Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

listicka77
21. čer 2007

Pokud půjdu k Dr. mezi 8.-10.tt, tak to už ale ani není nutné pomocí UTZ potvrzovat, že mimi je tam, kde má být (v děloze), ne? Protože kdyby to bylo mimoděložní, tak to už by se přece do té doby projevilo nějakým průšvihem. Nebo se mýlím? Do kdy se může vyvíjet mimoděložní těhotenství, aniž by se to projevilo?

iza
22. čer 2007

porodni baba : dobrý den, prosím můžete mi poradit? už týden mám dost velké bolesti v oblasti stehen, zadku a třísel(popř pánve)..špatně se mi chodí, zvedá, otáčí na lůžku atd..může to být nějak spojeno s přípravou těla k porodu a různým uvolňováním, roztahováním atd? Stěžovala jsem si dr, ale ten mi na to řekl jen že semám šetit 😒

porodni_baba
autor
22. čer 2007

ad klararas: doufam ze vas porod mile prekvapi a ze nakonec budete rada, ze ten cisar domluvit nejde 😉
Tak to co popisujete je sice zbytecne...a zajimalo by me jak to pani doktorka uctuje pojistovne, ale alespon je vzorna v zapisovani (me se opravdu nejednou stane, ze prijde maminkak porodu a o jedinem UZ ani zminka, prestoze mi sama povi, ze ji ho lekar/ka delal/a na kazde prohlidce 😠 ). pokud jste s ni spokojena rozhodne ji nemente...ono tech 80km neni zas az tak daleko...a proste si udelate vylet 😉 ...on dneska se dobry a mily lekar hleda velmi tezko....to ze vam vsechno peclive vysvetli a odpovi na vsechny otazky by mela byt samozrejmost, ale vetsinou u lekaru neni...takze vam k pani doktorce gratuluji a vazte si ze ji mate 😎

ad listicka77: ano velmi pravdepodobne by se to v te dobe prusvihem jiz projevilo, ale existuje i mala pravdepodobnost, ze ne...ono totiz u mimodelozniho zalezi na umisteni...v nejakem mene problemovem miste muze rust i delsi dobu nez zpusobi problemy 😔 Pokud Vas lekar ma UZ v ambulanci..pravdepodobne Vam ho vnucovat bude...pokud ne...a musel by Vas nekam posilat....treba se tolik ani nebudete muset branit 😉

ad iza: to co popisujete velmi pravdepodobne souvisi s tehu a chystanim se na porod...nic moc se s tim delat neda (nez to setreni se ktere navrhuje vas lekar 😒 )...ono se to pravdepodobne samo vyresi ale az po porodu....
pokud by to bylo velmi nesnesitelne zkuste se s lekarem domluvit na nejake rehabilitaci 😉

klararas
22. čer 2007

To porodní babička: já za ty UTZ, co nehradí pojišťovna platím 100,-Kč. Samozřejmě, že mě to nich nenutí, je to jen a jen na mne, jestli ho chci nebo ne. Ale stovka na dnešní dobu není nehorázný peníz, a aspoň vím, jak malej na tom je.
Jo a s tím výletem za Dr., to je pravda, aspoň navštívím své rodiče.
Snad ten porod zvládnu, zvládli to druzí, tak musím i já, ještě, že tam bude se mnou manžílek.
Děkuju a hezký den a pohodový víkend Klára

iza
22. čer 2007

porod bab : moc děkuju...je fakt že to bývá horší odpoledne, jak už je tělo patrně unavené..tak doufám, že se vše po porodu vrátí k normálu 🙂

listicka77
22. čer 2007

Znovu díky, tak doufám, že vše je tak, jak má být. Můj Dr. ultrazvuk v ordinaci má, takže mi ho určitě bude chtít dělat. Musím se na to pečlivě připravit, aby se mi z toho podařilo vybruslit bez konfliktu. Jinak je prý na těhulky strašně hodný (sestra říkala, že jim krslí do těhu průkazky sluníčka - to by mě zajímalo, co tomu pak říkají v porodnici 😀 ). Ale když nebudu "poslušná" pacientka podle jeho představ, tak to bude asi horší... 😖 Budu pak referovat, jak se mi to podařilo. Ale počkám ještě aspoň dva týdny. Zatím je mi velmi dobře, tak doufám, že se žádný problém neobjeví.

iza
22. čer 2007

porod bab:ještě bych se ráda zeptala na svůj další problém: mám dost oteklé ruce a prsty, to by ani nevadilo, ale pořád mě prsty brní....nevíte co by na to pomohlo? užívám vitamín B, ale ten je tuším jen na otoky...tak co mám provést s tím brněním 🙂 hezký den

bobule1
22. čer 2007

dobrý den můžete mi prosím poradit???? jsem 39+2 a neměla bych přeenášet kvůly minulému porodu - ale jsem stále zavřená - jak se takový porod vyvolává ?????

susik77
22. čer 2007

Ahoj Izo, ty problemy s prsty mam taky-hlavne rano je mam uplne ztuhle a boli...myslim, ze je to syndrom karpalniho tunelu-neurolog. problem, casty je v tehu...

porodni_baba
autor
23. čer 2007

ad iza: presne jak pise susik77 patri to k tehu a uz se toho pravdepodobne nezbavite (tedy zase az s porodem 😉 ) Ono jde o to, ze je telo jaksi vice prosakle (stejne je to i s otoky) a tohle pocasi, ktere mame ted tomu extra neprida...trosku snad pomahaji stridave koupele v teple a studene vode 😖 ale resenim je opravdu jedine porod ☹ 😉

porodni_baba
autor
23. čer 2007

ad bobule1: nepisete proc by se mel porod vyvolavat (pro minuly porod, ale duvodu muze byt vice)..nevadi odpovim vseobecne...
VYVOLAVANI PORODU (INDUKCE)
pokud by se mel porod vyvolavat v terminu a neni vag. nalez (tzn. nejste pootevrena)..zacina se vetsinou tzv. provokackami (ktere sami o sobe moc porod vyvolat nedokazou...ale muzou ho podporit)...pokud to nepomuze...pokracuje se s tzv. indukci porodu prostaglandiny...to jsou latky, ktere umi vyvolat zrani delozniho hrdla (tedy meknuti a pootevirani) a stahy delohy...mají ruzne nazvy a ruzne formy....vetsinou jde o tabletu nebo gel, ktery se zavadi do pochvy (u uzavreneho hrdla...tzv. do zadni klenby...tedy za hrdlo...do jeho blizkosti....u pootevreneho dovnitr hrdla...tam maji vetsinou vetsi ucinek......takze u uzavreneho hrdla se vetsinou daji prvni den do klenby a dalsi den, kdy uz hrdlo trochu uzraje ..do hrdla)....nastup kontrakci pri tomto zpusobu vyvolavani muze bytř prudky a nahly...ne pozvolny jako u spont. zacatku kontrakci....kdy zacnou nejprve po 30....20...15...10 minutach a interval se zkracuje a kontrakce postupne zesiluji...tady mohou zacit hned treba po 5ti minutach pomerne silne kontrakce....coz maminky vetsinou hodne zaskoci 🤐
pri vetsim vag. nalezu...lze porod vyvolat tak, ze se tzv. pusti voda plodova...tedy malym hackem se protrhne vak blan a dochazi k odtoku vody plodove...to vetsinou samo postupne vyvola stahy...nakonec se jeste pridava infuze (kapacka) s Oxytocinem (coz je hormon telu vlastni, ktery vyvolava a zpravidelnuje kontrakce delozni)...to je asi vse k vyvolavani porodu... 😅
hlavne prosim nepocitejte s tim, ze den nastupu do porodnice je dnem porodu vaseho miminka...vyhnete se tak velkemu zklamani 😅
Tak rychle to zatim bohuzel neumime...mejte s nami trpelivost 😉
Pokud se zadny zpusob nedari a ani pres veskerou snahu porod nepostupuje nebo se ho vubec vyvolat nedari...provede se cisarsky rez 😔
Tot kompletni a doufam, ze vycerpavajici info k vyvolani porodu...kdyby preci vas napadlo jeste neco...rada odpovim 🙂

marinka
23. čer 2007

Porodní babičko, když už píšeš o tom vyvolávaném porodu, tak bych měla ještě jeden dotaz. Mám srdeční vadu a dr. mi řekl, že se u mně bude muset urychlit druhá doba porodní. Moc si neumím představit, co tím myslel a bojím se, aby třeba neměl namysli klešťový porod apod. Znamená to, že dostanu nějaké léky až v druhé době porodní a první doba porodní se nechá probíhat normálně?? Děkuji moc za odpověď!

iza
23. čer 2007

susik a porod baba moc děkuju 🙂 🙂 😉 no však já si na to už začínám zvykat 😀

porodni_baba
autor
24. čer 2007

ad marinka: vzhledem k srdecni vade je jasne, ze byste ve 2. dobe porodni (tedy v te vypuzovaci) nemela dlouho tlacit...to znamena, ze vas dlouho nechaji tzv. vklidu...tzn. ze hned jak zajde branka nebude tlacit z plnych sil...spise jen kratkym pritlacenim..tak jak vas to bude nutit se budete snazit protlacit mimco az na hraz...tedy tak aby tu nejvetsi praci udelaly kontrkce a vy se nevycerpavala...nevim jak zavazna je vase srdecni vada...pokud mene...pak mimco pravdepodobne vytlacite sama....pokud vice...pouzil by se tzv zvon...tedy vex, vakuumextraktor....je setrnejsi kleste...ty az v krajnim pripade....ale spravne ¨provedene kleste mimcu neublizi...hlavne zadny strach a hororove scenare dopredu 😀 😉
nemejte strach vsechno dobre dopadne 🙂

ad iza: jeste vam to nakonec bude po porodu chybet 😀 😀 😉

robi
24. čer 2007

ahoj,
mela bych dotaz, jestli i kdyz mam pravidelnou menstruaci muzu byt bez ovulace? dekuji

adrianav
24. čer 2007

Dobry den, ted v utery mam jit na 7 hodin rano na testy na glykemickou krivku..doktor mi rikal at aspon tyden predtim nejim zadne sladke veci,i ovoce s mirou, ze by mi mohly vyjit vysledky zkreslene...ja si ale skoro kazdy den neco dobreho dala..ale ted v nedeli a pondeli uz to radsi dodrzim...myslite si, ze je to problem ze jsem to nedodrzela cely tyden????

dashak
24. čer 2007

adrianav, mě doktor v poradně řekl - zítra si zajděte tam a tam na test, akorát mi řekl, že ve 20h mám naposledy jíst a od půlnoci nepít.
Podle mě, by ses měla stravovat tak jak si zvyklá, aby právě ty výsledky byly dobrým ukazatelem a ne to šidit ne?

iza
24. čer 2007

adriananv: tak mě nic před testem neříkali, ale měla by si se normálně vydatně naobědvat, klidně si odpol dát něco sladkého, k večeři něco lehkého a po 20hodině už moc nejíst, ale pokud to nedodržíš svět se nezboří neboj 😉

anney
24. čer 2007

Adrianav, já jím celé těhu sladké a i před testy jsem ho normálně jedla.Myslím, že to na tu cukrovku nemá tak uplně vliv.Myslím, že to že sníš sladké má vliv snad jen na cukr v moči.Šla jsem na ten test a jedla jsem den před tím uplně vše a normálně.Alespon ti test vyjde správně.když to ošidíš třeba pak se ti ukáže problém později v těhu.Já bych tedy raději jedla normálně a čekala , jak test dopadne.Ahoj Anney a neboj se...... 😉

marinka
24. čer 2007

Děkuji moc za odpověď, už jsem klidnější 😉

anney
24. čer 2007

Marinka:
Já osobně, jsem rodila za pomocí kleští a nemohu si opravdu stěžovat.Vůůůůůbec to necítíš, to nebolí a miminku to jen pomůže vykouknout na svět.Malej byl uplně v pohodě, jen jsme šli na ulz na doplera jestli je ok mozeček.No dnes je klukovi skoro deset a je naprosto zdravý.netrpí ničím, žádnou dysfunkcí ani dyslexií , jak někteří straší.Porodní babička má pravdu, že kdyby je museli použít, že je to v poho.To píši jen , abych tě uklidnila a tohodle se předem opravdu nebála.Ahoj.... 😀

marinka
24. čer 2007

Díky Anney, jsi hodná! Je pravda, že se s těma kleštěma asi zbytečně straší a budu to brát tak,že pokud můžou mně i miminku pomoci, tak to bude jen dobře 🙂 Držím palečky na druhý porod 🙂

bielanevesta
24. čer 2007

Ahoj babulka! Zas mám jednu otázočku. Je možné, že plodvá voda by mi mohla odtekať aj veeeeeeeľmi pomaly a nie naráz? A ako to poznám, že sa jedná skutočne o plodovú vodu a nie o výtok alebo moč ak je to skutočne vo veľmi malom množstve?? Nechcem plašiť a pri každom výtoku letieť do porodnice, ale na druhú stranu nechcem ani nič zanedbať, aby to neuškodilo miminku. Ráno som si na pyžame našla malý mokrý fľak bez farby a zápáchu ktorý po uschnutí úplne zmizol ☹

marinka
24. čer 2007

bielanevesto, nám porodní asistentka říkala, že plodová voda se pozná podle toho, že voní sladce..

bielanevesta
24. čer 2007

Mari ja som zas práve počula, že plodová voda nemá zápach ani farbu 😝 Teda ako kedy ☹

marinka
24. čer 2007

Přečti si tady tu diskusi, třeba ti to trochu pomůže: http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&f...

porodni_baba
autor
24. čer 2007

ad robi: mozne to samozrejme je 😉 ☹ ...pri hormonalni antikoncepci take pravidelne menstruujete a neovulujete (to je jeji podstata 😉 )

porodni_baba
autor
24. čer 2007

ad adrianav: tak jak vam tu radi ostatni mamky...jezte normalne jak jste zvykla...ten test se stejne prilis obelstit neda takze nejaka dieta tyden predtim je zcela zbytecna 🙂

porodni_baba
autor
24. čer 2007

ad bielanevesta:
mozne to samozrejme je...(vak blan praskne nekde vyse a voda odteka jen velmi zvolna)...ale pokud se to stava jen napr. pri vstavani bude to pravdepodobne vytok...ktery se v pochve nahromadil za noc...muze byt i velmi tekuty a kdyz vstanete mate pocit, ze z vas vyslo vetsi mnozstvi
....vy sama nemate sanci to odlisit jinak nez ze si vezmete vlozku a ¨budete s ni chodit...kdyz budete mit pocit, ze na ni ta voda je...zabalite ji nekam do igelitaku napr...a prinesete ji sebou do ambulance ke svemu gynekologovi nebo do porodnice...a tam udelaji test 😉
U vody je spise pravdepodobne, ze by jakoby utikala porad tedy byste byla jakoby vlhka...
zanedbat nechcete naprosto spravne...protoze ve chvili kdy je protrzen vak blan k miminku uz muze infekce ☹ 😉

ikebara
24. čer 2007

Prosím poraďte mi nebo napiště svoji zkušenost... dle MS jsem v 8tt (možná teď už začínající 9tt)ale dle toho že mívám pravidelně ovu 14DC vím, že minulý týden jsem byla teprve 6tt... přesněji minulý týden ve čtvrtek, kdy mě doktor v nemocnici chtěl poslat na revizi, že se jedná o zamlčené těhu páč není vidět srdíčko... já se ale nedala a bránila se, že chci ještě počkat (jinak nemám žádné problémy, nešpiním, nekrvácím, žádné křeče, dle mého gynekologa žádné náznaky odloučení plodu či hematomu v děloze, velikost plodu 11mm (všechny údaje jsou ze čtvrtka) doktor byl dost arogantní, nechtěl mi ani vzít krev aby zjistil hodnotu hormonu... pro něj je to prý jasné, ale prý jak chci a pozval mě na tuto středu znovu na sono... já se děsně bojím... ale přitom nepřestávám věřit, že je vše v pořádku a že tentokrát už srdíčko uslyšíme, respektive uvidíme... co si o tom myslíte... opravdu by mělo být už v 6tt srdce vidět???

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru