Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
24. únor 2008

lukin • 39tt • Dnes v 10:36¨...žádný stres. Nic si z toho nedělejte. Tohle nám obvodní gynekologové dělají rádi a často, jako kdyby nevěděli, že magnesium blokuje kanály potřebné ke kontrakcím. Neřešte to, takových případů jako jste vy, jsem za svoji praxi zažila mnoho a všechny dámy nakonec porodiĺy. Porodíte nebojte. Přeju hodně síly a štěstíčko 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2008

bucenka • 1d, 33tt • Dnes v 11:14...Co se týká prvních UZ rozdíl 4 dnů není relevantní, takže dále platí termín dle menstruace. Nevím jak vám to počítají vašči lékaři, ale tohle je úzus, který by se měl dodržovat všude.
UZ ze 30tt není určující pro stáří plodu, ale pouze hovoří o jeho velikosti 😉
Vyvolání porodu bych nechala zcela na vašem zvážení. Poslíčci vzhledem k anamnéze a druhému těhotenství nejsou ve 32tt nic neobvyklého 😉 Otázkou ovšem zůstává jak dobře půjde porod v 37 tt vyvolat 😒 Po 38 tt se růst plodu prakticky zastavuje vzhledem k funkci placenty, mimčo tedy roste minimálně.
Rozhodnutí bude pouze na vás, s tím vám nikdo nepomůže. je ale hezké že tuhle možnost máte.
Přeju hodně štěstíčka 😉

evinka
24. únor 2008

Ještě jeden dotaz. Myslíte, že jsou ovulační testy spolehlivé. Jde o to, že moje Dr. se spokojila s informací, že 3 měsíce mi test ovulaci ukázal, a nedělala mi zatím hormonální profil. Tady na koníku jsem se dočetla, že asi nejsou úplně spolehlivé... Jinak mně ukazují ovulaci každý měsíc ve stejný den cyklu (+ - 1 den) a pak mám vždy stejně dlouhou luteální fázi (11 dní). Děkuji

pepuka
24. únor 2008

Dobrý den porodní babi. Ráda bych se zeptala za jak dlouho po potratu se můžeme zase začít snažit o mimčo.
Možná už tady takový dotaz byl,ale já ho v té velké kupě odpovědí nenašla. Díky 😵

porodni_baba
autor
24. únor 2008

evinka • snž • Dnes v 16:31...ovulační test měří hodnotu hormonu LH v moči. že by byl nespolehlivý si nemyslím. Spíše by bylo na zvážení, pokud víte kdy ovu probíhá- provést folikulometrii, tedy zkontrolovat vajíčka UZ před ovu. Nevím jak dlouho se snažíte, ale pokud nejste s vaší lékařkou spokojeni zvážila bych přímou návštěvu některého reprodukčního centra. Možná si tím ušetříte několik měsíců 😉

porodni_baba
autor
24. únor 2008

pepuka • Dnes v 16:34...záleží v kolikátem tt jste potrat prodělala, ale všeobecně se doporučuje jistě dodržet šestinedělí. Jinak všeobecně se většinou doporučují 3 měsíce, ale pokud nebyl potrat ve 12 a vyšším tt je možno nechat po šestinedělí věcem volný průběh 😉 Záleží i na vašem fyzickém a psychickém stavu 😉 Hodně štěstíčka 🙂

pepuka
24. únor 2008

Děkuji za odpověd 🙂 Na potratu jsem byla v 11tt,ale polod se zastavil co paní dok říkala,tak na 6-7tt.

janah.
24. únor 2008

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Pořád si nejsem jistá tou pánví. V porodnici to předtím neřešili a to ten druhej měl 4,160 g s obrovskou hlavou, takže si myslím, že snad holčička už o moc rekord trhnout nemůže 😉

sturnus_vulgaris
25. únor 2008

Díky moc za povzbudivou odpověď, mám zatím jen podezření na Crohna, v dubnu mě čeká kolonoskopie, tak doufám, že se nepotvrdí.

Jinak bych ráda měla ještě jeden dotaz. Dnes mi volala kamarádka, která chodí ke stejnému gynekologovi jako já. Momentálně je v nemocnici s mimoděložním těhotenstvím, čeká ji zítra operace, kdyi možná přijde i o vaječník. Doktoři v nemocnici jí řekli, že je to právě vina gynekologa. Ten jí ke konci roku 2007 objevil cystu na vaječníku. Nevím to sice přesně, ale pochopila jsem to tak, že ji operativně neodstranil, ale počkal, až praskne sama. Myslím, že kamarádka dostala i nějaké léky. Každopádně podle slov doktorů z nemocnice nepostupoval správně, cystu měl odstranit nebo aspon poučit kamarádku o nutnosti zabránit otěhotnění. Mám z toho hodně špatný pocit až výčitky svědomí, protože gynekologa jsem jí doporučila já (měla jsem s ní do té doby dobré zkušenosti - po pravdě jsem teď zděšena a zvažuju změnu).

anky
27. únor 2008

Dobré ráno 😉 mám takový malý dotázek. Včera odpoledne jsem vysávala a pak až dokud jsem nešla spát jsem cítila jako by ve spodní části dělohy takové nebolestivé stahování. Zároveň u toho jakoby tlak na čípek, objevovalo se to nepravidelně, ale bylo to nepříjemné, je možné, že to byli poslíčci? Je fakt, že včera byl malý v dost blbé poloze, ale bylo nepříjemné, jak dlouho to trvalo. Myslíte, že to byli opravdu poslíčci a je to běžné v tomhle týdnu?

robi
27. únor 2008

Dobrý den,

jsem ve 33. týdnu a byla jsem na ultrazvuku, kde mi Dr. řekla, že malá váží asi 1200 g, že by měla mít cca o 200 g víc. Je to opravdu moc málo? A co mám jíst, aby nabrala?
Zatím je otočená hlavou nahoru, pomáhá kočíčí hřbet a další cviky nebo jsou to pověry?
moc děkuji

kleguska
27. únor 2008

pěkný den, dnes jsem byla na kontrole v poradně 33tt a mám prý vysoký tlak 116/85 a trochu bílkoviny v moči, PH 7. Trochu mě otékají nohy. Co by to znamenalo, kdybych měla tu preklampsii. Díky

mallorry
27. únor 2008

Dobrý den,

dne 25.2. jsem byla na UTZ (prvni screening) a doktor mi napsal do zpravy: Placenta na predni stn dl. niže nasedající I st., dle UTZ jsem byla toho dne 13+5 tt. Moje doktorka mi rikala, ze se placenta posune nahoru casem, ale zatim teda nemame provozovat sex a nemela bych mit ani orgasmus 😕 Tak bych se chtela zeptat, co znamena nize nasedajici I st., co mi hrozi a ceho bych se mela vyvarovat. Pred mesicem jsem i spinila, tak jsem brala Utrogestan a byla mesic doma, ted se budu vracet do prace. Muzu, kdyz mam tu placentu dole? Neuskodi mi to?

A nevadi, ze je placenta na predni strane a ne vzadu?

Moc dekuji za odpoved.

porodni_baba
autor
28. únor 2008

janah. • 2d, 36tt • 24. únor 2008 v 19:01...no s tím, že by to holčička nemohla trhnout, tak zcela nesouhlasím 😉 A především tedy nechápu čemu se bráníte. Změření pánve je chvilička a nebolí to 😅

sturnus_vulgaris • 25. únor 2008 ve 14:15...tak přeju ať všechno dobře dopadne a diagnóza se nepotvrdí 😉

K vaší kamarádce: nevím jestli v tomto případě je hledání viníka na místě, a vůbec tedy není fér od lékařů v nemocnici svalovat vinu na obv. gyn.. mnoho žen má cysty na vaječnících a spíše je problém otěhotnět, než že by byli příčinou mimoděložních těhotenství. Neznám sice okolnosti případu, ale myslím že gyn nijak nepochybil. Cysta pokud nepůsobí výrazné potíže je lepší když praskne sama. Cysty se často opakují a žena o nich mnohdy ani neví- kolik operací by asi musela podstoupit 😖
Já pochybeníá nevidím, a slova kolegů z nemocnice jsou pouze silácká a mají vaší kamarádce dát jen povědomí o tom, jak je její gyn špatný a jak oni jí vlastně zachraňují 🙄 je to dost neprofesionální a soudit jim rozhodně nepřísluší 🙄
Hodně štěstí a výčitky nemějte není proč 😉 Kamarádku pozdravujte a ať se nebojí otěhotnět může bez větších problémů i s jedním vaječníkem 😉

anky • 1d, 31tt • Včera v 08:03...je to běžné i v tomto tt u druhorodičky a asi opravdu jde o předzvěst poslíčků 🙂

porodni_baba
autor
28. únor 2008

robi • 34tt • Včera v 09:24...no vaše otázka je dost složitá. Miminko by opravdu mělo být větší. otázkou je, zda velikostně od začátku odpovídalo, nebo bylo menší od počátku těhu než by odpovídalo daněmu tt.
Jezte normální pestrou stravu. O tom že byste holčičku vykrmila sladkostmi ani neuvažujte, to je nesmysl 😉
To že miminko neroste jak má určitě není vaší vinou nebo vinou stravy (pokud tedy nejste veganka), ale spíše problémy s vyživováním placentou. Stav by se měl ale řešit- kontrolní UZ, monitory za hospitalizace atd. jde potřeba zjistit zda je miminko pouze menší nebo jde třeba o růstovou retardaci- tedy zpomalení růstu...a stav řešit případně i předčasným porodem, pokud by se ukázalo, že holčička už z pobytu v bříšku nemá profit 😔
Nebylo mým záměrem vás děsit spíše nastínit možnosti, které se nabízejí. Hodně štěstíčka, všechno dopadne dobře nebojte 😉

kleguska • Včera v 10:31...116/85 je vysoký tlak? Dle definice WHO je naprosto normální hodnota do 140/90 😉 Nevím tedy co je trocha bílkoviny v moči. Pokud je objevena bílkovina v moči, měli by následovat odběry krve 😒
Preeklampsie by znamenala vážné ohrožení života vašeho i vašeho dítěte. Myslím že o preeklampsii nejde, ale je třeba dalších vyšetření. Hodně štěstí 😉

mallorry • 14tt • Včera v 11:57...níže nasedající placenta znamená, že placenta v dolní části dělohy je níže než by měla být, ale ne nijak tragicky. Časem se opravdu vysune nahoru 😉
Sex, orgasmus ani jinou námahu byste neměla mít proto, že jste ohrožena krvácením 😉 Neuškodí vám to pokud v práci sedíte za stolem a netaháte těžké věci 😉
Placenta na přední stěně bývá naprosto běžně. Je to určeno pouze tím, kde se uchytí zárodek při zahnizďování. Nic to neznamená 😉 Je to stejný rozdíl jako že někdo z nás je levák a někdo pravák, nebo že někdo máme modré a hnědé oči 😉

lumr
28. únor 2008

Přeji dobrý den, babi 🙂 Ráda bych znala Váš názor. Včera jsem byla na UZ ve 30+3tt - podle dosud provedených UZ a 33+0 dle PM. Nesedí mi to od začátku těhotenství o 3 týdny. Naměřené hodnoty: BPD 77mm - 30+2, AC 273mm - 31+3, FL 61mm - 32+0 = 31+1tt - TP 1.5.,odhad váhy 1777g. UZ 13tt TP 5.5., UZ 18+5 TP 6.5., UZ 20+3 TP 4.5, podle PM TP 18.4.Chci se zeptat, zda jsou hodnoty v pořádku a zda se mi tedy posune TP nebo jestli UZ ve 30tt už tak přesně neurčuje stáří miminka, ale spíše, že je větší? Poloha plodu je podélná, hlavička dolů. Moc Vám děkuji za radu.

robi
28. únor 2008

Dobrý den,

díky za odpověď.
Dr. mi řekla, ať jím ořechy (a vše co obsahuje vitamin B) a ať si sladím Glukopurem a trošku víc odpočívám, že to nic není, ale že to musíme hlídat. Další kontrola je ve 36. týdnu.
Naposledy jsem byla na "velkým" UTZ ve 20. týdnu, kde bylo vše v pořádku (velikost nevím, byla to kontrola orgánů atd), veškeré krevní testy jsou v pořádku.

lenkab.
28. únor 2008

milá porodní babičko 🙂 mám jeden dotaz snad mi pomužeš. Od neděle mám divný pocit v podbřišku a jsem ke dnešnímu dni 28.2 těhotná 11tt ukončených. Jde o to že když chodím tak mě to tlačí v podbřišku ale tak jako divně popsat pocity asi jako když je přeplněný močák a ještě prdy dohromady,nemám žádné křeče,jen se mi pak strašně špatně chodí a vadí mi to. Mám docela strach zda to nemohou být nějaké stahy či tak ,ale je to vnitřní ne i na povrchu jedno dítě už mám a při kontrakci přeci tuhne břicho tohle je takové o hodně jemnější ale nepříjemné protože mě to omezuje v pohybu a pak jsem uplně vyčerpaná,začala jsem si brát pro jistotu magnesium pak se mi i trochu uleví ale když odpočívám a jsem v klidu tak ten pocit v břiše nemám. Asi je těžké říct co to muže být ale prosím alespon o váš názor. Děkuji moc jo a ještě je to od pupíku dolu asi o palec a směrem do leva. Těhotná jsem z pravého vaječníku ale kde je mimisek uchycený v děloze to netuším. To jen pro doplnění info .

rajka
28. únor 2008

Dobrý večer,
v poslední době mě pobolívá v okolí pupku, nejčastěji nad pupkem, takové píchání. Chtěla jsem se zeptat, zda je to normální. U dcery jsem tyto potíže neměla, tak nevím 🙂
Děkuji za odpověď.

vilo
29. únor 2008

Dobrý den, tak píšu jak jsem dopadla v dia poradně: řekla bych že celkem dobře, glykemii jsem měla 4,7 před jídlem a 6,3 po jídle, dr mi dala dietu (i když mi to jako dieta nepřijde, jenom jím méně ovoce a ne sladké), do 32 tt mě budou kontrolovat. Jinak srdíčko mimča je v pořádku a čekáme vytouženou holčičku 🙂

janeyzelvicka
29. únor 2008

Zdravím porodní babičko... měla bych jeden dotaz, ale je to spíš pro zajímavost... Můj tchán se přede mnou několikrát chlubil (asi aby mě potěšil 😠 ), že měl 5 kilo, když se narodil, a jeho kamarád 6 kg. Je to vůbec možné, nebo jsou to jen takové řeči typu jedna paní povídala...

petulkakri
29. únor 2008

Dobrý den. Mám dotaz ohledně antikoncepce. V 8. týdnu po porodu jsem dostala menzes, ale od té doby nic. Plně kojím. Mám předepsanou antikoncepci Cerazete, ale ještě jsem ji neužila, nevím jak, když teď nemenstruuji...Můžete mi poradit, kdy mám začít brát tu antikoncepci? A ještě jeden dotaz ohledně kojení. Malý má 3měs, ale já mám pořád málo mlíka, piju hektolitry vody i v noci, čaje na kojení, jím snad pořád a nic. Malého přikládám opravdu často a večer už nemám skoro nic, tak mu musím dát UM jinak strašně řve hlady a od prsa se odtahuje. Co můžu dělat? Malý ale prospívá, jen mám strach, abychom neskončili na UM úplně. Děkuji

porodni_baba
autor
1. bře 2008

lumr • 31tt • 28. únor 2008 v 11:06...nejpřesnější UZ je kolem 12-13tt...tedy bych u vás viděla TP 5.5.
Přesně tak jak si myslíte- ty další UZ už neřeší stáří miminka, ale jen to jak roste a jakému tt to odpovídá- s termínem porodu už to nesouvisí 😉

robi • 34tt • 28. únor 2008 v 17:18...tak v tom případě se asi dle tabulek nelišíte váhově otolik. To co vám lékařka doporučila s klidným srdcem dodržte. To vám ani mimču uškodit nemůže 😉 A ať je na kontrole všechno v pořádku. Hodně štěstíčka 🙂

lenkab. • 1d, 12tt • 28. únor 2008 ve 20:08)
a
rajka • 1d, 30tt • 28. únor 2008 ve 20:36
dámy, odpověď pro vás dvě mám společnou. Obojí co popisujete by mělo být naprosto vpořádku. Myslím že jde hlavně o to, že vaše druhé děti vám chtějí ukázat, že jsou individuality a že nemůžou být těhotenství s nimi srovnávána s těhotenstvími s jejich staršími sourozenci. Hodně štěstíčka vám oběma 🙂

vilo • 27tt • Včera v 11:32...gratulace k holčince i ke krásným výsledkům. Když jste dietu vzala za svou a nepřipadá vám jako omezující, je to to nejlepší co může být. Hodně štěstíčka 🙂

janeyzelvicka • 19tt • Včera ve 14:18...možné to samozřejmě je. Již se narodili u nás i ve světě děti mnohem větší, ale jde spíše o výjimky. Ale samozřejmě tak jak se zvětšuje např. výška populace, mírně roste i průměrná porodní váha. Nenechte se strašit- vaše mimčo bude určitě normální váhy 🙂

porodni_baba
autor
1. bře 2008

petulkakri • 1d • Včera ve 14:31...k antikoncepci Cerazete. Pokud pravidelně nemenstruujete můžete s jejím užíváním začít kdykoliv. Vyberte si nějaký den aby se vám to hezky pamatovala. Tato atk se bere bez přestávky tedy celých 28 dní (pokud jste brala atk před těhu, ta se bere 21 dní a 7 dní pauzaú- bez přestávky. Doberete 28 dní a začnete nové platíčko. Pouze tím že nemenstruujete a nevíme ve které fázi cyklu začnete atk užívat, berte první platíčko jako startovní a vězte že ještě během něj nebudete plně chráněná před otěhotněním. Tedy během užívání tohoto prvního platíčka případně použijte i jinou formu atk nejlépe kondom. Od druhého platíčka už se můžete na atk normálně spolehnout 😉
Můžete u jejího užívání lehce špinit zpočátku to je normální. Pokud by to bylo více, nebo se vyskytli jiné problémy bylo by třeba poradit se s lékařem. Ale samozřejmě přeju aby se nic takového nestalo, a byla jste spokojenou uživatelkou této atk 😉

Ke kojení. Možná i v porodnici vás měli upozornit, že existují tzv. růstové spurty mimča. Dva už jste překonali, tento který prožíváte teď je třetí a ještě vás případně čeká jeden. Jsou obvykle okolo 3 a 6. týdne věku a kolem 3. a 6. měsíce. Je to tzv. relativní nedostatek mlíčka. Nakojte vždy nejprve z prsu a pak až dejte UM. Přikládejte často a poctivě tak jak jste zvyklá. Nemějte strach příroda to tak zařídila a jaká je potřeba zvýší se dle toho i produkce mlíčka. Jen je potřeba vytrvat a nenechat se rozhodit tím, že mimčo je více neklidné, protože relativně mu to mlíčko jakoby opravdu nestačí. Ale až tohle překonáte zase bude dobře nebojte.
Hodně štěstíčka a dál kojte. Kojení má svoji velikou váhu i v případě že není plné a dokrmujete UM 🙂 🙂 🙂 děláte pro mimčo jen to nejlepší 🙂

lukin
1. bře 2008

Ahoj porodní babičko, mám další dotaz. Poslední dny mívám světle hnědý výtok v podobě zulce. Je to normální nebo se jedná o nějakou infekci?

l.tu
1. bře 2008

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat na příznaky tvrdnutí břicha.Byla jsem na plodové vodě a p.doktor říkal že tu je riziko tvrdnutí břicha, je mi celkem nevolno a mám citlivé bříško těhotná jsem poprvé ve 18tt.Předem děkuji za odpověd 😔

s2007
1. bře 2008

ahoj lukin já sice nejsem porodní babička ale to co pišeš o tom vytoku tak to jsem měla u prvního mimča a za 2dny jsem šla rodit tak snad tě to uklidní 😉

lenkab.
1. bře 2008

prodní babičko moc děkuji za odpověd,ještě jsem se chtěla zeptat zda by jsi neporadila něco na ulevu od větru docela mě obtěžuje velká plynatost i vžaludku aj v bříšku, fenykl se prý v těhu nesmí tak nevím co čím si pomoci abych neublížila mimískovi. Děkuji za tvou radu.

lukin
1. bře 2008

s2007: Jéé, děkuju za odpověď 🙂 Tak doufám, že to zítra dáme 🙂

s2007
1. bře 2008

já myslím, že to máš za par a ještě k tomu to počasí, idealní na porod tak hodně štěstí at jste v pořadku,pak dej vedět jak si dopadla 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru