Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

lovebaby
21. srp 2011

@porodni_baba Dobrý den, prosím mohla byste mi vysvětlit co je to vysoký přímý stav a jak vzniká? Oba dva porody začali normálně, otevřená jsem byla vždy na 10 prstů a pak akutní císař. Nevim jestli s tim souvisí pravé postavení miminka a to že obě měli kolem 4kg, Předem děkuji za odpověd.

romcovaklarka
24. srp 2011

@porodni_baba Jé tak to by mě taky zajímalo to samé co @lovebaby, taky jsem měla náběh na norm. porod, plné otevření a pak akutní sekci, miminko vpravo a úplně vysoko, skoro 4kg. O tom pojmu jsem teda neslyšela, ale zajímá mě to také a rovněž i to, jestli je tendence aby se to ve druhém těhotenství opakovalo.

A když už jsem tady, tak bych se chtěla zeptat, jeké jsou nyní názory na to, kdy otěhotnět po CS? Protože tady na MK jsem četla 2 roky, ptala jsem se na to u své Dr. a ta mi řekla, že dneska už se to nějak moc neomezuje, ale že on a by "doporučila" ten rok počkat (tzn. žádný striktní zákaz...?). Na druhou stranu teď mi říkala kamarádka o případu, kdy paní otěhotněla po 7 měsících po CS a musela jít na potrat ☹ což bych teda pochopitelně velmi nerada, ač bych chtěla druhé miminko brzo.

Díky moc předem 🙂

lovebaby
24. srp 2011

@romcovaklarka mě právě říkali že se to často opakuje, druhé mimčo jsem měla zase vpravo a zase to dopadlo stejně, strašně mě to zklamalo, hrozně moc jsem si přála porodit přirozeně ☹
Druhé mimčo bylo ještě větší 4,3kg a taky prý hodně zamotané v pupečníku.

romcovaklarka
24. srp 2011

@lovebaby To je smůla ☹ Taky bych chtěla rodit po druhé přirozeně, kdyby to šlo. Mně teda v porodnici do zprávy napsali, že kefalopelvický nepoměr, ale mně se to nezdálo a ani mojí gynekoložce, že by měl malej tak obrovskou hlavičku, měl 35,5cm. Takže spíš asi šlo o to, co píšeš ty, nebo něco podobného. Malej byl nacpanej doprava už snad dva měsíce před porodem, ještě jsem si z toho dělala srandu, vůbec jsem netušila, že to je vlastně blbý 😒 No ale co, stejně bych s tím nic nenadělala, žejo 😅 A ty plánuješ třetí miminko?

lovebaby
24. srp 2011

@romcovaklarka naše malá měla průměr hlavy taky 35,5 a malej 36 cm, taky se mi to zdá normální...jen nechápu, že mě nechali ke konci ležet na levém boku, když jsem měla děti napravo, třeba nám to porodní babička vysvětlí 🙂 ..prostě mimča špatně rotovali, a vleže to jde ještě hůř, jenže jsem musela být na monitoru.
jinak nesu oba císaře psychicky špatně, kor když jsem byla normálnímu porodu tak blízko. Třetí miminko zatim neplánujeme.

romcovaklarka
24. srp 2011

@lovebaby Tak to mě nutili chodit, hopsat na míči... jen na konci jsem ležela, ale na pravém boku nebo na zádech, to jsem už taky měla nonstop monitor, pač mi píchli oxytocin. Ale nepomohlo 😅 Já se z SC snažím si nic nedělat, že hlavně jsme oba v pořádku, holt jsme se snažili spolu 12 hodin a nepodařilo se, tak co jsem mohla dělat víc? Nic. Být to před sto lety, tak tu nejsme asi ani jeden 😅 Takže jsem ráda, že to dopadlo jak to dopadlo, a jsem i ráda, že jsem si odbyla skoro "celý" porod, protože možná i díky tomu mi přijde, že jsem vlastně skoro rodila normálně 🙂

lovebaby
24. srp 2011

@romcovaklarka jo to je jasný, ale ty máš ještě šanci druhý mimi normálně porodit 😉 Já už ne a možná proto mě mrzí že nikdy nezažiju ten pocit, když z tebe to mimčo vyklouzne, každopádně mam doma 2 zdravý děti a to je hlavní 🙂

gejbule1
25. srp 2011

@porodni_baba Dobrý den babičko,prosím o informaci.Jsem 3dny po odběru plodové vody a zajímalo by mě jak dlouho hrozí potrat spojený s odběrem.Děkuji moc za odpověď.

mona12071
25. srp 2011

@porodni_baba dobry den chcela by som vas poprosit o radu mam krce v podbrusku niekedy taku krc dostanem ze a nemozem pohnut ako ked sa dostane do nohy mala som to aj na zaciatku tehotenstva potom to bolo lepsie a asa to zacalo som po cisarskom reze a teras som zasa tehotna nehrozi mi niake nebezpecenstvo co sa tyka javy z vnutra?Nemoze to byt sposebene tym?dakujem velmi pekne tu krc dostanem ked sa rychlejsie postavim

rozum
27. srp 2011

Dobré ráno,
chtěla jsem se zeptat na cvičení na míčích v těhotenství. Byla jsem teď poprvé a trochu mě to překvpailo, že je to docela makačka. Chci se zeptat, zda to není pro mimčo nebezpečné. Vede to paní, která má i předporodní kurzy, ale docela se tam dost skáče, potom se tam cvičí s pomocí míče i břišáky, no žádná oddychovka. Vím, že je v těhu pohyb důležitý, ale myslela jsem si, že to bude volnější. Samo se tam neposiluje jak na aerobicu, ale z některých prvků jsem byla překvapená. Když jsem se dívala na net, tak ty cviky, co jsme tam dělaly, tak jsou tam taky, tak snad všichni ví, co dělají. A co pupeční šnůra, nemůže se zamotat? Byla jsem na svatbě a moc jsem netančila, měla jsem strach, ale kdybych věděla, co budu dělat tady na kurzu, tak jsem královnou parketu. A pokud to vše schvalujte, jak často by jste doporučila chodit? Děkuji moc a přeji hezký víkend

slunicko_luca
28. srp 2011

Dobry den, 15. 8. jsem podstoupila laparoskopii kvuli mimodeloznimu tehotenstvi 8tt, byl mi odstranen pravy vejcovod, jelikoz prasknul, kyretaz delozni dutiny nutna nebyla. Mame planovanou dovolenou u more od 2.9. smim se po tomto zakroku koupat nebo je nutne dodrzet klasicke 6-ti nedeli? Jak dlouho je nutne dodrzet sexualni abstinenci po tomto zakroku?
Dekuji za odpoved.

tehuli
20. zář 2011

@porodni_baba Dobrý den, mám na Vás takový choulostivý dotaz:( ale jsem zoufalá, bydlíme s přítelem v domě jeho rodičů kteří s námi obývají i děti(přítel.sourozenci 10 a 11let) prý ta mladší slečna trpí momentálně roupy, tak se snažíme umývat ruce používat své ručníky apod.. už nevím zda je to jen vsugerované ale začíná mě taky svědit konečník, jako dítě jsem užívala pyrvinium ale prý už se to nevyrábí, je nějáká alternativa, popř. může se ode mně nakazit můj 3týdenní syn?:(toho se obávám:(
děkuji moc....pomáhal mi v dětství česnek ale ten zřejmě ted v období kojení nesmím?nebo mohu?děkuji mockrát za info!!🙂

nicol2010
27. zář 2011

Dobrý den, jsem v 14tt a asi od 8tt mám problémy se zácpou, nadýmáním a silnými křečemi, které se postupem zhoršují. Zkoušela jsem vše co jsem se dočetla, že by mohlo pomoci od švestek, fenyklového čaje atd..... Denně mám cca 4-6x koliku střev a bojím se, zda se nejedná o srůsty střev, které by mohly být příčinnou nesnesitelných bolestí ať už při posunu " čekoholi" ve střevě nebo při samotném vyprazdňování. Bojím se o miminko a i o to, že se to bude jen a jen horšit a bolesti budou větší. Jak se tato situace dá řešit? Dá se vůbec nebo budu trpět až do porodu?

trojlistek
4. říj 2011

Dobry den, chtela jsem se zeptat jak se projevuje pripadne mizejici dvojce? Krvacenim? Abych to vzala od zacatku - menstr mam pravidelnou po 28 dnech, cca stredni intenzity, par dni po menstr mi zacala byt nevolno a zavrate pri vstavani a dalsi priznaky jakoby na tehot, ale po tom jsem to dostala, ale o 11 dni drive, nyni to mam druhy den a dost silne - jasne cervenou. Vzhledem tomu, ze jsem pred tim porodila dvojcatka - dve krasne zdrave holcicky, napadlo me je jestli nejsem tehotna, ale co to krvaceni? test mi ukazuje negativni, ale u predchozich tehot mi ukazoval negativni az do druheho mesice, tak nevim na cem jsem. Je mozne, ze jsem teh nebo ne? mam hledat jiny problem?dekuji za brzkou odpoved (jsem z toho nervozni)

trojlistek
5. říj 2011

@porodni baba Dobry den, chtela jsem se zeptat jak se projevuje pripadne mizejici dvojce? Krvacenim? Abych to vzala od zacatku - menstr mam pravidelnou po 28 dnech, cca stredni intenzity, par dni po menstr mi zacala byt nevolno a zavrate pri vstavani a dalsi priznaky jakoby na tehot, ale po tom jsem to dostala, ale o 11 dni drive, nyni to mam druhy den a dost silne - jasne cervenou. Vzhledem tomu, ze jsem pred tim porodila dvojcatka - dve krasne zdrave holcicky, napadlo me je jestli nejsem tehotna, ale co to krvaceni? test mi ukazuje negativni, ale u predchozich tehot mi ukazoval negativni az do druheho mesice, tak nevim na cem jsem. Je mozne, ze jsem teh nebo ne? mam hledat jiny problem?dekuji za brzkou odpoved (jsem z toho nervozní-protoze jinak, kdybych nekrvacela tak o menstr ani nevim, zadne problemy nevivam) a dnes uz krvacim minimalne, hadam, ze dnes se to utne.

denousek
15. pro 2011

@porodni_baba dobrý den chci se zeptat... jsem ve 24tt ..před 3 tydny mi na velkem UZV byla zjistena dilatace ledvinove panvičky u miminka..je to kluk.pry je to časté... pred 3 tydny to bylo u jednoho lekare 9mm u druheho 10mm.... a dneska to bylo 11mm .-( takže se to nelepší.... kontrola zase za 5 týdnů----chci se zeptat jaká je šance že to bude ještě ok?není dilatace moc velka?nebo to meli nektere maminky jeste horší a pak se to třeba zpravilo?kolik by to muselo byt mm aby to zrušilo ledvinu?mám strach ... doufám že tam daleko to nedojde...
a jaky vvv s tím mohou byt ještě spojeny?genetika ve 12 i 20tt vysli obe super az na tu ledvinku ve 20tt... i triple testy vysli ok...děkuji moc!!

denousek
11. led 2012

ach jo tad se nic nedeje ☹ za chvili uz jdu na dalsi kontrolku kde se nam jen babička zasekla... ☹ ☹ ☹

lucisa
11. led 2012

Holky, mám obavy, že tady už nemá cenu se na něco porodní báby ptát. Je už neaktivní, koukněte na její fotoblog. Myslím, že ji admini tak dlouho mazali kde co (od fotek po příspěvky), až ji to znechutilo natolik, že odešla, příp. možná byla odejita. ☹ 😒 Velká škoda, i já její rady často využívala.
Raději se ptejte v podobných diskusích, kde se bude řešit váš konkrétní problém.

bejatka333
12. led 2012

Ahojte holky, mám kamarádku, Čeká holčičku, aktuálně je ve 36+0. Dnes měla kontrolu, monitor je v normě, hlavička už prý naléhá na porodní cesty. Váhový odhad miminka je 2538 g, ale údajně neodpovídá tomuto týdnu těhotenství (dle gynekologa je malá váhově menší o 9 dní, ale podle něj je to do 14 dnů stále v normě). Dle jeho názoru se může jednat o kostitučně drobný plod ale taky o nějaký problém v zásobení plodu (což údajně nelze teď posoudit).Moc prosím o Váš názor, zda ten váhový odhad je v pořádku na tento týden těhotenství?Kamarádka se tím hodně stresuje...

evaviki
13. led 2012

@bejatka333 no mne ked vraveli odhad vahy miminka, tak ma dr. upozornila, ze rozdiel je +-500g.. takze tym by som sa nestresovala.. svagrinej pre zmenu vraveli vyssiu vahu a mala mala tri kila..

lucisa
15. led 2012

@bejatka333 taky bych se tím odhadem nestresovala, nehledě na fak, že může být drobnější miminko, záleží na genetické dispozici, a navíc poslední týdny mimčo přibývá nejvíc. Možná, kdyby už byla v termínu a dr. nějakým způsobem zapochyboval nad malým miminkem.
Teď by asi měla být víc hlídaná, jestli miminko přibývá, ale rozhodně to není důvod ke stresu, mmch ta váha už je v pohodě životaschopná bez přístrojů, riziko bych viděla max. v nějaké menší nedozrálosti plic, i na to jsou dnes léky, kdyby se rozjel porod. 😉

pavlina05
10. únor 2012

@porodni_baba dobrý večer,chci se zeptat, co znamenají u miminka zvýšené hodnoty v krevním obraze:
Lymfocyt a Lymfocyt anbs.počet, snížené počty neutrofilů.
Díky moc

jamienka
3. říj 2012

Dobrý den 🙂 Chtela bych se zeptat, jestli se v těhotenstvi smí Omega 3 ve forme rybiho oleje...pry hrozi deformace. Jsem dost vylekana, protoze jsem jej na zacatku brala, abych nahradila nedostatek ryb ve strave. Moc dekuji za odpoved 🙂

apollo11
4. říj 2012

@jamienka Takovou informaci jsem nikde neslyšela, naopak se omega 3 doporučují pro vývoj mozku. Nepleteš si to spíš s vit. A, který se vyskytuje i v rybách? Pro ten platí, že může (ale uměle podávaný ve vysokých dávkách) způsobit poškození. Já brala nějaké kapsle s omega v druhé půlce těhotenství a ty vit.A neobsahovaly a většinou ho tyhle preparáty neobsahují, ale můžou existovat i v různých kombinacích, je potřeba se podívat na složení. Na mastné kyseliny jsem se ptala dr. a řekla mi, že v pohodě a že se prý po tom rodí chytřejší miminka 😀 nevím, co je na tom pravdy a zda to má opravdu vliv (určitě ne větší než geny), každopádně malá je pěkná rozumbrada.

jamienka
4. říj 2012

@apollo11 Děkuju moc za informaci. Ja ted sedim na internetu a zkoumam a zkoumam. Zatim to vypada, ze to bylo napsano jen na dvou strankach s tim, ze tablety Omega 3 v sobe obsahuji vitamin A, ktery se ale nemusi udavat v pribalove informaci, jelikoz tam neni umele dodavan. No a ze potom v kombinaci s tehotenskymi ci jinymi vitaminovymi pripravky to muze nadelat paseku. Snad to pravda neni. Kazdopadne bych tu Omega 3 chtela brat, protoze jsem se po ni citila lip. A jestli bude mimousek chytry, no tim lip 😀

apollo11
4. říj 2012

@jamienka já myslím, že pokud obsahují jakoukoli významnou složku, což vitamín A určitě je, je nutné to na příbalovém letáku uvést, farmaceutické firmy se tím musí jistit 😉 A těhotenské vitamíny by vitamín A neměly obsahovat vůbec. Ono je těžké najít nějaký izolát v čistém stavu, vždycky jsou v tom nějaké přinejmenším zbytečnosti ne-li s..čky 🙄 jako třeba umělá sladidla ve vit. C 😝) Já teda umělé vitamíny a preparáty jinak moc neberu (kromě Celaskonu), jen v těhotenství jsem je brala plus občasně ty omega kys. (zn. Med Pharma, složení jen EPA a DHA mastné kyseliny), četla jsem na ně jedině pozitivní informace, nemají samy o sobě žádné kontraindikace, jen je asi potřeba hlídat ty jednotlivé přípravky a jejich složení 😉 A jinak taky jsem to brala původně jakože zdravou věc, až zpětně jsem se dozvěděla, že jsou dobré i pro to mimi 😵

gabinka11
7. říj 2012

Ahojka, posledni ms jsem mela 2.9. a uz 7 dni mam zpozdeni..dnes jsem to nevydrzela a ve 4 rano jsem si delala test.byl bohuzel negativni..je mozne ze na vysledek testu ma vliv i alkohol? ( vecer jsem mela 2 sklenicky vina a vypila jsem pomerne hodne vody). Dekuji 🙂

veverka.terka
6. lis 2012

dobrý den, chci se optat ohledně pohybů miminka v bříšku. cítím je docela málo intenzivně a málo často, sem ve 29tt. je to normální? někdy se třeba půl dne nehýbe, pak se párktát zavrtí a zase klid. každý den ho cítím, ale opravdu jen občas. ještě musím dodat, že sem baculatější, jestli to s tím taky může souviset. moje gynekoložka mi k tomuhle moc nic neříká, jen, že pohyby cítit musím a hotovo. sem z toho dost nervóní, zda je mimi v pořádku a nemůže se s ním něco dít
a ještě jedna otázečka- mám zatím mimi hlavičkou nahoru, je ještě velká šance, že se samo otočí hlavičkou dolů nebo se mám snažit mu pomoct cvikama na otočení mimknka-kočičí hřbety, leh na zádech se zvýšenou pánví?
děkuju moc! 🙂

lucisa
6. lis 2012

@gabinka11 , @veverka.terka holky, mám obavy, že porodní babička už tady neodpovídá, někdo jí házel klacky pod nohy, tak to tuším už před časem zabalila.
Ale můj názor - @veverka.terka baculatější maminka může cítit pohyby méně, pro klid duše jsem u třetího přemýšlela o koupi "domácího poslouchače pohybu", nakonec to šlo i bez něj. Pokud se ti v nějakou chvíli zdá, že se mimčo dlouho nepohnulo, zkus trošku zatřást bříškem, zatleskat u bříška apod., možná jen spinká a je v klidu, pohybem nebo zvukem by se mohlo probudit. A co se týče konce pánevního, víc maminek tady psalo, že se prtě otočilo třeba i ve 34-35 tt, ještě bych si tím hlavu nelámala. 😵

@gabinka11 zkreslení alkoholem netuším, ale stává se, že test může vykazovat jak falešně pozitivní, tak i falešně negativní výsledek, počkej pár dnů a zkus znovu, příp. s jiným testem. 😉

lucisa
6. lis 2012

@gabinka11 aha, až teď jsem si všimla, že tvá otázka je měsíc stará, takže už asi víš, jaká je situace 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru