Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

erian
7. lis 2009

Čau holky, dík za částečné uklidnění, jsem zvědavá, co odpoví babi, nejsem typ, co zbytečně stresuje, akorát že teď chodím do kurzu, kde mi porodní asistentka řekla, že od 27. tt se poloha ustaluje takže jestli s tím chci něco dělat měla bych urychleně začít (jsem 26 tt). Přišlo mi to na jednu stranu logický, protože čím víc mimčo roste tím míń má na to otočení prostoru. Takže tak.

masacek
8. lis 2009

erien mě se Lucka otočila až ve 32týdnu takže myslím že pozdě rozhodně nemáš 😀 .

davlu
9. lis 2009

Erian, myslím, že to že se začíná ustalovat, myslela jako, že se sice některé mimi už otočí hlavičkou dolů, ale teprve to období začíná ale bude mít možnost přetočit se ještě několik týdnů. Taky jsem se bála aby se otočilo a malý se mi otočil někdy v 33.tt a to tam nosím velkého cvalíčka. Tím bych se fakt nestresovala. Místa tam má teď ještě hooooodně. Málo místa má fakt až ke konci. Tak hezký a pohodový zbytek těhulení a hladký porod. 🙂

porodni_baba
autor
9. lis 2009

aninam • 1d, 21tt • 6. listopad 2009 v 09:41...urcite nepoznamena, preji brzke uzdraveni 🙂

erian • 6. listopad 2009 v 18:28...pph I. je prvni postaveni, tedy zadicka vlevo, u vasi leve ruky, hlavicka je pri poloze pph dole, pri ppkp nahore 😉 Pomoc je zatim zbytecna, jeste je spoustu casu na pretoceni mimca hlavickou. Ale muzete zkusit cvicit tzv. kocici hrbety 😉 Def. ustaleni polohy vetsinou do 36tt, ale je mozne pretoceni i v terminu porodu 😉

porodni_baba
autor
9. lis 2009

kulicka • 1d • 6. listopad 2009 ve 23:02...ta vahova hranice pro porod KP je 3.5kg 😉

gejbule1 • 3d • 7. listopad 2009 ve 12:59...zjistuji se protilatky a to ruzne, zalezi co si lekar vyzada. Podle mnozstvi zjistovanych udaju i skladby muze byt i ruzny cas cekani, ale obecne kolem tydne.

erian • 7. listopad 2009 ve 13:10....logicky to sice vypada, ale zase az tak neni. Protoze az kolem 30tt vznika tzv. fyziologicky polyhydramnion, coz je stav s mnozstvi plodove vody. Relativne je v te dobe nejvice plodove vody vyhledem k vaze mimca, tim i nejvic prostoru na pretoceni 😉

bibik27
9. lis 2009

Ahoj porodna baba. U svojej gynekologicky som bola v 36.tt a ta mi povedala,ze babo je malicke,takze mi posuva termin porodu o 2 tyzdne. Takze ja teraz stresujem....
Predtym som mala 2 porody,jeden chlapcek vazil 3800g a druhy 3600g.No ja si myslim,ze nikde nie je napisane,ze aj tretie dieta musi mat taku porodnu hmotnost a vraj to ma byt dievcatko.v 38. tt pri prevazovani ultrazvukom vazilo 2600g.Je to malo?Moze sa v 36.tt zmenit termin porodu kvoli nizkej hmotnosti babatka?

porodni_baba
autor
10. lis 2009

bibik27 • 2d, 40tt • Včera v 19:58...to je naprosty nesmysl. V 36tt nelze upravovat termin porodu. Doporucuji zmenit lekare...popr. nevim jake jsou v SK zvyky, ale u nas je treba kolem tohoto tt zvykem predavat tehulku do pece porodnice. Min. doporucuji navstivit porodnici a domluvit se tam. Ze je miminko kolem tohoto tydne mensi taky muze znamenat, ze uz se mu idealne nedari... 😒
Urcite bezte jinam, tady jde opravdu o zdravi vaseho mimca, snad ne jeste o neco vic...

kasyma
10. lis 2009

Ahoj porodní babičko, mám takový problém a chci se zeptat na radu.Dneska jsem chtěla jet do města,už jsem byla připravená a všechno,ale najednou se mi úplně zatmělo před očima,staršnej nával tlaku do hlavy,kterej přecházel až v takový brnění a horko a pot po celým těle hlavně v obličeji,byla jsem jak opařená zatím jsem totiž v těhu neměla žádný problém (ťuk ťuk) tak jsem si chvíli sedla s tim,že to přejde a bude to dobrý. Když už se zdálo,že je to dobrý tak jsem se pomalu zvedla a ono znova musela jsem se zapřít o stůl byla jsem strašně zesláblá a úplně se sesunula k zemi nebyla jsem schopná ničeho fakt hnusnej pocit. Nevíte čim by to mohlo být? Napadlo mě rychlá změna tlaku. Prosím poraďte, zítra jdu sice na kontrolu tak to zkusím říct Dr.,ale zajímalo by mne čím by to mohlo být. Předem moc děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
11. lis 2009

kasyma • 29tt • Včera v 17:28...opravdu z toho co popisujete mne nic jineho nez nahla zmena tlaku nenapada...lekare urcite upozornete. S vyhodou by bylo alespon zapujcit tonometr a merit tlak doma alespon obcas orientacne 😉

andelka
11. lis 2009

kasyma: tohle se mi stalo před 14 dny. Omdlela jsem v tramvaji - taky, mi bylo najednou divně, pak tma před očima a už jsem se vezla na zem, byla to otázka pár vteřin. Musela jsem si sednout, napít se, otevřít okno, byla jsem úplně zelená. Po chvíli se to spravilo. Doktorovi na kontrole jsem to pak řekla a říkal, že těhotné jsou citlivější a k mdlobám náchylnější. Od té doby si dávám větší pozor, snažím se nejezdit v MHD ve špičce, vžycky si sednout, mít u sebe pití a jídlo. Tlak mám spíše nižší, máme tlakoměr doma, je to dobrá věc.

andelka
11. lis 2009

Měla bych taky dotaz:
Všimla jsem si, že posledních několik dní mám něco jako výtok, musím používat intimky nebo hodně často měnit kalhotky. Je řídký, světlý, jakoby krémový,bez zápachu, nic mě nesvědí, nepálí, ale i tak nevím, jestli je to normální, případně co s tím. Ny mykózy jsem nikdy netrpěla, na intimní hygienu používám Lactacyd.
Děkuji.

davlu
11. lis 2009

Anděl, neboj, v těhotenství je zvýšený množství výtoku zcela normální, pokud nezapáchá a nesvědí...Taky jsem to tak měla až doteď. Každý den 2 intimky a na noc taky...říkal nám to i Dr. na předporodní besedě, že je ho hodně a má to skoro každá. Tak klííd a užívej těhu.

davlu
11. lis 2009

Ahoj porod. babičko. Taky se tě zeptám. Mám už 4 dny po termínu. Dle Utz 7.11. dle PM 8.11., ale malý je pořád hodně vysoko a nenaléhá dostatečně na čípek. V pondělí mě čeká vyvolávačka. 10 let jsem závodně tancovala a mám dost pevné svalstvo na břiše. A to je prý problém, že dítě nepustí do porodních cest. Zkusí se ven dostat vyvoláváním, ale většinou to končí císařem. Je to nejspíš pravda...???

A ještě, pokud mám po sexu dost silné poslíčky (3 hod. po 5ti minutách), napomáhají otevírat hrdlo, nebo si jen vytrpím trochu bolesti, ale na porodní cesty to nemá vliv? Dle Dr. jsem v 41.tt pouze na 1 prst. Děkuji Vám za odpověď.

jancaa
11. lis 2009

Ahoj porodní babičko, chtěla bych se zeptat na nevolnost ke konci těhotenství. Od neděle 8.11 do úterka 10.11 mě přepadla náhlá nevolnost, nechuť k jídlu, pocit na zvracení... V neděli odpoledne mi bylo dost zle, tak jsme vyrazili do porodnice, ale UTZ i monitor byl v pořádku, tak mě nehospitalizovali, s tím, že mám začít hlavně pít a jíst. Nemohla jsem skoro celý den ani pít, jak mi bylo nevolno. To trvalo i v pondělí a úterý, ale snažila jsem se pít a trošinku jíst. Dnes ve středu je to konečně lepší, mám chuť k jídlu. Jinak otoky ani vysoký tlak nemám, střevní problémy jsem neměla, doteď bylo vše o.k. Z jídla to podle mne nebylo, jedli jsme s maželem stejné a nic podezřelého. Mohlo by se jednat o něco vážného? U prvního těhu mě nevolnost ke konci netrápila. ☹ Děkuji za odpověď, Janca

broskvicka21
11. lis 2009

Dobrý den porodní babičko. Mám podobný dotaz jako andelka. Výtok mě trápil ke konci těhotenství, nesvědělo to ani nezapáchalo. Bez intimky jsem se nehnula. Těšila jsem se, že po porodu to bude jinak. V šestinedělí jsem si myslela, že mám stále očistky, na kontrole po šestinedělí mi pán doktor řekl, že je to zánět ( i když to nesvědělo, nepálilo ani nezapáchalo), dostala jsem tabletky. Výtok mám stále a to i šest měsíců po porodu. Je to pořád stejné nic to nedělá, jen bez intinky nemůžu být. Po šestineděli mi dr. řekl, že jsem měla dost velké poporodníporanění a že je to dost volné at ak se tam lépe dostane voda. Stále se jen sprchuji, do bazenu nechodím a používam prostředky na intimní hygienu. Jak s tím můžu dál bojovat. A pokud bych chtěla jít do bazenů existují třeba nějaké tampony. Četla jsem v těhotenství, že extují nějaké tampony pro těhotné. Děkuji moc za odpověď!

andelka
11. lis 2009

davlu: Děkuju za uklidnění 🙂 tobě přeju brzký a bezproblémový porod. Máte vybrané krásné jméno pro synka 🙂
Za 14 dní jdu na kontrolu, tak to ještě proberu s doktorem. Slyšela jsem o tom, že výtok bývá normální, ale stejně mě to zaskočilo.

kasyma
11. lis 2009

Babičko děkuju za radu 🙂 tonometr naštěstí mám tak budu měřit 😉

Andelka: Díky za napsání tvé zkušenosti, jinak s tím výtokem určitě to není nic neobvyklého obzvlášť v těhotenství. Taky jsem si tím prošla cca kolem 20 tt jsem měla také výtok,ale ten už byl svědivý a dost nepříjemný tak mi Dr. předepsal čípky myslím Pimafucin nebo tak nějak se to jmenovalo a od tý doby musím zaklepat (ťuk ťuk 🙂 ) je to dobré, tak přeju ať je vše v pořádku a užiješ si klidné těhulkování 😵

andelka
11. lis 2009

kasyma: Děkuju 🙂 to omdlení byla strašně nepříjemná zkušenost, musíme být na sebe teď opatrné. 😉

davlu
11. lis 2009

mám ještě jeden dotaz. Když mě Dr. vyšetřila vnitřně teď v 40+3.tt, řekla, že vyvolávání by mělo jít dobře, že jsem na prst. Myslela tím na prst otevřená? A pokud nejspíš ano, znamená to, že v čípku již není hlen. zátka? Děkuji za odpovědi. 🙂

porodni_baba
autor
12. lis 2009

andelka • 15tt • Včera v 10:18...naprosto v poradku, pokud nesvedi, nepali, nezapacha...neresit 🙂

porodni_baba
autor
12. lis 2009

davlu • 41tt • Včera v 10:52...pravda az po to ze to vetsinou konci cisarem, to bych tedy rozhodne nerekla 😉
Poslicky muzou mit maly vliv /viz vase otevreni pro prst/ ale vetsinou nemaji moc vliv na cipek. Je to proste trening delohy 😉 Brzky a rychly porod preji 😵

porodni_baba
autor
12. lis 2009

jancaa • 1d, 36tt • Včera ve 14:05...pravdepodobne o nic vazneho nepujde...dietni chyba to mohla byt i kdyz vas partner je ok, jako tehotna jste citlivejsi...ale spise proste chystajici se porod...nelezela jste treba na zadech - syndrom dolni dute zily - taky duvod k nevolnosti...jestli uz je dobre a i UZ a CTG hodte vse za hlavu a teste se na porod 🙂

porodni_baba
autor
12. lis 2009

broskvicka21 • 1d • Včera ve 14:55...malicko jiny pripad, v tehu to opravdu normalni bylo, po tehu uz ne. Jde o to ze se meni pH v pochve a potkal vas zanet, asi trosku problem se snizenim imunity / byva caste po porodu a behem kojeni...

""Po šestineděli mi dr. řekl, že jsem měla dost velké poporodníporanění a že je to dost volné at ak se tam lépe dostane voda.""...tohle tak docela nechapu? 😕 😅

s tou sprchou a intimnimi gely to nekdy bohuzel muze byt i o tom, ze ceho je moc... 😒
Bojovat bych zkusila pro zacatek s obnovanim normalni posevni flory....jogurty, lactobacily atd.
Do bazenu jiste muzete...doporucuje se napr. obyc tampon namoceny v olivovem oleji...to i pro tehotne, ale nemyslim, ze by to bylo nutne... 😉

porodni_baba
autor
12. lis 2009

davlu • 41tt • Dnes ve 00:01...ano na prst znamena ze cipek je pro prst prostupny. Hlenova zatka pravdepodobne z vetsi casti uz je pryc, ale nejaky zbytek jeste byt muze 😉

davlu
12. lis 2009

Babi, jsi zlatá, díky za odpovědi. Ráda se zase na tebe obrátím... 🙂 🙂 🙂

gtver
12. lis 2009

babi, jen píšu pokračování nekonečného seriálu o perikardiálním výpotku, takže: Výpotek stále trvá, je absolutně neměnný, prý se v něm nic nehromadí, to by se musel nějak vyvíjet. Veškeré standardní příčiny jeho vzniku lékaři zatím vyloučili, takže momentálně to označují za fyziologickou zvláštnost, která s největší pravděpodobností nemá na nic vliv. Někteří přiznávají, že pokud by o něm nevěděli, neviděli by ho.

lu777
13. lis 2009

dobrý den, porodní babi, ráda bych se zeptala na zkratky z utz... ty jsem sice našla na internetu, ale nevím jestli se z údajů dá zjistit jak je miminko vlastně velké?
mám hodnoty BPD, HC, CM, TCD, Va, AC, FL, HC/AC.... můžu z nich nějak vypočítat velikost miminka?

děkuju moc 🙂!

lucinecka
13. lis 2009

Dobrý večer babičko, chtěla bych se zeptat na aktuální téma prasečí chřipku, jaký máte názor na očkování těhulí? Děkuji 🙂

nellygray
13. lis 2009

Dobrý den, nikde jsem nic podobného nenašla, tak se zkusím optat Vás. Jsem v 24tt už několik dnů sleduji, vždy když si lehnu, mravenčení v boku - v druhém, než na kterém ležím, které přechází skoro až do pánve. Je to dost silné, pocit jako když do mě jde slabý proud. Čím to může být? Větší prokrvení? Jinak žádné zááadní problémy nemám, jen mi byly zjištěny vnitřní varixy, na což beru léky. Předem moc děkuji za dpověd.

monaberuska1
14. lis 2009

Dobrý den porodní bábí🙂
chtěla bych se vás zeptat,moje švagrová je v 12+0 tt už od 7 týdne těhotenství má problémy měla odchlíplé vjíčko tak jí doktorka dala prášky aby se jí to srovnalo tyto prasky se berou aji na udrezi tehotenstvi ale bohuzel nevim jak se jmenuji.tyto prasky bude brat do 4 mesice tehotenství, ktomu bere ještě kyselinu listovou a magnesium,když byla na kontrole v 11+1 tak ji rekla ze vajicko uz odchliple nema ze je vse v poradku, ale v 11+3 zacala krvacet tak jsme ji vezla na pohotovost a tam ji opet rekli ze se to muze stat ale ze je jinak vse v poradku,a jeli jsme domů v 11+5 jsme ji vezla k toktorce protoze ji bylo hrozne zle, ale ne od zaludku ale spise jakoby cele telo nemohla nic nez jenom lezet, doktorka ji rekla ze ma vse dobry ale ze se ji odchlipla placenta??a je ztooho dost vydesena, navic jsme zjistili problem, ktery u ni neni obvykli zacala byt hrozne moc precitlivena ale v takove mire ze zacne na vsechny nadavat a mysli si ze ji nikdo nepomaha a na sveho manzela nadava ze ji nechava doma samotnou a jde do prace,a on ji nemuze vysvetlit ze do prace musi, myslim si ze zacina mit nejake psychycké problémy, v pondeli s ni pojedu k doktorce skrz tyto stavy protoze ona vybouchne zacne nadavat ale nevi otom, za chvilku, neni si vedoma ze se neco takoveho stalo.prosim jaky mate na toto nazor??

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru