Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
28. zář 2010

@markusko stejná otázka stejná odpověď, viz výše 😉

lucie.krajcarova
28. zář 2010

@porodni_baba tak to bude asi ono, trvalo to přes dvě noci a spíš tedy špinění. žádná čerstvá krev. uvidíme, když tak k lékaři zajdu. děkuji mockrát.

lucie.krajcarova
28. zář 2010

ještě bych se chtěla zeptat.. známé se narodilo miminko ve 24tt. má 700 g. jaké má šance na přežití? vím, zní to hrozně. ale řekli jí, že kdyby přišla o den dříve, tak by se to bralo jako potrat... 😔

porodni_baba
autor
28. zář 2010

@lucie.krajcarova šance na přežití se v neonatologickém centru, ve kterém předpokládám, že se mimčo narodilo předpokládá asi 85%. Záleží hodně případ od případu a jakou léčbu stihli ještě mamince před porodem nasadit. Další problém je, že jedna věc je přežití a druhá kvalita života. Teď už nezbývá než spoléhat se na lékaře a jejich umění. Překvapivě tahle nejmenší miminka mívají větší touhu po přežití než ta o něco větší...Přeji Vaší známé hodně štěstí a pevné nervy, bude to potřebovat. Případně jí můžete předat kontakt na neziskovou organizaci Nedoklubko (www.nedoklubko.cz), která sdružuje rodiče předčasně narozených dětí 😉

lucie.krajcarova
28. zář 2010

babičko, díky moc.. předporodní pésče nebyla, protože šlo o překotný porod... ve výtahu v nemocnici mamince praskla voda. tak budem držet palečky...

luvie
28. zář 2010

@porodni_baba děkuji i tak za odpověď. Porod začal 3 dny po vypočteném TP, na jednu noc mi dali nějaký lék, který trochu kontrakce ztlumil, ale musím říct, že vůbec netuším, co to bylo, a že mi to vůbec dávali - dozvěděla jsem se to až následně... Vodu navrhovali pustit, ale až právě po těch dvou dnech, kdy už jsem byla dost fyzicky vyčerpaná, takže jsme se nakonec dohodli na CŘ, normální porod, který by prý mohl trvat třeba další dva dny, už bych asi nezvládla ☹
Jediné, co se mnou zkoušeli, bylo neustálé sledování ozev srdce plodu, občasné "doporučení" třeba sprchy... Bohužel. Možná čekali, že si poradím sama, měla jsem celkem detailní porodní plán, včetně varianty CŘ, kterou jsem chtěla využít jen v případě nejnutnějším, nakonec k tomu došlo.
Doktor, který mě vyšetřoval a pak i prováděl CŘ, mi řekl, že je možné, že dítě mělo špatně položenou hlavičku, že ve chvíli, kdy dojde ke kontrakcím, už v podstatě se s tím nedá nic dělat. Po operaci mi tuto informaci však nedokázal potvrdit. Stále byly důvody nepostupujícího porodu neznámé.
Poměr pánev dítě byl dle všech v pohodě. Pupečník omotyný neměla.
Co se týče neúčinných kontrakcí - dá se to nějak poznat? mohli mi to doktoři říct?
Může být důvod i psychického rázu? Na porod jsem se moc těšila, že bych to zakřikla?
Vím, že je to těžké, zhodnotit můj případ, ale i tak Vám moc děkuji za Váš čas a podporu.

sus
28. zář 2010

porodni_babicko, beru magnezium v rozpustne forme Magnez + B6, v jedne tablete je jen 100mg Mg a 0,67mg B6. je to produkt od Kruger.kdyz neberu toto a potrebuji neco silnejsiho tak beru od Doppelherz Magnez+vapnik forte.jedna tableta obsahuje 175mg Mg a 350mg Ca. asi dvakrat jsem vzala jednu tabletu z obojiho,kdyz jsem mela ty krece noc predtim horsi. jinak mi ale vetsinou staci tableta jedna. dekuji.

knobloska
28. zář 2010

Ahoj porodní babičko, při prvním těhotenství mi asi od 20tt hodně tvrdlo břicho. Dr mi napsal diagnózu "dráždivá děloha". Porod nakonec nastal v termínu, takže tvrdnutí břicha předčasný porod nezpůsobilo. Je ale fakt, že od toho 20.tt jsem celé dny jen ležela. Teď bychom chtěli druhé, ale mám strach, že se celá situace bude opakovat, ležet samozřejmě nebudu, to se s 2,5 letým děckem nedá a nerada bych riskovala předčasný porod.
Moje otázka tedy je, jestli vůbec existuje něco jako dráždivá děloha, pakliže ano, zda i u této diagnózy hrozí předčasný porod.
Tenkrát jsem ohledně tvrdnutí břicha psala do poradny pana dr. Kouckého a odpověď mě překvapila; udává, že "cvičné" kontrakce jsou zcela normální a že předčasné porody jsou způsobené hlavně neléčenou infekcí. Byla jsem tedy v klidu, pže můj lékař stěr a kultivaci provedl.
Jak to tedy je? 😒
Děkuju Lenka

leheckova
30. zář 2010

Jsem v 20tt a mam ted momentálně stejný problém mohla by jste mi taky napsat co s tim už to trvá asi 3tí den a dnes je to možná 6x ale spíš víc ....trvá to zhruba minutu mela jsem to i v predešlém těhotenství ale až v 8 mesíci takže celkem běžné na poslíčky ale víc jak do 10x to nebylo ale v 20tt se mi to zdá brzy nebo ne???jdu na kontrolu 6.10 a na utz mám to oznámit lékaři????děkuji za odpoved Jana

giselka
30. zář 2010

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli tři týdny po porodu ještě můžou být očistky krvavé? Respektive když už bylo jenom silnější špinění, je normální, že jsem začla znovu krvácet? Není to nijak moc, možná zbytečně plaším, ale 2 měsíce po prvním porodu jsem byla na revizi pro neustálé špinění a krvácení a nerada bych si to zopakovala. Beru kortikoidy, mohlo by to být i tím? Tehdy po prvním porodu mi dr řekl, že jsou to sice hormony, ale na druhou stranu že si nedokáže představit ten mechanismus, jak by to mohly způsobit. Každopádně jiné vysvětlení pro krvácení neměli

akdar1
1. říj 2010

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s vysokým titrem protilátek anti D?! Už mi vyskočil ve 30.TT na 1:1024, jezdím na kontroly do Prahy, ale nikdo mi kloudně nic neřekne, podle grafu bylo do titru 1:512 relativně v pořádku. Plod se zatím drží, na UZ není vidět žádný hydrops... Co mě čeká? Předem děkuji.

lanka
1. říj 2010

Dobrý den, uvažuji o odmítnutí testu na cukrovku, ale nechci riskovat příliš.
Dá se cukrovka poznat i jinak. Pokud ano jak a podle čeho?
(odmítnout chci na základě zkušenosti z minulého těhu. Nemám zájem si to projít znovu)
Předem děkuji za odpověď

sus
1. říj 2010

porodni_babicko,k memu dotazu ohledne magnezia bych se rada jeste zeptala na bolesti v podbrisku, od vcerejsiho dne mam bolesti v podbriskou a jsou docela neprijemne,jakoby neco se strevy? zhorsuji se pri jakemkoli vyraznejsim pohybu,i kdyz se otacim v posteli, v aute,kdyz najedeme na hrbol, kdyz zakaslu,zasmeju se.zacalo to z niceho nic,predtim ani naznak neceho podobneho.neprijde mi to normalni.podbrisek je taky citlivy na dotek,kdyz si na tech mistech potlacim,tak to boli. ziju v UK,za tri tydny se chystam do CR,uz mam vyrizene papiry,abych mohla rodit u nas. tady je pece takova vselijaka,mam pocit,ze kdyz s tim tady pujdu k doktorovi,tak mi reknou,ze to je normalni a budou cekat az to samo nejak prejde,tak jak je to tu zcela bezne,takze jsem k doktorovi zatim nesla.mne to normalni neprijde,ale je fakt,ze nevim,co je a co neni normalni.bricho mi prijde tvrde jako balon a taky nevim,jestli je to jeste normalni nebo uz ne,podle ceho se mam ridit?mam vytok,ktery je lehce zbarveny do zluta. dnes koncim 31.tyden. dekuji.

sus
2. říj 2010

porodni_babicko,tak ten vytok se mi od vcerejska zabarvil do svetle hnede barvy. je to normalni? nic me nesvedi,nezapacha. podbrisek me stale boli,ale kdyz nic nedelam,tak se to taky trochu uklidnuje a pak je tu ten hnedy vytok. co bych mela delat?

pepibubu
3. říj 2010

@sus co dělat? nečekat až ti porodní babička odpoví a upalovat k doktorovi, co ti nohy stačí.... Radši stokrát zbytečně než jednou něco zanedbat....

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@luvie vodu pouštět až po dvou dnech už je nesmysl. V porodnici asi nemáte moc velkou důvěru, příště bych určitě doporučila zvolit nějakou, které budete věřit více 😉
Psychika samozřejmě i u porodu hraje svoji roli, ale neřekla bych, že až takovouhle...spíše mám zkušenost...to jen na okraj, že zmiňujete porodní plán, mám s tím dost negativní zkušenost v tom smyslu, že většina kolegyň i lékařů se potom bojí něco zkoušet a nechává porod více méně na ženě samotné...Vaše zkušenost to bohužel jen potvrzuje 😒

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@sus obsah obojího je poměrně nízký, takže tak jak užíváte do 36tt naprosto bez námitek. Určitě by ale o užívání měl vědět Váš ošetřující gynekolog 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@knobloska vstupovat do dalšího těhotenství s přesvědčením, že ležet samozřejmě nebudu není dobrý začátek. Moje zkušenost je taková, že to pak rádo končí hospitalizací a nutností ležení 😒
Ano něco jako dráždivá děloha existuje, ale týká se to vždy jen konkrétního těhotenství, u příštího to už tak být nemusí, ale samozřejmě může, to Vám nikdo nezaručí nepředpoví...
Jinak samozřejmě dr. z poradny měl pravdu, ale nějak nechápu souvislost s Vaším problémem...pod pojmem dráždivá děloha si představuji větší problém než pár poslíčků během dne 😅

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@leheckova ano lékaři určitě, měl by vědět o Vašich pocitech a problémech během těhotenství, proto do té poradny také chodíte. Jinak 10 slabších stahů během dne by od poloviny těhotenství mělo být v pořádku.
😉

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@giselka 3 týdny po porodu jsou krvavé očistky ještě normální, i to, že se krvácení opět mírně zesílilo 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@akdar1 ano titr je zatím vysoký, takže přichází v úvahu zatím jen pravidelné kontroly ve 2-4týdenních intervalech. Pokud by se zhoršil nález pk přichází v úvahu kordocentéza, tedy odběr krve plodu a příp i transfuze, ale to už jsou krajní řešení, na která u Vás troufám si říci snad nedojde. Po 34tt je tendence invazivní zákroky omezit a už plod pouze sledovat, případně dříve porodit 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@lanka nevím, který tt jste a jak dopadl test na cukrovku minulém těhotenství?
Co bylo za problém během testu?
Jinak z těch málo informací co mám, je případná neléčená cukrovka vysoké riziko pro plod i pro Vás samotnou 😒

porodni_baba
autor
3. říj 2010

@sus vzhledem k tt určitě návštěva lékaře. Vím že v tomto není péče v UK úplně ideální, ale alespoň pro částečný klid bych k lékaři určitě zašla.

giselka
3. říj 2010

@porodni_baba děkuju za odpověď 😉

lanka
3. říj 2010

"případná neléčená cukrovka vysoké riziko pro plod i pro Vás samotnou"
ano to vím. Proto mne zajímá zda se dá poznat i jinak aniž by bylo nutné prodělat zátěžový test. Ostatně dřív nebyl dělán plošně všem, ale jen vybraným "z ohrožené skupiny" pokud je mi známo... Navíc je to zátěžový test nejen pro mne ale i pro plod ač se tímto faktorem a jeho dopady zatím lékaři moc nezabývají (avšak to už je mimo můj dotaz)
Jsem ve 20tt (tedy mám na rozhodnutí ještě čas), test v minulém těhotenství byl hodnocen negativně (prostě v normě).
V průběhu minulého testu nedošlo k žádnému "problému" když pominu lidský a hygienický faktor. Skutečně nemám zájem si tuto zkušenost zopakovat. Z tohoto důvodu hledám odpověď na otázku zda lze cukrovku poznat i bez testu.

jitina
4. říj 2010

Dobrý den babi,chtela bych se zeptat na pojem,nikde jsem ho na netu nenasla,tak snad mi poradite,protoze k doktorovi sedostanu az pristi tyden a nejak me to vrta!Dnes jsem byla na genetice (20 tyden) a jelikoz jsem trosku silnejsi tak proste ultrazvuk nebyl na 100%,prdolatko bylo jeste otocene zadickama,tak srdicko vubec nezkontroloval a poslal me k nejake doktorce,ktera tomu pry vic rozumi pres to srdicko v prenatalnim obdobi!Od obliceje az po patu,pres vnitrni organy je vsechno fyziologicke!Jen to srdicko,skrz to,ze bylo mimi otocene zadama nezmeril tim doplerem!A ta kolonka ktera me trapi je- DOPPLER a.uterinae:neni patrny postsystolicky "notch"-riziko 😒
Tak prave by me zajimalo,co to znamena,a co obnasi riziko,pac mi k tomu nic nerekl 😠 ,az doma jsem na to prisla.moc Vam dekuji za odpoved.krasny zbytek dne!Jitka

luvie
4. říj 2010

@porodni_baba Děkuju za Vaše vyjádření.

leheckova
5. říj 2010

@porodni_baba Děkuji Vám za odpověď

leheckova
5. říj 2010

@sus Sus nevim zda jsi byla už u lékaře ale ja to hle měla také bylo to jako křeče v břiše nebo střeva do toho jsem měla střevní problémy nakonec se ze špinění vyklubala mikóza nasadil mi léky a vse zmizelo hrozně jsem se bála že zase přijdu o miminko a pritom to byli kvasinky zajdi si k lekaři uleví se tobe i miminku

sus
5. říj 2010

@porodni_baba dekuji.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru