Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

denousek
25. bře 2008

myslim antikoncepci v tabletkach....pro kojici maminky....tak se bojim zda pusobi jak maji....

anky
25. bře 2008

dobrý den, mám problém se žlučníkem, jsem ve 34tt a v sobotu a v pondělí jsem prodělala žlučníkový záchvat. V sobotu jsme museli volat i rychlou, byl hodně silný a to jsem nesnědla nic hrozného, v pondělí jsem měla jen slepičí polévku, téměř bez tuku a rohlíky a také přišel záchvat. Můj gynekolog mi předepsal čípky algifen a poslal mě na internu, kde bohužel dnes mají dovolenou, tak jdu zítra. Mám však obrovský hlad a rohlíky mi nějak nestačí, sním i tři na posezení a pořád se cítím hladová. Co bych si ještě mohla vzít k jídlu? Děkuji za radu, Renata

ifulinka
25. bře 2008

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, když mám CS 3, tak za kolik týdnů můžu tak zhruba očekávat porod? Jsem momentálně 35-36tt. Díky.

janah.
25. bře 2008

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, nevíte, k čemu je dobrý nechat dotepat pupečník?? Někde jsem o tom četla, ale nic o tom nevím
Díky moc za odpověď a pěkný den!!!! 😀

mery.luu
25. bře 2008

Ahoj Anky,

tak já jsem prodělala žlučníkový záchvat jen jedinkrát v životě. byla jsem ve 20tt těhu a záchvat byl hrozný, nemohla jsem ani pořádně dýchat, kolika vystřelovala od žaludku , táhla se pod žebrama přes celý pravý bok a vystřelovala až pod lopatku..(ale rychlíci se volaj, v ohrožení života, né na žlučníkový záchvat 😖 ) Na pohotovost jsem se dopravila v doprpvodu manžela autem. Tam mě vyšetřili, píchli algifen a čekalo se až zabere. Bohužel vůbec nezabral - naopak, bolest se zvětšila a k tomu jsem začala zvracet samou žluč. Musela jsem tam zůstat. Od bolestí mi pomohly až opiáty. Na UTZ mi ve žlučníku zjistili četné kameny a jeden byl uvíznutý ve žlučovodu a od něj se odvíjela ta nesnesitelná bolest ( bylo to horší než porodní bolesti). Ráno mě hned museli operovat a žlučník mi vzali.
Měla jsem pak strach, že by všechny ty léky a narkóza mohly ublížit dětáku, ale Mudři mě ujistili, že né. Že to bych je musela brát celé těhu, nebo fetovat, aby to zanechalo následky... 😉

Nyní jsem 2 týdny po operaci a musím držet dietu bez tuku. Ve špitále mi třeba dávali jen na vodě uvařené a nízkotučným mlékem zahuštěné fazolové lusky, rajskou omáčku, bramborovou kaši bez másla, mrkvové pyré a podobně. Pečivo jen bílé - rohlíky nebo veka, přesnídávky a bílé nízkotučné jogurty. Není to sice bůhví jak výživná strava pro těhule, ale přežít se na tom dá... 😉 Ještě nejím ani žádné maso, ale po měsíci s ním prej můžu začít, ale jen s bílým. Hlavně na pití žádné bublinky, ani žádné džusy - jen čaj , nebo neperlivou vodu.

Tak Ti přeji brzké uzdravení, žádné problémy a zdravé dětičky.

add
26. bře 2008

DObrý den, chtěla jsem se zeptat, co můžou znamenat, takové svědivé pupínky na břichu. Jsou takové malé červené, není jiich moc, ale svědí to. Mám se tím znepokojovat? Díky

mery.luu
26. bře 2008

jéje až dneska jsem zjistila, při pročítání starších příspěvků, že zde jsou jen otázky-odpovědi na "babičku" , tak se omlouvám , že jsem sem takhle vpadla, myslela jsem, že je to diskuze.... 😉 😎
tak se prosím nezlobte , ahojík 🙂

kleguska
26. bře 2008

Pěkný den, chtěla bych se zeptat je opravdu tak dobré pít čaj z maliníku a od kdy bych ho měla pít. Nyní jsem v 37 tt.

kulicka
26. bře 2008

mery.luu To neva 🙂 "Babicka" kdyztak uvede na pravou miru. A proc nepridat do diskuse svuj nazor? 🙂

01ajka
27. bře 2008

Krasny den, rada bych se zeptala, zda se muze v tehot. brat antib. Klacid...na prelezeni gyn.zanetu....jsem z toho rozcarovana...MOC DEKUJI

lumr
27. bře 2008

Dobrý den, babi. Byla jsem dnes na kontrole u doktora. Budu začínat 36tt a nález byl: cervikometrie: hrdlo 9mm, výrazný funneling, valsalv negat (nevíte, co ten valsalv znamená?). Doktor na UZ říkak, že to není na tento týden tak hrozné, že m§žu i přenášet, chtěl, abych zatlačila a hrdlo prý drží.. Mému lékaři se to opět nelíbilo, tak mě poslal na CTG. Jeho zpráva:CTG- děloha neraktivní, UZ:stac. nález, nutný absolutní klid. Je to opravdu tak vážné? Co myslíte? Minulý týden jsem měla dělohu kontraktilní, nyní ani bříško tolik netvrdne. Moc děkuji.

porodni_baba
autor
27. bře 2008

denousek • 1d • 25. březen 2008 v 15:52...asi užíváte atk pro kojící matky...užívá se 28 dní bez přestávky. U té vůbec menstruovat nemusíte 😉

anky • 1d, 35tt • 25. březen 2008 v 15:58...bramborovou kaši, rýži, vařenou mrkev, přesnídávky, piškoty, suchary 😉 např.

ifulinka • 36tt • 25. březen 2008 v 17:51...moc to spolu nesouvisí určitě ne do té míry, že by se dle toho dalo určit kdy porodíte. Jediný rozhodující aspekt jsou pravidelné kontrakce 🙂

janah. • 2d, 40tt • 25. březen 2008 v 18:55...jde o součást přirozeného porodu...o tom, zda to je pro dítě výhodné nebo spíše nevýhodné se vedou spory 😉

add • 1d, 36tt • Včera v 10:51..může jít o alergii, ekzém nebo něco podobného. pokud je svědění úrputné svěřte se v t.poradně, bylo by dobré vyšetřit jaterní testy, pokud budou vpořádku vyřeší to mastička 😉

mery.luu • 1d, 22tt • Včera v 11:00...žádný problém 😵 vaše odpověď byla skvělá a vyčerpávající a hlavně z vlastní zkušenosti- nad ní není 😉 spíše se sluší poděkovat 😉

kleguska • Včera ve 14:23...to budete muset posoudit sama na sobě. Někomu pomůže někomu ne, ale má zkušenost s ním je veskrze pozitivní. 😉 Obvykle se začíná jedním šálkem denně od 34.uk. tt, pak se každý týden přidává jeden šálek navíc, až do 3 max. 4 šálků. Ve vašem tt můžete začít 2ma šálky pokud chcete a postupně zvýšit. uvidíte jak vám bude chutnat 😉

01ajka • Dnes v 15:28...záleží ve kterém tt? V prvním trimestru bych vám ho asi nedoporučila, v dalších záleží na zvážení a např. výsledku kultivace 😉

lumr • 35tt • Dnes v 17:18...nevím o co přesně jde, ale já bych se přiklonila k názoru lékaře, který prováděl UZ. V 35tt buďte naprosto vklidu 😉 myslím psychicky. Fyzicky se ještě 2 týdny šetřete, ale absolutní klid je přehnaný 😉

janah.
27. bře 2008

Děkuji za odpověď!!! 🙂 🙂

01ajka
28. bře 2008

dekuji, jsem 25+1 a kultivaci mi vubec nebyla delana...jen ster a juknout pod mikroskop...ja zadny problem nepocituji...takze me zarazilo ze mi mudr, hned nasadila antib....

anta
28. bře 2008

Ahoj porodní babičko, mám takový malý dotázek. Ve středu jsem byla na kontrole u pana doktora. Ten mi po vyšetření řekl, že mám CS 2, v ten den jsem se nacházela ve 26. tt + 3, tak nevím, jestli to není náhodou moc brzy? Co tak tady čtu po různu, tak děvčata okolo mě mají ještě ve 31. tt CS 0, tak nevím, jestli to u mě nehrozí předčasným porodem? Předepsal mi také magnesko na pití 2x denně, nesouvisí to s tím nějak? Děkuji za odpověď a krásný den přeji.

anky
28. bře 2008

Porodní babičko děkuji moc za odpověď a aby nedošlo k omylu s merry lu, která mi odpověděla jsem se spojila přes IP a samozřejmě poděkovala 😉

niebau
28. bře 2008

Dobrý den porodní babičko, měla bych takový dotázek. Jaká je pravděpodobnost když matka mého manžela po porodu měla dg: laktační psychozu, zda je možné když já s manželem čekáme miminko zda bych jí mohla mít po porodu také? zda to stím souvisí, když jí měla ona, má mamka jí neměla a v mé rodině se nikdy nic takového nevyskytlo.děkuji

niko
28. bře 2008

Dobrý den, také bych měla dotaz - každé ráno mi uniká tekutina - bílo-žluté zbarvení, může to být nějaký problém??
Mám teď časté tvrdnutí břicha...
Děkuji.

robi
28. bře 2008

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat co znamená výraz "zralá placenta" ? Mám to napsáno v průkazce, díky

lumr
29. bře 2008

Dobrý večer, babi. Psala jsem ve čtvrtek,ohledně krátkého hrdla, moc děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat, myslíte, že můžeme mít s manželem jemný pohlavní styk? Moc děkuji

motylek
29. bře 2008

Dobrý večer babi, už asi 3 týdny mám bolesti močové trubice a častejší nucení na močení. V klidu mě to nebolí, když ležím nebo sedím, ale jakmile někam jdu, kolikrát mám pocit, že bolestí nedojdu ani k autu nebo se na místě počůrám. Na záchodě ze mě vyjde přitom jen pár kapek. Při močení mě nic nepálí ani nebolí. Na kontrole u Mudr. byla moč v pořádku. JInak ty bolesti jsou podle ní normální. U ní je všechno normální a asi si to těhotenství musím protrpět, jelikož nic nedělá. Myslíte, že by to mohl být nějaký zánět, popřípadě co sama můžu udělat pro zlepšení??? Mám ji požádat o doporučení někam na urologii nebo něco takového??? Děkuji moc za vaši odpověď.

kleguska
30. bře 2008

Přeji krásné jarní odpoledne. Měla bych dotázek (jsem v 37 tt). V pátek mě začalo hodně bolet na pravé straně pod žebry, že jsem se nomohla nadechnou ani otočit a vystřelovalo to do bříška. Tak jsem navečer navštívili pohotovost na porodnici, odkud mě poslali na chirurgii, že to bude asi žlučník nebo nějaký zánět v břiše. Po 6 hodinách na chirurgii mě nic nenašli a poslali na porodnici, kde když uviděli mé oteklé nohy tak řekli, že musí znovu vyššetřit moč a krev aby to nebyla preeklampsie. Výsledky byly asi za 2 hod. a prý byly v normě, tlak 125/80 jen ty hrozně oteklé nohy tak mě pustili domů. Dělali monitor a ten byl v pořádku, mimčo má odhadem 3 kg. Může mě ještě preeklampsie potkat? Poznala bych to nějak na sobě sama? Nohy mě teď otíkají hodně a taky co sním tak vyskočí na váze. Je normální, že ke konci těhotenství dost přibírám. Všude se píše, že na konci těhotenství se spíš hubne. Díky moc Lucka

allena
30. bře 2008

Dobrý den porodní babičko, prosím, zda byste neporadila co zabýrá na tzv. mléčnou krustu /šupinky ve vlasech/ u 4 měsíčního kojence. Mažeme olivovým olejem a snažíme se vyčesávat, ale moc to nejde. Někdy se to podaří lépe odstranit jemně nehtem, což asi není ideální, ale nevím jak jinak. (Také se nám trošku šupinek objevilo na obočí.) Děkuji moc.

lamia
31. bře 2008

Dobrý den,moc prosím o názor,jsem dnes 10+0,nemám vcelku žádné obtíže,kromě těch zcela běžných (nevolnosti a únava 😉 ),občas mě pobolívá v levém podbřišku,je to taková tlaková bolest,v minulém těhotenství jsem měla na vaječníku cystu ze žlutého tělíska a měla jsem bolesti velmi podobné,říkala jsem to dnes na prohlídce mé doktorce,prý cystu nemám,ale mohly by to prý být kontrakce dělohy vyvolané kojením (stále kojím svou 13m dceru,odstavit se mi zatím nepodařilo,byť se snažíme),no nevím,mě to tak moc nepřipadá. Podle mé doktorky mám dceru co nejdřív odstavit,jinak mi hrozí potrat...ostatně mi to doporučila,ještě než jsem jí řekla o bolestech břicha...(v prvním těhotenství jsem ale celý první trimestr měla občas bolesti podbřišku jako před menstruací a všechno bylo v pořádku. Mám teď docela strach,ale malá pořád chce mlíčko,odstavit jí naráz a prostě už jí prso nedat mi nepříjde správné,bude z toho mít trauma,ostatně ani nevím,jestli můžu takhle naráz já přestat kojit...Navíc je manžel na 2 týdny pryč,tak jsem s malou jen sama a ona samozřejmě ví,že máma mlíčko má a když jsem s ní,tak ho chce...Nevím,jestli to mám teď nějak hrotit naráz i přes pláč malé,nebo zkusit zatím kojit co nejmíň a počkat,až přijede manžel a na pár dní si jí vezme k rodičům,abych jí odstavila úplně. Není mi jasné jak velké je při kojení riziko potratu,vždyť některé ženy přece kojí celé těhotenství a miminko je v pořádku,i v zdravotním průkazu dcery jsem se dočetla,že v kojení můžu v dalším těhotenství pokračovat bez rizika pro plod i kojené dítě....A fakt ty bolesti nejsou nijak silné,spíš je to takový bolestivý tlak,občas píchání,nemyslím,že jsou to kontrakce a jiné obtíže taky nemám. Co myslíte ze svých zkušeností Vy,jaké je při kojení riziko,že potratím a co byste mi poradila? Já vím,že malá teď už kojit nepotřebuje,jí docela obstojně,mléčné výrobky má ráda (Sunar nebo jiné umělé mléko do ní nedostanu...),jen mám obavu,aby měla přes den dost tekutin,moc nepije,zatím se kojí tak 5-6x za den,v noci už ne,jen v 5 ráno jako první snídaně,pak ještě spinká...Děkuji

karkulka3
31. bře 2008

Dobrý den, jsem 38tt, dle utz 39tt, trápí mě velké bolesti zad v horní části (kolem lopatek), nemůžu dlouho sedět, ležet, špatně spím, nejraději chodim na procházky, což už mi teď taky činí problémy. Krom zad mě hodně bolí v oblasti pod prsy, nevím zda je to tím že břicho sestupuje dolů, myslela jsem si že je to podprsenkou, tak jsem ji doma přestala nosit a bolesti trvají.
Díky za odpověď, už jsem zoufalá.

porodni_baba
autor
1. dub 2008

01ajka • 28. březen 2008 v 09:19 ...to by mě tedy překvapilo taky. Navíc výstřel na slepo bez kultivace a možná zbytečné užívání atb. Možná byste příště měla zkusit více s lékařkou diskutovat 😉 Je to těžké, vím, ale někdy to i pomůže 🙂

anta • 28tt • 28. březen 2008 v 10:49...v 27tt ve kterém jste se při vyšetření nacházela je kritické CS pro hrozící předčasný porod 3, takže vaše 2jka ještě prošla 😉 To magnesko s tím jistě souvisí, ale žádný strach, spíše jde o to udržet dělohu v klidu. Co se týká CS jiných maminek, podle toho nelze na nic usuzovat. Někdo má CS0 i týden po termínu 😉

anky • 1d, 35tt • 28. březen 2008 v 11:56 😉

niebau • 38tt • 28. březen 2008 v 19:15...riziko je u vás prakticky stejné jako u jakékoliv jiné rodičky, tedy není nijak zvýšené 😉

niko • 35tt • 28. březen 2008 v 19:35...pravděpodobně půjde o výtok, pokud je to jen po ránu, uniká větší množství které se v pochvě přes noc nastřádalo 😉 Při pochybnostech vezměte zabalenou vložku s sebou do poradny, tam se může udělat test zda nejde o plodovou vodu 😉

porodni_baba
autor
1. dub 2008

robi • 38tt • 28. březen 2008 ve 20:04...nejde o zcela běžně užívaný termín. ke kterému tt se zápis vztahuje? pravděpodobně asi k UZ nálezu!? Lze totiž použít jakoby ve 2 významech- ten správný říká že je správně založená, tedy v pořádku. Druhé možné vysvětlení je to, že tím lékař myslí, že je jakoby už přezrálá. Nemůžu soudit co tím lékař myslel, když nevím podrobnosti. Zkuste se zeptat přímo jeho 😉

lumr • 36tt • 29. březen 2008 v 19:20...v 36tt myslím že je to bez námitek. Mimi je kompletní v podstatě se může narodit, je donošené. Takže jemný sex je bez výhrad 😉

motylek • 29tt • 29. březen 2008 ve 21:14...opravdu může jít o zánět i pokud nepociťujete pálení řezání při močení. Sama můžete mírně zvýšit příjem tekutin, zkusit užívat brusinky (v kapslích zakoupíte v lékarně), nebo krátkodobě v průběhu týdne můžete zkusit popíjet urologický čaj. Pokud chcete donutit lékařku k akci. Na příští poradnu bych přinesla s sebou střední porci moči (= ráno si vlezete do sprchy a do sterilní zkumavky, popř. vyvařené skleničky od přesnídávky, odeberete po osprchování rodidel, tzv. střední proud moči´=trochu odčůráte vedle, pak do té skleničky a zbytek opět mimo- snad je to srozumitelné, lépe to popsat neumím 😅 ). a lékařce řekla, že už pálení řezání při močení mám a trvala na bakteriologickém vyšetření moči 😉
Hodně štěstí ať uspějete 😉

¨
kleguska • 30. březen 2008 ve 14:04...může, poznala byste to podle velkých bolestí hlavy 😉 Přibíráte spíše kvůli těm otokům než kvůli jídlu- dejte pozor- přírůstek by neměl být více než 2kg týdně 😉

allena • 30. březen 2008 v 19:45...pokud vás to opravdu velmi trápí spíše bych doporučila návštěvu kožního lékaře 😉

lamia • 1d, 11tt • Včera ve 12:36 ..již jste 11tt, pravděpodobnost samovolného potratu už prakticky pominula. A pokud si opravdu myslíte, že o kontrakce dělohy nejde kojte normálně dál a odstavujte podle svého uvážení, ale pomalu a tak aby to nebyl šok ani pro vás ani pro dceru 😉

karkulka3 • Včera v 19:45...bohužel bolesti a trápení která popisujete ke konci těhotenství někdy patří 😒 Jediným lékem na ně ale bude pravděpodobně porod. Přeji hodně štěstí a bolesti už co nejméně 😉

01ajka
1. dub 2008

Dekuji za odpoved, priste se rovnou zeptam co je to za leky ....jdu na kontrolu, tak se preptam....preci jen brat ant. "bezduvodne" se mi nechtelo....

lumr
2. dub 2008

Dobrý den, babičko. Ráda bych se zeptala. Dnes jsem byla na kontrole, dle PM 38+0, UZ 35+5 - BPD 86mm 34+4, AC 308mm 34+6, FL 71mm 38+0. Rozdíl mezi PM a UZ mám od začátku těhotenství. Myslíte, že velikost FL, může být odrazem toho, že jsme s manželem velcí nebo čím ten rozdíl? Ve zprávě mám: Zevně: normotonus, FX/4, Vag: stac. nález. Nevíte, co to znamená? Cestou domů mě jednu chvíli strašně píchalo v podbříšku, taková bodavá bolest, až do rodidel,mohou to být poslíčci? Moc Vá děkuji.

anta
3. dub 2008

Tak konečně jsem našla odpověď na mé strachování ohledně CS. 🙂 Tak až mě napadne nějaký dotaz, tak se určitě, porodní babi, zeptám. Děkuji moc moc moc. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru