Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

porodni_baba
autor
20. kvě 2009

evicka7 • 1d • Včera v 16:17...jistě existuje alternativa v podobě individuálních předporodních kurzů. Nevím odkud jste, ale nejlépe bude hledat porodní asistentku (příp. asi soukromou) nebo dulu, záleží na vás koho si vyberete, ve svém okolí 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2009

aponchie • 1d, 40tt • Včera v 18:11...záleží jaký byl první porod, pokud byl spont. (kolik dcerka vážila??) není k SC medicínský důvod. Váhový odhad je stále jen odhadem, který je zatížen poměrně velkou chybou. Při podezření na to, že už je mimi dost velké by se spíše asi dříve přistoupilo k vyvolání porodu, samozřejmě při porodu na to bude brán zřetel, že je váhový odhad jaký je, a při známkách toho, že porod nejde jak má,by se SC provedl 😉
druhé děti bývají větší, ale porod překvapivě i tak lehčí 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2009

aninam • 1d, snž • Dnes v 10:58...testovala bych tak s odstupem 3 dnů, cca, to je takový zlatý střed. S tím prodloužením cyklů to tak vůbec být nemusí, a velmi pravděpodobně ani nebude.

aponchie
20. kvě 2009

babi dcera vazila 3450/50cm proste klasika a zatka odesla rano v10 voda praskla bez bolesti v 15hodin tehoz dne a bolesti sem nemela do 18hodin a manal se narodila 20,27vecer takze pohodka prave 😲

vlasta23
20. kvě 2009

mila babicko,

vaha ve 3 mesicich byla 4,77 a meril 57,5 cm (porodni 2,42 47 cm) Ctyrmesicni jeste nevim, jdeme ve ctvrtek. Zjistim ale vsechny miry u lekarky, i hlavicku. No maly na zacatku pribiral 60 denne, kdyz jsme ho krmili strikackou, ve druhem a pul mesici to bylo 30 denne a tedka co zacal 4 mesic, tak je 15-20 denne. Jenze i kdyz mu tedka davam strikacku na dokrmrni, nechce ji. Vypada to jako by nemel hlad. Stalo se to tak po ockovani. Do te doby jedl pekne. Dalsi den po ockovani nejedl skoro vubec a plakal a od te doby se spravil, ale neni to to, co to bylo. NIcmene se mi podarilo zvysit denni davku, jak jsem psala 750-850. MOzna bych zvladla vic, ale to bych opravdu musela odstavit prso a krmit jen strikackou. Jinak dostava plne materske mleko, ale dokrmuju. Sam z prsa dostane tak 500 za den. mam es tim porad problemy. No ale lepsi nez nic. Jo a prvni mesic nevyrostl ani centimetr.

vlasta23
20. kvě 2009

jeste jsem zapomnela napsat, z eprvni tyden ztratil na 2,10 a na porodni vahu se dostal do dvou tydnu

sacvi
20. kvě 2009

Děkuji moc za odpověď. Sem ráda že se nemusím strachovat 🙂 Mějte se krásně

vlasta23
21. kvě 2009

Jsem hrozna a pocet kojeni je pokazde jiny ale vetsinou kolem 8-10. Nekdy i po hodinach. Snazim se to rozkladat, ale on ma svoji hlavu. Nekdy proste nechce ani po 4 rech hodinach a pak treba odpoledne chce za pul hodiny, co skoncil piti nebo do hodiny atd... Kazdy den je to jine. Stejne je jen to , z espi 6-7 hodin, pak se naji a zase spi3-4 hodiny a zase se naji a pak ji za 1,5 hodiny a pak uz je to chaos. Vetsinou ale jen pocucava apak pije jak blazen az vecer pred spanim. Omlouvam se za roztrhanou odpoved, vzdycky mi neco uteklo 😲

aninam
21. kvě 2009

Babicko, tak jsem z toho jelen. Mrska dva dny meska a ja mam jednu / na tehu testu????!!!

vlasta23
21. kvě 2009

babicko, tak na kontrole nas merili , mame 59 cm, 5,20, hlavicka 41,5 cm, chodidlo 10 cm 😀

aninam
22. kvě 2009

Babicko, tak zahada je rozlustena. Mrska dorazila 🙂 (Historie se opakuje)

aninam
22. kvě 2009

Babi a ted me poradte, jestli muzu jit na cytologii posledni den cyklu??

porodni_baba
autor
22. kvě 2009

aponchie • 1d, 40tt • 20. květen 2009 v 16:12...první mimčo 3,5kg takže pokud má druhé 4kg tak b to mělo být naprosto ok 😉

vlasta23 • 1d • 20. květen 2009 v 17:57...myslím že z vašeho posledního příspěvku je jasné že James roste krásně a není potřeba to řešit 🙂

aninam • 1d, snž • Dnes v 09:40...teoreticky můžete na tu cyto kdykoliv, ale lepší je první polovina cyklu 😉

lucie.krajcarova
22. kvě 2009

Dobrý večer, babičko, tak už máme doma Martínka a roste nám jako z vody 🙂 Plně kojím a v tom je ten problém... když se malý přisaje, tak ty první loky jsou velice bolestivé, běžně dokonce syčím bolestí... je to normální? Musím to vydržet? trvá to asi minutu, dvě, pak už je kojení normální. Dá se s tím něco deělat?

jeudi
23. kvě 2009

chtela bych se zeptat proc se nesmi uzivat ibalgin ve tretim trimestru.v prvnim a druhem se muze,ale v tretim tam pisou ze ne,ale proc ,to tam uz nepisou.dekuji za odpoved

porodni_baba
autor
25. kvě 2009

lucie.krajcarova • 1d • 22. květen 2009 ve 22:56...první loky bych chápala, dítka jsou zpočátku hladová a mají opravdu tah 😅 ale minutu dvě mi přijde docela dost. Máte správnou techniku přisátí? Vylepšit techniku nic lepšího asi neporadím 😒 😉

porodni_baba
autor
25. kvě 2009

jeudi • 1d, 33tt • 23. květen 2009 ve 13:13...z důvodu možného poškození srdíčka mimča.

raadule
26. kvě 2009

Hezký den, ráda bych se zeptala na necitlivost pupíku. Jsem ve 36.tt a okolí kolem pupíku mám necitlivé, necítím škrapání, doteky nic..pupík samotný je přitom na dotek bolestivý (nepříjemný pocit)...je to normální? Moc děkuju za odpověď.

andreasek82
26. kvě 2009

porodni babicko.. prosim te o radu..
v tehotenske prukazce mam po dnesnim ekg napsano: inkompletni blokada praveho ramenka Tawarova, jinak normalni krivka.. co to, prosim, znamena? 😨
moc ti dekuji za odpoved..

bertica.h
26. kvě 2009

Možem poprosiť o radu?? 😉
som 39+3.V pondelok som bola v poradni v správe mám napísané:čípek měkký,pro prst volne mediosakrálně,na pol falangy,fundus 3 prsty pod mečík,poloha podélna hlavičkou,postavení druhé.
CS 1-2-1-2-1=7

v děloze jedne plod,PPHII?...
BPD 97mm
CV 125mm

predpokl.váha dle UZ 3900g

Dr.ma posla na vyvolanie v piatok.
veľmi sa bojím..že budem rodit v bolestiach dni,noci..že to bude horšie ako prvý porod..

Vyvolávať mi budu pošv.tabletami..

bolí to?aký je predpoklad,žeby mi prepichli plodový obal?
Kolko priemerne rodia druhorodičky po indukcii?

Ďakujem 😒

aninam
27. kvě 2009

bertica.h: prosim te jen ne posevni tablety Postin! Ja jsem sice prvorodicka, ale Postin bych nechtela a plodovy obal me i pres vyvolani take praskly. Ale do patku je dlouha doba a muze se vse jeste rozjet..... Ja bych priste cekala do ukonceneho 42 tt a pak bych teprve zakrocila. Prenaset 2 tydny je normalni. At ti naberou amnio jestli je voda cira a pokud ano, tak bych nechvatala.....

aninam
27. kvě 2009

Pardon, byla prvorodicka. Popisovat porod nebudu. Ale je to bolest, na kterou se pri pohledu na male stvoreni zapomina...

bertica.h
27. kvě 2009

aninam..lenže ja čakať nemožem..pretože malá je veľká..keby som 2tt čakala,tak ju proste neprodoím,aj ked už jeden porod za sebou mám.
radšej by som išla do CS..manžel je lekár..možno by sa dalo..ale vidím riziká aj v tom..nikdy by ma nenapadlo,že by som na želanie chcela CS..ale táto situácia..bojím sa,že budem rodi´t 2dni..som v koncoch popravde 😔 😔

bertica.h
27. kvě 2009

..a k tomu prenášaniu..nieje 2tt normálne prenášať..placenta už je prezrelá,neplní svoju funkciu,dieta je veľké,kompl.pri proode.ale placenta je najhlavnejšia,nestíha dieta zásobovať a neraz ked ženy dlho úprenášali..skončilo to zle 😖 😖

lucie.krajcarova
27. kvě 2009

babičko, díky, možná zkusím zavolat na laktační ligu, sama na to asi nepřijdu ☹

mili84
27. kvě 2009

Dobrý večer babičko, mám dotaz: mám nízký krevní tlak (třeba i 79 na 43 a tak podobně...) a poslední dobou mi začaly otékat kotníky u nohou. Myslím, že trochu i kolena. Je to nějak nebezpečné a měla bych s tím k doktorovi? Doktor říkal, že nízký tlak nevadí, jen mám na sebe dávat pozor. O nohou se nezmiňoval...Nebo je to nebezpečné pouze při vysokém krevním tlaku a stačí pouze hodit nožky na horu, přpadně se šetřit a máčet ve vlažné vodě? Díky, Mili

basol
27. kvě 2009

Dobrý večer, můžete mi prosím někdo vysvětlit tyto výrazy: čípek sakrálně na 3/4 fal., DDS dilatován, děloha dráždivá???? Děkuji

kulicka
27. kvě 2009

lucie, a neboli te obe prsa najednou? jestli ano, tak je to proste obyc ejekce mlicka. Ja to mam taky a pekne to "pali" jeste ted.A s tim nic clovek nenadela 😅

jinac bertico, ja ziju ve francii a tady davaji termin ve 41 tt. Do te doby jsou kontroly pouze po mesici. Ah ano, i posledni mesic se nechodi jako v cr kazdy tyden. Za to po te, jsou kontroly (monitory) kazde dva dny az do 42tt. Pak se teprva jde na vyvolavacku. Takze kazda zeme to vidi jinak. Ale souhlasim s tebou, ze po 40 tt uz placenta nemusi stihat 😔

Kdyztak si dej napichnout peridural jeste pred tim, nez ti vyvolaj, at mas jistotu, ze se spravne trefi a az budes potrebovat, ze budes moct utlumit bolest. Drzim pesti at mas spontanni porod.

mili, rekla bych ze otoky jsou v tehu normalni, kor ke konci. Nozky nahoru uz jsi mela mit dlouho 😀 Podloz si nohy postele telefonnim seznamem, kdyz sedis a pises na konikovi, tak si je hod na zidli a tak. No jeste si pockej co napise babicka.

basol, teda nechci babicce fusovat do remesla 😅 tak se jen pokusim, pokud pisu hlosy, tak me urco opravi. Toz cipek bych rekla, ze mas nasmerovanej dozadu = tj ze jeste rodit asi nebudes, otevrenej na 3/4 prstu, a mas kontrakce. Tak je to tak spravne? 😅

marjorie
27. kvě 2009

Mila babicko, 14 DC jsem mela pozitivni ovulacni test i plodny hlen, MS bych mela dostat kazdou minutou, ale dnes (27 DC) mam znovu pozitivni ovul. test i plodny hlen uz druhy den. Teploty nemerim, doted jsem mela ovul. vzdy v pulce cyklu (zjisteny testem + hlen), nikdy dvakrat v tom stejnem mesici plodny hlen a cykly pomerne pravidelne. Co to muze byt? Projevuje se nekdy takhle nejaka hormonalni porucha a nebo snad dokonce tehu?

basol
27. kvě 2009

kulička: jelikož je to první, tak nevím, jak poznat ty "pravé kontrakce"... pravdou je, že mě občas chytnou křížáky a podbřišek a to občas i tak, že se nemůžu v tu chvíli ani pohnout... Jsem teda ovšem ráda, že to zatím na porod nevypadá. Jsem 35+1tt, ale mám zjištěnou cukrovku a jsem na inzulínu a nejspíš budu rodit dříve. Tak snad to nebude tak brzo 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru