Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
2. říj 2009

aninam • 1d, 16tt • Včera v 15:09...nemám moc ráda tohle řešení dopředu, ale je fajn znát eventuality. Předně testy špatně vyjít nemusí. A kdyby vyšli, pak bych doporučila návštěvu genetiky a poradu tam. Ovšem opět se připravte na to, že vám bude doporučen odběr plodové vody. Rozhodnutí je jen na vás. Možnosti jsou ještě podrobný UZ, ale to až při odmítnutí odběru...Jediná jiná možnost je na odběr nejít, ale to musíte zvážit vy, jestli vám ten jakýs takýs výsledek stojí za malé riziko. Myslím, že jsme to už řešily, že se spíše přikláníte na odběr jít. nebo se pletu..
Na základě jednoho výsledku KO není potřeba nic doporučovat, máte mutaci, je nanejvýš vhodné abyste byla sledována na hematologii 😉

porodni_baba
autor
2. říj 2009

cuttysark • 4tt • Včera v 16:52...postrádám informaci o normální délce vašeho menstruačního cyklu (od jedné MS k druhé). Ale jinak platí co píše kuli...mimi je při 28denním cyklu v den očekávané MS cca 2 týdny staré (ovulace a oplodnění nastává klasicky cca uprostřed cyklu), ale my porodníci počítáme od poslední MS tedy že je 4 týdny staré 😉 (počítá se to tak i tady v profilu na MK, abyste neměla zmatek, tím se asi posouvá váš termín porodu kousek dopředu ne? Otěhotnění kolem 5.9. odpovídá termín porodu kolem 27.5. 😉 Reálně se pak termín a stáří těhotenství koriguje dle prvních UZ cca do 16tt 😉

porodni_baba
autor
2. říj 2009

macek82 • 1d, 34tt • Dnes v 10:29...první část otázky viz moje odpověď z 26. září 2009 v 08:07 na vaši otázku z 25. září 2009 ve 20:13 😉
pokud je plánovaný císařský řez a vy začnete pociťovat bolesti před tímto termínem, jedete do porodnice kde máte naplánovaný porod (popř. kterékoliv jiné) a je proveden tzv. akutní císařský řez.
Císařský řez se plánuje nejdříve 3týdny před termínem porodu, ale spíše kolem termínu porodu 38-40tt. Tedy posledních 14dní před termínem. Záleží na zvyklostech porodnice 😉

sturnus_vulgaris
2. říj 2009

Dobrý den, porodní babičko,
už po několikáté si dovoluju poprosit o radu nebo aspoň názor...
Asi druhý týden po porodu jsem dostala nejprve retenci mléka (kterou se mi uz uz podarilo rozehnat), která pak ale z ničeho nic přešla do zánětu prsu (horečky nad 40°C, které se mi nepodařilo srazit, červený flek tvaru trojuhelniku od bradavky k podpazi). Deset dni jsem brala ATB, dobrala jsem je minule utery.
Od te doby vsak stale citim v tom prsu bolest, hlavne tesne po kojeni. Vystreluje smerem od bradavky do boku, skoro az do zad. Po nejake dobe to ustane, ale s dalsim kojenim zase nanovo. Nemam pocit, ze bych mela v prsu nejakou bulku nebo zatvrdlinu, ale celkove je to prave prso takove tuzsi, hlavne v tom vnejsim kvadrantu. Z počátku jsem si říkala, že to asi je doznívání toho zánětu, ale už mi to "doznívání" připadá nějaké dlouhé.
Co dál? Nemůže se jednak o chronický zánět? Nebo absces?
Děkuji.

kell
2. říj 2009

Dobrý den porodní babičko.
Stejně jako sturnus jsem tu znova pro odpověď na mou otázku! Chtěla bych poprosit o radu. Kvůli 1 mimoděložnímu těhu a hlavně 3 spontánním abortům(5-6tt) jsem musela podstoupit hysteroskopii. Pan Dr. nenašel vizuálně nic, co by to mohlo způsobovat, ale z biopsie endometria přišel asi ne moc dobrý výsledek - dysfunkční proliferace endometria. Hysteroskopie byla dělána 6 DC. Moc bych chtěla vědět, co to zamená, zda to mohlo mít vliv na aborty a hlavně, jestli stačí v dalším těhu jen zvýšit dávky utrogestanu, jak říkala má OG. Už od 2. těhu vždy utrogesan užívám, ale zatím nepomohl. Mockrát děkuji za odpověď 😉

aninam
2. říj 2009

Babicko,
dekuji za odpoved. No je jasne, ze mam jasno v tom, ze nechci postizene dite, ale zase nechci zbytecne ohrozovat zdrave dite. No ve stredu uvidime. Jinak k te hematologii a me "nemoci" s krvi, me to z genetiky neprislo, jen ke gynekologovi a ten rekl, ze se tim nemam zabyvat, ze to ma polovina populace, vim jen to, co jsem si sama nastudovala na internetu. Musim mit nezbytne doporuceni sveho gynekologa nebo muzu jit na hematologii na svoji pest?

porodni_baba
autor
3. říj 2009

sturnus_vulgaris • 1d • Včera v 16:42...může jít o cokoliv, je nutné to dovyšetřit. Minimálně UZ, bolest při každém kojení není normální.

porodni_baba
autor
3. říj 2009

kell • Včera v 18:00...s utrogestanem jste si myslím na konci dotazu odpověděla sama. S Vaší dg. i vzhledem k počtu neúspěšných těhotenství doporučuji neztrácet dála čas u OG, ale objednat se do centra asistované reprodukce, kde jsou skuteční odborníci 😉

porodni_baba
autor
3. říj 2009

aninam • 1d, 16tt • Včera ve 20:39...bohužel to první dva jsou trošku protimluvy, i když už sama víte, že ani amc ani žádné další vyšetření Vám jistotu nedá vůbec v ničem. Ale opravdu bych nemalovala čerty...a počkala na výsledek vyšetření 😉
Na hematologii žádné doporučení nepotřebujete. Zavolejte tam a domluvte se 😉

pajka888
3. říj 2009

Dobrý den, babi, můj dotaz: jak je to v době kojení s lakováním nehtů a barvením vlasů? Někdo mě říkal, že by se to nemělo, že látky z přípravků jdou do mléka.
Díky za odpověď

kouzlo
3. říj 2009

Dobrý večer babi 😉 Prosím, prosím o odpověď. Byla jsem na gynekologické prohlídce, kde se v děloze ukázala dutinka a dokotrka říkala, že to vypadá na těhu nečež, ale test moči byl negativní a krev se dovím až v pondělí. Já osobně si myslím, že těhu nejsem protože poslední MS byla 18.9-23.9 a předtím jsem to 2měsíce vůbec nedostala (mám s tím problémy už od puberty) Co by to tedy jinak mohlo být, když to nebude těhu???? Při prvním těhotenství to bylo naopak, testy pozitivní a na UTZ ještě nic. Proto je mi to hodně divné, že by v děloze už něco bylo ale v moči nic 😒 Jsem z toho celkem zmatená a mám docela i strach co jiného by to mohlo být ☹
Děkuji babi 🙂

kulicka
3. říj 2009

kouzlo, kazdy tehu je jiny (teda podle toho, co jsem slysela) a pry jsou zeny, ktere otehotni behem menstruace (zalezi na ovulaci, samozrejme). A kdyz jsi mela problemy s cykly... 😉
Ja osobne si myslim, ze klido tehu byt muzes. Nedelej si hlavu a pockej do pondeli.
Drzim pesti 😵

porodni_baba
autor
4. říj 2009

pajka888 • 1d • Včera v 11:18...rozšířený mýtus i v těhoteství...ta kontaktní plocha je maličká...navíc barvu z vlasů smyjete...lak zaschne....nedělala bych to blízko prcka...protože obojí obsahuje těkavé látky, ale jinak bez námitek 😉

porodni_baba
autor
4. říj 2009

kouzlo • 1d • Včera ve 21:39...nestrachujte se, a v klidu počkejte do výsledků 🙂

kouzlo
4. říj 2009

No když já toho mám plnou hlavu a fakt se bojím. Bylo to jak rána z čistého nebe. Prostě jsem šla na kontrolu a najednou tohle. Ale asi nic jiného mi nezbívá. Jen jsem chtěla vědět co by asi tak mohlo být, když né mimi 😖 Snad nic vážného.....

cherub
7. říj 2009

ahoj porodní babičko 🙂 ráda bych zeptala, zda je možné, abych měla začínající zánět prsu??? 😅

Dceru nekojím už 8 měsíců a nyní jsem ve 20tt. Mléko mi při zmáčknutí prsu neteče, ale zánět prsu už jsem jednou prožila a tak vím, jak to bolí a teď je to bohužel úplně stejné 😖 Takže preventivně začnu s obklady, aby se to nerozjelo, pokud je to opravdu zánět.

Ale jestli to není možné, tak co teď? 😨 😔 Děkuju moc za tvůj čas 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2009

kouzlo • 1d • 4. říjen 2009 ve 12:00...ono by to mohlo být relativně hodně věcí a je zbytečné něco vymýšlet, jedině vyšetření dá odpověď. Dejte nám vědět výsledek (klidně IP) 😉

porodni_baba
autor
7. říj 2009

cherub • 1d, 20tt • Dnes ve 14:52...je to sice málo pravděpodobné, ale možné to je. I vzhledem k 20tt bych doporučila vyšetření UZ ..návštěvu lékaře místo samoléčby 😉

kapka
8. říj 2009

Dobrý den, v dubnu 2007 jsem potratila v 7tt..Nyní po dlouhé době se mi opět podařilo otěhotnět a docela se bojím,aby se potrat neopakoval.Nyní jsem 8tt. Někde na netu jsem četla že pro uklidnění že je vše v pořádku je dobré si udělat těhotenský test a v případě že zase plod odumřel se neukáže druhá čárka....dnes sem si dělala těhotenský test a vyšel pozitivní,ale čárka je o něco slabší než kontrolní...mohlo by to znamenat že je něco v nepořádku? moc děkuji za odpověd

aninam
8. říj 2009

Babicko,
tak mi testy dopadly dobre, tedy negativni. Takze nemusim plodovou vodu resit. Jen jsem Vam to mela potrebu oznamit 🙂
Preji krasny den...

mahulena
8. říj 2009

Dobry den porodni babicko,
v 6 - 7tt jsem lezela tyden v nemocnici pro spineni a krvaceni, brala jsem Utrogestan a Ascorutin a dodrzovala klidovy rezim. V deloze hematom nebyl. Nyni jsem byla po 14 dnech na kontrole a v deloze mam hematom 27 x 10 mm priblizne. Pritom ale nespinim, nekrvacim, stale beru zminene leky. Snazim se odpocivat, nezvedam rocni dcerku a dokonce jsme omezily vychazky s kocarem. Jaka je pricina vzniku hematomu? A jak se ho mohu "zbavit"?, od Dr. zadne info nemam, jen, ze mam pokracovat v medikaci.
Jsem z toho nervozni, bojim se prasknuti, ze to treba vezme sebou miminko atp:(
Dekuju predem za radu

porodni_baba
autor
9. říj 2009

kapka • Včera v 11:36...// jsou to je důležité, dál už moc netestujte, ony se ty hodnoty těhu hormonu začnou snižovat s tím jak fuknci přebírají jiné, takže žádný strach mimi tam určitě je 🙂

porodni_baba
autor
9. říj 2009

aninam • 1d, 17tt • Včera ve 13:21 😵 😵 😵 nemám co dodat, raduji se s Vámi 😵 😵 😵

porodni_baba
autor
9. říj 2009

mahulena • 1d, 10tt • Včera ve 13:22...hematom se může na počátku těhotenství vytvořit vcelku lehce a ten váš není nijak veliký. Vznikají většinou při zakládání placenty. Nekrvácíte ani nešpiníte zřejmě proto, že není na místě kde by se mohl vyprazdňovat navenek, ale nemějte strach on se vstřebá jen to bude nějakou dobu trvat. Chce to opravdu jen léky a odpočinek nic víc se dělat nedá. Držíme palečky 🙂

gtver
9. říj 2009

Babičko, jen bych vás chtěla informovat o vývoji perikardiálního výpotku, na který jsem se tu ptala před asi 14 dny. Vzhledem k tomu, že jsem si teď pár dní poležela v nemocnici, tak mi dělali kontrolní UTZ ještě dříve, než byla původně stanovená kontrola - a mám jen pozitivní zprávy: žádný výpotek vidět není, s největší pravděpodobností se rychle vstřebal a maličký i jinak vypadá naprosto v pořádku 😵

mahulena
9. říj 2009

Mila porodni babicko, moc dekuji za info k hematomu. Jen jeste doplnek otazky - jak dlouho muze trvat vstrebani, treba ze za 3 t na kontrole uz hematom nebude? S tim odpocinkem u me to neni idealni:(, pobiham za dcerkou a tak, i kdyz jsem silne omezila zvedani a noseni, tak na 45min denne jdu na prochazku s kocarem, myslite, ze je to dostacujici? Nebo je treba opravdu jen lezet?
Jeste mam dotaz dale k porodu - mela jsem velice komplikovany, byt spontanni porod, nasledovaly transfuze a infuze, ztrata krve 600ml, Actiferin (tusim) po dobu celeho sestinedeli, siti v celkove narkoze. Nemuzu rict, ze mam vyslovene trauma z porodu, i kdyz asi castecne take, ale preferovala bych asi obecne cisarsky rez. Je nejaka cesta, jak se s Dr. domluvit? Navic je mi hloupe, ze je u toho vzdy i sestra...., nechtela bych to vyslovene svadet na trauma a psychologa a tak..., jak se doporucuje jako jedna z variant. Budu rada za Vas nazor i na toto. Mockrat diky.

aninam
9. říj 2009

Mahuleno, jak dlouho muze byt hematom to nikdo nevi. Ja mam hematomy od mizejiciho dvojcete od 6tt a od te doby taky prevazne krvacim, bude to 11tt co bud krvacim nebo spinim. Chtelo by to opravdu dodrzovat klidovy rezim a brat leky dokud se nevytvori placenta a nebude plne zasobit dite vsim potrebnym. Jinak k tomu porodu Vas naprosto chapu, ja prakticky prisla o dite pri porodu, byt umrel maly az 46 dni po porodu, pricina vsak byla v jeho vedeni. Ted mam po dohode s lekarem planovaneho cisare, ale samozrejme se muze stat cokoliv a ja porodim prirozenou cestou (porod nastane drive nez planovany apod.). Ted se tim jeste nestresujte, uvidite jak se bude vse vyvyjet. Treba bude decko koncem panevnim a nakonec budete rodit cisarem, nebo pujde prirozenou cestou. Myslete na to, ze po prvnim porodu jsou porodni cesty uz vyce roztahle. Vse dopadne dobre, musime verit ;)

porodni_baba
autor
10. říj 2009

gtver • 1d, 26tt • Včera v 16:07... 😵 😵 😵 mám z vás radost 😵 😵 😵 velikou

porodni_baba
autor
10. říj 2009

mahulena • 1d, 10tt • Včera v 17:29...vstřebávání může trvat hodně dlouho, tím spíš, že nešpiníte...ale na kontrole by měl být stejně velký nebo menší neměl by se zvětšovat. Kolik odpočinku stačí říct nejde, ale hodně šetřit byste se opravdu měla 😉
k tomu porodu aninam to napsala moc pěkně, lépe bych to asi neřekla.
Za mě dodám jen tolik, že si myslím že by to byla velká škoda jít rovnou do císaře...jedno mimčo už jste porodila a druhý porod bývá většinou o moc lepší než první....a pro vás i pro mimčo by bylo lepší rodit spont...ale jak říkám jen můj názor 😉

lenkeena
10. říj 2009

Dobry vecer, porodni babicko, zatim jsem jen sledovala Vase odpovedi na dotazy jinych, ted bych sama poprosila o radu.
Cele tehotenstvi (jsem ve 32tt) chodim k jednomu gynekologovi, takze nemam srovnani. Chci se zeptat, jestli neco nezanedbava: Cele tehotenstvi neprovedl ani jednu vaginalni prohlidku, jen kdyz jsem mu rekla o svedeni pochvy, tak se na me podival, kostatovat mykozni vytok a predepsal mast. Byvaji prohlidky soucasti tehotenskych kontrol? Muj lekar se vzdy jen zepta, zda citim pohyby a zda nekrvacim, to je vse - v tom vlastne spociva cela poradna. Je to normalni?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru