Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

terreza
17. led 2008

děkuju za uspokojivé odpovědi.. 😉
mam otazku,ktera se az tak netyka tehu,ale treba to budete vedet..
moje svagrova ma 17 let, uz 5 let ma VELMI nepravidelnou menstruaci..nema ji treba rok, pak ji ma 3 tydny v kuse..pak zase pul roku pauza.. co si o tom myslite? zatim nezije sex.zivotem, gynekolog ji rekl at prijde az jim bude zit..co si o tom myslite vy? dekuji moc.

clair.be
19. led 2008

Dobrý den, mám jeden dotaz. Už asi dva měsíce mám problém s tvrdnutím břicha, doktror mi předepsal 2x denně magnesium a tvrdil mi, že to nic není. V pátek jsem byla na kontrole a stěžovala jsem si opět na bolestivé tvrdnutí břicha i 15 x denně. Po vyšetření mi řekl, že mám nález na čípku, je prý dlouhý jen 1 cm, předepsal mi Gynipral a řekl, že mám víc odpočívat. Přitom před čtrnácti dny jsem měla čípek v pořádku. Jsem teprve ve 27 týdnu a bojím se, abych předčasně neporodila. Je tento nález normální v uvedeném týdnu těhotenství? Děkuji za odpověď

porodni_baba
autor
19. led 2008

denousek • 1d • 17. leden 2008 v 10:09 ...gratulace k Vojtíškovi 😉 Proti Orbitreku nemám námitek. Sklapovačky bych ještě vynechala, posilujte teď hlavně pánevní dno a nejprve šikmé břišní svaly to už klidně můžete. Klasické sklapovačky na přímý sval břišní lze doporučit až po šestinedělí 😉

porodni_baba
autor
19. led 2008

terreza • 17. leden 2008 v 10:56...myslím že je to stav vhodný k řešení, žena v jejím věku by měla mít normální pravidelnou menstruaci ☹ Její gynekolog je sprominutím debil a radím aby vyhledala někoho jiného, koho její problémy budou opravdu zajímat 😉 Přeju hodně štěstí, někdy je to opravdu těžké, ale za svým zdravím by si člověk měl jít 🙂

porodni_baba
autor
19. led 2008

clair.be • 28tt • Dnes v 15:10..tento nález normální není, a to je taky důvod proč máte víc odpočívat a zobat Gynipral 😉 Pokud by jste měla bolestivé tvrdnutí břicha i nadále rozhodně na nic nečekejte a jeďte do porodnice. Jinak tento nález není nijak tragický a nakonec můžete třeba i přenášet. Teď jde jen o to, aby se vás pustilo to bolestivé tvrdnutí bříška a nález dál nepokračoval. Takže nohy nahoru a hodně odpočívat 😉

denousek
19. led 2008

dekuji 🙂

listicka77
19. led 2008

Dobrý den porodní babi, byla jsem poprvé na CTG a hned to vyšlo tak, že mimi se absolutně odmítalo hýbat. Mělo frekvenci v normálu (kolem 140), ale prostě nechtělo dělat "kopečky", buď spalo nebo odpočívalo nebo jánevímco, ale nechtělo se prostě hýbat. Takže po velmi dlouhém trápení mi Dr. udělala kontrolní ultrazvuk, jenže se se mnou vůbec nebavila (no nemocniční doktorka), takže nevím, co to vlastně obnášelo. Napsala "Doppler v normě, RI 0,67, PI 1,16". Můžete mi prosím říct, co znamenají ta čísla? Děkuji. 🙂
(Hnali mě pak na kontrolní CTG za dvě hodiny a to už se mimčo umoudřilo a mlelo se tam, takže byly i požadované "kopečky" 🙂)

sisstin
19. led 2008

listicka: na CTG mimčo spát nesmí 😉 mně dávala sestřička budík k břichu..nebo si s ním hejbej 😉

listicka77
19. led 2008

Siss, ono ale nemělo absolutně náladu. Vždycky přišla sestřička, zatřásla mi dělohou, zatleskala... no a mimčo teda zareagovalo na podnět zvýšenou frekvencí, ale pak zas chtělo spát... a nebylo moci, která by ho přinutila vykazovat soustavný pohyb. ☹

porodni_baba
autor
20. led 2008

listicka77 • 37tt • Včera ve 22:35..když chce mimčo prostě spát nebo odpočívat, tak ho většinou nic nepřesvědčí 😀 Ten UZ byl jen kontrola průtoku krve pupečníkem..ty hodnoty jsou normální, což už paní dr. na začátku napsala. není jiné moci jak to zkontrolovat, tak proto ten UZ. A pak i normální monitor s odstupem. Někdy postačí malá procházka, nebo se těsně před monitorem něčeho najíst 😉
Maminky většinou uvádějí, že by měly chodit na monitory večer, protože to mimča nejvíc řádí. To ale ve většině porodnic z provozních důvodů nelze 😉
Tak hodně štěstí a ať už vás moc těch opakovaných monitorů nečeká 😉

listicka77
20. led 2008

Díky, já si myslela, že to asi jsou ty průtoky. Taky by té Dr. pusa neupadla, kdyby mi řekla, co dělá a proč. To jsou jen takové řeči, jako musíme "to" zkontrolovat, protože by mohl být "nějaký" problém... Kdyby mi rozumě řekla, že špatný CTG může mj. ukazovat nedostatečné zásobování mimča a že zkontrolujeme průtoky, abychom to vyloučili, tak budu mít úplně jiný pocit. Jednají s člověkem jako s nesvéprávným idiotem. "Je to moc důležité pro miminko" a podobně. Achjo. 😖

terreza
20. led 2008

diky za odpověď,ten gynekolog-debil je zaroven i muj...☹ ale nemam problemy diky Bohu, proto se zatim neukazal v pravem svetle... no uvidime, snad bude vse ok a pristi tehu vyhledam jineho..diky 😎

zuuu
20. led 2008

dobrý den, porodní babi 🙂 dodatečně děkuji za odpověď...hlenová zátka odešla v sobotu v noci (ptala jsem se, do kdy se cca rodí) a v pondělí v noci prasklá plodovka...v úterý ve 14:39 už byla malá na světě 🙂 I když je narozená v 36+2, je moc šikovná, krásně saje a už je nad porodní váhou 2800gr 🙂
Moc děkuji a všem přeji pohodový porod a zdravé mimísky. Zuza

kaceenka81
21. led 2008

babi jak se u miminka pozná jestli má vše v pořádku "vevnitř?"kontrolují to nějak po porodu,nebo kdy teda?kamarádka mě vyděsila že její malá má nějaký nevyvinutý moč.měchýř a že na to přišli náhodou. ☹ a až ted a to má 4 měsíce! 😖

d.aniela1
21. led 2008

Dobry den babi chtela bych se optat
mam doma 4leteho syna a ma nestovice ☹ ja jsem ve 22tt a nestovice jsem jako mala mela,,takze jsem si tim prosla,mam se nejak obavat o miminko ze je dostane?? a nebo znova ja ?????dekuju moc za odpoved 🙂

listicka77
22. led 2008

Danielo, ty je nedostaneš, protože prodělání neštovic doživotně chrání (i když jsou popsány i výjimečné případy, že někdo měl neštovice dvakrát). A mimčo v břiše je samozřejmě nijak dostat nemůže.

paolin
22. led 2008

kaceenko, mocovy mechyr a ostatni organy se kontroluji na tehotenskem UZV 🙂

zanetka82
22. led 2008

miminkam se děla ultrazvuk 4.den po porodu a to hlavně břišní dutiny.nam u druheho chlapečka tak zjistili ještě v porodnici že se narodil s jednou ledvinkou. a k těm neštovicím tak tobě nic nehrozí ale moje kamaradka je dostala zrovna jak rodila od starší dcery ale nevěděla bohužel že je mají byli v te fazi že ještě nepropukli. Mala se při porodu nakazila od maminky a horko těško to rozdychavala i maminka skončili obě na jipce. Naštěstí vše dopadlo dobře 😉

ritchel
23. led 2008

Přeji dobrý den. Mám takovou prosbičku. Da dny jsem měla hlenový, bezbarvý výtok. Nesvědil,nepálil. Jsem ve 26tt. Je to normální nebo to značí nějaký problém? A ještě se chci zeptat, zda mě mohou díky rostahování bolet stydká kost a kosti okolo. Moc děkuji.

porodni_baba
autor
23. led 2008

zuuu • 1d • 20. leden 2008 v 18:10...gratuluju k holčičce, jste obě moc šikovné. Hodně zdravíčka a ať vám Katy dělá jenom radost 🙂

kaceenka81 • 1d • 21. leden 2008 v 10:17...záleží na tom, co máte na mysli,některé vady jsou zjistitelné ještě v těhotenství, dále třeba ledviny se u novorozenců kontrolují ještě v porodnici, ale jistě jsou i vady, které se ukáží až časem. Buďte klidná vaše holčička je určitě v pořádku 😉

d.aniela1 • 1d, 22tt • 21. leden 2008 v 15:57...protože už jste touto nemocí prošla je jen velmi málo pravděpodobné, že byste mohla znovu otěhotnět. Pouze na kontrole upozorněte svého gynekologa, ale riziko je opravdu mizivé 😉

ritchel • Dnes ve 12:01...výtok je normální, na další kontrole jenom konzultujte s lékařem, pokud by stále trval nebo se opakoval, nebo by ho bylo nějaké velké množství 😉 Stydká kost i ostatní pánevní spojení jistě bolet můžou, vaše tělo už se chystá k porodu 😉

evita16
24. led 2008

Přeji dobrý den! Mám jednu kámošku, která je asi v 6tt a asi v 4tt (ještě nevěděla že je těhotná) byla na rentgenu pánve a teď neví jestli to mimino si má nechat nebo ne. Jak moc škodí rentgen plodu? Příští týden jde k Dr. a je cela špatná z toho. Děkuji za odpověď. Eva

pavlina05
24. led 2008

evita16 opmlouvám se, že se pletu porodní babičce do řemesla,...
ale jsem radiolog.asistent.
V počátcích těhotenství je přísně zakázáno provádět rtg!!! A to především na oblast reprodukčních orgánů!!!!
Takže pokud byla opravdu na rtg pánve v počátku, tak bych se toho celkem obávala! Může dojít k poškození plodu!!!
A za další!!! Již samotný laborant se jí měl optat na případné těhotenství!!!!!! Zjistit datum posl. menses!!!!!! A nebrat ji na rtg!!!! Byla to chyba!!!! A měl jí poskytnout pb zástěru, vzhledem k tomu, že měla rtg pánve, tak zástěru (ochranu před rtg zářením neměla!!!). Hrubá chyby dané nemocnice!!!
Ať jde na rtg a tam jí musí vystavit jaké dosatala kv, mAs na oblast pánve. A daný lékař by měl posoudit zadali je možné poškození!!!!!!!!!!

pavlina05
24. led 2008

Ahoj porodní babičko!
Já jsem se chtěla optat na zkracování děložního čípku.
Mnoho holek tím trpí v těhotenství.
O co se jedná?
Jak tomu lze zabránit?
jak se to projevuje?
Jak se vto léčí?

Děkuji a přeji hezký den 😀

evita16
24. led 2008

Ahoj Pavlínko! Děkuji a vůbec nemáš za co se omlouvat. Ona včera byla u gynekológa ale ten jí neudělal žádné vyš. ani UZ jen těh. test a má tam jít až příští týden. Děkujeme za Tvoje rady a ještě dnes půjde za radiologem. Pěkný den! Eva

bajunka
24. led 2008

Dobrý večer babičko. Dnes jsem byla na velkem UTZ ve 20 týdnu(dle MS jsem 20tt+6,ale dle početí je mimi tak o týden mladší) No a doktor říkal,že je tam nezřetelná aortoseptální kontinuita,jinak řekl,že srdíčko vypadá pěkně,že se vyvíjí dobře. A pozval si mě za 3 týdny znovu na kontrolu.Ale prostě mi neřekl co to ta nezřetelná aortoseptální kontinuita je, jen,že je tam něco nevidí,protože mu tam furt strkalo ruku,tak se chci zeptat co to je nebo co to značí.

paolin
24. led 2008

bajunko, tak nezretelna aortoseptalni kontinuita je pry nezretelna srdecni prepazka mezi sinema. ve vetsine pripadu prepazka sroste a v zavaznych se operuje. na zivot to nema az tak vliv, jen se nesmi vrcholove sportovat. doktor si asi neni jisty, tak proto ten UTZ za 3 tydny. urcite to bude dobry 😉

kirax
25. led 2008

dobrý den mám dotaz.už v těhotenství mě pobolívala kostrč,třeba když sem dlouho seděla.ted po porodu mě to bolí doslova v každé poloze.známá mi říkala že se s tím nemám zatěžovat že je to z porodu ale mě to bolelo i před porodem asiod 6.měsíce!gynekoložka mi říkala to samé.mám trvat na jiném vyšetření nebo čekat zda se to upraví?děkuji(taky doufám že to ta kostrč je ,a ne něco jiného ☹ )

pavlina05
25. led 2008

evita16 😉 ať to všechno vyjde jak má!!!

ene
25. led 2008

Pri porodu u jedne z kontrol otevirani mi doktor rekl, ze mam porodni nador a nesmim pri kontrakcich tlacit, jinak bude mit dite sisatou hlavu. Stale mi vrta hlavou, o co vlastne slo. "Nador" se musel objevit az pri kontrakcich.

porodni_baba
autor
25. led 2008

evita16 • 26tt • Včera v 09:46...ač už vidím že dále odpovídá pavlina05, ale názor můj a myslím si že bude i pana Dr. že v takovém tt si tělo většinou poradí samo. Tedy, že pokud by poškození plodu bylo veliké, tělo by se ho samo zbavilo, jinak je to v tomto tt shluk buněk, který má nesmírnou schopnost obnovy a opravy. Já bych to nebrala jako důvod dát miminko pryč, pouze jako důvod více toto těhotenství sledovat 😉

pavlina05 • 20tt • Včera ve 12:44...to na co se ptáte by vydalo na knihu a názory a výzkumy v této oblasti jsou velmi rychle se měnící. Více méně jde o problematiku předčasného porodu, hrozícího, a hrozícího potratu v době kdy plod ještě není životaschopný. Tedy téma velmi rozsáhlé kterým se odborníci zabývají již několik desetiletí 😉
ale velmi stručně, o co se jedná při zkracování čípku, probíhá prostě to, co by mělo probíhat až hodně na konci těhotenství, nebo během porodu, čípek se zkracuje a otevírá. Otevírá tedy cestu dítěti na svět.
Jak tomu lze zabránit. Velmi těžko a opravdu rozeběhnutý předčasný porod nebo potrat zastavit nelze. Záleží také na tom v jaké fázi se toto objeví, jistě jsou léky, tzv. tokolytika (magnésium, gynipral atd.), která užíváme abychom zrelaxovali dělohu a zkracování čípku zabránili. Bohužel existuje i velmi malé procento žen,. u kterého k tomu dochází i přesto že nepociťují žádné kontrakce, bolesti dokonce ani tvrdnutí břicha.
Doporučuje se dle stupně samozřejmě klid na lůžku, pracovní neschopnost atd. atd, někdy je nutná hospitalizace.
Dříve se hojně užívala dnes již jen málo, tzv. cerclage, cerkláž- tedy jakoby sešití čípku v krátkodobé narkóze.
Dobré je také v tomto případě udělat kultivaci z porodních cest, protože častým důvodem otvírání bývá taky infekce, tu je pak možno účinně léčit.
Jak se to projevuje i léčí už jsem vpodstatě popsala, takže doufám, že takto stačí, jde o opravdu velice rozsáhlé téma, které by vydalo na hodně stran, a hlavně se to hodně mění, co je pravda dnes, už zítra být nemusí, ale to co jsem napsala, jsou vesměs dnešní názory 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru