Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
3. čer 2007

ad kirax: je to tak, opravdu u nas je hranice potrat/porod ve 24. ukoncenem tt...to neznamena, ze nektere mimi 23+x by nemohlo prezit a neopak nektere starsi prezit nemusi...to k vasi otazce...ve 25tt se jiz jedna o porod...to ano, ale to ze miminko prezije, to vam nikdo nezaruci a co je dulezitejsi, ze kdyz prezije bude zdrave...ona tahle malicka mimca maji mnohdy krvaceni do mozku, coz s sebou mnohdy nese nasledky, a taky problemy s ocickama...atd...o tom ale pediatri neradi slisi...vzdycky rodice presvedcuji...aby zachranovali za kazdou cenu...ale vzdycky to dobre neni...
On k tomu, ze se rozebehne predcasny porod, je vetsinou duvod...a dnes uz se vi, ze je to infekce, ktera se dostala k miminku... 😢
Ona holt priroda nekdy vi co dela...i kdyz mi na to nechceme slyset...tim spise kdyz se jedna o nase vlastni dite... ☹
Ale to je opet na zamysleni (ne k vydeseni) pro vsechny...rozhodne ne jen pro vas kirax...
totiz to ze mate cipek mekky je v tehu prirozene..je vice prokrveny a prosakly tekutinou...to je v tehotenstvi normalni...a neni to zadna vada...zadny duvod k predcasnemu porodu...neco jineho by bylo otvirani...ale spousta zen, ktera treba cast tehu odlezi na rizikovem tehotenstvi s tim, ze se otvira jeste nakonec prenasi...o mechanismech predcasneho porodu toho vime mnoho, ale rozhodne ani zdaleka vsechno...neco nam priroda stale taji 😅
To ze mate makci cipek neni duvodem k tomu, aby vam odtekla voda...budte klidne 😉

porodni_baba
autor
3. čer 2007

ad kaceenka: byla bych rada, kdybych vas alespon trosku uklidnila...on ten vnitrni klid je pro miminko i pro vas dulezitejsi nez si myslite 😎

kirax
3. čer 2007

a to že otevírám bych nějak poznala?já myslela že je to právě tím že změkne čípek... 😖 asi ne,že? 😅

porodni_baba
autor
3. čer 2007

kirax...pokud jste schopna se sama vysetrit tak poznala..(mimochodem...jak jste prisla na to ze je mekky??)....ten cipek pak jiz neni uzavreny, ale stava se prostupnym...pro prst...pro dva... ale pokud lekar po vysetreni nic nerikal budte opravdu klidna 😅
ale neni dobre vysetrovat casto nebot to taky delohu drazdi k praci...zkuste taky v tomto tydnu omezit sahani na brisko ☹ 😉

andik
3. čer 2007

porodnibabičko děkuji za odpovědi.I když nemám MS,MŮŽU otěhotnět?

porodni_baba
autor
3. čer 2007

andik...jiste i bez MS muzete klidne otehotnet 😉 takze to, ze nemenstruujete rozhodne nepovazujte za antikoncepci... 😅
nevim jak jste na tom, zda planujete ci ne...ale otehotnet se da uplne krasne i bez MS

4a
3. čer 2007

kirax,
i kdyby ti praskla plodovka, tak ti stihnout napíchat když ne všechny, tak aspoň 2/3 celkové dávky. Oni nechají plodovku odtékat a hned napíchnou kortikoidy. Císaře udělají v okamžiku, kdy začne infekce v děloze být nebezpečná pro mimi. Takže většinou do 36- 42 hodin po odtečení plodové vody.

andik
3. čer 2007

babičko 🙂 aha,tak to je dobrá informace 😀 další zatím neplánujeme 😉

porodni_baba
autor
3. čer 2007

4a...to je sice pravda...sleduji se sice znamky infekce v krvi...a zaroven k tomu se podavaji atb...v tomto tydnu vsak uspech zarucit nelze, bohuzel...
ono ne vzdy ty hodnoty u mamky v krvi presne odpovidaji tomu jak se ma miminko...
a jeste 4a...ne vzdy cisarsky rez...to jen pro upresneni 😉
ale uz dost o tom...kirax ani kaceence zadna voda neodtece...tedy minimalne do 38.tt 😀 Nohy nahoru damy a odpocivat... 😎

porodni_baba
autor
3. čer 2007

andik...no vcelku dulezita...vzhledem k situaci, kdy dalsi mimco neni zatim v planu...bude dobre vybrat pro vas nejakou antikoncepci...a vubec nemusi byt hormonalni... 😉

4a
3. čer 2007

babi,
já měla na mysli tak nízké gestační stáří, jak měla obavu. Tehdy je to císař, pokud mimi žije. Teda měl by být, v knížkách píšou do 34tt.

A souhlas s tebou, nic kirax neodteče a určo bude přenášet a těšit se, až už to bude 🙂 !!!! Já jen aby věděla co se u tak brzského porodu děje, i když se jí to nebude týkat. Ono to hodně mamin zajímá.... 😉

kirax
3. čer 2007

no přiznám se že jsem to zkoušela 😅 hodně se o tom tady píše,tak sem si tam "sáhla" a v pohodě ho zatlačím,a taky mě vyděsilo že potom mám vždycky trošku tažného hlenu.sem kráva že sem si tam vůbec sahala.

porodni_baba
autor
3. čer 2007

4a...k cisari v takto nizkem tydnu...uz to neplati...prave ty nizke tydny se vetsinou rodi spontanne...neb to miminko je malicke a kdyz se porod rozebehne tak se porodi vetsinou velmi rychle...
a dnes uz i pediatri uznavaji, ze pro to miminko neni zadny velky rozdil kdyz se narodi spontanne nebo cisarem...proto treba na 25.tt ho nikdo s nejvetsi pravdepodobnosti delat nebude...protoze pro mimi je to taky zatez...a zadna jistota pro zivot...kdezto pro maminku je to v tuhle chvili zbytecne riziko...z narkozy atd a hlavne pro dalsi tehu ☹ 😉
To ja jiste zodpovim i vsechno co se tyka predcasneho porodu...tim spis ze jsem v tom x let pracovala...jen tim ted holky nechci stresovat...jsou v kritickem obdobi a dobre si to uvedomuji...to je spravne...ale chce to hlavne klidek...to je to co jsem jim chtela predat 😵 😉 🙂

porodni_baba
autor
3. čer 2007

kirax...je v pohode a je dobre, ze znate sve telo a nebojite se ho 😉 jen tohle samovysetrovani ted nedelejte moc casto...ono to delohu opravdu drazdi...viz ten hlen potom...nechte si to po 36.tt...a na kontrakce u porodu...to pak alespon poznate kdy je cas vyrazit do porodnice...
mate muj obdiv...protoze kdyz jsem se nekolikrat zminila pred tehotnymi o samovysetreni...vetsinou mi bylo odpovedi vytresteny zrak a potukani na celo, zda jsem se nezblaznila...o pocitu, ze po nich chci neco velmi nemravneho ani nemluve 😀 🙂

kirax
3. čer 2007

tak ted jste mě rozesmála!já jsem spíše myslela,že mi napíšete že sem blázen a mám to nechat doktorům,a vy mi napíšete že mám váš obdiv! 😀

kaceenka81
3. čer 2007

myslím že tady tě za blázna nikdo nemá,já to dělám taky... por.babi ještě bych měla jednu otázku.stává se mi že mi natečou prsní dvorce,jakoby zduří přicemž bradavka zůstane kdesi uvnitř a bolí to.je to jako kdybych měla místo dvorce tvrdou hnědou bouli. 😀 trvá to chvíli a zas to přejde...

porodni_baba
autor
3. čer 2007

kaceenko ona ta prsni zlaza se zvetsuje a tak trochu pracuje podobne jako ta deloha 😉je to vsechno o hormonech 😅 pokud to trva jen chvili je to ok...problem by byl pokud by to trvalo dele 😉

kirax
3. čer 2007

porodní babičko ještě jste mi neodpověděla na ten výtok,psala jsem to před otázkou na to zda mimi přežije už tak brzy.je to na str.16 v 15:41.moc děkuji

4a
3. čer 2007

porodni babo,
to já z vlastní zkušenosti. Sekce 26+6tt 😒 a následný výslech doktorů a studium atd. 🙂 Všech tě x desítek mimin z oddělení byli sekcí, teda všechny. ALe já byla u Apolináře, takže v neonatologickém centru. Klika.

Když jsem pak viděla, a zažila, co to obnáší, tak se fakt divím, proč to "celebrity" chtějí dobrovolně. Brrrrr. 🙂

christine
3. čer 2007

porodni babicko moc dekuju za odpovedi. Jsme radi, ze te tady mame 😉

porodni_baba
autor
4. čer 2007

ad kirax: pardooooon, ja jsem myslela, ze o tehu vytoku uz tu bylo receno vse 😀 ale nevadi, nedoslo mi, ze to vsichni asi nectou od zacatku...no ono 17 stranek uz je celkem dost 😎
takze tehotensky vytok....ktery nezapacha ani vas nijak jinak neobtezuje...t.j. nesvedi, nepali atd....je naprosto normalni....neni treba lecit....ma ho tak 95-99% tehotnych...ale to je jen muj odhad 😅

porodni_baba
autor
4. čer 2007

ad 4a: ruku na srdce...nebyla tak sekce u vas hlavne proto, ze mate dvojcata... to je totiz jina...
nebo jakmile ten porod nebezi rychle jak by mel...samo hned taky sekce...vubec se neceka tak dlouho jako u domoseneho mimca...to je jasne...
neonatologicke centrum kde jste rodila znam, i kdyz jsem tam nikdy nepracovala, ale pracovala jsem v podobnem...od Apolinare znam hodne lidi predevsim lekaru...a myslim, ze dnes uz jsme vcelku vsichni jednostni...
je treba hodne zvazit...kdy je to pro to mimco vetsi profit, ze se narodi sekci a kdy na tom zas az tolik nezalezi
ale to jen pro vysvetlenou....
ke stavu po cisari... uplne vas chapu a kdyz jsem pracovala na pooperacni JIP...tedy i mamci po cisari...tak mi bylo jasne, ze vsechny by rady vymenily za normalni porod
preju hodne stesti a hlavne ze vasi kluci jsou zdravi 😉

pebi
4. čer 2007

Ahojky 🙂 ,
v 31.týdnu no a vlastně až doteď mám mimčo otočené hlavičkou nahoře. Vím, že se může ještě otočit, ale mám strach z porodu cís.řezem. Možná to zní divně, ale radši bych rodila normálně. Na druhou stranu, ještě větší strach mám z porodu koncem pánevním, četla jsem, že miminko z toho bolí kyčle, často má zlomenou kliční kost, nedejbože, aby mu tam někde zůstala zaklíněná hlavička. Taky může dojít k přiškrcení pupeční šňůry. To už radši ten císař, asi bych se měla poptat v konkrétní porodnici, jakému způsobu porodu dávají přednost, že? Jen mě zajímá, pokud bych měla celkovou anestezii a nepřiložila bych si miminko k prsu po porodu, nebudu mít problém s kojením (tvorbou mlíka)?
A jak je to s analgetiky po operaci, můžu dostat něco od bolesti, nedostane se to do mlíka?
Děkuji za odpověď.

lenkjane
4. čer 2007

Ahojky, taky bych měla jeden dotázek 🙂
Mám vpáčené bradavky a koupila jsem si formovače bradavek od Medely, a chtěla jsem je již začít používat, ale porodní asistentka, kam chodíme cvičit, mi říkala, že se to má používat až tak měsíc před porodem, že to může vyvolat stahy...je to možné, nebo je můžu beze strachu používat už teď?
A s tím související druhá otázka, jaká je pravděpdobost že budeme normálně kojit, můžu si i do porodnice či k porodu vzít sebou klobouček na kojení nebo je možné že to půjde i bez kloboučků, myslím tím zda je vůbec možné u vpáčených bradavek kojit i bez kloboučku?
Předem děkuji moc za odpověď, fakt skvělé téma 🙂

anney
4. čer 2007

Prosím o jedno vysvětlení.Měla jsem dost tvrdnutí dělohy, a jak jsem tu pročítala otázky a odpovědi, vyčetla jsem jednu vaší radu.Nehladit bříško,prostě si ho méně všímat.Pochopila jsem to dobře???Je tedy lepší ho moc nehladit,aby se tím jakoby ta děloha nedráždila?Já to už druhý den takto dělám a mám opravdu pocit, že to pomáhá.Prostě je to lepší.Díky za odpověd. 😉

katarina82
4. čer 2007

Porodní babičko, tak jsem kvůli tomu tlaku při močení skočila jen k normálnímu lékaři, ať furt nestraším na gyndě, protože kdyby mě tam zas viděli, tak je trefí šlak 😀 No a už mám výsledky a žádný zánět močáku teda nemám. Měla jste pravdu 🙂 Ale jak jste říkala, jistota je jistota.

kata76
4. čer 2007

dobry den, chtela bych se zeptat: krome Paralenu, muze se v tehu cerne uhli? Ne nejak moc, ale treba dve tablety denne, kdyz je prujem? (cetla jsem, ze je to snad kvuli hladine progesteronu) Je to ok? Diky za odpoved! 🙂

michalilinka
4. čer 2007

Dobry den ,chtela bych se zeptat jestli si muzu vzit na bolesti v krku Bromexin kapky a nosni kapky?Za tehu jsem uz asi 4x nemocna a vzdy to lecim jen tak medem s cibuli!dekuji

kata76
5. čer 2007

dobre rano, jeste jedna otazka 😀 ohledne leku: pri takovem tom napeti v tehotenstvi, vetsi uzkosti (hadam, ze je to asi pocit zodpovednosti, ktera se na cloveka riti).. je mozne neco uzivat, aby se clovek dostal do vetsi pohody?
Napr. nejaky bylinkovy caj nebo bylinkove tablety s trezalkou apod.? Asi ne, ze 😒 Ono ten tlak je nekdy dost velky (zvlast kdyz se nekolikrat mimi nepodarilo a byl by zase nejaky nejasny nalez u lekare)
Muzete neco doporucit? Asi dechova cviceni, meditace, prochazka, ze? 😀

linda02
5. čer 2007

porodni_babičko: chtěla bych se zeptat a zároveň pokud to půjde poradit už 5dnů přenáším a začíná to být dost na bednu, žádné příznaky na porod. Je nějaký zaručený recept jak to už urychlit. moc děkuji za odpověď Linda 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru