Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

iza
20. kvě 2007

romi no ono je to asi jedno....já masírovat nebudu, nějak mám pocit, že bych to nezvládla 😅 a taky beru pilule na doléčení zánětu a tak si nechci nikam nic znovu zanést..eh ale nikomu to nechci vymlouvat 😉
Ještě jsem se chtěla zeptat PA : kde pracujete? a jak vás napadlo se sem zaregistrovat ?

pmk
20. kvě 2007

Děkuju moc za odpoveď.

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad webi: masáž hráze ... sadomasochistická ... možná z pocatku trosku ano, ale jen do chvile nez si na to zvyknete. Ono uprimne receno tehotenstvi a porod...neni to koneckoncu z nejake stranky taky trochu sadomasochismus? 😀 a to ani nemluvim o kojeni...myslim ze to je z pocatku cisty sadomasochismus. Ale asi je to taky o tom, ze svym detem chceme dat to nejlepsi a vsechny vime, proc tohle podstupujeme.... 😉
Na druhou stranu ale chapu, ze jiste veci nejsou pro kazdeho a pokud v tom nevidite smysl, je lepsi ji neprovadet...
Nase babicky to neprovadely a rodily normalne...to sice ano, ale ktera z babicek pak prizna, ze se u prvniho porodu "natrhly" az.... a pak mely problemy s udrzenim moci nebo stolice...v pozdejsim veku pak s pevnosti samotneho panevniho dna, tedy se sestupem delohy apod... To jen velmi na okraj...

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad iza: rozmasirovat hraz moc...to bych tedy u porodu rada zazila 😀
Rozhodne nelze masaz hraze doporucit u zeny, ktera trpi na vytoky, hraz je pak krehka a masirovanim se spise skodi nez prospiva....
...viz vas pripad, kdy dolecujete zanet...
nyni pracuji jako porodni asistentka porodniho salu v jedne mensi porodnici (nebudu jmenovat i kvuli zamestnavateli, snad to pochopite), ale pracovala jsem i ve velke porodnici,
z odd. gynekologie, tehoteska poradna, odd. patologickeho tehotenstvi, odd. sestinedeli, atd. Mam za sebou i pooperacni gynekologii i porodnictvi, nejvetsi cast praxe ale na porodnim sale 😉
Jak mne napadlo se zaregistrovat.... ctu diskuse, protoze me to bavi...nekdy... a obcas bylo treba (nejen tady ale i na jinych portalech) vstoupit do diskuse a udelat ve veci jasno...alespon ja to citim jako moralni povinnost pri svem zamestnani...jakasi forma osvety da se rict... 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad romana27:
jeste dodatek k masazi hraze...bylo ji receno ze ma tlacit v nespravnou dobu...ono jde spis o to, ze u porodu reknu kdy nema tlacit, ale ma to prodychat...a ona odpovi, ze to nejde a zatlaci...ne kazdy zvladne v tak nutive bolesti 100% spolupracovat...to kazdy chape...
ale po masazi hraze byvaji ty trhliny mensi...a vetsinou staci par stehu...hraz pokud se trha sama tak opravdu dozadu ke konecniku...tedy vysledne siti je mezi pulkami...= daleko lepe se hoji a bez vetsich problemu si muzete sednou...coz se po nastrihu vedenem sikmo rozhodne rict neda 😕

luucia
20. kvě 2007

Měla bych taky jeden dotaz - zítra jdu na genetický UZ a chtěla sem se zeptat, jestli na něm jsou vidět i orgány miminka?? Jestli už se konečně dozvím pohlaví miminka? Děkuji za odpověď

bu_bu
20. kvě 2007

Měla bych ještě dotaz k plánovanému císařskému řezu. Zřejmě mě taky čeká kvůli poloze KP, zatím pořád není mimi otočené, tak by mě zajímalo, jestli se provádí také dříve než v termínu nebo se čeká do data termínu? Děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad luucia: UZ ve 20 tt je zamereny na tzv. hrubou stavbu tela miminka...lekar provadejici UZ by Vam mel vse podrobne popsat...z organu ktere se prohlizi, tzn. vetsinou jsou dobre viditelne...jsou to nektere casti mozku, pak srdicko...kontroluje se zda ma 4 dutiny, ktere ma mit a odstup tzv. velkých cév...branice..zaludek (tzv. zaludecni bublina)...ledviny...mocovy mechyr...a pohlavni ustroji (tedy odpoved na vasi otazku...je velmi pravdepodobne, ze se dozvite pohlavi miminka...
dale se prohlizi kostra....nektere kosti se zmeri a vypocte se priblizna hmotnost mimca...pupecnik(pocet cev), placenta (hlavne jeji lokalizace), orientacne i mnozstvi plodove vody...a v nekterych mistech kuze (zda v urcitych mistech nechybi tam kde by mela byt. Jeste se dozvite ulozeni plodu...ale to se jeste do porodu muze nekolikrat zmenit...

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad bu_bu: pro polohu KP plati totez...pokud nezacnou kontrakce drive, nebo nejaka jina komplikace (napr. problem na monitoru - ctg) apod. provadi se standardne od 38 ukonceneho tydne tehotenstvi...
Neni cilem porodniku rodit zamerne nedonosene deti...to by nam pani pediatri (detsti lekari) dali co proto 😀

luucia
20. kvě 2007

Moc děkuju za odpověď! Myslím, že jste měla moc dobrý nápad založit si tady diskuzi, ale tím pádem budete pořád pracovat, protože otázek bude určitě hodně! Přeji hezký večer

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

Diky za pochvalu, pokud jste cetla diskusi celou neni ji moc 😀 ale to me neodradi ...i pokud bych poradila jen jedine mamine ma tohle smysl, ...aĺe myslim, ze je vetsi... tedy ze jsem poradila vice nez jedne...a to mi nevidite do IP 😀

bu_bu
20. kvě 2007

taky děkuji za odpověď, myslím, že se těch dotazů najde více 🙂

katarina82
20. kvě 2007

Dobrý den, ve čtvrtek ráno jsem trošku špinila-hned to ale přestalo, tak jsem letěla do nemocnice a tam doktor zjistil, že mám nějak nízko placentu. Placenta praevia marginalis. Dr. říkal, že jestli se to zhorší nebo pokud začnu krvácet, tak budu muset do nemocnice. Prý se to ještě může samo spravit, ale až časem. Teda tu nemocnici mi nabídl už v ten čtvrtek, ale říkal, že teď by se mnou zatím nic nemohli dělat. Že pokud nezačnu krvácet, tak se na to ani nic nedává, žádné léky, nic. Takže můžu ještě být doma, ale nesmím vůbec nic dělat. Prý nic, jen ležet. Hledala jsem dotazy na toto téma na porodnice.cz a tam z toho lékaři v tomto stupni těhotenství žádnou katastrofu nedělají. Že to je prý docela běžné a že pokud ženy přímo nekrvácí, tak žádné velké omezení není nutné. Tak teď nevím, jestli byl ten Dr.v nemocnici až moc pečlivý, nebo to lékaři na porodnice.cz berou na lehkou váhu.

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad katarina82: vzdycky berte vazneji sveho osetrujiciho lekare nez internet...on je ten kdo vas prohledl...jednoduse ma vice informaci...
Nemocnice se jaksi nabizi, pokud vite, ze doma v klidu proste lezet nebudete at uz z jakehokoliv duvodu...Ten klid je opravdu treba...berte to zakrvaceni jako varovani...pozor mela bych se zamyslet co delam spatne...neni toho na tehotnou trochu moc...muze to byt po namaze, po styku ale mozna ani zadny duvod nenajdete...jeste vsuvka...nejste kuracka?...u kuracek je vzdy vyssi pravdepodobnost komplikaci...Jen se zeptam...katastrofa to neni, ale odpocivat byste jiste mela...z ceho usuzujete ze to lekari na porodnice.cz berou na lehkou vahu?

katarina82
20. kvě 2007

No protože všem tazatelkám řekli, že se nijak omezovat nemusí. Že pokud přímo nekrvácí, tak ani styk nevadí.
Já teď teda opravdu radši vůbec nic nedělám, celé dny ležím, my se o miminko snažili dlouho, takže to nechci riskovat. Ale nevím, jestli můžu aspoň na kratší procházky nebo radši opravdu ne. Kuřačka nejsem a ani jsem se nijak nepřetěžovala před tím špiněním, s lékařem jsme nakonec dospěli k tomu, že to bylo asi z orgasmu-i když byl bez styku. Takže sex máme samozřejmě taky zakázaný. Ale to jsem měla kvůli špinění v prvním trimestru stejně.

katarina82
20. kvě 2007

Takže myslíte, že ta nemocnice není nutná? Já pořád uvažuji nad tím, jestli jsem tam pro jistotu neměla jít, ale když pan doktor sám řekl, že mi teď nemužou nijak pomoct, že se musí čekat, jak se to vyvine...

katarina82
20. kvě 2007

Popravdě řečeno jsem ten čtvrtek obrečela. Ono to totiž z toho jak nesmím vůbec nic dělat vyznělo tak, že už jsem myslela a občas i teď myslím na nejhorší ☹

ketka
20. kvě 2007

porodni_baba, děkuji za odpověď.
K té mé poznámce, samozřejmě jsem se vás nechtěla doktnout a nebylo to myšleno nijak zle. Nečekám, že tu budete sedět 24 hodin denně a pilně odpovídat na naše dotazy, protože to vážně není v lidských silách. Za tuhle diskusi jsem moc ráda, ale pořád je to jenom diskuse, chat, takže si myslím, že když se tu objeví nějaká poznámka jakou jsem měla já nebo lilourich, která je navíc myšlená spíš jako vtip, není třeba se kvůli tomu hned naštvat. Přecejenom, všichni jsme jenom lidi, že?
Ještě jednou díky za odpověď a mnoho úspěchů při vaší práci.

lilourich
21. kvě 2007

porodní_baba jsem ráda, že jsi mi odpověděla, i když si člověk musel počkat 😎 Ale jak píše "ketka" nebylo to myšleno jako narážka, jen jsem prostě komentovala své zklamání z rychlosti tvé odpovědi. Jde o to, že pokud si tady my holky píšeme, tak to většinou frčí jako na drátku, a na odpověď takhle dlouho nečekáme. I my máme rodiny, vesměs všechny malé caparky, ale čas sem zajít si najdeme, protože to je kromě rodiny a kamarádek další způsob komunikace, která nám na té mateřské logicky chybí. Takže to jen proč jsem to napsala. Navíc tvůj NICK "porodní_baba" mi přišel, že jsi už starší žena, třeba v důchodu (promiň, ale nic o tobě nevím, ani jak vypadáš)a tak jsem si myslela, že chceš prostě pomáhat ve svém volném čase. Nenapadlo mě že, že tuhle diskuzi založí žena ve středním věku, která se tímhle samým zaobírá ve svém zaměstnání, a ještě má po tom chuť si utrhnout čas od své rodiny.

porodni_baba
autor
21. kvě 2007

ad katarina82: stale jsem presvedcena, ze nejdulezitejsi je nazor vaseho osetrujiciho lekare, ja jsem vas nikdy nevidela, ani nevysetrovala a lecba na dalku neni moje profese 😕 😨 Ale jak rikate, vas lekar sam rekl, ze nemocnice nutna neni. Tedy je nutnost a nutnost. Pokud nemate zadne dalsi deti a tezsi peci o domacnost zvladne vase draha polovicka myslim, ze nutna neni. A na to nejhorsi prosim, nemyslete, ale od toho vas bohuzel neochrani ani ta nemocnice.
"No protože všem tazatelkám řekli, že se nijak omezovat nemusí. Že pokud přímo nekrvácí, tak ani styk nevadí." ... nebylo to u zakrvaceni v prvnim trimestru...nebo slo presne i o vas pripad s nizko nasedajici placentou. Uprimne ten styk bych neriskovala...samozrejme tim nemyslim, ze byste mela zit v celibatu az do konce tehotenstvi....obcasne zaspineni je va vasem stavu (tedy nizko nasedajici placenta) vcelku normalni...snad casem s rustem delohy se i placenta dostane relativne vyse a vase problemy ustanou....
Jak dlouho jste doma? Muj nazor...pokud bych byla treba jiz tak 14 dni bez potizi kratsi prochazky bych klidne podstoupila...ne nakupy, ne namaha, ale kratka prochazka treba po zahrade nebo po sidlisti a postupne si pridavat...zacla bych tim, ze zkusim vice chodit po byte nez lezet...vzdyt kdyz jdete na kontrolu k lekari taky nejakou dobu stojite...cekate na vysetreni atd. Jakekoliv zaspineni, ale samozrejme znamena STOP...musim se zamyslet a musim lezet.... pokud se to opakuje uz je to jenom o lezeni...proste to tehotenstvi tzv. odlezet...pak uz se chytate toho, ze dosahnete 24tt, 30tt, 32tt, 36tt a pak uz je to relativne bez problemu. Uvidite a soudit se da jen z toho jak se to bude postupne vyvijet. Nebudte smutna, mate problemy, ale stale se daji celkem vklidu resit 🙂 Preji dny plne slunicka a teseni se na miminko 😉

porodni_baba
autor
21. kvě 2007

ad ketka a lilourich: nejsem urazena, to by mi stacilo opravdu malo 😉
k memu nicku...mozna nebyl zvolen stastne a je pro nektere z vas zavadejici... opravdu nejsem v duchodovem veku ani zdaleka. Pojem baba totiz v porodnictvi neni spojen s vekem, ale se staroceskym slovem (alespon myslim, ze staroceskym) slovesem "bábiti", ktere znamena roditi... Jako nektere moje kolegyne me totiz ne urazi, ale neni mi prijemne oznaceni porodni asistentka, protoze toto oznaceni zprofanovali nekteri lekari tim, ze porodni asistentku povazuji za svoji osobni asistentku. Pritom puvodni myslenka vysla z toho, ze asistuji, ale porodu, rodici zene a diteti, a vubec ne lekari. Aneb jak uz tu napsala tusim romana27? fyziologicky porod to je napln me prace 😉
to jen na vysvetlenou 😅

katarina82
22. kvě 2007

porodni_baba: Jsem doma už od cca 6tt, kvůli toho špinění v prvním trimestru a hektičtějšímu zaměstnání.
Včera jsem byla na kontrole u svého běžného gynekologa a ten mě vcelku uklidnil, že to opravdu není žádná katastrofa, že placenta nepřekrývá branku a že je velká šance, že se to trochu zlepší. Že se mám šetřit, odpočívat, ale že můžu na kratší procházky. Samozřejmě bez sexu a fyzické námahy.
Děti ještě nemáme a doma teď opravdu nemusím vůbec nic. Snad to tedy bude v pořádku.
Moc Vám děkuji za odpověď. Myslím, že za pár týdnů, s blížícím se porodem, Vás určitě o nějakou radu poprosím. 😅 Ještě jednou děkuji 🙂

kata76
22. kvě 2007

dobry den, rada bych se zeptala, kdy je dobre jit na prvni vysetreni v tehotenstvi (myslim to uplne prvni). Ja sla minule docela brzo, zacatkem 6. tydne, nic moc nebylo videt a navic mi hned nekolik hodin po UZ zacalo spineni, to se pak zhorsilo a o mimi jsme prisli. Nevim, jestli jsem paranoidni, ale radsi bych si tedy priste pockala.
Na internetu jsem se docetla, ze nekdy muze byt UZ brzo na zacatku trochu problem, jsou tam vysokofrekvencni vlny a kratkodobe zahrati, takze kdyz treba neni uplna hormonalni rovnovaha nebo je ten doktor jeste trochu nesetrny, tak citlivejsi muzou mit problemy se spinenim. Je to tak? Staci treba 8. tyden? Mam doma Velkou knihu o materstvi a tam rikaji ze 8.-12. tyden je ok. Minule jsem bazila vedet informaci o kazdem pulmilimetru a presne kolik mam hcg. Jedina informace byla, ze to neni mimodelozni a pak jsem dostala obrazek s "flekem" 😀 coz melo byt miminko, no nemuzu rict, ze by se to dalo poznat 😀 .
Ted si uvedomuju, ze kdyz to bude ok, tak to bude ok a kdyz ne, tak se s tim takhle brzo stejne neda nic delat (primo tak mi to i v nemocnici rekli).

Prosim o radu, nerada bych neco zanedbala, ale jsem dost citliva, takze si rikam, ze sex, ultrazvuk i odber krve radsi co nejpozdeji 😀
Dekuji moc!
P.S. Jinak podotykam, ze ted cvicim Mojzisovou a beru tradicni cinskou medicinu na podporu po revizi a pripadne tehotenstvi. Takze si rikam, ze spolu s dobrou zivotospravou a lehkou praci uz stezi muzu vic na zacatku pripadneho tehotenstvi udelat..

levie
22. kvě 2007

Prosím o nějaký odkaz, kde bych si mohla něco přečíst o masážích hráze. Děkuji 🙂

porodni_baba
autor
22. kvě 2007

katarina82: to jsem rada, ze jsme se s panem doktorem v podstate shodli, je videt, ze to je rozumny clovek 😎

porodni_baba
autor
22. kvě 2007

kata76: vetsinou zenu ke gynekologovi privede amenorhea, tedy to ze proste nedostane menstruaci...popr. si doma udela tehotensky test, ktery ukaze 2 carky, ale vas pocit je spravny...je to zbytecne brzy. Stari tehotenstvi je v tu chvili 4tt (ale neotehotnite vetsinou pri posledni menstruaci, ale vetsinou zhruba 14dni po ni behem tzv. ovulace - tzn. ze realne stari tehotenstvi je v tu chvili ne 4 ale pouhe 2 tydny)- a v tuto dobu na Uz neni videt opravdu nic. Gynekolog udela pouze to, ze vysetri hormon, ktery uz si testem namerite v moci, z krve a potvrdi vasi domenku, ze jste tehotna. A podle mnozstvi hormonu v krvi mozna zkusi odhadnout zda nejde o mimodelozni tehotenstvi. Neni duvod proc nepockat...pokud na to psychicky mate 😅 ono jde totiz hlavne o to, ze to vetsina zen nevydrzi a hned utika ke gynekologovi. Ale pokud se citite dobre neni duvod nepockat az do druheho vynechani menstruace i dele... 8-10.tt. vydim jako idealni a stale je dostatek casu na ty tolik nenavidene odbery krve.
Kdyby se snad gyn. divil, ze jdete pozde, vzdycky muzete rict, ze pri prvnim vynechani jste si myslela, ze to bylo ze stresu...i kdyz vam asi neuveri, protoze je jiste informovan, ze se o mimi snazite. Tak hodne stesti na ceste za miminkem 😉

porodni_baba
autor
22. kvě 2007

ad levie:
vkladam 2 odkazy, ktere jsem v rychlosti nasla - nejsou 100%ne vycerpavajici, ale pro predstavu jiste postaci...
http://www.ds-soft.info/mimino/view.php?cislocl...
http://www.mojedite.cz/article_detail.php?id=136
az bude vice casu zkusim jeste neco najit...
a zkouset to muzete i sama...v jakemkoliv vyhledavaci zadate heslo masaz hraze a nebudete stacit cist 😎

majkeela
22. kvě 2007

porodni_baba: dobrý den, taky mám dotázek. Jakou máte prosím zkušenost se ženami, kterým byl proveden Leep na děložním čípku a čípek je následně zjizven... Byla jsem upozorněna, že mohu mít problémy s otevřením, ale zajímá mě jaké jsou zkušenosti z praxe... Díky moc.

porodni_baba
autor
22. kvě 2007

ad majkeela: zkusenost z praxe je takova- cekejte, ze se vas na to kazdy kdo vas vysetri zepta...byva to pri vysetreni hodne poznat...tak se prosim obrnte trpelivosti 😔 .
K tomu otvirani...vetsinou se jakoby zda, ze se zeny po takovemto zakroku relativne hure otviraji, ale verte, ze to v celkove delce porodu zas az takovou roli nehraje.
Snad vam moje odpoved dostacuje i kdyz jsem vas asi moc nepotesila... 😒

sisstin
22. kvě 2007

mám otázku...jen tak pro zajímavost: mám docela těžkou práci..směny...šestnáctky, stres..břemena...od cca 12tt jsem chtěla jít na PN...dr. mi ji odmítá dát..v poslední době jsem začala omdlívat..asi kvůli tlaku..Dr. mi opět kontrolku nedala...a ani nedá..takže budu muset takhle těžce pracovat až do porodu? Je nějaká jiná možnost než změna ošetřujícího gynekologa? 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru