Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
26. bře 2010

mona12071 (čeká miminko, termín má v březnu 2010 (40. tt)) - Včera ve 13:45...ano screeningova vysetreni se stat od statu lisi...co se tyka streptokoka, poznali by to a celkem rychle, jde o problemy s dychanim, nabira se pak miminko a dostava atb mimco. To nastava i v cesku pokud se nestihne atb lecba pred porodem u pozitivni zeny 😉

porodni_baba
autor
26. bře 2010

lucie.krajcarova (1 dítě - snaží se) - Včera ve 22:52...dulezita informace je od kdy nekojite 😉 Ano kontryhel je dobra bylinka vetsinou se pije nalev z 1caj.lz. na salek 2x denne... 😉

pepibubu
26. bře 2010

Děkuju za uklidnění, napadlo mě právě jestli poloha "zadečkem" neovlivňuje dovyvinutí kyčelních kloubů. Ale je vysoce pravděpodobný že se malej otočil, ta velká "boule" kterou jsem identifikovala jako hlavu 🙂 a která mě tlačila pod prsy už tam není. Vzpomněla jsem si že s Pepčou jsem měla zvedlej rošt v nohách, tak jsem si ho taky zvedla. Možná to pomohlo, možná se Martínek umoudřil sám, ale to je jedno.

Jste náš poklad.

Děkuju.

lucie.krajcarova
26. bře 2010

Babičko, právě že stále ještě kojím, asi 2x denně, večer a ráno. má to velký vliv? díky s tím kontryhelem.

porodni_baba
autor
29. bře 2010

pepibubu (1 dítě - čeká miminko, termín má v květnu 2010 (33. tt)) - 26. bře v 08:25...ono i poloh zadeckem je vice druhu, a zalezi jak ma zrovna mimco nastaveny nozicky, ale obecne se da rict, ze zrovna s kyclemi to spojitost nema. A kdyz uz je prcek zase hlavickou tak tim lepe 🙂
Jee dekuji, takova lichotka 😵 😵

porodni_baba
autor
29. bře 2010

lucie.krajcarova (1 dítě - snaží se) - 26. bře v 18:58...kojeni 2x denne, to je preci jen jeste docela dost a na nepravidelnou menstruaci to docela staci 🙂

kata_b
29. bře 2010

Milá babičko, potřebuju tvojí radu (máš hodně zkušeností): během porodu mého syna (1rok+9měsíců) došlo k odtržení posledních 2 článků kostrče, vzhledem ke kojení do jeho 12 měsíců články nepřirostly pevně, došlo k jakési pseudoartroze, mám každý den boleti (větší nebo menší), kostrč nelze "narovnat". Lékařka mi doporučila posílit svaly pánevního dna a hýždě, užívat analgetika. Nemáte pro mě ještě nějakou další možnost léčby? Obávám se dalšího těhotenství (které bych si moc přála) a bolestí, které by mě v něm zřejmě provázely (již v prvním trimestru prvního těhotenství jsem měla velké problémy-jenže tehdy nediagnostikované, gynekoložku nenapadlo že se jedná o vpáčenou kostrč). Zároveň chci varovat budoucí maminky, aby si daly kostrč "dopořádku" než otěhotní, jde o velice nepříjemnou komplikaci nejen péče o miminko, ale celého fungování domácnosti a sexu jakbysmet. Děkuji za odpověď.

desnice
30. bře 2010

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda budete vědět: Mohu,když kojím užívat potravinový doplněk od firmy Herba Vitalis- Jeřáb ptačí ?

porodni_baba
autor
2. dub 2010

kata_b - 29. bře v 11:38...asi zadnou zarucenou radu nemam. Urcite mate pravdu v tom, ze je na miste vyresit takove problemy pred planovanym tehotenstvim.
Urcite bych doporucila navstevu neurologa, dale rehabilitacniho lekare a rehabilitace. Moc preju at se da vse doporadku a vy se muzete brzy pustit do snazeni o dalsi miminko.

porodni_baba
autor
2. dub 2010

desnice (1 dítě) - 30. bře ve 23:53...jerab planujete na upravu cyklu? Nevim zda kojeni neni trochu kontraproduktivni 😅 ale obecne ano jerab muzete...pokud se jedna o tinkturu, bude asi s vysokym obsahem alkoholu. Uzivane mnozstvi je ale predpokladam velmi nizke, v radu kapek...v tom pripade je mozne doporucit uziti hned po kojeni, aby do dalsiho kojeni se alkohol odboural.

romiss
2. dub 2010

dobrý den,už jsem Vám psala o mé sestře 11+2,včera jsme byly na vyšetření NT a došly tyto výsledky...
CRL:44mm
NT:0,6mm..............0,44MoM
Papp-A:0,81..........................0,42MoM
FBhCG:44,88.........................1,06MoM
nosní kost nepřítomna....
vím,že je miminko ještě moc malinké,těm hodnotám nerozumíme ...mužete nám prosím vysvětlit....
sestře je 36 a doporučovaly jí i amnio,určitě pujde....do Brna zase jede 30.4........děkuji za odpověď a přeji hezkej den

bbberusak
2. dub 2010

dobrý den, slíbila jsem , že dám vědět jak jsem porodila, tak dokládám 🙂

do porodnice jsem přijela ve 23,30..a bylo to ten den, co mi tady v Lbc ten milý a příjemný pan doktor vlastně ani neoznámil, že mi neteče voda....že to nic není..a pár hodin na to voda rupla...
musela jsem čekat do 01,30, protože jsem ještě v 19,30 jedla a oni chtěli, ať jsem na spinál aspoň 6 hodin po jídle...kontrakce jsem neměla, tak nebylo kam spěchat...
průjem jsem měla z nervů, takže klystýr mi ani nedávali
v 1,30 jsme šla na to..začala jsem se strašně klepat , měla jsem strašnej strach...musela jsem se zklidnit, aby to mohli píchnout...posadila jsem se na lehátko...voda ze mě tekla proudem
ohnout co to jde, ruce do klína...pak, že mám ty záda nějak nakřivo..ale já fakt seděla rovně
píchnutí vůbec nebolelo..soustředila jsem se na to, abych se nepohnula a neklepala strachy...
pakmi začalo jít teplo do nohou...položili mě...napíchli ruce...najednou jsem myslela, že umírám..tlak letěl dolů jako blázen, mě bylo blivno...kdybych cítila bránici, určitě bych něco vyzvracela, ale takhle jsem se jen naprázdno dávila....pak se mi špatně dýchalo, takže kyslík...
už začali pracovat......vyndávání Barušky bylo hnusný strašnej tlak na prsa, nemohla jsem se nadechnout..hekala jsem¨tam jako při porodu
pak mi dali oxitocin do kapačky..zase letěl tlak dolů, strašná bolest hlavy a zase dávení naprázdno...
šilo se asi 20 minut...
nekontrolovatelný třes celého těla trval asi 2 hodiny...
na 30 minut na ARO a pak na JIP k manželovi a dcerce...
celý další den jen ležet, nezvedat hlavu, hodně pít...večer, cca po 18 hodinách po sc postavit, osprchovat, vyndat cevku a hodně pít..do 22,00 jsem se musela 2x sama vyčurat, měřili mi objem čůránků..pak mě pustili spát..což mi nešlo...dali mi injekci a aspon trošku jsem se vyspala..
mlíčko se mi udělalo 4 den ráno...ale malá měla přirostlý jazýček, na což v porodnici nepřišli, kojení strašně bolelo, strupy na bradavkách, protože malá nemohla vysunout jazýček a podebrat bradavku...
už jsme byli na zákroku, naše mudr na to naštěstí přišla hned..takže z porodnice jsem odjížděla 7 den plně na umělé stravě, ted už 3 den kojím, sice jen 30 - 40 ml a dokrmuju nutrilonem, ale věřím, že se rozkojím a bude fajn

Baruška se narodila 22.3.2010 v 1,45, měla 3010g a 46 cm..apgar score 10,10,10

renys
3. dub 2010

Dobrý den, mám takový dotazíček: mám ve stěru streptokoka a když porod začne prasknutím vody, tak do jaké doby je nutno v porodnici podat kapačkou antibiotika. Já jen, jestli mam okamžitě letět do porodky, nebo si můžu v klidu dát spršku, umýt hlavu a tak...

lidiab
3. dub 2010

Dobrý den,, mám trochu zvláštní otázku. I dřív jsem měla problémy s močákem, opakovaně jsem měla zánět a byla na antibiotikach. Ted´ jsem skoro ve 20tt a začínám jej zase cítit. Dokonce se mi stává že když se kýchnu nebo se silně zasměju že se trochu počůrám 🤐 Jsou to sice jenom kapičky ale stejně je to strašně nepříjemné, tohle se mi nestávalo ani při zánětu močáku. Určitě se to dá řešit antibiotiky ale ty se mi brát pochopitelně nechce. Neexistuje nějaký přírodní způsob jak tomu zabránit? Určitě nejsem sama koho to trápí 😒 Děkují

pepibubu
3. dub 2010

Lidiab, hele než ti odpoví Porodní babička, tak ti povím z vlastní zkušenosti , že super jsou brusinky od Swiss Maxu, a v těhu se můžou... Já na ně nedám dopustit.... Dělaj se v trojí síle, já mám doma preventivně ty středně silný, a když je nejhůř tak si vemu ty "koňský" nejsilnější a je po problému....

lidiab
3. dub 2010

Pepibubu - No jo vlastne, brusinky! Vzdyt jsem je driv i brala! Koupim si nejdriv ty stredni a pak se uvidi. Diky moc za napad! 🙂

porodni_baba
autor
5. dub 2010

romiss (3 děti) - 2. dub ve 12:23...jsem moc rada, ze tehotenstvi vasi sestricky zdarne pokracuje 🙂
Jednotlive vysledky nema cenu moc rozebirat. Meli by vam rict, resp. vysledek mel znit, zda je screening pozitivni nebo negativni...velikostne miminko odpovida, sijove projasneni je v poradku...nevim v jakem centru bylo vysetreni provedeno, ale mel z neho byt ucinen nejaky zaver...odevzdat pacientce jen snusku cislicek, kterym nerozumi rozhodne neni spravne 😒

porodni_baba
autor
5. dub 2010

bbberusak (1 dítě) - 2. dub v 18:20 ...gratuluju k holcicce je hezoucka a dekuji za zpravicku 😵 😵 I pres vsechny tezkosti verim ze se uzivate navzajem a vsechno uz bude jen lepsi, i to kojeni 🙂

porodni_baba
autor
5. dub 2010

renys (čeká miminko, termín má v dubnu 2010 (39. tt)) - 3. dub v 08:34...pokud zacne odtekat voda plodova a jste bez kontrakci, a normalne citite pohyby mimca, uvadi se, ze byste se mela dostavit do porodnice cca do 2 hodin od odtoku vody. Vzhledem k pozitivnimu nalezu pochvy, bych prilis neotalela...jiste je mozne se osprchovat v klidu dobalit a vyrazit (nepisete jak mate porodnici daleko ale predpokladam ze nekde pobliz)... 🙂

porodni_baba
autor
5. dub 2010

lidiab (čeká miminko, termín má v srpnu 2010 (20. tt)) - 3. dub v 09:28...i ja bych radila brusinky (cimz dekuji i pepibubu 🙂) ale pokud se vam nebude zdat zlepseni jiste navstivte dr. se vzorkem moci a pripadnych atb se nebojte, samozrejme se vyberou ta, ktera mimcu neskodi 😉

romiss
6. dub 2010

dobrý den,chci se ještě zeptat...co obnáší vyšetřeni na genetiku a musí tam být u toho i přítel?...sestra je objednaná na 30.4. není to pozdě?teď je 12tt..........to NT bylo negativní,omlouvám se, že jsem to nenapsala....na ty hodnoty jsem se ptala z duvodu, že mudra řekla,že hodnoty nic moc,no nic moc je divný pojem...omlouvám se, že obtěžuji..a děkuji za odpověď 😉

porodni_baba
autor
8. dub 2010

romiss (3 děti) - 6. dub v 08:40...vysetreni genetikem obnasi vetsinou delsi rozhovor, pripadne se doplnuji odbery krve, nebo ster pro vysetreni DNA...urcite je vhodne, aby byl pritomen i partner a budouci otec mimca.
Pri konzultaci bude tedy priblizne 16tt, to je v poradku...pani dr. je tedy dost neprofesionalni, doufam, ze na genetice to sestre vysvetli nekdo prijemneji a jasneji. Negativni vzsledek je proste negativni. Tento screening je hodne presny, myslim ze se sestra muze hodne uklidnit, co se zdravi miminka tyka 😵
Nikoho neobtezujete a rozhodne se tesim, ze mi napisete jak jste dopadly dale, klidne muzete i do ip 🙂

ivika18
8. dub 2010

porodní babičko, prosím potřebuju poradit, jsem 38+5 a dnes na mě skočil náš pes (cca 35 kilo), packou kousek nad třísla na břicho, docela to zabolelo, ale hned to přešlo, mimčo mám hlavičkou dolů, tak se bojím, jestli mu nemohl něco udělat. Jinak pohyby cítím normálně, jenom jsem z toho nervózní, jestli nemám radši zítra zajet k mudr. Díky moc

zdeniii
9. dub 2010

Ahojyk denska jsem byla na monitoru a mám napsáno v průkazce hodnocení F, co to znamená? 😉

aninam
9. dub 2010

Babi,
tak jsem tu zase pro radu. Malej Lukasek ma malo mlicka, vypije ze me pres den maximalne 50 ml z obou prsu (v noci po 5ti hod. pauze 70 ml z obou prsu) u prsa usina, zrejme vycerpanim jak musi tahat a nic netece, kdyz ho od prsa odtahnu, tak bud zacne histericky brecet nebo si silne saje pesticku. Nasadili jsme dokrm nutrilonu a je spokojenej. Jen nase detska dr. nam rekla, ze mu moje mleko staci a ze mam dokrm vysazovat, tak jsem zacala vysazovat a maly zacal hubnout (vazim denne ve stejnou dobu a za stejnych podminek - pred kojenim). Nicmene pri prisati mam jakoby rezani v prsou, pak to prestane a zacne to znovu, kdyz kojim vice jak 10 minut, muze to byt zpusobeno nedostatkem mleka?
Dekuji za odpoved.

aninam
9. dub 2010

Jo a jeste jsem zapomnela, mam takove bile jakoby puchyrky na bradavkach, cim je to zpusobeno? Mazu PureLanem 100.

lidiab
9. dub 2010

Dekuji pepibubu a vam za doporuceni brusinek, uz je papam a zda se ze uz zabiraji!
Mam ale dalsi dotaz - predevcirem mi lekar na UTZ ve 20tt zjistil placentu praevia III typu, na zadni stene. Jelikoz moje gynekolozka UTZ nema, chodim na vysetreni k jinemu gynekologovi a sve lekarce vzdy prinesu vysledky. Na tom ultrazvuku nam doktor rekl pouze to, ze silne nedoporucuje pohlavni styk a fyzickou namahu, jinak ze se mam informovat u sve lekarky, ktera o me ma vic informaci. Moje gynekolozka ma ale az do konce mesice dovolenou, do poradny jdu az 28.4. Jsem z toho trochu nervozni a nevim zda mam lezet doma a nic nedelat, zda muzu bezne cvicit a chodit na prochazky. Cetla jsem ze je zakazan i orgasmus. Do prace sice nechodim, ale pracuji doma na pocitaci, cca 6 hodin denne. Krvaceni jsem nemela ani jednou po dobu celeho tehotenstvi. Nemela byste pro me nejakou radu nebo trochu informaci o tematu? Jaka je pravdepodobnost ze se to spravi? Dekuji 🙂

aninam
10. dub 2010

zdeniii, ze by to bylo fyziologicke, tedy v naprostem poradku? 🙂

zdeniii
10. dub 2010

aninam: no vidis tak to mne vůbec nenapadlo 😀

porodni_baba
autor
11. dub 2010

ivika18 (1 dítě - čeká miminko, termín má v dubnu 2010 (40. tt)) - 8. dub ve 20:42...uz jste to zrejme vyresila, ale obecne, takovy incident by nemel byt pro mimco obecne problem..ve Vasem tele je dobre chraneno, a plodova voda narazy dobre tlumi. Pri jakychkoliv pochybnostech je samozrejme lepsi navstivit lekare a to jeste tyz den - pokud jiz neordinuje Vas gynekolog, radi se o Vas postaraji ve vybrane porodnici 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru