Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

samsa
6. únor 2010

Dobrý den, babičko, před nedávnem jsem tu psala, že mám před porodem, miminko má nízký váhový odhad a já jsem se od 36 tt otvírala. Rodila jsem nakonec v 38+1 a malá měla 2800g a 49 cm, jsme obě v pořádku a pustili nás z porodnice čtvrtý den. Moc děkuju za rady. Ještě bych měla jeden dotaz, netušíte, kolik by kojené miminko mělo vypít MM na jednu dávku a celkem za den?
Děkuju a přeju hezkou neděli.

zabka_l.
7. únor 2010

Babi děkuju za odpověď. Zatím jiné potíže nemám, takže jsem po Vaší odpovědi klidnější. 🙂

lena27
8. únor 2010

Dobrý večer, včera vnoci mě bolelo celé břicho. trvalo to asi tak 2 minuty a pak se to po 5 minutách asi 6x opakovalo. břicho mi ale netrvrdlo. myslíte, že by to mohli být už poslíčci? při prvním těhu jsem nic takového nezažila. není to příliš brzo? děkuji

porodni_baba
autor
9. únor 2010

pajka888 • 1d • 6. únor 2010 v 10:53...tenkrat se delalo veci a dnes se zase dela spousta jinych 😅

samsa • 2d • 6. únor 2010 v 19:44...gratuluji...nakonec moc pekne miry 😵 Ono se to moc rychle meni a je to i hodne ndividualni, na zacatku muze pit 12-15x/den, pozdeji se to ustali na tech cca 7-8kojenich/den. Mnozstvi na davku se rychle zvysuje, z nejakych 20-40ml pri odchodu z porodnice behem dni az tydnu na nejakych 100ml...neni potreba dodrzovat pri kojeni tabulky...ukazatelem je dostatecny vahovy prirustek. Dosazeni porodni vahy kolem 3. tydne zivota...a odpovidajici vahovy prirustek dle percentilovych grafu a alespon 6-8 pomocenych plen/den. 😵

zabka_l. • 37tt • 7. únor 2010 v 19:19...jsem rada, pokud mate sanci nekde si sama TK zmerit...mozno i v nekterych lekarnach nebo u praktickeho lekare, bude to s vyhodou 😉

gtver
9. únor 2010

babi, tak konečně už máme martyrium s perikardiálním výpotkem a podobnými komplikacemi za sebou a doma třítýdenního zdravého raubíře 😵 (2960/49)

porodni_baba
autor
9. únor 2010

lena27 • 1d, 33tt • Včera ve 21:38...ano muzou to byt poslicky, a brzy to neni 😉

gtver • 2d • Dnes v 08:32...gratulace 😵 moc se vam synacek povedl a urcite vam vsechny ty starosti vynahradi 😵

paxies
9. únor 2010

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu. Jsem ve 23+5 tt těhotenství. Minulý týden jsem byla u lékaře z důvodu častého tvrdnutí břicha, bolesti v pochvě a opravdu častého močení. Doktor mě prohlídl a změřil čípek délka 3,5cm, polotuhý, hrdlo uzavřeno. Poloha plodu podélná,hlavička nad vchodem vakových blan. Na tvrdnutí břicha nasazen Magnosolv 1 a 1/2 sáčku denně(nyní tvrdne cca 6xdenně). Dále mi byli po vnitřním vyšetření předepsány čípky macmiror jeden na noc(6ks jsem již užila), odebrány stěry výsledky ještě nevím. Na předcházející kontrole zjištěn v moči Streptokok agalactiae (ale prý není třeba léčit). Doporučeno klid na lůžku kvůli hrozbě předčasného porodu? 😕 Nyní většinu dne ležím, na WC chodím po půl hodině. Miminko je v bříšku hodně aktivní(kope skoro celý den), při kopání cítím i záškuby uvnitř v pochvě.
Mé dotazy jsou
1) zda takto nízko položená hlavička může způsobit předčasný porod
a zda může i způsobovat časté močení tlačením na močový měchýř
3)jestli se miminko může ještě otočit?
4)často mě při otáčení z boku nebo při zvednutí nohy zabolí v podbřišku (nejsou to ale menstruační bolesti, může se jednat o zánět moč.měchýře nebo streptokoka?
5) za jak dlouho zaberou čípky a jsou i na příp. zánět moč.měchýře a streptokoka?

Jsem z toho vystrašená, zvlášť když se mi k tomu přidaly ty bolesti podbřišku, bolest je jako při nastydnutí.

Děkuji Vám za odpovědi 🙂

mahulena
9. únor 2010

Porodni babicko,
zajimalo by me, zda se daji nejak resit genitalni varixy? Mam je v tomto druhem tehotenstvi rozsahle a opravdu bolestive, zila pokracuje i dal na stehno, kazdym tydnem je vice a vice videt a bolestivejsi. Neumim si predstavit s tim rodit? Nemuze to prasknout? A opravdu zmizi?
Dekuju predem za odpoved.

flapi
11. únor 2010

Dobrý den.
Včera jsem byla na prvním monitoru. Prcek se moc nechtěl hýbat, tak mě doktorka odeslala na zátěžový test do nemocnice. Naměřili mi monitor znova. Ve zprávě je termín zúžená undulace, kvůli které jdu zítra znovu na kontrolu. Nevím co to znamená.
Děkuji za vysvětlení

bbberusak
11. únor 2010

Milá porodní babičko, ráda bych se zeptala, jsem ve 34 tt a malá je stáel PPKP. Ještě nikdy nebyla hlavičkou dolů (myslím v době, kdy už na přetáčení nemá moc místa). Jaká je pravděpodobnost, že se malá otočí hlavičkou dolů? Cvičit nemohu, dost mě bolí bříško.
Děkuji a přeji krásný den. A moc děkuji za tuto skvelou poradnu 😅

sunysara
11. únor 2010

Dobrý večer porodní babičko, mám prosbu. docela se trápím.

dneska jsem byla u pana doktora, jsem 36+2 takže začátek 37tt a malýho měřil podle velikosti hlavičky, stehenní kostičky a bříška a vyšlo mu 2400g. mě se to zdá docela málo. je to váha v normně?

jinak monitor, moč, tlak vše v pořádku. čípek prý drží a napsal mi CS2 což taky nevím co to znamená.

moc děkuji za případnou odpověd. a přeji krásný zbytek večera.

porodni_baba
autor
12. únor 2010

paxies • 25tt • 9. únor 2010 v 16:18...
1/ o nize polozene hlavicce nikde nectu (hlava nad vchodem to je presne kde ma byt), ale i kdyby ano, vedou se dost spory o tom, jak moc velkou roli to ve vyvolani predcasneho porodu hraje...
2/ caste moceni je opravdu tlakem plodu na mocovy mechyr, ale jiste by bylo na miste i opetovne vysetreni moci. Streptokoka opravdu neni potreba prelecit pokud je jen v malem mnozstvi a nedela potize...spise uz by ale stalo za to poznamka do prukazky, ze jste mela GBS v moci (prelecuje se pouze u porodu nekolika davkami antibiotik nitrozilne, aby se ochranil novorozenec 😉
3/muze
4/ muze se jednat i o zanet mocoveho mechyre (zpusobeneho napr.l i streptokokem), pravdepodobnejsi ale budou bolesti stydke spony, v tehotenstvi dost caste...bolest moc mechyre by asi nebyla omezena jen na otazeni z boku na bok
5/ cipky zaberou pomerne rychle, i presto vyuzivejte kompletni predepsanou davku. Jde ale o lokalni vaginalni lecbu, vyleci prostredi v pochve, mocovy mechyr uz je jinde, tam nedosahnou 😉

mahulena • 1d, 28tt • 9. únor 2010 v 16:29...v tehotenstvi moc nedaji...pouze leky na podporu cevni steny jsou urcite na miste. Tehotenstvi probiha dost brzy po prvnim, to asi taky moc neprispelo. Velmi pravdepodobne, ale po tehotenstvi opet zmizi, je to velky tlak v panvi. Jiste castesne nebezpecne jsou, ale dulezite je ze se o nich vi (nebezpecnejsi jsou vnitrni a o tech se vetsinou nevi). Co se porodu tyka, stav se zhodnoti az s blizicim se terminem ale rozsahle genitalni varixy v terminu porodu byvaji jasnou indikaci cisarskeho rezu 😉

porodni_baba
autor
12. únor 2010

flapi • 38tt • Včera v 08:26...nepisete zda Vam v te porodnici provedli ten zatezovy test (tedy priblizne hodinovy monitor s infuzi oxytocinu do zily), ale zuzene undulatorni, neznamena nic jineho nez ze ta krivka neni tak roztresena jak moc byt ma, coz vetsinou nebyva velky problem, ale to se musi ukazat az na dalsich monitorech...zda miminko pouze pospavalo, nebo se mu uz hure dari 😉 Nebojte niceho, jen sledujte pravidelne pohyby, pokud jsou jako obvykle neni duvod k obavam 🙂

porodni_baba
autor
12. únor 2010

bbberusak • 34tt • Včera v 18:24...pravdepodobnost je stale tak 50na50 do konce 36tt pak postupne klesa... 😉

lakshmi
12. únor 2010

Dobrý den babičko,
ráda bych s Vámi konzultovala jednu věc - totiž je mi jasné, že mi nemůžete dát jasnou odpověď 🙂 Začínáme mít touhy po druhém miminku, avšak já se dost obávám těhotenství. Při prvním mi asi od 20 tt dost tvrdlo břicho, 3 týdny jsem proležela v nemocnici - měla jsem zkrácený čípek, avšak hned po dvou dnech na kapačkách se dostal zas do normálu, CS 0 jsem pak měla až do 35tt. Musela jsem však hodně ležet, byly to nervy, takové těhotenství bych už nechtěla znovu prožít. Nicméně malý se narodil v termínu, i když mě všichni strašili. Jaká je pravděpodobnost, že by se ty samé problémy - s tvrdnutím a se zkráceným čípkem opakovaly? Můžu udělat něco v rámci přípravy na těhotenství, čím bych tomu předešla? 😉

porodni_baba
autor
12. únor 2010

sunysara • snž • Včera ve 20:57...trapite se vcelku zbytecne....jde skutecne jen o odhad, a i tak je miminko v norme 😉 CS je cervix skore, je to hodnoceni zralosti cipku, mate 2body z 10ti moznych...na konci tehotenstvi uz toto hodnoceni ale nema valny vyznam 😉

porodni_baba
autor
12. únor 2010

lakshmi • 1d • Dnes ve 14:07..mate pravdu, na tohle vam nikdo odpoved neda, ale druhe tehotenstvi byva vetsinou pohodovejsi nez to prvni, jste vice vklidu, vite do ceho jdete....Predejit tomu muzete snad jen zivotni pohodou. preju hodne stesticka 😵

sunysara
12. únor 2010

Porodní babičko, děkuju moc za radu moc jste mi pomohla já od včerejška nespím moc mě to trápí. ale říkám si, že když se malý hýbe vše je ok.

ještě jednou moc děkuju a přeji krásný víkend. 😀 😀

mahulena
12. únor 2010

porodni babicko, moc dekuju za odpoved k varixum. Jeste me napada, leky mi Dr. predepsal, ale zatim necitim zadnou zmenu:(, prosim, da se nejak ulevit bolesti? Zbyvaji mi cca 3 mesice tehotenstvi a neda se skoro ani chodit...

lakshmi
12. únor 2010

Děkuji babičko, je mi jasné, že hlavně musím být vnitřně v pohoděm, nebát se a nemít nervy jako v prvním těhu 😉 asi začnu meditovat 😀

sunysara
15. únor 2010

Dobrý den, porodní babičko ještě jednou vám piši, pořád dumám nad tou váhou miminka v37tt že jsme měli 2400g. psala jste mi že si tím nemám zatěžovat hlavu a to jste mě moc uklidnila.

ještě mám prosbu, dr mi říkal, že na monitorech se pozná kondice miminka ne jen srdíčko a ozvy. takže se tam dá poznat jestli se malý dobře vyživuje???

děkuji moc. 😉

porodni_baba
autor
16. únor 2010

mahulena • 1d, 28tt • 12. únor 2010 v 17:57...nevim co za preparat Vam lekar predepsal, a ani jak dlouho ho uzivate...jiste to chce cas...pokud boli ta zila na stehne, asi by byli na zvazenou kompresivni puncochy...nejvetsi ulevu prinese odpocinek, coz ale chapu ze s malym ditkem pujde jen tezko, ale co nejvice to jde, podkladejte si nohy nahoru...sprchovani stridave teplou a studenou vodou muzete taky vyzkouset...bohuzel v tehotenstvi tech rad moc neni...

lakshmi • 1d • 12. únor 2010 ve 20:35...dobry napad...ono navic ve druhem nebude ani tolik casu na premysleni..prvorozeny Vas zamestna 🙂

sunysara • snž • Včera ve 14:10...uz se tesim az nam sem napisete po porodu vahu mimca...mmch prectete par stranek zpet, je tam podobny pripad 😉
Spatne vyzivovane miminko nemuze mit dobry monitor 😉 takze pokud je monitor ok nedelejte si vrasky 😵

kakoska
17. únor 2010

Dobrý den porodní babičko, mám na vás jeden dotaz.
Jsem 37+1 - na dnešní kontrole H/1cm, PP+, CT6 F - občas mám poslíčky, ale to už tak od 36 týdne, takže to není nic nového. Můj dotaz se týká otevírání během porodu. Při první (přede 2 lety) jsem s tím měla velíké problémy po kryo děložního čípku před cca 10ti lety jsem měla velké problémy s otevíráním během 1. doby porodní. Čípek byl prý jakoby spečený a dalo velkou práci tutu vzniklou jizvičku jakoby roztrhnout. Jak jsem se konečně po aplikaci oxytocinu bleskově otevřela vše už šlo jako po másle. A samotná druhá doba porodní byla už "pohodička". Myslíte, že když už jsem teď ve 38.tt otevřená na 1cm můj minulý problém s čípkem odpadl a porod by mohl být v tomto ohledu (otevírání) "normální"? Moc děkuji

kakoska
17. únor 2010

oprava - ne PP+ ale PPHL díky. K.

romiss
19. únor 2010

dobrý den,moje sestra je přesně rok po operaci,vzali ji jeden vejcovod a druhý zachránili...v uterý si udělala test a zjistila, že je těhotná.Paní doktorka na ultrazvuku nic neviděla,vzali ji krev a těhotenství potvrdili...nemuže jít o mimoděložní těhotenství?V nemocnici jí řekli,že s otěhotněním bude mít problémy,tak ji to překvapilo,jedno dítě už má...děkuji moc za odpověď a přeji hezký den 🙂

porodni_baba
autor
19. únor 2010

kakoska • 1d, 38tt • 17. únor 2010 v 15:05...ano po kryo muze byt cipek, tzv "speceny". Se soucasnym oteviranim to zase az tolik nesouvisi, ale myslim ze tim ze mezi kryo a timto tehotenstvim uz jeden porod byl, uz by kryo nemelo mit na otevirani vliv 😉 Pekny porod a pokud se pak vratite mi povedet ze jsem mela pravdu, budete hodna 🙂

porodni_baba
autor
19. únor 2010

romiss • 3d • Dnes v 09:20...samozrejme muze...ta moznost je tu vzdycky a u kohokoliv...nepisete hodnotu hCG, ale i kdyby ano, z jedne hodnoty to stejne poznat nelze...neda se nic jineho nez cekat..tehotenstvi v deloze pujde prokazat az tak za 2 tydny po vynechani menstruace, preju sestre stesticko, aby mimco bylo kde ma byt. I u vas budu rada za zpravy 😉

mahulena
20. únor 2010

porodni babicko, diky za odpoved. Puncochy zkusim. Dam vedet, jak to pokracuje, kazdopadne zily misto na ustupu, tak jsou na vzestupu..., uz jsou ze stehna na lytku, uz i jedna praskla... a boli a boli...:(, beru Detralex 2-0-0 vic jak tyden (chapu, ze to asi neni dlouho...).
Napadlo me jeste, neda se to regulovat treba pribranim - nepribranim v tehotenstvi? I kdyz moje bricho je fakt pidi a mam +4kg v 29tt. Myslite zaroven, ze to treba zhorsuje KP poloha mimina?

lucinecka
20. únor 2010

Dobrý den babičko, chci se zeptat, jestli když se rozhodnu pro darování pupečníkové krve, jestli je možné v tomhle případě nechat dotepat pupečník? Děkuji a přeji krásný víkend 🙂

kakoska
20. únor 2010

Porodní babičko, moc děkuji za odpověď, docela by se mi ulevilo, kdyby to bylo tak, jak píšete, no to se už za chvilku dozvíme. 🙂 Určitě vám dám vědět. Jak se při prvním porodu "roztrhla jizvička", tak jsem byla otevřená na 8-10cm během chviličky, tak budu doufat, že tentorkát otevírání nebude nic bránit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru