Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
1. zář 2007

webi...pokud je to caste stoji to za vysetreni....lze udëlat UZ i pri kojeni...jinak hodne prikladat v ruznych polohach... 😔 😕

kuzelka...jako normalni se uvadi do 10ti epizod denne....Tvrdnuti mimiskum ublizi jenom tak...ze by se mohli narodit predcasne jinak nee...9 tablet Mg je vcelku dost....asi bude treba jeste neco pridat....pokud to bude pokracovat opravdu skoncite v porodce....na infuzi 😔 🤐

ina.b
2. zář 2007

Ahojky. Chtěla bych se zeptat, jestli v těhotenství nevadí pití urologického čaje (je to směs bylin od f. Megafyt). Děkuji za odpověď.

carys
2. zář 2007

Porodní bábinko děkuji za odpověd a ano každým porodem se ta doba zkracovala a zkracovala 🙂 🙂 🙂

kacabacka
2. zář 2007

Porodní babčo, nevíte náhodou jak je to s platem, když bych byla od začátku těhu doma kvůli rizikovému těhotenství? Je to po celou dobu až do plánovaného nástupu na mateřskou bráno jako nemoc - tudíž se to tak i platí, nebo se už od začátku pobírá mateřská?

porodni_baba
autor
2. zář 2007

ina.b .. nevadi...klidne pijte 😉

kacabacka...cele tehu pracovni neschopnost....6...max 8 týdnů před planovanym terminem porodu se vystavuje materska 🙂

sisstin
2. zář 2007

porodni_baba: ahoj babičko..jen tak informace...já už to bohužel vím.. 😒 pokud je žena na PN nebo před nástupem na MD na Úřadu práce, musí jít pouze 6 týdnů 😉 jinak to mzdová účtárna neuznává..už mám za sebou spoustu lítání..tak aby tomu tady někdo předešel..protože doktoři ani úředníci neví nic 😉

helabella
3. zář 2007

Porodni_baba: Zdravím. Chtěla jsem se zeptat, jak moc ovlivňuje prostaglandin rychlost porodu? Při prvním porodu mi odtekla voda, pak se 2 dny nic nedělo, až ta pilule zabrala. Od zavedení prášku do narození Kačenky to trvalo 3 hodiny. Je ta rychlost pouze vlivem prostaglandinu? Moc díky za odpověď.

kacabacka
3. zář 2007

babča: takže v té pracovní neschopnosti platí zaměstnavatel těch 68% nebo kolik to je z měsíčního platu?

sisstin
3. zář 2007

kacabacka: PN je 69% z denního vyměřovacího základu..počítá se to podobně jako mateřská 😉

mobina
3. zář 2007

Kacabo já jsem doma od začátku těhu na PN. Teď beru klasicko nemocenskou a jak psala babča, 6-8 týdnů (jak ti to napíše gyndař) pak nástup na MD. Ta částka by měla být +- stejná jako nemocenská.

sisstin
3. zář 2007

mobina: fakt si dej bacha na těch 8 týdnů..PN nesmí chodit 8 😉 doktoři o tom vědí prd..a pak jsi na tom bitá ty 😒

mobina
3. zář 2007

Siss mám to v hlavě. Asi mě taky čeká v lednu pěkný kolečko, gynda, pracák, socka 😖

kacabacka
4. zář 2007

sisstin: já se v tom totiž vůbec nevyznám.... 😅 takže když bych byla od začátku těhu na rizikovym, tak mi bude zaměstnavatel platit 69% (nevim, proč to nemůže bejt rovnou 70% 😖 ) 🙂 z denního základu (to je jedno, jestli je to 69% z 1 dne nebo z 1 měsíce ne?), pak nastoupím na mateřskou a tam pobírám kolik? Pak když se mimčo narodí, tak je porodné, a pobírám kolik a po jakou dobu? Pak je mateřská dovolená a to je kolik? (7500,-) Mam v tom teda zmatek co? 😀

listicka77
5. zář 2007

Kacabacka: teď máš nemocenskou, 6-8 týdnů před porodem nastoupíš na mateřskou, kterou pobíráš půl roku (přesně se to jmenuje peněžitá pomoc v mateřství). Nemocenská i mateřská se počítají úplně stejně (těch 69% z platu). A po tom půl roce nastupuješ na rodičovskou dovolenou a pobíráš rodičovský příspěvek, to je těch cca 7600,-. Porodné je jednorázová částka, teď 17 tis., projde-li reforma, tak od nového roku 13 tis.

listicka77
5. zář 2007

Dobrý den, porodní babi. Měla bych otázečku. Jelikož mám krevní skupinu 0-, tak jsem dlouho řešila, jak zjistit manžela. Po různém posílání od čerta k ďáblu jsem mu to nakonec nechala udělat na střední zdrávce, kde učí moje bývalá spolužačka. A stará paní profesorka, co mu tu krev nabírala, mě trošku vyděsila. Říkala, že když mám nulku, tak nejde jen o Rh faktor, ale i o skupinu. A že u Rh faktoru v prvním těhu problém nebývá, ale když já mám nulku, tak kdyby děťátko mělo třeba áčko, tak může být problém s nějakými protilátkami už v prvním těhu. No a dneska mi ta spolužačka napsala výsledek, manžel má A1 Rh+. Tak by mě moc zajímalo, jak je to s tou skupinou... Nikdy nikde jsem o tom nic neslyšela, ani nečetla, všude se píše jen o Rh faktoru včetně podrobného vysvětlení, že se zkoumají protilátky a po porodu se v případě Rh+ dítěte píchne injekce.
Můžete mi prosím k těm problémům se skupinou napsat něco bližšího? Případně nějaký odkaz, kde bych se mohla něco dočíst? Jak už víte, nejsem z těch, co by si řekly, že doktor ví, co má dělat a pohlídá to a já se nemusím o nic starat...

add
5. zář 2007

Dobrý den porodní babi, mám pár dotazů týkající se mého těhotenství. Jsem v 7 týdnu a již měsíc mě trápí kašel a bolení v krku (je to virové, CRP v normě, výtěr z krku též). Dále mě celkem dost trápí, že mám už druhý týden průjem cca 2-3x denně, bez patolog. nálezu (asi 2 dny jsem brala Smectu, ale bez úspěchu. A poslední věc, že nám rekonstruují dům, kde bydlíme a neustále čuchám nějaké výpary z čerstvých nátěrů, snažím se domů rychle přeběhnout a moc to nevdechovat, ale nic jiného asi dělat nelze. Mám hrozný strach, zda tyto faktory nemohou nějak ublížit mimískovi, taky vzhledem k tomu, že je to 1. trimestr. Za odpověď moc děkuji.

zdenik123
5. zář 2007

Listicka....mám podobný problém....mám krev B rh - a přítel taky B ale rh + , takže mi budou dělat testy na protilátky...co jsem četla a slyšela, tak nezáleží na skupině ale opravdu jen faktoru (u ženy je problém pokud je RH mínus)...,ale taky se ráda dozvím něco víc... 😉

listicka77
5. zář 2007

zdeníku, jsem zvědavá, co napíše naše milá porodní bába, ale ta paní profesorka na zdrávce si to asi nevycucala z prstu...

denousek
5. zář 2007

dobry den porodni baby...co to prosim moc znamena kdyz je ve zprave z genetiky napsano :komorovy system CNS:bez patrné dilatace??

a jeste poloha pod. hlav., ktera je velmi kaudalně uložena-přehlednost je tím limitována

hlavne teda prosim ten prvni dotaz je to nejaky problem se srdickem??dekuji

kacaba74
6. zář 2007

Dobrý den,
nevím jestli se to tu už neprobíralo,ale nemám šanci vše dočíst 😅 ...chtěla bych se zeptat...poslední dobou mám občas pocit svědění a pálení,nevím jestli by to mohla být nějaká mykóza či co nebo je to jen nějaký projev před blížícím se porodem....chtěla jsem jít k dr. ale nevím,jestli to má ještě cenu,když jsem těsně před porodem?a hlavně,neublíží to miminku při případném porodu?...nepomohlo by mi třeba něco přírodního?bylinky nebo tak?...předem moc děkuji za odpověď 😉

add
6. zář 2007

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz týkající se elektrického záření. Jsem v 7 týdnu těhotenství a možná si všechno moc beru, ale nedá mi to. Dneska jsem šla na odběry a když jsem tam tak půl hodiny seděla, tak jsem si všimla, že v blízkosti je zdroj el. napětí a bylo tam varování, pozor vyzařuje elektrické záření, tak mě to dost vyděsilo. Běžně se tam ale pohybuje spoustu lidí. Dále ještě co si myslíte o tom, když jsem se nadechla unikajícího plynu doma při vaření (jenom trochu), o kopírování a amalgánových blombách v těhotenství. Děkuji.

pmk
6. zář 2007

Dobrý den,mám taky jeden dotaz.Jsem necelé 3 měsíce po porodu a beru antikoncepci Cerazette.První menstruace se dostavila po šestinedělí.Od té doby mě stále pobolívá podbřišek a mám pocit,jako že to mám dostat.Navíc teď zhruba po 14 dnech od konce mensez trochu špiním.Mám strach aby byla antikoncepce účinná.Mám se tím nejak znepokojovat?Děkuju za odpoveď.

kirax
6. zář 2007

dobrý den,por.babi.včera jsem byla na kontrole a bylo vše v pořádku(teda nedělala mi UZ)ale večer jsem měla na kalhotkách maličkou tečku červené krve,vím že někdy to po kontrolách bývá,přesto mám strach protože se mi to ještě nestalo.ráno jsem ji měla znova-to už by bylo dlouho na to aby to bylo z kontroly,ne? ☹

porodni_baba
autor
6. zář 2007

Dobry den vsem, dotazy se nakupili, takze se budu snazit odpovidat rychle, strucne, vystizne aby se na vsechny dostalo 🙂 🙂

sisstin ....diky moc....i pro me pouceni...alespon uz ted nebudu kazat bludy...ale vim konecne jak je to spravne 😕 😉

helabella ...prostaglandiny maji porod indukovat...vetsinou se stava, ze pri nezralem nalezu (tedy nejste moc otevrena)...i nekolik dni trva nez zacne ucinkovat....tedy nekolik dni muzou byt bolesti v podbrisku, ktere tzv. pripravuji porodnicky nalez...tzv. preindukce....a pak se porod rozebehne....vetsinou pak jsou kontr. caste a velmi silne....takze ano relativne je potom samotny porod rychly 🙂
Ale jestli to u vas bylo pouze vlivem tablety nebo jste talent na porod to vam asi nikdo nepovi...spise nam to povite vy po druhem porodu.... 😉

porodni_baba
autor
6. zář 2007

listicka77 ...stranka, kde byste se mohla dovedet neco blizsiho me ted nenapada...ale asi tolik....tak jako je inkompatibilita u Rh faktoru , muze byt i v AB0 systemu tedy mezi krevnimi skupinami....ale....
vetsinou jde o matky s krevni skupinou 0 a o plod s KS A nebo B (muze a nemusi mit po tatinkovi...muze mit i 0)...matka pak tvori protilatky proti erytrocytum plodu....to se vyskytuje prevazne az na konci tehu....a v deloze plod neohrozuje....ve vetsine pripadu se to projevi 24-48 hodin po porodu jako zloutenka ditete...ktera se zvladne fototerapii 😉 Vetsi problem je opravdu to Rh ale o tom uz mate nacteno dost 😅

mmarky
6. zář 2007

ahojky - denousku CNS = centralni nervova soustava a dilatace je pódle me ten rozštěp - takze podle zpravy je mimous naprosto OK

denousek
6. zář 2007

jee mmarky diky no uvidime co na to jeste porodni baby...kazdou chvili bych se mela dockat odpovedi ...snad to bude dobre....rikali mi na genetice ze nemuzou neco zmerit ze ma hlavicku moc niz´ko ale zajimalo by me co....

porodni_baba
autor
6. zář 2007

add...to co vice ublizi vasemu mimcu....nez vsechno co jste popsala je vas stres z toho vseho....snazte se co nejvice relaxovat a nemyslet na to zle co by se mohlo stat 🙂

zdenik 123...viz odpoved listicce 😉

denousek ...komorovy system CNS....CNS=centrální nervový systém (tedy jinymi slovy mozek a micha)....v mozku a castecne mise jsou tzv. komory...prostory ve kterych je mozkomisni mok...ktereho musi byt akorat...pokud by ho bylo moc bylo by to spatne...mozek by mohl byt utlacovan....to by byla ta dilatace...kterou tam vase miminko NEMA 🙂
poloha podelna hlavickou.-mimi lezi hlavou dolu a pan doktor tak na tu hlavicku nevidi uplne dokonale 😉 o srdicku nikde ani zminka 😉 🙂

denousek
6. zář 2007

ale kdyz na tu hlavicku nevidel tak jak to teda vi??takze podle vas je vse v naprostem poradku?

porodni_baba
autor
6. zář 2007

kacaba74...vytok ktery svedi pali by se mel prelecit...chtelo by to cipky od lekare ale nevim zda to jeste do porodu stihnete....mimi to neublizi...spise vam....ze jsou pak porodni cesty krehci....a je vetsi sance se potrhat 😒 😔 zkuste alespon myti nejakym intimnim mydlem 😵

add....opet moooc premyslite....vsechno jmenovane je vporadku....nechodte na rentgen...to je jedine zareni ktere by mimiskovi spolehlive ublizilo 😖 😉

pmk....priznam se, ze se ve vasem dotazu tezko orientuji...po Cerazette by jste teoreticky menstruovat ¨nemela.... od te doby (?) vas stale poboliva podbrisek....6 tydnu??? to uz je skoro dost dlouho...navstivila bych lekare ktery vam ATK predepsal a poradila se 😕 😉 🙂

kirax...to muze byt budte vklidu....ono ten cipek po tom vysetreni opravdu krvacet muze....to bylo vecer....sla jste si lehnou a ta krev se jakoby nahromadila proto tam byla jeste rano....pokud uz to dale nebude pokracovat...netreba se tim nejak znepokojovat 😉

mmarky ....dilatece je rozsireni....neee rozstep 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru