Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

vlasta23
20. bře 2009

mila babicko, u nas stridave oblacno. Byli jsme na kontrolu s uzdickou a pani doktorka rekla, ze tam porad jeste neco zbylo a ze to mozna bude treba jeste strihnout ☹ Dala nam ale dva tydny na zlepseni piti i kvuli male zapadle bradicky, ktera jeste muze vyrust. JInak jsem se chtela zeptat. Maly mi dela na bradavkach po stranach male prouzky, jakoby svy a bradavka je ze dvou stran zplostela, po stranach svy. Znamena to neco? Je to spravne? Je to tak posledni dobou.Vetsinou je delka bradavky normalni, Nekdy je ale konecek bradavky po piti vytazeny. Jinak si maleho uzivam. Nejsem jen upjata na kojeni, ale nechci nic zanedbat a udelat maximum. Kdyz to nevyjde, budu asi zklamana, ale neni to konec sveta, to vim. Nechci si ale nic vycitat, ze jsem propasla 🙂 Zatim je to porad lepsi 🙂 Moc dekuji za rady

anaconda
22. bře 2009

Babičko,
moc děkuji za názor ohledně těch kyčlí! 😵

Aponchie, Vlasto23,
já měla po porodu krádných 47 stehů (řekli mi to při propuštění) a šili mě taky bez umrtvení. Těch 27 vnitřních stehů docela šlo, ale těch 20 stehů venku byl fakt mazec. Navíc nevím, co mi tam dělali, ale konečníkem mi ta jizva nekončí, vede dál...... 😅 No ale 10 dní po porodu už jsem seděla oběma půlkama na židli, takže v vše Ok a nyní už i sexujem! 😉

anaconda
22. bře 2009

no a zapomněla jsem hlavně napsat to o tom umrtvení.....

šil mě mladý medik a když jsem skučela boílestí a řvala na něj, aby mi to umrtvil, dal mi přednášku o tom, jak se tkáň v těchto místech neumrtvuje, protože by se to prý nestihlo umrtvit a zatím to on rychle zašije...... 😝 😝 😝 Rychlost to teda byla! I šnek by lezl rychleji........Šetřil tedy na těch pravých místech! 😠

porodni_baba
autor
22. bře 2009

usak • 17. březen 2009 ve 14:54...můžete zkusit ještě užívání kalcia (stačí zakoupit v lékárně) a např. i střídavé koupele ve studené a teplé vodě. Ale bohužel ta opravdová úleva vás čeká až po porodu 😒 Pokud by se ještě více stupňovalo, přeci jen do porodu je ještě nějaký čas, bylo by vhodné vyšetření neurologem...

zeez • 1d • 19. březen 2009 ve 14:18...u ani ne měsíčního miminka se pleť ještě čistí a takovéto projevy na kůži jsou běžné. Líh můžete, ale pokud nepomáhá, omývejte pouze čistou vodou. Žádné masti ani krémy bych určitě u takto malého miminka bez porady s lékařem neužívala 😉 Vyčkejte na poradnu, případně navštivte kožního lékaře 🙂

monaberuska1 • 1d • 19. březen 2009 v 19:56...u nás (ČR a i ve zbytku Evropy) neexistuje císařský řez na přání rodičky. Jde o operaci, která má své jasné indikace. Tedy podmínky, které musí být splněny, aby se k této operaci přistoupilo 😉 U druhorodičky, která první miminko porodila císařským řezem je touto podmínkou např. váhový odhad druhého miminka nad 4 kg...

porodni_baba
autor
22. bře 2009

luucia • 1d • 19. březen 2009 ve 20:11...nepíšete jak dlouho již nekojíte. ale nejlepší by asi bylo vyšetření, vím jak se cítíte, ale sama víte že bez vyšetření se dá těžko něco poznat 😉 a lepší je vědět než nevědět 😉 ruku na srdce, spíš než o otravování je to o strachu z toho, co byste se mohla dozvědět že 😕
Pokud zatím další mimčo neplánujete bude asi HA vhodným řešením 😉

vlasta23 • 1d • 20. březen 2009 ve 20:10...miminko si bradavku sáním vytvaruje, je to dost silný podtlak, to je vpořádku, ale ty švy, pokud to dobře chápu, by měli po nakojení zase rychle zmizet, pokud to tak je a vy u kojení necítíte bolest, pravděpodobně je vše vpořádku 😉 Syn už má 2 měsíce a vy kojíte, už to je myslím ve vašem případě úžasné. Jen tak dál 😵

porodni_baba
autor
22. bře 2009

anaconda • 1d • Dnes v 08:28 ...není zač, ale jak jsem předeslala, jde opravdu jen o můj názor. Respektuji, že každý máme jiný 😉 a nakonec vy jste maminka, takže je na vás abyste zvážila pro a proti a sama rozhodla, co je pro vaše mimi to nejlepší 😉

porodni_baba
autor
22. bře 2009

anaconda k tomu šití medikem není co dodat, zřejmě bych mu taky něco rozšmikla a hezky polehoučku si to zašila, schválně jestli by nezměnil názor 😝 😔

aponchie
22. bře 2009

anaconda,ale proc trpet kdyz jedinna bolest co si pamatuju je siti a porod ne? 😕 je to skoda,ze to zhati celej porodni zazitek pac kdo se zepta jestli porod boli reknu,ze ani ne,ale siti ku....y 😝

luucia
22. bře 2009

Porodní babičko, děkuji za odpověď 🙂 máte samozřejmě pravdu, že jde spíš o ten strach 😉 Pořád návštěvu oddaluju, přece jenom mě "pouze" bolí břicho a bolest se nedá nijak změřit, tak mám strach, že budu vypadat jako, že otravuju 😕 Nekojím už přes rok 😉 Mimi plánujeme počít tak za půl roku, ale vzhledem k tomu, že dceru mám po IUI, tak přirozenému početí nedávám šance ☹ Myslíte, že to ještě můžou být rozhozené hormony??

porodni_baba
autor
22. bře 2009

luucia • 1d • Dnes ve 20:00...bylo to jasné z toho co jste napsala, a taky podle sebe že, a kovářova kobyla, no však to známe 😀 pokud nekojíte přes rok, tak bych to tedy na hormony opravdu nesváděla, tím spíše, že máte pravidelný cyklus.
Vzhledem k tomu že plánujete za půl roku těhotnět, tak bych asi HA vynechala.
Bolest se sice měřit nedá, ale to neznamená, že ji musíte snášet.
Pokud je snad vaše lékařka neochotná v tomto směru, je čas jí změnit 😉

luucia
22. bře 2009

Pordoní babičko, děkuji za rychlou odpvěď 😵 počkám do MS a objednám se, slibuju 😅 Lékařka je v pohodě, ale mám strach, že mě požene na laparoskopii nebo kdo ví kam 😝 Děkuju a přeju hezký večer 😵

andykov
23. bře 2009

Porodní babičko, chtěla jsem se Tě zeptat na spaní na konci těhotenství. Snažím se spát hodně na levým a pravým boku jen, ale k ránu už mě tak bolí záda, že prostě samovolně se točím na záda, kde je skoro po bolesti. Vím, že by se tak spát nemělo, ale nijak mi to nevadí.. Není mi zle nebo tak něco. Vadí to opravdu hodně? Neubližuju tak malý? A pak bych chtěla vědět jestli třeba neubližuje protahování? Hodně se v noci protahuju, natahuju, obracím až mě z toho někdy bolí bříško.. Ale nejde to nějak ovlivnit, dělám to ve spánku ☹
Děkuju předem za radu 🙂

anaconda
23. bře 2009

Porodní babičko,
s těmi kyčlemi samozřejmě sdílím Váš názor a poctivě od porodnice balím na široko, ať si pediatrička říká, co chce 😉

Jojo, medik by potřeboval zažít pár stehů! On by ho humor hned přešel 😀

Jinak opět moc děkuji. Petra 🙂

broskvicka21
23. bře 2009

Milá babičko, chtěla jsem se zeptat zde je v těhotenství normální bušení srdce. Poprve jsem si toho u sebe všimla asi před 14 dny při mytí nádobí. Musela jsem dokonce na chvilku přestat.Stává se mi to teda většinou při námaze. Srdce začne bušit a pokud se dám do klidu je to za chvilku v pořádku. Někdy to necítím celý den a někdy jednou až několikrát denně.
Děkuji za odpověď.

vlasta23
23. bře 2009

Mila babicko, uz se nam dari trosku lepe. Mimi uz se naucilo pit rychleji. Uz je schopne vypit 60 ml za pul hodiny a za kazdym potahnutim polyka. Pak uz nechce. ne ze by nemelo hlad, ale uz asi vic nevytahne. Stale jeste mame problemy s prisatim. Kouse me , stiska dasnickama, kdyz mu moc netece a take sjizdi dolu, i kdyz ho na prso natlacim co nejdal. No ale verim, ze se to zlepsi. Na to asi neni nejaky trik, jak ho primet drzet prso na mekkem patre, ze? Tak budu trpelila. Jinak jsem chtela napsat, ze se mi podarilo zvysit produkci mleka a pisu vam to, protoze tady hodne lidem radite a mozna nekdy bude mit nekdo stejny problem jako ja a kojici caje moc nezabiraji. Sehala jsem tady pilulka fenugreek, coz je nejaka bylina, ale neumim to prelozit do Cestiny. Stoprocentne se to ale da koupit na internetu a to moc zabira. Take rostlinka goat`s rue je uzasna i pro zeny s polycistickymi vajecniky, kterym se uplne nevivinuly prsa. Na me funguje uzasne. Mam mnohem vice mleka. A kdyby nekdo chtel, muzete mu na me dat kontakt. Ja tady uzivam specialni namichany pripravek (kapky), ktery se nazyva mix blend a to tady opravdu kazdemu pomohlo. Bohuzel se to asi v Cesku neprodava, ale mohla bych zajemcum koupit a poslat. Vim, jake to je, kdyz chybi mleko 🙂 No ale vyse uvedene rostlinky si muze sehnat kazdy sam i v Cesku 🙂

vlasta23
24. bře 2009

broskvicko-
je to urcite OK. Ja to mela taky , i krvaceni z nosu a minutu, jak jsem porodila to zmizelo.

lili03
24. bře 2009

Dobrý den, babi. Už je to docela dlouho, co jsem rodila, ale napadlo mě se zeptat až teď. Nejdříve vše probíhalo normálně, píchli mi vodu - byla čirá, dali klistýr, už jsem byla otevřená na 9cm a pořád jsem necítila pocit na tlačení. Tedy tlak na konečník ano, prostě ty kontrakce jsem cítila vzadu, ale nějaký silný tlak, jak popisují, to asi ne. Dr. se mě ptala, jestli to cítím, tak jsem říkala, že asi ne a najednou byla prý voda zakalená a musela jsem na císaře. Do teď vlastně nevím, proč mimi nesestupovalo dolů, co bylo špatně? Jen prý, když mi vyndavali placentu, tak manžel říkal, že se zmínili, že byla nějaká hrozně zdrclá. Nevíte, co to může znamenat? Mohla jsem kvůli tomu třeba mít nějakou krátkou pupeční šňůru? Malý asi šňůru omotanou neměl, když se narodil, byl naprosto ok - naštěstí.
A také jsem se chtěla zeptat, kdy se rozhodne, že příští porod bude zase císařem? Je to jasné dopředu, nebo se to rozhoduje až podle velikosti dítěte a tak?
Děkuji, Lili

vlasta23
25. bře 2009

anacondo- no to umrvtve trvalo asi minutu, ale to uz asi dneska vis... No nekteri doktori jsou zkratka darecci. To musis mit fakt vsechno nactene 😒

janab78
25. bře 2009

Milá babičko, chtěla jsem se zeptat jak moc je vážné mít v 21tt cs2 s tím, že se prý začínám otvírat.Do zprávy napsal hrdlo středem, pro špičku v ZB.Doktor mi řekl, že mám jenom ležet, jinak budu v nemocnici nebo předčasně porodím. Není to zbytečné vystrašení? Je to mé druhé tehu.Děkuji.

lili03
25. bře 2009

Ahoj janab78, já jsem měla předčasně zkrácený čípek a také jsem musela ležet. Pracovala jsem sice u počítače, ale i to mi dr. zakázal, že ani sezení. Takže jsem asi 2 týdny ležela, četla jsem si a prostě relax, byla to sice už nuda, ale vyplatilo se to, protože nakonec jsem rodila v termínu. Navíc se to zlepšilo natolik, že po těch 2 týdnech už jsem zas mohla normálně fungovat, chodit a všechno. Tak otvírání, to je asi ještě horší, než zkracování čípku, tak bych tedy rozhodně opravdu ležela!

lucie.krajcarova
26. bře 2009

Babičko, děkuji za odpověď ohledně cř. na prvním monitoru v porodnici jsem byla i na prohlídce, zatím po mě krev nechtěli, ani ekg (teda asi není součástí monitoru ne). a přitom už jsme plánovali termín Cř, až v 40 tt, což mě hezky překvapilo, protože když to půjde, tak nechci rodit dřív.

porodni_baba
autor
26. bře 2009

luucia • 1d • 22. březen 2009 ve 20:16...je to o domluvě, zkuste diskutovat 🙂

andykov • 35tt • 23. březen 2009 v 10:55...pokud se vám lépe spí na zádech podložte si alespoň více horní část těla 😉 Co děláte ve spánku moc neovlivníte, takže buďte vklidu 😉 Protahování je naprosto bez problémů 🙂

broskvicka21 • 37tt • 23. březen 2009 v 18:39...ke konci těhotenství může mít srdíčko už občas větší prolémy s námahou, snažte se proto co nejvíce šetřit. V každém případě platí, že kdyby se vám to zdálo horší, patříte do nemocnice na ekg 😉

vlasta23 • 1d • 23. březen 2009 v 18:44...předem tedy velká gratulka, jste šikulíni 😵 zeptám se v jaké poloze kojíte? zkuste např. polohu vleže nebo pokud v sedě, tak miminko hodně vypodložit polštáři apod, aby moc klouzat neměl kam 😉 za rady určitě děkujeme 😉

porodni_baba
autor
26. bře 2009

lili03 • 1d • 24. březen 2009 v 15:45...špatně nemuselo být nic. Problém může být v tzv. nepoměru mezi hlavičkou a pánví- hlavička pak vůbec o pánve nevstupuje, nebo je pupečník relativně krátký (tedy někde obtočený - nemusí být jen kolem krčku miminka, ale např. i kolem ručičky nebo nožičky, a pak miminko nepustí dolů) nebo absolutně (tedy opravdu) krátký...zdrclá placenta nevím, malá, s infarkty - např. při přenášení 😉
To zda měl nebo neměl omotanou šňůru se asi nedozvíte, ale nějaký drobný problém asi byl, pokud byla voda zkalená 😉
O dalším CŘ se rozhoduje až během těhotenství resp. až před porodem. Jasné indikace jsou např. miminko nad 4kg (váh. odhad), poloha miminka zadečkem atp.
ale jinak jeden porod císařským řezem není indikací k dalšímu 😉 Je vcelku i běžné, že mnoho maminek po císaři porodí druhé miminko vaginálně 😉

aponchie
26. bře 2009

ahoj babi co znamena poloha cx/3?dik 😎

porodni_baba
autor
26. bře 2009

janab78 • Včera v 11:44...zbytečné strašení to není, šetřit byste se měla určitě. Chápu, že asi máte starosti okolo prvního dítka, ale nepodceňujte to. Co nechcete odležet teď by se vám mohlo vymstít, a odležela byste to potom v porodnici. 21tt je moc brzy na porod. s přibývajícími týdny a pokud nález nebude postupovat, jistě bude možné režim zvolnit 😉

lucie.krajcarova • 37tt • Dnes v 15:14...jistě je možné vyčkávat do termínu, záleží na domluvě, ekg součástí monitoru není. EKG se snímá z vašeho hrudníku a končetin, pomocí přísavek 😉 ale ještě je čas, a možná to ani u vás nedělají, ale měli by. Uvidíte na přiští kontrole 😉

porodni_baba
autor
26. bře 2009

aponchie • 1d, 32tt • Dnes v 19:23...opravdu cx/3...odhaduji, že poloha to opravdu není. Zřejmě je myšleno že fundus je 3 prsty pod mečovitý výběžek prsní kosti 😉

aponchie
26. bře 2009

asi to blbe pise do kolonek ,ale fakt mam v kolonce vyska fundu napsane neustale kazdou navstevu xxxxx 😀 hned vedle je poloha plodu a pod tim kazda navsteva cx/3 hned vedle vnitrni nalez je psane neco jako:S-pohyby+
O-nor..cosi

vlasta23
26. bře 2009

babicko, kojime myslim v poloze tanecnik. Koupila jsem tvrdy kojici polstar. Lezi na nem a hlavicku mu drzim v ruce vyvysenou. Je to namahave, ale kdyz mu neco dam pod hlavu ma vetsi tendence usinat. V leze na boku jsem zkousela, ale moc to nejde, protoze se chyta jen na konecek a boli to. blbe se mi ho laci na prso, protoze je mekke a propada se, mam tak jen jednu ruku volnou. No ale ma ji moc rad, tak na tom budeme pracovat. Stale mam problemy s pravym prsem. Porad me tam nejak kouse. nevim proc, ale nekdy se mu podari lepe. Tak se to snad zlepsi.
Jinak je piti zase lepsi. Vcera a predvcirem uz vypil za den mezi 300-400 a dnes ma rekord 120 behem 45 min. Je na prsem cim dal radsi a spolupracuje. Je trpelivy, i kdyz to nejde. Taha a taha a trpelive snasi, kdyz ho porad dokola nasazuji 🙂 Co vic si prat. Ted uz jen vice mlika nebo zlepseni techniky, aby byl schopny vytahnout z prazdnejsiho prsa.

Jinak maly klouze z prsa zcela cilene. proste ho nema rad vzadu (nekdy natahuje). Vystrkuje ho jazykem a krouti hlavou 😀 No nekdy je to boj, ale pomalu to vzdava. jsem silnejsi a vytrvalejsi 😀

andykov
31. bře 2009

babicko, děkuji za Tvoji předchozí odpověď. 🙂
Ještě jsem se Tě chtěla zeptat na zubaře na konci těhotenství. Byla jsem asi před 14dny a dostala do hodně bolavého zubu se zánětěm anestetickou vložku, která by se měla do tří týdnů vyndat a dát plomba. To vložka mi, ale bohužel teď trochu vypadla, ale nevím jak, jestli jsem ji nespolkla třeba omylem. Nemůže to nijak vadit? A nevadí ta vložka celkově? Někde píší, že se to vtěhu nedoporučuje, ale zase přece zubař ví, co dělá určitě....?
Děkuji za odpověď předem, jsem s koncem už více nervóznější 😉

vlasta23
1. dub 2009

babicko, uz delsi dobu mam strilivou bolest v prsou. Cetla jsme, ze by to mohly byt kvasinky, lekarka rikala, ze to nejsou, protoze mimi nema bile v puse ani na dupce. Ale ja cetla, ze mimi nic mit nemusi, ze jen nekdy plive prso pryc. Mozna by to bylo vysvetleni, proc natahuje, kdyz mu prso dam dale a stale se ho snazi davat na konecek. I kdyz mu tam dam prst (na mekke patro), tak take natahuje. Mela bych pouzit fialku (fialovou vodicku) preventivne? Je to neskodne pro mimi, nebo uzivat jen v pripade nutnosti? Pomuze fialka, i kdyz by byly kvasinky v prsu nebo musim prasky?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru