Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

rain
21. led 2010

Babičko,děkuju za odpověď.. 🙂 Miminko má teď ve 35tt váhový odhad 2400g. Pokud bych nebyla prvorodička,tak o sekci ani neuvažuju,šla bych do porodu KP,ale takhle se bojím,aby se mi třeba nezasekla hlavička? 😅 přeci jen je to největší část tělíčka a ta by šla jako poslední... ☹ Nechtěla bych něco zanedbat jen proto,že já byla přesvědčená,že budu rodit přirozeným způsobem a prostě si za tím půjdu.. jak je známo,člověk míní,život mění. Nechci miminko vystavovat zbytečnému(?) riziku v podobě porodu KP. Navíc mi,kdysi při sonu kvůli zánětu močového ústrojí, doktorka řekla,že mám úzkou vnitřní pánev,teď v těhotenství se o tom nikdo nezmínil,ale také mi ji nikdo neměřil.. Tedy myslím těmi železi,možná to jde přes UZ.. Každopádně žádná zmínka,tak nevím..Budu ráda,když mi napíšete na toto svůj názor 🙂

erian
21. led 2010

Babičko, měla bych taky jeden dotaz k sekci kvůli poloze KP. Dneska jsme s paní doktorkou plánovaly termín a dohodly jsme se za 14 dní, kdy budu 38 plus 3, zdá se mi to jako optimální termín, ale na druhou stranu pí doktorka říkala, že tím jak hlava miminka nefunguje jako takový špunt v porodních cestách, protože zadeček je menší a měkčí, dostane se plodovka i pod něj a častěji tedy může prasknout a porod rozjet spontánně i před termínem. Protože bych to nerada něčím urychlila a raději si počkám na plánovanou sekci chci se zeptat, zda existuje něco, čeho se mám vyvarovat, aby voda nepraskla. Mám si naordinovat nějaký klidový režím? Díky za odpověď!

spetra
21. led 2010

díky za odpověď... neboť jím a lítám za svým synem tak to jakštak dodržuju ale pokusím se to zlepšit...
v prvním těhotenství jsem problémy s tlakem neměla... max. jsem měla 130/90 ale to jen krátkodobě a ke konci těhotenství v velkých horkách...

meleri
21. led 2010

Dobrý den,

u prvního těhotenství jsem měla placentu praeviu, chtěli bychom druhé miminko, existují nějaké statistiky, zda se to může zopakovat znova? mám z toho velký strach. děkuju.

vlasta23
22. led 2010

babi- syr davat taky nechci. Pro alergiky se nedoporucuji zadne kravske vyrobky do 3 let. Ale tedka me znama privedla na myslenku koziho mlika a syru. To neni alergicke? Ma kozi mliko vapnik? Jinak maly se koji hodne casto a pije dost. Neda s eto ani spocitat. Jeste nepije caj ani vodu, odmita, odmita i hrnicek ci slamku, tak ho kojim, co chce, aby mel dost vody. Odhadem by mohl vypit tak 800ml denne mozna vic. No ale takhle to doufam nebude vecne, takze hledam alternativu materskeho mleka. Krupici varim v ryzovem mlece. V materskem, to by asi nebylo dobre , ze? To se asi nemuze prevarovat? Dekuji

pajka888
23. led 2010

Babičko, chci se zeptat, malá se nám začala v noci budit, tak jsme jí zkusili dát 3 lžičky kaše Nutrilon obilno mléčná kaše rýžová (od 4.měsíce) a po 2 hodinách nám začala hrozně zvracet. Čím by to mohlo být?

berdicek
25. led 2010

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Kamaradka, 13tt, zacala z niceho nic velmi silne krvacet, stravila den v nemocnici, nastesti nepotratila. Zjistili, ze krvaceni vzniklo tim, ze se ji oddelila pulka placenty od delohy. Vylekalo me to, jsem take tehotna, jak se muze neco takoveho stat? Pry se to muze stat pri urazu, padu,... ona si ale sedela v poklidu doma a najednou tohle. Zajimalo by me, zda plodu staci vyziva pres polovicni spojeni placenty s delohou, v tele se to prece jiz znovu samo nespoji. A dale jak se da zjistit, zda probiha spravna vyziva plodu? Na ultrazvuku se vidi, ze plod roste, ale je take dostatecne vyzivovan? Jinak vam dekuji za cas, ktery travite nad nasimi dotazy. Hezky den.

porodni_baba
autor
25. led 2010

samsa • 1d, 38tt • 20. leden 2010 ve 20:48...snad byl dnes lepsi odhad 😉

rain • 21. leden 2010 v 09:18...ano dnes se jiz hodne da i na nazor rodicky u porodu KP. Rozhodne vas nebudu lamat k nicemu jinemu. On totiz porod KP chce zkuseneho porodnika a nevim zda vam takoveho vase porodnice dokaze nabidnout 😉
"Zeleza" neboli pelvimetr zmeri jen zevni rozmery a od tech se usuzuje na ty vnitrni, protoze ty verohodne zmerit nejdou, pouze by sel udelat rtg, ale ne v tehotenstvi..
Miminko je KP celou dobu? jeste existuje sance na pretoceni, i kdyz uz neni velika 🙂

erian • 38tt • 21. leden 2010 v 16:23...plodovka se dostane i pod hlavicku to je tzv. predni plodova voda a na spusteni porodu...tedy na jeji odtok nema vliv v jake poloze je mimco, tedy jestli hlavicka nebo zadecek. A rozhodne bych nerekla, ze u KP dochazi k castejsimu odtoku vody, rekla bych spise prave naopak 😅
Tim ale nerikam, ze se porod nemuze u vas rozbehnout pred terminem, ani ze vam nemuze odteci voda plodova. Muze samozrejme/ sekce by pak byla akutni, ale to asi vite.
Ceho se vyvarovat? krome nejakeho narocneho sexu a jine velke zateze me opravdu nic nenapada. Klidovy rezim je naprosto zbytecny. spouste rodicek odtece voda v noci v posteli...
Na vasem miste bych byla uplne klidna, delala vsechno jak jste zvykla, ono miminko stejne nakonec rozhodne samo, jestli pocka nebo nepocka na termin, ktery jste mu vybrali 🙂
Preju at pocka a at je vsechno v klidku 😵

porodni_baba
autor
25. led 2010

meleri • 1d, snž • 21. leden 2010 ve 21:24...myslim ze moznost opakovani je statisticky nevyznamna 😉 Hura na snazeni, drzim palecky 😵

vlasta23 • 1d • 22. leden 2010 ve 04:51...kozi a jina mleka vetsinou vyvolavaji alergie mene nez kravske, proto se doporucuje je vyzkouset.
Prominte nejak jsem asi prehledla, syn je alergik nebo z neceho usuzujete ze by jim mohl byt, nebo ciste preventivne?
Kozi mleko jiste vapnik ma, ale bylo by asi potom potreba pohledat info jak velke mnozstvi, to netusim. Pokud ma zatim dost materskeho tak problem neni 🙂
Materske mleko prevarit muzete pokud mate napr. dostatecne zasoby a chcete ho vyuzit, ztrati nektere sve vyhodne slozky, napr. protilatky, ale jinak se nic zvlastniho nestane 😉

pajka888 • 1d • 23. leden 2010 v 16:24...je plne kojena. Kase pro ni mohla byt tezko ztravitelna, mohla by mit i alergii na bilkovinu kravskeho mleka...tezko na dalku soudit...

berdicek • 1d, 11tt • Dnes v 15:31...bohuzel i pricina nekterych situaci v porodnictvi je zatim stale nejasna. Nekdy proste tu pricinu nenajdeme ani kdyz se moc snazime. To zda vyziva bude dostatecna se pozna casem a opravdu jen z UZ. Jen dobre vyzivovane miminko dobre roste 😉

pajka888
25. led 2010

babi, díky moc za odpověď, zítra jdeme k doktorce, tak se s ní poradím

vlasta23
27. led 2010

babicko- syn alergii nema, ale ja mam, takze muj syn je potencialni alergik, coz jsem se docetla se ma dodrzovat preventivne.

pajka- ja bych kasi nedavala. Deti v urcitych periodach proste nespi a budi se , pak se to spravi. Pokud ne, muzes zkusit pouzit estevillovu. My to zkusili a funguje. Kdyz kojis, neKAZ SI TO NEJAKYMA KASEMA. Hodne maji cukr a taky zelezo, ktere se vylucuje s tvym mlekem, coz neni dobre 😉 Tak hlavu vzhuru, dospis se pozdeji 🙂

pajka888
28. led 2010

Vlasta23: díky, kaši nedáváme, v úterý jsme byly u doktorky a měly jsme střevní virozku, tak to buzení bylo i tím, teď už se zase budí 1x za noc, tak pokračujeme v kojení.

vlasta23
29. led 2010

pajka- tak se drzte a neposlouchej babicky o tom, jak malo krmis svoje mimi. Muzes klidne kojit az to 8. mesice bez niceho. Ja se toho drzela a dalsich novych rad a musim rict, ze krome toho, ze maly mel jen problem s jidlem (coz ma od narozeni), jsme oproti jinym 100% zdravi, testy na zelezo apod... jsou super, dokonce lepsi nez maji ostatni deti, tak se nenech odradit. Jak pribirate, drz kojeni. To se vyplati, uvidis 😉

vlasta23
29. led 2010

myslim babicky v rodine, ne tuhle nasi babicku 😉 😀

pajka888
29. led 2010

Vlasti, já to pochopila, díky.

giorgina
30. led 2010

mela takovy zvidavy dotaz: po porodu jsou detatka zakrvacena - odkud presne je tato krev? 😕

porodni_baba
autor
31. led 2010

vlasta23 • 1d • 27. leden 2010 v 15:24...jiste je vhodne dodrzovat nejaka doporuceni preventivne, ale hodne taky zalezi na co a jak silny alergik jste vy 😉

pajka888 • 1d • 28. leden 2010 ve 21:19...vyborne, jsem rad ze uz zase kojite 🙂

giorgina • 1d • Včera v 18:26...asi vas to prekvapi, ale vetsinou ta krev pochazi z nastrihu (prip. jineho porodniho poraneni)- pokud se ten neudela, jsou miminka vetsinou cista 🙂 Vyjimecne je jeste mozne potrisneni krvi z placenty nebo z pretnuteho pupecniku 😉

rain
1. únor 2010

Dobrý den,měla bych takový dotázek.už podruhé za tento týden jsem na intimce našla mapu čiré,vodnaté tekutiny(byl tam i normální výtok,co mám celé těhotenství) Někde jsem četla,že Lakmusovými papírky jde zjistit,tda se nejedná o plodovou vodu,že má zmodrat. zkoušela jsem to,ale nevím,které políčko má zmodrat? zmodralo mi to první,nejdál od toho,co to držíte( normálně prokazuje krev v moči) zkoušela jsem testovat moč a tu mám čistou,žádné políčko se mi nezměnilo. Babičko,co by to mohlo být? napadla mě hlenová zátka,ale nevím,když to nebyl hlen.. 14 dní jsem otevřená na prst,miminko sestouplé( bohužel koncem pánevním... ☹ ) děkuji předem za odpověď! 🙂

rain
1. únor 2010

Dnes jsem 36+2tt 🙂

elliss
1. únor 2010

Dobrý den, mám otázečku, dnes jsem 30 + 1, minulý čtvrtek jsem byla na natočení UTZ na DVD, chci se zeptat, zda je opravdu normální, že náš chlapeček má hlavičku u mého pupíku zádíčka má na levé straně a pak následují natažené nožičky, které se přibližují k hlavičce? Takže vlastně jakoby sedí. Myslela jsem, že mají děti v děloze nožičky pokrčené do klubíčka a né natažené ? Placentu mám na přední straně. Kdy se má miminko začít otáčet hlavičkou dolů k porodním cestám? Děkuji

vergulka
2. únor 2010

porodni_baba!
chcela som sa ta spytat. Dnes som v 5tt+6 a predchvilou som asi trochu spinila. Mala som na nohavickach, take male hnede fliacky. je to normalne alebo sa mam obavat toho najhorsieho?Nebola to cerstva krv. prosim o rychlu odpoved! bojim sa!

porodni_baba
autor
3. únor 2010

rain • 1. únor 2010 v 09:31...Lakmusem tedy voda opravdu zjistit nejde...resp. asi odhadovat by se dalo dle pH, ale pak jde o to policko nejblize vasi ruce 😉 To muze byt cokoliv od meniciho se vytoku, po ridsi hlenovou zatku az po plodovou vodu. Na vodu si tedy dovolim netipovat 2x za tyden je na vodu dost malo. Ale v kazdem pripade pri jakychkoliv pochybnostech zabalte potrisnenou intimku do igelitoveho sacku a vydejte se smerem gyn dr. nebo porodnice, tam udelaji test a bude jasno 🙂

porodni_baba
autor
3. únor 2010

elliss • 1. únor 2010 ve 13:00...jestli jsem to spravne pochopila tak chlapecek ma zadecek dolu do porodnich cest a nozicky ma natazene nahoru k hlave, ano u KP (neboli konce panevniho) je to naprosto normalni. Tuhle polohu v porodnictvi nazyvame KP neuplny-ritni (neuplny proto ze dolu nema ty nozicky-uplny je zadecek a obe chodidla dole). Jeden ze dvou poroditelnych KP 😉
Cas na otoceni je do 36tt, pak uz se sance postupne snizuje, i kdyz nejaka nadeje je vzdy az do terminu porodu 🙂

porodni_baba
autor
3. únor 2010

vergulka • Včera v 18:11...je to normalni 🙂

vergulka
3. únor 2010

porodni_baba
takze nemusim utekat k doktorovi? ja som totiz este unho nebola a chystala som sa az v 8-9tt.mam ist skor?
od vcera nemam ziadne spinenie.bolesti v podbrusku tiez nic nejake hrozne.sem tam pichnutie, ale to mam teraz často.len som strasne vystrasena.ked citam, tu na roznych temach co by to mohlo byt.mam sa ist predsa len dat co najskor skontrolovat doktorovi?alebo ma cakat ci sa to zopakuje?porad prosim. 😅

pajka888
4. únor 2010

Babi, co znamená hnědá zapáchající stolice, zatím ji malá měla dnes poprvé.Díky

zabka_l.
5. únor 2010

Dobrý den, mám dotázek. Jsem na začátku 37.tt, dnes mi v poradně naměřili tlak 145/95 (s postupujícím těhotenstvím mi pravidelně stoupá) s tím, že už je hraniční. Od jak vysokého tlaku dělají císařský řez? Jiné obtíže nemám, prášky na tlak neberu. Díky předem za odpověď.

pajka888
5. únor 2010

Opět dotaz, je dobrý heřmánkový čaj pro děti a od kdy se může dávat?

porodni_baba
autor
6. únor 2010

vergulka • 3. únor 2010 v 09:55...neni duvod, naprosto staci navsteva kolem 7-8tt pokud jste schopna to vydrzet 😉 On pro drivejsi kontrolu neni relevantni duvod. Ruznymi diskusemi asi mate na mysli pojednani o potratech v zacatcich tehotenstvi...s tim ale lekarska veda nic nedela...zacatek je na prirode...zacatek je totiz vse nebo nic...pokud je zarodek vporadku tehotenstvi prosperuje, pokud neni tak bohuzel...to si ted ale vubec nepripoustejte, radujte se a teste se ze u lekare uz pak uvidite i tlukouci srdicko na UZ 🙂

pajka888 • 1d • 4. únor 2010 ve 21:15...jednorazove to vetsinou nic neznamena...davali jste nejaky prikrm nebo byla jen na mat.mlece?

zabka_l. • 37tt • Včera ve 14:42...jednorazove vyssi tlak nic neznamena, je potreba ho casteji kontrolovat. Vubec se neda rict od jak vysokeho tlaku se dela cisarsky rez, takhle to nefunguje...spise by bylo na zvazeni nasazeni leku. Pokud nemate jine potize je to ok, pokud by se cokoliv pridalo, jako otoky, bolesti hlavy, rozostrene videni apod, je na miste navsteva lekare a kontrola 😉

pajka888 • 1d • Včera v 18:30...plne kojene dite do 6 mesicu veku i dele, zadne dalsi tekutiny nepotrebuje.
Hermanek se dnes povazuje za potencialni alergen, u kojencu bych ho nedoporucovala 😉

pajka888
6. únor 2010

babi, díky, ta stolice byla jen jednorázová záležitost, s příkrmy začínáme až za 14dní
já si to s tím heřmánkem myslela, to zase babička do mě hučela, že se to tenkrát tak dávalo... 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru