těhotná. V příbalovým letáčku je, ale napsáno, že jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy. Tak doufám, že pomohou.

l.tu
12. bře 2008

Porodní babičko, chtěla bych se zeptat jestli je možné jít na plodovou vodu dvaktrát po třech týdnech i když první vyšli v pořádku?Děkuji za odpověd

mysinka
12. bře 2008

Dobrý den, babi, jsem tu opět s dotazem 🙂 Včera mi u Mudry dali Macmiror na zavádění, stěry na toho nebezpečného streptokoka mám sice negativní, ale jsou tam nějací další broučkové 😅 Enterococus a E.Coli. Zapomněla jsem se Mudry zeptat, jestli i přes tyhle potvůrky můžeme provádět masáž hráze, co si o tom myslíte Vy? Předem díky za odpověď. 😉

helcah
13. bře 2008

Dobrý den, tak po posledním týdnu, kdy jsme se smiřovali s nejhorším se dnes na kontrole na Uz ukázalo pulzující srdíčko. Takže i Dr. říkala že jsme příklad toho, že to nikdy nemusí být tak strašné jak to ze začátku vypadá. Ještě jsem se chtěla zeptat (klidně i nějaké zkušenější maminy, která by to mohla vědět) - když jsem 8+1, znamená to že jsem v 8tt nebo v 9tt, jak to počítá tady na koníkovi? Děkuji

mysinka
13. bře 2008

8+1 je první den 9.týdne 😉 9+0 je ukončený 9.týden 🙂

porodni_baba
autor
14. bře 2008

toni78 • 11tt • 11. březen 2008 v 08:56
rrk • 29tt • 11. březen 2008 v 09:31
nemáte zač 🙂

bucenka
14. bře 2008

Dobrý večer porodní babičko,dneska mě pustili ze špitálu po tokolytické léčbě,ale s tím že mám vysoké riziko předčas.porodu.Hrdlo spotřebované ,měkké,hlavička naléhá otevřená 1,5cm.Léky vysadili a mě břicho zase tvrdne,mámpočkat na ty pravé kontrakce,ale já ani ty minulé nepoznala bolely jen záda,kdy mám teda vyrazit do porodky kdyby se to rozjelo...děkuji

porodni_baba
autor
14. bře 2008

kleguska • 11. březen 2008 ve 21:40...můžete bez obav užívat dlouhodobě, jde o přírodní extrakt, až se zbavíte akutních potíží stačí jako prevence jedna obden 😉 Magistra zřejmě nebude věci znalá, když se takhle tváří 😉

l.tu • 21tt • 12. březen 2008 v 08:40...jistě je možné jít na odběr plodové vody opakovaně. Není mi ale jasné jaký k tomu může být důvod pokud první testy vyšli vpořádku 😕 😉

mysinka • 38tt • 12. březen 2008 v 10:07...masáž hráze provádět můžete ale počkala bych po léčbě, nebo odpoledně či večer před zavedením globule 😉 Obě bakterie jsou vycestovalci z konečníku, dbejte zvýšeně na hygienu, ale jako špindíra si připadat nemusíte, jde o v těhu častý problém, protože pochvu nechrání její přirozené kyselé prostředí jako mimo těhu 😉

helcah • 9tt • Včera ve 14:18...
předně obrovská gratulace, Mudři občas zbytečně straší a přitom mimi jen prostě vzniklo později než by odpovídalo vynechané MS. Hodně štěstíčka a teď už bezproblémové těhu 😉
...koník nepočítá dokonale, protože už 8+0 označí jako 9tt to je ale drobnost. Správně počítáme tak, že 8+0 je dokončený 8tt. 8+1 už je běžící 9tt, píšeme tedy 9tt až do 9+0, 9+1 už je 10tt (myšleno běžící) 😉

porodni_baba
autor
14. bře 2008

bucenka • 1d, 35tt • Dnes v 18:53...tady je každá rada drahá 😉 Pokud by břicho i při klidném sedu tvrdlo v pravidelných intervalech jela bych do porodnice 😉 Hodně štěstíčka 🙂

kulicka
14. bře 2008

Ahojte tehulky a ahojte porodni babicko. Tak to vypada ze uz patrim do teto diskuze. 🙂

Mam dotaz ohledne menstruacnich bolesti. Mam je od 4 tt (ted jsem asi v 6tt, vic budu vedet v pondeli, zitra jdu na krev) a porad se ve me melou. Chvili je mam a pak jako kdyz utne. Rikam si, ze to je normalni, telo si zvyka, navic mi prave minuly tyden menstruace vynechala kvuli zacinajicimu tehotenstvi. Dneska mi doktorka nasla, ze mam "zaniceny" krcek, ale ze pry je to v 50% pripadu normalni. No mozna na pristi kontrole za mesic pozadam o ster. Nechce se mi panikarit.

Tak se ptam jen tak pro uklidneni. A jak dlouho ten "boj" mezi menstruacni bolesti a normalnim stavem muze jeste trvat?

Dekuji za odpoved

kulicka
15. bře 2008

Dneska me dokonce v podbrisku jakoby popichovalo, ale ted uz je to spis takova vseobecna bolest. Obcas pomohlo si na chvilu lehnout. Cetla jsem v knizce o materstvi, ze kdyz clovek nekrvaci, ze by to melo byt tim, jak se deloha roztahuje. Tak jen pro overeni : je to tak? 😝

porodni_baba
autor
16. bře 2008

kulicka • 14. březen 2008 v 19:20 a • Včera ve 23:28...nejde o boj mezi menstruační bolestí a normálním stavem, řečeno vašimi slovy ale opravdu jen o roztahování dělohy. Může trvat různě dlouho, záleží na vaší vnímavosti ale obvykle do 12tt mizí 😉

snehurka11111
16. bře 2008

Milá babičko, po screeningu v I trimestru mi bylo zjištěno, že mám pozitivní protilátky. Mám krev.skupinu A1 RH-. Dále brali další krev a posílali k přešetření...Mám se bát? Co to může znamenat? Moc díky!

helcah
17. bře 2008

Děkuji za gratulaci, ráda bych se zeptala ještě na Váš názor ohledně rizikového těhu v mém případě (zezačátku těhotenství úmrtí v rodině, poté krvácení a diagnoza hrozící potrat, poté stres kvůli chybějící srdeční akci v 8tt). V práci nemám žádné fyzické vypětí, ale spíš stresové situace několikrát denně (reklamační oddělení). Teď jsem tedy v 9tt a poslední větší špinění (nebo spíš odtékání tmavé krve) bylo před týdnem. Dr. mi napsala rizikové těhotenství, ale spíše se tvářila, že to záleží na mě (minulý týden již byl vidět plod se srdíčkem, Hcg 10000). Nerada bych něco podcenila a radši zůstala doma, ale zase ne zbytečně. Co si o tom tedy myslíte, je lepší zůstat na PN na rizikovém, nebo se nemusím obávat vrátit se do práce? Děkuju
😕

niebau
17. bře 2008

Dobrý den porodní babičko
Měla bych takový dotaz, co přesněji znamená cervix score- v průkazce mi pan doktor zaznamenal 6-7b., jsem ve 35tt, tak bych jenom ráda věděla zda ta hodnota kterou mám, je správná.popřípadě kollik by mělo být.
A ještě jeden- kdy se mají těhuly měřit pánevní rozměry?
Moc moc děkuji za odpověd.

macek82
18. bře 2008

Dobrý den porodní babičko!Jsem ve 27.týdnu těhotenství.Včera jsem byla na kontrole,kde paní doktorka naměřila hodnoty plodu:BPD 27+5,AC 27+5 a FL 26+4.Zajímalo by mě,jestli je rozdíl velký!Jaké rozmezí se toleruje?Moc děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
18. bře 2008

snehurka11111 • 16tt • 16. březen 2008 v 11:27...na obavy těžko zodpovědět, záleží na tom o jaké protilátky a v jakém množství jde. je to spíše ke sledování nejlépe na odborném pracovišti hematologie. Po dalších výsledcích asi budete moudřejší, promluvte si s lékařem- on je ten kdo bude mít v ruce aktuální výsledky 😉

helcah • 9tt • Včera v 15:50...úmrtí v rodině a stres kvůli srdeční akci, která byla detekovatelná až později jsou věci, které časem překonáte. Miminko je vpořádku a to je teď jediné na čem záleží. To co by vás mělo znepokojovat a proč by bylo dobré spíše odpočívat je špinění. Ale vesměs záleží opravdu na vás, pokud se nadále budete cítit dobře, nebudete krvácet ani špinit, doporučila bych vám se po 12tt, kdy už pomine nejvyšší riziko potratu se klidně vrátit do práce 😉

niebau • 36tt • Včera ve 23:02...cervix score_CS_nález na čípku děložním hodnocený subjektivně. Hodnotí se naléhající část miminka, dilatace hrdla, zkrácení čípku, konsistence neboli tuhost či měkkost a směr čípku 🙂 Každá z hodnot může být 0, 1 nebo 2...součtem všech pěti hodnot pak dostaneme výsledek. ve vašem tt už není potřeba řešit- jde hlavně o zhodnocení rizika potratu a předčasného porodu v nižších tt. u vás už to vypovídá pouze o tom, že porodní cesty jsou hezky připravené a pokud přijdou kontrakce porod pravděpodobně hezky poběží 😉

macek82 • 28tt • Dnes v 07:03...ne rozdíly jsou naprosto zanedbatelné 😉 běžně se toleruje rozdíl do 2tt, berte UZ jako něco co je taky zatíženo chybou, přeci jen se měří přes břišní stěnu a vodu plodovou- ty hodnoty jsou přibližné 😉

anakonyes
18. bře 2008

Dobrý den porodní babičko,
obracím se na vás s dotazem, máma se mi svěřila, že má snad špatné pronervení dělohy, které způsobovalo, (při všech jejích porodech) že se při stahu dělohy se branka neotevírala, ale naopak stahovala. Někde jsem narazila na termín Spazmická branka, může to být ono? Podle mámy bych to měla uvést hlavně až pojedu rodit, nebo do porodního plánu, aby počítali s touhle možnou komplikací. Máma měla dva otřesné porody (32 stehů a vykloubená kyčel) před rokem 89 a jednoho císaře později a na císaře vzpomíná jako na nejlepší porod. Já a brácha jsme byli kříšení, protože jsme prostě v porodních cestách uvízli. Samozřejmě takovýmhle věcem chci předejít, ale nechci vypadat jako hysterka. děkuji předem za odpověď.

lumr
19. bře 2008

Dobrý den, babi. Včera jsem byla 33+2 a TP mám 5.5. Nicméně mě začalo bplet v podbříšku, tak jsem šla raději k lékaři. Nález zněl: Cervikometrie: vnitřní branka široké V, délka hrdla 8mm, uzavřené. Dnes jsem měla nastoupit k hospitalizaci. Byla jsem z toho strašně vyděšená.Dnes ráno jsem vyrazila na příjem do nemocnice, kde mi dělali znovu UZ cervikometrii a k mému úžasu byl čípek místo 8mm ,17mm a vnitřní branka bez dilatace.. Byla mi udělaná kultivace, stěry na chlamídie a mykoplazmata. Zevně: p.p.hl.p.l., SF 32cm, děloha norm tonu dráždivá, Vag. čípek měkký sakr. 17mm, hrdlo uzavřeno, kleby sploštělé, hlavička naléhá na vchod.p. volné. Vůbec to nechápu, přece se přes čípek nezvětší a dilatace nezmizí.. ? Prý k hospitalizaci není důvod. Děloha prý může být dráždivá i kvůli gyn. zánětu? Dali mi Macmiror a další léčbu mi určí zítra podle výsledků odběrů. Já pociťuji pouze občasné tvrdnutí břicha a trochu svědivý výtok, jako když jsem měla zánět před těhotenstvím. Co si o tom myslíte?

kleguska
20. bře 2008

Pěkný den, tak infekce v moč. cestách už není. brusinky asi opravdu pomohly. Mám otázečku. Někdy mě v bříšku cvakne jako by tam něco prasko. Nebolí to ale je to jak když na klávesnici zmáčknu klávesu. Vždycky se uleknu, že mě praskla voda. Je to normální? Možná se moc pozoruju.

alianka
21. bře 2008

Dobry den babicko, i ja bych rada vyuzila Vasi bohulibe cinnosti v teto poradne 🙂 chtela bych se zeptat, jak moc je bezna arytmie v tehotenstvi, ja na to driv moc netrpela ale ted dost, napriklad nekolikatou noc po sobe se budim a nekolikrat mi vynecha srdecni cinnost (cca po pul minute). Jsem nyni v 33 tt a na kardiologickem vysetreni srdce a EKG jsem byla v prvnim trimestru, kdy mi sdelili ze mam srdce v poradku. Kvuli buseni ale beru rano a vecer pulku vasocardinu. Muze tato casta arytmie nejak ovlivnit miminko ci porod? Mam se tim nejak zneklidnovat a jit na vysetreni na kardiologii nebo je to normalni a nemelo by to nic znamenat, kdyz mi pred pul rokem po vysetreni srdce nic nejistili? Moc dekuji za Vas nazor!

lenulenka
21. bře 2008

Dobrý den, babičko 😵 Už dvakrát jsem Vás žádala o radu v těhotenství, dneska už coby maminka... Chtěla bych se zetpat - jsem 9.den po porodu, rodila jsem bez nástřihu, ale natrhla jsem se. Ve zprávě mám poranění čípku a hráze. Dr. v porodnici říkal, že je to jen menší poranění, ale mám už mizící větší modřinu a když jsem se dívala kvůli stehům (viz. dále) do zrcátka, tak si stále připadám hodně otevřená, hráz asi jen 1cm. Stále mě ještě rána bolí, což bych chápala (i když po prvním porodu s nástřihem bolest byla jen tak 4dny), ale mám dojem, že mi asi včera povolil (resp.praskl) jeden steh na hrázi - asi až ten poslední směrem ke konečníku. Dnes se nemám jak dostat ke svému lékaři a před námi je prodloužený velikonoční víkend. Moc prosím o radu, zda je nutné okamžité navštívení lékaře (tedy asi pohotovosti), nebo zda za 5 dní stačí zajít ke svému gynekologovi. Děkuji za radu a přeji Vám krásné Velikonoce.

kleguska
21. bře 2008

Pěkné ráno, ještě že Vás tady máme, vždycky mě dost uklidníte. Mám dotázek, mohu ještě v 37. tt magnezium začali mě opět křeče v lítku a vím, že nic jiného nezabírá. Začala mě brnět pravá ruka může to mít souvislost s těhotenstvím? Díky moc a přeji krásné velikonoce.

porodni_baba
autor
21. bře 2008

anakonyes • 34tt • 18. březen 2008 v 11:21...nepředjímejte případné komplikace při svém porodu. Pokud byste se opravdu neotevírala lékaři včas udělají potřebná opatření, případně bude proveden císařský řez. Jistě při příchodu do porodnice svěřte své obavy na příjmu na tom není nic špatného. Naopak lékaři i porodní as. by s touto informací měli umět pracovat 😉 Přeji hodně štěstí a bezproblémový porod 🙂

lumr • 34tt • 19. březen 2008 v 18:38...zní to zvláštně zřejmě se někdo trošku spletl 😉 ale nedělejte si z toho hlavu. Takovýto nález ve 34tt jistě není nic tragického 😉 Ano děloha opravdu může velmi reagovat na zánět, ten je jistě třeba přeléčit. macmiror jako první volba jistě bez námitek, další dle kultivace, k tomu není výhrad, to je naprosto správně 😉 Myslím si že kdyby se váš lékař tolik obával předčasného porodu jak je zřejmé, měl vás poslat k okamžité hospitalizaci a kultivace měla být nabrána ihned. Nechci a ani nemám právo nikoho soudit na to mám příliš málo informací.
Vy ale buďte naprosto klidná, v tomto tt už má miminko všechno co má mít a pouze roste 😉

kleguska • Včera ve 13:36...naprosto normální, buďte vklidu a snažte se trošku méně pozorovat i když vím že lehké to není 🙂

porodni_baba
autor
21. bře 2008

alianka • 33tt • Dnes ve 03:12...jak moc je arytmie běžná myslím není tolik podstatné. A i když váš nález v prvním trimestru byl normální, nyní potíže máte a patříte na kardiologii 😉 Nároky na srdíčko se pochopitelně s narůstajícími tt zvyšují i proto bych doporučila opakované vyšetření 😉

lenulenka • 1d, 44tt • Dnes v 08:49... ve zprávě zřejmě máte poranění čípku a hráze proto že pro pojišťovnu jde o jednu položku 😉 9.den po porodu už by stehy měli povolovat a sami vypadávat, ale tkáň už by měla být srostlá 😉
K návštěvě lékaře, váš gyn by s vámi pravděpodobně stejně nechtěl nic mít, máte obavy a čekat až přes prodloužený víkend je nesmysl. Situaci bohužel nevidím a nemůžu lépe zhodnotit, ale být na vašem místě, navštívila bych ambulanci porodnice ve které jste rodila (tam také do konce 6ti nedělí patříte) 😉

kleguska • Dnes v 10:04...zkuste vápník místo magnesia 😉 brnění je normální průvodní jev vysokého stupně těhotenství 😉

alianka
21. bře 2008

moc dekuji za radu! nakonec jsem precejen na kardiologii dopoledne zasla a uz mam na sobe arytmicky holter.... 🙂

porodni_baba
autor
21. bře 2008

alianka • 33tt • Dnes v 15:20...super, holter je perfektní, brzy budete vědět na čem jste 😉

lumr
21. bře 2008

Moc Vám děkuji za uklidnění 🙂 Ještě se chci zeptat, občas mi projede v podbříšku až do rodidel bodavá bolest, jako by tam projel nůž. Někdy zabolí i pohyb miminka nad stydkou sponou a i ta někdy bolí.. Je to normální? Musím říct, že teď, co ležím, to není a i bříško skoro netvrdne..Možná pomohla i léčba Macmirorem. Co myslíte? Moc děkuji.

denousek
25. bře 2008

dobry den babi...nyni uz se na vas neobracim jako tehule ale jako maminka nevim ale jestli mi s timto muzete poradit....

kdyz mel malej 2 mesice tak jsem dostala prvni MS ktera trvala od 24.2 asi 9 dni-normalne miva 5 dni...castecne jsem v te dobe jeste kojila a prikrmovala nutrilonem....

ted cekam na MS a ona nikde uz jsem ji prece mela mit ne??tak se vas chci zeptat jestli je to normalni,ze to treba neni po porodu jeste srovnane ,bojim se jestli treb neselhala antikoncepce...to si nedokazu predstavit....pomoc.....dekuji

porodni_baba
autor
25. bře 2008

lumr • 35tt • 21. březen 2008 v 16:48...Macmiror určitě pomohl, ale jinak to co popisujete při sezení a chůzi jsou bohužel radosti konce těhotenství. Tím chci říct, že ke konci těhu patří a do porodu už to o moc lepší nebude 😉

denousek • 1d • Dnes ve 14:04...predne jste zapomnela uvest jakou formu antikoncepce jste použili 😕
to je důležitá informace. Jinak to zda selhala nebo neselhala ověří těhotenský test z moči 😉
Že MS bude jiná, jinak dlouhá a srovnání cyklu může trvat i několik měsíců pokud stále částečně kojíte je jasné 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru