Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
8. čer 2007

jeste ad kaceenka81: vase brisko je spise mensi, ale neni to vubec nenormalni...asi taky nejste zadna obryne, tim padem ani mimi...
vemte krejcovsky metr a merte od vrsku stydke spony na vrchol briska a uvidite kolik namerite... 😉
Vase brisko je na vas tt uplne vporadku budte klidna 😉

porodni_baba
autor
8. čer 2007

ad kacabacka:
tehu cukrovka...vetsinou spojena s nejakymi predispozicemi...
dnes se od 25 let dela screening...tedy vysetreni se zatezi cukru kdy se po vypiti sladke vody meri hodnoty po 1 a po 2 hodinach...
u mladsich zen se provadi jen pokud maji rodinnou zatez, nebo se treba objevi cukr v moci atd.
vetsinou je jen v tehu a po porodu konci...onio jde hlavne o to, ze se to hlida kvuli mimi, aby neprerostlo a nemelo velke problemy po porodu
kontrolni nabery u maminky se pak delaji po sestinedeli a pokud jsou ok, vse tim konci
v malem procentu muze tehu prejit v cukrovku II.typu tedy tzv. drive stareckou...
leci se vetsinou dietou...a prisnym sledovani krevniho cukru samotnou mamkou a lekarem...pokud jsou hodnoty horsi nastupuje nutnost inzulinu 😉

pirlenka
8. čer 2007

Babičko, děkuji za odpověď a měla bych další dotazy:

1) jsou nějaké příznaky těhu cukrovky? Je mi 26, ale Dr. mě na testy neposlala, když jsme jí prý neměli v rodině. Mám na testech trvat, i když už jsem 33tt nebo už je pozdě?

2) včera jsem byla po 14 dnech v poradně, CS mi vyskočilo z 2 na 6 a prcek je prý hodně natlačenej v pánvi. Chtěla mě poslat do nemocnice, nakonec má ležet a pokládat si pánev. Chtěla jsem vědět, jak hodně už je teď mimi vyvinuté, případně co se ještě dovyvíjí a zda už můžu být v tomto týdnu v "klidu".

DĚKUJI 😵

porodni_baba
autor
8. čer 2007

ad kaceenka81: to ze citite mimi jen vecer a jen v poloze na zadech je v tomto tt uplne normalni 😉

ad linda02: Oxytocinovy zatezovy test....dlouhy monitor...dojdete si pred tim na wc... 😅 ....urcitou dobu vam bude kapat infuze s oxytocinem, coz je hormon, kt by mel vyvolat stahy...sleduje se reaktivita vasi delohy, tedy to zda se vubec stahy daji vyvolat....a jak na ne mimi pripadne reaguje...tedy jak reaguje na zatez
do 42 ukonceneho tt...by melo byt tehu ukonceno, takze vyvolavat by meli zacit primerene brzo...vetsinou tak 41+3
Hamiltonuv hmat...jakoby odloupnuti vnitrni casti porodnicke branky od plodovych obalu mimca...se provadi jako pokus o indukci porodu...musi k tomu byt ovsem podminky....tzn.ze musite alespon trochu otevrena aby se dalo prstem dostat skrze cipek...pokud mate tehu nalez, tedy uzavrene hrdlo...Hamiltona provest nelze 😀

porodni_baba
autor
8. čer 2007

ad alca.m: to je podvedomi...do niceho se nenutte a uzivejte si jenom toho ze jste spolu a ze cekate mimi 😉

porodni_baba
autor
8. čer 2007

pirlenka:
1/ příznaky...no hlavne asi cukr v moci, nebo jeho vysoka hladina v krvi...
trvat na nich nemusite...pokud opravdu nemate zadne dedicne predispozice a vas vek je pouze na hranici kdy je dnes usus posilat tehotne na tento test...a mate pravdu vetsinou se provadi mnohem drive 😉

2/ budte uplne v klidu a to doslova...33tt uz je relativne za vodou 😉 pokud by zacal predcasny porod bylo by dobre jet do porodnice drive aby stihli porod oddalit a vam napichat kortikoidy...coz jsou latky, ktere indukuji dozravani plic u mimi..a hlavne tvorbu tzv. surfaktantu, coz je latka nezbytna pro spravnou fci plic 😉
AL¨le hezky se setrete kazdy den ¨ci tyden navic smerem k terminu je pro vase mimi dobry 🙂

pirlenka
8. čer 2007

Moc děkuji za odpověď a uklidnění 😵 😵 Jste skvělá, že se nám takto věnujete 😵 😵

cherub
8. čer 2007

vážená paní porodní asistentko 🙂

měla bych dotaz ohledně postupu mých lékařů při přenášení miminka. Měla jsem termín porodu 31. 5. 2007, ale dosud chodím s bříškem jako koule... Dnes jsem byla na kontrole, KTG je v pořádku, i když křivka, která zaznamenává stahy dělohy byla rovná jako pravítko. Dle UTZ jsou i průtoky plodové vody v normě.
Nemám vška ani trochu zkrácený čípek a otevřená jsem sotva na špičku prstu.
Na další kontrolu jsem objednaná na pondělí - tedy 11 den přenášení, ale podle všeho si mě tam nechtějí nechat pro případnou indukci. Je tohle správné? nemůže být miminko ohroženo? Mám právo trvat na tom, aby mě již hospitalizovali a provedli vyvolání co nejdříve? a jaká je pravděpodobnost, že mi nepomůžou ani léky a budu muset postoupit císařský řez?

Promiňte za tolik otázek najednou, ale jsem psychicky úplně vydeptaná, doktoři stále opakují "nevíme, uvidíme" a to mi na klidu nepřidá.

Děkuji 🙂

kar.la
8. čer 2007

Dobrý večer porodní babičko.
Také bych na vás měla jeden dotaz. Jsem na začátku 35.tt. V úterý mi paní doktorka sdělila, že mám mít klidový režim, protože miminko už hodně tlačí hlavičkou dolů a zkracuje se mi čípek. (CS tentokrát do průkazky nezaznamenala, cca před měsícem jsem měla CS2). Mám mít klidový režim... Poslední dobou se mi stává, že když si lehnu na záda, tak kromě obvyklého okamžitého ztvrdnutí břicha mám bolesti v kříži. Poslední dva dny mám ty křížové bolesti nepravidelé. Bolí pár minut, pak odezní.... Po nějaké době zase... U toho mám tužší břicho. Chci se zeptat na váš názor, jestli jsou to obyčejné bolesti, které k těhotenství patří, nebo jestli se může jednat o poslíčky příp. o stahy... Děkuji moc za odpověď a omlouvám se za dlouhý příspěvek 😅

adrianav
9. čer 2007

Dobry den, mam takovy problem...jsem ve 25tt a ted se mi stalo,ze jsem na kalhotkach objevila takovou malou krvavou skvrnku,ale ne moc proste jen takovou kapicku,jakoby trosku zabarveny vytok nebo tak neco...potom 2 dny nic a dnes se mi to stalo zase....muze to byt neco vazneho???zadne bolesti nebo nepravidelnosti nepocituji tak nevim jestli s tim mam chodit k doktorovi a nebo je to normalni.....dekuji

kirax
9. čer 2007

já bych měla podobný dotaz jako adrianav-používám kvůli výtoku intimky,výtok má barvu tmavěžlutou.ale dneska jsem objevila i něco jako malinkatou červenou tečku.mám se znepokojovat,nebo by muselo být krve více?byla to opravdu jen malá tečka ale i tak mě to vyděsilo. ☹

kalo
9. čer 2007

Dobrý den, porodní babičko,
prosím Vás o názor na cviky-kočičí hřbety v těhotenství. Prý je to dobrý cvik, když se miminku nechce otočit hlavičkou dolu...což je můj případ. Bojím se, abych mu zase nejak neublížila...Děkuji za odpověd

ygreen
9. čer 2007

Dobrý večer, mám také dotaz,
dnes jsem 20DC (mám 33-37 denní cykly). Protože nevím kdy a vůbec zda ovuluji, zkoušíme to zhruba od 14DC. 17DC mě pobolíval pravý vaječník a při sexu to bylo dost nepříjemné. 18DC byl sex bez problémů, ale v noci mě pravý vaječník bolel docela dost a našla jsem na toal. pap. pár kapek krve. 19DC byl bez problémů jen pociťuji zlehka pr. vaječník a dnes, tj. 20DC jsem odpoledne začala trochu krvácet - asi jako první den MS, tj. poměrně slabě, a teď večer už zase nic.
Nikdy se mi nic takového nestalo a o mimi se snažíme první měsíc, přestože HA neberu již rok. Myslíte, že by se mohlo jednat o uhnizďování vajíčka či pouze o ovulaci? Počítám, že i kdybych ovulovala velmi brzy, tj.14DC nemohlo by toto malé krvácení ukazovat na mimoděložní tehotenství, že?
A jen podotýkám, že jsem před pár dny absolvovala preventivní prohlídku u svého mudry a vše bylo v nejlepším pořádku.
Předem děkuji za odpověď a také za Vaši poradnu 😵

sue
9. čer 2007

Kalo, presne neporadím, ale neodporúča sa to v určitom období kvôli tomu, že by si dieťatko mohlo omotať pupočnú šnúru okolo krku

porodni_baba
autor
9. čer 2007

cherub:
jen oprava...myslim, ze se jedna o prutoky pupecnikem (ne o prutok plodove vody 😉 )

on spravny postup neexistuje..jsou jen jakesi doporucene postupy a zalezi na te ktere porodnici, jak to tam delaji...vetsinou se do 10.dne po terminu nechava vse v klidu...jen bych spice doporucila vetsi kontrolu...tedy alespon obden KTG 😔
Miminko muze byt ohrozeno bohuzel v kterekoliv fazi tehu, tömu nikdo nezabrani...

Trvat muzete na tom, co myslite, ze je spravne, ale jestli vam vyhovi je ve hvezdach...pokud by nechteli, asi by vam nezbylo nez vyhledat jinou porodnici...
Spolehnete se na intuici...ale myslim, ze pokud naznacite obavu o miminko v hospitalizaci vam vyhovi...ja si uprimne myslim, ze si vas tam v pondeli uz nechaji 🙂
Uzus v CR, co ja tedy vim, je, ze by tehu melo byt ukonceno do ukonceneho 42tt...to by asi dodrzet meli 😉
Moznost ze porod nepujde vyvolat je mala, ale samozrejme existuje...pak nezbyva nic jineho nez cisar...ale to je az ta posledni moznost..
pokud byste chtela znat presna % tak to bohuzel nevim 😒

budte klidna a neztracejte nadeji na spontanni porod. Verte sobe a svemu miminku, ze jeste pozna cas, kdy je dobre se uz narodit 😉
Nenechte se vydeptat🙂 radi by vam rekli vice ale oni sami nevi🙂))
Hlavne se neupnete na to, ze hned jak nastoupite do nemocnice jeste ten den porodite...tak to nechodi.bvohuzel..nechte tomu volny prubeh....budte prosim trpeliva...
Vas nejvetsi ukol ted je sledovat mnozstvi pohybu....pokud by se vam zdalo, ze pohybu rapidne ubyva, nebo by se vam jinak nezdali je¨dte hned do porodnice na monitor...
preju hodne stesti a brzky porod 😉 ozvete se jak jset dopadla 😉

porodni_baba
autor
9. čer 2007

kar.la: jedna se o normalni poslicky a ty uz k tomuto tydnu tehu patri (jen nesmi byt pravidelne nebo bolestive)...budte klidna vice odpocivejte...tohle je uplne normalni 😉
Jeste k lehani na zadech...v tomto tt uz nedoporucuji...spise lehejte na boku...z polohy na zadech se muze udelat spatne vam i mimi 😉

porodni_baba
autor
9. čer 2007

ad adrianav: pokud je to opravdu jen kapicka neresila bych to, pokud by to bylo vice, nebo se to jeste nekolikrat opakovalo...zasla bych k lekari 😅

porodni_baba
autor
9. čer 2007

ad kirax: tecku bych neresila, ale spise ten vytok...to bych nechala vysetrit...kultivace povi jestli je to treba prelecit...az budete mit cas zaskocte k pani doktorce/panu doktorovi 😉

porodni_baba
autor
9. čer 2007

ad kalo: cvicte dale....ublizit mimi byste nemela pokud cokoliv neprovadite nasilim...klidne cvicte...preju at se mimis umoudri a otoci hezky hlavickou dolu 😉

porodni_baba
autor
9. čer 2007

ad ygreen:
tu bolest vajecniku bych pripisovala ovulaci...
😉
pri mimodeloznim tehu by byla bolest pravdepodobne vetsi 🤐
doufam, ze jsem vam trochu pomohla 😉

porodni_baba
autor
9. čer 2007

ad sue: v tak vysokem tt jako je kalo uz by se to mimi delalo tezko to omotavani snury 😀
jinak myslim, ze tohle je jesna z babskych pover, ktere se nezakladaji na realnem podkla¨de...tedy na pozorovani...
pupecnik okolo krku ma pri narozeni hodne mimisku a nicemu to nevadi....
pokud se tedy neutahuje...to pak vetsinou konci cisarem ...ale to uz je na jine povidani 😉

adrianav
10. čer 2007

Dobry den, jeste jsem se chtela zeptat co rikate na sex v tehotenstvi...ted jsem cetla, ze od 7.mesice je to nerbezpecne.Ze to muze vyvolat predcasny porod...co vy na to???dekuji

adrianav
10. čer 2007

jo a jeste jeden dotaz bych mela🙂.....muzou se i ve vyssim stupni tehotenstvi jist ostra jidla???mam na ne porad strasnou chut,ale nevim jestli je to dobre pro mimi....

ygreen
10. čer 2007

Moc děkuji za tak bleskovou odpověď 🙂 Vaječník už moc nebolí, jen je mi trochu nepříjemné, když na něj tlačím, ale stále trochu krvácím, tj. už 2 den ☹ Nevím co by mohlo způsobit sice malé, ale stejně krvácení ve 3/4 cyklu? Může se u někoho stát, že takto krvácí při uhnizďování vajíčka? Moc děkuji

jankar
10. čer 2007

Dobrý den porodní babičko 🙂
mám tento problém 😒
Vím že časté močení v těhotenství je normálné,ale mě připadne že na WC strávím snad půlku dne,jsem tam pořád a ještě k tomu jsem včera zjistila že sem tam mám kapku na kalhotkách,proto se bez slipové vložky neobejdu,v úterý mám poradnu tak se o tom poradím se svým doktorem,ale do té doby prosím je to normální?Jako jestli nemám nějakou poruchu nebo co...moc mě to trápí ☹
Předem moc dík za odpověď

porodni_baba
autor
10. čer 2007

ad adrianav:
sex v tehu je OK...je to naprosto prirozeny...nic spatnyho na tom v zadnem tt ani mesici neni...pokud je vsechno vporadku sex predcasny porod vyvolat nemuze...samo je jina situace pokud vam predcasny porod hrozi...se otvirate nebo mate stahy nebo krvacite...to je pak jina ...a sex je vam zapovezen...na to vas ale upozorni vas lekar 😉

ostra jidla...vseho s mirou...vetsi problem pak bude pri kojeni...to pak opatrne...ale jestli si ted dopravate..treba pak mimi bude uz zvykle 😀

porodni_baba
autor
10. čer 2007

ad ygreen: ani to se neda vyloucit, ze by to bylo pri uhnizdovani vajicka...kdyby to vsak pokracovalo jeste den ci dele...bude lepsi zajit k lekari 😉

ad jankar: caste moceni je normalni...ale bude lepsi vzit ssebou ranni moc ve sterilni zkumavce...k vysetreni...a tu kapku na kalhotkach nereste...to bude spise tehu vytik 😉 😉

lenycka
10. čer 2007

Porodní babi, to jsem zase já se svýma otokama ☹
V Pá jsem byla na kontrole, během dvou týdnů jsem zase narostla o 2,5kg, tak se sestra děsně divila, ale přešlo jí to, když jsem jí ukázala nohy. Tlak vysoký nemám (dříve jsem mívala 88/60, posledních pár kontrol se pohybuje kolem 108/70), bílkoviny v moči mi taky nezjistili, ale mám se prý pro jistotu v Út ještě ukázat, že mi vše překontrolují...
Přítel se doslechl, že jsou otoky hrozně nebezpečné, tak mě chce nahnat na vyšetření do nemocnice, moc se mi tam nechce, ani nevím, kam bych měla jít a jestli to má cenu, když mám všechny hodnoty "normální" 😢

dashak
10. čer 2007

Lenycko, buď v klidu 😉 Otoky bývají jeden z příznaků preeklampsie, ale tu teda určitě nemáš, protože tlak máš ukázkový a moč máš bez bílkovin, a tohle jsou dva faktory určující preeklampsii. Já ji měla a tlak jsem měla 170/110 a vyšší, takže se nestresuj a užij si poslední dny s bříškem 😉

4a
10. čer 2007

porodní bábo,
víte taky něco o kojení, resp. o jeho ukončení? Já přestala kluky kojit před měsícem, ale ještě počád mám v prsou mlíko. Když si je zmáčknu jako na odstříknutí, tak jde mlíko. I jsou citlivé na omak, prohnětení. Odstavovala jsem pomalu. Kojila jsem je už jen večer před spaním a vynechávala jsem ob den, pak ob dva a jednou ob týden a pak konec. ¨

Co s tím?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru